Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

ikandy
10. nov 2013

Skúšala si kontaktovať laktačnú poradkyňu z mamila.sk ? Možno má bábo zlé prisatie a preto ti klesá produkcia mliečka. Ako si zistila koľko ml mlieka máš? Ešte sa dá zvýšiť produkcia liekmi, ale to by som nerobila bez konzultácie s laktačnou. Držím palce.

weirdo
10. nov 2013

@zvedavamt - ja som pouzivala taketo a bradavky sa nicoho nedotykali ... mala som ich brutalne citlive. Nevyhoda, ze sa tam hromadi mliecko, ale ved sa dalo vyliat ... bradavky su dobre odvetrane (teda s tym jednym nadstavcom, ten druhy je bez vetrania):
http://www.mojalekaren.sk/avent-musle-zberace-m...

sap
10. nov 2013

@anuliktula ahoj..no ano zmenilo..nekojim uz vobec..kojila som asi len mesiac ☹

domca86
25. nov 2013

Vážené mamičky,

pôrod je hlboký zážitok, ktorý môže mať pozitívne ale i negatívne psychické dopady na matku a dieťa. Ak sa Váš pôrod nevydaril podľa Vašich predstáv, je spojený hlavne s negatívnymi zážitkami a časové obdobie od Vášho pôrodu nepresiahlo 10 rokov, obraciam sa na Vás s prosbou o vyplnenie dotazníka. Tento dotazník je súčasťou mojej bakalárskej práce na tému: „Identifikácia negatívnej skúsenosti žien v súvislosti s pôrodom.“
Cieľom mojej práce je zistiť, analyzovať a vyhodnotiť Vaše osobné skúsenosti s pôrodom a tak získať od Vás cenné informácie a podnety, ktoré by prispeli k skvalitneniu ošetrovateľskej starostlivosti o ženy počas pôrodu a k prevencii negatívnych zážitkov v súvislosti s pôrodom.
Dotazník je anonymný. Prosím Vás o jeho pravdivé a úplné vyplnenie podľa inštrukcií uvedených pri jednotlivých otázkach. Výsledky budú použité pri spracovaní mojej bakalárskej práce.
Za úprimné odpovede Vám vopred ďakujem.

Dominika Paráková
Univerzita Komenského v Bratislave
Jesseniova lekárska fakulta v Martine
Ústav pôrodnej asistencie
Pôrodná asistencia

domca86
25. nov 2013

MILÉ MAMINKY
pôrod je hlboký zážitok, ktorý môže mať pozitívne ale i negatívne psychické dopady na matku a dieťa. Ak sa Váš pôrod nevydaril podľa Vašich predstáv, je spojený hlavne s negatívnymi zážitkami a časové obdobie od Vášho pôrodu nepresiahlo 10 rokov, obraciam sa na Vás s prosbou o vyplnenie dotazníka. Tento dotazník je súčasťou mojej bakalárskej práce na tému: „Identifikácia negatívnej skúsenosti žien v súvislosti s pôrodom.“
Cieľom mojej práce je zistiť, analyzovať a vyhodnotiť Vaše osobné skúsenosti s pôrodom a tak získať od Vás cenné informácie a podnety, ktoré by prispeli k skvalitneniu ošetrovateľskej starostlivosti o ženy počas pôrodu a k prevencii negatívnych zážitkov v súvislosti s pôrodom.
Dotazník je anonymný. Prosím Vás o jeho pravdivé a úplné vyplnenie podľa inštrukcií uvedených pri jednotlivých otázkach. Výsledky budú použité pri spracovaní mojej bakalárskej práce.
Za úprimné odpovede Vám vopred ďakujem.

Dominika Paráková

Univerzita Komenského v Bratislave

Jesseniova lekárska fakulta v Martine

Ústav pôrodnej asistenci

Pôrodná asistencia

www.negativneskusenostiziensporodom.dotaznicek.sk

dulkagabulka
25. nov 2013

@domca86 odporúčam vám dotazník dat do skupiny OZ Ženské kruhy..ak sa do nej chcete dostat, kontaktujte ma cez IP

miselasmejata
28. nov 2013

Ahojte prosim Vas môžem otázku mam opakovanu mykoticku infekciu na dvorci a strasne citlivé bradavky potrebujem vedieť ci to nejako môŽe zasiahnut drobceka kojim mam 2mesacne babo na pere dolnej sa mu urobilo skôr take 4biele bublinky môže to byt ta zabka?neviete mi niekto poradit co zaberie najskor?mam gencianku tu fialovu vodičku natrela som si pŕsnik a mocim si to v harmanceku mam pokracovat pri tomto probleme z kojenim???velmi chcem drobca kojit ale bojim sa aby mu nieco nebolo z tej infekcie dakujem za akukolvek odpoved:(

zfidorka
28. nov 2013

@miselasmejata soor/zabka je bezne ochorenie malych babatiek, neuskodi mu to, babatku sa odporuca vytierat pusu genciankou (to by ti poradila pravdepodobne aj detska), mozes kludne dojcit 🙂
v kazdom pripade je vhodne kontaktovat najblizsiu laktacnu poradkynu, ich zoznam je na www.mamila.sk

miselasmejata
28. nov 2013

Zfidorka Dakujem krásne urcite budem musiet lebo moc to boli:(ale čo pre drobca neurobim prekonam sa zatnem zuby nech ma mliecko a je zdravy;)

zfidorka
29. nov 2013

@miselasmejata drzte sa a neboj, laktacna ti urcite pomoze...

barbie84
3. jan 2014

Ahojte žienky, ktoré dojčíte alebo ste dojčili. Mám na vás velikú prosbu, a chcem Vás poprosiť či by ste mi mohli vyplniť môj dotazník, ktorý potrebujem k svojej bakalárskej práci. Ak si naň nájdete čas, budem Vám všetkým veľmi vďačná 🙂 Vopred veľmi pekne ďakujem 🙂

http://dojcenieabolest.dotaznicek.sk

zdenkaxyz
16. jan 2014

ahojte. potrebovala by som poradit. boli ma pravy prsnik. ako pri zapale, ale namam žiadne hrčky, ani teplotu. nerozumiem tomu. zapal to zrejme nebude, ale boli a boli. ani dotknuť sa ho. daky daky obklad si mam aspon dat? ale netušim aky. každu radu uvitam 🙂

michaelahomolova85
18. jan 2014

zdravim vsetky mamicky, ktore maju podobny problem ako ja... skusala som vsetko mozne aj nemozne na zvysenie tvorby mlieka- od cajov, cez homeopatika, az po babske rady... no aj napriek tomu sa mi tvorba mliecka znizila a kedze som svoje problemy konzultovala s laktacnou poradkynou, tak mi odporucila uzivat domperidon 3x3 tablety... kazda z vas urcite vie, ze u nas sa predava iba liek Costi a ten je na predpis 30 kusove balenie- co vystaci na 3 dni... je nemyslitelne, davat si ho predpisovat u nas kazdu chvilku a zaroven je problem u mna ziskat aspon jeden recept- pediatricka nesuhlasi s uzivanim a odporuca dokrmovat, co ja zasadne odmietam (i ked 1x denne vecer sme na UM)- myslim, ze aj ked neviem ake skvele mlieka mame na trhu , vzdy bude pre dieta zdravsie materske mlieko aj ked obsahuje naozaj nepatrne mnozstvo domperidonu v mlieku, co nema takmer ziadny vplyv na dieta...a ked vezmem do uvahy, ze tento liek sa predpisuje detom na reflux, tak vobec nemyslim, ze by mal akokolvek uskodit.... staci si o tom precitat na stranke mamila.sk.... kedze mam problem ziskat tento liek, odporucili mi objednanie v zahranici... mam jednu stranku kde sa da objednat, no je to po anglicky a aj sa trosku bojim objednavat zo zahranicia sama...pytam sa teda- najde sa tu nejaka mamicka, co by sla so mnou do toho a objednali by sme to spolu??? je tam skvela cena, co vychadza lacnejsie ako Costi u nas a hlavne je, ze tam predavaju balenie liekov od 500 kusoveho az po 2000 kusove... potrebuje aj niekto z vas aspon na par mesiacov? podte so mnou do toho niekto

skippy7
21. jan 2014

@michaelahomolova85
Ahoj, na zvyšenie tvorby mliečka je aj Senovka grecka a Benedikt lekarsky, vraj to veľmi dobre zaberá, to ti laktačné neradili?? da sa to v pohode objednať cez net a videla som aj tu na bazare za dobru cenu,pozri https://www.modrykonik.sk/market/vyzivove-dopln... tá predavajuca je dokonca okres KE....skus porozmyšlať

michaelahomolova85
21. jan 2014

@skippy7 myslim, ze by som neziadala o domperidon, keby bolo este nieco, co som neskusala... senovku aj benedikt som skusila vo forme caju a akurat mi z toho bolo zle- mala som horko v ustach z toho benediktu a senovku som citila po celom byte, co som po nej "vonala"- smrdelo to ako maggi... a nepomohlo mi to... :(

skippy7
22. jan 2014

@michaelahomolova85 aha, tak prepač....kedže si to konkretne nespominala, tak som myslela,že si to ešte neskušala...

michaelahomolova85
22. jan 2014

@skippy7 joj, to je v pohode... ja som teraz z toho vsetkeho dost nervozna, tak neviem, ako to pojde dalej....ked odsavam, tak kazde 3 hodiny odsajem iba 80 ml... ☹

bbroskynka
27. jan 2014

Nemáte niekto na predaj Costi, Motilium alebo Domperidon. Súrne. Píšte IP. Ďakujem.

bimba01
27. jan 2014

@michaelahomolova85 ahoj. ja som bola na to podobne ako ty. tiez som na vecer musela dokrmovat UM. a zrazu sa to pred tyzdnom nejak zmenilo, ze dokrmovat nemusim. nic extra som pre to nerobila, len som zistila, ze malu musim skorej uspat, aby nebola nervozna z unavy.
preco sa branis dokrmit ten vecer UM a radsej chces do seba tlacit lieky?
drzim palce!

michaelahomolova85
28. jan 2014

@bimba01 pretoze nechcem prestaj s kojenim, nie je to pre mna iba krmenie dietata, je to hlavne to puto, ktore sa mi na tom najviac paci...pre maleho sa obetujem a tieto lieky nijako neskodia, odporucila mi ich laktacna...aj pre dieta je lepsie, ked bude pit materske ako umele mlieko..a je to lacnejsie

bimba01
28. jan 2014

@michaelahomolova85 jasne, chapem. vsak ale kludne mozes dojcit a na vecer ked bude treba, dokrmit UM. poznam veeela takych bab, ja som bola jedna z nich. a mala pekne saje aj napriek flasi. nastastie uz tyzden nemusime dokrmovat a je plne kojena. takze da sa to.

michaelahomolova85
28. jan 2014

@bimba01 tak to mas stastie.... ja to samozrejme tak riesim, denne aspon raz dokrmujem, vzdy lepsie, ako byt iba na umelom... tak snad to este nejako potiahneme, zachvilku zaciname s prikrmami

bimba01
28. jan 2014

@michaelahomolova85 drzim moc palce.... bud rada, ze kojis a ten jeden krat dokrmit, to je nic. noc nie? budme optimisti! aj ja sa uz tesim na prikrmy 🙂 v ktorom mesiaci zacinate?

michaelahomolova85
28. jan 2014

@bimba01 chcela by som zacat cim skor, takze zacnem od 4 mesiaca, cize este dva tyzdne pockam...uvidime, ako nam to pojde...a prinajhorsom fakt skoncime na UM...niekedy mam pocit, ze mi to za tie nervy fakt nestoji...maly niekedy aj polhodinu so mnou bojuje, co sa nechce prisat, ked mu samo netecie..a pritom strasne place, hneva sa, kope a bije ma :D mam pocit, ze ho trapim hladom, ked na mna pozera tym svojim pohladom "mama preco mi nedas jest"... mozno budeme vsetci kludnejsi a aj manzel, ktoreho trapi, ked nas takto vidi, ako bojujeme

bimba01
28. jan 2014

@michaelahomolova85 ako keby som citala o sebe, ked sme prisli domov z porodnice. mala plakala od hladu, ja som plakala s nou, mlieka nebolo a ja som dokrmovala UM po kazdom kojeni. az ked som sa psychicky zmierla: "no a co, tak budem dokrmovat. kaslem na to" az vtedy ako keby zo mna spadol kamen a ja som zrazu musela dokrmovat stale menej a menej.
ale vy uz ste presli dlhsiu cestu ako ja. za chvilu budete mat prikrmy a upravi sa to nimi, neboj. drzte sa!

michaelahomolova85
28. jan 2014

@bimba01 no my sme mali spociatku dost mlieka...ale nejako to zacalo klesat, lebo maly taha len ked mu ide samo a potom uz je lenivy... cize nevyprazdni uplne prsnik....vraj je to chyba pouzivania cumlika a hlavne flase... bola som hlupa, ze som mu prvykrat dala flasou caj- na radu mojej mamy, ze je asi smädny a treba aj pit mu davat, lebo mlieko je jedlo... to boli take bludy, ze som tomu verila... az potom som si nastudovala, ze netreba ziadny caj, vobec nepouzivat flasu a cumlik...i ked bez cumlika by to bolo tazke...obdivujem zeny, co vydrza bez cumla, ved dieta na nich visi nonstop..... ale pri druhom dietati budem mudrejsia, ziadna flasa/ on si totiz velmi rychlo uvedomil, co je pre neho jednoduchsie- pit z flase, kde to ide rychlo a rovnakym prudom, takze sa nenamaka.... no nic, nejako to este dobojujeme a snad sa nam natolko ulavi vsetkym, ze to bude lepsie... ved nebudem jedina s babom na UM

bimba01
28. jan 2014

@michaelahomolova85 najdolezitejsi zaklad si dala prve mesiace. To je dolezite. Tak hlavu hore. Dobru noc.

irin12
1. feb 2014

zeny neviem co mam robit kto mi poradi 😒 ? od porodu mam mlieka dost kde mi samo vyteka ( pomaha mi oddych, strava, caj pre kojacie matky) ale moje bradavky su stale bolestive, na zaciatku ma neboleli potom som zacala pouzivat klobuciky. Po zisteni, ze klobuciky a prikrmovanie poharikom nie je pre babo dobre a klobuciky este viac robia skody ako osohu. Klobuciky som vyhodila a kojili sme pekne a pilne som kontrolovala prisatie. Teraz uz asi vyse tyzdna mam po kojeni zdurene bradavky taktiez ked sa mi mlieko nalieva a na dotyk velmi bolestive, ked mam kojit normalne dviham nohy do vzduchu od bolesti,ale to iba pri prisati. Trosku mi bradavku uvolnilo ked som zacala natierat obycajnym maslom, ale stale to nie je ono, pomaha mi ak beham po dome hore bez ale to sa stale neda 😒 uz ma aj prestava bavit kojenie, ale uz si neviem sama rady. Ale pre svojho syceka urobim vsetko aj ked je to niekedy bolestive 😢

sharlotta
1. feb 2014

@irin12 skus kontaktovat laktacnu, ci nemas mykozu po tych klobucikoch. Dietatko nema cumel?

nativanativa
1. feb 2014

@irin12 ja som mala presne toto isté, bolesť a bolesť pri kojení, dokonca kojím doteraz a mávam občas problémy - malý má pomaly 16 mesiacov
Používala som aj klobúky ktoré som odstavila lebo sa mi nechcel prisať - jednoducho cítil že to neni bradavka tak odmietal, prešla som na mušle, tie mi ako tak pomohli, vetrala som bradavky a natierala mastičkou z DMky - je to taká vazelína, môžeš po natretí kľudne kojiť
Mne to prešlo samé od seba - že vraj to chce čas ako píšu múdre knihy, prešlo mi to možno v štyroch mesiacoch, dovtedy ubolená pri každom prisatí