Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strapco13
16. máj 2010

vejula...ja som maleho mala v zavinovacke..ale nie na kojenie..to som ho vzdy vybalila..pritulila si ho k sebe a tak kojila..a my sa kojime len posediacky...v lahu nam to sice ide, ale tam sa maly vrti a natakuje mi bradavku...ale raz za cas aj vlahu kojim
ja podprsenku nosim, aj v nej spim 😝, musim mat pratelne vlozky este a na kojenie si musim dat jednorazovu vlozku na prsnik, z ktoreho nekojim ...najradsej by som ale bola bez nej, ale nejde to...to mi potom je bud zima, alebo mi tecie mliecko a zobudzam sa v mlacke mlieka 😝
skor je tam riziko infekcie, mlieko sa drzi na podprde, bradavky su vo vlkom prostredi, hrozi mykoza..cize treba menit vlozky, vetrat

vejula
16. máj 2010

strapco ja som tiež nosila aj podprdu aj vložky ale teraz ked je mlička trocha menej rozmyšlam či npomože byť bez podprdy, lebo aj v nemocky sestrička radila kočkam čo ešte nemali mliečko že aby chdoili bezpodprdy, tak neviem 😒

strapco13
16. máj 2010

mne zas hovorili, ze podprdu treba, aby mi prsia neprechladli...inak zo zaciaatku mi po kojeni bola vzdy strasna zima na prsia
podla mna podprda skor robi zle na tvar bradavky...ale zas moje ploche uz viac splostit nemoze a maly si ich vie vytvarovat

strapco13
16. máj 2010

ale co som si oblubila boli take tielka, co mali taky princesovy strih..take stiahnute pod prsiami, s velkym veckovym vystrihom, len som odklopila a chrbat bol v teple..ja som taka zmrzlinka 😅

annag
16. máj 2010

vejula, v zavinovačke môžeš mať, ale dojčiť bez nej, inak nedosiahneš správne dokonalé prisatie. Skús ho prosím, aspoň raz, priložiť si ho nahého na svoje holé prsia, len aby si cítila ten rozdiel, keď sa to mačiatko k Tebe pritúli - je to úplne iné dojčenie

podprdsenka môže talčiť a bez nej môže ozaj mliečko lepšie tiecť, No najmä lepšie cítiš bábo, takže áno, skús to , byť bez nej. Máš na prsiach nervové zakončenia citlivé na dotyk bábätka, keď si ho priložíš, bude Ti mliečko lepšie tiecť.

bradavky si natieraj pár dní tým Canestenom

strapco - najmä preto zle reaguješ (reagovala si) na chlad, lebo máš infekciu.

strapco13
16. máj 2010

annag...ja viem...teraz mam mykozu pod kontrolou..ale je to svinka vytrvala 😠
ale po kojeni tesne mi je zima stale, citim sa vysusena, smadna, hladna...proste oxytocinovy reflex jak vysity 😀

vejula
16. máj 2010

annag a si v jednom prispevku pisala že sa nenusi umyvať 😕 nemôže sa skutočne nič stať???
Mna bradavky doteraz neboleli až teraz ako musi tak silnejšie ťahať aby čosi vytiashol. Mysliš že to môže byť infekcia???

strapco13
16. máj 2010

vejula..akonahle si bradavky citis pri kojeni, tak to je infekcia..ja som to podcenila ☹ , a zle som dopadla

vejula
16. máj 2010

tak zajtra kupim ten canesten. A tu sito potom ako preliečovala? tiež tým canestenom? A ako si vlastne dopadla? a maličký dostal tiež tu infekciu?

strapco13
17. máj 2010

vejula...ja som si myslela, ze bradavka ma boli len tak z kojenia...az kym sa mi nespravila prasklina az hrom a nevedela som vynechat ten jeden prsnik z kojenia tak som kojila 2 mesiace v nenormalnych bolestiach, kym sa drobec odstavil z jedneho prsnika..takze teraz som nutena z jedneho odsavat a zdruheho pekne kojim, ked niekam idem uz viem kojit aj z toho bolaveho..ale ked kojim 3x z neho, zas to zacina boliet
a maly tiez dostal kvasinkovu infekciu ☹ ..tak som mu nasadila probiotika, krore ho total zapiekli a trapili sme sa s kakanim ☹
ja som mala to stastie, ze aj ked ma maly aj flasku s MM, tak prsnik neodmieta...lenze bol to strasny risk
ja som skusala vsetko mozne..rozne maste..dokonca som pristupila na radu svokri natriet sa svatenym maslom /na velku noc/..kym mi maly cucal z neho, tak to proste otvaral
ale uz mam pocit, ze pomaly flasky budem moct odlozit..to odsavanie je nenormalne zatazujuce a aj stresujuce a nehovoriac o case, ktory tym stratim

janula17
17. máj 2010

caute baby, tak sa mozem pochvalit, ze prasklinka je skoro zahojena 🙂 konecne. Jedine co mi pomohlo bola univerzalna masticka od laktacnej poradkyne, predtym som skusala vsetky dostupne maste a kvapky, no len toto jedine zabralo okamzite. Este si bradavku po kojeni citim, ale uz to neboli, nehnisa a ranka sa pekne zatvara. Takze super, dakujem Annag 🙂

strapco - citala som ako si pisala ze sa citis po kojeni..... u mna je to rovnake 😲 teda snad sa to teraz uz zlepsi, a ja som myslela ze to je normalne, ze to tak ma byt! Je mi zima, zaroven ma po oblieva, smadna, hladna a strasne unavena, ja tomu hovorim ze som vycucana 😅

strapco13
17. máj 2010

janula...super, ze sa tak krasne hojis 🙂
ale myslim, ze tie pocity po kojeni tak skoro neodidu 😀 😀 ..aspon kym kojit budeme....sposobuje to hormon oxytocin, ktory sa vylucuje pri kojeni, spusta mliecko atd
tiez to volam, ze ma drobec vycucal 😀 😀

luly13
17. máj 2010

sakris, takze ked bolia bradavky, je to urcite infekcia? lebo mna nejka uz dlhsiu dobu pobolievaju a myslela som si ako strapco, ze to je kojenim. pri kojeni ich citim na zaciatku a potom ked sa maly nejak blbo prisaje. a medzi kojenia su tiez dost citlive. ale prasklinky (zatial) nevidim. mam to pre istotu tiez zacat riesit canestenom? cez den sa prisaje krasne, mam pocit, ze asymetricky, ale v noci velmi nemam energiu to riesit, tak som myslela, ze je to tym. nas drobec sice cumel poznal, ale len vynimocne, ked sa kocikal s inymi clenmi rodiny a zacal im plakat, no uz dlhsiu dobu ho odmieta, takze maju smolu :D(comu som ja rada)
inak vejula, ja som mala presne take iste pocity, co sa tyka naplnenia prs. maly prospieval (daval 200-230g tyzdenne), ale ja som stale mala pocit, ze mam malo mliecka. kupila som si more milk plus a prsia byvaju naliate aj cez den a staci mi krmit uz len z jedneho (predtym po istej dobe si pytal oba). dokonca sa mi zda, ze nestaci "logat" , ako mu to tecie. k tomu este moja otazka, mam po kojeni este odsavat, alebo to nechat tak a spoliehat sa na zakon dopyt- ponuka :D. odsavala som hlavne v noci, lebo drobec potiahen na prvykrat 4-5hod. inak davakovanie more milk som po 4dnoch znizila 🙂. a maly nam tento tyzden pribral 410 :D

lindauciatko
17. máj 2010

Potrebovala by som sa poradit,
uz dlhsie cas mam zapaleny sval na lopatke, bojim sa si to niecim natriet, lebo kojim 1,5 mesacneho Vilka.
Neviete mi prosim poradit ci su bezpecne tie gely Voltaren alebo Fastum gel? Bojim sa, je to relativne blizko prsnika...
Dakujem za radu.

busni
17. máj 2010

annag, prosim ta, co to znamena, ked moja mala vzdy cez den asi tak pol hodku az hodku po kojeni strasne stikuta? v noci ju to nechyta, cez den takmer vzdy. az jej hlavicku natriasa. robim nieco nespravne? dakujem velmi pekne za radu 🙂

vejula
17. máj 2010

strapco a kao si zistila že maličky ma tie kvasinky v puse??? bolelo ho to?

strapco13
17. máj 2010

vejula--pusinku mal cistu, ale mal vyhadzany zadocek..nie ako zaparenina, ale take cervene fliaciky s bielymi bodkami, cize preslo mu to do traviaceho traktu

busni..aj nam maly stikutal, teraz uz ovela menej..aj v brusku mal stikutku obcas

linda....radsek chod k lekarovi..ci je to urcite zapaleny sval a nie nieco ine....mas bolesti? teplotu? farebne zmeny na kozi? opuch? pohyblivost je aka?

lindauciatko
17. máj 2010

srapco, ja som si najskor natiahla ten sval pri lopatke lebo som kojila po leziacky a niekedy som si podopierala hlavu rukou , potom boli tie strasne horucavy, ja som sa v byte potila a spotena som pri vetrali nieco na ten sval "chytila".
Teplotu nemam, opuch nie aspon nie viditelny, bez fareb. zmien, normalne viem hybat cely ramenom ale aj pri kojeni v sede tam citim bolest, aj ked dviham maleho, bola som aj 2 krat na masazi, nepomohlo to.
Neviem co ine to moze byt...

vejula
17. máj 2010

strapco to až takto??? uuu to muselo byť neprijemne 😖 chudatenko malé. No dufam že malemu sa to ešte nestihlo dostať do krvi 😨 bo ma z toho šlak trafí. To by sa prejavilo hned či nie??? Ale ked mamina hovorila že ju bradavky ju tiež boleli aj po kojení ked mala malo mlieka a malý ťahal o dušu. Nemôže to byť spôsobené tým????

Inač sa mi zda že mliečko lepšie 😵 klop klop nech nezakriknem.

strapco13
17. máj 2010

linda skus radsej ibalgin crem
z pribaloveho letaku:
Aj keď sa ibuprofén vstrebáva z krému minimálne, v gravidite a počas laktácie sa liek môže používať krátkodobo v opodstatnených indikáciách s výnimkou posledného trimestra gravidity z dôvodu možného ovplyvnenia priebehu pôrodu.

olifcek
17. máj 2010

no mna bolieva bradavka len, ked mam v prsniku tvaroh...odsavanie, prikladanie malej a thermofor mi to vzdy do dvoch dni poriesi x;o) paq je uz bre....ked mam upchaty mliekovod, a tvaroh zide ku dorcu, tak to pichaaa...

shaarka
17. máj 2010

ahojte, pisem este raz... a mam par otazok:
- kazdy den mi niekolkokrat kvapka z prsnikov mliecko, len take priesvitne. z praveho podstatne castejsie a viac. je to ok?
- minule som pisala, ze mam ranku na bradavke, tam, kde sa lame bradavka k dvorcu. ranka mala asi 1x1mm2 a vytekal z nej hnis. potierala som si to liehom, susila, obcas dala canesten na radu annag, ale nezdalo sa mi to ako mykoticka infekcia. ranka uz nehnisa, i ked tkanivo nie je uplne zahojene, vidno to na pohlad.
co ma ale trapi viac, je fakt, ze bradavka boli nielen v tom miestecku (lebo je to fakt malinke, takmer ani neviditelne), ale trocha aj po obvode toho zlomu (z bradavky na dvorec). tym padom, ked sa maly prisaje, boli to v akejkolvek polohe ho mam. na zaciatku strasne, potom si akokeby zvyknem. skratka da sa to vydrzat, ved musim, nie?
vcera sa stala ale taka vec, ze po kojeni som bolstivu bradavku nemala!
tak teraz nechapem, ci tam dookola bradavky mam hnis (aj ked nic nevidno) a maly ho vysal, alebo to bolo len stuhnute mliecko (???) alebo co to vlastne bolo. potesila som sa, ze bradavka uz neboli a ze mam konecne po starosti, ale omyl - vratilo sa to naspat.
bolest je to ziletkova, hnusna, bodava...
nestretli ste sa s niecim takym?

ide o to, ze nieco musim skusit, pretoze sa to nezlepsuje a z kojenia mam nonstop stres, ze ktory prsnik je na rade... z tej bolavej bradavky totiz pouzivame tu najmenej bolestivu polohu, ktora nie je pre mna 3x pohodlna, hlavne v noci :(

dakujem za nazory.

aaluska
17. máj 2010

Ahojte maminy!
Potrebovala by som poradiť ako ukončiť dojčenie. Môj syn bude mať teraz 14 mes., stravu papá pekne. Okolo 9 mes. prestal cez deň vyžadovať dojčenie a keďže spával počas dňa iba v kočíku, nebol problém. Dojčila som teda naďalej iba večer - v noci - ráno. Okolo 12-teho mes. začal odmietať kočík a prešiel na 1 spánok počas dňa v posteli - postieľku nemá rád, tak ho tam už ani nedávam. Chudiatko, nevedel sám zaspať, tak som začala dojčiť opäť aj cez deň pred spánkom. Najskôr zaspal iba "na prse", ale po čase sa naučil zaspať aj sám - lenže to prso stále vyžaduje! Neodopieram mu ho.
Nočné dojčenie sa časom zmenilo na "dudlanie" a to nie iba 10 minút ako niekedy, ale aj pol hodinu. Martinko ma už 8 zubov a pri tomto nočnom dudlovaní ma pradavky veľmi bolia. To by musel mať otvorené ústa, aby mi ich neprikvačil. Keď mu prsník vyberiem, tak sa začne dožadovať hlasným plačom a krikom, vydrží aj 2 hodiny, zaspí na 30 minút a všetko sa opakuje. Tak som si povedala, že načo sa mám trápiť? V podstate by mi nevadilo dojčiť večer a ráno, lenže neviem, či sa dá docieliť iba toto. Myslím, že buď dojčiť podľa jeho požiadaviek alebo vôbec. Zrejme nebude rozumieť tomu, že niekedy mu dám a inokedy nie.
Máte nejaké nápady, resp. uistíte ma v mojom rozhodnutí? Ďakujem vám

prsky
17. máj 2010

aaluska...docielis to iba doslednostou...bude to asi par noci placu, ale ked uz sa rozhodnes, treba to dodrzat..cize nadojci vecer, uloz ho spat a ked sa v noci zobudi, tak ho hladkaj, spievaj mu, rozpravaj, daj vodicku - hocico, co zaberie (len ho nenechavaj revat sameho). rano ho potom znova nadojci..par dni to potrva, ale urcite sa nauci novemu rezimu. bola by skoda prestat dojcit v roku 😉

ixinka
17. máj 2010

ahojte kocky,

neviete mi pls poradit ako sa davkuju homeo na podporu laktacie? mliecka svojho mam pre drobca dost, len by som si chcela co to pomrazit, aby som mala pre maleho na pripravu prvych papanic....vdaka 🙂

aaluska
17. máj 2010

Prsky (dobrý nick🙂, ďakujem za radu. Myslíš, že cez deň mám tiež prestať dojčiť? Ako dlho by mohlo trvať, kým si na túto zmenu zvykne? Týždeň? A čo manžel, treba ho do tohto procesu zainteresovať alebo to zvládnem sama? On teraz už cca mesiac spí v inej izbe a malý ho počas noci ignoruje (nereaguje ukľudnením na jeho prejavy lásky)

zuzana39
17. máj 2010

ahojte,neviete mi niekto poradiť? mám síce tretie dieťa,ale dve staršie sa mi nepodarilo dojčiť,Preto sa chcem teraz spýtať či je pravda,že ak nemám pocit napnutých prs medzi kojením,tak mám málo mlieka.Okolie do mňa hustí,že musím cítiť napnutie prs,ale ja nemám pocit,že mám mlieka málo,malý je spokojný,tak dúfam,že to je ok.Odsávať nemusím,ale hádam mu to stačí.Mám aj odsávať? Dakujem.

talinka
17. máj 2010

zuzi, myslim , ze ti tlacia do hlavy pekne blbosti, pokial je tvoje babatko spokojne , myslim ,ze nie je co riesit... 😉 ale urcite ti tu este odpovedia aj dalsie... 😉 Odsavat nemusis...

lucinka4
17. máj 2010

zuzi,vobec nemusis mat pocit napnutych prs...ten mas ked sa prsniky naleju prvykrat a potom este napriklad v noci ked babo dlhsie spi...ale to su prsia az tvrde a citis hrce,aspon u mna to tak je..niekedy mam pocit,ze mam prazdne prsia a mala papa uplne v pohode..narodila sa s 3100g a teraz mame 7 kil
pokial je maly spokojny,krasne pribera tak neries okolie... ja mam niekedy pocit,ze su vsetci odbornici..asi tak ako do hokeja alebo futbalu 😀 a tlacia mi do hlavy veci,ktore frcali pred 20 rokmi a su davno vyvratene
odsavat mozes ale nemusis, z mojej skusenosti to zvysuje tvorbu mlieka...aspon mam v mraznicke mliecko na prikrmy 😀

cheerlady
17. máj 2010

ahojte,som tu zasa-od rana sme bojovali s drobcekovym papanim-papal aj hodinu a pol v kuse,potom zaspinkal na 10 minut a potom zase strasny plac,tak zase papal tak strasne dlho,potom zase plac a tak dokola az mm povedal,ze to nie je mozne,ze mam asi riedke mlieko s nezasyti ho-moze to tak byt??? 😕