Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

keminek
11. okt 2010

@prsky jj... to je možné, já nedočítám, jen jsem popsala postup jak na to zhruba
taky je dobré se zkusit ke koju vrátit, pokud to jde.. a když ne, tak zkusit tu odsávajdu a když to nevyjde, tak se netrápit 🙂
Viz zde článek č. 13 http://www.kojeni.net/clanky2.php

keminek
11. okt 2010

jen přelétávám, ani nečtu.. 😀

vejula
12. okt 2010

baby tak som začala prikrmovať, ale nieje to bohviečo, ak spapal dokpy možno malu lyžičku na druhy krat aj to som si nie ista.. No ala chcem sa spytať aky časovy rozdiel ma byť medzi poslednym kojeim a prikrmom a ešte či už mam davať nejaku vodičku alebo čajik. Ďakujem za odpoved 🙂

luly13
12. okt 2010

@vejula adama prikrmujem uz dva tyzdne. tiez to bolo najprv zopar lyziciek. ale zistila som , ze mrkva mu nesmakuje. teraz miluje vsetko so zemiakom (cukina, tekvica). po papani ho hned davam na prsnik, aby sa dotlacil, pripadne, ak je napapany napil. cistu vodu zacnem az neskor okolo 8smeho mesiaca. zatial mu, myslim, plne staci mliecko. najvacsia sranda je, ze ked dopapa (uz dava 100ml) a zaznakujem mu, ze dostane mliecko, tak skoro ide vyskocit zo stolicky, ako sa tesi 😵
pred prikrmom ma mliecko pred cca 2hodkami

vejula
12. okt 2010

@luly13 😀 😀 jej tak ty maš teda pekneho papačika, no snad sa aj mi rozbehneme, malemu tiež viac šmakuje cicik ako zemiačik 😉

elinka27
12. okt 2010

@strapco13 kupavam ju vecer,ale jej sa kupanie nepaci,neviem preco,prihovaram sa jej a tak ukludnujem ju nepomaha.Masaz robievam ale ako kedy ked place tak to radsej necham tak.Skusala som zmenit cas kupania na rano,ale nic ziadna zmena,ona jednoducho ma vecer svoje "hule" a nic nepomaha,tak sa pestuje vyplace sa a je klud.Skusala som levandulovy upokojujuci kupel,ale ani to nepomohlo, proste je vecer nekludna a som s nou doma sama, ma klud ako som pisala syn s muzom su prec na lieceni takze naozaj nema kto robit cirkus.Starsi toto iste maval tiez pravidelne kazdy den o 17tej zacal a 17.40 skoncil 😀 ona to ma mava medzi 17 a 23tou niekedy s prestavkami v kuse inokedy len hodinku, nepomaha ani nosenie na rukach ani prsnik ani satka place aj v nej,tak nic ine neostava len to preckat kym ju to prejde a vyrastie z toho.Kupila som homeopatika Chamomila vulgaris vraj to pomaha pri neklude no tak uvidime,dava sa to 1hodinu pred predpokladanym zachvatom placu, no tak od zajtra to skusim,mozno jej to pomoze skusala som to pri synovi ale tam to nezabralo,tak uvidime.Podstatne je ze je zdrava kojime sa a je to.UZ som poriesila aj to odmietanie prsnika, nechavam jej odstupy medzi krmeniami a je klud, ona nechcela lebo chcela dudkat a jej stale tieklo a to nervovalo, a ja som myslela ze nechce jest a bolo to presne naopak.Takze odkedy mame odstup tak sa krasne napapa, a upravil sa aj reflux.Vonku v kociku prespi a tak si odpociniem, vcera spala vonku skoro 2 hodiny a dnes hodinku,inak spi len v satke tak sa hrame na indiansku babicku 😎 a co je dobre v noci mi da pokoj a budi sa na krmenie,tak aj to je vyhra cert zober tie vecerne nervy raz ju to prejde

elinka27
12. okt 2010

@januarova ani nie ze strach,len je to pre mna vsetko nove, nakolko som v tomto neskusena.Ja musim vsetko rozoberat kym mi to nedojde to je cele 🙂 vo stvrtok mi pride opat laktacna ale ani nie uz kvoli kojeniu ale potrebujem ukazat grify so satkou, nakolko mala nechce byt v koliske kvoli refluxu,tak sa chcem naucit aj ine polohy,a hlavne ako v nich kojit.Ide to k lepsiemu takze uz som aj kludnejsia

ivv
12. okt 2010

ahojte dievcata.
idem sa popytat, nie za mna, ale za jednu maminku z rodiny.
v maji sa jej predcasne narodilo dievcatko s porodnou vahou 460g. malicku vypiplali a ako dva a polkilovu ju im dali domov. mamina si od zaciatku mlieko odsavala a nosila do nemocnice, malej ho davali, ked bola malicka, bolo to bez problemov, neskor mamine povedali, ze mala musi ist na UM, lebo je alergicka na materske mlieko. mamina si stale odsavala a doteraz si odsava, avsak asi uz s tym konci, lebo malicka je stale na UM, specialnom Nutrilone. sama od seba sa nevie vykakat, stale jej musia pomahat rurkou. v podstate sa to tak zacalo, ze ma problem sa vykakat, takze preto presli na UM.. inak mala sa jej v pohode asi po dvoch mesiacoch krasne prisala, takze s tym by problem nebol. problem je s kakanim a s tym, ze je vraj alergicka na MM. je to vobec mozne? dakujem vopred.

anib
12. okt 2010

ahojte, chcela by som annag poprosit o radu, dcerka bude mat rok a pol, stale ju kojim, ma 12zubkov, a myslim,ze idu dalsie,lebo posledny tyzden menej papa, vkuse je na mne ciciacik, cez den velmi casto, ma teplu pusinku, v noci tak 2-3x,ked ju viac bolia. Planujeme aj dalsie dietatko,no neviem,neviem, na odstavenie to zatial nevyzera, ostava mi len cakat,kedy sa odstavi sama, keby papala tak 2x cez den, raz v noci ok, ale zda sa mi to ozaj dost casto, a potom malo pije vody, caju, ine mlieko absolutne odmieta, ci kravske, ci kozie.

strapco13
12. okt 2010

@ivv este som nepocula o tom, ze by existovala alergia na MM 😕 ...a ako sa mala ta alergia prejavit? to ze sa nevedela vykakat?...ved to nie je prejav alergie...mali skusit probiotika
ja by som malu skusila este kojit + nejake probiotikum matke a napr biogaiu malej

jankamanikova
12. okt 2010

@ivv - ta to je čo "alergia na materské mlieko"? Neexistuje, aspoň ja si myslím. Môže bábo reagovať na matkinu stravu, ale to je všetko. Ja by som na mieste Tvojej kamarátky pekne krásne dojčila. Aj kvôli tomu, že takéto deti ešte viac potrebujú matkine intenzívne privinutie, kontakt a dojčenie. Len ju pekne povzbudzuj a nech pekne dojčí a bude dobre. Držím prsty! Skúsené poradkyne Ti viac o tom povedia, ja len spontánne reagujem na príspevok ...

susann83
12. okt 2010

Ahojte baby.
Ja som dnes bola na prednaske o dojceni, a presne jedna baba sa to iste pytala, ci existuje alergia na MM.
Zenska povedala, ze sa vo veeeeelmi vynimocnych pripadoch moze vyskytnut, ale nie je to alergia priamo na MMale na laktozu v nom. Da sa to nejakymi testami zistit, co by sa po porode mali robit. A mamicka vtedy musi nejake tabletky myslim brat, alebo odsavat mliecko a s tym to miesat.

aktak
12. okt 2010

@ivv bielkoviny kravskeho mlieka zo stravy prechadzaju do mlieka, mozno by pomohlo obmedzit vyrobky z kranskeho mlieka, ale ak ma tazkosti s kakanim ktore mozu byt sposobene aj necim inych (prdiky, zle travenie...) tak to mozu vzdy zhodit na jej mliecko 😒

uankab
12. okt 2010

@ivv , ako pisu ostatne baby, alergia na MM neexistuje... ale ak je babo velmi citlive, tak reaguje na alergeny v matkinej strave ktore sa prenasaju cez mliecko.... vtedy je potrebne aby maminka drzala HA (hypoalergennu dietu), cize vysadila zo stravy vsetky alergeny a potom ich postupne zaradovala a zistovala co babatku prekaza.. MM je pre babatko to najlepsie a je naozaj skoda aby prestala kojit... ak chces blizsie info o tej diete, tak napis, ja ju drzim skoro rok, kedze Magdalenka reaguje na strasne vela veci 😝

annag
12. okt 2010

@ivv , možno jej to len tak zjednodušene vysvetlili. Možno ide o nejakú metabolickú poruchu, možno nedokáže dobre spracovávať laktózu - mala by sa spýtať na presnú diagnózu ...

zuzkat1
13. okt 2010

@ivv to urcite nie...alergia na materske mlieko? to je co? nejaka novinka? neexistuje... nech sa poriadne popyta este raz...popripade nech zajde za inym odbornikom...urcite nech koji...mozno jej robi zle nieco v mamininej strave...ja som musela vysadit mlieko na par mesiacov,lebo malej robilo zle ked som ho pila...ja by som isla este k inemu dr... vysadit MM a dat UM?? to je na hlavu postavene 🙄

chrustik1
13. okt 2010

Ahojte, v sobotu som sem prosila o radu čo so zápalom prsníka. Ten sa mi krásne preliečil, no z upchatého mliekovodu mi začalo vytekať žlté mliečko (teda nie samovoľne, ale keď som si ho odtláčala). Robila som si test podľa stránky annag, ale hnis to asi nebol. Malý mi ho postupne vytiahol, zápal je preč, hrča tiež, mliečko už ide krásne biele. Ale mám teraz iný problém môj malinký anjelik začal mať vysoké teploty viac ako 38,5. Je možné, že cez to žlté mliečko sa dostali k nemu baktérie a on z toho teraz chytil ten zápal odo mňa? Soplíky nemá, neviem či ho bolí hrdielko ale keby hej asi by nechcel papať tuhú stravu ako keď raz ho mal zapálené. A neviem či taká teplota môže byť zo zúbkov ☹

strapco13
13. okt 2010

@chrustik1 nemyslim si ze to spolu suvisi..tvoj zapal a maleho teploty
mal uz drobec 6. chorobu..to je virusove ochorenie /cize ATB netreba/..kde su 3 dni vysoke teploty a potom ako klesnu tak sa dieta vysype
a zo zubkov mozu byt aj 40 st. horucky, hnacky, sople..vsetko
daj mu vysetrit aj moc..ci nema zapal mocovych ciest
uska si nechyta?
co na nom okrem teplot vidis? upchaty nos? plac pri cikani?

ivush
13. okt 2010

@chrustik1 Ani podľa mňa to nemá súvis...to žlté mliečko čo ti spočiatku vytekalo to bolo vlastne zhustnuté mliečko, ktoré takto zožltlo tým, že bolo zadržané v mliekovode...

akdarka
13. okt 2010

maly zacal kakat zelene.vychadza mi to tak,ze odvtedy ako zacal uzivat biogaiu a ja nutrolin lebo mal alebo este trochu ma soor.moze to suvisiet?lebo predtym kakal krasne zlte.diky

bludicka_elicka
13. okt 2010

ahojte,
poradite prosim aj mne? krpec ma skoro 4 mesiace a posledne tyzdne velmi zle papa, uz po 5 minutach sa odtrhava od prsnika, zaklana hlavu a mava rukami, mam pocit, ze nema dost mliecka, citim, ze ho ubudlo. inak je pokojna, pekne spinkava (mozno az prilis dlho), v noci sa 1x budi na papanie, po papani si vsak casto cucava palceky a mlaska, prso vsak odmieta. pred mesiacom mala 6 kilo, buduci tyzden by sme mali ist na poradnu a prevazenie. snazim sa ju co najcastejsie prikladat, davam si caj pre kojace matky a zacala som s homeopatikami. co mozem este urobit, aby bolo znovu mlieka dost? dakujem

prsky
13. okt 2010

@bludicka_elicka je prirodzene, ze casom sa pocit plnych prsnikov vytrati, nemusi to vsak znamenat, ze je mliecka malo. tvoj syncek je uz trochu vacsie dojca, tak je mozne, ze si za tych 5min vysaje dost mliecka (treba sa naucit rozoznat, kedy pije http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...). ak je syncek inak spokojny, ma dost pocikanych plienok, nemusis sa obavat, ze by hladoval.

mliecko sa tvori na zaklade dopyt-ponuka a tvori sa dokonca aj aktualne pri dojceni. pri dojceni plati ponukat ale nenutit. cucanie pasticiek je u dojciat normalny jav, nemusi znamenat, ze je hladne. Mlieckotvorba sa upravuje najlepsie efektivnym dojcenim na poziadanie, ako pomoc mozes pouzit homeopatika, caje, gravimilk atd atp.

viac ti pomozu clanky:
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-do...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/odmiet...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po...

prsky
13. okt 2010

@akdarka zelena stolica nemusi znamenat nic, skor by som povedala, ze pije viac predneho mliecka. http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/18/stolic...

janica81
13. okt 2010

ahojte mamičky 🙂 chcem sa opýtať, čo to môže znamenať keď ma pália bradavky?? ked sa malicka prisaje prve 2 hlty su otras... ale potom to prejde.... a dnes ma pobolievaju aj pocas dna... na jednej bradavke sa mi urobil taky drobny pluzgierik... ☹ co to??

prsky
13. okt 2010

@janica81 mykoza :-/ http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/08/dojcen...
liecba v skratke: natierat candibene po kazdom dojceni v tenkej vrstve, pred dojcenim nezmyvat, vela bradavky vetrat, skontrolovat dietatku pusinu, ci nema soor. s liecbou pokracovat aj po odzneni priznakov - aspon 2x denne natriet minimalne 2 tyzdne. ak ma babo soor, tak vytriet pusinu zo 2x denne prstom omotanym v gaze, navlhcenym a vyvalanym v sode bikarbone. moze sa objavit krvicka. nasadit sebe alebo aj babatku probiotika (sebe napr. nutrolin, babatku biogaiu - nemusi byt, prejdu babatku do mliecka od teba)

akdarka
13. okt 2010

@prsky dakujem, ako vzdy si zlata, ze mi poradis 🙂 ale dojcim rovnako ako predtym a mal stolicu predtym zltu...vie sa kedy je "hranica" medzi prednym a zadnym? 😝

prsky
13. okt 2010

@akdarka hranica nie je. zalezi aj na tom, ako dlho naozaj pije..neprekladas vramci jedneho dojcenia z jednej didy na druhu? ak si myslis, ze je to probiotikami, skus ich vam obom vysadit, uvidis. neuzivas nahodou zelezo? alebo nejake vitaminy s obsahom zeleza? probiotika mozu napomahat vstrebavaniu zeleza, tak mozno sa to prejavuje na stolici, ale to su len take laicke uvahy. v kazdom pripade sa vsak zelenej stolice netreba obavat, pokial nie je nejaka hlienovita alebo v nej nie je krv.

akdarka
13. okt 2010

@prsky no teraz mal taku zlto-zelenu s kopou bielych nestravenych kuskov...tak snad to bude ok 😒 prekladam z prsnikov-teda striedam ich...mala som problem s laktaciou - az beriem costi takze tak..ale plne dojcime,podarilo sa a to je hlavne 🙂

chrustik1
13. okt 2010

@strapco13 tak sme nakoniec boli u lekárky, uistila ma, že to z mliečka nemal isto, vraj má angínu. Hovorila, že má zapálené ďasienka aj hrdlo, vraj si buď preniesol infekciu do ústočiek a keďže idú zúbky tak má oslabenú imunitu a preto aj mohol dostať zápal na hrdielko alebo proste od niekoho dostal tú angínu. Ale sa divím, pred dvomi mesiacmi mal tiež zapálené hrdielko ale vtedy nechcel nič papať okrem môjho mliečka, teraz papá. Som rada, to je jasné, no zároveň neviem ako mám potom zistiť keď ho bolí hrdielko. Ach jaj
Tak ma napadá k tomu zápalu prsníka, Peťko bude mať o týždeň 14 mesiacov, nieje teda už iba na mliečku ako bol do 6 mesiacov, takže ako je možné, že sa mi ešte po takom čase upchá mliekovod? Keď bol menší tak chápem, že sa mi vtedy mohol upchať, mala som dosť mliečka už aj na pocit, vnoci mi často išli prsníky explodovať, ale teraz to už našťastie také nieje. Môžem mať stále viac mliečka ako malinký potrebuje?