Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strapco13
13. máj 2011

@cicimon ale pokial ma teploty a afty..tak ta stolica moze ist aj spolu s infektom...nemusia za tym byt huby...afty sa prejavuju pri oslabenej imunite..pokial to nebude prechadzat, daj jej skontrolovat stolicu dr..ci nema nejakeho bacila
zintenzvni teraz kojenie, vynech vsetky mozne alergeny, sleduj, ci je dsostatocne hydratovana..pokial napriek kojeniu budu znamky dehydratacie tak jej miesto inych tekutin podavaj kulisek..na volnopredaj ..je to na proti dehydratacii
iny clenovia rodiny nemaju problemy?

strapco13
13. máj 2011

@vejula kym kojis menzes mat nemusis aj 2-3 roky 😉 ..ale neznamena to, ze sa otehu neda..treba sa snazit..najprv je totiz ovulka a az potom krvacanie..a ked po ovulke otehu, tak krvacanie uz nepride
ked chces vedioet na com si..poros svojho gynekologa nech sa sonom pozrie na tvoje vajecniky..ci su spiace alebo sa uz budia zo zimneho spanku

cicimon
13. máj 2011

@strapco13 teplotu mala len v nedelu v pondelok vecer, okrem toho je ok... nie, ja aj mm sme zdravi ... a myslis ze aj KM do kase vynechat? teraz velmi varene nechce tak je skor na jogurtoch a vyzivach - ovocnych a masovych

strapco13
13. máj 2011

@cicimon teraz by som vynechala KM uplne...to zahlienuje a pri problemoch s hnackou nepomaha
neskusala si jej len tak uvarit vo vode ciste ovsene vlocky a zmiesat s cerstvym ovocim,..napr bananom

cicimon
13. máj 2011

@strapco13 kym som nezacala davat KM (cca 3t) tak som jej robila obilninove kase s vodou... tak mozem chvilu pokracovat v tom, ona to v poho zjedla

strapco13
13. máj 2011

@cicimon hej take mozes

cicimon
13. máj 2011

@strapco13 ok, diki 🙂

stvura
13. máj 2011

@vejula otehotniet urcite mozes....mam zivy dokaz doma...moje dievcatko. 😉

atrami
14. máj 2011

@vejula , všetko záleží od častosti kojenia. Treba si značiť termín pohlavného styku, inak lekár, v prípade otehotnenia, bude odhadovať vek len na základe sona, nie dátumu posledného menzesu. Ja som kojila len na obed a večer pred spaním a raz v noci. Menzes som dostala po roku.

@kathrin6 , ako radila
@strapco13 , treba zvýšiť tvorbu mliečka- častejším prikladaním aj keď si len pár krát cucne, je to úspech, potom dokrmiť pomocou hadičky, striekačky, lyžičky. Bude to náročné, ale stojí to za to. Zvýšiť príjem tekutín-čaje na podporu tvroby mliečka, hroznové nápoje, homopatiká. Mať čo najbližší kontakt s dieťaťom- babyvak, baby šatka, prípadne spanie s dieťaťom. Skús malinkého kŕmiť v spánku, polospánku.
Je tu dokonca téma- nekojím, len odsávam.
Určite sa skontaktovať s laktačnou poradkyňou, ktorá ma s alternatívnym podávaním mliečka skúsenosť.

vejula
14. máj 2011

@strapco13
@cicimon
@stvura
@atrami dakujem vam za odpovede. no ja viem že otehotnieť možem aj ked som ešte nemala ms, ale vlastne až v čas kedy by už vlastne menštruacia prišla, takže ak do 3 rokov by mi vlastne vobec nemala prisť to znamena že by som otehotnieť nemohla, ale tak viem že neviem kedy sa to može spustiť. No ale nejdem to moc riešiť uvidim ako bude 🙂 možno zajdem k tomu gyndovi že ako na tom su moje vaječniky 🙂

stvura
14. máj 2011

@vejula naozaj zalezi od castosti toho dojcenia. Ja som dojcila ked bol moj syncek ako tvoj tak 3-4x cez den a v noci 2x. Po tom roku vsak ako deticky castejsie jedia aj inu stravu, tak by si mala kazdu chvilku ocakavat menzes, spravidla do dvoch rokov urcite, jedine to by si musela mat frekvenciu dojcenia ako pri babatku. Ale zasa...dvojrocny rozdiel je naozaj "o drzku", to ti poviem.

tinusa80
14. máj 2011

Mamicky, citim ze sa mi straca mliecko je mozne este to nejako zachranit.Malicky saje ale malo.A potom place lebo je hladny tak mu davam flasku s UM.Maly bude mat za 2 tyzdne 5 mesiacov chcela by som si uchovat aspon ranne a vecerne kojenie a cez den by som mu dala Um.Dakujem

bejata
14. máj 2011

ahojte, ja mám takmer 4 mesačného synčeka a plne kojím. Posledné dve noci si pýtal papať každé dve hodiny. Predtým to bolo každé tri hodiny a raz (to som normálne oslavovala) spal až päť hodín. Ako to je, kedy sa v noci vyspím? Keď budeme dávať príkrmy, tak koľko mi bude v noci spinkať? Aké sú vaše skúsenosti?

renatka100
14. máj 2011

@bejata nasa ma dnes 4 mesiace a je to podobne. Predtym sme sa budili tak 2 x v noci a teraz kazde dve hodiny. Tiez riesim preco to tak je. Ju vsak vyrusi aj taky obycajny prdik, alebo ked sa pokaka hnad chce prebalit a zaroven ked uz je hore aj papat. Neviem ci je to tak aj pri umelom mlieku, ako dlho vydrzia deti nekojene.

renatka100
14. máj 2011

@tinusa80 jednoznacne to vyriesi odsavacka. Mozes odsavat a tym podporovat tvorbu mlieka aj vtedy ked maly nechce papat.

tinusa80
14. máj 2011

@renatka100 a mas s tym skusenost?A ako casto odsavat?Skusala som vela vela som neodtiahla aj ked maly nepapkal dlhsiu dobu

bejata
14. máj 2011

@renatka100 No veď to, u nás je to presne to isté ... Kamoška má syna v tom istom veku ako môj na Bebe a ten jej prespí celú noc. No čo už nám zostáva, len vydržať.

peepka
14. máj 2011

ahojte baby pomozte, ja si myslim ze to bude vse ok ale pre istotu.
maly sa narodil v 36tt, hned som si ho dala na hrud, krasne koji, narodil sa 11.05. dnes rano mi prislo mliecko, dovtedy pil teda kolostrum a pije ozaj krasne, prehlta a vsetko ako ma byt,
no prislo mi mliecko prsia su tvrde a ked sa napije tak aj tak su tvrde, pije momentalne iba z jedneho pri kazdom razi. a akurat si dal lave,prave nemal asi od 5hodiny a citim ze je tvrdsie ako lave, vadi to??????? nechcem dostat daky zapal.
ziadne cerv.skvrny na nom ale nemam.
ja si myslim ze to prejde ze sa prsia naucia kolko a kedy si on pyta..co vy nato?

renatka100
14. máj 2011

@tinusa80 ja som kazde dve hodiny, v noci pila sama

vejula
14. máj 2011

@stvura ja kojim tak väčšinou 4krat za den niekedy5x a v noci väčšinou 3x... tak neviem. ale zas je pravda že ponukam mu, možno keby mu neponukam tolko nepije, lenže jaj som trošku asi fanatička alebo čo, lebo v podvedomi mam vlastne strach z toho že mi začne menej piť že sa mi začne aj mlieka menej tvoriť, nevim, take rozporulne je to, na jednej strane chcem mrchu a na druhej nechcem kojiť menej ako doteraz 😅
@tinusa80 neboj mliečko sa ti určite nestraca... prikladaj maleho čo najčastejšie každu chvilku, ked potiahne len trocha nevadi o chvilku ponukni opať... aby boli prsia stale stimulovane... napr moj beťar ked niekedy len začne piť fakt len chvilku a potom sa odtiahne ja hned citim ako sa mi obe prsia naleju mliečkom... nieje to moc prijemne takže za nim potom beham že ked to už načal nech to aj dokonci 😀 😀 Takže neboj UM by som zbytočne nedavala, to je väčšinou len začiatok konca. nepoznam vela žien ktore ked začali prikrmovať UM ostali pri kojeni nejako dlhodobo, väčšinu po čase prešli na UM uplne... takže neboj a stale ponukaj, všetko bude ok 🙂
@bejata
@renatka100 tak kočky moj ma 13 mesiacov a ešte sa budi tak 3x v noci... a tiež niekedy uvažujem kedy prespin celu noc, ale moc to neriešim, isto to raz pride, teraz si uživam že ma tak potrebuje a tešim sa z toho.. aj ked občas samozrejme si tiež povzdycham, hlavne ked sa mi v noci preberie tak že sa začne rehotať hadzať do perin a nie a nie spať... a už ked by aj chcel zas nemože len plače nervači a nevie ako zaspať ked už sa prebral 😖 to už mam sto chuti ho dať do postielky ked to trva adlho, ale aj tak to nikdy nevydržim. pravdupovediac sam v postielke mi ešte nikdy nezaspal, vždy len pri mne poväčšine na ciciku... je to dan kojacich mamičiek ale verte mi isto to stoji za to a tie detičky nam to milion nasobne vynahradia... ten moj mi to už vynahradza, je to strašny maznačik neuveritelne milučky a ja viem že je to aj tym že ho stale kojim 🙂

stvura
14. máj 2011

@bejata no neviem ci si slubujes od prikrmu ze bude dieta spat, ale ak hej, tak ta sklamem...moja mala je momentalne LEN 5xhore, ked mam stastie tak 4x, inac aj 10x. Zacnu prikrmy, ale zasa pojdu zuby...tazko povedat {ja davam zatial len nemliecne kase s ovocim na veceru}.
@vejula podla mna sa nemusis bat....moj maly od roka a pol v noci napr. nepil vobec, prespal noc a dojcila som ho aj v den porodu malej...potom nejaky cas tandem a teraz na striedacku, ale maleho uz len 2x denne maximum. 😎
@peepka skus ponukat na striedacku, aby sa ti nevytvorili hrudky v prsnikoch a nasledne zapal.

peepka
14. máj 2011

@stvura ponukam raz jeden raz druhy.....a za tuto chvilku dokym sa zobudi a mu dam ten pravy s hadm nic nestane booze stresujem co? 😀 😖

peepka
14. máj 2011

prosim surne surne nic sa mi dovtedy nestane..dokym ho znova nenakojim z toho prsnika?? a budu postupne menej a menej tvrde??

strapco13
14. máj 2011

@peepka vsetko je OK..pokial prsia teda nebolia, ale to nepises ...koj na striedacku..ponukaj napr 3 hodky prave opakovane/ked bude chciet papat bude, ked nebude, nebude/, potom dalsie 3 hodky lavy prsnik..prsia sa postupne prisposobia..to sestonedelie to ale asi potrva..predsa to chce cas..na zaciatku ma vacsina zien nadprodukciu..potom to klesne na normal, prsia zmaknu..ale nezname na to, ze v nich mliecko nie je
koj na poziadanie, ziaden cumel, ziadna flaska, ci klobucik 😉
a gratulujem

peepka
14. máj 2011

@strapco13 super to som potrebovala pocut 🙂 neboj ziadne flase a cumle nehrozia, ani odsavat nechcem, nevidim v tom zmysel kedze mliecka mam dost len co by som cecky pomylila, iba som sa bala nejakehjo zapalu nemam s tym totiz skusenosti..so zapalmi a bolestami a tak, a pri prvom si uz vela nepamatam, on sa narodil ovela vaic predcasne, pouzivala som klobucik 4mesiace a potom uz konecne bez 🙂 dikeste raz, tak budem cakat kym to prejde..

oh a neboli ma iba su oba take tvrde a nepohodlne to je a ten pravy momentalne je taky citlivejsi a taak..nie ze bolestivy i ked co ja viem..no v kazdom pripade nic cervene nevidim a hadam sa maly coskoro zobudi na krmenie lebo umrem! aj som skusala mu ponukat ale ani za boha, iba spal 😀

strapco13
14. máj 2011

@tinusa80 dokrmovat flaskou...no casto to vedie k odstaveniu...nastartuj laktaciu..jednak odsavaj po kojeni /a tym mlieckom mozes potom dokrmit cievkou na prsniku/ a su bylinky na zvysenie laktacie.
pozri si linky
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-...
a samo aj ostatne clanky ti pomozu..ale toto je asi ta zakladna odpoved na tvoju otazku

strapco13
14. máj 2011

@peepka odsavat nemusis..pokial ale citis, ze je prsnik prilis preplneny..tak len rucne odstriekaj trosku, nech to napatie povoli
a ziadne intervaly, ci natahovanie casu medzi kojeniami 😉
drzim palce, pojde to urcite 😉

peepka
14. máj 2011

@strapco13 hej uz som trosku skusala ale mne to moc nejde..nikdy sakra neslo.. 😅

peepka
14. máj 2011

@strapco13 nie nie, ja ho krmim na poziadanie, ked chce da si a ked ma dost ma dost ...dnes tu bola babica a sa ma pyta ze ako maly koji, ako casto hovorim tak vseliako ja to nezapisujem ze co ja viem niekedy si da co hodina inokedy spi aj 4hodiny a ona ze nooo to uz je maximum to uz potom budit..hovorim, no to urcite, on vie presne kolko potrebuje a kedy, ved ked sa nakoji o 2 a potom o3 nebudem od neho ocakavat ze bude kojit nejak skoro..viem ze bude dlhsie spat...ale ona sa asi bala lebo ked sa narodil mal malo cukru v krvi hoci sa to stabilizovalo o par hodin..tak strasia 😝 😀
dakujem este raz, tusim sa budi idem kuknut ci ma hlad 🙂

strapco13
14. máj 2011

@peepka to ze nevies odsat, ci odstriekat..nevadi, to nema s mnozstvom mliecka v prsniku nic spolocne
na povolenie toho tlaku su dobre aj studene kapustne listy, ci cokolvek studene /tvaroh/...ale max 2x denne ..nie pred kojenim, lebo by sa tazsie spustalo mliecko
rucne odtriekanie..nestalacame bradavku ale prsnik mozes predtym pomasirovat prsnik
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/odsava... ..tam je obrazok