Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
28. mar 2009

zelmirka- ak je mliečka dosť a bábo sa dobre prisáva, dokáže si veľmi veľa mliečka vypiť aj vo veľmi krátkom čase. Minule tu bola mamička, ktorá bolo kvôli tomu na prevážení u pediatričky, lebo sa jej to tiež nezdalo a bábo za 3 minútky vytiahlo 120ml mliečka. Dĺžka dojčenia je veľmi individuálna, to čo jednému bábetku trvá 20 minút, inému môže 3. Treba však rozlíšiť, či bábo pije krátko preto, že sa mliečka tvorí veľa a teda rýchlo tečie, alebo preto, že sa mliečka tvorí menej a bábo pije krátko preto, že sa ho tvorí veľmi málo. Dojčenie pod 3 minúty by bolo veľmi krátke, ale dojčenie ako máš Ty zelmirka je už dosť dlhé na to, aby si vytiahol dosť mliečka. Pokiaľ dobre priberá napriek krátkemu papaniu, má dosť pocikaných plienok, je spokojný, sám odmieta papať častejšie tak je to v poriadku. Áno, jeho nervozita bude daná tým, že nemá ešte režim, čo je úplne v poriadku. Detičky dnu často nevedia spinkať, mohol by už 2 hodiny vydržať bdelý. Preto často píšem, že na to, aby sa bábo naučilo dobre spinkať pomáhajú prechádzky vonku - bábo sa učí spinkať bdelé, samé - bez pomoci.

annag
28. mar 2009

chiiqie - áno, už sme to rozoberali - pokiaľ bábo ozaj pije, tak neuhryzne, má inak uložený jazýček. Teda ak chce uhryznúť -urobí to väčšinou pri prisávaní - nie je hladné, alebo mu mliečko tečie pomaly, kým sa nespustí. Ďalej to môže urobiť počas dojčenia, resp. v závere dojčenia - keď mliečko opäť prestáva rýchlo tiecť, resp. už je napapané a chce sa len hrať. Takže pokiaľ to robí schválne, má prsník namiesto hryzátka , tak prejav svoju nevoľu, normálne skríkni, vážnym hlasom pohroz, stiahni ju z prsníka, vložením malíčka do kútika pusinky uvoľni tlak .... rýchlo to pochopí. Počas dojčenia i v závere prsník stláčaj, aby nemala dôvod hrýzť - teda keď vidíš, že prestáva piť, prsník na pár sekúnd stlač, mliečko jej pôjde rýchlo a dobre, pekne bude piť,keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač, opäť začne pekne piť .... Treba rozlíšiť, či je ozaj hladná keď ju prikladáš, nenechávať ju na prsníku zbytočne dlho - teda len kým ozaj papá, nielen cucká.

annag
28. mar 2009

katika - na začiatku je treba robiť to, čo robila zelmirka - odsávať mliečko po dojčení, vždy keď sú plné prsia, často prikladať, ponúkať obidva prsníky - ak sa dobre rozkojíš v prvých 6 týždňoch, najmä v prvých dňoch, tak potom dojčenie prebehne bez problémov,mliečka je dosť. Malinké bábo si ľahko zvykne na malý prísun mliečka a nemá potrebu papať viac, preto môže vyzerať spokojne, no odrazí sa to na váhe i na množstve mliečka. Pokiaľ sa dobre rozpapá na začiatku, tak taký dobrý papkáč si sám neskoršie vytvorí dosť mliečka, pekne priberá a hoci neskôr na prsníku netrávi veľa času, dobre prospieva i mliečka je dosť - tak ako píše zelmirka.

crazy
28. mar 2009

Ahoj annag, ja mám problém s druhým synom. Už od narodenia je dosť nepokojný(to bol aj ten prvý). Už v pôrodnici začal dosť grckať a nespal väčšinou viac ako 2 hodiny v kuse. Prvé dni po návrate z pôrodnice pekne pil a väčšinou po tom zaspal. Teraz sa po každom kojení krčí, plače, dvíha hlavičku,je celý červený a nakoniec vygrcne raz viac, inokedy menej mliečka. A mliečko sa mu vracia aj hodinu, alebo dve po nakojení. Keď aj na chvíľu zaspí, za chvíľu je hore a zase plače. Skúšala som protirefluxové opatrenia-vyvýšiť lôžko, nosiť po kojení vo zvislej polohe, skúšala som aj nutriton-všetko bezúspešne. Stále grcká a napína ho. Ani Sab-simplex nepomáha, ani homeopatiká-gastrocynesine. Teraz sme na tom tak, že zaspí okolo obeda od únavy asi na 3 hodky, potom večer tak rôzne zase 3 hodiny a ako padne polnoc, tak začne tlačiť a stonať. Skúšala som ho mať zviazaného v perinke, rozbaleného, na brušku,s cumľom, aj bez cumľa-stále len tlačí a vzdychá a tak to vydrží až do rána. Je to fakt príšerné v noci, ja pri ňom striedavo zaspávam a budím sa. Už mi došli nápady,čo robiť. Keby to bolo raz za čas, tak nepoviem, ale každú noc? Aj teraz sa mi zobudil asi po pol hodine spánku a to nespal od polnoci poriadne. Kope nôžkami a myká sa v perinke. tak ja už naozaj neviem ako ho ukľudniť, aby mohol pokojne spať. Inak priberá pekne, takže reflux by to mal byť fyziologický, takže sa s ním nič nerobí. Ale to trápenie. A to som si myslela, že to s druhým dieťaťom bude ľahšie. Viem, že je ešte maličký a nemá poriadny režim, ale nedá sa mu aspoň dajako pomôcť?

zannyka
28. mar 2009

Ahoj Annag

ja mám 2týž. syna. Kojim ho z každého prsníka 10min cca každé 2h, mlieka mám dosť, len je stále nekľudný, stále mrnčí keď ho položím do postielky. Stolicu mám takú žltkastú a neviem či je to dobré...dávam mu aj kvapky SAB-simplex a stále tak silno tlačí. neviem ako mu pomôcť ☹

contessa
28. mar 2009

Ahoj annag,
rada by som ta poziadala o tvoj nazor na nase priberanie.Dcerka ma 3 mesiace,za posledny mesiac pribrala 500g,teda mala 4900g.O 10dni sme boli na prevazenie a pribrala 100g za 10dni.Takze dnes ma vahu 5000g.Ja som ti uz raz pisala,ze mala sa mi vrti pri kojeni,pekne sa prisaje a asi o 3 minuty sa trhne, zacne plakat,dviha sa do obluku a sponuje sa.Mne sa to zda,skor na zastavene vetry ako na reflux.Ked ju kojim po leziacky,tak sa mi nevykaka,preto vacsinou kojim vo zvysenej polohe a kaka vzdy pri papani.Casovo papa v priemere asi 5 minut,ked je kludna tak aj 13minut.Ked to zratam,tak za cely den pije asi 20-25 minut,aj ked dost intenzivne,kedze MM mam stale dost.V noci je to vyborne,krasne papa,nic ju netrapi.Akurat,ze velmi dobre v noci spinka,tak ked sa sama nezobudi,tak ju budim na papanie.Velmi casto mava stikutku,tak sa chcem spytat,ci to nebude nahodou skryty reflux.Zapit stikutku nechce a tak jej to neprechadza aj dobru hodinu.Tak ta prosim o nazor,ci je to priberanie v poriadku,ci nejde nahodou o ten skryty reflux,vygrckava naozaj zriedka,takmer vobec.Inak je to spokojne a usmievave dieta,urcite nehladuje. 😉

annag
28. mar 2009

crazy, bohužiaľ, toto obdobie treba len pretrpieť, striedať sa s niekým. Prejavy refluxu sa budú zvyšovať, kulminujú okolo 3-4 mesiacov. Bola si aj na gastre?

ako často ho dojčíš? v akej polohe? ako dlho pije? dávaš mu pri jednom dojčení len jeden prsník? Skúsila si to, že po nadojčení ho len posadíš do sedačky na dlhú dobu, trebárs že tam aj zaspí? Máš mliečka veľa, aj odsávaš, papá hltavo a nepokojne?

annag
28. mar 2009

zannyka - koľko je to dosť mliečka? prsia sa nalievajú, samovoľne z nich mliečko tečie? aj odsávaš? máš pocit, že keď sa napapá, zostáva v prsiach stále veľa mliečka? stolica je vodnatá, spenená, je v nej hlien, biele hrudky?

annag
28. mar 2009

contessa, a ako často je teda dojčíš ? Po tých 3-5 minútach už nie je ochotná prisať sa ani na jeden prsník? Koľkokrát teda kaká? ako stolica vyzerá - je vodnatá, hustá, žltá, skôr zelenkastá, spenená, s bielymi kúskami, s óhlienom? prsníky sa veľmi nalievajú? aj tampóny musíš mať? odsávaš ich niekedy? aj slintá veľa?

crazy
28. mar 2009

Na gastre sme neboli, neposlali nás nikam,lebo dobre pribral,tak že netreba. Pije asi tak 10 minút, niekedy kratšie,inokedy dlhšie. Snažím sa ho mať na jednom prsníku čo najdlhšie, aby si vytiahol čo najviac zadného mlieka. Väčšinou sa sám bradavky nepustí,buď zaspí na chvíĺu, alebo sa začne hnevať a krútiť hlavou. Po chvíli zase začne hľadať, tak mu dám aj druhý prsník. niekedy mám pocit, že má stále málo,ale zase keď grcká,tak ho nechcem prepchávať. Niekedy fakt neviem,či je ešte hladný,či ho dačo bolí. Ale raz som mu skúsila po kojení dať ešte Nutrilon AR a vypil asi 50 ml,ale pokojnejší nebol. Ja myslím,že mliečka je dosť,keď dlhšie nepije tak mi mlieko tečie,ale keď mu dávam takto častejšie,tak sa prsia ani nemajú kedy naliať. A neodsávam. Papá dosť hltavo aspoň na začiatku.Dojčím posediačky a bábätko mám tiež v takej polosediacej polohe,aby mal vyššie hlavičku.

crazy
28. mar 2009

A do sadačky som ho skúsila dávať, ale tiež sa mu tam vracia mliečko a ešte sa mi nestalo,že by tam zaspal.

contessa
28. mar 2009

Annag, cez den je to orientacne pretoze pevny denny rezim nema,tak je to asi 8x denne.Po tych 3 minutach pockam a snazim sa jej dat prsnik o chvilu.Ked je spokojna a papa nad 10 minut tak davam jej najskor mensi prsnik a potom jej dam druhy ktory je vacsi a viac sa nalieva.Kaka aspon raz denne,no vacsinou ma 2 stolice za den,zltej farby,konzistencia je skor kasovita,take miesane vajicka.Spenenu mala obcas,ak som pouzila rektarnu rurku,vtedy bola hlienovita,doslova sa mi tahala z rurky.Rurku uz pouzivam ojedinele,asi tak raz za 10dni.Davam jej Infacol,ktory jej vyrazne v tomto pomohol.Prsniky sa mi nalievaju,ked nepapa viac ako 3hodiny.V noci prespi aj 7-8hodin v kuse,tak vtedy to je kriticke.Ak sa sama nezobudi,tak ja ju zobudim,pretoze vtedy mam isotu ze sa v klude,v takom polospanku dobre napapa.Tampony mam v podprde stale,neviem si to bez nich predstavit.Odsavala som zo zaciatku,aj do zasoby odsavackou,no teraz ked su fakt plne,tak si odsavam rucne,aby som viac nestimulovala tvorbu ako odsavackou.Slintat zacala len nedavno,mozno 2 tyzdne dozadu,zacina olizovat pasticky pri hre s rucickami.Dakujem Ti. 😉

zannyka
28. mar 2009

annag

prsia sa mi stále nalievaju, ked dopapa tak mi samovoľne netečie až po chvylke, ale nikdy mi nevypije uplne všetko, lebo ked pustí prsník tak kontrolujem či tam je niečo a keď astalčím tak niečo stále tečie.
Stolica je troška taka hrudkatá, neni spenená ani moc riedká..

margab
28. mar 2009

Ahoj Annag.Je úžasné,čo robíš pre nás,menej skúsené mamičky.Čítat tvoju tému je ako čítat knihu-vždy sa dozviem niečo nové. Velka vdaka za tvoj čas,tvoje rady a tvoju dobrú dušičku 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 Pekný den praje Maja

annag
28. mar 2009

Majka ďakujem 😵

annag
28. mar 2009

crazy,

- skús na začiatok dojčiť v priečnej polohe, resp. polohe tanečník sú si veľmi podobné , lebo v princípe držíš jednou rukou prsník a druhou rukou fixuješ hlávku bábetka, môžeš s ním celkom dobre manipulovať aj počas dojčenia - teda zdvíhať hlávku , bábo sa tak nemyká, papá pokojnejšie

- počas dojčenia prsník stláčaj, aby nemal potrebu prsník púšťať - teda ak prestáva piť, prsník na niekoľko sekúnd stlač, začne pekne piť, keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač, opäť začne pekne piť ....

- skús jeden deň ponúkať len jeden prsník počas dojčenia, dojčiť asi každé dve hodiny - deti s refluxom potrebujú papať malé dávky častejšie. Ak sa totiž dožaduje prsníka po odgrnutí, tak je to len kvôli záhe - mliečko mu zo žalúdka vychádza von spolu s kyselinou, páli ho záha. Lenže neustálym zapĺňaním žalúdka si reflux iba zväčšuje.

- protirefluxné patrenia naďalej prísne doržiavaj. Dávaj ho spinkať na bok, na vyvýšenú podložku, a po najedení ho do tej sedačky dávaj.

Teda skús predovšetkým dojčiť z jedného prsníka aby ho dopil až do dna a v intervale cca 2 hodín od začiatku predchádzajúceho dojčenia. Zajtra sa mi ozvi, ako pokračuješ, a či sa Ti podarilo takto dojčiť.

annag
28. mar 2009

contesa, myslím, že tie refluxné prejavy ako štikútka, cmúľanie palčekov má na svedomí nepokojné pitie a plač na prsníku. Plače a takto zle papá, aj keď by si začala opačným, teda tým plnším prsníkom?

- priberá celkom dobre, mohla by trošku viac, a to sa dá zariadiť veľmi jednoducho - dojčiť v noci 2-3 x. V noci detičky dobre priberajú , mliečko je bohaté na tuk.

annag
28. mar 2009

zannyka, dojčíš ho dobre, ešte sa spýtam, papá hltavo, v akej polohe ho dojčíš?? má aj štikútku, slintá, grcká niekedy? Keď sa pučí, tak mu prdíky voľne odchádzajú? Kaká často? Pri jednom dojčení mu teda dávaš len jeden prsník?

- v rámci prevencie by ho bolo treba polohovať, teda vyvýšiť mu postieľku - matrac na cca 30 stupňový uhol - daj vankúš, deku pod matrac, noc ho vo vyvýšenej polohe, dávaj ho spinkať na bok.

- sab simplex môžeš dávať aj častejšie, aj pred každým papaním

jurocko
28. mar 2009

ahoj annag
ja mam problem teraz mam synceka ktoreho plne dojcim ma 6 mesiacou a 2 tyždne....kojenie pre mna to je nieco uzastne krasne spojenie medzi mamickou a dietatkom(prvu dcerku ktora bude mat 4 rocky som kojila 2 roky a 1 mes.az dokym som neotehotnela(
ja mam taky problem ze sa mi zacal dvorec lupit neviem ako opisat......a ked sa to zlupilo tak mam to strasne červene ako ohen a ked sa maly priśaje tam je to neznesitelna bolest....a zacina mi sa to robit aj pri druhom prsniku ale ten zatial neboli..poradte mi prosim čo mam si na to dat aby sa cimskor to zahojilo a prestalo to tak boliet..dakujem krasne

pouzila som teraz masticku BIOCLIN a davala som si 16% SMOTANU KYSLU ale nic

zannyka
28. mar 2009

annag
myslím ,že dojčím dobre, lebo papa hltavo cca 5min z každého a potom spomalí , dojčím ho v sede aj ležmo, polohy mením.Štikútku máva ale nie vždy, grcká iba niekedy, Keď sa pučí, tak necítim ani nepočujem že by mu odchadzali prdíky, Kaká často, pri jednom dojčení mu dávam oba prsníky.Vždycky spinka na boku, to pre prípad, kebyže grcká...

crazy
28. mar 2009

Ďakujem annag, vyskúšam to a ozvem sa.

annag
28. mar 2009

zanyka, ak sa pučí pri kakaní, tak to je normálne, tých 10 - 15 minút sa pučia detičky veľmi často. Nevedia správne tlačiť (podobne ako keď mamičky nevedia tlačiť pri pôrode), to ich samozrejme hnevá, snažia sa a nejde to - musia sa to naučiť, každé v inom čase.

nemal by papať veľmi hltavo, teda prehĺtať veľa vzduchu, lebo práve ten nahromadený vzduch mu môže spôsobovať nafukovanie, koliku. Zaraď také polohy, pri ktorých máš pod kontrolou hlavičku, dobrá je tanečník, priečna, futbalová. Počas dojčenia prsník stláčaj - teda keď prestáva intenzívne piť, prsník na pár sekúnd stlač - mliečko začne dobre tiecť, to ho prinúti aktívne piť, keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač, opäť začne lepšie piť - tým si vyťahá aj viac zadného mliečka, časom mu možno bude stačiť len jeden prsník - ale ponúkaj druhý kým si bude ochotný ho vziať, možno aj pár mesiacov.

annag
28. mar 2009

jurocko, máš typickú kvasinkovú infekciu - kúp si v lekárni Canesten, Candibene krém - 3 x denne po dojčení, pred dojčením neumývaj. Okrem toho si pred nanesením krému urob obklad z vlažnej prevarenej slabučko slanej vody (tak pol - 1 čl soli na 250 ml vody) alebo ak máš hypermangán, tak z jedného kryštálika slabučký ružový roztok - na cca 10 min, potom jemne osušiť gázou sterilnou a v tenkej vrstve nanes krém. Okrem toho žiadne iné maste. Úľavu by si mala cítiť veľmi rýchlo, ale masti si to aspoň 14 dní po zmiznutí príznakov - lebo hoci vyzerá pokožka zdravo, infekcia tam stále je. Dúfam, že zaberie a kortikoidy nebude treba. Držím palce 🙂

andyika
28. mar 2009

annag, poradili mi aby som sa obratila na teba, tak dufam, ze mi poradis 😉
mam skoro 4 mes. dieta, ktore dodnes kojim. od zaciatku som krmila strasne dlho, pretoze maly bol lenivy a pri cucani si oddychol, ale teraz saje poriadne.

mojim problemom su vecerne zaspavania. maly sa napapa pred kupanim, ale len z 1 prsnika(ak mu nedam tak ku koncu kupania uz velmi placka od hladu). no a po kupani hned mu musim zas dat jest, a ziada si z oboch prsnikov. niekedy zaspi na prsniku, ale spanok trva max 30min, a potom sa preberie a pytasi papat opat. tak mu dam, saje pekne, lenze on potom nie a nie zaspat a niekedy je hore aj do 23tej, ale chce byt na prsniku neustale, ale papa nehraje sa s prsnikom. takneviem, uz som bezradna, ci nahodou ho nenmamvecer dokrmovat, pretoze ja uz nevladzem, ja si k veceru necitim chrbat.
myslela som ci nemam nahodou uz vecer slabe mlieko 😒 ☹

vejinka
28. mar 2009

slabe mlieko neexistuje

jurocko
28. mar 2009

DAKUJEM KRASNE ANNAG,a ten hypermangan kupim kde?poradte mi este... 🙂 dobre som pochopila z pol litra vody a 1čL SOLI NA 250 ml vody?dakujem

jurocko
28. mar 2009

anag uz chapem ako s tou solou zle som to precitala dakujem,vyskusam a dam vediet..ale verim ze mi to pomoze 😝

annag
28. mar 2009

jurocko, hypermangán už nekúpiš, teda len ak máš zásoby , preto píšem toto , alebo fyziologický roztok, jarischov roztok

annag
28. mar 2009

andyika, toto je skôr problém únavy, nepokoja, nervozity, slabé mliečko ozaj neexistuje. Malý sa saním, hoci naprázdno, upokojuje , prsník uspáva. Ak na prsníku zaspí, tak keď sa preberie, logicky chce byť tam, kde bol predtým - na prsíčku. Detičky bývajú večer podráždené, preto sa prsníka dožadujú často, resp. stále. Prekladáš ho neustále do postieľky? Bol by taký, aj keď by si si sním ľahla do jednej postele a spala pri ňom? Kedy ho kúpeš? Ako často ho dojčíš cez deň, v noci, vždy dávaš obidva prsníky, ako dlho trvá jedno dojčenie? Máš niekedy pocit naliatych pŕs? Aj grcká niekedy, máva koliku? Akú má stolicu? AKo spáva inokedy - cez deň, v noci?

shupolienka
28. mar 2009

annag: ta ragada sa nezväcsuje, uz je skoro zahojena, mam ju ked sa pozries zvrchu na lave prso tak na pravej strane bradavky vlastne z vnutornej strany, je taka malicka ako spendlikova hlavicka. Ale to moje trdielko dost casto otvara taku malu pusu, ze dost tazko a nie vzdy docielim spravne prisatie 😖 a posledny tyzden ma nekludne papanie, pretoze kaka a prdi vzdy pri kojeni, a to sa vtedy strasne skruca pri tom ako paragraf a prisava a odpaja sa asi aj 20 krat na to prso pri tom jednom kojeni pretoze ho boli brusko a vtedy sa musi odpojit pokruti sa, zamrnci, prdne a zase sa prisaje, pripadne drzi bradavku v puse a aj s nou mika hlavou lebo mu zase idu prdy a tak to ide dookola. Takze po pol hodine sania ma ta bradavka dost boli. A aj po kojeni ako keby trosku stipala. Je citliva na chlad a vtedy cast bradavky nie cela akokeby stvrdla a zbelela. Ja neviem a pravu mam uplne v pohode, ta ma vobec neboli. m ☹
Som strateny pripad co? 😖