Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

shaarka
21. júl 2010

@strapco13
len sa mi nezda, ze prave na slovensku je 99% mamiciek tou newnanovou vynimkou...
😉

latvia
21. júl 2010

@shaarka myslim ze ti na to jednoznacne neda odpoved nikto, to by si musela mat detailny rozbor svojho mlieka, co obsahuje a podla toho mozno posudit, z coho by prdkalo...ja viem ze moj syn z mlieka neprdel, nahltal sa vzduchu pocas dna...niektorym matkam sa ale vylucenie urcitej stravy oplatilo, takze tato teoria nieje uplne nepravdepodobna 😉

prsky
21. júl 2010

@shaarka pretoze to, co zjes ty obsahuje aj tvoje mliecko - preto to moze robit sarapatu. a to, ze teba zduvaju napr. fazule neznamena, ze budu tiez naduvat tvoje dieta a naopak - obaja ste individua, samostatne organizmy. zober si to tak, ze ked zjes cokoladovy jogurt, tak aj tvoje mliecko obsahuje cokoladovy jogurt 😉

@bubelko nasa Lala bola velmi uplakane babatko a napriek tomu koliky ani ine bolesti bruska nemala. ak je babo plne dojcene a nepije nejak extra hltavo, dostane sa mu do zaludka minimum vzduchu - preto dojcene deti ani nemusia vo vacsine pripadov odgrgavat (na rozdiel od "flaskovych" deti)

@cicimon olizovanie a pchanie si pasticky do ust je normalny vyvojovy stupen u dojciat. ak si ju cmula nadmerne (alebo aj len niektory prstik), skus ju zaujat nejakou hrackou alebo inou cinnostou.

monivo
21. júl 2010

@zuzkat1 děkuju za odpověď. Asi tam jiná pravidla budou, ale stejně to s pediatrem proberu. Nerada bych ji trápila příkrmama moc brzo. A s tím přírůstkem jsi mě trochu uklidnila 😉 Je pravda, že jsou teď velká tepla, aspoň tady u nás. Min. týden bylo až 36stupňů. A to má na tyhle prcky asi taky vliv.

strapco13
21. júl 2010

@shaarka ja netvrdim, ze vsetky co nieco vynechavaju robia spravne
nemam statistiky..ale mozno je to komunizmom..nebolo tu dostat vsetky potraviny, vela bolo nedostatkovym a podpultovym...preto ak ich dostali, tak ich dali detom, bez ohladu na vek, a vysledkom je mnozstvo alergii, intoleranciii a pod v nasej generacii..a my tuto informaciu predavame dalej nasim detom
kazda mamicka vie co moze a nemoze..jednemu skodi vsetko, nikomu nic..gto ze ty mozes jest vsetko je super
ja som musela vynechat iba par veci, inak jem tiez vsetko..a to somdost silny alergik /mozno preto, ze medzi prvymi potravinami u mna sa ocitol pomaranc v polievke 😀 ..lebo ho bolo akurat dosta a samotny som ho nechcela a kedze je zdravy, tak mi ho primiesali do polievky/
takze ja som citrusy este nejedla...uprimne bojim sa..ale ananas nerobi zle ani mne ani drobcovi..len nedavno som sa dozvedela, ze ananas je tiez citrus 😅

bubelko
21. júl 2010

@prsky nas jonas plakal tiez, boli sme z neho na nervy. a ked sa k tomu este pridal lukas, tak uz to bolo na nevydrzanie. hlavne ak to islo takto cely jeden den. ked som to potom spominala pediatrovi na prvej kontrole, tak sa mi na neho pozrel a povedal. nebojte sa, to brude trvat este tak 2 tyzdne, on je stabilny. co tou stabilitou myslel netusim, ale je fakt, ze prisiel siesty tyzden a jonas naozaj prestal plakat. dovtedy vacsinou na neho fungovalo len ked ho tato nosil na tigrika 🙂 nie ja, ale tato. to iste s klokankou. nie ja, ale tato. u mna vzdy plakal, ked sa nosil. 🙂

strapco13
21. júl 2010

@bubelko tebe sa zaloval, ze mu nieco je...vedel ze u tata s placom nepochodi 😉
mozno ina teplota tela...mm ma trosku vysiu teplotu tela ako ja..proste sala z neho teplo..v zime, na nom drobec zaspaval..bolo mu fajne teplucko..teraz uz nie..prelozim ho na seba /nie na prsko/ a do 5 min spinka

bubelko
21. júl 2010

@strapco13 on nepochodi s placom ani u jedneho, ale u tata mu do brucha netlacili v klokanke prsia 🙂 a tato ma aj dlhsie ruky, takze pri tigrikovi tlacil na spravne miesto 🙂 ja som si musela pomoct druhou a to uz mu vadilo. tie deti su spekulanti od narodenia 😀

martina05
21. júl 2010

Ahojte chcem sa spýtať .../no možno si budete myslieť že som debil ale fakt neviem a to plne kojím na požiadania cez 3mes./ ako zistím že mám ponúknuť dieťaťu aj druhý prsník tzn že ten prvý už vypilo??? Napr. včera bola na mne Vanda pricucnutá cca 1 hod. striedavo pila a spala a mliečko stále tieklo...Tak neviem kedy vystriedať ..... Nikdy som ešte nezažila že by sa odpojila a po vyskúšaní by mlieko netieklo .... Čítala som že po cca 30 min. ...ale podľa mňa je to ťažko paušalizovať, veď každé dieťa pije a ťahá odlišne, nie....

strapco13
21. júl 2010

@bubelko to hej..taha video dolu z policky a kuka na mna, ze ci moze 😀 😀 ..skusaju..nie su uplne blbucke, ked sa narodia..vedia rozoznat rychlo, ze co je pre ne lepsie

martina05
21. júl 2010

@cicimon aj anda si cucá prsty a päsť..niekedy aj dosť "nahlas" 😀 😀 😀 už to neriešim , lebo hne´d ako jej ju vytiahnem, má päsť v puse znova

strapco13
21. júl 2010

@martina05 ak mas pocit, ze dieta taha snazi sa , hneva sa ze nejde mliecko tak skus ponuknut druhy prsnik
v tychto teplach, ak mas pocit, ze nevypila cely prsnik naraz, tak mozes napr 2 hodky ponukat jeden prsnik a potom 2 hodky druhy prsnik..vypije na etapy
mliecko bude vzdy tiexct /alebo aspon kvapkat/ z prska..pretoze mliecko sa tvori aj pocas kojenia, takze dieta nemoze vypit prsnik uplne do dna

martina05
21. júl 2010

@strapco13 diky

zuzkat1
21. júl 2010

@monivo no u nas sa tiez nemozeme na zimu stazovat🙂 moja teraz skor len pije..ja ju vzdy v nedelu vazim a bol tyzden kedy pribrala len 50g a neriesim,lebo je spokojna... co sa pediatra tyka..fakt sa popytaj a mozno aj ineho ..ja zas len zo skusenosti vravim,lebo som menila pediatra prave kvoli priberaniu mojej malej.. raz mu bolo malo a potom vela a tiez chcel aby som UM davala..uplne ma vystresoval a uz som si fakt myslela ze nemam mlieko a ze musim zacat UM a napokon som volala inej dr a ona ze tie jej prirastky hmotnosti su v poriadku a teraz uz patrime k nej🙂 odvtedy som v pohode a mala tiez🙂 inak kolko ti pribrala?moja pribrala necele tri kila cca 2,80kg za 6 mesiacov...

zuzkat1
21. júl 2010

@monivo este dodam ze ked ma ten dr stresoval mala hanka len mesiac a trvalo to nieco vyse mesiaca co som k nemu stale musela chodit na vazenie a potom som si povedala dost mala je spokojna a pribera- mozno nie podla tabuliek ale pribera ... no a tak som teda zmenila lekara ... nasa nova dr je s malou spokojna patri sice medzi mensie deti,ale je to stale v poriadku

zuzkat1
21. júl 2010

@monivo si to citam po sebe 🙂 a chcela by som ujasnit co myslim tym ze len pije🙂 myslela som to tak ze sa napapa len predneho mliecka od smadu, ze uz nepotahuje aj to zadne,lebo hlad moc nema len ju smadi

monivo
21. júl 2010

@zuzkat1 malá se narodila s váhou 1120g a nyní po 6ti měsících má 5350g, takže přibrala 4,2kg. Ale v našem případě se to nedá srovnávat. Chápu, že Tě to časté vážení apod. stresovalo. Určitě jsi udělala dobře, že jsi zakročila 😉

zuzkat1
21. júl 2010

@monivo to je jasne ze sa to porovnat neda ale myslim ze tam nebude velky problem,moja sa narodila ako 3760g a ma len 1,2kg viac ako tvoja.. myslim ze tvoja pekne narastla🙂 mam kamosku co ma syna ktory sa narodil ako 2,6kg a v pol roku mal velkost 56 a vazil 4,5 kg a lekari boli v pohode🙂

caly8
22. júl 2010

baby prosím vás..musí sa masť Bactroban z bradavky pred dojčením utierať?

krakulka
22. júl 2010

baby a nemoze mi Andrejko tak strasne plakat aj z toho, ze si potiahne len predne miecko a boli ho brusko? brusko tvrde nema. hladny je, ale ked si potiahne max. 1,5m. tak spusti obrovsky rev. Ci tecie pomaly, alebo rychlo. Uz som z toho na nervy.

zuzkat1
22. júl 2010

@caly8 ahoj..konkretne tato neviem..ale ja som utierala aj take ktore sa nemuseli,lebo mne dr povedala ze treba aby babo necitilo inu chut a neodmietlo prsnik ... inak uz len zo seba vychadzam..mne by sa iste nechcelo olizovat daky krem..

zdenka_pp
22. júl 2010

Ahojte, chcem sa opýtať, či môže mať celozrný chlieb vplyv na mlieko. Pred týždňom som vymenila grahamové pečivo za celozrný chlieb a včera večer sme mali "pohotovosť". Malý jačal odušu. Ozaj a asi 3 dni som jedla aj po jednej nektarinke, poctivo ošúpanej.

zuzub
22. júl 2010

@zdenka_pp ja jedávam len celozrný chlieb a pečivo a malý je ok, asi je to individuálne, ale ja som pred týždňom začala jesť postupne úplne všetko aj paradajky, broskyne, uhorky všetko na čo mám chuť a malý je úplne ok
😉 predtým som sa furt obmedzovala, že hento nie tam to nie a malý mal stále problémy s bruškom....

janicka222
22. júl 2010

Ahojte. Mám jeden problém, ktorý ma dosť trápi a potrebujem poradiť.
Doteraz som kojila tak, že som malú nakojila z jedného prsa, za 2-3 hodiny z druhého prsa a tako som to striedala celý deň. Z jedného prsa si vždy vytiahla 100-120 ml. Zrazu má maláproblém si z oboch pŕs vytiahnuť 80ml a stalo sa mi, že jej to nestačilo a veľmi pri tom plakala, lebo už jej z prsa nič neišlo. Cítila som, že prsia sú prázdne a problém je ešte taký, že sa do ďalšieho kojenia dostatočne nenaplnia.
Čítala som tu, že najlepšie je čo najčastejšie prikladať a čo najviac odsávať. Keď sa mi ju občas podarí nakojiť iba z jedného prsa, tak neviem, či si mám to druhé po kojení odsať, lebo sa bojím, že jej po 2-3 hodinách nebudem maťčo dať,lebo prsia sa nenaplnia.
Veľmi sa tým trápim a bojím sa že nebudem mať čo dať malej papať.
Ďakujem za rady.

krakulka
22. júl 2010

@strapco13 Dnes sme boli u dr. Bohuzial tam nas dr, nebol. Ina p. doktorka pozrela hrdlo, vraj ok. Pre istotu spravila vyter. Zajtra sa mame prist ukazat, bude tam nas dr.
Vecer uz papapnie celkom dobre. Ale cez den - oooo hruza. 😢 😢 😢 😢 😢 😢 😢 😢 😢 😢 😢 😢 😢 Andrejko aj chcel papat, dokonca bol strasne hladny, ale neslo to. tahal 1m. a potom strasny plac a bolo dopapane. Dufam, ze zajtra to bude zase o nieco lepsie.

zuzub
22. júl 2010

ahojte, chcem sa spýtať náš malý má posledné dva týždne riedku žltú stolicu, a aj dosť zapacha, kaka 1x denne, myslíte, že je to ok? je len kojený a ešte jedna vec strašne začal v poslednej dobe slintať,ale tak, že mu normálne tečú sliny z úst? viem, že to môže byť ked idu zubky, ale v jeho veku je to asi skoro nie?

strapco13
22. júl 2010

@krakulka ked papa dycha nosom volne?
nejdu mu zubky?..vtedy deti odmietaju papat, lebo ich to sanie moze boliet

@janicka222 ,,ked nakojis len z jedneho, odsaj ,,aj ked len naprazdno z toho co si kojila, potom zas druhe prsko...to da telu signal, ze treba viac tvorit mliecka
odkial vies kolko si vytiahne? vazis ju?...tak prestan, nesleduj, nestresuj sa...stres znizuje tvorbu mliecka
a nemoze sa stat, ze dieta vypije prsko do dna..mliecko sa tvori aj pocas kojenia, cize aj ked chce oba prsniky..najprv jeden vypije, potom druhy ak mas pocit, ze jej nestaci, daj ju znovu na prvy..potiahne, co sa zatial vytvorilo a potom mozes znovu druhy 😉

@zdenka_pp skus na par dni vynechat a ked nebude ziadny problem, skus znovu..ak sa to nezopakuje, bola to len nahoda, ak sa zopakuje, tak vynechaj a o mesiac skus znova

@caly8 nemusis utierat, krem je vstrebany, teda ak si ho natrela po kojeni a nekojids kazdu hodku z toho isteho prska 😉 , ale su deti ktorym chut vadi..ale to su len zbytky, inak dietatko uz neoblizuje krem
ja som neumyvala /na radu annag/ a drobcovi nic nebolo, netvaril sa ze nechuti / ale spokojne sa tvaril aj ked poza moj chrbat papal SOS kremik od Nivei..a tiez mu nic nebolo 😀 😀 /

strapco13
22. júl 2010

@zuzub skoro vsetky deti v jeho veku slintaju a pchaju si vsetko do ust..a zuby mozu a nemusia..nam vysiel prvy pred tyzdnom..cely ten cas az do prikrmov sme slintali jak bernardin 😀
stolica zlta je OK..je spokojny, alebo sa tvari, ze ho boli brusko?..ked chces mat istotu, daj mu spravit vyter z konecnika, ci tam nie je nieco, co by nemalo

raffaella
22. júl 2010

@zuzub nasej malej tiez zacala stolica zapachat, ale vravim si, ze je to asi tym, ze aj ona rastie a jej zapacha 🙂 hlavne je, ze pekne pribera a je spokojna. U nas sa stolica meni aj v tom, ze predtym mavala asi do 8 tyzdnov prdnute v kazdej plienke takmer a potom mala stolicu tak 2x do dna a riadnu. No a teraz po najnovsom ma stolicu 1x za 2 dni 😉 manzel bol z toho taky mierne vystresovany, ale kedze dojcene deticky mozu kadit aj len raz za 7-10 dni a pocurane plienocky ma snad aj 6-8 denne, pricom cika aj pri prebalovani, tak je to v poriadku. Pribera tak 1 kg mesacne, za co nas doktorka velmi chvali, takze stolicu uz neriesim 🙂 A slinta nam od 2. mesiaca, stale jej pozeram,ci jej uz zuby nejdu. Mama moja mi vravela, ze aj ja som slintala asi 2 mesiace pred tym, ako mi sli zuby, takze ani to uz neriesim, len jej pusku utieram ak treba. Hlavne je, ze je spokojna.

zuzub
22. júl 2010

@strapco13 tvári sa, že je spokojný , ked ho bolievalo bruško tak vystrájal, teraz si len cez den poprdká a je ok.