Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
24. jan 2010

aha, pozerám, že rozoberáte hypermangán. Každý liek má vedľajšie účinky. Nejde o korciogénnosť, mangán je v našom organizme zastúpený rovnako ako železo, zinok, chróm .... Všetky tieto prvky potrebujeme pre náš život , no samozrejme, vo vysokých dávkach sú pre organizmus toxické. Museli by sme ich omylom zjesť, predávkovať sa nimi. Je pravda, že hypermangán v lekárňach už nedostať, ale doma ho často ešte máme, preto ho tam uvádzam. Dôvodom však je to, že hypermangán vo vysokej koncentrácii dráždi pokožku. Treba ho správne aplikovať - urobiť si len veľmi slabučký roztok. Jeho účinok je dezinfekčný, ničí mikroorganizmy. Hyperpangán sa stále používa napr. na dezinfekciu pitnej vody vo vodárenských spoločnostiach.

Čo sa týka liečby soóru u detí - soór sa prejavuje u detí preto, lebo ich imunitný systém je nezrelý. Zvyčajne im nespôsobuje žiadne problémy. Ako bábo dospieva, tak si i kvasinka zvyčajne zmizne i bez akejkoľvek liečby. Sóda ako taká nelieči kvasinku, ale zmení ph v pusinke a kvasinky sa nemôžu ďalej množiť ( teda im pokazíme ich životný priestor na rast v pusinke )

Bábetko nemusí mať soor, mamička môže mať kvasinkovú infekciu a platí to i naopak. Pokiaľ má mamička kvasinkovú infekciu a bábetko má soór, treba preliečiť oboch a vtedy už sóda nestačí, treba antimykotiká. Pretože dochádza k neustálej vzájomnej nákaze. Bábetku síce bude i ďalej OK, no mamička sa infekcie bude zbavovať oveľa dlhšie, než keď sa lieči i bábetko.

janulka182
24. jan 2010

Annag opat dakujem za velmi cenne rady. Si naozaj uzasna 😵 .

annag
24. jan 2010

vchudobova,

podľa opisu sa Tvoje detičky nesprávne prisávali, Nemusíš teraz robiť s bradavkami nič. Radšej si prosím preštuduj moje stránky : http://dojcenie.wordpress.com/, najmä časti o prisávaní bábetka... Potom mi prosím napíš do IP, vysvetlíme si, kde asi boli všade chyby a podľa toho sa dohodneme , ako postupovať tentokrát

annag
24. jan 2010

mayka, Ibalgin môžeš a samozrejme, choď k zubárovi, ani prípadné umŕtvenie, či liečba atb nebudú prekážkou v dojčení. Prajem skoré uzdravenie 🙂

annag
24. jan 2010

csina, takú krátku prestávku sa ani nesnaž riešiť inak, len nech malá na Teba počká. Bábetká si v drvivej väčšine prípadov radšej na mamičku počkajú.

Dojčenie každú hodinu , či hodinu a pol je normálne. Dôvodov môže byť veľa, každý s aj tak rieši dojčením. Bábetko potrebuje rýchlo rásť, teda i veľa piť a ak mu mamička nebráni, využíva to. Som poradkyňa a bežne dojčím i každú hodinu 🙂 Pri dojčení využívaj stláčanie prsníka, aby mala plynulý tok mliečka a nemala tendenciu končiť dojčenie skôr. Je možné, že si potrebuje urobiť len prestávku pri dojčení, ak papá hltavo rýchlo. Skús odpozorovať, či by si napr. po 15-30 min. nedala prsník opäť.

annag
24. jan 2010

katkapn - kalciovú mastičku vysaď, tá Ti v tomto nepomôže. Určite keďže tam máš prasklinku, pomôže kortikoid - je na predpis, teda by to chcelo kožnú. Gencian-fialová vodička by bol málo účinný.

annag
24. jan 2010

andre1592

my si tu všetky tykáme, môžeme si? 🙂 potrebujem vyplniť dotazník, aby sme zistili, kde je chyba, resp. či vôbec je nejaká chyba http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

pietra
24. jan 2010

ahoj annag, uz mi tu dievcata poradili, ze imazol nemusim pred dojcenim umyvat. Ale ako je to s hypermanganom?

zuzanakonik
24. jan 2010

annag, dakujem! takze kym si sama nevypyta mozem spat, yessss 😉 cumliku nefandime, takze by to malo byt v poriadku. vdaka este raz!

annag
24. jan 2010

zuzuh,

malý ozaj nemusí kakať aj mesiac. Ale, probiotiká môžu trošku pomôcť občas, no ich efekt je u zdravého plne dojčeného bábätka otázny, lebo materské mliečko samé osebe obsahuje probiotiká. No nesmieš ich dávaš fľašou a 100ml čaju. 100ml čaju je obrovská dávka. Čaj pre dojčiace bábetko je nevhodný, môže mu spôsobovať tráviace problémy. Navyše fľaša kazí spôsob správneho prisatia. Ak už mu teda chceš probiotiká dávať, tak mu ich daj na lyžičke rozpustené v Tvojom odstreknutom mliečku. Čaj je tiež forma dokrmovania bábetka - čokoľvek bábo dostáva okrem prsníka je dokrm. Keďže si efekt probiotík nepocítila, vysaď ich. Zbytočne vyhadzuješ peniaze, a navyše malý sa zbytočne dostáva do kontaktu s čímkoľvek iným okrem Tvojho mliečka. Probiotiká, ktoré užívaš Ty, neovplyvnia jeho stolicu vôbec.

Ak si teraz kladieš otázku, prečo Ti to na gastre odporučili : lebo lekári dobre vedia, že mamička sa najlepšie cíti s receptom v ruke. My pacienti máme lekára, ktorý nám nič nepredpíše, za neschopného. Takže je to len taký efekt na uspokojenie mamičky ....

Maličký nie je ochotný vziať si druhý prsník pri jednom dojčení? O tom, či si má bábo druhý prsník vziať rozhoduje bábetko. Smelo to skúšaj - pije jeden prsník, prestane ho piť a už len saje naprázdno, resp,. sa ho pustí. Ponúkni mu i druhý prsník - ak bude hladný, bude ho piť, ak nie, nenúť ho. Pri dojčení stláčaj prsník:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

A uvidíme, čo na to povie jeho stolica i denný rytmus, či bude spokojnejší a viac spinkať.

Bradavky Ťa bolieť nesmú ani na dotyk, musia byť rovnaké ako pred tehotenstvom. AJ sú citlivé na chlad? Nikdy Ťa ani len trošku neštípu, nesvrbia?

annag
24. jan 2010

pietra, nemusíš umývať a aj tak ho prekryješ mastičkou, oblad si dáš na chvíľku raz - dva krát za deň na bradavku, vyschne na vzduchu a naň nanesieš mastičku. On len dezinfikuje, nelieči.

mucher
25. jan 2010

prsky
malému nedávam a nepotieram hypermangánom,preboha 😲 😲 😲 😲 😲 😲 😀 😀
Malému vytieram pusu NIZORAlom, to seba na bradavky slabý roztok hypermangánu 🙂

julianka99
25. jan 2010

ďakujeme pekne Annag, som zvedavá čo mi povie gynekoligička ked jej poviem dnes či by mi to predpíslala 🙂))
Horšie je že mám bradavku už tak suchú, že mi dnes ráno praskla :((( a mám trhlinku :((( čo teraz??? štipe to a je to stále horšie a horšie :((( pomoooc

nikush
25. jan 2010

ahoj annag,
maly nechce papat doobedu. ked vstane cca. o tej 7mej sa napapa a potom zacne o tie 2 hodiny plakat, tak mu dam a on vezme do pusinky, vypluvne a place, pocuca a place, potom poobede uz zacina papat opat normalne 😅 . som z toho jelen 😖 . minule sa najedol az pri pustenom vysavaci 😀 . a ked na neho netlacim, tak neplace....inokedy ked je hladny, tak reve o dusu, a normalne zacne papat tak okolo 12tej...to mu vazne staci od tej 7mej?
vdaka

janulka182
25. jan 2010

Ahoj Annag.
Tak mi mame podobny problem ako nikush. Mala nam zacala pomenej papat (uz som ti o tom raz pisala). Papavala nam 100 ml a teraz zje tak 70-80 ml kazde cca 2 hodinky a je spokojna. Dost vela aj grcka, takze cez den, ked je aktivna ide z toho cosi von. 100 ml nam spapa uz len v noci, ale to ma vacsie pauzy (najkor 5 hodin a potom 4 hodinky). Dnes nam vygrcla aj v noci z tej 100vky a spala veselo dalej 4 hodiny. No a rano zasa 100ml+vracanie, ale to som cakala, ze uz zacne pytat po dvoch hodinkach ako vzdy a nic. Za 3,5 hodiny som jej ponukla flasu bez toho aby si pytala a napapala sa. Preco nam teraz takto zle papa, ked predtym nam papala 100 ml kazde dve hodiny? Neviem, ci ju mam nutit a davat papat castejsie aj ked nepyta, alebo ci ju mam zacat budit v noci? Inac vypada spokojna. A su tie velke pauzy medzi papanim ok?
A kedy sa asi tak zvykne reflux stracat? A aky mas nazor na pridavanie Nutritonu na zahustenie do jedla?
Opat veeeelka vdaka 😵

susik77
25. jan 2010

Ahoj Annag, dakujem za radu, Veronika sa uz sama zacina viac hrat a uz nas tak nerusi pri kojeni.
Teraz ma Terezka 4.5 mesiaca. Boli sme na poradni. V ukonc. 3.mes. merala 60.5 cm a vazila 5.35 kg a teraz v 4.5 mes. meria 67.5 cm a vazi 6.25 kg. Teda za 6 tyzdnov pribrala 900 g. Zda sa mi to v poho, akurat ked som si to hodila na nete do grafu, vychadza mi vyska medzi 90-97% a vaha medzi 0-3% Nie je to malinko? Predtym sme boli na 25% Nemam zacat dokrmovat? Dr. nic nehovorila...
A este dotaz: Teraz bude standardne rast na tom 90-97percentile, al. to mohol byt len rast. skok? Diky.

mazu
25. jan 2010

ahoj annag, poradili mi tvoju temu babule z vianocnych deticiek 2009. ja som kojila malu asi mesiac a potom som sa dozvedela, ze ked mi ma zelenu stolicu, tak to znamena, ze je hladna. nechala som sa oblbnut a dokrmila som ju nutrilonom HA. mala mala hned stolicu ako prazenicku, teda taku aku ma mat. lenze po dvoch dnoch mi zacala barat z prsnikmi. potaha tak maximalne z laveho 3-5 minut a potom zacne na nom plakat, odtiahne sa a potom zase hlada a takto dookola. z praveho vytiahne viac a tusim ju to aj zasyti, ale podla toho, co som citala by mala tahat priblizne 15 minut, aby vytahala az zadne mliecko, nielen predne a to uz teraz nevydrzi, tahat tak dlho. snazila som sa aj odsat, ale neodsajem tolko, aby to malej stacilo. nevies mi poradit, co mam robit? kombinacia kojit, odsat a dokrmit a potom este dokrmit nutrilonom, aby jej to stacilo sa mi nepaci. a navyse mam taky pocit, ze tym, ze tak malo taha sa mi uz netvori tolko mliecka, kolko sa mi tvorilo, ked tak pekne tahala. ak mi vies poradit, tak ta chcem poziadat o radu, v noci mi je lepsie kojit, ako ju krmit umelym mliekom. zatial sa mi to dari, v noci jej dat len prsniky, ale bojim sa, dokedy ☹

dakujem moc za radu 🙂

csina
25. jan 2010

prsky...niekedy odsajem do 20 inokedy 50..ešte asi nemám ustálenú tvorbu a odsávam, len ked musím, lebo sa mi potom veľmi nalievajú...ale ráno som musela, z jedného som nakrmila a aj druhý skoro praskol, tak som ho odsala lebo ma bolel...takú 100-vku..

annag, vdaka, aj som myslela, že to bude v poriadku, lebo staršiu som dojčila tiež veľmi často....včera a dnes ma trošku prekvapila, lebo neviem, čo odo mňa chcela...normálne sa napapala, ale ak po krmení nezaspí, tak sa vždy na viackrát pogrcká....tipujum, že hádam aj celý obsah bruška...potom štikúta, plače, utešovala som ju po 20min sa mi zdalo, že chce opäť prsník...tak som jej ponúkla ale neprisala sa len mi behala otvorenou pusou po bradavke a hnevala sa...nechcela ani druhý...len doširoka otvárala pusu a kričala...prerástlo to strašného plaču, až sa zadúšala...tak som ju nakoniec utíšila malíčkom lebo cumeľ odmieta, aj som rada....myslela som, že bola len unavená, lebo si zdriemla 20min a potom sa v pohode prisala až hltavo sa na mňa vrhla...ale dnes to robila znova, čo to znamená? akoby ak sa je nepodarí hned chytiť, tak sa nahnevá, alebo má záhu...ja neviem..

ivkaivka
25. jan 2010

ahojte, tu sa annag dakuje,tak neviem ci sa mozem opytat. Dakujem vopred za odpoved.
1, Takze, ja odsavam, dojcit sa mi nepodarilo, vdaka ochote v porodnici ☹ Mala ma silny ekzem, koziar mi kazal dojcit co najdlhsie, no obvodna mi povedala ze ked prestanem dojcit mala sa mi vycisti. Takze teraz neviem. Skusala som menit pracie prasky, na stravu si davam obrovsky pozor, no ekzem je bud rovnaky, alebo sa zhorsuje. Moze to byt mojim mlieckom? Ja by som este chcela malej davat moje, som neskutocne hrda-sama na seba (fuj samochvala) ze som uz vydrzala 5 mesiacov odsavat, mliecka mam vela, takze by mi bolo velmi luto prestat.
2, Dalej sa chcem opytat, ze ak odsate mliecko prihrejem, ci tym nestraca prospesne latky pre moju Lili. A ci je normalne, ze mala nechce mi pit mliecko na rukach, ale polozena na stole-co mi je strasne luto, nielenze ju nemozem dojcit, ale ani nechce pri mne papat (po papani sa mojka velmi rada), len na rukach jej akosi nechuti-iba v noci, ked spi a papa, tak si vychutnavam to,ze je na rukach.
3, Posledna otazka: mozem malu krmit v spanku? Ona totiz najnovsie v bdelom stave nechce velmi jest, no ked zaspi a dam jej flasu, je schopna mi vypit aj 150 ml. V noci ju krmim vylucne ked spi.
Vopred dakujem

mayka
25. jan 2010

annaq, dakujem za radu. uz ma zub neboli, zubarka ho lieci. 🙂

majaza
25. jan 2010

susik77 900g za 6 týždňov? 😲
Veď to je viac ako dosť, to je skôr nadpriemerné, asi ti to v tom grafe blbo ukazuje 😉

určite dokrmovať netreba, to rozhodne nie!

majaza
25. jan 2010

mazu,
to s tou stolicou bola blbosť, tu o tom annag píše:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/18/stolic...
(nájdeš na tej stránke aj mnoho iných rád o kojení)

a čo sa týka času, koľko má bábätko ťahať, to je veľmi individuálne, ja mám kamarátku s bábätkom o 4 dni mladším ako moje a keĎ sme sa pred pár mesiacmi stretli, náhodou sme išli obe naraz kojiť. Počula som ako prehĺta jej bábo - prehltlo 5-6 krát, kým moje 1x. Ono bolo napapané z oboch prsníkov za 5 minút, moja ťahala z jedného 12 minút a ked som si to prerátala, vyšlo mi, že jej vypilo omnoho viac 🙂

Dôležité je, či je spokojná, či prospieva a priberá, vtedy je jasné, že jej Tvoje mliečko stačí.

Určite Ti ešte odpíše annag, no myslím, že Ti poradí vyhodiť Nutrilon a bábätko prikladať tak často ako bude chcieť, tým sa Ti zvýši aj laktácia.
A ak používaš na dokrmovanie (či už MM alebo UM) fľašu, to len kazí prisatie, takže skús len kojiť, uvidíš že to pôjde a zvládneš to!
Držíme Ti tu všetky prsty!

julianka99
25. jan 2010

Ahoj Annag, len doplním moju správu, gynek. mi nepredípsala žiaden kortikoid, vraj to môže len kožná. Dala mi Imazol pastu a Calciovú mastičku. Tak teraz mastím o Sto šesť 🙂 a verím že sa to zlepší, aj ked ma to stále štípe a páli.. keby aspon boli nejaké tabletky na tlmenie bolesti..a uuuuu Skúšam aj meniť polohy aby nebola tak namhaná ta bradavka, ale malej sa to moc nepáči...
Nevieš ako dlho trvá kým sa to vylieči? A z čoho to vlastne vzniká?? Ved ja dodržiavam hygienické návyky... aspo si myslím... :D

pammy
25. jan 2010

Ahoj Annag,

srdecne Ta pozdravujem a chcela by som sa opat po dlhom case poradit... stale je to ale ohladom kojenia 😀
Nepisem do IP, lebo snad si to tu nejaka mamicka precita a padne aj jej Tvoja rada vhod.

V lete sa chystam na operaciu pruhu, Max bude mat vtedy asi 20 mesiacov (je ako Tvoja Anicka). Ja ho este stale kojim a prestat sa zatial nechystam. Da sa aj po takejto operacii nabehnut zase na kojenie? Ci uz to nie je mozne, kedze odstat uz asi tazko nieco odsajem v tomto 'pokrocilom kojacom stadiu' a budem mozno 5 dni musiet ostat v nemocnici....

Dakujem velmi pekne za odpoved 😵 😵 😵

majaza
25. jan 2010

ivkaivka, to je super, že si vydržala takto dlho odsávať, máš môj obdiv!
držím prsty!

ivkaivka
25. jan 2010

majaza, dakujem, len neviem ci to z mojho mliecka nema ten ekzem, to by ma velmi mrzelo a bolelo ☹

zuzuh
25. jan 2010

Ahoj Annag. diky za radu.
Bradavky su trocha citlive na chlad ale nemam ich popraskane a nebolia ma .
Popraskane som ich mala len prve tyzdne ked som zacala kojit.
Skusim maleho kojit pri jednom kremeni z oboch prsnikov a uvidim.

susik77
25. jan 2010

majaza: jj, ale ona meria 67,5 cm pri 6250 g. mala by mat cez 7 kg.

susik77
25. jan 2010

ale je zaujimave, ze vobec nevyzera podvyzivena, nikomu. mm hovori, ze vyzera ako normalne mimco ani baculate ani vychudnute 😎

majaza
25. jan 2010

susik77, tie tabuľky sú k ničomu, ver mi!

moja mala v 6. mesiacoch 71cm a 7,9kg a dr. povedala že vyzerá a 9 mesiacov a že jej nič nechýba.
Skús to hodiť do tej tabuľky, čo povie?

niektoré detičky idú proste viac do dĺžky a nikto nechce mať obézne deti, ja by som ani nechcela aby mala moja baba viac kg.

Tvoja Terezka je akurát a viac nerieš 😉