Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

juliagregor
19. dec 2010

@valika_val moji vodu nikdy nechceli, a tekutiny mali len tie, kolko si vytiahli, nedostatok tekutím je hned vidieť na pokožke, behni dokine a nech sa na neho pozrie...
a tie plienky, my sme nemali stále mokrú plienku, lebo cikali už menej a v nárazoch....
keby je smädný, tak si potiahne predné mliečko a sám si vypýta.... 😉
staršieho som kojila 17 mes. a dvojky 21 mesiacov

tin_ka
19. dec 2010

ahojte. potrebovala by som poradit a asi aj povzbudit. syncek sa nam narodil 22.11.- zajtra bude mat 4 tyzdne a este stale sa nam nepodarilo zacat s kojenim ☹ stale sa neprisal.. narodil sa 3 dni pred terminom, ale mensi ako priemer. mal 2,72kg a 50cm (vraj placenta narobila sarapatu). na sale sa nepodarilo prilozenie, neprisal sa. ani pocas celeho pobytu v porodnici sa nam nepodarilo, hoci sa pokusalo vela detskych sestriciek pomahat, aj doktorka ☹ aj ja s priatelom sme sa vela snazili prikladat ho (priatel bol s nami ubytovany cely cas) samozrejme nakoniec skoncil v porodnici s flasou a s mojim odsatym mlieckom. doma sme presli na system krmenia po prste so striekackou. a skusam ho prikladat. ale neuspesne. som uz zufala, krmenie so striekackou je uz taku dlhu dobu narocne. malicek mam uplne vycmulany. je to dost zdlhave kym vsetko pripravim, nakrmim ho.. aj vycerpavajuce krmit ho v polohe polozeneho pred sebou.chrbat mi uz strajkuje.. ked prikladam maleho, strasne vrieska, brani sa, place. nevie si dobre uchopit prsnik, berie len bradavku do ust.a ked sa mu uz par krat podarilo ako tak pricucnut (citila som, ze troska potiahol) hned sa pusta s krikom. vsimla som si, ze dokonca drzi to mliecko v puse a krici, nehltne ho.
poradite mi niekto nieco?alebo len to co uz viem - skusat stale? mam pocit, ze ta striekacka mu uz vyhovuje, lebo si z nej vie potiahnut dost na jeden cuc 😅 aj ten moj prst rad cmula. je este nejaka sanca, ze sa nam to podari?
este som zabudla napisat, ze maly bud spi a zobudit ho je velke umenie.ked spi, tak spi - to ma urcite po tatovi. a ked sa zobudi, ze je hladny, tak rovno s obrovskym vreskotom, placom. takze ho na ten prsnik prikladam bud spiaceho, alebo vrieskacieho. ani jedno sa mi nezda prave najlepsie 😅 pripadne sa rozculi a zacne plakat hned po prvych pokusoch prilozenia.
dakujem vam za rady. velmi rada by som maleho dojcila..

tin_ka
19. dec 2010

este som zabudla napisat, ze maly pribra dobre. z porodnice sme odchadzali s vahou 2,5kg a teraz ma 3,5kg.

juliagregor
19. dec 2010

@tin_ka http://www.dnformed.cz/medela/produkty/suplemen... možno to stojí za vyskúšanie, skontaktuj nejakú laktačnú poradkyňu

tin_ka
19. dec 2010

@juliagregor za laktacnou poradkynou som bola, skusali sme spolu prikladat.maly samozrejme pri tom krical a odmietal. vravela mi, ze vsetko robim dobre, len treba skusat.ze sa to este nauci. ta striekacka ma ale uz hrozne nebavi ☹

juliagregor
19. dec 2010

@tin_ka to ti verím 😎 ,

norikk
19. dec 2010

chcem sa spytat, ci je potrebne,aby zena,ktora dojci pila tekutiny po dojceni aj v noci?? citala som pribeh jednej mamicky a ta to zviedla ako famu,ze je to blbost,ze po kazdom doceni treba dojcit 😕 😕 😕

elinka27
19. dec 2010

@norikk myslim si,ze pitny rezim treba dodrziavat,ale normalne tak ako obvykle,tekutiny su potrebne,ale silno pochybujem ze sa len vdaka nim vytvori viac mlieka, ja som pri prvom nekojila,a to som pila na litre a nic,na to vpyva viac faktorov,takze pi pokial sa ti pyta,ale nejak zvlast by som to neprehanala

strapco13
19. dec 2010

@norikk zavisi od toho, ci ta smadi alebo nie..nie je to vyslovene nutnost, ale zas je dobre ak zena cely den doplna tekutiny...ale v primeranom mnozstve..netreba sa prelievat tekutinami, to nie je dobre
ja som napr musela pit aj v noci po kojeni..tak ma vysusilo /oxytocinovy reflex/, ze som musela...skusala som nepit, ale nezaspala som..nervozna som bola, z toho ake mam sucho v puse
cize je to na tebe..ak mas potrebu, tak sa napi, ak nemas, nemusis

divoska
19. dec 2010

@norikk z niecoho sa to mlieko tvorit a nariedit musi, takze tazko bude mat niekto mlieko ak bude jest hocico ale pit nebude, myslim si. ja som pila hektolitre, lebo som mala pocit ze mam v ustach saharu. najma prve tyzdne, to som si len maleho prilozila a uz som potrebovala pit aj ja. teraz uz je to lepsie. ale kazdemu ako treba, no rozhodne treba dodrziavat nejaky rozumny pitny rezim. mimochodom pozeram ze mame podobnych slonov. gratulujem 🙂

elinka27
19. dec 2010

@tin_ka a poradila si sa uz aj s lekarkou?ma vyvinuty saci reflex?Ja som syna porodila predcasne a presne toto sme riesili nechcel sa prisat,a ak sa prisal nevladal tahat.Neskor by uz aj tahal ale bohuzial nebolo co, respektive pytal kazdu hodinu,podlahla som famam,ze mam malo mlieka,slabe mlieko a pod. ked tak casto pyta,a dala som flasu,skoncili sme skor ako sme zacali.Teraz pri dcere som mala stavy ze som sa skoro psychicky zrutila,nekojit som si jednoducho nepripustala, brala som to ako osobne zlyhanie,a teda som si presla, zapalom prsnika,rezali mi zub,mykozou,zapalmi dutin,mala jeden cas vobec nechcela jest, nepriberala,potom zasa priberala vela a tak, uz som bola rozhodnuta skoncit,dala som jej flasku a ona ju odmietla,nevedela sa z nej napit a drhla sa, to zachranilo nase kojenie,mala viac rozmu ako ja.Nevzdavaj to,podla mna mate este sancu, neskusala si ho nakrmit cievkou na prsniku?Ani vtedy sa neprisaje?Mozno sa jeduje ze slabsie tecie, mlieko netecie tak lahko z prsnika ako zo striekacky,a treba par sekund tahat kym sa spusti tok mlieka,a to on asi nevydrzi.Alebo skus ho nakrmit len dopoly aby si zahnala ten najvacsi hlad,a potom skus prilozit

strapco13
19. dec 2010

@tin_ka kontrolovala laktacna, ci nema drobec kratku podjazykovu uzdicku..pri nej sa dieta nevie dobre prisat
http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/22/priras...
nie vzdy je to az tak vyrazne...kukni pod jazyk, prejdi malickom popod jazyk /vyskusaj si na sebe pred zrkadlom/..ak mas pocit, ze je tam nejaka blanka a vadi to v plynulom pohybe prstom, tak to treba riesit
a aby sa maly nehneval na prsku..prvy krok je nosenie koza na kozu..cize daj si ho iba do plienocky, ty hore bez, daj maleho na hrudnik...idealne vam v tomto pomoze satka alebo nejaky ergo nosic /nie klokanka/..tak budete mat zabezpecene aj teplucko aj ty budes mat volne ruky a mozes nieco kolo domacnosti, alebo cokolvek
samozrejme skusat prikladat, hlavne ked je v klude...ked krmis po prste..je lepsie mat cievku v pohari nie v striekacke...lebo striekacku musis tlacit a teda babo nemusi makat az tak, kdezto ked bude mat len v pohariku cievku, tak musi aktivne sat
potom skusas na prsnik..aby mal tok mliecka, skus cievku na prsniku..ak sa uz prisaje..takto sa aj napapa..ale hlavne bude stimulovat tvoju laktaciu a postupne cievku budete vediet zrusit

divoska
20. dec 2010

dotaz. moze sa vriedok ako pri upchatom mliekovode spravit aj na dvorci?

strapco13
20. dec 2010

@divoska nie...to mas asi len retencnu cystu v tom lepsom pripade..v tom horsom mas zahnisanu ragadu..ak to neboli, tak je to prvy pripad, to neries, ak boli, daj na to framykoin
popis to presnejsie 😉 aj co sa tyka priznakov

vejula
20. dec 2010

čavte kočky.. mam malu otazku. V poslednej dobe som začala dosť piť zazvorovy čaj kvôli imunite a tak.. no a teraz som na nete čitala že sa neodporuča, kvôli protizapalovym učinkom, aby nedošlo k nejakym metabolickym prucham u dojčaťa, som teraz vystrašena... Malemu sa dala aj taka vyražtička an tvaričke tak rozmyšlam či to nie z toho. take ako male kane to vyzera.. Neviete mi dať odpoved či tyo možwe byť z toho zazvoru, sa bojim že som niečo riadne pokašlala 😔

divoska
20. dec 2010

@strapco13 pluzgierik kusok od bradavky s troma bielymi bodkami teraz uz pozeram. ragada to nebude, ale napadol ma skor ten upchaty mliekovod bo som si posledne dni snazila vzdy trosku odsavackou odsat aby sme mali ked bude treba. na druhu stranu to by sa mi tam neurobili 3 bodky asi. boliet to doteraz nebolelo, len som si to rypala koza, takze teraz to uz citim, ale ziadna tragedia zatial

strapco13
20. dec 2010

@divoska teraz si si tam asi zaniesla infekciu...natri to tym framykoinom...bolo to povodne len asi taka drobna retencna cysta, odsavackou si ju asi podrazdila a potom..ako spravna zena..rozrypala 😅
niekto mava take biele bodky napr na tvari..ono to nic neznamena...ale ked sa to zinfikuje treba to preliecit

strapco13
20. dec 2010

@vejula ja davam zazvor do jedla..ale nie vela...ale vyrazku moze a nemusi mat z neho,,,moze mat aj z pocasia podrazdenu plet..ale radsej vynechaj
co sa tyka vpyvu zazvoru na dojcata..ja som o tom nepocula..ale ved v Azii sa dava zazvor do vsetkehio..tak asi to az take strasne nebude 😉 ked este stale ziju..uznavam maju zltsiu plet..ale to asi nebude zo zazvoru 😀 😀

divoska
20. dec 2010

@strapco13 ja ze to je ten ony upchaty a tak som to velmi chcela uvolnovat no, truba 😀 ok takze framykoinu sa nevyhnem, je volnopredajny ci uz tusim nie?

strapco13
20. dec 2010

@divoska mliekovody ustia len na vrchu bradavky..nie na dvorci 😉
tie ATB masticky su na predpis...ak mas doma nejake dezinfekcne nieco /aj benzinalkohol, ci vodu na cistenie pleti/..tak ako prvu pomoc mozes to..ale potom pred kojenim umyt, nieze si opijes dieta 😉

cubana
20. dec 2010

ahojte, neviem ci mate skusenost ale mozno poradite ... poslednych par dni pri dojceni ide z prsa najskor len cira tekutina ako voda, maly ked zacne pit sa tak potom strasne jeduje asi mu to ide velmi rychlo a potom mu zabehne a kucka a kucka a pusta sa z prsa aj na viacerokrat a potom ma stikutku, je nervny a stale dookola. Rozmyslala som ci si nemam pred dojcenim najskor odstriekat kym nepotecie trosku "hustejsie" mliecnejsia tekutina aby sa zbytocne nezadusal touto vodou, ale tak zasa viac zvysim produkciu mlieka.Doteraz mi aj na zaciatku ked som si striekla mliecko tak bolo vidiet ze je take hustejsie ale asi 3 dni mi na zaciatku tecie len cira tekutina.

strapco13
20. dec 2010

@cubana mas silny tok mliecka..ked sa ti spusti mliecko a maly sa pusti prsa..nechaj len tak vystriekat trochu do plienky..kym sa tok nezmierni, tak si nevytvoris nadprodukciu

divoska
20. dec 2010

@strapco13 no do kelu, ok dik moc za rady. skusim ich ukecat v lekarni a zatial som nasadila koloidne striebro. to je take "prirodne atb"

strapco13
20. dec 2010

@divoska ved pockaj..mozno zaberie aj to...ak do 2 dni /dnes a zajtra/ neuvidis zlepsenie, tak si zozen masticku

mirininu
20. dec 2010

@strapco13 , @annag prosím o radu ako zvýšiť tvorbu mlieka . Predvčerom som mala mlieka na rozdávanie a od včera akoby uťalo skoro nič - prsia sa mi skoro vôbec nenalievajú ☹ začala som brať ricinus , pijem čaj na podporu kojenia, vodu, snažím sa odsávať, ale po kojení sú prsia prázdne . Posledný týždeň mi pije dosť krátko len cca 5 minút /mliečka však bolo dosť/ a pritom mu niekedy škvŕka v brušku a tiež sa začal hnevať a odtŕhať ... neviem čím to môže byť. Predtým mi krásne pil aj priberal, teraz neviem koľko váži ale skočím ho zajtra dať zvážiť lebo má aj dosť škaredú reakciu na TBC a strašne slintá /asi zuby/ - môže to byť aj tým?

strapco13
20. dec 2010

@mirininu po prev..mliecko nikdy nezmizne zo dna na den 😉 cize sa upokoj..pravdepodobne sa stalo to, ze z nadprodukcie si presla na tvorbu mliecka ktora presne zodpoveda potrebam maleho 😉
to ze slinta..mozu a nemusia to byt zuby...kolo 2. mesiaca zacnu slintat vsetky deti..ci im zubky vyjdu hned..alebo az o 5 mesiacov /ako u nas..to bolo podbradnikov 😀 /..cize toto dovod nebude
okolo 3 mesiaca je rastovy spurt babatka / u niekoho skor, niekedy neskor/...cize je pocit relativneho nedostatku mlieka, pretoze prudko zrastu potreby dietata a chvilu trva, kym sa tomu tvoje telo prisposobi a zacne produkovat viac mliecka...teraz ho je dost..lenze kedze sa zvysila potreba maleho, pocitujes to ako nedostatok
najlepsie je kojit na poziadanie, prikladat maleho casto..kludne aj kazdu hodku..telo rychlo pochopi a prisposobi tvorbu novej situacii.
treba stlacat prsnik
a hlavne si odsleduj ci dieta na prsniku pije alebo len dudka
to prevazenie nemusi byt smerodajne..lebo sa tam nezobrazi to ako pije za posledne 2 dni
skus si pozriet linky..a odsleduj si , ci maly na prsku pije a pomozu i aj ostatne rady v inych clankoch
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po...
http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...

cicimon
20. dec 2010

caute
viete mi niekto poradit - na jednej bradavke (nie na dvorci ale uplne na konci bradavky, kde mala cuca) sa mi spravili take ako male "vyrazky, pluzgieriky", ale je to vodove, tak mozno 3-4 ...nemate s tym skusenost, co to moze byt a ci s tym treba nieco robit?

zahrika
20. dec 2010

ahojte mamicky.. asi sa tu uz popisalo vela a mnohe su odpovede prave na moju otazku ale aj tak sa pyytam..
malinky ma 2 tyzdne a mam malo mliecka.. odkedy som doma z nemocnice uz dokrmujem nutrilonom a strasne nerada..som schopna ho nasytit mojim mliekom max 3x denne.. je velky hlados a na prsniku je schopny tahat hodinu a tiez moc casto pyta papat.. odkedy davame nutrilon, nasyti sa, aj lepsie spi ale nie je to oo.. je nervozny zo zmeny prsnik a flaska.. neviem co robit... jem polievky, pijem vodu, pijem caj na podporu mlieka..poznate nieco ucinnejsie?
prosiiiim, velmi by som chcela kojit, ale nejde to dostatocne ... ☹

alex1983
20. dec 2010

Ahojte baby ! Prosim Vas o radu: Neviem dobre kedy je mala hladna a kedy len placom vyjadruje ze chce ist na ruky, pomojkat sa ... napr.teraz mrncala, tak sme jej skusili dat malicek a sala. Tak som jej dala prso a taaaak strasne plakala, skusila som jej dat aj druhe a tiez plakala. Tak sme ju zobrali na ruky a pohoda. Naposledy jedla okolo 17-tej. A sledujem, ze teraz papa menej. Je to normalne, uz jej staci menej, alebo ako? A ked si zuzle rucky ale neplace, znamena to ze je hladna al.nie. A mam jej nechat si zuzlat rucicky, alebo ju nejako zabavit? Viem, je toho vela ale ozaj si neviem rady 😒
Dik za pomoc 😝

alex1983
20. dec 2010

a este nieco. Hovori sa tu o castejsom prikladani dietatka. Ja aj ked dam malej prsnik castejsie, zacne plakat a prso odmieta. Papa iba ked ona chce. Co s tym? 😖