Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
12. nov 2010

@zuzana76

ešte doplním - je možné, že maličký si na Teba radšej počká, než by mal jesť z niečoho iného 😅 . Nezľakni sa, je to normálne - nemusí jesť 6-8 hodín. A ak bude jesť, zrejme bude jesť o čosi menej než zvyčajne. Ideálne by bolo podať mu mliečko len z pohárika či lyžičky .

leelo
12. nov 2010

@ivv aj ja som natrafila na ten novy clanok od annag, co ti dala carodejnica a hned som si spomenula na teba a reku ti idem dat link 😉 tak uz nemusim, suhlasim s carodejnicou a este pridam:
ten casovy harmonogram s jedalnickom, co si minule uviedla - zabudni na casy a ponukaj prsniky na zapitie, na nervozitu, na zaspanie, po zobudeni. zvysis si laktaciu, dietatko zacne prijimat viac mliecka a tym sa mu zvysi aj chut do prikrmov.
pytala si sa ma na ten zemiacik s hruskou - myslela som sladky zemiak tzv.batat - ten je u nas hitovka c.1 a chuti aj s maskom aj s ovocim. skus ho ci nieco podobne, co mala este nepozna, zaviest do jedalnicka, mozno zachuti. ja ked som nasla to, co malemu chuti, uz som prilis neexperimentovala a kombinovala oblubene s oblubenym 🙂
takisto stoji za to skusit ine miesto/polohu pri dojceni. odstranit ruchy. fakt sa nam to zda neuveritelne, ale deti uz maju svoju osobnost a odmietanim nam davaju na javo svoje predstavy o tom ako si dojcenie predstavuju.
my uz si s muzom volame, ked prichadza domov, aby som rychlo vyuzila cas a nadojcila maleho v klude, lebo zastrnga kluc v zamku a je po papani 😉
ved kukni clanok a uvidis 😉

leelo
13. nov 2010

@annag Katka, este tebe musim napisat, ked ta tu vidim 🙂 po dllllhom case sme maleho vazili na rocnej prehliadke. bolo mi uplne jedno, kolko vazi, lebo vidim, ze sa krasne dojci (mam pocit, ze mam najrozvinutejsiu laktaciu doposial, a to bez akychkolvek povzbudzovakov) a skvele papa prikrmy. fakt musim zaklopkat - zje plny tanier a stale od neho pocujem len mnam-mnam 😵
no a teda vazime 11,5kg, tak ti dakujem aj za toto 😉

ivanajelinek
13. nov 2010

Dobre ranko kocky.Idem si k vam po radu. Maly ma 6 tyzdnov . A vcera vcer som ho nakojila o 20.30 a potom okolo 23.00 zaspal. A spal az doteraz. bez toho aby v novi papal. Je to normalne? Bol sice v noci par krat hore, ale to len hladal cumlik. Som dala cumlik a zaspal. Myslite ze mam v noci namiesto toho aby som mu dala cumlik radsej nakojit? Prsia mam hrozne naliatr, ze az bolia. Dakujem za radu. 😉

annag
13. nov 2010
annag
13. nov 2010

@ivanajelinek

nie je to žiaľ v poriadku 😔 . Keby bábätko nepoznalo cumlík a prespalo by celú noc, bolo by to OK. NO ak mu potrebu dojčiť sa potláčame cumlíkom, skôr či neskôr sa to prejaví. Cumlík potláča hlad, narúša rovnováhu medzi dojčením a bábätkom. Vznikajú "nevysvetliteľné" krízy, zápaly prsníkov, bábätká hryzú, štrajkujú. Tvoje prsníky namiesto toho,aby sa pár krát vyprázdnili a stáli, zvyšovala sa v nich hladina inhibítora, ktorý laktáciu tlmí . Presne v také plné prsníky dostávajú informáciu, že treba laktáciu utlmiť. Odporúčam Ti ich teraz dobre vyprázdniť-odsať a následne dojčiť, aby sa to celé neskomplikovalo. Cumlík zároveň oslabuje prisávanie bábätka, schopnosť správne pracovať s jazýčkom, otvárať doširoka pusinku, prsníky sa môžu nedostatočne vyprázdňovať. Cumlík sa s dojením nesnúbi , dlhodobo sa s ním dojčiť prakticky nedá. Lebo dojčenie nie je len kŕmenie, ono uhasí smäd, utíši, uspí, pomôže s tráviacim problémom .... v druhom polroku a neskôr je veľa takých dojčení cez deň či v noci. AK sú nahradené cumľom, bábo sa predčasne odstavuje.

annag
13. nov 2010
annag
13. nov 2010

@leelo - paráda, zaslúžila si si takéto dojčenie , aj malý si ho zaslúžil a dúfam, že si budete užívať takéto krásne dojčenie ešte dlho 😵 , nemáš Ty doma Janka Hraška, čo sa mení na Valibuka 😅 (u nás letia rozprávky, tak mám rozprávkové asociácie 😀 )

ivanajelinek
13. nov 2010

@annag Dakujem moc. A nevies poradit nejaku dobru odsavacku? Alebo staci rucne odsat? A ako casto by sa malo take 6 tyzdnove babo dojcit? Takze v noci nedavat cumel a namiesto toho dojcit?

ivv
13. nov 2010

@carodejnica
@leelo batat ma nenapadol, ale aj ten sme uz skusali, bez velkeho uspechu.. asi skusim zas, lebo to bolo uz davnejsie 🙂
dakujem za link 🙂 precitane, z tych veci co negativne ovplyvnuju prijem mm u nas nic nie je.. malej ak ponuknem druhy prsnik, tak zacne mrncat a otaca hlavu, cize jej staci jeden. nikdy ju neukludnujem cumlikom, len v kociari ked sme von 😅 . no a je teda fakt, ze musi papat v tichom prostredi po leziacky, inak sa prsnika pusta, otaca sa, recni si 🙂 nehrozi aby som ju kojila v pritomnosti nejakej osoby, zapnuteho tv.. to by bolo pase. velakrat len tak lezime v posteli, ja hola ako venusa 😀, princezna si kopka, otaca sa, recni si, pcha si nohy du pusy, kukne na prso, otoci sa recni si a po chvili sa pricucne alebo nie, cize ja jej tu moznost napit sa mliecka davam dost casto, cez den je to 3x pred spanim, v noci 3x, no a mimo to aj medzi prikrmami.. ak je na prse, tak pije, preglga.. ak len dudluje tak to je uz vo faze ked zaspala a vtedy prso vytahujem.. skusala som jej davat po prikrme, ale nechce, rozplace sa 😔 . mam pocit, ze ak by som jej mala davat este castejsie, tak to bude o nuteni, a to by mi uz fakt nespapala ani tych par lyziciek.. na prechadzky chodime na max. jednu hodinu, cize nie je dlho obmedzovana bez moznosti ponuknut prso..
vodu nepije, s nou sa hra.. takze myslim, ze ponukana je dost, akurat tie tuhe prikrmy jej nejdu. fakt si myslim, ze to je tym malym zaludkom 😅
@carodejnica inak ja duufam, ze sa to aj u nas zlomi po roku, ked jej asi prestanem varit osobitne a bude papat to co my (samozrejme v obmedzenej miere). vcera sme mali na obed bryndzove halusky (pasterizovana bryndza).. malu som mala na kolenach a ako vzdy ked vidi jedlo v tanieri, ma chut sa v nom pomiagat 🙂, najskor som jej nedala, ale potom som ju nechala nech si namoci prsty a ked si ho dala do pusy, tak bolo velke "mmmaaammm" a hned sla znova pchat ruku do taniera 😀. dufam, ze ma neukamenujete za tych par obliznuti prstov, ale toto mi dava signal, ze mozno jej tie zeleninovomasove fakt neberu..

ivanajelinek
13. nov 2010

A ked napr. v noci maly bude spat a ja odpumpujem, a pol hodinu na to sa maly zobudi na kojenie, stihne sa tak rychlo vytvorit mlieko?

leelo
13. nov 2010

@annag dakujem 🙂 ten Valibuk sedi a je skombinovany so Sipkovou Ruzenkou, kedze maly super cez den aj v noci spinka. ved ja som ako na dovolenke! 😉

norikk
13. nov 2010

zapal mi uz ako tak presiel ale chcem sa spytat nieco ine... moj maly ma dnes 7 tyzdnov, cely den si cuca rucku, cumel vypluva, tak neviem ci to je od hlasu alebo uz zacina olyzovat veci. Moze to byt laktacna kriza po 6 tyzdnoch?

prsky
13. nov 2010

@norikk papanie si ruciciek je uplne normalne a mas mudreho synceka, ked odmieta cumel 😉

prsky
13. nov 2010

@ivanajelinek mliecko sa tvori aj pocas dojcenia..takze ano, mliecko bude mat a v noci ani nehrozi az tak vysoke riziko, ze by sa hneval na pomalsi tok mliecka

miska1981
13. nov 2010

ahojte, moja dcerka odmieta flasu ako ju naucim na hrncek?
este kojim, zacali sme vcera zeleninkou, ale dnes som mala stretavku a musela som odist na dlhsie ako 2 hod. tak som mamke nachystala flasku s mliekom, ale uplne ju odmietla nechcela.
tak som musela prist a nakojit z prsa.
mam aj hrncek tomme tippee a avent len z nich este nevie pit.
ako ju to mam naucit, poradite?

katrinka8
13. nov 2010

@annag - dakujem krasne za rady, mrknem do clanocku urcite 😉 Potesila si ma velmi, na Vianoce si asi dam kapustnicu 😀 Uz sa na nu tesiiiim 😀

ivanajelinek
13. nov 2010

A inak v akych pripadoch vlastne pouzit tu odsavacku? Mozem aj pred dojcenim,aby som odsala to predne mliecko alebo po dojceni, aby sa prsnik poriadne vyprazdnil? Alebo ked dojcim len z jedneho a druhy uz nechce, mozem odsat aj potom z toho druheho trochu? Som z toho uplne mimo a v hlave mam uplny zmätok. Bojim sa aby som si este nepohorsila. Pouzivate niektora odsavacku?

annag
13. nov 2010

@ivanajelinek

odsávať som myslela iba dnes ráno, keďže bábo i prsíčka boli oklamané cumlíkom . Ak sa cumlíka úplne vzdáš - teda začneš ozaj dojčiť na požiadanie, nie je odsávanie nutné 🙂

annag
13. nov 2010

@ivanajelinek

odsávať som myslela iba dnes ráno, keďže bábo i prsíčka boli oklamané cumlíkom . Ak sa cumlíka úplne vzdáš - teda začneš ozaj dojčiť na požiadanie, nie je odsávanie nutné 🙂

annag
13. nov 2010

@miska1981 a prečo ju chceš učiť na čosi iné? maličká sa zachovala ako väčšina detí - radšej si na prsíčko počkala - a počkala by hoci i do rána . Stačí obyčajný pohárik či lyžičku - keďže je zatiaľ zvyknutá na dojčenie, tak ak si všimneš, vyplazuje po podráždení pery okrajom pohárika jazýček (podobne ako pri dojčení bradavkou) a ona si môže z pohárika mliečko lízať jazýčkom ako mačiatko . Opačný postup, že si bude mliečko akoby vlievať do pusinky, jej potrvá ešte možno i pár mesiacov ...

miska1981
14. nov 2010

@annag ja len kvoli tomu som ju chcela naucit aj na nieco ine, lebo ked budem musiet odist na viac ako 2 hod /dojcim cca kazde 2hod/, aby jej mohol dat aj muz mliecko. ja som s nou cely den, ani sa nechystam na dlhsie ako 2 hodky od nej, to chcem len vediet pre informaciu co robit, aby jej mohol dat aj niekto iny mliecko keby nastala taka situacia.
myslis obycajny poharik? mam taky so sosacikom z aventu ten nie?
a ano vyplazuje jazycek po podrazdeni pery.
annag a este sa chcem opytat, mam jej davat uz aj cajik? viem, ze dojcenemu dietatku staci mliecko, ale napr. ked sa nemoze vykakat ci mozem dat feniklovy cajik a kolko.

tittika
14. nov 2010

maminky je neake homeopatikum na upokojenie nervov (vazne problemy 😢 ) co mozem uzivat a neprejde do mliecka? neviem spat, som neskutocne unavena ale o mliecko nechcem prist, unava vsak robi svoje 😢 + k tomu nechutenstvo 😢

lucy778
14. nov 2010

@tittika mám leták na homeopatiká a je tu SATIVOL - na únavu a vyčerpanosť. píše sa tu, že ak to užiješ prekonáš stavy únavy, vyčerpanosti, prepracovanosti, ktoré môžu byť spojené s bolesťami hlavy, nespavosťou, depresívnymi sklonmi a nechutenstvom. tiež nad tým uvažujem, lebo niekedy som taká unavená, že ani neviem ako sa volám 😝

prsky
14. nov 2010

@miska1981 ja som tiez dojcila casto a chodila som do skoly...mala si vzdy pockala, nechcela ani poharik, ani lyzicku (odbiehala som tak po 4-5h, ak sa dalo). mozes jej kludne prilozit poharik s tvojim mlieckom k ustam a ona si bude vylizovat.
na problemove kakanie si davaj ty probiotika (napr. nutrolin B) alebo ten spominany feniklovy caj - prejdu do mliecka. a inak pomaha skor cvicenie nozickami, alebo jemna masaz bruska nosenim v satke

katkav
14. nov 2010

@tittika ja som mala podobne problemy, tiez som bola z unavy uz pomaly na prasky. Ked ides na prechadzku, to nepomaha, cerstvy vzduch a chodza, pohyb? Alebo popros manzela, mamu, svokru, kamosku, nech Ti da na chvilku pozor na maleho, mne pomahalo napustit si vanu, ked bol manzel doma a mat trosku kludu pre seba, staci par minut na vypnutie aj to pomoze...snaz sa co najviac oddychovat, chod spat zaroven s malym, ono sa to upravi tak o mesiac, dva 😉
nasla som toto>
Homeopatika při únavě
ARNICA MONTANA 5 nebo 9 CH
- dávkování: 5 granulí každých 20 minut během jedné hodiny
- použití: Následky fyzické námahy, zchvácenost, únavnost, vyčerpanost.

SATIVOL
Indikácie: Únava, prepracovanosť, psychické problémy.
Odporúčaná cena s DPH: 125g/cca 4,31 EUR (130 Sk)

CHINA 5 nebo 9 CH
- dávkování. 5 granulí 2x denně
- použití: Fyzická zchvácenost po vyčerpávajících nemocech a opakovaných ztrátách tělesných tekutin (pocení,
krvácení).

KALIUM PHOSPHORICUM 15 nebo 30 CH
- dávkování: 5 granulí 2x denně
- použití: Psychická vyčerpanost po intelektuálním přetížení, bolest hlavy, poruchy paměti a nespavost.

vefi89
14. nov 2010

žienky, ako odnaučiť spať dieťa na prsníku???odkedy zaspí až do rána sa nesmiem ani pohnúť, aby nevrešťal. nepapá, len sa zabbáva, viem že ho to ukludňuje, ale ja sa pri ňom nevyspím 😒

tittika
15. nov 2010

dakujem

ivush
15. nov 2010

@strapco13 @prsky baby tesne pod bradavkou mám škaredú hnisavú ranku (akoby dierka) a nehorázne to bolí...dávam si na to bactroban ale furt to bolí rovnako príšerne, maličkú viem zniesť na prsníku len krátku chvíľu, je to fakt akoby rezala do živého :( a preto mám stále stuhnutú časť prsníka a je aj červený, lebo mi ho nedokáže teda nestihne poriadne vycuckať ☹ Viete o niečom inom čo by som si na tú hnisavú ranku mala dať ???

strapco13
15. nov 2010

@ivush takze mas hnisavu ragadu..zrejme nemate dobre prisatie..skus si malu polozit na postel a ty sa nasteluj nad nu tak, aby si kojila v polohe, ze ta ranka bude v kutiku ust..a po kojeni si dobre este odstriekaj prsnik, nech sa vyprazdni, lebo mas zapal prsnika..pred kojenim nahrej prso a po kojeni studeni obklad
kolko dni si to uz natieras?
skus framykoin, ale aj bactroban je dobry

ivush
15. nov 2010

@strapco13 bežne máme dobré prisatie, toto vzniklo potom, čo som sa snažila maličkú ukľudniť v autosedačke prsníkom tak, že som sa nad ňu naklonila...to bolo isto zlé prisatie ☹
Bactroban dávam dva dni...ale zápal trvá už asi 5. deň ... 😒

strapco13
15. nov 2010

@ivush liecba zacne vacsinou do troch dni zaberat.tak este chvilu pockaj, popripade nech ti dr spravi ster z rany, aby sa dali dat presne lokalne ATB
a skus vlažný slaný obklad (1 čajová lyžička na 250ml prevarenej vychladnutej vody) alebo fyziologický roztok dezinfikuje
obklad z hypermangánu, veľmi slabý svetlo ružový roztok
obklad z vlažných vreciek čierneho čaju
obklady robíme len 2 x za deň, vždy bradavky necháme voľne na vzduchu vyschnúť
genciánová violeť – má dezinfekčné a predovšetkým antimykotické účinky
dietatko vacsinou ma v puse aj candidu /ma ju kazdy/..cize moze ist aj o kombinaciu bakteria - plesen..cize skus aj gencianku alebo Canesten masticku

elinka27
15. nov 2010

@vefi89 ked na to prides daj vediet, moja bola naucena na dudlik,uplne som jej ho zobrala, a odvtedy spi len s prsnikom v puse u nas jedine riesenie satka, a ked tvrdo zaspi pusti prsnik tak je klud, a v noci tiez pri mne a na prsniku, nastastie v kociku spi aj bez toho ale musim chodit po najvacsich hrboch