Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

koran
24. aug 2012

@strapco13 aha, no ja som myslela že to znamena ozaj len to, ked si dieta vypyta, a teda moja si pyta v takomto horku tak po 3 hodinach kludne aj neskôr takze musim hodinky strazit ja a davat tak kazdu hodku a pol, dve. ale tak je prevažne v tieni v chládku takže sa nejako nepotí. ano viem dojčiť sa dá všade, ale napr. minule u veterinára v čakárni kde bolo milion ludi, a čakala som tam vyše 3 hodin, som volila lyžičku a vodu. v meste si dokazem sadnut na lavicku, ale takto aby mi chlapi čumakovali na prso, to nemusim 🙂

strociatka
24. aug 2012

neviem, ci mozem sem, ale stale kojim a do niektorych prikrmov treba pridat mlieko. Mne sa vsak uz tvori mlieko len tolko, kolko si babo samo vytiahne, nedokazem odstriekat, ake mlieko vlastne mozem pridat? mozem vobec pridat nejake ine mlieko?

petah82
24. aug 2012

@koran vobec tam nemusis davat granulky cajiku do vody, ona nevie, ze to ma nejako chutit, my sme caj nikdy nepili, iba vodu a pije cistu vodu doteraz. vobec mu nechyba ziadna prichut. ani dzus nechce, ani caj. este sa toho sladkeho za zivot asi napije dost. myslim si, ze ako si ich naucime, co im ukazeme, tak sa spravaju a to piju a jedia. tiez som sa minule leto pocas 35C trapila, ci pije ako polrocny dost, nechcel vodu, iba mlieko kazde 2-3h a je tu. ked bol smadny, tak si dal, inak ani za svet. a to bol vzdy v kociku aj v autosedacke poriadne dopoteny. bol aktivny, cikal normalne, tak som to prestala riesit.

koran
24. aug 2012

@petah82 dakujem, máš pravdu! 🙂

zuzkaamato
24. aug 2012

kocky mam otazku. dnes mi stvrdol prsnik, ale inac, ako sa mi to uz stalo. predtym mi stvrdli prsia zhora, ale teraz mam bolavy pravy prsnik celu lavu stranu. je tvrdy na dotyk a bolavy. malej z neho davam uz skoro cele poobedie pit, odkedy ma to zacalo pobolievat. ale moc to nezabera. mam ho odstriekat?

petah82
24. aug 2012

@zuzkaamato urcite, inac ti bolest neprejde. ked takto jednorazovo odstriekas do ulavenia od bolesti, produkcia sa urcite nezvysi, ze by si nevedela co s nou 🙂 ked to boli a sanie babatka nepomaha, radsej odsat, aby sa to nezapalilo. ja som tu bolest nevedela vydrzat, vzdy som musela odsat do ulavenia od bolesti, niekedy som tam este citila malu hrcku, ale uz to nebolelo. nikdy som nemala zapal, ani iny problem.

strapco13
24. aug 2012

@strociatka nemusis do prikrmov pridavat mlieko ..ved ani ty napapas vsetko s mliekom 😉
neskor mozes pridat smotanu do jedla, po roku ak robis vyslovene nejaku mliecnu omacku, ci mliecnu polievku tak mozes klasika kravske plnotucne

strapco13
24. aug 2012

@zuzkaamato mas hrcu? farebne zmeny na pokozke?
pozri bradavku ci tam nemas bielu bodku...mlecny pluzgier, treba vytlacit alebo prepichnut http://dojcenie.webnode.sk/boli-to/mliecny-pluz...

zuzkaamato
25. aug 2012

@petah82
@strapco13 asi to bol upchaty mliekovod. rozmasirovala som to a potom odstriekavala nam umyvadlom a zrazu sa sam spustil silny prud mlieka, ani som nemusela stlacat prsnik. dakujem 🙂

strociatka
25. aug 2012

@strapco13 hihihi, jasne, len niektore si to vyslovene vyzaduju, skusila som dat tam len vodu a teda bolo to dost nechutne 😒

indys
25. aug 2012

ahojte prosim viete mi niekto poradit? ked si nas 4mesacny maly dava rucku do pusy, tak mu automaticky ponuknem prsnik. niekedy chce papat a niekedy si len cucne,potom sa otiahne zas cucne zas odtiachne a potom sa po niekokonasobnom pokusani sa o nakojenie ho rozplace a je nervozny. ked ho zoberiem na ruky, tak je v podstate spokojny aj sa hra no a za chvilku zas ruka v ustach. preto sa chcem opytat, ci je mozne, ze si zoberie prsnik aj ked nie je ani hladny ani smadny len kvoli tomu, ze mu ho ponuknem a potom sa mu nepaci ze mu ide mliecko(popritom hrozne cmuka ale o radu na toto som rozpisovala v teme Ako si poradiť s cmukaním pri kojení?). ja som z toho uz taka zmatena. lebo by som chcela aby sa napapal,aby sme mohli ajniekam ist, ale pri tomto nikdy neviem ci a ako je najedeny. lebo su chvile, ked vydrzi aj 2-3 hodiny a prespinka a inokedy je po 20min. hore a ruka v ustach.

vavrenka
25. aug 2012

@indys moja hanka si bezne davala pasticky do pusy, je to normalne, este to nemusi byt znak, ze je hladna, ja som tiez mala obdobie, ked som hned ponukla prsnik, ked si sumlala pasticku, aj si cucla z prska, ale potom zas cumlala, az sem to dotaihli tam, ze som ju prikladala pomaly kazdy 5-10min 😅 , som bola zufala, lebo som nikam nechodila, len prikladala na prsnik, mala este k tou stale plakala a spinkala cez den iba v satke a som musela byt v pohybe.. mordy, prostea le psotupne som sa naucila rozpoznavat, kedy chce ist na prsnik, ci uz sa potulit alebp napapat, bol to subor prejavov, nie len jeden- to cmulanie si rucky. a inak - detitcky mozu niekede chciet sit na prsko fakt po 20min a zas inokedy im staci dlhsia pauza. my dospeli, tiez nie sme hladni presne kazde dve hodiny a tiez potrebujeme pritulenie a uistenie, ze nas niekto lubi, a to sa asi neda ani odmerat ze akych intervaloch to potrebujeme 😉 , ja som to s mojou malou brala, ako proces spoznavania jej potreib. niekedy som sa sekla (raz sa mi chuda z mliecka pogrckala, inokedy rucala od hladu, kym mi doslo, ze aha prsko), ale postupne, coraz castejsie som vedela, kedy ponuknut prsko..

zfidorka
25. aug 2012

@indys v tom veku objavuje svet okolo, rucky su najblizsie 🙂 aj moja to robila, preslo to same... ked si zacne davat rucku do pusy, tak mu skus dat nejaku hracku, u nas dobre fungovala detska hrazdicka... casom ju rucky uplne prestali zaujimat...

zuzkaamato
26. aug 2012

@strapco13 Ahoj. Opat si idem po radu 🙂 Na lavom prsniku ma uz par dni boli bradavka. Je citliva na dotyk aj na podprsenku a dokonca aj na chlad. Nemam na nej ziadne ranky. Ked sa mala pricucne, chvilu to este boli, po chvili to prestane, ale stale je citliva. Myslim si, ze moze ist o mykozu, lebo mala ma na jazyku slaby biely povlak, ktory som skusala zotriet, ale neslo to. Chcem sa spytat, ci mozem pouzit Canesten aj v pripade, ze by to nahodou nebola mykoza, ci nemoze nejako uskodit. A ze ci je dolezite prisne dodrziavat dietu, cize nejest sladke, biele pecivo atd... Dakujem 🙂

cicimon
26. aug 2012

caute
@strapco13 chcem poprosit o radu, mala ma cosi vyse tyzdna, uz asi 5 dni novorodenecku zltacku, koji sa casto aj pribera len uz vyse tyzdna nema stolicu a ta vraj tiez pomaha k odburaniu zltacky - viete poradit ako na to?

nat28
26. aug 2012

Ahoje, mozem ist cvicit do vakuoveho stroja ked kojim? Pocas tehu som ochorela na stitku a teraz sa mi to zhorsilo, priberam aj napriek tomu ze sa neprejedam.

indys
27. aug 2012

@cicimon neviem, ci ju nejakym sposobom donutis kakat. nas ked bol asi v takom veku kakal 1x do tyzdna a postupne to bolo castejsie. niekedy kazdy den inokedy raz za 3 dni. u kojenych deti to nie ej nic nenormalne, asi to budete musiet vydrzat. nas maly mal aj problem s vetrami a aj ked som bola velmi proti tomu po mesiaci som uznala, ze skusim nasadit Espumisan a vtedy zacal kakat castejsie. takze sa nam to v brusku pohlo,mozno toto by pomohlo.teraz uzivama infacol a ten je myslim uz aj pre novorodencov a zda sa mi este lepsi aspon pre nas.ale urcite by som nedavala celu davku ako pisu pri kazdom kojeni. ja som davala espumisan 10 kvapiek kazde 2. kojenie

cicimon
27. aug 2012

@indys no nic, vcera som sa postazovala a chvilu na to zacala kadit 🙂 ono je to vraj dobre aj na tu zltacku

tamara2307
31. aug 2012

ahoj, mám takú otázku. mesačného synčeka plne kojím a po dopapaní sa odporúča odgrgnúť.. mne vždy na prsníku zaspí a mám veľký problém s tým odgrgávaním. trošku ho na pleci natriasam, šúcham chrbátik. ak sa preberie a odgrgne, tak mám problém uspať ho, úplne sa preberie a ďalšiu hodinu mi len plače. takže čo robiť, nechať ho spať hneď po najedení alebo dbať na odgrgnutie

kkl82
31. aug 2012

@tamara2307 ak zaspi, tak ho zbytocne netrap odgrgavanim. nikde nie je dokazane, ze by odgrgavanie nejak pomahalo, skor naopak. ak je babo dobre prisate, vela vzduchu ti nepohlta. je to ine, ako ked hlce z flasky, tieto deti mnohokrat aj viac grckaju.
ja som mojho tiez neodgrgavala a nemal ziadne problemy. ked tam ten vzduch ostal, tak odgrgol aj po dvoch hodinkach, ked sa prebral a zobrala som ho na ruky... a to ma uz v porodnici za to neodgrgavanie sestricky takmer ukamenovali, potom mi to doma zas pripomenula pediatricka a starsi mudrejsi rodinni prislusnici. dokonca mi tvrdili, ze ta jeho kolika je tiez kvoli tomu. ked som zacala odgrgavat, nic sa nezmenilo a tak som sa radsej nadalej drzala toho, co som sa docitala v brozure od mamily a nemusela riesit ziadne zlozite ritualy na uspavanie. doteraz je u nas cici najlepsi a najrychlejsi sposob uspania.

strapco13
31. aug 2012

@cicimon tak male dieta ma kakt castejsie aj viackrat za den..ak nekaka neprospieva kontaktovat laktacnu osobne www.mamila.sk ale pises, ze pribera..tak pouzivaj stlacanie prsnika pri dojceni..cim vioac mliecka vypije, tym lepsie aj na zltacku
nie kakanie odburava zltacku ale dostatocny prijem mliecka

strapco13
31. aug 2012

@tamara2307 dojcene dioeta nemusi grgat, ak zaspinka, nechaj ho spinkat
spravne prisate dieta sa totiz nenahlta vzduchu a teda nema co grgat 😉

cicimon
1. sep 2012

@strapco13 diki, odvtedy sa to zlepsilo, aj kakanie aj zltacka

tamara2307
1. sep 2012

@kkl82
@strapco13 ďakujem za radu. myslím, že prisaté je dobre, ale na začiatku pije veľmi hltavo, kým tok mlieka dostane pod kontrolu, resp. kým ten tok troška nezoslabne (skúšala som aj ručne troška odstriekavať pred kojením, ale žiadna zmena).

beton
2. sep 2012

@tamara2307 urcite to odgrgavanie neries. sama vidis, ze to stresuje teba aj babatko. ak potrebuje odgrgnut, samo si to vypyta. to spoznas. v pohode ho nechaj spinkat.

beton
2. sep 2012

@cicimon dojcene dietatko nemusi kakat kazdy den. dolezite je, aby malo dostatocny prisun MM a zltacka sa pomaly poberie prec. moze to trvat rozne dlho, my sme boli zlti este v 4. mesiacoch a potom to zmizlo.

betuska22
3. sep 2012

môžem sa spýtať aj ja? mam 5 mesačne dievčatko.....kojila som asi 2 mesiace, no maličku mi v nemocnici po pôrode naučili na flašku bez môjho suhlasu a boli to 2 mesiace trapenia tak sme prešli na um, ale mne stale mliečko tečie, myslím že by sa dolo kojenie ešte stale zachrániť len mala sa moc nechce prisať ku prsníku a ked sa prisaje trochu spapa a dosť....čo mam spraviť aby začala znova pekne papať? dakujem za rady 😉

blau
autor
3. sep 2012

@betuska22 prikladaj prikladaj a skusaj uvidis, da sa to pozitivna mysel a hlavne chciet robi velmi svoje. Drzim palce a flasky a umele odloz na nedosah . nevzdajte to

indys
4. sep 2012

@betuska22 asi popije malo, lebo jej to ide tazsie v porovnani s flaskou. Urcite by som si zavolala laktacnu poradkynu, nech sa na vas pride pozriet. Mne velmi pomohla v tom, ze ma uistila, ze to co robim robim dobre ked som mala pochybnosti. Ak by si mala zatial nedstatok mlieka da sa prikrmovat pomocou hadicky na prsniku. ja som tak kojila asi tyden ked sa mi rapidne znizila produkcia. vsetko sa da, len niekedy to ide tazsie inokedy lahsie. ale volba kojenia nie je lahsia cesta ale o to krajsia. urcite to nevzdavaj, je to to naj co svojej bambulke mozes dat. svoje mliecko svoju blizkost. jasne ze ak sa nepodari svet sa nezruti ale preco to neskusat. drim palce.

indys
4. sep 2012

diecat viete mi povedat. Ak sa cumlanim cumla kazi technika prisatia, nemoze sa to iste stat, ked si babatko cumla palec?