Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
6. jún 2009

lenk30 - bude mať podráždené črievko. Najskôr nejakým alergénom, najčastejšie je to kravská bielkovina - nejedla si niečo nezvyčajné? Nejedla si priveľa tvarohu napr.?

annag
6. jún 2009

nany100 - som rada, ak mastička zabrala - po zmiznutí príznakov ozaj aj dva týždne treba natierať, mykóza je potvora a ak ju aj nevidno, stále hlbšie v pokožke je , treba to dobre preliečiť.

- to mi je ľúto Adelôčky, pri nádche je dôležité odsať noštek pred dojčením ak je plný - lebo bábetko potom nemôže dobre dýchať ani piť. Veľmi dobré je dávať do nošteka čerstvo odsaté mliečko - zvlhčí a ošetrí sliznicu, má antinakteriálne a antivírusové účinky - likviduje baktérie. Možno by stálo za to namiesto Nasivinu dať len MM plus Pamycon ak si sa rozhodla - je to lokálne ATB - pamycon by sa mal dávať po zhodnotení pediatrom .... ale pokojne choď k lekárovi s takým malým bábetkom - už len kvôli teplote je to dôležité - takisto by mal čípky na teplotu odporučiť opäť on . Prajem Vám skoré uzdravenie

annag
6. jún 2009

silvia.t - pri odsávaní treba nabrať trošku zručnosť, prsníky si zvyknú - postupne budeš dávku zvyšovať, možno to bude spočiatku len po 5 ml . Odsávaj uprostred dlhšej prestávky - teda môžeš smelo asi hodinu po dojčení a hodinu pred dojčením. Odsávaj striedavo obidva prsníky , hoci aj naprázdno - niekedy sa mliečko spustí až po 5 minútach. Napr. 5 minút ľavý, 5 pravý, 5 ľavý, 5 pravý . Odsávaj tak 20-30 minút. Potom si daj pauzu a ak budeš mať chuť, po polhodinke skús ešte raz. Ak nepôjde, počkaj niekoľko hodín, aby Ťa to neunavovalo. Kým mliečko netečie, pumpuj plytko a rýchlo, keď sa spustí, tak pomalšie a silnejšie - vlastne tým napodobníš sanie báebtka. Môžeš využiť i čas počas dojčenia - ak pije z jedného prsníka, odsávaj zatiaľ z druhého (to sa dá pri el. odsávačke) - resp. tesne po dojčení. Prsník pred dojčením nahrej - teplý suchý obklad, lampa, vypi teplý čaj. Môžeš bradavku jemne pred dojčením prstom stimulovať - dráždením si môžeš vyvolať spúšťací reflex tiež.

Len upozorním, že ak treba bábetko nakŕmiť, treba to urobiť nie fľašou, ale ideálne pohárikom - naplníš malý pohárik až po okraj, priložíš k spodnej pere a bábo ho bude lízať jazýčkom ako mačiatko.Bábetko máš posadené na kolenách a pridržiavaš mu hlávku a chrbátik. kuk môj album a odkazy na video. AK tak nepôjde, tak lyžičkou. Každopádne pohárik je najlepší a fľaša absolútne najhoršia, prináša so sebou ako vieme veľmi veľa rizík. 🙂

annag
6. jún 2009

emode,
nie si obšírna, naopak, čím viac mi mamička napíše, tým lepšie 😉 😉 🙂
máš nadprodukciu mliečka , ešte mi napíš, ako maličká kaká - koľkokrát, aká je stolica - riedka, hustá, s hlienmi, bielymi hrudkami, penou, farba ....

lenk30
6. jún 2009

annag, ďakujem za odpoveď, som tu každú chvíľu behala, či si tu už nebola. už som sa obávala. nič nové som nejedla. ja som bola pred tehu silná kávičkárka, takže si neodpustím ráno kávu v asi 4dcl mlieka. viem, že mlieko je alergén, ale je to zas najväčší zdroj vápnika...........kĺby ma už bolia aj tak 😒
Dala som mu probiotikum progaia, čo mám v chladničke, tak dúfam, že mu to prejde
myslíš, že mám to mlieko vynechať? a ak sa to bude opakovať aj zajtra? čo som hľadala vo forach nejaké odpovede týkajúce sa tohoto.......tak tam písali, že to môžu byť aj mrle. čo sa mi zdá somarina..........

a nemôže to byť súvis aj s podráždenými ďasienkami?

ĎAKUJEM TI

annag
6. jún 2009

lenka, a tá stolica predtým bola riedka ? nestalo sa, že papal z veľmi plného prsníka ? probiotiká sú dobré, tie mu môžeš dávať

lenk30
6. jún 2009

riedka nebola, prsia striedam, aj ked teraz cez den zle papáva

annag
6. jún 2009

dionova

- nech už sa stalo čokoľvek, ak treba laktáciu zvýšiť, treba dojčiť častejšie, hoci sa Ti to zdá nemožné. Intervaly si určuje bábetko, nie je dobré aby si mu určovala intervaly a čakala, kedy budú prsia plné. Takisto nie je dobré, že ho dokrmuješ , hoci i odsatým mliečkom. Odsávnie je výborné na podporu laktácie, ale odsaté mliečko bábetku nedávame, zamrazíme ho na príkrmy. Ak mu odsaté mliečko podáš počas dňa, tak celý ten efekt, ktoré odsávanie urobí sa zneguje. Týmto spôsobom sa úspešne onedlho odstavíš. Keďže to nechceš, treba urobiť pravý opak. Veľmi často dojčiť - aj 12-15 krát za 24 hodín. Hoci to budú veľmi krátke dojčenia spočiatku, o pár dní sa mliečka bude tvoriť viac a bude dobre. Ako by teda mohlo asi dojčenie vyzerať:

5 minút ľavý prsník klasická-(priečna) poloha, 6 minút pravý prsník futbalová poloha, 3 min ľavý futbalová, 4 min pravý klasická-(priečna)

-časy si samozrejme vymýšľam, bude to čas,kedy bábo ozaj pije , nielen cucká alebo sa hnevá, odtŕha

- toto je jedna séria, môže ich byť aj viac pri jednom dojčení - ale myslím, že nie, môže sa stať, že vypije len raz jeden, raz druhý, alebo inokedy len jeden - podľa toho, ako bude ozaj piť

- striedanie polôh - ak zaradíš i futbalovú polohu, bábo výborne stimuluje vonkajšiu časť prsníka - výborne zásobenú mliečkom, ak to nepôjde, nevadí,ale bolo by to fajn

- ak bábo ozaj pije mliečko, vidíš, ako mu počas dojčenia pri pití klesá hlboko brada, pri poklese nastáva pauza - vtedy má bábo plnú pusu mliečka, po návrate brady počuješ, ako mliečko preglglo. Ak už bábo na prsníku nepije mliečko, iba cucká , pohyby sú plytké, jemné, rýchle, bez pauzy, prsník ľahko vytiahneš.

- počas dojčenia využívaj stláčanie prsníka - teda keď vidíš, že bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania, prsník na pár sekúnd stlač - bábo začne pekne piť (prsník chyť čo najďalej od dvorca akoby si išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C) , keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuješ aktívny čas na prsníku - vtedy bábo si vypije viac mliečka . Stlač pevne, ale nie bolestivo, s prstami nepohybuj, len stlač tak, aby si zvýšila tlak v prsníku a mliečko tieklo rýchlo. Keď už stláčanie nefunguje, ponúkni prsník druhý a pokračuj rovnako.

- teda nadojčíš podobne ako som uviedla, potom s ním urobíš bežné úkony - odgrneš, prebalíš,ponosíš, pohráš sa ... a počkáš, kým si prsíčko opäť nevypýta - možno o hodinku, možno o dve - alebo skôr či neskôr - zakaždým to môže byť inak. Mliečko sa tvorí non stop, aj počas práve prebiehajúceho dojčenia. Ak sa prsníky vyprázdňujú často, zvyšuje sa hladina prolaktínu - hormónu, ktorí tvorí mliečko - mliečka je viac. Ak sa vyprázdňujú zriedkavo, zvyšuje sa v prsníkoch hladina inhibítora, ktorý laktáciu utlmuje - to teraz robíš tým predlžovaním intervalov. AK mamička dojčí často, pocit preplnených prsníkov sa stráca, napriek tomu v nich je mliečka dosť.

- na podporu laktácie si daj čokoľvek, čo Ti pomáha, ak Ti pomáhajú homeopatiká, tak si ich daj.

- škoda, že si si bradavky už nezačala liečiť - nany100 - o pár príspevkov vyššie pomohol krémik už v priebehu jedného dňa. Bolesť tiež tlmí laktáciu. Ak sa bradavky rýchlo neliečia, môže tam vzniknúť veľmi protivný a zdĺhavý ekzém, a presne aj efekt, ktorý popisuješ - Raynaudov fenomén - bolestivé obelenie bradavky a následné sčervenanie - bolestivo sa stiahnu cievy - ten sa po vyliečení infekcie vytratí.

Možno som príspevok napísala drsne , ale chcela som Ťa len zmobilizovať 😉 🙂

annag
6. jún 2009

lenka - takže dávaj tie probiotiká. Ak sa to bude opakovať, choď v pondelok k lekárke,aby vzala prípadne ster a vylúčila sa napr.alergia, infekcia - ak by to tak i bolo, lieči sa to aj tak väčšinou len probiotikami ... Mliečko vysaď len na pár dní - ak je sliznica črievka podráždená, môže citlivo reagovať . Zatiaľ jedz napr. brokolicu, šalát, pór - veľa zeleniny, ktorá vápnik obsahuje, minerálku s vysokým obsahom vápnika

dionova4
6. jún 2009

Ahojko AnnaG, vôbec to nevnímam tak ako píšeš 😅
Veľmi chcem nabehnúť späť to obdobia, keď sa mu mliečko lialo a ja som naňho spokojne,
aj keď so štípajúcou bradavkou kukala ☹
S tými intervalmi sme sa nerozumeli, ja ich skôr skracujem lebo malý jedával tak cca každé 3 1/2 - 4 hodiny a vec je taká, čo určite veľa maminám chýba, my veľmi veľa spinkáme.... keď odgrgneme, ešte sa ponosíme, "pokecáme si" 😉 a po takej hodinke, hodinke a pol už musí spinkať, lebo je nervózny a trie si očká. vlastne pobehuje pästičkou po celej tvári, a to je proste znak toho že che spať... A tak ho teraz ani nebudím po tých 2 1/2 alebo 3 hodinách len vezmem a priložím. A v noci nám spí od tej 8,30 do cca 4,00 hod a po najedení potiahne ďalšie 2-3 hodinky. Teraz som ho už nedokrmovala 😅 Už fľašku nevezmem ani do rúk 😖
Stláčanie prsníka robím, len bohužiaľ on na prsníku nečaká. Neleje sa, na čo bol od začiatku zvyknutý, tak zlostne mykne hlavou a bradavku pustí. Polohy striedam, už ich zvládame v pohode, vďaka Tebe 🙂

dionova4
6. jún 2009

jejda, sa hanbím 😔
Zabudla som poďakovať 😔 Veľmi pekne ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď 🙂
Si zlatá, idem si vyťahovať každé dve hodiny v noci a zajtra prikladám častejšie, vieš náš malý si nevypýta, lebo spí. Musím ho teda prikladať ja, preto teda tie intervaly určujem 😒
To stláčanie som spomenula, to už mesiac realizujem aj striedanie polôh, kedy papá a kedy cucká už viem tiež super odpozorovať. Tak nám to už super išlo, malý bol taký spokojný, som ťava 😠 , že som neodsávala, keď som videla, že pije menej. Musíme to napraviť, urobím pre to všetko 🙂 Candibene je už na bradavkách, tak dobrú nôcku, snáď to už bude zajtra lepšie.....

annag
6. jún 2009

dionova - aha, tak to je dobre 😅

- jasné, fľaša preč - prosím všetky tehotné mamičky, nedajte sa nahovoriť a fľašu ani UM si "pre istotu" nekupujte - je ako magnet pri akomkoľvek probléme - mamičky či nažhavení oteckovia ich využívajú aj vtedy, keď je to úplne zbytočné, radšej sa ozvite, čo treba robiť 😉 🙂 ak doma nie sú, nieto čo zarobiť a ostáva iba prsník - prsník - dojčenie je jediný skutočne účinný liek na zvýšenie laktácie

- tak držím palce a ozvi sa - prsníky však nemusia byť naliate ak sa bábo dojčí častejšie. Naliate prsníky sú znak nadprodukcie, ktorá dokáže tiež potrápiť - takže nie naliatosť - ale prospievanie bábetka je znak toho, že bábo pije dosť mliečka 🙂

tynushqa
7. jún 2009

Ahoj annag,
prisla som zase poziadat o radu ☹
Zase mame problemy s kojenim...mala uz nechce papat. Vcera sa naceckala rano o 7 potom o 10 som jej zase sla dat a nechcela tak som ju nenutila. Potom som ju chcela trocha nakojit pred obedom, nechcela. Sice sa pricucla ale odtrhavala sa, ako keby sa nudila, nerozculovala sa pri tom, ale zacala velmi zvlastne papat. Odtlaca sa odomna a cuca mi iba z bradavky a stale jej to vypadava a ked ju chcem dat blizsie tak sa rozculuje a pusti sa....Mliecko mam sice menej ale mam. Dokoncim vcerajsi den, naobedovala sa boli sme na prechadzke vratili sme sa a o 4 som jej dala trosku bananu s jablckom dala si max 6 lyziciek. Chcela som ju dokojit, nechcela. Tak som si povedala vsak ona vyhladne, ale ona nic. O siedmej som jej sla dat papat a zase nic, tak ze po kupkani a to sa napapala fakt ze malicko... V noci sa zobudila na papanie a bolo vidno ze je hladna ale to jej papanie ako som opisovala, nervacila sa odtahovala aby som mala natiahnutu bradavku aj ma to bolelo, skusala som menit polohy. Myslim ze nieco maaalinko spapala. Rano si zase vypytala a to iste, zle papanie. A teraz o 10 sa napapala mozno 2 min. papania a rozculovanie pritom prsniky som mala plne. Myslis ze by nam este dokazala pomoct laktacna poradkyna? alebo proste Bianka uz nechce papat z prska?
Dakujem ti velmi pekne za radu.

annag
7. jún 2009

tynushqa - v prvom rade odsávať mliečko ak sa dá, aby si si udržala laktáciu

- môže mať boľavú pusu - je rozdiel papať iné a sať z prsníka - infekcia, zúbky, hrdielko .... môže to byť prejav začiatku ochorenia - nemá plný noštek, nelezie na ňu čosi?

- tu poradkyňa nepomôže veľmi - treba odsávať a dať maličkej čas. Skús jej dávať v polospánku, počas chôdze, úplne v inej izbe a polohe, vonku ....

emode
7. jún 2009

Ahoj annag,
tak doplnam, malicka ma skoro kazdu druhu plienku stolicovu, je to taka tmavozlta hrudkovita kasa, niekedy redsia alebo su tam take klky alebo ako to nazvat, take vlasocnice. Hlien som si nevsimla a neviem, ci by som to rozoznala a priznam sa, nejak vazne som nikdy jej stolicu neskumala. Ale pokakanych a pocikanych plienok mame dost. Este doplnim, pri narodeni mala 3120g a pri odchode po 7 dnoch z porodnice 3030g, uz tam zacala priberat ale tam aj dobre spinkala. V 4 tyzdnoch sme uz mali 3850g. Flasu jej nedavame, ani cajik alebo prevarenu vodu, radsej jej ponuknem prsnik. Caj na podporu dojcenia pijem ja.
Dakujem vopred za radu. Si naozaj poklad, ze sa takto o nas vsetky staras 😉

tynushqa
7. jún 2009

annag,
skusam odsavat ale nejde to ☹ odsajem tak 10 ml lepsie mi je odstriekat, ale aj to nie je ziadna slava...
lezu jej akurat zubky a to ocne uz ich je aj vidiet a citit pod dasienkom, ale inak je hrava, stale sa smeje, rehoce z plneho hrdla, tak ja nechapem..

annag
7. jún 2009

tynushqa -takéto výkyvy detičky občas majú, v jej veku by to ešte nemalo byť definitívne odmietanie prsníka - pokiaľ nepozná fľašu. Nemáš mať náhodou menzes? Vtedy môže mať mliečko inú chuť a môže ho bábo prechodne chvíľku odmietať . Skús teda zmenu polohy i prostredia ako som písala a nedávaj jej mliečko inak. Bolo fajn, aby teraz nezistila, že mliečko môže dostať aj inak. Dávaj jej tuhý príkrm ako doteraz a podľa mňa sa za deň - dva chytí.

zuzkaab
7. jún 2009

Ahoj Anicka,pisala som Ti do IP.Dufam,ze Ti to prislo,posielala som to totiz na dvakrat.NIkdy predtym som IP este nevyuzila.Ahoj a pekny den

annag
7. jún 2009

emode -

všetko je v poriadku až na to hltavé papanie , ktoré súvisí s veľkou tvorbou mliečka. Bolo by fajn ho odstrániť - ak sa napapá hltavo, tak sa mliečko v žalúdku rozbúri, vracia sa späť do pažeráka spolu s prehltnutým vzduhom a vyvoláva si tak záhu resp. grcká.

Nepýtala som sa na polohy pri dojčení - bolo by dobré zaradiť také, pri ktorých mliečko netečie z prsníka v smere gravitácie, aby sa tok mliečka spomalil - vyskúšaj polohu tanečník, polohu na boku tak, aby bol prsník - bradavka kolmo na pusinku, mliečko môžeš nechať voľne vytekať do plienky - ak vidíš, že strieka - tak ju na pár sekúnd stiahni, nechaj ho vytiecť a opäť ju prilož. Môžeš vyskúšať tlak na prsník po spustení mliečka - chyť prsník zvrchu palcom, zospodu prstami a zatlač celou dlaňou pod palcom tak, aby si zmiernila tok mliečka. V noci ak papá častejšie dojči dvakrát za sebou na jednej strane - tak, aby prsník dopila až do dna. Je normálne, ak bábo zaspinkať nevie a vyhľadáva prsník - to je tiež jeho úloha - upokojí a uspáva bábo. V noci (ale i cez deň)sa s ňou snaž čo najmenej manipulovať - ak ju nadojčíš po ležiačky a bude na boku, prípadne budete mať obe trošku vyvýšený matrac (ako nemocničná posteľ) a malá sa nepokaká, nechaj ju spinkať bez toho, aby si ju zdvíhala na odgrnutie - žalúdok sa jej upokojí a možno aj bude pekne spinkať. Takže normálne ju nechaj na prsníku - potom ho opatrne vytiahni z pusinky, ale prsník nechaj blízko nej - tak aby cítila bradavku - až keď tvrdo zaspí , tak sa odkloň. Ak sa preberie, prsník je chytro daj a opäť ho vytiahni keď zadrieme ....Takto sa časom naučí, že prsíčko je po najedení v jej blízkosti , hoci ho práve nesaje a uvoľní sa a naučí sa spokojne tvrdo zaspinkať.

annag
7. jún 2009

zuzkaab - prišlo, odpoviem 🙂

emode
7. jún 2009

annag dakujem velmi pekne 😀 urcite ideme skusat ... intuitivne som vedela, ze asi v tomto je problem.
Maj sa zatial pekne 😀

shupolienka
7. jún 2009

ahoj Annag.
tak som tu opät 😒

Krpec hnackuje uz asi tyzden, ale uuuplne riedke hofko ma, strasne sa puci a vystiera a tlaci ako by ho brusko bolelo, ale teraz to je ine ako ked mal koliky je uplakany cez den, vyzaduje si zaspavat na rukach alebo na prsku, (co mi nevadi, aspon si ho viac mojkam lebo doteraz zaspaval pekne sam 🙂 strasne slinta, ide si ruky vycmulat, a ked mu dam do pusy malicek tak ho strasne kuse dasnami. Tak neviem ci to su zubky, lebo ked som mu pozerala dasna tak ich nema ani cervene ani napuchnute, tak teraz neviem ci to nie je nejaka choroba tie hnacky, ci mam ist doktorke radsej 😕 . Nevies takto na dialku podla priznakov? 😅

annag
7. jún 2009

ahoj shupolienka - ako vyzerá stolica? riedka, s penou, hlienmi, bielymi hrudkami, krvičkou, zelená, žltá .... ako často kaká? papá hltavo? mliečko strieka, vyteká počas dojčenia? prsia sú preplnené? grcká, štikúta? má ekzém, vyrážku? soplíky?

shupolienka
7. jún 2009

stolica je taka oranzova, ciste riedke ako voda vsiaknute do plienky bez akychkolvek hrudiek, a dnes prvy krat mal tam ako hlieny. Od narodenia kakal vzdy do kazdej plienky pri kojeni a postupne sa to upravovalo ze do kazdej druhej a teraz mam pocit ze plienky menim aj castejsie kvoli hofku aj medzi kojeniami, hltavo nepapa, mliecko strieka niekedy z laveho prsnika na zaciatku ked sa mu spusti mlieko , ale to bolo vzdy doteraz, takze s tym asi problem nema. Prsniky preplnene nemam, grckat negrcka, stikuta len sem tam malokedy, ked lezi ze sa mu zle odgrlglo ale fakt len malokedy. exemy nic, vyrazky, sopliky nic. Doteraz vzdy papal kazde tri- styri niekedy aj pät hodin, a teraz poslednu dobu papa casto, skoro kazde dve hodky a mozno niekedy aj menej ked je moc teplo. A to mu do dvoch hodin davam vzdy jedno prso nech dopije a az potom mu dam druhe. Tak fakt neviiiiim 🙂

annag
7. jún 2009

shupolienka - ak doteraz papal každých 4-5 hodín a teraz každé dve, tak o pije oveľa častejšie. skús mu dať jeden deň tak do 3-4 hodín ten istý prsník a pozoruj, či je spokojný, ako sa bude druhý prsník zapĺňať. Naliatosť nemusíš cítiť, ak pije častejšie, prsník môže aj tak zostávať nedopitý. Určite by som skúsila upraviť takto dojčenie a ak sa to nezlepší, tak možno vziať ster aby sa vylúčila infekcia... ozvi sa

shupolienka
7. jún 2009

ok tak vyskusam. dakujem 😉

shupolienka
7. jún 2009

a este som sa chcela opytat, do akeho casu by sa to malo upravit?

nany100
8. jún 2009

dobré ráno...annag, ďakujem za rady...boli sme včera na pohotovosti, dnes ideme k našej lekárke na výtery. Predpísali nám Pamycon a keďže v sobotu začala mať Adelka tmavozelenú stolicu, tak aj probiotiká...najprv povedala lekárka že je asi hladná, ale keď videla záhyby, tak povedala, že hlad to asi nebude. Tak jej urobia aj výter z ritky, aby vylúčili bacila...Inak v piatok večer som zjedla tvaroh, nemôže to byť z toho? Ktoré mliečne výrobky odporúčaš jesť aby to nespôsobovalo bábätku problémy? Každý vraví niečo iné ☹ Ďakujem za odpoveď.

kocurko1
8. jún 2009

Ahoj Annag... tiez dakujem za rady ohladne refluxu. Mala pekne pribera a sme spokojne.
Este sa chcem opytat ohladne seba. Je bezne, ze 3tyzdne po porode velmi boli bedrovy klb? Za posledny tyzden, vzdy ked idem na prechadzku, velmi ma boli, az krivam. Predtym som s klbmi problemy nemala. Len cez tehotenstvo sa mi boky rozsirili o 3konfekcne cisla. Uvazujem ist si vypytat vymenny listok aj pre seba, ked uz ideme k ortopedovi s malou.
Co by si mi poradila? Dakujem

gabii83
8. jún 2009

http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

anna ak by sa ti to v IP nedalo otvorit

a aj pre ostatné maminy, je to zaujímavéé 😉