Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

marvis
12. jan 2012

Mam obavy,ze ked nebudem malu v noci dojcit(tuto noc nepapala 9 hod) ze budem postupne stracat mlieko,respektive ze sa mi ho bude menej tvorit.Cez den sa kojime kazde 2-3hod.Prvu dcerku som od 3mes.musela prikrmovat,a to preto ze v noci spala a som ju nekojila.Mate niekto s tym skusenost?Dakujem.

vavrenka
12. jan 2012

@marvis ja s tymnemam prakticku skusenost, ale laktacne vravia na tuto temu, ze si mamina ma dat bab k sebe do postele (spolocne spanie) a babo sa postupne biologicky na matku naladi a zacne s abudit. K tomu je idealny kontakt koza na kozu - cim su babtka mladsie, tym intenizivnejsei vnimaju okolity svet cez pokozku - co najviac mat babo na sebe - ja osm to robila tak, ze som si rozopla pyzamo a malu polozila na prsia, ona bola iba v plienocke. a cez den mat babo co naviac pri sebe - skusit co naviac nosit v satke/nosici, obmedzit kocik a postielku.. a postupne by sa to malo upravit.

missy97231
13. jan 2012

@marvis ahoj.aj mola mala zvykne prespat celu noc,,, uz sme mali noc co spala 20.00-6.20. Tiez je iba kojena,, ale teda ani ma nenapadlo ju budit v noci na kojenie 😀

ada222
13. jan 2012

@marvis ahoj, neviem kolko ma tvoja mala mesiacov, no moja ma 7 mesiacov a uz dost davno mi prespava celu noc a na mliecku sa to neprejavilo vobec. Tiez som sa bala, no potom som niekde citala, ze zenske telo sa nastavi na potreby dietata, tak asi vie, ze v noci nemusi tvorit tolko mliecka a cez den zase vyraba viac 😉

silviadaisy30
15. jan 2012

@marvis ahoj mne zase kazali aj v noci budit malu kazde 3 hodiny,do urciteho casu som to robila lebo moja mala bola spachtoska aj ked niektory zas hovoria ze ak deti spia netreba ich budit ze vtedy im jedlo nechyba,,ale ked som dala malu k sebe tak sa ani nezobudila a vypila cely prsnik aj dva a spinkala pekne dalej,,,ja som sa len bala aby mi nezacala chudnut a teraz mi niekedy prespi celu noc ale nie vzdy 🙂

marvis
15. jan 2012

@silviadaisy30 ja som rada ze v noci vobec spi,zaspi az okolo 1hod niekedy aj neskor a predstava,ze ju mam budit zas o 3hod.To by som bola uz uplne nevyspata.Takto prespi 7hod,a 2 hod trva kym ju uspime,takze celkovo bez kojenia je 8 hod.Uz aj cez den vydrzi dlhsie nepapat,3-4hod.

silviadaisy30
15. jan 2012

@marvis ja si myslim ze sa to casom aj samo upravi,,ja ked som chcela aby sme mali nejaky rezim nikdy to nefungovalo a ak si nejaky uz vytvorime tak si ho zas mala zmeni...tak to mas celkom dobre ked ti spi 7 hodin...a aj ty sa nieco vyspis...drzim palce nech sa vam dari 🙂

marvis
15. jan 2012

@silviadaisy30 Dakujem 🙂 ale radsej by som bola keby skorsie zaspavala,lebo byt s nou hore v noci je este horsie ako keby som ju kojila 2-3krat za noc.

gabriellka
16. jan 2012

ahojte, v tejto téme som prvý krát. chcela by som vedieť vaše skúsenosti na cvičenie počas dojčenia. malá má mesiac a chcela by som sa vrátiť k zumbe (cvičila som ju aj pred tehu). nemôže sa mi stratiť mlieko? čítala som že by sa nemalo, ale či predsa len niektorá nemá s tým osobnú skúsenosť...dakujem

micuchova
16. jan 2012

ahojte,
chcela by som poproit o radu, mam 3 tyzdnovu dceru, ktoru kojim cez klobuciky a kedze mam malo mlieka este aj dokrmujem umelym. snazim sa krmit kazde 3 hodky, max 4, mala papa pekne chuti jej, aj umele aj z prsniku, ale po dojedeni spusti strasny plac, cela sa tak vysponuje, potom stichne aj na 10 min, tvari sa ze spi, ale jak ju polozim spusti krik, a toto sa opakuje aj 2 hodinky. prakticky sa prereve z jedneho kojenia do druheho. kaka pekne vlaste stale ma nalozene v plienke, aj vetriky ma, jak place normalne pocut jak pri tom prdi.fakt neviem co mam robit, je to velmi frustrujuce a vycerpavajuce, vlaste nerobim nic ine len ju prikladam, pripravujem mlieko a tisim ju.
este mam jednu otazku, jeden prsnik mam viditelne vacsi ako druhy aj je v nom viac mliecka, ako rozkojit ten druhy? snazila som sa ju viac prikladat na ten mansi, ale uhnala som si akurat tak zapal prsnika, nakolko mi neostal cas a energia poriadne doodsavat ten vacsi.

prsky
16. jan 2012

@micuchova zahodit klobuciky (najlepsie v sucinnosti s laktacnou poradkynou - telefonne cisla najdes na www.mamila.sk), zahodit UM (hlavne nekrmit cez flasu, ale cez cievku - tiez najlepsie poradi na mieste LP). kazde babatko je ine, niektore preplacu prvych par mesiacov bez zjavnej priciny, ine prespia prvych par mesiacov (to su tzv anjelske babatka)... pre placuce babatko je najlepsie dojcenie, nosenie v satke a kludna mamina. to posledne je z toho celeho najtazsie. chapem tvoju frustraciu, 100% fungujuci recept neexistuje. mas este malinke babatko, 600nedelie je narocne obdobie, spoznavate sa, este nepoznas jej signaly.
Co sa dojcenia tyka - treba sa naucit rozpoznavat, co babatko na prsniku robi (teda kedy pije, kedy "len" dudka - dudkanie je - hlavne pre tak male babatko - velmi dolezita sucast dojcenia.). Dojcit treba kazde dojcenie z jedneho prsnika, pokial nestaci, treba dat aj druhy (v prvych tyzdnoch byva ale nadprodukcia, malokedy sa mliecko "strati" naraz). Odsavat mliecko netreba, pokial si nechces skladovat, odsavanim produkciu zvysujes. Odsat treba rucne iba to, co ta najviac tlaci. Naozaj by som ti odporucila kontaktovat laktacnu poradkynu, mate viacero problemov, ktore je lepsie poriesit osobne, ak teda chces dojcit.
Mohli by ti pomoct clanky:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-do...
http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/06/preco-...
http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/04/20/neviem...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/11/o-dojc...
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

gabika7706
16. jan 2012

@micuchova z vlastnej skusenosti - snaz sa co najskor zbavit klobucikov (kvoli comu s klobucikmi?) , u mna znamenali klobuciky zaciatok konca s kojenim - pri prvej dcere. Ak mas malo mlieka, interval 3 alebo 4 hodiny je strasne dlhy, na zvysenie tvorby mlieka pomoze len prikladat a prikladat a to co najcastejsie, aj v intervale 1,5 hod (ja som takto kojila druhe dieta skoro pol roka..) Okrem casteho prikladania mozes uzivat senovku grecku a benedikt lekarsky, prip. homeo na zvysenie tvorby mliecka.
Malinku moze boliet brusko z UM, skus ho uplne vynechat a len prikladat a prikladat. Tiez by som sa skontaktovala s laktacnou poradkynou, urcite poradi presne aj s prikladanim, aj so vsetkym okolo kojenia.
Ale aj tu su baby, ktore su laktacne, tak poradia viac ako len ja z vlastnej skusenosti ;) napr. @strapco

a tak kym som tu pri tom stade, co mi beha za chrbtom napisala prispevok, prsky uz napisala 🙂 ...

prsky
16. jan 2012

@gabriellka cvicit bez problemov mozes, len sa neprepinaj, len tolko, kolko vladzes a je ti prijemne. Vdaka jednej studii sa objavuje ako evergreen nazor, ze do mliecka sa pri cviceni vyplavuje kyselina mliecna a preto babatka pre zmenenu chut mliecka mliecko odmietali. tento nazor bol uz ale vyvrateny..viac tu http://dojcenie.wordpress.com/2010/04/18/cvicen...

micuchova
16. jan 2012

@prsky laktacnu sme doma uz mali, uznala ze bez klobucikov to momentalne nejde, naucila ma ako si malu prilozit, aby zacala cucat. UM mam nasadene po konzultacii s detskou doktorkou, nakolko mi mala dost schudla. mala zltacku a udrzat ju pri minimalnom vedomi bolo nemozne, prisat sa nedokazala, jedine z flase vytiahla aspon nieco. ja naozaj neviem ci to co si vytiahne z prsnika jej staci, myslim ze nie, u mna sa ziadne striekanie mlieka nekona, ani len samovolne vytekanie, je to skor take zurive sanie aby vytiahla aspon nieco. dojcit chcem, ale vyhladovat a vychudnut ju tiez nechcem nehat. dakujem za radu, skusim este raz kontaktovat laktacnu poradkynu

micuchova
16. jan 2012

@prsky este mam jednu otazocku, vcera som bola na pohotovosti so zapalom prsnika, nasadili mi ATB a doktorka povedala ze neprikladat na chory prsnik, ked su horucky nad 38, co som mala, no dnes uz horucku nemam, znamena to ze ju uz mozem prilozit na ten chory prsnik?

prsky
16. jan 2012

@micuchova rozumiem ti, ale klobuciky + flasa su vrazedna kombinacia...urcite kontaktuj LP, aj 100x sa stretnite, ak treba, dojcenie za to stoji (ked uz pre nic ine,tak aspon pre tie financie 😅 ) . inak ked mas zapal, mas este stale aj nadprodukciu, cize mliecka je habadej...najlepsie riesenie by bolo naozaj nechat si ukazat spravnu techniku dojcenia, naucit sa rozoznat, ci babatko pije .. inak babatka mozu plakat pre milion dovodov, nielen hlad..to, ci babulka vypila dost zistis podla pocikanych plienok (aj ked male babatka vela kakaju, tak sa to tazko rozpoznava 🙂 ). a mala ti schudla od prichodu z porodnice?

co sa prsnika tyka..jasne, ze prikladat, ved dieta ti najlepsie pomoze! inak na buduce, ked sa bude schylovat k zapalu, treba nahrievat prsnik(y) pred dojcenim a studeny obklad po dojceni, pripadne este lepsie - obklad z kapustnych listov (drzat v chladnicke, pred pouzitim vlozit do sacku, poklepat, odstrihnut jednu stranu sacku a prilozit na prsnik - druha strana sacku chrani oblecenie pred zaspinenim - tento obklad mozes mat od dojcenia po dojcenie..alebo sa da pouzit tvarohovy obklad, octanovy obklad a pod) a tiez si mozes dat ibuprofen .. a pripadne v sprche odsat rucne to, co najviac tlaci, nie viac. a ak by sa mal zapal opakovat, tak dojci aj z postihnuteho prsnika, je blbost z neho nedojcit .. nechapem, co je to za chory napad (aj ti to nejak odovodnili?)

swanqueen
16. jan 2012

@micuchova ahoj, nie som sice laktacna, ale mala som podobny problem. tiez som zo zaciatku kojila cez klobuciky,lebo sa mi mala nechcela od zaciaku prisat,ale bolo to trapenie pre mna aj pre nu. mala co robit aka malinka slabunka aby si nieco vytiahla a zo zaciatku ani nebolo poriadne co,kedze som mala malo mliecka. po prichode domov som si povedala ze to budem skusat bez a podarilo sa. odvtedy kojime normalne. jasne ze to neslo hned,ale skusala som a skusala, trpezlivost. ale mala mi za tyzden pribrala len 60g a hrozilo prikrmovanie,tak som teda kontaktovala laktacnu a to bol najlepsi krok. nasadila mi senovku a benedikt (plus vsetky tie babske veci co pomahaju ako vinea, zaprazane polievky, homeopatika, čaje atd), ukazala mi tiez spravnu techniku kojenia, plno super rád mi dala a potom uz sme zacali priberat viac..sama povedala,ze klobuciky su najhorsie riesenie a tak isto ako pise baba predo mnou, ak by aj trebalo prikrmovat tak urcite v ziadnom pripade flasa, ale cievkou pri kojeni! mne tiez nehrozilo odstriekavanie mlieka alebo vytekanie, ale senovka a benedikt pomohli!!! teraz si normalne viem odstriekat a vnoci mavam mokre tricko. stalo ma to vela sil a nervov, ale zalezalo mi na kojeni velmi.
a este k tomu zapalu prsnika. ja som mala raz zapal hned po prichode z porodnice, vtedy to bolo kvoli zatvrdnutiu, trebalo ho rozmasirovat, pretoze mlieko sa tvorilo ale netieklo, vtedy som kojila este cez klobuciky a mala ho asi nevyprazdnovala poriadne,mala som vysoke teploty,ale v nemocnici mi ho poriadne rozmasirovali a pichli mi oxytocin a uz to bolo vporiadku,ziadne atb nebolo treba. a teraz pred par dnami som mala zase zapal,ale tentokrat to bolo asi kvoli nejakej infekcii co sa mi musela dostat cez prasknutu bradavku, neviem co ine to mohlo byt. zas teplota a citila som sa ako chora a strasne ma bolel prsnik. volala som laktacnej a ta povedala ze je to jednoznacne z prsnika. povedala aby som si kupila Višňovského balzam a s tým natierala prsnik 24hod. ked sa to nezlepsi,potom atb. ale zlepsilo sa to, pomohlo. ale kojit som v ziadnom pripade nemala prestat, skor naopak, vyprazdnovat a vyprazdnovat, aby sa to nezhorsilo. dokonca povedala,ze ak je tam hnis, tak aj ten dieta vytiahne a prinajhorsom vygrcka. ale nesmie sa prestat kojit!
to su moje skusenosti, tak drzim prsty 🙂

monickapd
16. jan 2012

Ahojte, som v tejto téme po prvý krát, ale hľadám pomoc, tak skusam vsade🙂 ja potrebujem radu ako odstaviť 15mesačnú dcérku. Ale po poradí.. Syna som kojila 23mesiacov, malú som plánovala podobne, ale som znova tehotna a kým sa bábo narodí, potrebujem malú naučiť spať inak než na prse. Na obed zaspi len na mliečku, cez deň si vypýta asi tri štyri krát a večer zasa na mliečku. Do hodinky ma pustí, v noci si ešte dá asi dva krát a ráno keď vstávame. Nech rozmýšľam ako chcem, takto sa o ďalšie bábo nebudem vedieť postarať, do augusta ju musím odstaviť. Ďakujem za každú radu.

strapco13
16. jan 2012

@monickapd kvoli tehu nemusis odstavit..nadalej ju kludne mozes kojit a co sa tyka uspavania..zapoj otecka
a co vies..mozno sa ti v tehu odstavi sama a mozno nie...da sa dojcit aj dve deti naraz 😉
@prsky dojci obe deti ..dojcila cele tehu ..ja tiez dojcim obe deti, ale mne sa maly v tehu odstavil a po porode sa vratil /ak mas chut precitaj si moj fotoblog clanok o mojom dojceni/
ak ale chces odstavit /aj ked skoda/ tak postupne nenaslne, znizuj pocet dojceni, natahuj intervaly..prsnik daj len ked si dieta vypyta, neponukaj.

prsky
16. jan 2012

@monickapd ja len zo skusenosti mozem povedat, ze deticky su zazracne bytosti a vsetko sa utrasie v pravy cas tak, ako sa ma .. ja by som neriesila nic a nechala to plynut

prsky
16. jan 2012

@monickapd moja dcera reagovala na nizsiu produkciu mliecka pocas tehu castejsim pitim .. v druhom trimestri som prestala dojcit na poziadanie, ale som si dala "intervaly", v noci som dojcila na poziadanie (to by som nemala silu riesit).. to bola jedina aktivna zmena, co som vykonala... moja dcera bola sice starsia, ale este pred porodom sa zrazu prestala v noci budit a po porode sme sa utriasli na 3-4 dojcenia za 24h, aktualne je to uz len 2x

monickapd
17. jan 2012

@strapco13
@prsky
to vsetko ja viem a aj robim 🙂 ale od lekarky mam odporucene prestat, minimalne pomaly, tak to budem musiet urobit ci chcem ci nie......... vlastne ani neviem aku radu som si chcela precitat, mozno skusenost niekoho s niecim podobnym.....ako odstavil babo..atd atd....ale dakujem Vam 🙂

strapco13
17. jan 2012

@monickapd z vlastnej skusenosti lekari malokedy vedia dost o dojceni /som Dr a pred tym ako som sa stala laktacnou, tak som toho tiez malo vedela ☹ /..pokial ti lekar nezakaze sex, tak nie je opodstatneny ani zakaz dojcenia
ano moze sa nieco stat..ale to sa stava aj u nedojciacich, ci prvorodiciek...len u dojciacich je nieco na co sa da vsetko zhodit ☹

lenko
17. jan 2012

@monickapd ja som tiež v tehu kojila, gynekológ mi hneď povedal: Kojíte? - a čo, kľudne, keď vládzete, kým nie sú problémy v tehu tak v pohode. Potom mi začali komplikácie, celé tehu moc rizikové, tak som už musela riešiť odstavenie, ale síce som odstavila až ako 35 mesačného 😀 , ale dodnes synček zaspáva tak, že ma drží za ruku, za krk, keď kojím mladšieho, vystačí si s nohou, alebo sa o mňa opiera. Proste kontakt musí byť - to je jeho pozostatok z kojenia. Pol roka som mala pauzu, starší nepýta, ale dopraje mladšiemu, a mladší presná kópia staršieho, takže kojenie vyzerá byť na dlhú dobu. 🙂

prsky
17. jan 2012

@monickapd nie, ze by som bola proti lekarom, ale tiez su to len ludia a nemaju vsetko do podrobna nastudovane (hlavne ak maju aj nejaky sukromny zivot a vlastnu prax, tak maju na to aj malo casu, aby obsiahli vsetko)... co ti mozem povedat, ze oficialne stanovisko vrchneho gynekologa SR - Borovskeho - nie je tehotenstvo na prekazku dojceniu

no a ked robis teda to, co sme pisali, tak neostava nic ine, len cakat, kym dietatko "spravi" svoju cast, pockat, kym dozrie

lenko
17. jan 2012

@prsky tak ja s dr nemám dobré skúsenosti, jedine ten gynekológ a detská dr sú ok. Naj čerešnička bola, keď mi ortopédka povedala, prídite keď prestanete kojiť. 😲 😔 Syn mal vtedy 2 roky. Viac ma nevidela. Poriešila som to inak a kojila ďalší rok.

bezaz
17. jan 2012

@monickapd mne sa dcera sama pekne odstavila v 7. mesiaci tehu, zatial by som to nejak radikalne neriesila, nedojcite sa az tak strasne casto.. a ja som teda planovala tandemove dojcenie a nevyslo mi 😅

zabatinko
17. jan 2012

viete mi niekto poradit?Lilly ma 2rocky,je kojena.prekonala som 3x zapal prsnika.po poslednom zapale som stratila mlieko v jednom prsniku,vsetko islo do druheho prsnika,casto sa mi nalievalo.Tym padom sa mi jeden zmensil,druhy zvacsil a z toho zleho mi vytekala akoby zltkasta tekutina ked som si vytlacila,ale bez chuti.Skusala som malu prisat ale na ten mi nechce,tak skusalasom isty cas odsavackou,nejak sa to pohlo,ale stale to nieje ono,mlieko mi odmieta,pije len z toho jedneho.co moze byt ta tekutina?a ako docielit aby mi produkovali oba prsniky?mlieka mam vela,ale chcem oba aby fungovali,pretoze ani tricka nemozem poriadne nosit,jeden prsnik mam 2 a druhy 3 a je to strasne vydiet.A chcem malu kojit co najdlhsie.dakujem za rady.

michaela80
17. jan 2012

Ahojte. Dlho som nebola uz v tejto temicke no mesela som nakuknut lebo potrebujem radu.. Malinka ma 18 mesiacov a je kojena na poziadanie...No nase noci ked je dobra noc tak je tak 5-6 x hore a ked je napr ako dnesna tak aj kazdych 20-30 minut chce prso.Spi sice od tej pol 9 vecer do 10 rana ale to je spanok o nicom ked kazdu chvilu som hore a cislo na hodinke vidim aj 3x 😝 .Co s tym robit... 😕
@strapco13

monickapd
17. jan 2012

@strapco13
@prsky ja chápem že ako laktacne poradkyne radíte ďalej dojčiť, ale nie som 18rocna neskúsená maminka 🙂 nič v zlom 🙂 nehľadam podporu v dojčeni, ale pomoc pri odstaveni 🙂 o dojčeni toho viem podľa mňa dost, ako som už písala prveho syna som kojila dva roky, od začiatku bez problémov 🙂 Viem aké ťažké to bude pre nás obe a Vy mi veru nepomáhate 🙂 skúsim este pockat, ale potom musim odstavit, inak sa nedokážem postarat o tri deti aj domácnosť, manžel príde večer a mne nemá kto pomôcť, myslim že sa to pochopiť dá 🙂 takže ďakujem za všetky správy aj ohľadom tandemu, ale ja hľadám radu ohľadom odstavenia 🙂

strapco13
17. jan 2012

@monickapd ja ti radim aj ako dr aj ako laktacna ...ale ak si si riadne precitala moj prvy prispevok..napisala som ti tam ako je mozne odstavit dieta..pretoze aj ked si myslim ze je skoda odstavit tak male dieta, tak chaem tvoju situaciu a rozhodnutie..preto este raz sem to skopcim..nech nemusis hladat
ak ale chces odstavit /aj ked skoda/ tak postupne nenasilne, znizuj pocet dojceni, natahuj intervaly..prsnik daj len ked si dieta vypyta, neponukaj.