Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
13. dec 2010

@tenty jasne, nenutritivne satie je pre babatko tiez dolezite (preto vymysleli aj cumliky, ale nepouzivaj 😉 ). aj pri "len" dudkani dostava tvoje telo info, ze ma tvorit mliecko a co - to sa dostane aj malemu do bruska. pripadne ked prechadza do dudkania, skus stlacat prsnik (ako keby si ho chcela rucne odsat) - vtedy sa mu dostane tiez este mliecko a prejde do aktivneho satia.
ono je to cela veda okolo babatka, ale podstatne je, skusit si verit, byt pokojna (deticky velmi reaguju na naladu maminy), riadit sa v tomto utlom veku potrebami babatka a nepozerat na to, ze kamoskine dieta prespi celu noc a cez den sa krmi v pravidelnych intervaloch a pod...kazde dietatko aj mamina su ine 😉

tenty
13. dec 2010

@prsky techniku stlacania pouzivam odvtedy co je ten tok mlieka slaby a velmi mi to pomohlo, aj maly bol spokojnesi 😉

och, ked toto prezijem, mam dalsiu vysoku skolu 😉 😀

smarti
13. dec 2010

@strapco13 vďaka, som si myslela, že tak to aj je, len tie reči "skúsených" starých rodičov a tiet ma zneistili.

prsky
13. dec 2010

@susika podla mna u vas by pomohlo snazit sa neriesit, nepozerat na to, ci je stolica zelena, fialova alebo bordova, neriesit, ci saje cely den nonstop...ono ak ma dostatok pocikanych plienok a pribera (aj ked mozno nie uplne podla tabuliek), tak je vsetko ok ... sa mi zda, ze si pisala, ze satka/nosic u vas nie je oblubena, pre zachranu chrbta/ruk by bolo ale fajn ho na nu naucit - nasa tiez chcela byt stale na nas, ale prve dve chvilky (vlozenie + cca 5min nosenia po byte) v nosici sa jej nevelmi pacilo, bol to novy pocit, ale potom si to velmi oblubila, dodnes nam nosenie vyhovuje obom

prsky
13. dec 2010

@tenty 😀 jj..neboj, bude horsie..toto obdobie prejde rychlo, ale take obdobie vzdoru, skola, puberta...och joooj..na to by ani studium psychologie nestacilo 😉 😀

tenty
13. dec 2010

@prsky chcem sa este opytat, ci je v poriadku ked raz pije len desat minut a odkvecne a niekedy aj polhodinu, najslor aktivne s pauzou v brade a potom uz len dudle
d a k u j e m 😉

prsky
13. dec 2010

@tenty jasne, je to ok 🙂 ani my nejeme vzdy rovnako 😉

evkasto
13. dec 2010

babenky neviete mi poradiť? malý má jedenásť dní, najprv nechcel prso vôbec, teraz sme sa naučili papať s klobúčikom, ale po skúške kojenia som zistila, že mám pre neho málo mliečka. poradíte niečo na rozbehnutie - aby ho bolo viacej? za každú radu budem veľmi vďačná, lebo by som veľmi chcela kojiť. vopred za všetky rady veľké ĎAKUJEM

strapco13
13. dec 2010

@evkasto v prvom rade zabudni na skusky kojenia..vahy su nepresne, ukazuju aj o 30 ml hore dole
zrus klobucik..pre telo sa cez klobucik nedostava tak signal, ze treba mliecko tvorit, vacsinou pri klobucikoch je mensia tvorba
bolo by dobre skontaktovat sa osobne s laktacnou poradkynou, nech vam pomoze s prilozenim, spravnym prisatiom..to je najlepsi sposob na zlepsenie laktacie http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...
a skus si nastudovat clanky http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ a aj ostane na tej stranke

strapco13
13. dec 2010

@happy8051 2 mesacne kojene dieta nepotrebuje ziadne ine tekutiny ako materske mliecko a babo nemusi na prsniku len pit..potrebuje si aj nenutritivne dudkat, cize kludne ju prikladaj kedy potrebuje..dieta je uz natolko mudre, ze vie, ci chce pit, jest alebo len tak si tam dudkat a tesit sa s tvojej pritomnosti

lucinka83
13. dec 2010

co sa tyka mojho kojenia, ja som asi nie som ten pripad, ktory by ilustroval bezproblemove a idealne dojcenie. Cely minuly tyzden sme zase bojovali s upchatym mliekovodom, dokonca som mala aj mliecny pluzgier, tak som bohatsia o dalsiu skusenost prepichavania 🙂 Najnovsie sa Tominko niekedy pri uspavani dost hneva alebo placka, akokeby hral hru na rekordy kolkokrat sa prisajem a odsajem za minutu, vrti hlavou, natahuje bradavku, takze uz skoro zahojene bradavky ma zase velmi bolia...ja viem, ze vsetko je o spravnom prisati, on sa krasne prisaje prvykrat, kym sa zasyti, ostane tak, niekedy si potom pospi na prsniku a niekedy nadherne zaspi a odcucne sa a ostane spinkat a vstane az okolo polonoci/uz sme mali aj rekord, spanok do 2/, ale niekedy nastupi faza hnevania sa a odsavania a prisavania, ktora predlzi vecerne zaspavanie aj na 2-3 hodiny. Niekedy je to len krasna pokojna hodina.Predtym to vzdy bolo tak. Mne dlhe kojenie vobec nevadi,uz vlastne oddychujem, len tie prisatia su uz potom hroza des, neotvori velku pusinku, cucka velakrat len bradavku...asi mu vadi pomaly tok, stlacam, chvilu pomaha, ked uz nesaje, dam ho na druhy prsnik, niekedy sa tam uz krasne uspi,a le niekedy to pokracuje aj tam, asi je to preto, ze uz je unaveny a najedeny a nevie sa uspat, davam si ho aj na hrudnik, niekedy zaspinka a niekedy este hlada a znovu ho prikladam. Priznam sa, ze od bolestiveho prisatia som niekedy uz nervozna a ubolena a to mu asi neprida. Predtym uz mal taky rezim, ze o 17 sa kupal a potom hodinku na prsniku uspaval a krasne spinkal,ale to bolo v case, ked minimalne spinkal cez den, teraz nam uz ovela lepsie spinka cez den, ale len v satke, kociku aleno v zavinovacke, ktora sa hojda. alebo po kojeni na prsniku 🙂 v noci spinka na brusku vedla mna v posteli.Prvy nocny spanok ma dlhsi 3-5 hodin a potom uz tak po 1,5-2 hodinkach, vstava medzi 5-7 hodinou.Ale niekdy j hore aj kazde dve hodiny,Prve nocne kojenie je velmi pokojne, netrva ani dlho, ale to nadranom uz niekedy tiez vyzera ako uspavacie, je nepokojnejsi a odsava a prisava sa. Vcera som dokonca mala vecer pocit, ze uplne odsal oba prsniky, co sa stalo prvykrat, lebo v tom jednom mam mraky mliecka 🙂 ale aj ta nadprodukcia v nom sa uz pomaly upravuje, uz nemame mlieko na kazdom kuse nabytku a nezmykam z tricka 🙂))))
kojenie mam rada a Tominko ho zboznuje, len nejako nezvladame zakazdym to prisatie a z toho su vsetky moje problemy. Ako ho mam donutit otvorit pusinku viac, ked on uz asi nie je hladny, len tak si ju otvara a dychtivo chce do pusy bradavku na uspatie a upokojenie.Keby nedostal, place. Niekedy ma az bije rukami 🙂 ako tuzi mat prsnik v puse.
Ako vyliecit bradavky co najrychlejsie, lebo v podstate ma s malymi prestavkami bolia od zaciatku

strapco13
13. dec 2010

@lucinka83 pokial ta bilia bradavky uz dlhsie, plus upchaty mlekovod..s najvacsou pravdepodobnostou mas mykozu
skus canesten po kazdom kojeni v tenkej vrstve, pred kojenim nemusis umyvat, casto vetraj prsniky, mozes skusit sodu bikarbonu, gencianku, citrovital..alebo ak to nezaberie univerzalnu masticku je sice draha..ale je super
vyskusaj najprv tie ostatne..vsetko sa ma pouzivat aspon este 2 tyzdne po vymiznuti vsetkych potiazi...len potom staci 2x denne
ak nezaberie..posli mi IP...poradim ohladom tej masticky..jej zlozenie a ako sa v GA k nej dopracujes

lucinka83
13. dec 2010

@strapco13 dakujem! gencian mazeme na prsniky aj do pusinky asi tyzden raz denne a davam si aj citrovital, mam este 2 tyzdne? ale myslim, ze to bude skor tym obcasnym zlym prisatim

lucinka83
13. dec 2010

to som nenapisala, ze mam na bradavkach ragadu, takze to boli, vytlacAM si na ne aj mliecko

strapco13
13. dec 2010

@lucinka83 moze to byt aj zlym prisatim..to je podstata problemu..lenze pusinka baba nie je streilna a mykoza sa lahko premnozi..a kedze pises, ze uz vytieras..tak ta mykoza tam je...a liecba je dlhodoba, lebo mykoza sa zvykne vracat 😝
cize sa nesmie prerusit liecba.
gencinaku aspon 2x denne...a najlepsie striedat s Canestenom /na volnopredaj, ale len na bradavky/..sodu bikarbonu tak, ze si namotas gazu na prst, namocis do vody a vyvalas v sode bikarbone

strapco13
13. dec 2010

@lucinka83 ak mas ragadu..skus kojit v polohe, ze ragada bude v kutiku ust...nebude to tak boliet a lepsie sa to hoji
najlepsie polozit babo a ty si klakni nad neho tak aby si nasmerovala ragadu do kuta...ak je to na takej polohe, ze inak to nevies dostat do kutika

lucinka83
13. dec 2010

@strapco13 mazeme, ale neviem, ci mal maly mykozu alebo ja, len som chcela vylucit aj tuto moznost, ked to uz tak dlho boli a genciankou nepokazim nic,aj keby sme boli cisti
s tou polohou neviem, ci by som tak vydrzala,on sa koji dost dlho

strapco13
13. dec 2010

@lucinka83 vacsinou maju mykozu aj dieta aj matka...prenasaju si to medzi sebou..preto treba liecit oboch

lucinka83
13. dec 2010

@strapco13 to hej, natieram nas oboch 🙂 staci, ked si tu gencianku dam na prst a tym mu ponatieram vnutro pusy?a sebe bradavky. Ked sa dokoji a uz nepapa a nechce ani len tak cickat,niekedy mi stisne bradavku akokeby dasienkami alebo ju vytrhne z pusy, to ma potom boli cely prsnik aj dlho po kojeni

strapco13
13. dec 2010

@lucinka83 to poznam....vtedy by som mu najradsej nastrielala na zadok 😅 auuu
ked mi taketo robi, tak mu za trest zoberiem prsko a nedam, nech vie, ze sa to nerobi...takto som ho odnaucila ked zacal hryzt po kojeni..len tak zo zartu...ucenlivy, pochopil, nehryzie..aspon nie naschval...obcas sa v noci stane...ze ma sekne...to ma boli az mi konecnik stiahne 😝

estterka
13. dec 2010

@strapco13 ahoj,prosim ta,nikto mi neodopovedal,ze ako vyzera hnacka u kojeneho dietata. .mala mala zas v stolici krv a lekarka tvrdi,ze ma aj hnacku,ale mne sa zda,ze rovnako kakame ako doteraz,tak neviem..

strapco13
13. dec 2010

@estterka hnacka u kojeneho dietata ..na to neexistuje spravna definicia..ale asi ak ide o zvysenie poctu stolic za den, vyraznejsie vodnata a zapachajuca,
no ak je tam krv..dala by som spravit vyteri
pokial ti kaka rovnako ako doteraz, tak to hnacka nebude..skor nejaky zapal, intolerancia niecoho

bobocka
13. dec 2010

@estterka u dojciatka je tazto hovorit o hnacke.dojcenska stolica je sama o sebe redsia.tak ako ti strapco radi,isto by som dala stolicu na rozbor a neskusila by si probiotika?tymi isto nic nepokazis.biogaia sa moze uz od troch mesiacov a teda hannah to uz moze,alebo infant dophilus.tie sa mozu od narodenia.neviem ake mate probiotika u vas vo spanielsku,ale opytaj sa na to doktorky.u nas probiotika vzdy zabrali.len ich nesmies zabudnut skladovat v chladnicke.vela maminiek to zabuda a v teple sa vsetky tie dobre bakterie nicia a probiotika uz nemaju ucinok potom.drzim palce 🙂

lucinka83
13. dec 2010

@strapco13 🙂 dakujéééém

estterka
13. dec 2010

@strapco13
@bobocka no mala netoleruje kravsku bielkovinu vobec,krv mala aj po soji,teraz som zjedla arasidy den pred tym,ako opat bola krv-ale teraz jej bolo o dost viac a dva dni.bola som u dvoch lekarov a zajtra odovzdavame stery a vzorky na kultivacie. no velmi dufame,ze to nebude nic vazne,kedze sme uz mali zapal mocovych ciest a aj keby mala nejake bakterie v crevach,co tam nemaju byt a nahodou by sa jej to prenieslo do moc.ciest ☹ lekarka povedala,ze je to hnacka,lebo mala v stolici biele casti-ja som s myslela,ze to je nestravena bielkovina. a ked som vypila mlieko,tak mala taku vodnatu a zapachujucu stolicu,teraz taku nemala,tak uvidime ako to bude pokracovat.
probiotika jej davame,u nas sa volaju inak,ale tiez sa skladuju v chladnicke,nemali sme s bruskom problemy,ale tieto dni mam pocit,ze ju aj to zacina trapit,zvykne sa aj na prsniku uplne sponovat a pomoze ked jej pocaj jedenia stlacam nozicky smerom k brusku a vtedy sa upokoji,napapa a zaspinka.a este grckat zacala opat.a tuto to vsetko tak strasne dlho trva,neviem kedy budu vysledky..

zuzana39
13. dec 2010

Ahojte,prišla som si sem po radu 😉 už asi týždeň mi malý odmieta jeden prsník ☹ ked mu ho ponúknem,nechce ho a sám sa prisaje na ten druhý ,neviem prečo a som s toho zúfala ☹ ked nebudem z neho odsávať,mliečko stratím?

strapco13
13. dec 2010

@zuzana39 skus ho prilozit na ten prsnik ktory odmieta v polohe akoby si ho prikladala na jeho oblubeny..aj ked neviem, ci take velke babo este tymto osalis 😅 ..skusaj hlavne v noci kojit z neho, ked je v takom polospanku, si to mozno neuvedomi
ked nebudes odsavat z neho, a maly sa neprisaje nan, tak mliecko sa v danom prsku prestane postupne tvorit..ale neboj, z jedneho prsnika sa da kojit aj roky 😉

strapco13
13. dec 2010

@estterka tie biele ciastocky su nestravena bielkovina...to je znak normalnej stolice 😉
ale ta krv..no moze byt prejav alergie...tak pozor na alergeny

zuzana39
13. dec 2010

@strapco13 - dakujem za odpoved 😉 skúšam to aj v noci,ale on sa hnevá a štverá sa na ten druhý ☹ neviem čo mu vadí 😒 snád ho to prejde.Ale si ma potešila,že sa dá aj z jedného,neviem si to síce predstaviť,ale lepšie ako prestať celkom.ešte raz dakujem 😉

strapco13
13. dec 2010

@zuzana39 a skusas nejaku zmenu polohy...mozno sa mu lepsie lezi na jednom boku, mozno sa mu byhovuje tar bradavky a prsnika...a mozno ho to prejde
ono da sa kojit aj z jedneho...mlieko sa tvori podla toho ako maly z neho saje...ked bude sat len z neho,,bude sa mliecko tvorit hlavne v nom...chvilu /kratsie alebo dlhsie/ potrva kym sa v tom druhom prestane tvorit
len mozno to bude vidiet na velkosti prsnikov...ale to sa potom mozno spravi 😉