Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
17. sep 2011

@kryska5 Ja som dcerku dlho uspavala na prsniku (cez 2 roky to boli urcite), myslim, ze je prirodzene, ze ked ma pri sebe maminu, tak hlada to, co ju najviac upokojuje a to je teda prsnik. ja som sa ani nesnazila pred 1,5 rokom od uspavania na prsniku "oducit", kedze moja dcerka je doteraz velka milovnicka didy a mliecko zboznuje. syncek je ina povaha, on ma prsnik na jedenie, takze ked sa naje, odpaja sa a zaspava bez neho sam od seba. cize podla mojej skusenosti zalezi velmi aj na temperamente dietatka.
urcite ta bude zaujimat, ako je teda mozne, ze dcerka je stale dojcena a nezaspava na prsniku...ked som bola uz dost tehotna, dozrela vo mne potreba ju to "naucit", takze som zmenila ritual zaspavania. takze som ju po okupkani nadojcila v obyvacke a do spalne sme sli uz len zaspavat. na prsniku sa učučká a v spálni si este spievame, hovorime oblubenu rozpravku, hlada si najvyhodnejsiu polohu, vrti sa a potom zaspi. zaspavanie jej trva relativne dlho, ale je taka od narodenia, akoby jej nieco malo ujst, kym bude spat (aj zaspavanie na prsniku trvalo od pol hodiny po hodinu, obcas aj dlhsie)

strapco13
17. sep 2011

@kryska5 suhlasim s @prsky

kryska5
17. sep 2011

@prsky prsky díky moc, aj za inšpiráciu na uspávanie bez prsa. Moja malá je teda dosť podobná, ona ani pri uspávaní na prse nedokáže ležať bez pohybu a stále sa vrtí. Časom vyskúšam aj rozprávky, zatiaľ si pri tom vždy sadne a chce to celé menežovať a listovať si sama a nie spať 😀
@strapco13 díky 🙂

prsky
17. sep 2011

@kryska5 juuj, no rozpravky necitame, hovorim ich spamati (teraz frci tahal dedko repku) - teda uz ich rozpravame spolu 🙂 a uspavam ju potme, lebo D. uz spinkava o tom case a svetlo ho budi (spievanie ale nie 🙂 - spime totiz vsetci v jednej posteli + balkon

zuzkaro
18. sep 2011

@prsky no my vacsinou teraz papame len po leziacky, kedze on papa mliecko len pred zaspatim a najma v noci takze je aj pre mna aj pre neho najvyhodnejsie papat ked ja lezim na boku a on tiez, ono mozno to prisatie je na tom pravom prsku viac len na bradavke ako na dvorci ale dako ho neviem prinutit aby viac otvoril usta a skusil si zobrat do ust vacsiu cast dvorca ;) ak mas daku rdu rada vyskusam 🙂

zuzkat1
18. sep 2011

@katka1981 mozno, ja to nepoznam a to mam vsetky zuby mudrosti... inak v okoli kopa deti a nepokoj zo zubov poznam len z netu 😅

kryska5
18. sep 2011

@prsky no hej, len chodieva mi malá spávať okolo obeda a potom už sa nedá uspať, a nočný spánok dáva o 18:00-19:00 to bolo svetlo cez leto ešte 🙂 ale vyskúšam neskôr, zatiaľ máme čas. Ak som to dobre pochopila tak si na didíku malú uspávala vyše dvoch rokov. Zatiaľ to nechám tak a keď to časté budenie v noci začne byť už moc tak skúsime uspávať bez didíku 🙂 Pomohlo to aj s nočným budením, keď nezaspávala na prse? Jéj to je paráda také spávanie, celá rodina pokope , krása 😀

prsky
18. sep 2011

@kryska5 hej, vyse dvoch rokov bola uspavana na prse (teda ak ju neuspaval muz, ale aj ten mohol s tym zacat az ked mala skoro 2 roky a prisli sme na to nahodou 🙂 ). a zial, neuspavanie na prsniku nemalo vplyv na menej caste pitie v noci

prsky
18. sep 2011

@zuzkaro no poznam len jeden tip a to je prejst bradavkou po hornej pere od jedneho kutika k druhemu a len co otvori usta, tak ho pritiahnut k prsniku

katka1981
18. sep 2011

@zuzkat1, tak sa tes, babulka ma rast zubkov po tebe, my sme mali vcera v noci hodinovy rev kvoli zubom, uz to dobre poznam, ale davno nebol aje to na chvilu poslednu zub tak si vydychneme, potom pridu patky. A predpokladam, ze celkovo znasas bolest v pohode, ze nie si citliva. Ja som precitlivela velmi a mala zrejme bude po mne.

zuzkaro
18. sep 2011

@prsky dnes cez den som ho torsku viac sledovala a zdalo sa mi, ze jemu najviac vadia tie zubky, lebo aj ked zoberie aj vacsiu cast prska tak sa mi zda, ze stale ako chyti prsko do ust tak ako prve tie zubky pritlaci a dost ich citit, mozno, ze to prejde ked mu dorastu do rovnakej dlzky a este sa mi zda, ze to prsko je asi tazsie alebo cosi take a preto ho vic stisne aby mu nahodou nevypadlo 🙂 tak uvidim, ci to prejde alebo budem aj nadalej dohryzena 🙂 a nevies poradit nieco na zmiernenie bolesti 🙂

zuzkabar1983
18. sep 2011

Ahojte chcem poprosit o radu .... som 4-ty den po porode, mliecka mam mnoho, z jedneho prsnika doslavo vyteka, ale problem je s pravym prsnikom ...... mam ho totalne naliaty, plny, zacina aj tvrdnut, tak poctivo ho aj masirujem a davam teple sprchy. Mala z neho taha, ale nevytiahne vsetko mliecko, proste aj po kojeni je stale este plny. Ked chcem mliecko odsat po kojeni, tak odsavam, odsavam a nic nejde. Problem isto nie je v odsavacke, lebo z druheho prsnika to ide super. Ja mam opcit, ze mam upchate tie "vyvodz" priamo na bradavke. Lebo ked zacnem odsavat tak strieka max 1 prudik, ale len tak na 2-3 odsatia a potom nic. Proste nejde. Skusala som striedat prsniky, ale vzdy ide len an 2-3 "stlacenia odsavacky" a potom nic. Nejake rady ako to rozbehnut?? Dakujem

strapco13
18. sep 2011

@zuzkabar1983 mas prilis nalaty prsnik a ten tlaci na mliekovody..aby ustupilo naliatie skus kapustne listy alebo studeny obklad a skus odstriekat rucne
plus pozri si tieto linky..tam je rozpisane viac a je tam nazorna ukazka ako urobit kvetinkovu masaz pri naliatych prsiach
http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...
http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...

zuzkat1
19. sep 2011

@katka1981 no vraj mam vysoky prah bolesti a mala este ani chora nebolaa citlivka teda nie je - v lete milionkrat padla aj krvicka isla s kolena a ona riesila len to ze ma spinave ruky (to jej hrozne vadi) a koleno si ani nevsimla🙂

zuzkat1
19. sep 2011

@prsky presne aj moja zaspava vyse hodiny... len vynimocne ked spala cez den len pol hodinku tak zaspi hned.. a tie nove ritualy skusim aj ja onedlho ale ked ja sa toho hrozne bojim lebo ja ked ju nadojcim v obyvacke a chcem ze podme do spalne len tak tak ona nechce bez kojenia a navyse nie vzdy ma chut na spev - vecer poviem nie ked zacnem spievat a rozpravky pocuvat ju nebavia☹ snad este trochu zmeni svoje zvyky este mame cas🙂 vcera som ich zavrela smuzom do spalne ked uz bola nakojena az az a zrazu krik akoby ju z koze drali ze mami mamiiii a uz len ham ham ked ma zbadala

zuzkat1
19. sep 2011

@katka1981 nie s kolena ale z kolena😅

katka1981
19. sep 2011

@zuzkat1, no u nas pravy opak , ja mam velmi nizky aj mala. A s imunitou to nesuvisi, nastastie ani mala chora nebola. To vysvetluje aj tie zuby. U nas nastastie kolena ostali vzdy cele, to by bol strasny plac.

zuzkat1
19. sep 2011

@kryska5 moja ma 20 mesiacov a v noci sa budi 5x... teraz uz spava s nami lebo uz som unavena a nechce s ami tolkokrat ju vyberat a davat do postielky a ani ona nechce tam uz spat... cez den spi raz asi hodinu ... zaspava na prsniku ale mala obdobie ze zaspala bez neho a bola hore tak isto casto...

zuzkabar1983
19. sep 2011

@strapco13 dakujem za radu. stranky som si pozrela, skusim tie masaze. Chcem sa ale este opyta jednu vec, co mi je nejasne. Pisala si ( aj na stranke sa to uvadza), ze je dobre dat studeny obklad. Niekde vsak aj pisu, že treba tply obklad, pripadne odsavat v teplej sprche, co som povodne aj robila, lebo som myslela, ze mi to "uvolni" to mliecko. Kedy je teda dobre davat studeny a kedy teply obklad??

prsky
19. sep 2011

@zuzkabar1983 teply obklad/sprchu pred dojcenim/odsavanim, aby sa uvolnili pripadne prekazky v mliekovodoch a po dojceni studeny obklad z natlcenych kapustnych listov alebo tvarohu ci vinneho octu. dolezite su oba obklady pri naliatych prsnikoch a problemoch s tym spojenych

prsky
19. sep 2011

@zuzkat1 ani Lalu nebavili rozpravky, aj teraz ma oblubene 2 - dedko repku zasadil a zabiatko .. to casom pride 🙂

kryska5
19. sep 2011

@zuzkat1 no pjekne 😀 takže je to viac-menej pravda, že pokiaľ budeme kojiť tak celú noc asi neprespíme 😎 no mne sa malá budila od malička každé dve hodky, keď občas potiahla tri, bol zázrak 🙂 už som si zvykla, tiež ju mám v posteli (aj keď ja od malička), prenášať ju do postieľky zakaždým by bol nezmysel.... ja už sa teším keď vylezú všetky zuby, lebo na to sa tiež budí často 😒

zuzkat1
19. sep 2011

@prsky no snad... knihy uz objavila ale nedovoli aby som jej citala alebo rozpravala, len si v nich listuje

@kryska5 moja zuby vobec neregistrovala... budi sa lebo sa budi co ja viem preco... teraz uz ani nijak nemrnka len oznami ze ham🙂

sofhia
22. sep 2011

Ahojte zienky, vie mi niekto poradit, ako preorientovat dieta, aby viac jedlo cez den ako v noci? ma 10.5 m, a zaujima ju vsetko okrem jedla... uz aj jedla krajsie, a zasa sa to pokazilo. potom to vyzera tak,ze cecame v noci ob 2-1 hodka, cez den sa kojime rano o 7-8, potom pred spanim 11-12 a vypyta si aj okolo 4-5, a opat pri zaspavani vecernom... ked uz si raz vypyta prsnik, tak je po chlebe, nechce nic ine 😒
vie mi niekto poradit co s tym? chcem stale kojit. len to nocne kojenie by som chcela limitovat, som uz chodiaca mrtvola. obcas sa budi aj castejsie...

alex1983
22. sep 2011

Ahojte baby, viete mi poradit nieco na velmi ale velmi bolestivu menstruaciu? Nejaky liek ktory mozem uzivat aj ked kojim. A este jedna otazocka, mozem papat tatarsky biftek ked kojim? Je to len predsa surove maso, tak neviem 😒

strapco13
22. sep 2011

@sofhia skus ponukat prsnik viac cez den..je mozne ze je jej to malo a dohana to v noci, takisto skus v noci stlacanie prsnika..je mozne ze mala ti zaspi skor ako sa riadne naje a pretosa budi castejsie
dalsia vec..kolo 8 mesiaca zacina uzkost 8mesacnych..a vtedy sa dieta casto budi..potrebuje sa ubezpecit, ze je mama tam..pomaha spat s malou a neriesit

strapco13
22. sep 2011

@alex1983 mozes ibuprofen, paralen
pocas dojcenia by som tatarsky biftek neriskovala....a nerob mi tu chutky 😉 😀 😀 😀

sofhia
23. sep 2011

@strapco13 dakujem velmi pekne, nie vzdy v noci vycuce cely prsnik, nezaspi skor, asi je to viac o tej uzkosti.

pami27
23. sep 2011

Ahojte, môjmu synovi vyšli 2 zuby a pri kojení ma niekedy kusne, najmä ak sa potrebuje vykakať. Momentálne mám menej mlieka a keď mu netečie samo, začne viac kúsať. Je to dosť bolestivé. Keď to zabolí a ja sa strhnem alebo zjajknem, malý sa odtrhne. No neviem čo s tým. Takto sa z tohto nedostatku mlieka tak ľahko nedostanem. Už si niekedy pripadám ako otrok laktácie. Dajte vedieť či existuje nejaká finta ako ho to odnaučiť.