Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
28. okt 2010

@dzovana

tak nedávaj grgať ani cez deň - postupuj ako v noci 🙂 . Grckanie vyvoláva často práve manipulácia po dojčení, je fajn aspoň chvíľu nechať bábätko v polohe ako sa dojčilo. No ak aj gcrká, tak to nevadí - len to, že ju musíš prezliekať 🙂

prsky
28. okt 2010

@bibi1711 pri dojceni aj naozaj pije, alebo "len" cucka? lebo tvorba mliecka sa najlepsie upravuje spravnym dojcenim
(t.j. spravne prisatie a pitie). ake plienky pouzivate? ak si neprebalovala dlhsie a pouzivas latkovky, tak ten amoniakovy zapach mohol byt z viac davok curky, ktora "stala" a k tomu hustejsej (takej tmavsie zltej) ak dlhsie nepila + vo vaku sa ten pach nahromadil. Ja ak dam na noc hnusku, tak citim amoniakovy zapach aj po jednej curke ked nadvihnem perinu 🙂. Inak ja mam pocit, ze nemam mlieko ziadne, ale ked sa mala odpoji, tak jej vecne nejake "tecie po brade" (= ma v kutiku ust alebo na jazycku).

annag
28. okt 2010

@bibi1711

prvá otázka - nie si tehotná 😅 - lebo to môže byť výsledok hormonálnej zmeny. Ale i v tomto veku môžeš laktáciu podporovať laktagogami ... ako pri maličkom bábätku

prsky
28. okt 2010

@annag ozaj..update nasho tandemu...mliecko mam zas tak ako pred tehu, aj konzistencia a farba, tak som zvedava, ci sa to nejak zmeni pred porodom

annag
28. okt 2010

@prsky

super, už sa to blíži pomaličky 😅 - zmení sa to ešte určite , husté kolostrum z neho bude a Lala si dá "repete" toho zázraku po dvoch rokoch 🙂

bibi1711
28. okt 2010

prsky, annag, dakujem za odpovede.
prsky, myslim, ze ked sme s dojcenim nemali tak dlho problem, nespravnym prisatim by to nemalo byt...ona je zavislak na mliecku...myslim, ze annag niekde spominala taky akoby otlak na pusinke, ze je vtedy, ak je babo dobre prisate...a nasa ema ho ma nonstop.
mala normalnu pampersku na noc. tak velmi je citit len rano a len tieto dva dni...
annag...celkom dobra otazka... 😝 zistim🙂

dzovana
28. okt 2010

@annag dakujem 🙂 Niekedy ju necham v polohe akej som dojcila, ale kedze je uz vo veku, ked je neposedna, pogrcka sa napriklad aj po hodine, na deke pri hrani. Ale ak je to ok, tak prezliekanie je to najmenej, co pre nu mozem urobit 🙂

prsky
28. okt 2010

@annag no som zvedava, hlavne dufam, ze nebude problem s dojcenim - ono laktacia by sa mohla rozbehnut rychlejsie, nie?

@bibi1711 hm..tak moc sledujes 😉 😀

majkaa
28. okt 2010

@annag teraz ked som mu skusala tie licka, tak ich ma take suche, na pohlad su len troska cervenkaste ale na dotyk su suche. Myslis si, ze to moze mat alergiu na nutrilon ked predtym papal bebu?

@prsky cize malinke by malo len smotanu na varenie, nie KM? Z KM urcite nema tie licka, lebo uz davnejsie sme davali a nic to bude z niecoho ineho a nevieme z coho.

annag
28. okt 2010

@dzovana , jasné, také 5 mesačné šidlo už neudržíš, je to v poriadku , ak by náhodou bola po grckaní nepokojná, štikútala.... ponúkni jej ten istý prsník - slabý tok mliečka spláchne záhu a bude opäť dobre

@prsky jasné, bude to oveľa, oveľa ľahšie - taká živá odsávačka sa vždy zíde (smelo si ju "pozvi " už do pôrodnice , nech nevyjde z cviku 😅

@bibi1711 - vieš ako sa hovorí: "Každá hlávka v dome dobrá" , bolo by Ti veselšie 😅

annag
28. okt 2010

@tutifruti

niečo určite treba napraviť, ale vyplň mi prosím dotazník, čo by to mohlo byť - možno len nedopíja prsníky, uvidíme ....
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

elinka27
28. okt 2010

@strapco13 tak sme prisli z poradne za 21dni pribrala 320g a narastla 3cm 🙂 je to vraj ok, narastla jej aj hlavicka aj hrudnik.Objavila pasticky a nepotrebujeme ani dudlik,naozaj minimalne,uz len doliecit tu mykozu a bude fajn.Doktorka jej pozrela do pusky a povedala ze ona ma sliznicu cistu a to ze ja mam mykozu na to nereaguje vraj,tak teraz som z toho trosku jelen,lebo pre malu mi nakoniec nedala nic.Inak priznaky mi uz zmizli,akurat mam trosku po dojceni bradavky biele,tak mastim dalej Canesten+Citrovital

@annag @prsky a aj strapco13 dakujem vam vsetkym za podporu a rady, vy tri ste mi tu najviac pomohli,samozrejme aj ostatne no vy tri najviac.Nelucim sa,lebo viem ze este sem urcite pridem po radu, a budem rada ked budem moct poradit aj ja 😎

elinka27
28. okt 2010

@janica81 ahoj,ja niesom laktacna poradkyna ale neda mi nezareagovat na tvoj prispevok.Ja som riesila toto iste nedavno a viem ako sa asi citis, unavena,neschopna a zufala.Moja mala cele dni nespavala,stale bola na prsniku,stale som mala z nej pocit akoby bola hladna,nonstop som ju cicikala spala len na rukach a stale som ju vlacila,padala som dole pusov.Do toho mam doma este starsieho syna.Vecer plakala a plakala, papala na prsniku aj hodinu ked jej vypadol opat plac, zasa sa dozadovala striedala som ju medzi dvomi prsnikmi,ale stale akoby sa nevedela dojest, neodsala som vecer absolutne nic, ani kvapku a prsia ako handricky a citila som sa uplne vycerpana, tak som to par krat nevydrzala a dala je UM z flasky,ano zjedla ho aj s cumlom skoro,ale preco?Lebo nemusela absolutne zabojovat aby sa k mlieku dostala, napisala som do tejto dostala kontakt na laktacnu poradnkynu prisla a co som zistila?Mala nesala ona dudkala!Naucila ma prilozit si ju spravne, vysvetlila preco flasa nie a tak sme bojovali dalej,bola na prsniku aj kazdych 30min, ked zaspavala na prsniku skusila som jej pomoct stlacanim prsnika aj to mi ukazala latacna poradkyna.Byt tebou uz jej volam, skus poprosit annag ona ti da kontakt podla toho kde byvas,neberu viac ako 10€ a stoji to za to,mne to velmi pomohlo, prekonala som upchaty mliekovod a zapal prsnika,vsetko som konzultovala s nou.A este jedna vec, moja mala sa rada nosi,kupila som satku,prisla laktacna a ukaza ako sa do nej viaze, kojim a mam volne ruky a tak moze byt na prsniku non-stop 🙂 5 tyzdnov po porode nieje este ustalena tvorba mlieka,ale ak urobis chybu na zaciatku uz nebude cesty spat, takze odloz flasu a ked tak skus lyzicku alebo striekacku,ja som dokonca krmila aj cievkou a mala mlieko roztahala

prsky
28. okt 2010

@majkaa nejak som nezachytila problem s lickami 😅 takze som moje znalosti o KM napisala tak vseobecne. co som citala a co mi nasa pediatricka odporucala je, ze do roka ciste jogurty (nie smotanove a najlepsie s co najkratsou dobou spotreby - hollandia alebo jihocesky), od roka varit z kyslej smotany, alebo plnotucneho KM (tiez co najnizsia spotreba a nie krabicove, lebo to nie je poriadne mlieko) a od roka a pol najskor zacat skusat KM. ak nemate v rodine problemy s alergiami, mozes skusit davat aj od roka, ale nie je to vyslovene nutne. su aj odbornici, ktori tvrdia, ze mlieko clovek vobec nepotrebuje (vapnik mozes dostat do tela aj inymi potravinami).
a rozdiel medzi kyslomliecnymi produktami a mliekom je v spracovani - kyslomliecne produkty (kysla smotana, jogurty a spol) su fermentovane = bielkovina je tam akoby "natravena", takze s nou deticky nemaju zvycajne problem.

@elinka27 som rada, ze sa vam dari 😉

alex1983
28. okt 2010

@akdarka jej, dakujem za clanok, ja som malu vzdy davala na plece a ona bola nepokojna a casto aj zacala plakat, hlavne v noci ako sa tam pise sa prebrala a potom dlho nevie zaspinkat. tak to vyskusam bez odgrgavania a uvidime 😉

alex1983
28. okt 2010

@annag dakujem za rady 🙂 no malicu dojcim v posteli po leziacky, a ona mi potom zaspinka na prsniku, ale ako ju chcem dat do perinky a do postielky preberie sa a dlho nevie zaspat, musim ju tisit na rukach. co robit?

prsky
28. okt 2010

@alex1983 nedavat do perinky ani do postielky 😉 http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/11/o-dojc...

akdarka
28. okt 2010

@alex1983 prsky ti dala super link a ja musim potvrdit,ze tiez spinkame s malym spolu lebo prekladanie do postielky by ma zabilo🙂ja asi casto zaspim skor ako maly a naozaj je pravda,ze sa zobudim skor o par sekund ako on a rychlo strcim bradavku do pusy;)inak je tak nadherne ked si spravi z prsnika vankus a jednou rukou ma drzi za tricko;)obcas rozlepi ocko ako kontrola ci som neusla a spi dalej.je to uuuzasne🙂))

alex1983
28. okt 2010

@prsky no dobre a co cez den, to mam spat s malou? a do perinky , myslela som ze je este malicka, tak ju mam v perinke. A ked bude spinkat so mnou v noci, bude si vediet polohovat hlavicku, ako to kazala doktorka? dik za odpoved 🙂

alex1983
28. okt 2010

@akdarka no a kedy prebalujes? nam to v porodnici hovorili ze pred krmenim vzdy prebalit...

prsky
28. okt 2010

@alex1983 uspat na prsniku, pockat, kym uplne zaspi, vybrat bradavku, nechat ju este chvilu pri tvaricke, kym si naprazdno podudka a ked sa nezobudi ani bradavku zas nevezme, mozes skusit odist. a ano, mozes si kludne s nou pospat - kym mas 1 dieta, je to naj riesenie - alebo si citat a naberat sily. O par dni zacnete chodit na prechadzky, tak minimalne jeden spanok prespi v kociku a nauci sa tak spat aj inde ako na dide (ak budes mat kocik akceptujuce dieta). a preco by si nevedela polohovat hlavicku?
a prebalit pred dojcenim, ak sa pocas dojcenia pokaka /co sa vela deti aj pokaka, lebo mliecko im spusta travenie), tak aj po, ale jemne manipulovat, lebo pri prebalovani/prezliekani sa zvyknu babatka pogrcat. preto je naj, ked pri dojceni zaspia. pocitaj si na annaginej stranke aj o rezime s dietatkom, najdes tam vela odpovedi aj na otazky, ktore ti este neviria hlavou (zatial) - napr tento http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

danula.ch
28. okt 2010

@annag dakujem, preco som ti len ja nenapisala skor? 😕 🙂

akdarka
28. okt 2010

@alex1983 no prebalujem ked pocujem, ze kaka 😀 predtym sa to nestavalo a teraz tak 2x/noc. a ked nie je mala pokakana pred papanim tak ju prebal az po dojceni ak jej dojcenie pohyna crievkami ako mojmu. moj maly vzdy na konci papania kaka 😀 my nemame problem, zeby sa pogrckal takze si to mozem dovolit prebalovat po.ale samozrejme mu moc nezdviham nozicky aby netlacil na brusko - ale odsleduj ci jej dojcenie hybe crievkami a podla toho sa zariad s prebalovanim 🙂 inak co vedies s prsky debatu - cez den idem s malym von v kociku asi 2x a zaspava bez prsnika a potom asi 2x ho davam do satky do takeho uvazu kolisky kde zaspava na prsniku a mam volne ruky -aspon si navarim, dam do pracky, popisem na nete ako aj teraz ked je v satke 🙂 moj nezaspi len tak niekde mimo mna ( takze postielka nehrozi) a kocik musi byt v pohybe - ale tak co uz ked chce byt so mnou...ked pocujem ako niekto moze polozit dieta hocikam a to zaspi tak "nechapem ze aj takto to ide" 😝

prsky
28. okt 2010

@alex1983 @akdarka ja som len nosila - kocik mala neuznavala - odlozit dieta sa nedalo ani na 5 sekund, takze satka/nosic uplny dar z nebies pre nas 😉 len u nas bol problem aj ten, ze som ju mohla nosit len ja, u ocinka plakala - ale prezili sme, som zvedava, co za cloviecika budeme mat teraz 🙂 no a zaspavanie v posteli bolo tiez mozne az neskor, dietatko casom dozrieva, postupne sa prisposobuje aj rezim, najlepsie to ide s vnutornym presvedcenim a hlavne sa riadit dietatkom, do nicoho ho nenutit - hlavne nie na samostatne spanie a pod, ked na to nie je este psychicky vyzrete. Vyplakavanie nemusim, takze my pekne vsetci na kopke spinkame - ono sa to vzdy nejak utrasie k aspon relativnej spokojnosti vsetkych 😉

vejula
28. okt 2010

@majkaa teraz som si všimla že pišeš o ličkach.. moj malz ma posledne dni tiež červene suche lička, ale ja som myslela že to len y toho vetrika ked s nim chodim po vonku.. že by to bola reakcia na niečo???? Iba kojim a troška zelenionovej polievočky na obed. Do polievkz davam zemiak mrkva petržlen brokolica strukova fazulka.. to je asi všetko čo som skušala.. može byť na niečo z toho alergicky?

alex1983
28. okt 2010

@prsky to normalne pridem do predajne s kocikmi a vypytam si satku na nosenie, alebo akosa to odborne nazyva? a je to vhodne aj pre trojtyzdnove mimi?

akdarka
28. okt 2010

@prsky ja akurat riesim, ze samu nepacia vertikalne uvazy...neviem ako to bude ked sa mi nezmesti do kolisky 😅 ale dufam, ze si zvykne a nebude mi plakavat. mam aj manducu ale este ju neviem "pouzivat"-musim popozerat na youtube 🙂 a kedy ti Lala zaspala v postielke cez den sama? aby som si doplnila "statistiku" 😀 no my s nosenim -tiez len ja mozem nosit lebo sme mali autonehodu vo februari (ved ozratych magorov je dost na ceste, vsak ano?) uz ked som bola tehu a manzelovi ledva dali nohu dokopy 😔 takze cele tehu som mala dost narocne + teraz "narocne" dieta. ale sme neskutocne stastny, ze malicky v brusku to prezil a tak mu davame vsetko co potrebuje 🙂 🙂
a mozno vas druhy pokladik bude presne tak, ze kde polozite tam zaspi 😀 ani nebudes vediet o miminku...

prsky
28. okt 2010

@alex1983 satku kupis skor na nete a je to cela veda...lepsie je zacat tu http://www.nosime.sk/sk/vsetko-o-noseni/ a pokukat napr. po debate tu: https://www.modrykonik.sk/forum/tema/noseni-det...
nosit v satke mozes od narodenia, v ergonomickom nosici (nie klokanke) sa da teiz od narodenia, ale podla mna skor az ked babo drzi hlavicku. fajn je na zaciatok si ist dat ukazat uvazy, ohmatat satky, az potom sa rozhodnut pre niektoru z nich

akdarka
28. okt 2010

@alex1983 ja asi dovolim odpovedat tiez - ja mam Anna storchenwiege 4,1 m a kupene cez bazar z druhej ruky..takze takto..a pouzivam od 4.dna 🙂 ja som bola s malym v satke aj na sono u gynekologicky - skoro odpadla ale nemohla som nechat maleho vtedy ani na 5 sekund bezo mna - satka to vyriesila 🙂

leelo
28. okt 2010

@vejula davas petrzlenovu vnat ci koren? koren moze byt problem...