Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
12. apr 2010

miminkaa6 - bradavky treba vyliečiť, máš na nich infekciu:

- sksú zohnať Bactroban, resp. Framykoin (sú na predpis, no snáď ich zoženieš, možno máte i doma v lekárničke)
a Canesten, resp. Candibene mastičku - to je na voľno.

natieraj v tenkej vrstve po každom dojčení, nechaj mastičku vsiaknuť do pokožky. Skús vydržať. Ono to bolí len pri prisatí, potom počas dojčenia sa bolesť zníži. Keď bude akokoľvek prisatá, neodpájaj ju, len si ju naprav - zatlač jej rukou na ramienka tak, aby si hlávku mierne zaklonila dozadu, brada sa jej hlboko zaborí do prsníka, noštek bude voľný. Skús polohu, pri ktorej bude najväčšia ranka v kútiku pusinky.

pozri si prosím, ako sa má bábo správne prikladať - bábo k prsníku, ie aby si naslepo kadejako bradavku chytalo:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

miminkaa6
12. apr 2010

a este by ma zaujimalo ze na dotyk su dost take horuce a niekde na niektorych miestach zväcsa zboku a zvnutra take tvrdsie ...co to je to normal,aj ked sa ich dotknem tak tak stipu no neviem moze to byt tou infekciou teda...

zdenka_pp
12. apr 2010

Ďakujem Annag, čo najskôr ti napíšem.

zuzkabar1983
12. apr 2010

Ahoj Annag, chcela by som ta poprosit o radu. Moj malu ma momentalne tyzden aj 4 dni a trapi ma len to, ze mam pocit, ze malo papa. Vzdy ked ho kojim, tak mi po 15 minutach zaspi a nie a nie ho zobudit. Avsak ma dost nekludni spanok ,,,, mrvi sa ako keby ho brusko bolelo. V nemocnici mi vraveli, ze by som ho mala kojit 15 minut z jedneho a 15 minut z druheho prsnika, avsak prv nez stihnem dat druhy prsnik, tak tvrdo spi. Kojim cca kazde 2 hodiny. Myslis, ze mu staci mliecko, co si vytiahne za 15 minut z jedneho prsnika? Stolicu mame peknu zltu, takmer na kazdej plienke je trosku nakakane alebo ''naprdkane'' a ked sme boli na prevazenie po 4 dnoch ako nas putili z nemocnice tak pribral 95g. Nerada by som ho prikrmaovala, kedze mliecka mam dost, ale bojim sa, aby sa napapal dost.

dulkagabulka
12. apr 2010

zuzka, to či dost vypije zistiš podla pocikanych plienok, podla toho,že ma krasnu "praženicovu" stolicu, /ktoru neskor mat nemusi, kojene dieta moze nemat stolicu aj niekolko desiatok dni 🙂 /že je spokojna a že ma prirastky na vahe..kojenie každe 2 hod je v poriadku...bud trpezliva, tvoja malička si estelen hlada svoj rytmus...želam krasne kojenie 😀

annag
12. apr 2010

miminkaa6 , dávaj ten Canesten určite.

- zatrvdlinky a horúci prsník z boku - je to tým, že sa prsníky zle vyprázdňujú, skús zaradiť futbalovú polohu , samozrejme prisatie asymetrické. Kam smeruje brada bábetka, z tej časti najlepšie prsník vyprázdňuje . Keď sú zatvrdlinky zvnútra, tak priečnu polohu.

lucinka4
12. apr 2010

ahoj annag,davam si na tie bradavky Canesten a myslim,ze je to troska lepsie ale chcela som sa spytat..dnes mi v lekarni poradili Multi-Mam Compresses,ze sa to dava na bradavky. chcem sa ale najprv poradit s tebou aby som to nahodou nezhorsila,mas s tym nejaku skusenost. Su to nejake napustene vlozky do podrpsenky.

annag
12. apr 2010

zuzkabar1983

ako píše dulka - plienočky sú dôležitá informácia v týchto dňoch. Výdatných pokakaných plienok by malo byť 2-3, pošpinených trebárs i v každej plienke. Pocikané znamená, že jednorázová plienka ťažko padne na zem, neletí ľahko ako suchá plienka.

Bábo si svoje mliečko neťahá podľa minút, ale podľa pauzy v brade počas dojčenia: Keď brada poklesne, na chvíľku sa zastaví - vtedy sa pusa nalieva mliečkom, čím je pauza dlhšia, tým viac mliečka bábo v tej chvíli v puse má. Keď sa brada vráti späť, bábo mliečko reflexne prehltne. To, či má bábo piť z jedného prsníka alebo oboch rozhoduje ono samé. Ak spokojne zaspí po intenzívnom pití s pauzou v brade, na dojčenie sa hlási, nie je apatické, je všetko ok, má dosť i z jedného prsníka i z 15 minútového dojčenia.

Bábo na prsníku zaspáva, ak je tok mliečka slabý. To je vtedy, ak bábo pije s pauzou v brade veľmi krátko (ťažko povedať čas, lebo ide o dĺžku tej pauzy, teda aké veľké glgy robí) a zvyšok času, resp, prevažný čas na prsníku len cucká naprázdno - pohyby sú len plytké a rýchle. Vtedy treba bábetku pomáhať stláčaním prsníka, resp. výmenou prsníkov, aby sa tok mliečka zrýchlil. Lebo málo zasýtené bábo prebudí spoľahlivo len silný tok mliečka, žiadne šteklenie ...

pozri si stláčanie prsníka, to môžeš v závere dojčenia robiť, a sú tam i odkazy na videá, kde vidno, kedy bábo pije, kedy len cucká

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

annag
12. apr 2010

lucinka4 , pokračuj prosím v Canestene

anib
13. apr 2010

ahoj annag, chcela by som Ta poprosit o radu, dcerka ma 11 mesiacov,stale ju kojim, má len 3 spodne zubky zatial,stravu mixujem, velmi nechce zuvat, no doteraz mavala cumel, uz vacsinou len na noc,ked jej pri spani vypadol,aj si ho sama zalozila,no tak 2-3x chcela mliecko papat,cez den ho mala len pri zaspavani 2x, chcem ju oducit,uz 3 den je bez cumla,no viac chce teraz v noci moje mliecko,asi aby ma citila, myslis,ze som urobila dobre, neviem,ak jej pojdu dalsie zubky,co bude robit potom...

datkova
13. apr 2010

ahoj annag, včera bola do dámskeho magazínu pozvaná pediatrička, ktorá hovorila, že optimákne je dojčit do roka, potom NEODPORUCA, pretože počas dojčenia staršieho dietata, sa k dietatu dostávaju nežiaduce látky, plyny...... ked budeš mat nahodou čas, pozri sa na to prosím, čo si o tom myslíš? http://www.stv.sk/videoarchiv/relacia/damsky-ma...

zzz77
13. apr 2010

Ahoj Annag, vdaka tvojim vybornym radam do dnesneho dna kojim bez problemov. 😵 😵
Chcela by som ta poprosit o radu v nasledovnej veci: Asi tak 2-3 dni ma strasne bolia bradavky pri kojeni, taky pocit ako ked som zacala kojit a neboli bradavky navyknute na sanie. Maly ma teraz 6 mesiacov, moze to byt kvoli vacsiemu apetitu? Zubky zatial nema. Citim ze silnejsie saje a vela natahuje cicik.
Dakujem za radu 😉

jespera
13. apr 2010

Annag ahoj, obraciam sa na teba s problemom aj ja. Mam 5 mesacnu dcerku skor narodena, plne dojcim, aj kazdu hodinu - tak ako si mi radila, ze to nie je problem. No v poslednych dnoch je strasne nervozna, nikde neostane viac ako pat minut /postielka, kresielko, hracia deka...) odmieta jest, prisaje sa, mlieko jej tecie, odrthne sa, krici, kope, nervozna...nie vzdy, v noci papa pekne aj vecer po kupani, len cez den je taka nervna...z okolia pocuvam ze zacat davat prikrmy skor...co ty na to?
Alebo napr. potaha max. 2 minuty - zacne doslova kvicat, zoberiem ju hore - poriadne sa jej odgrgne a to je vsetko, len silne pochybujem ze sa za dve minuty naje dosyta...co s tym, preco toto robi? dakujem za odpoved.

prsky
13. apr 2010

datkova...sranda, nedavno zas davali rozhovor s nejakym panom doktorom (uz si napamatam presne, ze co bol zac) a ten odporucal dojcit minimalne 3 roky (ale je mozne, ze to bol gynekolog a odporucal to kvoli prevencii rakoviny prsnika) a pan primar na pediatrii na antolskej nam zas odporucal dojcit co najdlhsie, lebo z toho su mudre deticky ako on 😀 😉 Inak z hladiska logiky by som povedala, ze je to chobotina, pretoze podla pani docentky do roka dojcenie ochranuje dieta pred neziaducimi ucinkami stravy a potom zrazu po roku sa do mlieka zo zliaz dostava chemia, ktoru naakumuluju zo stravy? tiez ma zarazilo, ze odporuca zavadzanie kasiciek od 4 mesiaca. (inak mi to pripomina jedno cislo mama a ja - boli tam popisane myty o detickach - spisala ich nejaka nemecka sestricka - a jeden z mytov vraj je, ze materske mliecko sa rychlo stravi a ze preto sa dietatko v noci ma narok budit, ze prave naopak od 3 mesiacov je vhodne, aby babatko spalo celu noc a o dve strany dalej odpovedala slovenska pediatricka v poradni, ze MM je rychlo stravitelne a preto si dojcene deti pytaju castejsie jest ako nedojcene 😀 ) a este som sa pousmiala, ze predajcovia a vyrobcovia poharikovej stravy pre deti tlacia na nas mamicky, ze je ich strava lepsia ako doma varena, lebo oni kontroluju zeleninku na dusicnany a pouzivaju vsetko bio a to my nemame sancu takto doma pripravit (kedze doma posadena zelenina je vraj najhorsia,kupovana od malopredajcov tak isto) a pani docentka s tym hrozne nesuhlasi 🙂. asi fakt nemozeme deticky pred vsetkym ochranit a skor ci neskor sa s tym aj tak stretnu

takze zaver: ja by som povedala, ze sa riad zdravym sedliackym rozumom a pocuvaj, co ti dcerka "hovori"- priroda vytvorila mliecko pre babatka a to je najvhodnejsie, co mozu od nas dostat a ja mliecko svojej dcerke neodopriem (aj tak by som jej potom podla nazorov pediatrov musela davat to superzdrave a antialergicke dojcenske mlieko - zeby bolo UM vhodnejsie ako MM?) 😉 ale inak som zvedava, co katka odpovie 😉 a sorry za dlhy a trochu chaosny prispevok 😀

prsky
13. apr 2010

zzz..aj ja som to mala, natierala som bradavky kremikom a zvykli si navyssiu "zataz" 😉

anib...budes dojcit tak ako doteraz 😀 nasa pyrana ma 13 zubov, spodne ocaky su na ceste, dcerka sa dojci kazde 2,5 hodky (teraz to predlzila na 3, tak dufam,ze ten trend sa bude predlzovat 😉 ). ak ti ide o to, aby ste sa v noci dojcili menej, tak to pojde v tomto obdobi asi len cez fnukanie

jespera...skus kuk sem kym ti annag odpovie http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/odmiet...

jespera
13. apr 2010

Prsky - dakujem, velmi dobry clanok..( priznavam ze som trosku pod tlakom - vycerpana, ocko nam odisiel za pracou - mozno si to nase babatko vsimlo a z toho je nervozne...)

carodejnica
13. apr 2010

datkova, prsky.. ...tak som si pozrela v archíve tú reláciu a "žasnem".. nemôžem si pomôcť, ale pani docentka (či aký akademický titul mala) ma dojala.... prvé príkrmy v 4 mesiacoch - polievočky a mäsko, následne v 6 mesiacoch piškótky a krupicové kašičky, kojiť maximálne rok !!!!???? .. nie som detská gastroenterologička, ale príde mi to úplne ujeté....

Ja sa riadim sa tým, čo vidím v prírode... lebo dojčenie je najprirodzenejšia vec na svete, žena je anatomicky, biologicky, geneticky, evolučne a neviem ako ešte prispôsobená dojčiť.... naša mačka začala mladým nosiť myši (prvé príkrmy), až keď behali a mali všetky mliečne zuby, dovtedy len dojčila a dojčila ako najatá dovtedy, kým nebola zase "tehotná", "malé" boli pekne už veľké, neviem to odhadnúť, ale boli asi polovičné z matky, som sa smiala, že sedela a všetky tri sa ku nej nahrnuli tak z nich bola taká riadna chlapatá hrča... potom bola zasa kotná a začala po nich prskať a odháňala ich... neviem, ako je to u primátov, ale musím ísť mkrnúť do ZOO na opicu Nangu, či ako sa volá, annag ju tuž už párkrát spomínala, ako ukážkovú matku... 😉
Myslím, že od Nangy by som si viac dala poradiť, ako od osoby so siedmimi akademickými titulmi... mám pocit, že moc o tom špekulujú... 😀

vinifera
13. apr 2010

carodejnica krásne napísané 😉

zzz77
13. apr 2010

Prsky dakujem, dufam skoro prejde ta bolest bo aj maly citi ze sa dakedy utiahnem ked trosku viac zacucne ci pokuse.

Carodejnica absolutne suhlasim, vystihla si to super uzasne 😵 S ttitulmi sa inteligencia nedava a hlavne sa do toho kafru ludia ktori deti urcite ani z blyzka nevideli. 😒

zajaciq
13. apr 2010

ahoj annag a ostatne kojace mamicky - nemate nejaky link na polohu kojenia v lezme ? na noc ? lebo mam pocit, ze v noci moja mala len zuzle bradavku a nic nesaje a potom to tak dopadne nasledujuce rano, ze ani nechce pit poriadne, ako keby sa kazila (ako pri cumli). 🙄 🙄 diiki pekne

prsky datkova ta docentka mala hrozny chaos v tom co hovorila, ako keby do roka sa tam tie veci do mlieka nedostavali a zrazu po roku ano... jednym uchom dnu a druhym von. nemozeme brat kazdeho, co sa objavi v telke za konstantina filozofa.. uz to dawno nie je ako v sociku, ze ludia v telke = mudri ludia a info v telke = zarucena pravda 😀

dulkagabulka
13. apr 2010

zajaciq..je doležite,aby tvoje babatko tiez lezalo na boku...ty napriklad na lavom boku, dieta na pravom, bradavka ma smerovat presne oproti jeho ustočkam...jeho ucho,plece a bedrovy klb by mali byt v jednej rovine...a v podstate symetricky s tebou...
nepriklad ja som zo začiatku robila chybu,že dietatko ležalo akoby a chrbate a muselo sa otačat na stranu...vtedy može poškodit aj bradavky..

carodejnica..krasne napisane.. 🙂

prsky
13. apr 2010

zajaciq...ja este dodam, ze nam k udrzaniu spravnej polohy v noci pomohol vankus banan - Lalu som prelozila do polohy, za nu som dala banan a spala som dalej - vypracovala som sa tak daleko, ze som ani netusila, kolkokrat v noci sme sa dojcili (neviem to dodnes, len dedukujem frekvenciu podla toho, kolkokrat sa dojci, kym si idem k nej lahnut 😉 )

a o primatoch som kdesi citala studiu jednej antropologicky (ktora sa tym zaoberala ked tiez dojcila) a ak si dobre spominam, primati dojcia kym opickam nenarastu trvale zuby - cize do 4 az 6 rokov a ma zaujala zaujimava dojciaca poloha orangutanej maminy 😉 : http://www.flickr.com/photos/nalindes/1466090146/

prsky
13. apr 2010

a tu je ten clanok od antropologicky http://www.uebersstillen.org/dettwd.htm (je to po nemecky, dole je ale link na anglicku verziu)

annag
13. apr 2010

anib, vymeniť umelú hmotu za prsník je vždy veľmi fajn 😅 . Bábo je s Tebou, cíti Tvoje srdiečko, teplo, cíti sa v bezpečí, cíti, že ho chceš a prijímaš, každým jedným dojčením sa v tom utvrdzuje 🙂 Bábo môže mať plnú pusu zúbkov a hrýzť nemusí vôbec. Bohužiaľ, dieťa, ktoré cumlík poznalo, asi sem tam pohryzie, "vysvetlením" však zabrániš,. aby sa to často neopakovalo 😅 . Ona sa zrejme nezačala častejšie budiť, len si sa o tom vďaka odstráneniu cumľa dozvedela. Dozvedela si sa čosi viac o svojej dcérke , zistila si, že jej režim je v skutočnosti úplne iný, než si si myslela. Dojčením svoje deti spoznávame, lebo sú v našej blízkosti, svojím telom, prsníkom, objatím... reaguješ na jej potreby. Je to tak správne , prirodzené a normálne. Čím lepšie svoje deti poznáme, tým lepší vzťah s nimi máme a budeme mať. Keď čítam témy Každé dieťa sa vie naučiť spať - tie mamičky majú vlastne jediný problém, nerozumejú, resp. nechcú rozumieť svojmu dieťaťu.

Mixovanie - hrubšie kúsky - zúbky: bábo zúbky nepotrebuje na to, aby papalo hrubšie kúsky. Bábo žuje na ďasienkach, stoličky často vyjdú až po niekoľkých mesiacoch , skoro po roku od zavedenia pevnej stravy. Predné zúbky síce môže využiť ak ich má na odhryznutie väčšieho kúska, no žuvať s nimi nebude, na to má ďasienka. 🙂

annag
13. apr 2010

zzz77

treba si dať pozor na správne prisatie, správnu polohu, skúsiť stláčanie prsníka, resp. možno i prestriedanie prsníkov ak nepije, len naťahuje bradavku. Eliminovať vzruchy okolia. Za bolesťou sa môže skrývať i hormonálna zmena - menzes, tehotenstvo a treba vylúčiť infekciu. Aj pália, štípu, svrbia, sú citlivé na dotyk, chlad? Bolia aj po dojčení?

annag
13. apr 2010

jespera - malá má možnosť papať a nepapá, načo by si jej dával príkrmy, keď prísun jedla k dispozícii je ?. Ak vylúčime problém s rýchlym či pomalým tokom mliečka - zrejme áno, keďže večer a v noci sa tak nespráva, bude to len v čomsi inom než v dojčení.

Zúbky a s tým spojená nervozita, nejaké iné nadchádzajúce ochorenie, plný noštek, ušká, alebo povedzme nejaký ekzém, boľavá ritka .... Môže sa nudiť, môže byť unavená, možno trváš na nejakom režime, ktorý jej už nevyhovuje - možno chce papať len raz za 4 hodiny, možno chce inokedy spinkať. Skús hľadať podobnú súvislosť.

annag
13. apr 2010

jspera - aha, ocko odišiel, no tak to bude tým - je to určite veľká zmena pre Vás obe

carodejnica
13. apr 2010

prsky, SUPE !!!! vďaka za linky na články, určite poštudujem, mňa toto veľmi zaujíma... 🙂

annag
13. apr 2010

zajaciq - je to presne ako písala dulka, prsky, len by som dodala , na čo si dať pozor - bábo nesmie na prsníku visieť - čo sa stáva, ak nie je ako spomínali oproti Tebe, ak sa váľa dozadu. Hlavu si podopri malým vankúšom.
Aby si dosiahla čo najlepšiu asymetriu pri prisatí - teda zaborenú bradu v prsníku, musíš si ritku pritiahnuť celkom k svojmu telu a hrudníkom bude o trošku viac od Tvojho tela vzdialená tak , aby mohla byť hlavička trošku zaklonená - bábo nesmie byť schúlené do klbka, inak sa bude noštekom dotýkať prsníka a brada sa prsníka nedotkne.