Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

ayshka
8. mar 2011

@kamajka a este ma napadlo, ked pridete z prechadzky, tak vtedy mu hned daj, ja som si mojho naucila uz tak, ze ked prideme z prechadzky, tak rychlo sa vyzliekat a ide sa na postel cicat mliecko. 🙂 a ked hned nedam tak chodi za mnou a taha ma a mrnci kym nedostane svoje mliecko 🙂
@prsky tie polohy pri kojeni su aj u nas naozaj srandovne, niekedy ho musim napominat, ze takto sa nepije, ze musime aj nejaku kulturu dodrziavat 🙂

kamajka
8. mar 2011

@ayshka s tým kľudom som to skúšala ale moc to nejde, ani tak ho nezaujíma didi, a aká poloha je dobrá pre také 8kilové deculo? Možno že sa mu len zle leží.... ja už neviem...bojím sa aby mal dostatok mliečka, predsalen, v tomto veku je ešte mliečko hlavným zdrojom výživy 🙂 . Ďakujem za radu, no skúsim tak z prechádzky a potom dám vedieť čo ako 🙂

ayshka
8. mar 2011

@kamajka tak skus vystihnut take chvilky ked je najkludnejsi napr. hned po zobudeni, z prechadzky...neber ho od hracky, ze ide sa papat a hlavne ho nenut nasilu, ked nechce skus inokedy. To ci ma dost tekutin zistis podla plienok, mal by mat 5-6 pocikanych plienok za den.
Ja kojim cez den hlavne v priecnej polohe, vtedy sa najlepsie dietatko prisaje, tak ze si ho vezmes do narucia. Ja robim tak, ze sedim v tureckom sede na nohy si dam vankus a nan dietatko, tak ho aj uspavam, da sa tak aj jemne pohojdavat a to ho ukludnuje a rychlo mi tak aj vie zaspat. Mozno treba aby ste si vytvorili nejaky ritual, jedno miesto, napr. postel v spalni, do ruk hracku, ktoru ma rad, mozes mu spievat, moj mal niekedy rad ked som mu nozicku masirovala a tak sa ukludnil... aby si spojil kojenie s prijemnym.

kamajka
8. mar 2011

@ayshka 🙂 díky no budem musieť prísť na niečo čo na neho bude platiť. Myslím, že tekutín má dosť, v kuse je pocikaný.

mariana0915
8. mar 2011

Maminy može sa užival maalox(na palenie zahy) pocas dojcenia?????? 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

ayshka
8. mar 2011

@kamajka ja myslim, ze to poriesite a casom si v tej malej hlavicke uvedomi, ze hracky a vsetko nove navokol neutecie a najde si cas aj na didky a znova si ich zamiluje 🙂

strapco13
8. mar 2011

@mariana0915 moze sa uzivat 😉 aj v pribalovm letaku je pisane, ze sa moze

ayshka
8. mar 2011

@nikina17 rada by som pomohla, ale asi ti velmi neporadim ☹ moja sestra mala nieco podobne, tiez zapal az hnisave lozisko, ktore jej vytahovali ihlou, skusim sa jej spytat ci tiez potom mala problem s tym tecucim mlieckom a ako rychlo sa jej to zahojilo. Mozno trva nejaky cas, kym sa to tkanivo zaceli, ale to su len moje laicke dohady, fakt neviem. 😝
Z toho prsnika teraz vobec nekojis alebo odstriekavas? Nerozmyslala si kontaktovat nejaku laktacnu poradkynu v okoli, zeby sa prisla pozriet? Mozno ti aj tu baby nieco poradia 🙂

mariana0915
8. mar 2011

@strapco13 praveže tam je že poradte sa s lekarom o použivani 🙂 som si myslela že sa može ked sa moye pocas tehotenstva ale chcela som sa uistit dakujem 🙂 😉

melanche
8. mar 2011

ahojte, viete mi niekto poradit? mala ma uz treti den zelenu stolicu, dnes uz dost vodnatu, tak sme boli u dr. samozrejme zobrala stery atd. mala je vesela, vysmiata, teploty nema, len ta stolica-tak kazde dve hodky. mlieka mam myslim dost, ma 5700 g. takze aj pribera. no a problem je zase moja dr. radila mi aby som jej minimalne 24 hod. nedala svoje mlieko. mam jej davat smectu, ryzovo mrkvovy odvar a banan. a brusnicovy caj. mlieko si mam odstriekavat. no ja si neviem dost mlieka odstriekat-aj ked ho mam dost, tak odstriekam len 20 ml, aj casu na to je malo, proste si neviem predstavit cely den si odstriekavat mlieko a bojim sa dat malej flasu. a ked neodstriekam poriadne, tak sa mi aj menej bude tvorit. a samozrejme mi spomenula medzi recou ze existuje na taketo problemy sunar, aj mi dala letak. chcem sa spytat-ozaj nemam malu kojit? ja som od dnes aj na prisnej diete, tak hadam jej moje mlieko neuskodi. fakt neviem, zase bojim sa ze skoncime v nemocnici, pri nasom stasti...

mariana0915
8. mar 2011

@melanche ahoj tvoje mlieckop na hnacku je najlepsi liek ,ja som moju len kojila ked mala hnacky a potom sa to upravilo 🙂 moyno ti poradi viac prsky alebo strapco aj annag 🙂 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

didulka85
8. mar 2011

@melanche moja dcerka mavala tiez zelenu stolicu, ked bola malicka. Doktorka povedala, ze u plne dojceneho dietata je to normalne. Hlavne je, aby dieta prospievalo a bolo spokojne.
Zelenu stolicu mavala hlavne vtedy, ked som mala velmi naliate prsia a cucala vela predneho mlieka.

nikina17
8. mar 2011

@ayshka
aj tak dakujem. Len mne to nevytahovali ihlou, mne to narezali v narkoze, takze ta ranka bola asi vacsia ako od ihly. Ale aj tak dakujem za ochotu. Kontaktovala som laktacnu poradkynu, ale ta radi len cez telefon, takze mi to moc nepomohlo a ona sa s takym niecim nestretla.

kryska5
8. mar 2011

@biehn Ahoj, prosím ťa o radu, mám podobný problém ako si písala Valike. Malá má 7,5mesiaca a úplne stráca záujem o prsník cez deň. Teraz je stav taký že pije ráno okolo 6:00 potom pije pred doobedným spaním (donedávna sme uspávali na fitlopte, v poslednej dobe viacmenej zaspáva na prsníku) a keďže poobede chodíme von, tam už mi mliečko nepije ,ani pred ani po prechádzke, a pije potom až večer okolo 18:00 keď ide spať. Podľa toho čo si písala som chybu urobila asi s dudlíkom. Malej som dudlík nedávala a vlastne sa naučila dudlovať až v 5mesiaci, ale používali sme ho len príležitostne aj to hlavne kvôli zúbkom, tak aj teraz nakoľko jej rastú horné zuby a dudel jej viditeľne pomáha, na druhej strane asi odbúrava denné kojenie, čo ma veľmi mrzí. Takže asi treba zahodiť dudel? V noci kojím na požiadanie. Od narodenia sa v noci hlási cca 6x, v poslednej dobe je to častejšie. Spáva so mnou v posteli. Mala som problémy so striekajúcim mliečkom a malá sa na to veľmi hnevala okolo 3-4mesiaca, takže sme často kojili poležiačky. Teraz sa mi prsníky zdajú v noci akoby som mala menej mlieka asi aj pre to časté nočné kojenie. Pijem čajík na podporu kojenia od Weledy. Mliečko sa mi nespúšťa hneď, malá musí párkrát potiahnuť a potom mliečko tečie-strieka. Mliečko malej cez deň ponúkam ale často ma úplne ignoruje. Dokonca som skúšala nedať jej doobeda desiatu ale prso odmietala a nechcela zaspať pokiaľ som jej nedala príkrm, potom sa aj nakojila a zaspala 🙂 . Malá mala na poslednej poradni keď mala 6mesiacov 6,8kg, takže s priberaním problémy nemáme. Prosím ťa poraď ako rozbehnúť denné dojčenie, rada by som malú dojčila čo najdlhšie. Mám si cez deň začať odstiekavať mlieko? Ďakujem 😵

carodejnica
8. mar 2011

@melanche
Nedá sa nereagovať, zarazilo ma, že ti lekárka doporučila pre skoro 4 mesačné dieťa (predpokladám zatiaľ neprikrmované tuhými príkrmami) ryžovo-mrkvový odvar (ešte ako tak) ale banán??? 😕 To je čo za haluz? 🙄 A Sunar???!!! Neviem, čo odpíšu dievčatá, ale aj podľa mňa na akúkoľvek hnačku je pre také malé dieťa jednoznačne najlepšie materské mliečko!! 😵

Narýchlo som vygúglila tieto články -
http://www.alinka.sk/c/hnacka-u-malych-deti-578...
http://detskechoroby.rodinka.sk/index.php?id=hn...
http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=29791
http://www.apotheka.sk/default.asp?id=139&prg=a...
Všade sa píše - dojčené deti aj počas hnačky naďalej dojčite ! 😵

pozn. Ak má zelenú stolicu, možno tam bude aj iný problém... možno pije málo zadného mliečka... dievčatá ti tu poradia 🙂

strapco13
8. mar 2011

@mariana0915 praveze v letaku je vynimocne pisane, ze Maalox mozes pri kojeni /ziadne to, ze poradit sa/
http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/pil/maalox...

strapco13
8. mar 2011

@melanche rozhodne iba kojit 😉 ..tvoje mliecko je to naj..zelena stolica bude pravdepodobne bud z toho, ze pije viac predneho mliecka, cize nedopija prsnik do dna http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
keby sa aj jednalo o nejaky infekt..v tvojom mliecku su protilatky, ktore mu to pomozu prekonat
skor by som dala probiotika tebe ako matke, preju do mliecka a tak k malej

melanche
8. mar 2011

dakujem vam, mne sa tie jej odporucania hned zdali byt divne. dufam ze to co najskor prejde.

vikuska.
8. mar 2011

Ahoj @awalancha3, citala som si Tvoj prispevok, a chcela som Ti len povedat, ze vsetko ako robis, robis spravne. Prikladas ako mas na poziadanie, flasu ani dudel nepouzivas - co je super, ze mas ortodoxneho kojenca, zachrani Ti dojcenie. Len necakaj a nespoliehaj sa na pocit plnych naliatych prs. Prave naopak, naliate prsia, ako to opisujes, su vlastne nevyprazdnene. Fakt, ze nedokazes odsat je uplne nedolezity. Su maminky, ktore odsaju malinko, no babo pribera ze az. Este k tomu si vylakana, ze mas malo mliecka, cize sa urcite snazis odsat co najviac, a teda sa sustredis - a samu seba znepokojujes. Mliecko, ako mi povedala laktacna v nemocnici, ked som isla vzdat dojcenie, sa tvori v hlave, nie v prsiach. Skus sa teda upokojit - viem, ze sa mi lahko hovori (ale ver, boli sme vo velmi podobnej situacii) - vselico sa zmeni. Avsak naozaj naozaj necakaj na pocit naliatych prsnikov. Mliecko sa tvori uz pocas kojenia, nie medzi kojeniami, je to fantasticky zariadene, nemas sa coho obavat.
Nakoniec, co sa tyka priberania, nevies akeho mas pediatra, ale mnohi nas maminky strasia tabulkami. Tie su pritom vyrabane na zaklade prikrmovanych deti, nie dojcenych, a to je velmi mylive. Riad sa tym, ci je Tvoja princezna vesela, ci dobre cikate a aku farbu cikate. Nedivaj sa na gramy. Babatka priberaju casto v skokoch. Pre pokoj v dusi by som Ti odporucala spojit sa s nejakou laktacnou v Tvojom okoli: skontrolovat prikladanie, upokojit dusu, vratit rozhodene sebavedomie. Drzim Ti palce!

vikuska.
8. mar 2011

Maminky a profesionalky, mozete mi poradit?
Zacali sme prikrmovat nasho devatkiloveho ehm-drobceka, tyzden pred dosiahnutim siesteho mesiaca (nastup do prace, neskutocny zaujem o jedlo). Krasne papame. Prvy den sme zacali s asi 15-timi lyzickami a mnozstvo sa stale zvysuje, dnes (jedenasty den prikrmov) to je okolo 70gramov, po ktorych nasleduje este dokojenie. A velmi pekne vykadenie.
Avsak - okrem tohto prikrmu sa nas synator koji takmer kazdu hodinu a pol, a v noci pribizne kazde dve. Zda sa mi to naozaj velmi vela, a rozmyslam, ze mliecko mu asi naozaj nestaci (6 mesiacov a 9 kil, v styroch mesiacoch 7 kil). Mozem mu takto skoro zacat podavat uz aj druhy prikrm, na desiatu? Teraz je do tych 11 dni od zavedenia prikrmov, a ja nechcem nic unahlit. Alebo radssej ostat pri zeleninke, ale dat ju dvakrat do dna? Ci radsej len vydrzat a vyckat ten prvy mesiac? Vdakaa!

adikia10
8. mar 2011

Ahojte, chcela by som Vas poprosit o radu. Moj syn ma 9 mesiacov. Takmer 6 mesiacov sme sa plne kojili, potom sme zacali so zeleninovymi prikrmami. Pocas celej doby som mala mliecka len tak akurat, niekedy som mala aj obavy, ci je to dost, ale kedze syn krasne priberal, bola som spokojna. Od ukonceneho 8 mesiaca som zacala pouzivat Nutrilon HA na pripravu vecernej kasicky. A ako som predpokladala mliecka zacalo byt stale menej a menej. Tak sme zacali davat Nutrilon HA aj na rano. Momentalne sa kojime uz iba v noci, lebo cez den zacal syn prsnik odmietat. Problem je, ze poslednych par dni je uz toho mliecka v noci naozaj menej a menej. A aj syn zacina byt nervozny, ked mu ide len velmi malo mliecka v noci, ze sa niekedy aj rozplace. Velmi rada by som ho este aspon v noci kojila, kedze mame velmi pozitivnu rodinnu anamnezu na alergie, verim, ze kojenie pomoze. Nemate niekto skusenost s takouto situaciou? Pomoze, ked si v priebehu dna budem odsavat mliecko?

strapco13
8. mar 2011

@vikuska. ma 9 kil a ty mas pocit, ze mu mliecko nestaci? 😅 a z coho to potom pribral podla teba 😉
priskorym zavedenim velkeho mnozstva prikrmov riskujes odsatvenie...staci kazdy mesiac pridat jeden novy chod
on sa teraz mozno castejsie koji, lebo sa potrebuje upokojit, ze napriek tej zmene /prikrmom/ ma stale teba a tvoje mliecko k dispozicii
a su to PRI.krmy..cize jedlo popri kojeni, kojenie je stale to hlavne..este stale ste dojca 😉
navyse ho prikrm moze aj smadit, tak si pyta aj pit
nemas sa kam ponahlat 😉

strapco13
8. mar 2011

@adikia10 ponukaj prsnik casto, striedaj prsniky az po stlacani, skus nieco na podporu kojenia a mozes aj odsavat, ak sa Ti bude dat, ale nestresuj sa ak nic neodsajes, lebo odsavacka nie je taka ucinna ako babo
úpomoze ti http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/

adikia10
8. mar 2011

@melanche Ahoj, my sme mali podobny problem, ale iba jeden den, kojila som ho aj nadalej s tym, ze som mala prisnu dietu a pre maleho som spravila mrkvovy odvar aj 2 krat denne a dala som mu pit aj cierny caj pre deti, za 12 hodin bolo po probleme. A my sme v tom obdobi uz mali aj ovocny prikrm, ten sme v ten den aj nasledujuci vynechali a uz bolo fajn.

vikuska.
8. mar 2011

No ze nestaci sudim z toho, ze kazdu hodinu a pol... 😒 jedava veliciznu porciu vzdy na obed, stale sa zvacsujucu. Preto sa zamyslam nad tym, ci mu je to dost. Jasne, ze doteraz priberal krasne, lebo sme sa krasne kojili (zachraneni laktacnou zazracnicou). 🙂))

vikuska.
8. mar 2011

@strapco13 No ze nestaci sudim z toho, ze kazdu hodinu a pol... 😒 jedava veliciznu porciu vzdy na obed, stale sa zvacsujucu. Preto sa zamyslam nad tym, ci mu je to dost. Jasne, ze doteraz priberal krasne, lebo sme sa krasne kojili (zachraneni laktacnou zazracnicou). 🙂))

liv1
8. mar 2011

@adikia10 áno jednoznačne na zvýšenie tvorby ti pomôže ak budeš cez deň odsávať, keď malý cez deň piť nechce. čím viac budeš odsávať a malý piť, tým viac sa bude tvoriť 😉 . A skús potom vyradiť aj ten ranný nutrilon. Mne na zvýšenie tvorby mliečka pomáha aj kombinácia homeopatík agnus castus a ricinus comunis. Ráno jeden, na obed druhý, na večer zase ten prvý. 😉

strapco13
8. mar 2011

@vikuska. a na prsniku aj pije..alebo si skor len tak dudka?
ale hodina a pol je dost dlho bez kojenia 😉

vikuska.
8. mar 2011

@strapco13 Nie, nie, pije kvalitne, naozaj efektivne. Doteraz to boli tri az styri hodiny, niekedy pat. Ako prichadzal do siesteho mesiaca, frekvencia sa stupnovala, co podla mojej laktacnej bol pomaly nastupujuci znak pripravenosti na prikrmy. Teraz sa vlastne okrem prikrmu kojime 12 az 15krat denne, preto rozmyslam, ci by to nechcelo este nejake ine jedlo. S dojcenim vobec nechcem skoncit, ani ho ohrozit, len sledujem nasho valibuka a snazim sa mu vyjst v ustrety.