Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

mirkaza
6. jún 2012

@beton
@strapco13
Ahojte!
Potrebovala by som poradit.Moj syncek ma 3 mesiace. Minuly tyzden som bola s malym na prvom ockovani. Tych nasledujucich 48 hodin bolo strasnych pre mna aj pre neho. Zrejme bol strasne uboleny, lebo celu noc napriek obkladom preplakal. Vobec sa nechcel prisat celu noc a ak tak len cucol a hotovo. Tak to pokracovalo nasledujuci cely den. Samozrejme, na dalsi den som mala mliecka uz ovela menej. Dufala som, ze ked sa mu stav zlepsi, tak to opat roztaha pekne, lenze on dostal po tom ockovani silnu nadchu a naviac soor do pusinky, tak je to stale take iste. Bojim sa, ze pridem o mliecko. Snazim sa odsavat, ale nejde mi to. Prsia mam makke - predtym som mavala pekne plne a ked sa napil, tak si grgol a vydrzal v pohode 3 hodinky. Teraz? Je to zle. Mozno ho boli aj ta pusa naviac - natieram nizoralom. Ked teraz pije, tak to trva mozno 2 minuty a tvari sa, ze je najedeny. Prso uz nechce ani za svet. Vlastne neviem ani, aku radu potrebujem. Mozno potrebujem len uistenie, ze o mliecko nepridem a ze to prejde...

zuzanka7117
6. jún 2012

@beton Ahoj, ano, podarilo sa este vcera.....Matko v takom polospanku trochu vytiahol, nejako to odblokoval a zbytok som odsala.....a zaroven na to som mu to odsate dala lyzickou, spapal 50 ml.....dnes papa trosku lepsie, ale uz rano som musela jeden prsnik odsat, to bolo asi 100 ml, z druheho papal pocas dna po troskach a teraz na vecer som z toho co som odsala rano, musela odsat znova, lebo aj ten z ktoreho papal sa stale doplna a ten prvy uz bol zas preplneny a papat prave nechcel...tak som behom 10 minut odsala 120 ml a hned som mu zas dala lyzickou 50 ml.....potom sa vykakal, tak sa mu asi trosku uvolnilo a pri uspavani mi este dost potiahol s prsnika....ja sa v nom uz vobec nevyznam.....viem ze mam mliecka dost, mozno az prilis, ale tymto jeho papanim-nepapanim by sa to mohlo znizit az prilis, nie? Teda ak by som neodsala. A ktovie cim ma prekvapi o tyzden dva, mozno chyti taky apetit,ze nebudem stihat.....jooooj, keby sa to uz chcelo ustalit... 😝

lunnka
7. jún 2012

@beton ahoj, reagujem na odpoved pre nat28. ja mam tie prsia maksie a to kojim len stvrty tyzden- nie 3. mesiac, moze to byt uz skor? zo zaciatku sa mi ovela viac nalievali- pijem myslim dost, vsetko ako na zaciatku.. malinka spava v noci aj 4 -5 hod, niekedy aj cez den, nechcem ju budit a neodsavam kedze problemy nastastie s prsnikmi nepocitujem- ked sa zobudi nakojim- uz pri prebalovani mi z nich kvapka.. moze byt znizena tvorba mlieka preto su maksie?

lakte
7. jún 2012

@boka79 jj, k tomuto by bolo lepsie ak sa vyjadri @strapco13, tymto jej to davam do pozornosti 😉 ma toho viac tak pockame kym si najde cas 🙂

boka79
7. jún 2012

@lakte

jasne , dakujem, ja mam casu habadej 🙂

strapco13
7. jún 2012

@boka79 chudnutie sa neodporuca ani nie tak kvoli toxinom, tie az tak neprechadzaju do mlieka
ale kvoli tomu, ze vacsina dieta je nevyvazena, a unavuje a stresuje matku..dojciaca matka /ale kazdy / sa ma stravovat zdravo a pestro
neviem aka je tato kura..ale ak to spociva v tom ze jesz zdravu stravu, tak to urcite neublizi..dolezite je aby si chudla pomaly a rovnomerne, nezanedbavat pitny rezim
pocas dojcenia mozes aj niektore pripravky na chudnutie..na prirodnych bazach a sporovat, cize pohyb treba

strapco13
7. jún 2012

@mirkaza na nadchu pozri moj clanok o toalete nosa ..vycistit hlavne pred dojcenim, nech sa vie prisat..lebo ak nevie dychat nosom, tak sa neprisaje, lebpo ho dusi
skus stlacanie prsnikov http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...
ako ste na tom?

strapco13
7. jún 2012

@lunnka makkost prsnikov nic neznamena..ja som pri druhom mala makke snad od zaciatku a mesiac po porode sa mi srasi vratil k dojceniu, prsia mmake ale dostatocne tvoria mliecko pre obe deti 😉
dolezite je sledovat ci dieta na prsniku pije alebo len dudka
pokial nepouzicvas dudel, flasku, a klobucik a dojcis na poziadanie a dietatko prospieva, dostatocne cika a kaka tak by to malo byt oK
ale kludne sa nakontaktuj na laktacnu poradkynu nech osobne skontroluje dojcenie www.mamila.sk

mirkaza
8. jún 2012

@strapco13
Uz je to lepsie. Vcera v noci sa konecne riadne napil, tak cez den sa mi mliecko dotvorilo pekne a zacal papat lepsie. Soor ustupil, nostek ma plny najma nad ranom, striekam physiomer - potom to vykycha von a je lepsie. Trosku vsak zacal pokasliavat. Prosim ta, ked mal maly ten soor, mam to aj ja? Lebo ja bolesti nepocitujem ziadne, ale vychadza mi to tak...Mam sa aj ja niecim preliecit?

strapco13
8. jún 2012

@mirkaza dieta moze mat soor a matka nie a naopak..mozu ale nemusia si ho prenasat medzi sebou
ak mas citlive bradacky medzi dojceniami tak sa preliec, inak nemusis ..ale treba pozpr na spravne prisatie, aby sa bradavka neposkodila, lebo inak sa candida /mame ju normalne na kozi / dostane do ranky a tam sa vdaka krvicke a ostatnym veciam rozmnozi a potom je problem

nelinqua
8. jún 2012

@strapco13 dnes som dostala ATB suprax, doktor povedal ze nedojcit... Suprax sa ale do mlieka vylucuje minimalne, ci mam zle info? Nechcem malu odstavit od dojcenia teraz ked sa nam to konecne upravilo a dojcenie nas bavi a uzivame si ho:(

strapco13
9. jún 2012
strapco13
9. jún 2012

@nelinqua mozes dojcit bez prerusenia ci obmedzenia dojcenia

nelinqua
9. jún 2012

@strapco13 dakujem, velmi sa tesim

happy8051
9. jún 2012

uz sa mi narodila Nelinka tak idem zasa po radu, pretoze vsetky rady mi pri Natalke velmi pomohli. Nelka ma tri dni. prisala sa pekne hned po porode. teraz sa snazim rozbehnut laktaciu, pijem caj &Leros pre dojciace zeny, fenyklovy bio caj a uzivam homeopatika na podporu laktacie. napriek tomu sa mi zda ze je mliecka stale malo, neciim naliate prsniky, aj ked dnes je to uz trochu lepsie ako vcera.
Nelinka ma krasne vyvinuty saci reflex, aj ked preferuje pravy prsnik, k lavemu ju prikladam futbalovou polohou a ide to.
ako by som este mohla viac podporit mnozstvo mlieka? pri porode som napriek mojmu nesuhlasu dostala Dolsin a myslim ze aj to ovplyvnuje laktaciu. dakujem za rady

sharlotta
9. jún 2012

@happy8051 Ja som sice bola po sekcii, ale mlieko sa mi rozbehlo az po tyzdni. Ja by som ti poradila stare zname - prikladat, prikladat, prikladat a cakat 😉 mliecko urcite nabehne.

lakte
9. jún 2012

@happy8051 je toho vela, dolezite je, aby si dojcila na poziadanie, bez cumlika. Zakladom je spravne prisatie, aksa dieta spravne prisava na prsnik, dokaze regulovat tok mlieka a teda sa k mlieku dokaze dostat. To ci su prsia naliate, alebo nie nieje spravny ukazovatel hladiny mlieka, rovnako ani to kolko odsajes nehovori nic o tom, ci je mlieka dostatok.Nalitie prsnikov ak sa dojci na poziadanie ani nenastane 😉 Sleduj pocikane plienky, ak ich je aspon 6 riadne pocikanych tak by to malo byt ok. Ak bude treba zvysit tvorbu mlieka, co sa da zistit iba pozorovanim dojcenia, a podla toho posudit ci dieta pije dost mliecka, tak potom sa daju pouzit bylinky na jeho zvysenie. Homeopatika a caje pre dojciace matky, sice obsahuju zlozky na zvysenie tvroby, ale nie v dosatocnom mnozsvte 😉 Odporucam ti pre kazdy pripad skontaktovat sa s poradkynou dojcenia, ktora ti rada odpovie na tvoje otazky, pozrie dojcenie, a ukaze polohu v ktorej sa da spravne prisatie lahsie dosiahnut. Tiez povie co to o dojceni, pretoze famy ktore traduju su stale, a vela krat matka ani nevie, ze to co povazuje za bezne pri dojceni je fama 😉

lakte
9. jún 2012

@sharlotta mliecko sa zene tvori uz v 16 tyzdni tehotenstva. Cize do porodnice uz ide s nim 😉 To preco vznikol mnytus o tom, ze mliecko "nabehne" je preto, ze matky casto nemaju deti pri sebe ihned po porode, a su oddelene a nosia jej dieta na dojcenie v casovych intervaloch. Dosledkom coho je, ze sa potom po par dnoch prsia naleju. A ano pri sekcii lieky podane pocas nej ovpyvnuju ako sa dieta prisava a dojci, ale toto sa da prave tym kontatkom vsetko napravit.
Prikladat mozes samozrejme na poziadanie, ale zaklad je spravne prisatie, bez toho mozes prikladat ako chces, dieta sa k mliecku nedostane 🙂

lakte
9. jún 2012

@happy8051 jaj a kontakt na poradkyne www.mamila.sk 😉

sharlotta
9. jún 2012

@lakte po sekcii lezis 24 hodin na zvlastnej izbe, dieta ti donesu na taky "kuk", hoci mne malu priniesli, aby sa prisala po 12 hodinach, ale co to je, ked taketo dietatko potrebuje byt pri mame vkuse...Pravdupovediac, aj som bola rada, ze ju pri sebe nemam, lebo som nezvladala sama seba, nie to este ju. Ale hlavne, ze sme obidve prezili 🙂 Aj ked dnes by som sa uz skusala pozbierat ovela skor, aby som bola schopna si dieta co najskor vziat na izbu k sebe. Takze moje mlieko "prislo" az ked sme boli doma z porodnice. Ja by som skor povedala, ze niektore poradkynami opisovane idealne stavy sa takmer ani nestavaju. Moje dieta malo napr spravne prisatie. tri krat skontrolovane mamilackou poradkynou a napriek tomu som mala ragady...az kym si prsia nezvykli a koza nezhrubla. A ziadnu mykozu som nikdy nemala....Taktiez nepoznam asi ziadnu zenu z mojho okolia, ktora by v prvom mesiaci nezazila naliate prsniky. Aj ked si nemyslim, ze by to mal byt znak dostatku mlieka. Len konstatujem.

lakte
9. jún 2012

@sharlotta ano ako pises, tych 12 hodin je dost, dovtedy mu dali co?zial ano nieje to idealne, ale je to na nas matkach, aby sme sa toho dozadovali,lebo inak to asi nepojde. Su mamy co to uz zazili podla vlastnych predstav aj po sekcii nakolko tam napriklad mohli mat na izbe aj manzela a pod. To je strasne rozsiahla tema, bohuzila aj babyfriendly nemocnice su nimi len na papieri, nerobia vsetko ako sa.Ale matky sa musia ozvat, inak kompetenti myslia, ze to je ok 😉 K tomu prisatiu bez komentara 😉

sharlotta
9. jún 2012

@lakte vraj materske mlieko od darkyne, (je to aj v prepustacej sprave, ale ci to je pravda...) No, ono to je dost tazke nieco ziadat, ked nevies, co mas ziadat 😅 a ked si rada, ze si...(Nie je sekcia, ako sekcia, ta moja nebola planovana a ani vo sne by ma nenapadlo, ze moj porod skonci sekciou) No, bohuzial, toto vsetko by mali vediet doktori, nie matky(najma prvorodicky). Co sa mne dostalo bludov prave od lekarov! V porodnici bola taka podpora dojcenia "akoze", inak kazdy na nas z vysoka kaslal a sestricky ochotne davali UM. Za to mam na nich velmi tazke srdce a viem si predstavit, kolko matiek mohlo uspesne dojcit, keby sa im dostalo relevantnej pomoci...

lakte
9. jún 2012

@sharlotta presne tak, plne s tebou suhlasim, lekari by mali byt informovani. Ale uz takych par je, tak len dufajme, ze nase deti nebudu musiet pisat porodne plany a ziadat nieco co je samozrejmostou 😉
A o sekcii viem svoje mam vlastnu skusenost.

stvura
9. jún 2012

@happy8051 pozeram spatne ze vsekto ti vlasnte napisala lakte, ale to naliatie je ako pisala...ak dojcis na poziadanie nebudes mat nikdy naliate prsia = osobne neviem co to je uz par rokov..., lebo ked sa moja druha stravnicka dostane k prsu tak uz sa nepusti (dojcim tandem, alebo po nasyteni maleho aj moju starsiu dcerku)
@lakte inac nevies ako zainteresovana ci sa nebude robit nejake prehodnocovanie tych BFH? Skutocne sa mi to zda smiesne ze na kazdych dverach visia pravidla a ked ti pride vecer sestricka na izbu donesie susede flasu s cumlikom...no ... no comment...

happy8051
9. jún 2012

@stvura tandem je moj sen...ako si to dosiahla? mam uz mliecko dnes cely den kojime...od vcera vecera. mala chyta zltacku tak ju musim budit po dvoch hodinach. na jedno dojcenie vytiahne 30-35 je to dost?
rozmyslam ako namotivujem starsiu na prsnik, kedze sa sama odstavila ked mala presne rok.

strapco13
9. jún 2012

@stvura @happy8051 gratulujem k drobcom 😵 😵 😵
happy ..namotivujes tak, ze budes ponukat, nech sa pomazna, skusi sa prisat

nika1914
10. jún 2012

ahojte, potrebovala by som radu. Som 9 dní po cisárskom reze, v nemocnici mi malého doniesli prisať asi až vyše 24-hod. po zákroku. Nikto sa nezaujímal o to ako ho prikladám, nič mi neukázali. Mlieko som nemala, ale snažila sa prikladať, pravdepodobne zle. Na 4-deň som mala už prsia naliate, malého ale tlačili Nutrilonom z fľaše. Keď sa mi naliali, chcela som ho kojiť, ale zasa mi ho zobrali na fototerapiu a musela som chodiť kojiť každé 3 hodiny, neuspešne, malý se nikdy dobre neprisal. Momentálne sme doma, ale mám strašne málo mlieka, čo mám robiť? keď odsávam,tak odsajem maximálne 20ml dokopy. Malý pije UM cez cievku z prsníka...poradte ako zvýšiť tvorbu, napriek tomu že pije z prsníka. Prisáva sa dobre, len nemá čo papať...

lakte
10. jún 2012

@happy8051 volaj prosim ta tej poradkyni aj kvoli tej zltacke. Skus nosic, alebo satku, mala bude pri tebe, nebudes ju musiet budit, bude sa sama. Idealne ak by si dala kontatkt koza na kozu ak sa. Ak ma zltacku potrebuje o to viac dojcenie na poziadanie. 😉
@stvura no zainteresovana? 😀 ja len citam a zistujem, viem ze je na Sk kontaktna osoba kde sa da nahlasit ak nemocnica toto nedodrzuje. MAtky ale musia toto nedodrziavanie hlasit, inak to nebude mat vyznam, ak si to tu my napiseme len ze ano.. 😝

lakte
10. jún 2012

@nika1914 je super ze si prestala davat flasu, toto mohlo mnohe pokazit. To kolko odsajes nieje ukazovatel kolko mliecka je v prsniku, to sa tvori aj pocas dojcenia, a prave tym ze na prsniku je a dokrmujes ho priamo tam, aj toto stimuluje tvorbu mlieka. Odporucam kontakt koza na kozu, kde dietatko bude len v plienke na tebe ty budes hore bez, a lahnite si spolu ak sa da a maznajte sa. To je jeden stimul, druhy je aby sa dieta spravne prisalo, lebo tak si vie vlaste lepsie ziskat mlieko z prsnika. Dokrm cievkou sa robi az vtedy ak dieta na prsniku nepije ani po stlaceni prsnika, a vtedy sa prelozi na druhy prsnik, ak dieta nepije po stlaceni prsnika ani na druhom prsniku vtedy sa dava na prsnik cievka s dokrmom. TEchniku stlacania prsnika ti pri osobnej navsteve dokaze ukazat poradkyna, rovnako aj to ako poznas ze na prsniku pije a saje. Dovtedy na zvysenie tvorby mlieka 3x3 kapsule benedikt lekarsky a 3x3 kapsule senovka grecka.Zoznam poradkyn najdes na www.mamila.sk

stvura
10. jún 2012

@lakte myslela som tak, ci laktacne poradkyne nerobia nejaky prieskum dodrziavania tohoto "statutu" nemocnice. Ak vies kto je ta osoba daj vediet. Inac sranda, mala som dve extra silne zltackove deti {pri malej skumali ci nie je patologicka) a budili sa mi na dojcenie ako hodinky 🙂