Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

vefi89
14. mar 2011

ahojte, mám už ročného syna a začala som ho odstavovať od mlieka, lebo bol na prsník až príliš zvyknutý a chcel by ho mať stále v puse. teraz už dostáva len ráno keď sa zobudí a v noci. Začali sa mi prepĺňať prsníky. to by bolo ešte v pohode, však sa to dá čakať. bolí to jak šlak, ale aj to by som ešte zniesla. Je normálne, keď mi Miško vytiahne mliečko z prsníka a ja mám zvrchu na ňom stále hrčku???ale takú ako pol peste myšlienky mám kadejaké...neviete čo to je?? či len zápal???

norikk
14. mar 2011

ahojte, chcem sa opytat, zajtra mam matury, a dnes mam mlieka ako kravicka, ale nemam odsaacku so sebou, tak by som ho odsala rucne, poradili by ste mi nejaky dobry tip ako efektuvne odsavat rucne?? na stranke annag som nenasa, a este mam jednu otazku, ze ak ho dnes rano odsajem, ci vydrzi doo zajtra len v chladnicke?? ci ho musim dat zamrazit??

michaela80
14. mar 2011

@norikk 24 hodin ti vydrzi v chladnicke... chyt si prsnik ako pri kojenipalec hore a prsty dole pod prsnikoma stalacaj ho, ja ruky menim pri tom a tocim po prsniku viac menej...jja tak lepsie odsaje ako z odsavackou...

angellinka
14. mar 2011

@vefi89 aj ja som to mala,je to zo zleho prisattia 😒 nema nahodu cumel albo flasu?Lebo u nas je problem cumel,flasu nemame,ani nechcem davat.Skus si ju prilozit tak,aby mala bradicku smerom k postihnutemu miesti.Ked to mas zvrchu,tak ju koj ze ona lezi na posteli,a sklon sa nad nu,bradicka smerom k hrci 😉 pred tym poriadne nahrej,a prikladaj 😉

dulkagabulka
14. mar 2011

@norikk vytvoriš si z ukazováka a palca akoby písmenko C, položíš na okraj dvorca,zatlačíš do prsníka a potom ich budeš stláčat smerom k sebe...nebudeš teda stláčat bradavaku,ale oblast dvorca..
@vefi89 z tvojich slov citim,ze ta synčekovo neustale pytanie prska asi dost obmedzuje...myslim,ze je to stav prechodny, zrejme zaživa nejake obdobie svojho života ,kedy sa potrebuje častejšie pritulit a pocuckat....zrejme teraz akoby si vnimala zhoršenie ,teda častejšie dojčenie, a zda sa ti,ze nevidiš tomu koniec...
chcela by som ta podporit, koniec RAZ bude- nebude na tvojom prsniku cely život...ešte je maličky a ma "pravo" sa prsnika dožadovat, dojčenie nie je iba o krmeni, jemu sa pri dojčení upravuje dýchanie, teplota, má pocit bezpečia, uspokojenia a upokojenia- a zrejme to teraz potrebuje...ver mi, raz sa dojčeie ukončí- a najkrajšie je, ak ho ukončí on sám-ak to bude jeho rozhodnutie..dojčenie detí, ktoré o nom už vedia rozprávat,patrí k najkrajším zážitkom 🙂 🙂 🙂

ivic26
14. mar 2011

ahojte, od soboty vecera ma svrbi bradavka na lavom prsniku, niekedy aj akoby trosku pali, na pohlad je stale rovnaka.. co to moze byt? co mam robit? bojim sa, aby to nebola mykoza.. mala ma pusinku zatial cistu.
dakujem pekne

marianas
14. mar 2011

@strapco13 Ahoj. Skúšala som Hollandiu a Madetu bielu. Reakcia bola rovnaká.

leelo
14. mar 2011

@ivic26 Ahoj. bude to mykoza. babo nemusi mat v puse nic, ale sleduj jej to. daj si na to v tenkej vrstve Imazol. radsej na obe bradavky.

ivic26
14. mar 2011

No zial, ja som v Nemecku a imazol tu nemam (vsetky mi zahadne ostali na slovensku) , mam len canesten, alebo candibene.. a co kocky spominali so sodou bicarbonou, nemam si aj bradavku nou natriet? alebo to sa robi len vtedy, ked tam mam biely povlak?

leelo
14. mar 2011

@ivic26 ja som tiez v nemecku. pozname sa z temy nemecko 😉 imazol sa da kupit aj tu, ja ho mam odtialto z lekarne. ale mozes aj canesten, len imazol z mojich skusenisti zabera lepsie. sodou bikarbonou mozes vytriet malej pusinku aj sebe bradavky, to je neutralizacia. lieci vsak imazol

shira_
14. mar 2011

tak ja od dnes zase poctivo natieram canestenom. môže sa mykóza rozšíriť aj na kožu mimo dvorec? veľmi ma svrbí aj koža na spodnej strane pŕs, mám tam červené flaky a šupinkaté.. prsia mám malé, nemám žiadne kožné záhyby -( 😀 zatiaľ 😀) dúfam že to nebude ekzém alebo čo 😠

alex1983
14. mar 2011

Ahojte baby, idem si k vam po radu. Mala ma 5.mesiacov aj tyzden je plne dojcena a este nema zubky no asi jej pojde. A tu je moj problem, zacala ma hryzt a velmi to boli a neviem si predstavit ked ma takto bude hryzt ked bude mat zuby. Normalne papa a z nicoho nic trhne bradavkou az vidim hviezdicky 😎 Chcela by som nadalej dojcit, no ked to pojde takto dalej tak neviem. Poradte prosim

annag
14. mar 2011

Milé mamičky i celý Modrý koník , prišla som sa rozlúčiť s fórom Modrý koník, nakoľko je moje pôsobenie tu na koníkovi v rozpore s Medzinárodným kódexom marketingových náhrad umelého mlieka. Ako poradkyňa pri dojčení som viazaná, ale i stotožnená s jeho pravidlami a odporúčaniami.

toto je stanovisko Mamily k nášmu pôsobeniu v médiách:
"Kodex (rozsiahly dokument, ktory najdete napriklad tu: http://whqlibdoc.who.int/publications/924154160...) sa tyka ochrany dojcenia vo vsetkych jeho aspektoch tak, aby jeho dlzka a vylucnost neboli znizovane. Cielom je zabranit smrti 1,4 miliona deti ročne a dalsim milionom chorych deti (to plati aj vo vyspelych statoch). Ide o najucinnejsi nastroj preventivnej mediciny, ktory znizuje detsku umrtnost a chorobnost. Jedna z oblasti, ktoru kodex pokryva, je reklama na umele mlieka, flasky, cumliky, ine nahrady materskeho mlieka, ktore vyznamne znizuju pocet dojcenych deti. Media (a hlavne reklama v nich) maju podla studii rozhodujuci vplyv na to, ci matka bude dojcit.
V studii http://www.biomedcentral.com/content/pdf/1746-4...), ktora porovnavala reklamu v casopisoch pre matky s poctom dojciacich matiek zistila, ze pocet dojciacich matiek sa znizuje umerne k tomu, ako sa zvysuje mnozstvo reklamy v casopisoch. Clanky o dojceni uverejnenovane v mediu, ktore zaroven uverejnuje reklamu na umele mlieko/flasky/cumliky atd., nielenze dojcenie nepodporuju (hoci by sme dufali, ze ano), ale zaroven su podporenim reklamy na umele mlieko. Firmy, ktore si tuto reklamu zadavaju, si ju nezadavaju s cielom podporit casopis - nie je mozne zatvarat oci pred tym, ze tato reklama funguje, znizuje pocet dojcenych deti a zvysuje pocet matiek, ktore prejdu na umelu vyzivu: ak by tato reklama nefungovala, tak by si ju firmy nezadavali. Navyse zasiahne matky vo velmi zranitelnom obdobi (ked napriklad maju problemy s dojcenim) a je na ne cielena - a prave
preto ich chce kodex chranit. Na svete je mnoho medii, ktore zacali kodex dodrziavat v plnom rozsahu a prispeli k zvyseniu poctu dojciacich matiek a zaroven dokonca ziskali inych inzerentov, ktori by predtym neinzerovali.
Pre poradkyne pri dojceni je kodex eticky zavazny. Nase clanky je teda mozne poskytnut za podmienky dodrzania kodexu (teda v pripade, ze v mediu nie je uverejnena ziadna reklama na vyrobky, ktore kodex zmienuje)."

Pôsobím tu tri roky. Začala som sem prispievať, pretože som sa nemohla pozerať na zúfalé mamičky, na to, ako sa navzájom nechtiac zavádzajú, ako medzi sebou šíria mýty o dojčení, ktoré vedú k neprospievaniu detí, k ich plaču, k bolesti pri dojčení, k vyčerpanosti z dojčenia, k predčasnému odstaveniu detí a celoživotnej averzii voči dojčeniu....

V profile mi svieti 5000 príspevkov, hoci ich bolo ďaleko viac, no pri prechode na novú verziu sa číslo zmenilo. V internej pošte mám cez 200 strán došlej pošty a 168 odoslanej, sú to tisícky hodín, ktoré som bez akejkoľvek odmeny venovala mamičkám a ich deťom v záujme dojčenia, skutočne máloktorý môj príspevok sa týkal inej témy. Ovplyvnilo to i chod mojej rodiny, a mohla som radiť len vďaka ich pochopeniu .

Myslím, že moje pôsobenie významne zvýšilo informovanosť mamičiek na internete, mnohé mamičky sa na koník presunuli z iných fór, ktoré dnes stagnujú, vyhľadávač prakticky každé spojenie s dojčením odkazuje na prvých miestach práve na Modrý koník a diskusie o dojčení .... Modrý koník sa i vďaka dobrým informáciám o dojčení a správnej pomoci odlišoval od iných diskusných fór. Bola to jeho obrovská konkurenčná výhoda, ktorá mu umožnila dostať sa do povedomia mladých žien. Pretože každej ženy -matky sa viac či menej dojčenie dotýka. Je to internetové fórum, kde si mamičky navzájom vymieňajú informácie, delia sa o svoje problémy i radosti a to mi bolo veľmi sympatické. Jeho kolorit som mala veľmi rada, tešila ma vždy principiálnosť správcov, ktorí nedovolili koníkovi zvrhnúť sa do vzájomných útokov.

Nechcem, aby ste môj odchod vnímali ako zradu či ješitnosť, že mi je jedno, čo bude s novými mamičkami, ktoré privádzajú na svet nové a nové bábätká a riešia dojčenie a život s dojčiatkom. No každý môj príspevok pod logom výrobcu náhrad materského mlieka stráca na význame, pretože ním vlastne deklarujem , že povedzme to umelé mlieko nie je predsa až také zlé. Že povedzme i vďaka sponzorovi môže fungovať MK a tým i moja pomoc mamičkám. No je to vďaka výrobcovi, ktorý v mene zdravia a "pomoci" dieťaťu participuje na smrti druhého dieťa, z tohto pohľadu je to pre mňa neprijateľné.

Náhrady materského mlieka sa majú používať ako liek so svojimi vedľajšími účinkami, dočasne a presne v indikovaných prípadoch na odporúčania lekára, dostupné iba v lekárni ... Neznamená to teda, že umelé mlieka nemôžu a nemajú existovať. Ide o to, že všetci výrobcovia a predajcovia náhrad materského mlieka na SK hrubo porušujú Kódex v záujme svojich ziskov i za cenu ľudského života. Nechcem sa na týchto praktikách podieľať.

Keďže mi rozhodne nie je jedno, čo sa s mamičkami bude diať, že im chcem i naďalej pomáhať a sprostredkovávať im informácie, chcem Vás poprosiť, či by ste dojčenie i naďalej propagovali , dávali odkazy na stránky, kde mamičky pomoc získajú , smelo i na tú moju a na mňa osobne. ( http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...
, www.mamila.sk, alebo Facebook Katarína Glavová - každý nový priateľ ma poteší 😵 ) .

Teším sa teda na ďalšie virtuálne stretnutia s Vami a pevne verím, že sa raz situácia zmení a budeme si môcť podiskutovať opäť i na koníkovi. Kedy a či sa tak stane, záleží len a len od majiteľov Modrého koníka.

Ďakujem 🙂

olifcek
14. mar 2011

@annag 😢

michaela80
14. mar 2011

@annag ☹ ☹ veru ale mas pravdu...umele mlieko sa propaguje na kazdom kroku a minuly mesiac tu na Konikovy az velmi.... 😠

latvia
14. mar 2011

@annag vies kolko matiek v buducnosti pride o moznost kojit kvoli tomu ze sa mamilacky stahuju z kazdej stranky kde je reklama na UM??? ☹ toto je vas boj s UM???? kebyze nie si viazana kodexom, mala by si to srdce odist? ja verim ze tato tema nezanikne, ale tvoj odchod vela zmeni....toto ziadnu mamilacku netrapi?? ☹ nemali by ste ist do boja s UM????? firmy porusuju kodex a vy sa jednoducho z principu stiahnete??? robite to pre princip alebo pre matky??? 😖 dostala si ma do kolien, fakt...

zuziatko
14. mar 2011

@annag myslím, že celá tvoja reakcia je veľmi prehnaná a neprimeraná. Celý modrýkoník je plný dojčenia (látkovania,nosenia,správneho prikrmovania). Až tak, že každá mamička s iným názorom je odsúdená a neprijateľná. Takže nechápem a nerozumiem prečo to robíš. Mala si tu obrovskú podporu.

Ale aj tento tvoj príspevok je dobrá reklama 😒 😒 😒 a určite zožneš patričné uznanie 😒 😒 😠 😠

zuziatko
14. mar 2011

@michaela80 myslíš ?? tie reakcie a odsudzovanie stálo zato 😠 😠 😠

abbey1
14. mar 2011

@annag Ďakujeme a nájdeme si ťa.Je škoda,že peniaze vládnu svetom a nie zdravý rozum a blaho detí.

latvia
14. mar 2011

@annag okrem toho, nepaci sa mi ako to teraz obracias proti majitelom MK, hhlavne po tej ponuke akou vas oslovili!!!!! ja som proste z toho v soku

olifcek
14. mar 2011

@zuziatko UM je na kazdom rohu i tu, aspon, ze nie v tomto forume...

latvia
14. mar 2011

@olifcek ved to ze je vsade!!!! a mamilacky sa len stahuju do ukrytu ☹ toto nie je podpora kojenia 😒

prsky
14. mar 2011

@annag viem, ze v podstate nemas na vyber, ale tiez mi to pride ako strkanie hlavy do piesku zo strany mamily a schovavanie sa za kodex ...podla mna praveze treba vyvazit informacie, ktore sa k zenam dostavaju a prave tam, kde sa miska vah prevazuje na tu (z nasho pohladu) nespravnu stranu ... lebo teraz mamila dosiahne skor pravy opak - vypratala priestor propagacii UM ☹

@zuziatko myslim, ze annagino rozhodnutie skor vyplyva z rozhodnutia zdruzenia mamila - mam pocit ze to preberali na valnom zhromazdeni - ktore sa takto rozhodlo "bojovat" s vyrobcami UM

olifcek
14. mar 2011

teda, myslela som, nie forume, ale teme...

latvia
14. mar 2011

@prsky presne tak, vystihla si pointu, mammila ide na to velmi zle 😖

olifcek
14. mar 2011

@prsky bohuzial mam tie iste obavy 😖

strapco13
14. mar 2011

@prsky jej..ty si este cela?? 😉

zuziatko
14. mar 2011

@olifcek a čo je na tom zlé ?? 😲 😲

prsky
14. mar 2011

@strapco13 jasne, my mame s malym dohodu, ze pred 21.3. nevylezie 😀 ale nie, minimalne do piatku by som rada vydrzala (trochu postengrovat moju gyndosku 😀 ), idealny datum porodu by bol 25.3.

strapco13
14. mar 2011

@prsky dobra dohoda..uz chces jarne dieta 😀 😀 😀 drzim palce nech ti to vyjde a nech je to bezproblemove 😉