Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

pipussa
20. aug 2010

este...
neviem ci je to reflux...
par dni grckava, dnes uz dost...
a to ma 3 mesiace, doteraz to nebolo ...az take

brontik
20. aug 2010

Ahoj Prsky, velmi pekne dakujem za tvoju odpoved. Chcela som len upresnit ze mna nepalia bradavky ale prsniky. A tiez napr. dnes ma bolia tak ze ked si ich stlacim pocitujem tu istu bolest ako ked napr. si stlacis niekde na tele modrinu. Z coho moze byt toto? Inac moj problem je aj v tom "vetrani" mne z tych prsnikov stale kvapka mlieko - alebo teda vacsinou, nosim aj prsnikove vlozky v podstate v kuse od narodenia malej. Ako to mam potom riesit? Navyse ak by som mala tricko bez podprsenky, velmi by mi to drazdilo citlive bradavky... A na bradavky pouzivam mast co obsahuje Lanolin - poradili mi to v nemocnici

prsky
20. aug 2010

@brontik myslim, ze viem, aky pocit mas, nieco ako svalovica? lebo take som mavala, ale necudo, pri naplnenych prsnikoch...casom si zvyknu. mne tiez tieklo mlieko a vetrala som tak, ze som mala tricko a na prsnikoch stvorcovu plienku poskladanu a tu som casto menila - je to lepsie ako ked su prsia v podprsenke, lebo tam su stlacene a zaroven vo vlhkom prostredi, co podporuje rast kvasiniek.
a ked sa ti mala prisava, necitis v bradavkach pichlavu bolest? po mesiaci dojcenia by si uz nemala pocitovat cosi ako "nezvyknute" bradavky = citlive. bud sa ti mala nespravne prisava, alebo to bude mykoza. precitaj si tie clanky, co som ti davala, mozno sa tam najdes. a ak nie, vypln annag dotaznik https://spreadsheets.google.com/viewform?formke... alebo sa nakontaktuj na laktacnu poradkynu v tvojom okoli http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po... ...bude to efektivnejsie riesenie 🙂

miska1981
20. aug 2010

ahojte, prosim o pomoc, radu...
moja mala (3 mesiace) posledne 2 dni nechce moc jest, chvilu potaha a uz nechce, dnes som ju odvazila, uz sa mi to nezdalo a schudla 30g za dva dni ☹
neviem si rady, dnes moc nepapala, napr. naposledy papala o 16:40 a odvtedy nic...uz hodinu sa ju snazim nakojit, bezvysledne, akonahle ju dam k prsu zacne vystrajat a dostane zachvat, ja uz si neviem rady, nepomaha nic, aj som ju prezliekla, okupala, ponosila, zahrala sa s nou, dala na brusko, nic, jest odmieta... 😒
pritom cez den sa jej snazim dat papu kazde 2 hodiny, kedze mi prespi celu noc az do rana a vtedy nekojim, preto tie prirastky na vahe nie su nic moc, dnes 5120g, preto ma to prekvapilo, preco nechce, musi byt hladna, vsak aj o tej 16:40 papala malicko.
neviete mi poradit, bojim sa o nu velmi..................

miska1981
20. aug 2010

zabudla som napisat, ze je len kojena.
dakujem.

nevesta
20. aug 2010

Babule, prosba.

Mala ma zabku, ja mikozu. Ja si davam Canesten 2x denne, kedze ma to uz neboli, ani nestipe. (Hned na zaciatku som prekonala aj zapal prsnika az to skoncilo ATB) Ale malej sa zabka neustale vracia.

1, ako casto vytierat pusu s Gencianovou violetou?
2, ja sa mam liecit 2 tyzdne od vykynozenia zabky u malej, alebo po odozneni mojich priznakov?

bashka
20. aug 2010

@miska1981 u nas to takto vyzeralo s prvou dcerou a mala nakoniec zapalene hrdielko, nehovorim, ze to musi byt,ale skus dr. No akurat je piatok vecer tak neviem, ale moze byt, proste ju to boli ked prehlta

miska1981
20. aug 2010

@bashka ja fakt neviem co to moze byt tak dlho bez jedla, vsak sa musi napapat
takto pridem o mlieko ☹

strapco13
20. aug 2010

@miska1981 moze ist o bojkot prsnika http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/odmiet...
ale pozri malej do pusy, ci nema zabku =soor=mykoza..ak ma treba preliecit, takisto mozu ist zubky alebo moze mat zapalene hrdielko
ma teplotu? okrem toho, ze nechce prso vidis na nej nejaku zmenu?

strapco13
20. aug 2010

@nevesta gencianku 2x denne a mozes k tomu 2 x denne striedat so sodou bikarbonou..namocis vatu do vody, povalas v sode bikarbone a povytieras
aj seba a j malu liec 2 tyzne po vymiznuti priznakov malej..kedze ty uz problem necitis..proste obe musite byt aspon 2 tyzdne bez priznakov..inak si to budete tocit medzi sebou..mykoza je svinka, vracia sa..mozes skusit este sebe probiotika, prejdu cez mliecko k malej
a samo ziaden cumel a flasa..ak nahodou cumlikujete..tak ich riadne vydrhnut a teraz casto sterilizovat

bashka
20. aug 2010

@miska1981 no neviem, ale takto bez papania byt nemoze, ja by som skocila bars aj na pohotovost. Ale mozno naozaj len bojkotuje. A zabka moze byt tiez, ale moje baby mali zabku cele tri mesiace v kuse, natierala som o dusu, vsetko som mala fialove, ale papanie to naozaj neovplyvnilo, teda papali normalne, nezdalo sa, ze by ich to bolelo. A zatial si odsavaj. Drzim palec 😉

nevesta
20. aug 2010

@strapco13 cumel nema, flaku na vodu ano, ale umyvam jak o zivot 😉 Aj hracky, uz mi z toho sibe 😝

nevesta
20. aug 2010

@strapco13 probiotika davam Biogaja, ale priamo malej 5 kvapiek raz denne... Staci, ci si mam davat aj ja? 😕

strapco13
20. aug 2010

@nevesta staci jej..ak to spapa...nas ale biogaia zapiekla 😠
ked sa to nebude lepsit, tak potom si daj predpisat Nizoral...prechadza do mliecka a mozu aj deti..lebo celkove antymykotika su tazke na zaludok, takto je to jemnejsie pre dieta a nyvse do 15 kil to dieta nama uzivat /je to silny liek a len vo forme tabletiek..a v mlieku sa nenachadza tak silna davka/..ale toto si nechat az ako poslednu moznost
v tomto veku este vodu dieta nepotrebuje 😉

miska1981
20. aug 2010

@strapco13 teplotu nema, ako zistim ci nema soor? a zapalane hrdlo?
je nebezpecne ked mi schudla?
uz neviem co je s nou zaspala mi s cumlom, tak som jej ho pomalicky vytiahla a skusila som jej dat hned prso, tak pila zo spanku, nie vela ale pila. co to moze byt ked zo spanku pije a inak nie? neviem kedy je uz nebezpecne ked babo neje ako dlho???
lebo mne prespi celu noc niekedy aj do siedmej rano, nebude to dlho bez jedla?

@bashka trosku papala aj ked len zo spanku. musim odsavat, lenze ja ked si odsajem uplne oba prsniky, mne trva aj niekolko hodin kym sa mi naplnia, aj celu noc 😒

strapco13
20. aug 2010

@miska1981 kedze ti bojkotuje prsko..koj ju ked je prispata..nevadi, ze nevypije naraz vela...uspi ju aj cez den a tak skus
staci ked sa mliecko spusti a telo uz ma signal, ze treba nove produkovat, nemusis uplne do dna odsat
ak neprejde bojkot do par dni, tak ju budes musiet aspon raz v noci zobudit..ale zatial nie
soor..kukni do pusy, ci nema nejaky biely poblak a skus ho zotriet..ak sa neda je to soor
u deti je zdrave hrdielko ruzovucke..ak je zapalene, tak ide do cervena..vacsinou kolo mandli
moze mat aj taky fliacik..akoby kraterik v sliznici...to je afta..natri ju gelom na zubky..to moze boliet a preto mliecko odmieta, vtedy kludne aj nieco proti bolesti daj

miska1981
20. aug 2010

@strapco13 a co mam presne natriet tym gelom?
od bolesti mam cipky paralen len ked je tam napisane, ze az od 7 kil?
mozem jej dat polku?
a ked nevypije vela ako casto jej mam davat prso cez den? snazim sa kazde dve hodky.
tak mi vychadza tych 6-7 kojeni za den, podla toho kedy sa rano zobudi.
nie je to malo?
lebo ona sa sama nehlasi na hlad
a to nas v pondelok caka ockovanie, to bude.

strapco13
20. aug 2010

@miska1981 kludne ponukaj aj kazdu hodku..ale nenut
radsej nurofen..ten je od 3m
a kolko vazi mala?

bashka
20. aug 2010

@miska1981 tu su obrazky ako vyzera soor a hrdielko som nevidela ani ja, to az Dr. zistila. Ale strapco ti dobre radi s tym papanim v polospanku 🙂

strapco13
20. aug 2010

@bashka
@miska1981 to uz je velmi rozsirena forma..nie vzdy sa to prejavuje az tak masivne

miska1981
20. aug 2010

@strapco13 vazi 5.120g a od narodenia pribera malo, ale dr. mi povedala, ze 100g tyzdenne staci.
len ja cim viac prikladam mam pocit, ze sa mi nevytvori tak rychlo mliecko, viem, ze castym prikladanim sa zvysuje tvorba, ale u mna je to naopak 😒
nurofen je sirup ci cipky?

strapco13
20. aug 2010

@miska1981 nurofen je sirupcek
to ti celkom pekne pribera...nie kazde babo je jedak a musi byt michelin
a ako kojis..jedno kojenie jeden prsnik a striedas alebo oba prsniky na jedno kojenie?

miska1981
20. aug 2010

@strapco13 momentalne jedno kojenie jeden prsnik, druhe druhy.
ale uz som kojila aj tak, ze jedno kojenie oba prsniky, len to som mala pocit, ze sa mi do dvoch hodin nestacilo urobit mliecko v oboch prsiach.
takto kojim asi 3-4 krat do dna z jedneho prsa. co je lepsie?
robim niekde chybu?

strapco13
20. aug 2010

@miska1981 nerobis chybu..len som sa pytala kvoli tomu, ze ak sa koji z oboch prsnikov na jedno kojenie, tak druhe kojenie zacinas prsnikom, ktorym si predtym koncila..cize napr kojis pravy -lavy, tak dalsie kojenie lavy-pravy
ked striedas prsiam tak ked sa koji castejsie..resp. ked ponukas prska teraz castejsie..tak ponukaj napr 3x za sebou to iste prsko pocas tych 2 hodin a potom zas 3x za sebou druhe

miska1981
20. aug 2010

myslis 3x za sebou pravy prsnik do dvoch hodin? cize za dve hodiny mam kojit 3 krat?
myslis ze sa mi stihne vytvorit mlieko tak rychlo ked teraz sa mi ani dvoch hod.nevytvori?
ako je najlepsie kojit, aby bolo mlieka dost?
niekedy uz mam pocit, ze nemam nic.

vejula
20. aug 2010

@miska1981 mišiatko moje čim častejšie budeš prikladať tym viac mliečka sa bude tvoriť ked by bol prilepeny na ciciku stale by bolo na tvorbu mlieka to najlepšie... ja ked som mala menej tak som maleho davala ku cickom velmi často nech mliečko rozťaha

vejula
20. aug 2010

@miska1981 a vineu piješ????

strapco13
20. aug 2010

@miska1981 tym, ze bude papat castejsie z toho isteho prska, tak ho vypije do "dna", zaroven sa v druhom sihne vytvorit potrebne mnozstvo
dieta vypije prsnik na etapy, cize aj zadne mliecko
a tym ze bude papat castejsie, tak hlad a smad mat nebude
kazdemu babatku vyhovuje iny rezim...umenie je najst a pochopit, co dieta potrebuje
dolezity je klud
ak si prikladas dieta s obavami, ze co ked nieco...dieta to citi a mozno aj preto bojkotuje
musis sa ukludnit a a vnutorne sa presvedcit, ze mliecka je dost..kojenie je hlavne v hlave
na stranke annag najdes sposoby na podporu mliecka
mne zabera vinea, caj na kojenie od hipp a Caro

nevesta
20. aug 2010

@strapco13 Nizoral bola prva vec, co jej lekarka dala. 1 tabletka rozpustena v 10 ml vody a 2x denne jeden ml nastriekat na postihnute miesta. Celkova liecba 5 dni. Neznicilo to tu zabku ale uplne, preto ju mame naspat... 😔 Skusala som aj sodu bikarbonu, tiez sa vratila. Zajtra mi mama prinesie gencianku, tak ideme zase bojovat... Vodicku davam iba po obede. Potm vzdyy dokojim. 😉 Viem, ze jej staci moje mlieko, ale proste mam taky pocit, ze jej po obede chcem dat...

olifcek
21. aug 2010

ahojte, natrela som si nohy hydrat.mliekom, s kvapkou samoopal.kremu...toto mm neohrozuje, ze?