Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

vejula
27. nov 2010

sicemimo temy ale babulky mame prišernu nadchu maličky vobec nemože spať, mam len tu balonikovu odsavačku... chudatko trapim ho tym, no aj tak nepomaha a stale mu to v nošteku frfoce... Baby neviete mi poradiť čo by pomohlo????prosim ☹

marianas
27. nov 2010

Ahojte. Tak najprv píšem moje zhrozenie nad tým, aké "kaleráby" tlačia na medicíne do hláv budúcich pánov doktorov. Môj švagor je medik a nedávno ma naštval tým, že malý nesmie papať v noci, lebo to škodí. On je dojčený aj v noci cca každé 2 hodiny tak ako cez deň. Vraj to bábätkám veľmi škodí, majú potom zbytočné zdravotné problémy a chudáci lekári si to v neskoršom období odskáču, keď budú detičky z toho choré. Nočný plač si netreba vraj všímať a dieťa sa odnaučí v noci papať. Veď ani dospelý v noci neje. Ja by som im dopriala počuť to mrnčanie až plač bábätiek ,keď sú aj v noci hladné.
A teraz moja otázka, ktorá okrajovo súvisí s dojčením. Malý bude mať zajtra pol roka, doteraz bol len dojčený a dúfam, že nám to vydrží čo najdlhšie. Zatiaľ som ešte nemala menštruáciu, tak ma zaujíma,kedy ju mám očakávať? Ako to bolo u Vás? Dojčím 10 - 12 krát denne, tak plánujem aj naďalej, po každom príkrme aj nadojčiť. Vďaka za názory.

cicimon
27. nov 2010

@marianas ja tiez este kojim a menzes este nemam 🙂

prsky
27. nov 2010

@marianas menstruacia je velmi indivindualna, zalezi od hladiny hormonov v krvi..ja som dostala prvykrat v 17mesiacoch mojej dcerky, ale su baby, ktore dostanu aj hned po 600nedeli. neexistuje nejaka presna hranica. otehotniet sa da ale aj bez toho, aby si popri dojceni menzes mala 😉

zuzub
27. nov 2010

@vejula jednoznačne ti odporúčam kúpiť odsávačku na vysávač je to úplne geniálna vec 😉

vi3ka
27. nov 2010

@prsky ahojky, prosím ťa, dá sa bábätko odnaučiť od cumľa? keby som začala namiesto fľaše používať pohárik? zo začiatku bola malá v pohode, pekne papala aj z prsníka aj z fľaše, ale teraz začína byť z prsníka nervózna. veľa si poplače a až potom chytí prsník a papká, ale dakedy aj tak nervózne saje, že pocmúľa a pustí a zase. či už keď som ju naučila na fľašu, tak sa to nedá zvrátiť? chcem ju kojiť, lebo je to krásny pocit keď sme takto spolu len my dve a nechcem o to prísť. ďakujem za radu 🙂

prsky
27. nov 2010

@vejula odsavacka na vysavac, ako radi zuzub..aj ked my sme pouzili len raz a aj to sme mali pozicanu od svagrinej ...odsaje viac soplov ako ta balonikova, ale znova sa nahromadia...ale mozes prerobit tu, co cucas ty ustami do nadobky (ta stoji 30 korun) na vysavacovu.. http://www.mimibazar.sk/navod.php?id=447

prsky
27. nov 2010
erytrea
27. nov 2010

mamicky prosim Vas o radu, mam 5 a pol mesacneho chlapceka a uz tretiu noc sa mi v noci budi kazde dve hodiny odkedy ho ulozim o 7 az do rana neprespi viac ako dve hodky, budi sa len na papanie a potom hned zaspi, neviem ci mam uz malo mlieka, myslite ze by bolo vhodne mu dat uz na veceru nejaku kasicku? cez den ho plne dojcim po dvoch troch hodinach, inak je vsetko ok len to nocne budenie ma unavuje, dakujem za odpo.

strapco13
27. nov 2010

@erytrea budit sa ti moze kvoli milon pricinam..nielen hlad...zubky, teplo, zima, nepohodlie
pokial sa ti napapa a zaspi podla mna urcite netreba prikrm este

bobocka
27. nov 2010

@erytrea moj maly sa budil do 8 mesiaca aj 10x za noc.viem,ze je to riadne narocne,no zvladas.vsak onedlho uz zacinas s prikrmami.mozno vecerna kasicka trosku jeho brusko skludni. a ak budes z toho uz uplne na prasky a budes mat pocit,ze chces uz dat vecer kasicku a nevydrzim uz tie dva tyzdne cakat,tak skus.pre vlastny pocit.ono sa vsade pise,ze plne dojcene dietatko ma byt dokrmovane po pol roku zivota,ale zas tvoj drobec uz k tomu daleko nema a zas nemusi sa s prikrmom zacat na den presne 🙂.mozno tu ine maminky so mnou nebudu suhlasit,ale podla mna je to v pohode 🙂 a mozno tvoj drobec len ma take prechodne obdobie a coskoro to pomynie. 😉 a ak mas pocit,ze mas malo mliecka,tak ti radim pred kazdym dojcenim vypit 2dcl vody a aj po kazdom dojceni,tak sa do tvojho tela dostane optimalne mnozstvo tekutin pre dojciacu matku a mozes si kupit ricinus communis 5ch.to su super homeopatika.stoji to nieco malo cez 2 eura a maju to vo vacsine lekarni 🙂 a este odporucam cajiky pre dojciace maminky (mne najviac chuti teekane,ale super su tie so senovkou greckou a weleda myslim taky robi, v dmke ho maju) a pusti si vecer pri sprche na prsia teplu vodu a aj doma sa snaz mat prsia zahalene,nech su v teple 🙂 drzim palce 😉

bobocka
27. nov 2010

@erytrea pocka,teraz som si pozrela,ze ma 5 mesiacov a tyzden.tak skus este tyzden pockat,skus tie cajiky,homeopatika,dostatocne mnostvo tekutin a ak ani potom drobec nebude kludnejsi,tak potom mozno mozes dat kasicku vecer ak sa tak budes citit,ale aspon jeden tyzden este pockaj.ak das kasicku uz teraz,tak to drobcovi iste neublizi,no ja osobne by som teda este aspon ten tyzden pockala.moze to byt kludne zubkami ako pise strapco.nemusi byt vobec hladny.moj maly sa budil koli tomu,ze potreboval vediet,ze som tam.ja som mu vzdy dala cucnut ked sa v noci zobudil a bolo to fakt narocne,no potom som mu raz nedala,len som ho pomojkala a on aj tak zaspal. a tak sa tie intervaly medzi nocnymi krmeniami zvacsovali postupne,ked plakal,tak som ho len pomojkala a nedala mu cucnut ( ale to mal 8 mesiacov) tak to skus aj ty tak.jedno zobudenie mu daj cucnut a druhe ho skus len mojkat.mozno fakt nie je hladny,len mu idu zubky a potrebuje citit maminku pri sebe 🙂 mimochodom prekrasne meno si malemu dala 🙂

fialllka
27. nov 2010

@erytrea s kasickou mozes zacat ale poviem ti z vlastnej skusenosti, ze nemusi zabrat ... niektore deti sa budia aj ked spapaju vecer kasu ... moja Terezka bola toho zivym prikladom a to som kasu zaviedla az ako treti prikrm teda okolo 8 mesiaca az ... a budila sa casto v noci na dojcenie ... skratka potrebovala ma citit alebo aj ked mala nejake nepohodlie, ako pisala stapco13 .... prespala mi celu noc, resp. sa naucila spat v noci bez budenia az ked mala rok a pol 🙂 kazdopade drzime palec 😵 nech uspesne dojcis co najdlhsie ... nam sa podarilo az do porodu druhej dcerky 😵

erytrea
27. nov 2010

tak ste ma povzbudili, este vydrzim! len je to niekedy tazke lebo pocuvam z kazdej strany ako uz by som mala dat malemu nutrilon a flasku a dokrmovat ho atd....je narodeny o 3 tyzdne skor ale pekne prospieva, no vsetci okolo do mna hustia ze uz by sa patrilo, ale ja chcem vydrzat co najdlhsie, cajiky na kojenie pijem a tekutiny tiez, tak dufam ze to bude len tou kontrolou maleho ci som pri nom 😉 🙂 vdaka za rady, som rada ze nie som sama 😉

erytrea
27. nov 2010

@bobocka dakujem pekne, meno sme pre maleho dlho hladali a nevedeli sa rozhodnut ale nakoniec som s vyberom spokojna, strasne sa mu to meno hodi aj ked starsia generacia ma casto pripomienky 😝 😎

dahra
27. nov 2010

Ahojte,
neviem ci niektora mate skusenosti so situaciou, ked v jednom prsniku je nadbytok mlieka a v druhom takmer nic.
Svojho syna zatial len dojcim. Moj problem nastal este v porodke, ked sa mi hned na druhy den po porode narazovo naliali prsia v priebehu par hodin. Musela som zacat odsavat, ale aby to bolo mozne, museli mi prsia sestricky rozmasirovat. Maly nemal problem prisat sa, ale cca mesiac po porode som musela stale odsavat nadprodukciu, kym sa to upravilo. Po mesiaci so vsak uz neodsavala.
Uz od zaciatku bol jeden prsnik makksi a s tym druhym bolo viac problemov - rychlo sa nalieval a mal tendenciu rychlontvrdnut. Takze som sa snazila, aby dlhsie pil z problematickeho. od zaciatku som vsak vzdy dojcila z oboch na striedacku, asi po mesiaci sa vsetko upravilo na cca dalsie dva mesiace. Myslela som, ze vsetko bude ok. Stale som dojcila striedavo, rovnako dlhy cas z oboch. No ten jeden prsnik som od zaciatku mala viditelne mensi a takmer nikdy sa nenalieva ta rychlo a tak silno , hoci mlieka bolo v oboch dost, vacsinou nadbytok. Vzdy ked som po nakrmeni maleho skusila, z oboch este slo mliecko.
Posledne 2-3 tyzdne pozorujem, ze v tom jednom mlieka ubuda, maly taha 4, max. 6 minut a potom sa zlosti a ja vidim, ze uz ziadne mliecko netecie. Druhy to zatial zachranuje.
Mam kamaratku, ktora presne toto zazila - jeden prsnik prestal produkovat mlieko po 4 mesiacoch a dalsie 4 dojcila len z jedneho. Ostal jej vsak rozdiel vo velkosti medzi prsnikmi. Myslim, ze aj u mna to k tomu smeruje.
Da sa tomu nejako zabranit. Podotykam, pitie tekutin som skusala, pomoze, ale velmi sa plni aj druhy prsnik, kt. zasa chyta tendencie tvrdnut.
Dakujem za rady a skusenosti uz vopred.

bobocka
27. nov 2010

@dahra no neviem ci ti zrovna poradim,ale aj u mna je to s prsiami rozne.na zaciatku som mala na lavom sialenu ragadu,fakt som revala pri kazdom dojceni,tak som proste na 5 dni prestala a kojila maleho len z jedneho.lenze som nemala ziadne info o dojceni a netusila som,ze treba odsavat aspon trosku.tak sa s lavym prsom nic nedialo pat dni,zo zaciatku mi z neho tielko mlieko pri dojceni,bol tazky,tvrdy,no ja som to brala tak,ze to ma tak byt.no absolutne som nemala ziadne info. a potom ked sa mi ragada zahojil a ja som tam maleho dala sa pricucnut,tak uz tam byt nechcel,zvykol si na prave prso a na lavom bol nekludny,napriek tomu,ze tam mliecko bolo. a dodnes je to tak.vzdy zacinam dojcit lavym prsom,maly si par krat cucne(niekedy 20 sekund,niekedy tam 5 min vydrzi,je to rozne,niekedy na nom dokonca zaspi,ale to je raz za mesiac)inak preferuje prave.takze zacinam kojenie lavym a potom dokoncujem pravym.na pravom je ovela kludnejsi a pokojne si dudka .takze sa da vlastne povedat,ze od zaciatku je moj syn dojceny nejakych 10 percent na lavom prse a 90 na pravom.zvlastne,ze v pravom mam take redsie to mliecko a v lavom (tom slabsom) mam hned take huste biele.a mam ho tam dost,vzdy ked ho stlacim,tak par kvapiek vyjde,takze nedostatkom mlieka to nie je.proste moj maly preferuje len prave prso. a to je ok.ma 14 mesiacov a nejak sa nechysta byt odstaveny.vyhuvuje mu to takto. a prsia nemam velkostne rozdielne.ja by som ti poradila stale obe prsia ponukat.ak si z toho slabsieho cucne co i len trochu aj to je nieco a tak vydas svojmu telu signal,ze treba dalsie dorobit 😀 . a este mas drobca maleho.ja som mala do polroka jedno (to lepsie) prso viditelne vacsie,to lave sa mi nenalievalo aj ked tam mlieco bolo,a potom po polroku sa proste prsia prestali nalievat.som sa az bala,ze pridem o mlieko,ale to je uplne normalne,ze po 6 mesiacoch uz zena straca ten pocit plnych tazkych prs.podla mna aj ked teraz vidis velkostny rozdiel ,tak sa to po polroku dojcenia vytrati.akoze uplne nie,kazda jedna zena ma jedno prso mensie a druhe vacsie,len niektorej to vidno viac a inej menej.no neviem.ja by som ti odporucila stale z oboch ponukat. a po polroku uvidis,iste sa to upravi.

bobocka
27. nov 2010

@erytrea nutrilon malemu isto netreba.to ti poradia len matky,co rychlo presli na umele mlieka,alebo vobec nekojili.jasne,ze umele mliecka su ok,v dnesnej dobe su uz fakt kvalitne a ak ma zena padny dovod prejst na umele,nech sa paci.ale ak ma dojciaca maminka pochybnosti,tak ju vzdy v dojceni podporim a poradim ak viem.sama som si presla tym,ze mi "supermudre" okolie radilo dat malemu nutrilon a aj som mu dala a teraz ma to stve.vooobec mu ho nebolo treba.moje mliecko bohate stacilo.len ja som nemala ziadnu podporu dojciacich matiek, v mojom okoli viac maminky um davaju.mala som len stastie,ze moj drobec prijal aj flasku aj prso.teraz ma moj misko 14 mesiacov a ja si neviem dojcenie vynachvalit.fakt som stastna,ze sme vydrzali aj ked kadejake obdobia sme mali. 🙂

miskatn
27. nov 2010

ahojte, syncek ma dnes 11 tyzdnov, chcela by som sa s vami poradit, doteraz som sa bala jest zeleninu, len mrkvu som si trufla, mozte mi poradit, ktora zelenina je este bezproblemova ? a kedy je vhodne zacat skusat / respektive postupne zaradovat aj problemovu zeleninu ako kapusta atd ? a ci je rozdiel, ak je zelenina surova alebo tepelne spracovana ? srdecna daka !

mihouk
27. nov 2010

@erytrea moj maly mal toto budenie, tiez okolo 6teho mesiaca a bolo to prisaham kazdu hodinu, bola zo mna ziva mrtvola. Najhorsie to bolo jeden tyzden, uz som mala paranoje, lebo sa vzdy zobudil s placom, ale ako prislo, tak odyslo a postupne sa to upokojilo. Treba iba vydrzat! Drzim palce.

prsky
28. nov 2010

@dahra http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/rozdie...

@miskatn vyborna tabulka je na www.kojeni.net/prikrmy.php a annag ma tiez clanocky k prikrmom http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p... a http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p...
a inak zvycajne sa zacina mrkva alebo zemiak, potom sa pokracuje cuketou, dynou, spenatom, brokolicou, v 7m sa da aj pastrnak (ten je velmi chutny), červena repa, karfiol - toto vsetko v roznych kombinaciach (napr. zemiak + pastrnak, zemiak + repa, zemiak + spenat - pripadne trojkombinacia zemiak + brokolica + pastrnak atd atp)

miska1981
28. nov 2010

ahojte ,
mozno ste to uz rozoberali, ale nemam moc casu citat dozadu, kedze sa malickej venujem cely den, uz skoro nespava vobec. mam problem ohadne prikrmov.
presne ked mala 6 mes. som zacala so zeleninkou na obed, zo zaciatku papala pekne, ale uz vyse tyzdna odmieta cokolvek. stravu jej mixujem, skusala som pridat do toho aj moje mliecko, ale ani tak nechce.
mrnci pri tom, nechce otvarat ustocka a ked jej tam prepcham lyzicku zacne plackat, ze ona to nechce. upokoji sa az ked jej dam prsnik /je kojena/. neviete co s tym?

carodejnica
28. nov 2010

@miska1981 Júúj, je ešte malinká a znamená to, že nie je na príkrmy "pripravená", zrelá. Nútením jej príkrmy iba znechutíš. Skús to na pár dní, nechať tak, len ju dojči. Potom sa znova vráť k príkrmom. Nenúť, ponúkaj. Do roka je dojča od slova dojčiť, a papá PRÍkrmy, teda pokrm popri hlavnej mliečnej strave. Tak sa neboj, ak sa zdá, že papá málo.

Ak ťa to uspokojí, podobne na tom bola aj moja sojka, ledva som do nej dostala pár lyžičiek, trištvrtiny toho, čo som pre ňu navarila, som vyhadzovala, nechcela jednoducho nič. Rozpapala sa - ako tak - po roku, keď som prešla na našu stravu - len málo solenú a korenenú, my si dochucujeme na tanieri. Ale základ je naozaj taký - ponúkať, ale nenútiť. Neboj raz to príde. 🙂

divoska
28. nov 2010

@prsky skusame prave konecne krmit striekackou. ale spolu s malickom v ustach toho ide menej von a zda sa mi to efektivnejsie. zvlada aj drahy uplne je happy ze moze krmit 😀 s tym malickom nehrozi riziko ze si bude mysliet ze staci cucat hocico a mlieko pojde same? buduci tyzden budem potrebovat na 2-3 hodky vypadnut tak nech reku maju skrinku prvej pomoci. do tej skoly ich stale vlacim so mnou preventivne

dahra
28. nov 2010

@prsky - vdaka, som si kukla, tie prave take info som potrebovala.
@bobocka - joj, dakujem, aspon viem, ze nie som jedina v takejto situacii. S ponukanim oboch prsnikov neprestavam, snazim sa mu najskor tiez davat z toho slabsieho. Niekedy taha aj 8 min, niekedy len 1 ☹,ale tak v priemere 4min. z toho slabeho. Uvidim, ako to bude pokracovat.

mmaarrttiinnaa
28. nov 2010

Chcela by som sa spytat ake analgetika mozem užit ked este dojcim mam asi presilenu ruku a silne bolesti chystam sa k lekarovi ale kym pojdem tak neviem ci by bola vhodnejsia nejaka mast alebo tabletka .Ďakujem za radu

latvia
28. nov 2010

@mmaarrttiinnaa podla toho co ti zaberie, mast je lepsia varianta, len ci pomoze. inac mozes paralen maximalnu davku 2x500mg tabletky kazdych 6 hodin, pripadne ibalgin 400mg kazdych 8 hodin, samozrejme kratkodobo (max 7 dni)

mmaarrttiinnaa
28. nov 2010

@latvia ďakujem idem skúsiť ten ibalgin ten zaberie len som nevedela či možem

latvia
28. nov 2010
luly13
28. nov 2010

baby, pls, ake kase odporucate na veceru? adam bude mat o dva dni 8 mesiacov a chcela by som pomalicky zaviest veceru (zatial ma zeleninovo masovy obed a ovocnu desiatu). kedze som zo stranky annaq nadobudla dooost velku averziu voci UM, tak mi je trosku proti srsti davat aj kasu, ktora je z UM. no zas tie, ktore som nasla bez UM maju pridany cukor. a to opat nie je pre mna velka vyhra. zatial mam alnaturu obilnovo prosovu, ktoru som zarobila s vodou.
ale asi sa UM v nejakej podobe nevyhneme, kedze aj tie susienky ho maju v sebe.
asi by som to nemala brat tak vazne.... 😖