Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

ingusa
30. nov 2011

@strapco13 ahoj,vdaka za prispevok..ano,ma dudlik,no nechapem lebo doteraz to bolo ok..papame tak kazde 3-4 hodg.prsia nezmenene,nemam pocit ze je mlieka malo,pije rovnako..

strapco13
30. nov 2011

@ingusa to je pre dudlove deti typicke ze v tomto veku sa zacnu zlostit http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-...

lentilka330
4. dec 2011

Ahojte prosím poradte mi...doteraz som kojila svojho synčeka uplne v poriadku, mliečko mu stačilo,napapal sa a spinkal a tak no a teraz je to uplne katastrofa pije mi z prsnika 15min na jednom 15min na druhom a potom stale place ...dala som mu dudlik a zistila ze on stale taha cize je hladny...lenze pri kojeni ma strasne bolia prsia...ked sa prisaje...moc nechce tahat ako zistim ze mam mliecko???aj si prsnik stlacam a nic....prosííím poradte mi :(

sara07
4. dec 2011

@lentilka330 skús si zavolať laktačnú poradkynu..pokial ta bolia pri kojení mala by si ju vyhladať to by nemalo byť podla mojich skúseností..máš plne prsia alebo hrčky na bokoch.,,po čase sa malým nechce tahat ja som to riešila tak že som mu troch vytlačila mlieka na bradavku a ked priišiel na to že je tam mlieko začal piť, no ked už mal začat tahat tak sa mu zase nechcelo tak zase som mu vytlačila kým fakt nebol prázdny..vela báb si laktačnú poradkynu chvalia..myslím že je tu aj niekde tema o nich aj s linkami ako ich nájsť

ajkuska
5. dec 2011

ahojte, viem že trochu od veci lebo netýka sa to priamo dojčenia ale aj tak skúsim či mi neporadíte, ak dlhodobo dojčíte, používate nejaké krémy na spevnenie poprsia, ak áno aké, viem že treba cvičiť ale okrem toho.

beton
5. dec 2011

@lentilka330 ahojky. babatka si menia rezim a po prvom mesiaci uz nebude len spat a pit, toho spania bude coraz menej...asi som ta nepotesila 🙂 ale podme k veci. to, ze babatko cumle cumlik este nemusi znamenat, ze je stale hladne. babatka vlastne okrem dudlania ani nic ine nevedia a upokojuje ich to. no najma ak mas pocit, ze je hladne, nemalo by dudlat naprazdno cumlik, ale prsniky. to, ze vystriedas obe strany a babo stale place, neznamena, ze sa nemozes vratit opat k prvemu a potom opat vystriedat, ak je potrebne. tvorba mlieka sa totiz spusta prikladanim a kojenim. najma tento zaciatok je velmi dolezity, pretoze vysokou frekvenciou dojcenia si zabezpecis dostatok mlieka pre babatko. tvoja namietka na to je bolest. dojcenie nesmie boliet. znamena to presne to, co pise @sara07 . bud si zavolaj laktacnu poradkynu, ktora namieste skontroluje polohu babatka a prisatie alebo si to skus najprv skontrolovat sama http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen.... zoznam poradkyn v tvojom bydlisku najdes tiez na www.mamila.sk. ten zaciatok je vzdy trosku bojovny, ale potom je to uz super. este by som ta upozornila, ze cumlik sa saje inak ako bradavka, co znamena, ze cumlikovanim sa nespravne prisatie dietata este zhorsi. cumlik dieta velmi matie, preto by som odporucala ho vylucit. zaroven oddaluje prejavy hladu, cim znizi frekvenciu dojcenia a teda aj tvorbu mlieka. vsetko su to dost individualne veci, no pokial mas tieto starosti, ktore opisujes, cumlik ich moze iba zhorsit. najskor si potrebujete vytvorit s babatkom spolupracu ohladom dojcenia a naucit sa spolu komunikovat, aby cely dalsi cas, ktory vas caka, ste si vedeli naplno jeden druheho uzit. pis, ako to ide, urcite najdeme riesenie. drzim palce.

beton
5. dec 2011

@ajkuska ja sem tam pouzijem zvysky tehokremu na brucho, co mi zostali... 😎 cvicenie je urcite ucinnejsie 😀

lentilka330
5. dec 2011

@beton Dnes som bola u doktorky a zistila že mám rozžužlané bradavky a mám ich zapálené ☹ kázala mi si ich natierať mastičkou že by to malo prejsť.... 🙂

janulkan
5. dec 2011

@lentilka330 nebude to nespravnym prisatim babatka? byt tebou naozaj skusim tu laktacnu poradkynu aj z dlhodobeho hladiska 🙂

lentilka330
5. dec 2011

@janulkan Neviem doktorka povedala že pije pekne,že ho mám len 10min na jednom a 10min na druhom nechať a bude všetko ok....tak uvidím 😖

solnicka_nr
5. dec 2011

Ahojte baby...prosim poradte ako mam zvysit produkciu mliecka? Na zaciatku som bojovala s odsavackou pretoze maly bol v nemocnici a nevladal pit z prsnika potom som striedavo kojila a prikrmovala potom sa mi to upravilo a stacilo mu moje mliecko a teraz mam zas malo mliecka a musim aj prikrmovat...maly ma tri mesiace...beriem aj homeopatika ale stale to nie je ono...prosim vase rady

vavrenka
5. dec 2011

@wera.g nahodou som nasla tuto temu a precitala som si tvoju otazku. este mas ten problem? .

vavrenka
5. dec 2011

@solnicka_nr na to je vynikajuci benedikt lekarsky a senovka - su dostat kapsule. Idealne by bolo, keby si sa nakontaktovala na nejaku laktacnu v okoli, aby ti presne povedala ake davky denne uzivat 😉

wera.g
5. dec 2011

@vavrenka myslíš s ragádami? joj to hej, už som skúšala všetko, vôbec sa to nehojí, stále také isté.. ale stále kojím, bojujem 🙂

vavrenka
5. dec 2011

@wera.g hm, to nie je v poriadku... ak chces (teda neviem, ci si to uz neskusala), poslem ti do iP kontkat na vynikajucu laktacnu, ktora ma bohate skusenosti - robi pre PK a BA, popr. by ti mohla niekoho fajneho odporucit.
totizto, ak mas kvasinkovu infekciu (co mi dost sedi pdola popisu) - je to beh na dlhu trat. mne sa prsia vyhojili az po 4 teglikoch univerzalnej masit+ k tomu citrovital kvapky natierat a citrovital tobolky uzivat+ denne vypit co najviac mineralky fatry äej silnej - 1litrovej posobi silne zasadotvorne na organizmus a to kvasinky nenavidia), kvasinkova infekcia je totiz systemove ochorenie, tazko sa lieci, je potrebne preto aj v ramci moznosti a sil vynechat sladkosti a snack.. a to dlhodobo. a velmi dolezite je minimalizovat stres, vtedy sa kvasinky radi mnozia, mrchy. cize co najviac spat - aj cez den a aspon na zaciatok si dat rezim ako chora, ak mas niekoho, kto by ti vedel pomoct v domacnosti, bolo by to super, aspon na chvilu osta v posteli, mat babo pri sebe a nic nerobit..mne sa ta infekcia prejavovala nehojacimi sa ragadami, bolestami pri kojeni a akoby ma v prsiach pichalo, niekedy palilo a este sa mi opakovane upchvaju mliekovody. liecila som sa tri mesiace a dva som mala pokoj, potom prisiel stres, zacala som jest sladke a liecim sa opat, ale uz mam omnoho miernejsiu formu.

teuska
6. dec 2011

prosim vas viete mi niekto poradit? Maleho stale kojim a mam zapal na oku uz asi 2 mesiace, stale sa to horsi, mam ho cervene a svrbi to. Ocna mi povedala, ze mi okrem septonexu, ktory neza bera nic ine nemoze predpisat. Nechcem este prestat s kojenim, lebo maly odmieta akekolvek ine mlieko a este nie som ani ja a myslim, ze ani on pripraveny na odstavenie. Mam skusit inu ocnu lekarku?

strapco13
6. dec 2011

@teuska lolaklne lieky do oka mozes..cize inu ocnu dr..alebo skus si kvapnut svoje mliecko do oka..pomaha to
ja som si takto vyliecila kutiky na pere ze som si to natierala..a j detom mozes do nosa pri nadche a aj do ocka ci kam potrebuju..MM je zazrak 😵

pegggy
6. dec 2011

ahojky
prosím Vás potrebovala by som poradiť, mám pocit, akoby som mala málo mliečka, možno je to len pocit, ale si cítim také mäkké prsia a keď si ich stlačím netečie hneď mliečko. Čo si môžem dať na zvýšenie tvorby mliečka?
Zatial pijem len čaj a vineu. Malý zatiaľ priberá a po napapaní spinká 2-3 hodinky.
Matne si spomínam, že som mala taký pocit aj pri prvom synovi, a nakoniec sme sa kojili 20 mesiacov, tak dúfam, že teraz budem opäť kojiť aspoň toľko čo prvého. Ďakujem moc za rady.
/doma mám homeo ricinus communis 5ch, len neviem ako ich použiť, tie sú tuším na podporu nie/.

wera.g
6. dec 2011

@vavrenka si poklad, moc ďakujem 🙂 laktačná už u nás bola 2x, viac krát sme aj po telefóne riešili, malý sa prisáva pekne, tam problém nie je, kvasinky tiež nemám - aj podľa nej, aj poďla mojej doktorky, aj podľa príznakov, ktoré som si na nete čítala - vieš, to je sranda, že ja som mala také strašné ragády na oboch prsníkoch, a jeden sa mi ani neviem ako zahojil a tento druhý ani za svet.. mazala som aj univerzálnou masťou, sladké som nejedla skoro vôbec, v strese nie som, práve naopak, mám sa skvelo 🙂 tak nechápem, kde by mohol byť problém...tiež sme mysleli, že by mohol byť problém s prirastenou uzdičkou u drobca - orl doktor povedal, že ju nemá, že je to ok.. začala som teraz ale používať teraz avent krém, neviem zdá sa mi, že to je o málilinko lepšie, čo ja viem... vieš, to je zvláštne, že jedna (pomaly ešte horšia ako tá druhá) sa mi zahojila sama od seba a tá druhá ani za svet...

vavrenka
6. dec 2011

@wera.g tak to je fascinujuce.. hm, teraz by sa zisiel taky dr. house 😉
inak, ako som pisala sa znovu preliecujem a laktacna ma upozornila, ze sa to zvykne vracat, takze to zrejme nemam posledny krat ☹ a tiez, jeden prsnik je viac menej v pohode - aj ked tam mam uz zrejme trvalo postihnute tkanivo a druhy nie a nie sa zbavit bolesti a netusime, ze z coho. ten ma bolel aj ked som mala obdobie bez infekcie

vavrenka
6. dec 2011

@pegggy mne odporucili senovku a benedikt lekarsky, to su tobolky. a funguje to.
a z jedla - ovsene vlocky, karo kava - je tam jacmen, vela polievok a omacok, proste stavnatych teplych (varenych) jedal a fenyklovo-rascovo anizovy caj

strapco13
6. dec 2011

@pegggy pocit plnosti alebo prazdnosti prs neznamena nic, hlavne u dvoch deti tak rychle za sebou..prsia sa prisposobili potrebam malinkeho..dojci na pozadanie, prikladaj tak casto ako len maly bude chciet
na zyvsenie su bylinky . senovka a abenedikt..ale zas ak mas mlieka tolko koko potrebujes, je to zbytocne, nadprodukciou mozes privolat tazkosti
pokila nemas istotu..zavolaj si laktacnu osobne nech skontroluje dojcenie

pegggy
6. dec 2011

Ďakujem veľmi pekne. Samozrejme,že dojčím na požiadanie, dosť mi záleží na tom, aby bol malinký na materskom mliečku. 🙂

wera.g
6. dec 2011

@vavrenka nooo dr house by sa fakt zišiel 😀 ono aj mne hovorila tá pani, čo tú mastičku mieša, že ak sa to poriadne neprelieči, tak sa to zvykne vracať 😖 a to ťa bolí bradavka, alebo celý prsník? držím ti palce,aby to čoskoro prešlo, je to strašné, zatínať zuby pri každom kojení ☹ mňa bolí strašne len to keď sa malý prisaje, potom už keď papká je to v poriadku, ani na chlad ani na nič iné to citlivé nie je, len tam mám ranu ako svet, úplne strašnú.. ty tam máš ranu?a to sa ti zahojila a zase roztrhla?

natas4
7. dec 2011

Ahojte, chcela by som poprosit o radu
mna moja dcerka uz dlhsie kuse do prsnika pri kojeni, ale zacala som to riesit iba pred cca 3 dnami...dufam, ze to nie je neskoro ..ale za tie 3 dni sa zatial nic nezmenilo ...nekuse ma iba na konci..ja citim tie jej zuby hned od zaciatku..najprv ked jej dam prsnik tak sa zacvakne (to vzdy nejak predycham) a potom pije (ale zuby citim, da sa to vydrzat ale nie je to prijemne) a na konci sa to uz vydrzat neda
Skusala som prerusit kojenie a malej "dohovorit ze maminku to boli", ale ani po 3 dnoch to nepochopila..viete mi prosim poradit? nechcem este prestat kojit, dakujem

beton
7. dec 2011

@lentilka330
ako pise @janulkan, nechaj si skontrolovat prisatie a polohu radsej u laktacnej poradkyne, lekarka sa nemusi v dojceni az tak orientovat, hoci su aj take 🙂 masticka ti riesi dosledok (teda, ak pomoze), no hlavne treba odstranit pricinu, preco su bradavky "rozzuzlane". pri spravnom prisati a spravnej polohe dojcenie neboli, ane ked mas dieta prisate 2 hodiny na kazdej strane. preto ta rada 10+10 min. sa mi zda dost nezmyselna, lebo kto urci, kolko staci dietatu minut....

prsky
7. dec 2011

@natas4 toto byva zvycajne problem deti, ktore poznaju dudel. moze ist aj o formu bojkotu prsnika. kedze hryzie na zaciatku, tak jej mozno vadi slabsi spustaci reflex = mliecko netecie hned...tam sa da trochu pomoct nahriatim prsnikov, naladenim sa na dojcenie (ze s laskou na dietatko myslis napriklad) a pod.
zubky pocas dojcenia citim aj ja, horne jazycek neprekryje, ale nie je mi to neprijemne a ani bolestive, takze to nemusi byt mozno ani hryzenie (lebo keby ta naozaj hryzla, tak by to velmi bolelo, aj krv by mola tiect) ... ono ak pije, tak ta ani hryznut nemoze, lebo by hryzla sebe do jazyka... moze byt, ze mas citlivejsie bradavky, niektorym maminkam prekaza dojcenie zubateho babatka prave kvoli tomu, ze zubky trochu tlacia
annag pise o hryzeni toto http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/hryzie...

beton
7. dec 2011

@pegggy zvysenie tvorby mlieka treba riesit v prvom rade cim castejsim prikladanim. to je prvy zakladny krok, vsetko ostatne su len doplnky, ktore pri castom prikladani mozu zabrat...netreba hladat hned "liecbu", najma ked pises, ze je to len tvoj subjektivny pocit. 🙂

natas4
7. dec 2011

@prsky dudel nema, je kojena od narodenia...jedine ma uz cca mesiac poharik s makkym naustkom na vodu po prikrmoch..bojkot si myslim, ze to nebude, lebo ona je zavislacka na mojom prse 😀 z toho co si napisala dedukujem, ze mam asi citlive bradavky...lebo spodne zubky mi az tak nevadia, ide skor o tie dva horne

beton
7. dec 2011

@natas4 prerusenie dojcenia podla mojho nazoru nie je dost vyrazny signal dietatu, ze robi nieco zle. ja v takom pripade raz upozornim (au, au, mamku to velmi boli, ukazem no-no). ak sa to opakuje, tak mliecko balime a hotovo. dostane napr. o 5 minut. urcite by to nemalo vyzerat tak, ze ostane hladne a ty s naliatymi prsnikmi. pre babo je 5 min ako cela hodina
🙂 , ked ide o mlieko 🙂