Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

julienka
9. máj 2011

@bobocka Dakujem za radu. Je to tazke vysvetlovat, preco, no mame to dost komplikovane... mala prestala pit uz davnejsie a ja som si uz vyse styroch mesiacov iba odsavala mliecko. Takze o kojeni v nasom pripade uz davno nie je rec. a o mliecko mala straca zaujem, odkedy sa mi vratila menstruacia. tyzden pred a pocas mi pije ledva polovicne davky... takze tot moje dovody..... pokial by to bolo o piti z prsnika, tak neuvazujem... ☹

ella1980
10. máj 2011

Dobry den, prosim o radu - mam privela mlieka - ako ho znizit? Syn ma 3 tyzdne, prvy tyzden bol na JIS, takze som len odsavala a dostala sa na asi dost vysoku uroven. Co nevytiahol predtym soom este odsala. Teraz uz neodsavam, dojcim ho podla potreby len z 1 prsnika, uz nestriedam strany, nestlacam prsnik - uz si pyta, neni spavy a cica aktivne par minut. Pribral za 9 dni 260 g, takze aj to je OK. Ale to kojenie je ako zapas, som uz uplne vystavena, akosi sa mi moc dobre to mlieko spusta alebo on uz riadne saje, predtym som mu ho do pusinky viac- menej len vstrekovala. Jeduje sa, 100x prisaje a pusti, je nestastny a po tom boji mam namiesto spokojneho napapaneho babatka nestastneho krikluna. Asi by chcel dudlat len na konci, tak vcera som mu dala cumel prvy krat - lebo ked dudle tak sa mi zas len to mlieko tvori. Dalsi problem z toho vyplyvajuci - strasne ho naduva, stolice ma takmer ako keby ho prehanalo, grga. Jeduje sa ked ho dam odgrgnut na brucho aj na sebe ked ho nosim ☹(( bojim sa ale toho znizovania mlieka, aby neprestal priberat resp. aby ho ten cumel neutlmoval, ze si nebude pytat. Co mam robit?

a prosim este jedna odveci otazka, ale mam este starsie dieta - dvojrocne a citim sa vinna ze sa mu nevenujem dost, resp. ani tomuto malemu sa nemeozem venovat naplno ani len pri tom kojeni - musim striehnut vkuse na starsieho. je to taky stres, v inej teme mamy pisali ze pri kojeni si so starsim citaju a zabavaju ho, ale ja sa furt musim divat ako sa prisaje, pusti, davat pozor aby mu nezabiehalo aneudusil sa - zabieha mu casto hlavne ked uz akoze zaspava...som taka vystavena z toho vsetkeho...nema dakto rovnaky problem? IP potesi ak sa vam to tu zda odveci...

vdaka moc

elinka27
10. máj 2011

@ella1980 ahoj, chapem uplne co prezivas, presne toto som mala na zaciatku aj ja. Starsi presne vo chvili ked som kojila zacal stvarat somariny, mala sa drhla na prse s mliekom a ja cela vystresovana. Napisem ti co som urobila ja, v prom rade som si nasla laktacnu poradnkynu zo mojho blizkeho okolia a poprosila ju o osobnu konzultaciu,aby skontrolovala prisatie a pod.Hladina mlieka sa casom prisposobi potrebam dietatka, prvy mesiac je nadprodukcia normalna, aby sa ti nedrhol na prse skus kojit proti gravitacii, cize v pololehu, ja som sa oprela o dozadu a tak som prikladala k prsniku, cize aby mlieko pri silnom toku nestriekalo priamo do ust.Pri dojceni sa neodporuca "noznicovy" uchop prsnika rukami,ale pri silnom prude je to vynimka,pribrzdis tak tok mliecka. Kojila som v priebehu 2hod z toho isteho prska, cize ak si pyta napriklad kazdu pol hodku vzdy ponukni ten isty prsnik, a az s odstupom 2hodin som ponukla dalsi.Ak by ta ten druhy tlacil co by bol preplneny, odsaj len dokial sa ti neulavi, viac nie.
Neuvazovala si nad babysatkou, babyvakom?Da sa v tom aj dojcit,mas volne ruky a mozes sa venovat starsiemu 😉

elinka27
10. máj 2011

@ella1980 a este k tej satke, vyhoda je ze si dieta mozes dat do polohy aby neaspirovalo ked nahodou grcne🙂, cize do vyvysenej polohy

atrami
10. máj 2011

súhlasím so všetkým čo napísala @elinka27- odstriekanie mlieka, babyšatka, babyvak.
Ja som pri kojení, čítala malému rozprávku. Pomáhal mi ako vedel, nosil plienky, hračky. Pripadal si doležitý. Nikdy sa seba nežiarlili.

ella1980
10. máj 2011

jeej dakujem za skoru odpoved oboch. Odstriekat neodstriekam, vydrzim to a okrem toho ja mam pocit ked kojim po kratkom case ze prsnik je taky makky ze tam nic neni a on sa aj tak dusi. Hej, presne ako pisete, v ramci dvoch hodin z jedneho prsnika a tiez sa zaklanam, resp. maleho hlavicku davam vysoko. Trochu to pomaha, myslim aj ze uz to je lepsie ako bolo, ale som nestastna z neho ked vidim aky je nespokojny a nestastny, lebo caka daco ine. babyvak resp. satka - no mam nosic aj nejake dve satky do ktorych sa dieta ma vlozit (ani neviem ako), ale ja akosi neviem , asi su na to rozne nazory, ale co som citala, tak skor sa asi priklanam k nazoru ze mat v tom dieta len nevyhnutny cas, isto nie 4 hodiny, kvoli chrbtici. Vy satkujete? aspon kym to je take male by to malo byt asi co najviac na rovnom a bojim sa aj preto, ze 3x denne cvicime vojtovku, tak aby som daco nepoondila, okrem toho maly v porodnici sa celkom ukludnil ked som si ho dala na seba, ale teraz sa tak jeduje - asi ho dajak tlacim. Dost co maturujem pri drzani pri tom kojeni (on je taky schuleny ako krc, rucickami trepe, no prebojovat sa mu k puse je umenie, okrem toho prve dieta som nekojila, nejak dlho a uz vobec nie spravne, cize pre mna je kojenie fakt nocna mora),no ale aspon prisatie ma isto dobre, ved pocujem jak preglga. Ja pri tom nie som schopna rozmyslat a ani jednu suvislu vetu vypotit- len starsiemu rozkazovat, aby daco nerobil- nie to este citat, snad sa to teda zlepsi a mlieko prisposobi. dakujem este raz velmi pekne. vy pouzivate cumel? bojim sa, aby sa mu to prisavanie nepokazilo...

vejula
10. máj 2011

čavte kočky... chcem sa spytať taku trošku hlupu otazočku... synček ma 13 mesiacov stale kojim a stale nemam menštruaciu... onedlho by som aj chcela skušať druhe babo ale pride mi to dosť nerealne kedže nemam menštyruaciu. od čoho zaleži že niekto menštruaciu ma aj ked koji a niekto nie tak dlho ako ja??? pritom kojim asi tak 4-5 krat cez den a 2-3 krat v noci.. to už podla mna nieje až tak vela a napriek tomu stale nič

atrami
10. máj 2011

@vejula , dojčenie vzhľadom na vek je dosť časté, ale asi kojíš podla potreby 🙂 . Ja som dostala menzes cca po roku, ale kojila som menej. Kojenie nie je 100 % ochrana pred otehotnením. Ak nemáš menzes, bolo by dobré značiť si kedy ste mali pohlavný styk. Inak neviem poradiť.
@ella1980 , skus sa pozrieť do albumu @annag, má tam rozne polohy pri dojčení.
čo sa týka babyvaku alebo šatky, viazanie sa dá nájsť na nete. Ja som bola maximálne spokojná. Dieťa má v ňom polohu ako v brušku, takže je to prirodzené. Ja som v ňom aj kojila. Mne malý tiež vystrájal, rovnako ako tvoj, trepal sa, vymýšlal. Ale kojiť som vydržala do 1,5 roka.

vejula
10. máj 2011

@atrami ano podla potreby.... a mne sa praveže zda že je to už o dosť menej od too jedneho roka... do vtedy mi totiž moc nechcel papkať normalne jedlo takže som kojila strašne vela aby som pokryla jeho potrebu... ale asi tyžden pred prvymi narodkami mu vyšiel prvy zubok a akoby sa to prelomila začal mi papkať aj zeleninku aj polievočky aj masko, takže už pije menej... No a asi to snaženie necham len tak či vyjde či nie... ved neponahlam nikde, len som chcela vedieť že podla čoho sa ta menštruacia riadi, kedy prichadza....prečo ju vlastne ešte nemam ked niektorym holkam prišla hned po šestonedeli napriek tomu že koja

strapco13
10. máj 2011

@vejula v podstate nemusis mat menzes a otehu mozus aj tak..lebo je najprv ovulacia a ked otehotnies, tak mrska uz nepride
kedy kto dostane menzes..to zavisi od hormonov ako sa tvoria..ci je dieta kojene naozaj na poziadanie, ci mamicka pouziva dudel, flasku, klobucik, ci dieta spi s rodicmi v posteli alebo samo v postielke, ako je matka vystresovana, aku ma vahu, ci chudne alebo nie...je toho strasne vela co ovplyvnuje hormonalny profil

bridget
10. máj 2011

@strapco13 Ahoj, zaujala ma tvoja odpoved pre vejulu... Ako ovplyvnuje vaha matky - chudnutie/priberanie tvorbu hormonov? Mozno blba otazka, ale celkom by ma to zaujimalo.

vejula
10. máj 2011

@strapco13 vdaka za odpoved, tak ja mam vahu taku normalnu nejako extremne nechudnem ale tak maly nema cumlik ani flašku spinka s nami, takže to všetko asi hra v prospech oddialenia prvej ms... ale neva, ked to bude mať prisť pride to, a aspon nemusim stresovať moriť sa so sledovanim plodnych dni a bazalnou teplotou 😉

mima595
10. máj 2011

@vejula - ja som dostala až ked mal maly 11. mesiacov, a kojila som asi tak casto ako ty...poom este 2x som dostala, ale kazda bola slabsia a posledna bola uplne len spinenie...a poom som nedostala už ziadnu....tak som si narobila kopec tehu tesov, vsetky negat... 😉 potom sa maly odstavil, lebo mal skarede kiahne, nechcel nic pit, ani jest a do mesiaca od odstavenia som znova dostala.......

takže asi tak je to s menst. pocas kojenia.....je o podla mna nepredvidatelne a neovplyvnitelne.....

strapco13
10. máj 2011

@bridget pri nadmernej strate hmotnosti moze byt vypadok menzesu /ako pri mentalnej anorexii, aj ked tuto matka moze papat uplne normalne/ - proste telo stopne menzes, lebo potrebuje uzivit dolezitejsie veci, a tiez pri nadmernom priberani..ma to vplyv na hormony a pod ..tym nemyslim par kil hore dolu, ale take to rapidne chudnutie hlavne
cle je to o vplyve na hormony a ich tvorbu..je to iba jeden z faktorov a nemusi to platit u kazdeho

bridget
10. máj 2011

@strapco13 Vdaka!

vejula
10. máj 2011

@mima595 dakujem za odpoved, no maš pravdu tu človek asi už nič neovplyvni...treba to nechať na naodu... inač my sme mali kiahne ked mal maly 9 mesiacov... ale bolo to uplne v poho ani teplotku sme nemali ani nič a pil mi normalne.. ale každe dieťatko asi chorobu znaša inak

mima595
10. máj 2011

@vejula - dvojicky mai kiahne v pohode, ale Vladko bol v inkubacnej dobe zaockovany MMF vakcinou a preto mal asi taky tazky priebeh...mne je este doeraz z toho makko na zaludku

elinka27
11. máj 2011

@ella1980 spravne prisatie nieje o tom, ci preglga alebo nie 😉 my sa trapime so spravnym prisatim a aj napriek tomu mala na prsniku pije.Cumliky a flasky sa prave kvoli kazeniu spravneho prisatia a jednak aj zdroju infekcie neodporucaju.
Cvicite vojtovku?Prave preto by som urcite volila babysatku, deticky v nej prisposobuju drzanie tela pohybom a rytmu chodze matky, je toho kopec na jednej internetovej stranke, poslem ti link cez IP nech nerobim reklamu.Mne to pri synovi dokonca odporucil neurolog.Tiez sme cvicili vojtovku.Pokial nosis v satke tak prave tam chrbtica vobec netrpi, vaha dietata je rovnomerne rozlozena, a ani pri dlhom noseni chrbat neboli.Ak budes potrebovat poradit ohladom nosenia,napis, mam linky na vieda ako sa to naucit, popripade osobne len neviem odkial si.

vejula
11. máj 2011

@mima595 fu tak to verim že to muselo byť hrozne 😔

ella1980
11. máj 2011

@elinka27 tak ja som bola v tom, ze ked ma babo usta dosiroka a vidim ako je tam ta pauza a preglgne, tak je to dobre prisatie. Ale nie vzdy sa nam tak zadari, dakedy je problem fakt ho napasovat ked sa chuli do klbka alebo ked sa strasne trepe. ja viem, ze sa cumel neodporuca, preto som velmi vahala a aj sa bala, ale chodime po doktoroch, nevyhnem sa tomu. okrem toho ako som pisala, kedze toho mlieka je vela a on ho nevytiahne, tak ked chce len dudlovat, aj tak mu tecie, tak neviem co robit, lebo sa zlosti- cumel zabral, ukludnil sa. no ale dnes v noci katastrofa - do 3 bol hore, ja uz som mala take nervy a cumel len vypluval a vypluval, na prsniku tiez nespokojny a prsia makke. Hej, cvicime vojtovku, v piatok idem na neuro tak sa tam opytam na tu satku (maly ma slaby chrbat) ja som skor myslela chrbticu babatka nie svoju. Dakujem pekne za link. a ako dlho ste to cvicili a chodili na neuro? vdaka moc za odpvoed, ja som zo ziliny.ja nemam hentaku tu viazaciu satku ale take ine, najdem link a poslem. inak aj tak si neviem predstavit kojit este v dacom co by mohlo zavadzat uz takto mam obe ruky obsadene a len dufam ze starsi daco po nas nehodi , lebo by som to nemala cim chytit...ale uz si zvykol chudak, uz len tak je pri nas ☹

elinka27
11. máj 2011

@ella1980 prave kvoli chrbatiku by som rozhodne volila satku, no skus sa opytat, mozno neurolog satku pozna, moj poznal a aj rehabilitacna bola ustretova.V satke sa spevnuju svaly.A co sa dojcenia tyka, zalezi ako chyti bradavku. Za dudel ta neodsudzujem,lebo aj ja som v tomto pochybila,ale mame fatalne nasledky, preto som ta chcela len varovat

soldi
12. máj 2011

@atrami ahoj, prisla som Ta poprosit o radu. teraz uz naozaj mam zapal prsnika ☹
je cerveny, citlivy a stvrdnuty. teplota po paralene klesla. kojim vo futbalovej polohe, aj som vcera skusala odsavat, ale akurat som si natrhla bradavku a odsala 20ml.
co ma vsak viac trapi je, ze vcera, ako zacal ten zapal, tak mam malo mliecka pre maleho ☹ doteraz som mala nadbytok a zrazu, z hodiny na hodinu, je ho nedostatok. nechapem. strasne chcem kojit, prosim porad. ☹

bubelko
12. máj 2011

@soldi sice nie som atrami a ani nie som lp, ale prekonala som zapal prsnika, mne kazali v nemocnici pred kojenim teple obklady, po kojeni studene (davala som si tvarohove). okrem toho prikladat ako casto sa len da. mne ale teplota neklesala, teda po paralene klesla a potom zase stupla, takze som nakoniec dostala atb. takze ak ti to neprechadza isla by som k lekarovi 😉 prip. skus este napisat @strapco13 😉

strapco13
12. máj 2011

@soldi asi mas aj upchaty mliekovod..koj tak aby brada maleho smerovala k tomiu zatvrdnutiu..a koj castejsie na tomto prsniku, resp, zacni kojenie vzdy tymto prsnikom, nech ho maly rozcucka..ono je bohuzial bezne, ze pri zapale klesne produkcia, inak tak, ze pred kojenim teply obklad, po kojeni studeny...mozes kapustne listy pouzit z chladnicky..ale tie max 2x denne po 20 min..oni pri dlhsom pouzivani mozu znizit laktaciu.
inak @bubelko radi dobre 😉
kdobre si skontroluj bradavku, ci tam nemas mliecny pluzgier...taku bielu bodku aj v tych minizahybcekoch na bradavke..tu treba sterilne prepichnut
pokial nezaberie nic, tak treba ATB

soldi
12. máj 2011

@strapco13
@bubelko dakujem moc za rady. bielu bodku nemam, ale ani kapustne listy a tvaroh 😒 kojim vo futbalovej polohe. ked mne produkcia klesla aj v druhom prsniku. kamoska mi pisala, ze moze ist o rastovy spurt? ked sa to stalo z hodiny na hodinu?

ten prsnik ma moc neboli, len ked ho stlacam rukou, ale citim aky je tvrdy. dala som si teraz aspon studenu plienku a zachvilku pojdem kojit, takze dam teplu?

soldi
12. máj 2011

tam kde som teraz mala tu studenu plienku, tam prsnik uplne povolil 😕

strapco13
12. máj 2011

@soldi maj uterak na slniecku /v zime na radiatore/ a pred kojenim priloz..ale prezehli vreckovku...nech sa mlliecko lahsie spusti
laktacia neklesne len tak z hodiny na hodinu..podla coj´ho sudis, ze kleslo mliecko?
pouzivas cumlik?
mate spravne prisatie a polohu? ..asymetricke prisatie je spravne

strapco13
12. máj 2011

@soldi studene stahuje zapal, znizuje opuch..preto sa doporucuje..ale zaroven zhorsuje spustenie mliecka..preto sa dava az po kojeni
teplo uvolnuje mliecko preto pred kojenim

soldi
12. máj 2011

@strapco13 lebo maly je hladny. cuckal 40 minut a o polhodinu bol znova hladny. predtym bol spokojny 3 hodiny po papkani. a zda sa mi, ze prsniky nie su tak naliate 😒
cumlik nepouzivam, maly je kludne babatko, place len ked je hladny.
maly sa vie pekne prisat, ale bohuzial len cez klobuciky, ktore mi nanutili v porodnici. skusam to aj bez nich, ale tak sa vobec nevie chytit ☹

soldi
12. máj 2011

@strapco13 a na asymetricke prisatie si davam pozor, lebo inak satie boli. a polohy striedam tri- klasicku v naruci, v noci v lahu na boku a ku koncu kojenia futbalovu.