Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strapco13
30. jún 2011

@aaddeell jednak prikladaj diea aj na bolavy prsnik...tak aby ta ranka bola v kutiku ust dietata..bude ta to menej boliet ..ak aj tak odsatvis od toho prsa, tak si odsavaj z neho aby si neprisla o mliecko
skus si pozriet polohy http://www.kojeni.net/vleze.php a vyskusaj

aaddeell
1. júl 2011

@strapco13 dakujem za rady od vcera kojim uz aj na tom bolavom, prestala som nosit podprdu doma a krasne sa to hoji 🙂 a urcite vyskusam nejaku novu polohu na kojenie 😉

danielita111
1. júl 2011

Ahojte maminy,prosim Vas potrebujem radu,vcera som dostala uz druhykrat menzes aj ked malu plne kojim,dr.mi povedal ze som jedna z mala zien ktora ho dostala a ze sa nemam stresovat ale odvcera mam pocit ze sa mi straca mliecko ☹ ,nerada by som teraz prestala dojcit a som zufala,pijem caje na podporu laktacie ale nic moc,skusala som odsavat ale islo len par kvapiek,mala zatial papa aj jej to staci ale citim ze mliecka je malo a za chvilu jej to stacit nebude,neviete mi poradit?Dakujem

dugyna
1. júl 2011

@danielita111 Ahojky. dr sa trosku zle vyjadril nie si jedna z mala..poznam praveze vela zien ktore maju menzes tyzden po sestonedeli a aj ked plne dojcia.
a ako citis ze mas malo mliecka? mala je nespokojna? pises ze mala ma dost mliecka ale ty to nejak pocitujes.
musis to blizsie popisat. hlavne klud netrba sa stresovat, mliecka budes mat stale habadej. ano v obdobi menzesu moze byt "mliecka menej" ale netreba sa to lakat a ani stresovat, len treba viacej prikladat. moze to byt par mesiacov ze vzdy pri memnzese sa bude dietatko castejsie kojit...ale to moze byt aj s "menstruacnej nervozity maminky" dietatka to ukludnuje dudlanie.
ale toto sa po par mesiacoch upravi a bude to ok.
netrba sa preto stresovat, treba len dietatko nadalej dojcit na poziadanie a viacej prikladat, nerozmyslat nad tym . a to ze neodsajes len par kvapiek nic neznamena su zeny ktore neodsaju nic a maju mlieka velmi vela...toto nie je znak ze nemas mliecko, mozno by ti islo lespie odstriekavanie ako odsavanie.
mozes si precitat aj tu http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/20/kojeni...

lindarty
1. júl 2011

@prsky Ahoj, videla som, ze radis jednej kocke natierat bradavky canestenom. Ja mam tiez taky problem s bradavkami a chcem sa ta spytat, ci urcite netreba ten canesten pred kojenim utierat. Neuskodi to babtku? Mozem pouzit aj candibene? Dakujem za radu 😉

danielita111
1. júl 2011

@dugyna Ahoj,dakujem za info,trochu ma to upokojilo,pytas sa ako citim ze mam malo mliecka,uz sa mi tak nenalievaju prsia ako pred tym,ja mam sice male ale bolo vidno ze su take plne,teraz nic,malokto mi aj veri ze kojim,len ti co ma videli ale to mi je jedno,bojim sa ze malej nebude stacit a budem musiet dokrmovat,dufam ze to vydrzime co najdlhsie.skusala som odstriekavanie ale isli zase len kvapky,este pred mesiacom mi mlieko striekalo tak neviem.

mirka099
2. júl 2011

Ahojte, mám problém, viete niekto čo s tým? Prosím.
Synček doteraz krásne v noci spinkal, budil sa na papanie jeden krát, málokedy dvakrát. Posledné dva týždne sa budí 5-6 razy, dnes v noci bol hore kazdú chvílku cca 12x. Ani poriadne nepije, mozno 1-2 razy z tych 12-tich, len si podudle , dam ho naspat do postielky a zaspi. Prečo to robí? Azda už zuby? Nemala by som začať s príkrmami? Zatial je len plne dojceny. Má 5mesiacov a 1 týžden. S takýmto režimom nemozeme dalej fungovať, mám doma ešte trojročného lucifera 🙂 a na neho potrebujem vela trpezlivosti- tu vsak nemam ked sa nevyspim :(
ďakujem

dugyna
2. júl 2011

@danielita111 ahoj uplne bud kludna vobec sa neznepokojuj je to normalne ozeram ze tvoja mala ma dva mesiace je to obdobie kedy sa tvorba mlieka upravi na potrebu dietatka.preto nemas uz naliate prsniky je to uplne normale vec, tak to priroda zariadila.prvy mesiac su prsniky naliate pripadne zene tecie mlieko atd...ale obdobie prvych troch mesiacov je na to ze sa tvorba mliecka upravuje a preto uz nemas naliate prsia.cize vklude koj dalej pokial nepouzijes flasku a dudel a kojis na poziadanie tak svoje kojenie nijak neohrozujes.

dugyna
2. júl 2011

@mirka099 Ahooj Mirka, opyta sa par otazok cez den sa koji normalne? mliecko mus staci?-cize nie je nepokojny po dojceni? ak je toto ok.tak sa vlastne nic take nedeje, je to uplne normalne.je to normalne ze deticky menia svoje navyky niekedy sa nebudia v noci vobec, niekedy aj xkrat za noc.dietatko sa presviedcaci si tam.
a maly cez noc dobieda co zanedbal cez den .je to uplne normalne.netreba zacat prikrmovat.
co ti moze ulahcit zivot je dat si maleho k sebe do postele a on ta bude citit a ty nebudes hore ked sa bude kojit, budete oba spoat pocas kojenia.
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

mirka099
2. júl 2011

@dugyna dakujem za rady. Cez den je to tiež o čosi horšie, akoby vela tahal naprazdno, mliecko sa spusta pozdejsie a tazsie. Ked to "roztaha" tak sa aj pekne napapa, ked je nervozny a prsnik odmieta je to tazsie.
Čo sa týka spania v spoločnej posteli, chcela som sa tomu vyhnúť. Ale až bude najhoršie urobím tak. Pred chvílou som si však všimla, že mi prišiel menzes... slabé špinenie ale asi je to to 😒 už som si prečítala témy o menzese a dojčení tu na MK. usudzujem teda, že je to sposobené tým. Dúfam len, že týchto pár dní vydržíme a že potom to už bude ok.

prsky
3. júl 2011

@lindarty ahoj, natieras iba tenku vrstvu po dojceni, ta sa do dalsieho dojcenia vstrebe, takze na 100% netreba zotierat...jedine zotriet vtedy, ak by sa dieta chcelo napit zasa tesne po natreti canestenom...mozes pouzit aj candibene

lindarty
4. júl 2011

@prsky super, este raz dakujem. Idem teda na to 😉

maahuliena
4. júl 2011

ahojte. Potrebujem poradiť. Moja dcerka už od narodenia strašne slabo priberala(teraz už ok), bola len kojená. Doktorka nas varovala, že je to naozaj malo, aby som jej dávala s fľašky. Nejaký ten týžden som to vydržala, ale potom prišla na rad fľaška(vždy som však prikladala, ale mala bola nervna a nevydržala na prsniku.Prišli nejake tie laktačne krizy. Zo začiatku, ešte predtým než som začala prikrmovať MM, bola aj veľmi spava, zle sa chytala na prsnik. časom sa zlepšila aj technika satia, ale mala bola napriek tomu strašne nervozna, veľa plakala, slabo priberala. a vtedy prišla narat fľaška. Malu som zakaždym prikladala, aspon som to skušala. Niekedy sa chytila a pekne papala..potom už som flašu nedávala a mala bola asi 2t zase len na prsniku.. dlho nam to ale tak nevydržalo. Prišla dalšia laktačna kriza..., aj ked som si stale odsavala mliečko, bolo ho malo. Začala som užívať motilium(senovka+benedikt až tak vyrazne nezaberali-už) mlieko sa začalo stabilizovať, t.č mam zrejme nadprodukciu(odsavam aj 1,2l za den a niekedy aj viac). jedine, čo ma veľmi trapi, že mala nie vždy pije s prsnika. Mam pocit, že jej vyhovuje len silnejší tok mlieka a vtedy je prsnik užasny kamarat... neviem ako ju dať plne na prsnik, dá sa to ešte? (ešte stale jej davam aj fľaškou -ked nechce s prsnika-snažím sa to minimalizovať) ..už som s toho zufala, lebo papať s prsnika vie, len nie vždy ho chyti (hlavne ľavy- ten sa snažím minimalne dávať). Teraz sa zase bojim, ked pije s cici, či je to stači (pije 5minut) a aby nepila len to predne mlieko(pri mojej nadproducii- odsavam mliečko aj pred kojenim...) ..nechce aby zase slabo priberala 😔

nattaly8
5. júl 2011

@prsky ahoj, velmi surne potrebujem radu ☹
mam mesacneho synceka, ktoreho som rozhodnuta dojcit min. do roka.Nastali vsak problemy.Kedze som rodila sekciou, mliecko nepristupilo hned. Krvopotne som uz v porodnici maleho prikladala a zvladli sme to bez prikrmovania. Bol to ale boj.Doma bolo potoom vsetko ok. Krasne priberal ( az 400g za 10 dni), prospieval, pekne aj spinkal).Zo dna na den ale nastal problem.Zo spanku drasticky ubudlo, hlavne v noci.Ked mu vypadne prsnik z ust, hned je hore.Cize v noci, zhruba od 1.00 kojim nonstop do rana. Uz nevladzem.Velakrat sa na prsniku aj jeduje, bud ho trapia vetriky alebo ja uz neviem co...
Prsniky mam momentalne uplne vyzute, nestacia sa naliat, pretoze papa velmi casto a dllllllho.Nakoniec aj tak nezaspi alebo spi, len ked je prisaty 😖
mliecka evidentne dost ubudlo, nedari sa mi ani nic odsat. Co robim zle?
Ako zvysim produkciu mlieka? Uzivam homeopatika na podporu tvorby mlieka a veela pijem. Je vsak pravda, ze skoro nic nejem, jednoducho nemam cas a som maximalne vystresovana.Zaludok mam uplne stiahnuty. ☹
maly ma uplne vodnatu zelenu stolicu, doslova mu vyteka zo zadocka.

prsky
5. júl 2011

@nattaly8 ak ma vodnatu, zelenu stolicu, nemusi to znamenat automaticky nejaky problem, ale poukazuje to na nespravnu techniku dojcenia - syncek zrejme prijima viac mliecka, ktore mu pekne vytecie same a potom "len" dudka - tak sice tiez prijme mliecko ale ovela menej a dlhsie trva, kym sa zasyti, takze je na prsniku nonstop. treba sa zamerat na spravnu techniku dojcenia = dbat na spravne prisatie, pohodlnu polohu a hlavne sa naucit rozoznat, kedy dietatko aktivne pije a kedy "len" dudka (pozor, aj to je potrebna cast dojcenia - dieta si nim reguluje teplotu, upokojuje sa, reaguje na stres, odstranuje stikutku, zahana kyselinu, ked je chore, rehydratuje sa atd atp). pomoct by mohli clanky a videa:
https://sites.google.com/site/blogodojceni/pauz...
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content... (video aktivne pijuceho dietata)
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content... (video dudkajuceho dietata)
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/

jeduje sa zrejme vtedy, ked mu mliecko netecie tak, ako by chcel = musi sa trochu namahat, aby ho vytiahol. ak "dobka" do prsnika, tak mozno potrebuje odgrgnut (tak identifikujem tuto potrebu u mojho synceka). ohladom spania:

http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

protokol k zvyseniu tvorby mliecka: http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...

prsky
5. júl 2011

@nattaly8 a este jedna vec..to, ze si neodsajes mliecko, nie je priamym ukazovatelom jeho nedostatku ci dostatku .. je vela mamin, ktore neodsaju ani mililiter a napriek tomu maju doma krasne priberajuce dojca..ono na to, aby sa mliecko dostalo z prsnika von treba viac ako len stimulaciu odsavackou

prsky
5. júl 2011

@maahuliena http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/04/ako-pr...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/04/20/neviem...

tieto clanky by ti mohli pomoct .. ak chces naozaj plne dojcit, bolo by lepsie zavolat si laktacnu poradkynu a konzultovat s nou osobne .. bez posudenia dojcenia to nie je tak jednoduche

erinnuska
5. júl 2011

ahoj maminky, pozerám že väčšina tu máte malinké detičky. Naša babulka už 26 -mesačná je doteraz kojená. Už by som ju aj chcela odstaviť, ale priznám sa, nemám to srdce. Vstávame v noci, teraz už predsa len menej, ale stále 4-5x za noc je hore. Cez deň príde a vyzlieka ma hocikedy ju napadne, pýta cicík. Viacerí na mňa už čudne pozerajú keď poviem, že ešte stále kojím, ale to je ich problém. Chcela by som prestať, hlavne kvôli nočnému vstávaniu, ktoré neprospieva ani mne, ani malinkej. nevyspíme sa ani jedna poriadne, spinká s nami v manž. posteli už asi 1,5 roka.
@danielita111 je normálne, že počas menzes máš menej mliečka, to sú hormóny , s tým sa nič nedá robiť. Aj u mňa to tak bolo, teraz už je mliečka menej, ale stále sa niečo nájde pre malinkú 😝

tigra440
5. júl 2011

ahojte maminy aj j apotrebujem radu ......mam 6 tyzdnovu dcerku a zasala sa mi jedovat pri kojeni ..........chyti prstnik taka 3 minutky pusti jeduje sa a place a viacej uz nechce ......toto sa opakuje asi 3 krat a koniec len place od hladu ked jej dam flasku tak stiahne celu .........co mam robit aby som ju mohla dalej kojit a netratila mlieko ? aj som si myslela ze ho mam malo ale nie stale tecie aj po kojeni ........aj polohy striedame a nic uz som z toho hotova ....dokonca mi zacala kakavat len raz za 27 hodin.......aj kvapky na travenie jej davame a nic ....... ☹

prsky
5. júl 2011

@erinnuska dojcim aj svoju 32mesacnu dcerku 😉 tiez sa budievala v noci, chcela som to este v tehotenstve poriesit nejak neinvazivne a aj sa podarilo...davala som jej v noci na poziadanie, cez den som zacala obmedzovat - predsa len, uz bola 2rocna, dalo sa s nou dohodnut a v noci by som rozospata nevedela byt konsekventna...bolo to sice na dlhe lakte, trvalo takmer mesiac, kym sa zmierila s tym, ze uz nedostava MM na poziadanie, ale po cca 2m sa prestala v noci budit po kazdych 2,5 hodkach, co bolo predtym takmer kazdu noc (ale to usudzujem iba z frekvencie dojcenia od jej ulozenia spat pokym som si k nej nelahla, lebo ja dojcim v polospanku, ani neviem kolkokrat, takze mne to neprekaza). potom som si povedala, ze tie nocne dojcenia uplne zrusim a dam jej pred spanim a rano po zobudeni a tak som parkrat musela prekonat samu seba a nedat ani v noci, ked sa zvykla uz len raz nadojcit...trvalo to asi tyzden (uz vedela, ze ked poviem, ze mi je to neprijemne, tak nedam a ani nechcela, len si pomrncala od smutku).
dodnes spi s nami v posteli - teda, mame prirazeny "balkon", ale aj tak je cast noci nalepena na mne - prechod do detskej planujem az ked bude mat maly okolo 2roky, nech ich mozem presunut naraz, aby sa necitila odstrcena a hlavne si myslim, ze to spolu zvladnu lepsie (budu si navzajom podporou) 😉

prsky
5. júl 2011

@tigra440 otazocka: tecie samovolne z prsnika aj pocas dojcenia, aj ked sa odpoji? alebo si po dojceni dokazes odsat? - ak netecie samovolne, predpokladam, ze jej vadi, ze uz netecie "samo", lebo z flase sa nemusi tak namahat, kdezto pri piti z prsnika ano a tak sa zacne pustat a hnevat, ze uz nejde. ak tecie aj pocas dojcenia, ked sa odpoji a vyteka jej mliecko z ust, moze ist skor o silny tok mliecka a pusta sa zas preto, ze tecie prirychlo...takze rada ako to vyriesit bude zavisiet od tvojej odpovede

tigra440
5. júl 2011

@prsky nie netecie samovolne ....iba ked ho stlacim tak vystrikne ....... ☹

prsky
5. júl 2011

@tigra440 takze jej pravdepodobne vadi pomaly tok mliecka..treba sa snazit o co najlepsie prisatie, pomoct moze stlacanie prsnika (nie je to vsak zazrak) : http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca... a najlepsie by bolo nedokrmovat flasou (http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-...). pomoct mozu rady z clanku http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/04/ako-pr...
fajn by bolo konzultovat priamo s laktacnou poradkynou, ktora by vase dojcenie aj realne videla

maahuliena
5. júl 2011

@prsky dakujem za link 🙂

tigra440
5. júl 2011

@prsky no zajtra ku nam ma prist laktacna poradkyna tak uvidime 🙂

prsky
5. júl 2011

@tigra440 super, to je urcite efektivnejsie riesenie ako len takto cez net 😉 daj potom vediet, ako sa vam dari, drzim palce

erinnuska
5. júl 2011

@prsky moja sa len tak nezmieri s vysvetlením, že nedám lebo to alebo ono 😒 , jednoducho začne vrieskať ako o dušu, ona je býk čiže ide aj cez mrtvoly, niekedy pýta raz za deň , niekedy aj 4x 😝 , bude spávať s nami do puberty hádam 😖 izbičku jej chceme už poriadiť spolu so synátorom, ale spinkať tam iste ešte nebude chcieť, možno cez deň??

tina_22
5. júl 2011

@erinnuska Ja som dojčila 19 mesiacov a stále som dúfala, že budem,pokiaľ sa môj syn neodstaví sám.Pýtal si hocikedy cez deň, podudkal išiel ďalej, hlavne keď bol unavený, tak jačal, že chce. Najhoršie to bolo v aute. Boli noci, keď len visel na prsníku. Ale keď sa začal budiť v noci stále častejšie-do polnoci aj 5x hore, manžel povedal dosť. Celá rodina nevyspatá. Tak si ľahol k nemu on, maličký spinkal do rána v pohode. Ráno som vzala fixku, nakreslila červeé fľaky na prsníky, že maminka má krvičku a boľku, počkáme, kým sa zahojí. Pochopil, trošku mrnklal, chodil pravidelne pozerať, či je ešte tam krvička, nosil mi obvaz 😀 no apotom to vzdal, po pár dňoch už nepýtal. Dokonca ani v noci žiadne hysáky, povedala som mu, že ešte musí počkať a bolo. A to som sa toho fakt bála, že ako to vezme, on bol ťažký savec 😀 Takže tak. A ja som bolo spokojná, že malý to prežil bez plaču.

prsky
5. júl 2011

@erinnuska to robila aj moja..len co som sa zatvarila , uz spustila...2tyzdne revala, potom sa to zacalo zmiernovat a po mesiaci uz nerevala, ale skusala xkrat denne..ked tak ratam, dojcila sa cez den aj 6-10x ... inak aj teraz skusa zakazdym, co dojcim maleho, cize stale, ale ked jej poviem, ze teraz nie, az ked pojdeme spinkat, tak sa otoci a ide si po svojom 😉 ono to je fakt o tom, ze sa rozhodnes a ked zacnes, uz neprestanes - dieta to vyciti. ak by si to nedotiahla, nema pevne hranice a bude mat chaos, co sa odrazi vsade mozne vo vychove