Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strapco13
23. aug 2010

@weirdo prejde to..raz urcite 😅 😉 ..hlaven na to nesmie mama mysliet..lebo deti najhorsie reguju na mamkine podvedome myslienky zacinajuce na "co, ak bude..." a pod

marcaradko
23. aug 2010

@strapco13
ked mal maly 4 tyzde boli sme v nemocnici lebo grckal prudom a prestal naberat na vahe.po 4och dnoch nas prepustili domov,pretoze sa to upravilo/s odstupom casu som ja sama prisla na to ze to bolo koli tomu ze som mla strasne vela mnlecka,ktore mu doslova striakalo úrudom do pusky a,asi ma aj reflux,lebo mi nadalej vygrckuva aj 2 hodk po kojeni,alebo aj ked normalne lezi a kopka si nozickami,../.no ale po par dnoch dosla prepustacia sprava k pediatrovi a tam mal potvrdene e-coli v crievku.dr. sa ma spytal ci ma hnacky ja som povedala,ze ano,obcas mi tak kakne ze pretecie plienka,badinko...a vyjde to z neho takym tlakom,ze naposledy z boku zavynovacky slo aj na postel.vcera mal chudacik aj zahyby na krku obkakane,...no nekaka mi pravidelne,co uz viem ze pri mojeni je normalane.niekedy 3 dni nic a potom aj 3 x do dna taketo bomby.bojim sa aby sa mi nedehydroval ked su este k tomu aj taketo horucavy,a byvame v podkrovy.
no ale k tomu e coli,o cca 3 tyzdne mu robil kontrolny odber a opat sa potvrdilo ze je to patologicke.tak nasadil ten biseptol,no neviem ci nezavazilo aj to,ze som spomenula to ze mali mi strasne malo spava cca 7-9 hodin za 24 hodin a aj to s prestavkami,po papani sa do pol hodinky zobudi,bud placom,alebo krrom v tvricke,puci sa,ehka,kopka,....proste je neokojny a uz nezaspi,...niekedy na rukach,ale po polozeni na akukolvek postel sa zobudi.niekedy sa prekojime takmer cely den,lebo jedine vted je kludny,...no posledne dni sa z prsnika pusta a neviem ci reto ze mam malo mliecka,alebo naopak je napapany a vadi mu ze mu este tecie a chce dudlat.co sa tyka kojenia urobila som asi vsetky opatrenia co som nasla na stranke ...wordpress...,takze neviem kde robim chybu.ono ano kojim na poziadanie,ale niesom as ani ja stroj a potrebujem si aj ja spravit zakladne potreby ako su wc,sprcha,jedlo,spaaanok.snazim sa nestresuvat,ved to dojcenie je fakt neopakovatelny pocit pre matku a samozrejme aj to babatko,no spavat3-4 hodky za cely den s pestavkami je malo na to aby sa aj to mliecko mohlo tvorit ...hmm.
tento nas nespavy rezim nieje otazka posladnych dni,ale je to od zaciatku,uz prva spolocna noc v nemocnicci bola preplakana....no k tomu mohol prispiet aj moj naarocny trojdnovy porod,bez jedla,spanku,vody,zakonceny cisarskym rezom.
pisala som aj veci od veci co sa tyka e-coli,no mozno to vsetko moze mat neaky suvis tak som spomenula aspom to co si myslim,ze sa moze navzajom neak ovplyvnovat 😒

marcaradko
23. aug 2010

@pipussa ja od detstva hnackujem po vypiti mlieka,no zaujimave je ze jogurty,syry,...mozem...nechapem ...

marcaradko
23. aug 2010

@strapco13 este k tomu e coli,moze to aj chlapcek dosta
t cez moc. cesty-pipik?bo raz mu po noci priiiserne pachla plienocka no odvtedy som to nespozorovala,ale aj tak neak divne pachne ten moc,no mozno to aj pred tym ale teraz tomu venujem asi vacsiu pozornost.no ie vzdy smrdi ta plienocka.vtedy sme si mysleli s MM ze je pokakany,aste sme si hovorili,ze to musi byt "toxicke"... 😅 ,tak to smrdelo,ze este aj cez zavinovacku a nakoniec pokakany nebol vobec.no odvtedy to uz tak nesmrdelo a to uz uplynuly aj dva tyzdne.
ozaj ak je takto premnozena e coli v hrubom crievku,vylieci sa aj samo,alebo nie? a ak nie aku inu sarapatu okrem hnaciek vie narobit?...samozrejme kym su hnacky v takom rozsahu ako pisem ja,lebo je mi jasne ze hnacka do kazdej plienky uz moze ohrozit babatko aj napr. dehydrataciou

dajna11
24. aug 2010

neviete mi poradiť? neviem si to vysvetliť....nemáte podobnu skusenosť?celý večer som mala teplotu,prsník ma bolí na dotyk alebo pri pohybe,nieje červený,ani tvrdý....iba trošku tvrdší ako ten druhý....maleho k nemu prikladám no neviem či je tam nejaké mlieko,ono mi ide ťažko aj vytlačiť z neho....

strapco13
24. aug 2010

@dajna11 to vyzera na zacinajuci zapal a upchaty mliekovod..dobre prezri bradavku aj tie minizahybceky, ci niekde nemas bielu bodku..tu treba prepichnut
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/upchat...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/biela-...

strapco13
24. aug 2010

@marcaradko e.coli je normalny bacil v hrubom creve..jedine ze by to bol nejaky patogenny podtyp...ale ten sa vyskytuje zriedkavo
moj nazor je, ze ste ATB dostali zbytocne a teraz ma po ATB porusenu crevnu mikrofloru..cize su asi premnozene kvasinky a preto moze plienka tak pachnut..treba probiotika..daj aj sebe aj drobcovi
E.coli sa ale moze dostat aj do mocovych ciest..a tam uz nema co robit..moze aj u chlapcov aj u dievcat..vtedy ju uz treba preliecit, ale u deti, a hlavne tak malych treba vzdy k ATB dat probiotika
a to ze ma kojene dieta stolicu v kazdej plienke je normalne..pokial teda nie je vyslovene vodova a zapachajuca
prekanim bodycka a ostatneho oblecenia sa to urcit neda..pretoze stolica kojeneho dietata je redsia..my sme kolkokrat boli az za usami a je zdravy...ale skus aj ine plienky..mne pravidelne prekakal hugiesky...len zatlacil a uz to mal v ponozklach 😠 ..proste mu ich tvar nesedel

olifcek
24. aug 2010

my tiez huggies prekakame a to roznymi smermi

dajna11
24. aug 2010

@strapco13 nemám bielu vodku,mám ale tú bradavku takú tvrdšiu,akoby už tak zmozolnatela....bola som včera u lekára na pohotovosti a povedal že zápal to nieje tak mi nedal ani ATB

prsky
24. aug 2010

@marcaradko to, ze z jogurtu/syru a ostatnych kyslomliecnych vyrobkov nemas hnacku je preto, ze sa vyrabaju fermentaciou (cize akymsi "predtravenim" laktozy)

marcaradko
24. aug 2010

@strapco13
asi som to zle napisala,nam ATB predpisal,no ja som mu ich zatial nedala.preto mam dilemu dat mu ich.lebo tu stolicu ma stale taku riedku nieco medzi vyzivou a penou,ale su v tom aj tie tukove kusky,no vzdy je taka riedka.zapachat zapacha,ale ci neak inak ako ma neviem posudit.a ten moc mu zapachal uz davnejsie.pouzivam pampersky new born.ono ked sa takto prekaka tak sa vacsinou aj pogrcka,bo take tlaky nanho pridu,to proste z neho vystreli.
dr. mi povedal ze to je patogenne 😒 kupili sme aj probiotika v kvapkach,ale na nich je tiez pre zmenu napisane ze od ukonceneho 3-tieho mesiaca a mame dva,no v lekarni o tom vedeli 😒
fakt neviem co mam robit,lebo prospievat,prospieva,len tie hnacky a bolesti bruska-do pol hodky po papani.a bojim sa ze ked bude takto nekludne a malo spavat,tak ho to ovplyvni do buducna.
este spomeniem,ze dr. povedal ze su tam hodnoty 5 cela nieco,...ak sa nahodou vyznas 😒 😕 😅

latvia
24. aug 2010

@marcaradko probiotika biogaiu? ak ano, tak tie sa mozu od 1.mesiaca. to 5. nieco je hodnota coho?

marcaradko
24. aug 2010

@prsky cize moze byt ze mam alergiu na laktozu?a maly to mohol tiez zdedit?
mama mi vravela,ze od malicka som nechcela pit mliecko,kakao,ze som kricala,ze ma z toho boli brusko a aj si na to pamatam.zaujimave,ak som sa to dozvedela az teraz v 27 rokoch.mimochodom po vypiti mlieka,mam stolicu riedku a zltu 😝

marcaradko
24. aug 2010

@latvia ano biogaia,ale na krabicke je napisne ,ze od ukonceneho 3. mesiaca zivota.a ta hodnota 5,nieco,je vysledok z e-coli 😕

latvia
24. aug 2010

@marcaradko hej, od 3.mesiacov, ale to len preto ze na SVK neboli robene testy na tak malych detoch, v CR boli, preto tam maju pisane od 1.mesiaca a preto su aj u nas lacnejsie a v CR drahsie.takze v klude ich davaj.
pokial ti dr. povedal ze mate tu patologicku e.coli tak by som atb dala, patologicka sa musi preliecit.

miska1981
24. aug 2010

ahojte zienky, idem si znova po radu k vam.
neviete preco moja mala uz par dni spusti strasny rev az sa zakucka, doteraz skoro vobec neplakala, takze som sa zlakla, vcera som ju nemohla ani utisit, pritom ju vzdy stacilo zobrat na ruky a bolo dobre.
bala som sa o nu, vsak nie je mozne, ze by zacala len tak plakavat. s bruskom sme nikdy nemali problemy, tak to by som vylucila. vela slinta, zuzle si pery, cmuka, skusala som dasienka a hore ma take tvrdsie skusala som potierat gelom colgel, ale aj tak ju to chytilo. neviem mozu to byt zuby? alebo preco niekedy ten strasny plac, dakujem.

@strapco13 dobre si mi poradila, vcera to uz bolo lepsie s tym kojenim, skusam jej ponukat aj kazdu hodinu, niekedy chce, niekedy odmietne. teraz mam problem, ze ked jej nezacne hned tiect, spusti rev a uz nechce ani ked sa roztecie a len co ju polozim, ze idem dat znova rev a koniec.

marcaradko
24. aug 2010

@latvia juj,dakujem za podrobne vysvetlenie.napisem presne ako mi to dr. povedal.
...ma to tam patologicke,hodnoty 5,...
...hmmm....takze dat? 😕
nevies nahodou ake maju zienky skusenosti s biseptolom?

prsky
24. aug 2010

@marcaradko moze byt, ze alergiu mas, to ti takto nikto nepovie 🙂 ak dojcis a dieta ma problemy, tak skus vylucit vsetky mliecne vyrobky zo stravy, moze to byt tym. biogaiou nic nepokazis.
ake skusenosti s biseptolom mas na mysli? ak ti lekar predpisal atb preto, ze mate patogennu e-coli, tak je vhodne atb dat (ale to ti uz napisala aj povolanejsia ako som ja - latvia 😉 ). a ak atb budes davat, tak probiotika su nevyhnutnost.

kosta123
24. aug 2010

@strapco13 - ,inak od včera večera úspešne kojím večer som jej dala odo mňa ale moc nechcela len trošku a potom si dala len 30ml sunaru,spala aj tak 5 hodín waw........v noci som kojila,ale keď už po 3 minutkách nechcela tak som ju nechala spať, od 4,00 bola hore každú hodinu,ale jedla odomňa celkom pekne ale máličko no neva,inak sa usmieva celý deň,teraz spinká,ešte ma napadlo že či ju nenútim JA jesť,možno keď po tých 2-3 hodínách od posledného jedenia začne plakať,možno je ešte najedená aj z toho mála a ja ju nútim jesť ,,,,,,,ešte to ma napadlo,,,,,,tak to robím tak že keď sa neprisaje tak jej jednoducho nedám a snažím sa ju inak utíšiť ------tak uvidíme.

weirdo
24. aug 2010

@strapco13 - jasne, ja viem, ze prejde 🙂. Mne ani nevadi tak casto kojit ... takze ja nestresujem, ako ked som mala baby blues 😀 😀 😀

strapco13
24. aug 2010

@marcaradko ak je to patologicky kmen tak potom atb treba..ale plus probiotika..ak sa bojis dat malej, tak daj sebe a dostane sa to cez mliecko k nej...ale biogaiu mozes..dovod napisala @latvia 😉

takyna
24. aug 2010

@strapco13 kojim podla toho ako sa mi mala zobudi a ked si pyta, cize zhruba kazde 3 hodiny kojim, vecer pred spanim, kym zaspi mala tak si pyta aj skor, po hodine a pol, v noci prespi od tej pol jedenastej do piatej rano, alebo pol tretej rano, vtedy nekojim

takyna
24. aug 2010

@strapco13 ako v noci tym padom nekojim lebo spinka 🙂

martinaho1
24. aug 2010

Holky, chci se zeptat, lze stejnym zpusobem zvysit laktaci i po 6 mesicich, nebo uz to jde ztuha? Diky moc za odpoved.

januarova
24. aug 2010

@martinaho1, castejsim prikladanim babatka zvysis laktaciu.

keminek
24. aug 2010

@martinaho1 já kdykoliv zvýšila laktaci i v roce třeba. Ale neměla jsem žádnou pauzu.. jako že bych např. měsíc nekojila vůbec a pak se snažila o relaktaci. S tím nemám zkušenost.
Kojila jsem co 2 hodiny, poté jsme odkrkávali, přebalovali někdy apod., pak jsem šla odsávat, co v prsu bylo (20 ml, 2 ml, 0 ml.. to je fuk). Když nebylo mlíčko, mimčo sálo třeba 1-3 minuty, pak už nemělo co, ale přesto jsem šla odsávat výše zmíněná směšná množství. Odsávala jsem tak 10-15 min obě prsa dohromady a v tomto čase jsem je několikrát prostřídala. Pak jsem dokrmila, protože mimču ta pididávka nestačila. Buď tím, co jsem přes den nastřádala po troškách v lednici nebo jsem musela dávat rozmražené mlíčko. Za chvíli jsem zas mohla kojit... děsný. Pak jsem odsávačku druhý den večer vysadila a v té první večerní pauze, když mimčo spalo těch cca pět šest hodin, se mi ta prsa zas krásně nalila a přestala být splasklá a prázdná. Nejde o to, že prsa obecně nemusejí být nalitá. O tom se nebavím. Já v nich prostě to mlíko neměla. 20-50 ml v obou prsech 6měsíčnímu dítěti opravdu nestačí a během kojení se mi vážně nevytvářelo tak hojně a rychle, aby dítě mohlo pít a zasytit se a taky že nepilo 😝 😉 Určitá zásoba od kojení ke kojení podle mého nutná je, přičemž tím nemám na mysli přelitá prsa a nadprodukci (příčina opakované retence a pak i psychika a nakonec celková rozkolísanost laktace bez ohledu na to, že jsem byla naprosto v klidu, neb už jsem byla zvyklá)
Ty úbytky se mi děli ve 4, 6, 10, 12 měsících.. prostě najednou bylo po mlíku a vždycky jsem to vrátila nahoru výše popsaným způsobem. Jde o to kojit / odsávat do zblbnutí v kratších intervalech a tím stimulovat tvorbu prolaktinu. Čím častěji se stimuluje, tím víc ho je a tím je i víc mléka. Projeví se to po vynechání odsávačky nebo v delším intervalu.
A taky jsem se zprvu bála, že když mimčo nebude z prsa pít, tak mi mléko klesne. Mimčo toho mělo po čase plné zuby a občas bojkotovalo prso. Tak jsem se uklidnila a když nepilo, nenutila jsem jej a prostě si to mlíko odsála všechno. A světe div se, bylo ho furt stejně. Nakonec jsem odsávala tak nějak automaticky po každém kojení, mlíka bylo dost. Kdybych neodsávala, zas by to kleslo, protože jak píšu, měla jsem to rozkolísané, bez náležitého odběru by to zas kleslo pod míru na těch 20 ml.. Já potřebuju určitou pravidelnost, jinak mi to lítá jak na houpačce a mimčo vždy nevypilo vše, někdy nechtělo pít vůbec nebo nepilo, protože zrovna jedlo příkrm. Když jsem pak rušila jednotlivá odsávání, tak jsem měla prsa obří a nemohla se mlíka zbavit.. Až tehdy to byla konečně absolutní pohoda.. pozdě ale přece 😅 Někomu to může přijít divné.. No abych řekla pravdu, já to zpočátku taky nemusela řešit. Mlíka jsem měla dost a kojila dle potřeb mimča, dávala dudlat, uspávala u prsa a jednou mimčo pilo za 2 hod. a podruhé za 4 hod. a mlíčka bylo furt hodně. Jenže pak se začaly dít ty problémy a od té doby to lítá a když se nestarám, tak to letí dolů. Zkrátka příroda nenadělila všem stejně. Někdo má větší dojivost.. a jiný zas menší 😝 😀 😉 A někdo nemusí dělat nic a jiný se musí na hlavu stavět, aby kojil.
A abych nemluvila jen o odsávačce.. Častějším kojením se laktace pochopitelně taky zvýší..to je první, co se na zvýšení mlíčka dělá. Ale mimčo musí pít.. a když nevypije nebo vypije, ale přesto je furt mlíčka málo, musí na pomoc odsávačka.

martinaho1
24. aug 2010

@januarova diky moc
@keminek dekuji moc za podrobne rady, taky to tak delam, tak diky za povzbuzeni, bala jsem se, ze uz je po kojeni a prijdu o mlicko...🙂 tak opet nadeje 🙂

keminek
24. aug 2010

@martinaho1 ono když jsem takhle moc odsávala a v prsech fakt bylo strašně málo a mimčo to za okamžik vysálo z obou prs a já šla ještě odsávat, tak prsa byla totálně splasklá, prázdná a mléko nikde. Samozřejmě jsem tímhle postupem to minimum, co tam bylo, ještě snížila a podle toho vypadalo kojení a podle toho vypadalo i odsávání (vytáhla jsem třeba 2 ml z obou za 15 min). Nejdřív mě to děsně stresovalo, ale pak jsem zjistila, že kupodivu po delším intervalu bez odsávačky se zas nastartjí a najednou začnou dělat mlíko.

martinaho1
24. aug 2010

@keminek A prosim te, jak dlouho trvalo nez ti prsa zareagovala? Myslim tim, s tim odsavanim a castejsim prikladanim? A casove jsi odsavala co 2 hodky nebo co 3 hodky? A v noci jsi v tom pozdejsim veku miminka taky odsavala nebo jsi ho v noci jen nakojila? Ja ho v noci totiz jen kojim a neodsavam... A kojim nebo odsavam co 3 hodky, ale zatim bez odezvy...

keminek
24. aug 2010

@martinaho1 kojila jsem co 2 hodiny, pak odsávala. Tzn. interval mezi odsáváním a kojením byl 1,5 až 2 hod. Podle toho, jak jsem to stihla. Dělala jsem to tak i v noci a druhý den. Pak jsem nechala první noční pauzu 4-6 hod. a v té už ta prsa byla nalitá. Takže reagují za 1-3 dny.
No a pak jsem odsávat přestala úplně, jenže jsem tím docílila leda toho (jak už mi to kolísalo), že to vydrželo 2-4 dny na pouhém kojení bez odsávání a letělo to zas dolů a mohla jsem začít znovu 😒 Takže pak jsem udělala něco jinak.. nevím právě co (a to bych teď potřebovala vědět) a skončilo to tak, že jsem odsávala furt.. po každém kojení, ale už ne v těch extra zkrácených intervalech a mlíka bylo hodně, protože jsem při odstavování musela nejprve postupně rušit odsávačku a pak teprv jednotlivá kojení.. Takže jsem to nejen zvedla, ale nakonec i nějak udržela za pomoci odsávačky na výši a už mi to neklesalo.
Můžu se zeptat, kolik myslíš, že máš teď mlíčka? Málo jako já předtím (např. 60 ml v obou, protože mlíčko kleslo, že dítě nepije nebo po zánětu apod.) nebo ho máš skoro akorát a jen bys potřebovala ještě víc? Nebo co máš za problém, jak se to projevuje? Odsávání ti jde (někomu odsávat nejde, i když mlíko má)?