Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
6. feb 2010

kwatka, dovtedy sa ozvi - asi tak po 2-3, max 5 dňoch ako to ide, či netreba čosi zmeniť ,a k by sa Ti čois nezdalo, tak i skôr 🙂

hanam
7. feb 2010

ahoj annag, chcela by somsa spytat ako to je z vynechavanim mliecnych davok ked kojim, pretoze moj maly si stale pyta jest kazde tri hodiny napriek tomu ze uz davam aj ovocne desiate, aj zeleninove a zeleninovo maskove obedy, ja to nechapem, nemal by zacat vynechavat? a to ani nehovorim o nociach pretoze aj v noci chce stel kazde tri hodiny dokonca niekedy aj castejsie. dakujem za odpoved.

mandula
7. feb 2010

ahoj annag, mam jeden akutny problem a potrebovala by som poradit. V piatok vecer som dostala vysoke teploty 39 az 39,5 a velmi ma bolelo pod pazuchou a takisto aj bradavka. Volala som si pohotovost, oni mi kazali davat si paralen a stiahnut teplotu s tym, ze dojcit prestat nemam. Pozerali, ci nemam prsnik cerveny alebo tvrdy ale nebol. Vcera som mala este teploty, dnes uz len tak 37,5 je to uz ok, ale prsnik mam uplne vrely a cerveny. Tvrdy ale nie je. Tvrdy mam len dvorec a z prsnika mi nejde mlieko. Ono to mlieko tam je,ale ja ho odtial nedokazem odsat. Aj maly chuda taha a taha a po chvili sa zacne jedovat a musim ho prelozit. Prosim, ide o zapal prsnika? Su na to nutne antibiotika, alebo by som si vedla pomoct aj inak. Hlavne sa bojim, ze pridem o mlieko, velmi by som chcela dalej kojit. Prosiiiim, porad mi, ak mozes. Dakujem.

zeleny_cajik
7. feb 2010

ahoj annag, moj syn ma 4 mesiace, posledne tri tyzdne som bola po operacii na ATB, striedavo sa o neho starali babky, manzel, nemohla som kojit a maly pil nutrilon z flase. celu dobu som odsavala, ale kedze som nemohla po operacii 19 dni nic jest, mliecka ubudlo. teraz som ATB vysadila, ale maly sa uz neprisaje, ked ho prikladam, chyta uplny hystericky zachvat, place, mece sa, vrieska ako o zivot. skusala som dnes klobuciky, na chvilu som ho "oklamala", ale po chvilke zasa plac. annag, je este mozne ho naucit sat z prsnika, alebo je jedinou sancou odsavanie? odsajem naozaj malicko, tak 400 ml za den, cize sa nutrilonu asi nezbavim ☹ maly predtym prsnik miloval...

flavi
7. feb 2010

ahoj annag
aj ja prosim o radu. kojim chvalabohu viac menej bez problemov, proste davam vzdy, ked si maly pyta a rezim si vytvoril viac menej sam a v pohodicke. co ma ale trapi, ze maly v poslednej dobe ku koncu kojenia zacne metat hlavickou a kopat a odtlacat sa nozkami bez toho, aby pustil prsnik, cim mi totalne "sklbe" a natahuje bradavku. skusala som mu vzdy vybrat prsnik, aj som parkrat skrikla, lebo dost to boli, ale on sa len tomu smeje a vzapati to spravi znovu. ma skoro 5 mesiacov a vyzera to tak, ze mu coskoro pojdu zubky, lebo slinta ako bernardin, podstatne castejsie kaka a zurivo vsetko pcha do pusinky, najradsej moj palec, tak sa bojim, ze ak mu zubky vylezu, tak skoncim s krvavymi ragadami a zbohom kojenie. vies mi prosim poradit, ako ho oducit hryzt mi bradavky? dakujem

gashtanka
7. feb 2010

Ahoj Annag, aj ja ti dakujem za rady aj na tvojej stranke, dala som si ju medzi oblubene a aj vdaka tebe som si kojenie po tazkych zaciatkoch konecne zacala uzivat. Zatial ide vseto ako po masle (klop klop), dufam, ze ak by sa niekedy nejaky problem vyskytol, budem sa moct na teba obratit. Vdaka este raz, vela zdravicka celej rodine.

jelencek
7. feb 2010

Annag, Spalka, dakujem 🙂

annag
7. feb 2010

mandula, o mliečko neprídeš 🙂

-teplota klesla, to je fajn, atb netreba. Budeš mať upachaté vyústenie mliekovodov, mliečko sa nemôže dostať vonku. Bolela Ťa bradavka - nemala, resp. nemáš na nej pľuzgierik či bielu bodku? AK áno, treba ju prepichnúť sterilnou ihlou. Ak nie, daj si vlhký zábal a cielene v teplej sprche si skús mliečko povytláčať. Skrátka, niektoré kanáliky sú uzatvorené zahusteným mliečkom a to musí ísť preč. Dôležité je bábo často prikladať na ten prsník, ideálne si ho zobrať na noc do postele a nech si aj pocucká ak bude chcieť.

viac píšem tu:
http://dojcenie.wordpress.com/category/bolave-p...
http://dojcenie.wordpress.com/category/bolave-p...

annag
7. feb 2010

hanam, je veľmi dobré, ak napriek príkrmom i často dojčíš. V záujme dlhodobého dojčenia je to veľmi dôležité. Ono je to vlastne naopak: prikrmovaním nenahrádzame mliečne dávky, len k dojčeniu pridávame i príkrmy.

annag
7. feb 2010

zeleny cajik

Bohužiaľ, bolo to nešťastné riešenie. Tri týždne je veľmi dlho. Pri drvivej väčšine atb sa dojčiť dá (napriek tomu, čo je uvedené v letákoch). Zároveň, ak je aj prerušenie nutné, je dôležité bábo kŕmiť alternatívne. Viac píšem o tom tu:
http://dojcenie.wordpress.com/category/zivot-s-...

Pravdepodobnosť, že sa prsníka chytí po fľaši opäť je dosť malá, ale istá šanca existuje. Vyžadovalo by si to však spoluprácu s laktačnou poradkyňou, ktorá by Ti ukázala alternatívne spôsoby kŕmenia. Musel by sa ako po narodení učiť opäť prisávať, čo je náročné najmä na psychiku mamičky . Treba to však skúšať, si len na začiatku . 🙂

skús urobiť viackrát spoločný kúpeľ, malého si prilož na prsia a nechaj ho, nech si vyvolá hľadací reflex a prsíčko opäť nájde. Asi ako na tomto videu:

http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

treba sa veľa klokankovať - tulkať sa koža na kožu, v posteli, celú noc pri sebe, kŕmiť ho v polohe, v akej si ho dojčila.

viac píšem tu:
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/odmiet...

bolo by treba učiť ho prisávať kŕmením po prste - ozaj by bola ideálna poradkyňa

laktáciu môžeš rozbehnúť, musíš odsávať aspoň každé 3 hodiny obidva prsníky deň i noc, vždy ich odsať čo najviac.

annag
7. feb 2010

flavi, o hryzení píšem tu,

http://dojcenie.wordpress.com/category/bolave-p...

zrejme ho ozaj zúbky trápia. Ak ich naťahuje, pomôže stláčanie prsníka a ak nepije a len ťahá, tak mu bradavku šetrne malíčkom vytiahni. Ale dôvodom nemusia byť len zúbky, môže to byť aj tráviaci problém, ak sa mu chce kakať. Ako často kaká a ako stolica vyzerá?

annag
7. feb 2010

gashtanka , ďakujem a veľmi sa teším ak Ti stránka trošku pomohla a dojčenie si užívaš 🙂 . Prajem Ti, aby to tak zostalo, držím palce 🙂

flavi
7. feb 2010

dakujem, annag,
myslim, ze to stlacanie trochu pomohlo, aj som proste ked sa zacal mechrit vymenila prsnik, nech sa radsej netrapi, asi sa naozaj hneva, ked pomalsie tecie... doteraz mu ale nikdy nevadilo, vzdy sa popasoval a poriadne vytiahol...
stolicu maval doteraz cca kazdy treti den, akurat vcera kakal 5x !!! ale normalna hustota, taka "mazlava" horcica, dnes kakal dva krat. dcera take mala, ked isli zubky, tak preto si myslim, ze to bude aj teraz tak... vetriky ma v pohode, vzdy sa smejeme, ze "prdi" ako dospely chlapisko, aj tak hlasno, aj tak "vonavo".. ale lepsie, ako keby ho malo brusko tlacit. no nie?

este mam otazku, ktora ma predtym nenapadla, ale maly posledne dva tyzdne zhruba zacal spekulovat s polohou na dojcenie, reve a odtlaca sa v jednej, ako keby nebol hladny a skusim inu a nacucne sa, ako keby tyzden nejedol... ale vzdy si vyberie inu, niekedy sa nechce kojit v leze, niekedy zasa nechce posediacky, neprisla som na nejake "pravidlo", ktore by na neho platilo, proste musim skusit, ktora sa milostpankovi paci :P minule dokonca vymyslel uplne pe nas novu polohu, ze lezal a ja som bola opacne, vlastne som ho mala pod pazuchou, to zabralo a napapal sa. je mozne, ze by taky krpec (bude mat 5 mesiacov) uz so mnou "kyval" vedome?

csina
7. feb 2010

ahoj annag...stále sa mi nedarí odoslať ti foto a video mailom, netuším prečo...budem skúšať alebo preštelujem foťák a nafotím nové, aktuálne, možno mám nastavený nejaký divný formát...
avšak, veľká vdake patrí tebe... 🙂 lebo som pravdepodobne zvíťazila nad nadprodukciou...ponúkala som niekoľkokrát po sebe rovnaký prsník, prestala som odsávať a už mi vlastne ani netreba, lebo sa mi nenalievajú,...situácia sa u nás teda takto vyvíja, malinká sa už toľko nekrčí, sem tam nad ránom ešte áno, ale potom sa vyprdká vykaká a je v pohodke...ale večery mávame o to pestrejšie...už som upravila aj režim, zatiaľ žiadna veľká zmena...veľmi plače, nechce nič, mám pocit, že je prestimulovaná, ale neviem z čoho, cez deň spinká v pohode..robieva mi to aj dopoludnia, ale to riešim pechádzkou vonku, vtedy zaspí..ale večer už sa prechádzať nedá, je zima a rada by som ju naučila, že večer sa spinká doma.. 🙂 nepomáha nič a ten plač je srdcervúci..potom aj po 2 hod sa unaví a ak sa mi podarí ju priložiť bez hysáku aj sa napapá a pôsobí ozaj hladne..dnes mi jeden vytihla, už bol ale načatý a ten už potom nechcela, dvakrát som ju dala grgnúť a cucla aj z druhého...teraz na mne spí...čo to je, večerné koliky....?

annag
7. feb 2010

csina - no, ak už je dobre, tak sa s videom teraz netráp a venuj sa bábeku 😅 . Večer býva ťažký, dôležité je, aby dobre spala podvečer, aby nemala dlhšie bez spania než cca 2 hodiny. Po 2 hodinách už samozrejme môže byť hladná. Ba i skôr - ak bude ochotná papať i každú hodinu alebo častejšie, umožni jej to, len si daj pozor, z ktorého prsníka ju dojčíš. AK bude piť krátko a často, tak ponúkaj ten istý. Voláme to koliky, ale nemá to veľký súvis zvyčajne s bruškom ako takým, skôr s tou nervozitou, lebo bábetká majú nezrelý nervový systém.

annag
7. feb 2010

flavi - ak je bábo nervózne, tak ho logicky častejšie asi dojčíš. Vtedy si treba dávať pozor na to, ktorý prsník ponúkaš, aby ho dobre vyprázdňoval, hoci na etapy . Čiže tiež, ak pije krátko, ale často, ponúkaj ten istý prsník.

Z toho môže byť aj hnev pri polohách - skôr to bude reakcia na tok mliečka, alebo i na to, že ho bolí pusinka. Nerobí to naschvál, dobre, že mu pomáhaš 🙂

zeleny_cajik
7. feb 2010

dakujem annag, brala som medociprin 3 tyzdne, kojenie mi neodporucila ani moja lekarka ani pediatricka 😒 pytala som sa, ci sa nedaju predpisat ine ATB, ale vraj nie. viem, ze by bolo byvalo idealne nekrmit ho flasou, ale bola som rada, ze sa o neho vobec niekto postara, operacia totiz nebola planovana, jednalo sa o akutny stav, po nej nasledovalo este niekolko mensich zakrokov. odsavat budem a budet ho skusat prikladat, ale fakt to vyzera biedne. kazdopadne dakujem 🙂

zdienka
7. feb 2010

annag please, prosim este jednu radu.
ale najprv - kvasinky su fuc, dakujem!!! ale, lekarnicka mi nechcela dat ani jeden z tych antimykotickych kremov
ze tak to teda nie a keby tak mam umyvat pred kazdym kojenim.. dala mi taky ten kremik od biodermy pre babatka na pusinku a gencian. zabralo ale.

prosim, posledne dva dni sa objavil nasledovny problem.
zrazu mam makke prsia, predtym boli vzdy uplne naliate, maly sa predtym vzdy sam odtrhol od prsnika a total najedeny, teraz dlhsie len tak dudla, prsnik stlacam ale mam pocit ze nepomaha, ked ho teda dam z prsnika dole, skusam stlacit, ci ide mliecko a niekedy vobec, alebo len velmi malo alebo ked velmi velmi zatlacim.
znamena to ze je malo mlieka? alebo laktacna kriza? je to pre mna uplne novy pocit, predtym ma prsia aj boleli pomedzi kojenie od zbierania mlieka ked som na kojenie myslela napr a teraz nic..
neviem odhadnut ci je to ustalenie stavu alebo zacina problem...
pozerala som na tvojej stranke ze mam castejsie prikladat.. ale, riesime prave ten reflux, doktorka vravi ze nechat ho na prsniku max 7 min, kojit tak najskor po 2,5 hodine ale to sa mi zda, ze zrovna prispeje k tomu aby mliecko nebolo... :(
budem velmi vdacna za radu.
(kojit podla toho co chce maly je strasne tazko, on praveze sa skor preziera a potom aj z toho vracia niekedy, na prsniku chce byt stale lebo sa mu tam paci - co mu teda nedovolim, ale neikedy tazko rozlisit kedy je hladny a kedy si chce len tak cuckat...)

dakujem velmi velmi!

flavi
7. feb 2010

vdaka annag 🙂

annag
7. feb 2010

zeleny- cajik, chápem 😔 . Ešte dlho potrvá, kým lekári aj u nás začnú dojčenie podporovať i skutkami . Tento liek som nedávno riešila, už niektoré mamičky popri ňom dojčili, on kompatibilný s dojčením je, podľa databáz, ktoré udávam na stránke ....Lenže to by musela existovať spolupráca lekárov s farmakológmi .... držte sa 🙂

zeleny_cajik
7. feb 2010

annag, tak to je na porazenie ☹

annag
7. feb 2010

vieš, ono je to tak, pred 7 rokmi, keď som prvý raz dojčila, bolo absolútne nepriateľné pre lekárov v mojom okolí dojčiť pri zápale prsníka a atb liečbe. Dnes to už každý lekár v pohode predpisuje. Toto isté postupne bude i s inými liekmi a dojčením. Keď si prečítaš leták toho lieku, je tam napísané, že sa dokonca môže používať v odôvodnených prípadoch i u malých detí, napr. s cystickou fibrózou. Do mm prechádza len nepatrné percento účinnej látky. Riziko by bolo oveľa nižšie. To, že Ti zobrali dojčenie , ktoré malo trvať niekoľko rokov, to nikto nepovažuje za dôležité. Krvopotne odsávať, aby si dostala do bábetka najlepšie jedlo, aké existuje, nie je dobré riešenie. Skús sa spojiť s poradkyňou, určite by stálo za to pokračovať v skúšaní, v alternatívnom kŕmení - on musí pochoppiť, že piť sa dá ešte i inak než z fľaše, ozaj to chce úsilie, blízky kontakt . Dávaj mu teraz napr. fľašu v tej istej polohe ako si ho dakedy dojčila a potom mu keď uhasí hlad nenápadne vymeň za prsíčko .

zeleny_cajik
7. feb 2010

annag, urobím pre to všetko, zajtra zavolám niektorú poradkyňu v okolí a skúsime zabojovať. veľmi mi na tom záleží, plánovala som dojčiť čo najdlhšie a štve ma, že sa to takto po....lo 😒 neviem sa vyrovnať s tým, že by som už nedojčila.

annag
7. feb 2010

zeleny cajik - ak sa chytia adoptívne bábetká mamičkám, ktoré nikdy nerodili a podľa Dr. Newmana to do 18 mesiacov zvyčajne ide, tak by v tom bol čert aby sa nechytil Tomáško . Dr. Newmanovi prešli rukami stovky takýchto detí 🙂

http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/do...

monivo
7. feb 2010

ahoj annag, už jsi mi zde nedávno radila ohledně odsávání. Zatím se mi daří držet stejné množství. Ale docela mě udivuje, že z levého prsu odsaji vždy jen 20ml (pokud odsávám po více jak 3hodinách někdy i 30) a z pravého prsu i někdy více jak 2x tolik, tzn. 40-60ml. Docela mě to mzrí, protože by jinak celkové množství bylo ještě lepší. Nebude to problém do budoucna, až si malou přivezeme domů a já se budu snažit kojit? Vždy se kojí z obou prsů? Protože pokud ne, tak z levého prsu jí to nemůže přeci stačit?
Také pořád nevim, co s odsátým MM. V mrazáku už mám plných 10 kelímků Avent na MM, asi si koupím dalších 10ks, ale to bude také brzo plné. Do porodnice vozím vždy jen jednu odsátou dávku, starší nechtějí. Tudíž toho mám dost navíc a když jsem občas nucena MM vylít, zdá se mi to jako barbarství ☹

janulka182
8. feb 2010

Ahoj Annag.
Tak mne minule nakoniec moju spravu ani neodoslalo, tak pisem znova . 😅 V prvom rade sa musim pochvalit. Uz mesiac mala papa iba moje mliecko a uz ziadne umele!!! A to vdaka tvojim radam a podpore.
No mam aj trosku horsie spravy. Boli sme na poradni a mala pribrala opat malo-okolo 130 g za tyzden. Teraz ma teda vahu 4850 g (ma tri mesiace). Doktorka sa ma spytala, ci by nebolo lepsie vratit sa k tomu dokrmovaniu, co moc nechapem, lebo ani vtedy nepriberala moc ukazkovo (cca 150 g tyzdenne). Ja sa ale nechcem vratit k dokrmovaniu. 17.2. mame prist znova na prevazenia a ze sa uvidi co a ako. Ja neviem, co este mozem urobit lepsie. Vsak odsavam „do dna“. Nechapem preco tak malo pribera, ked nam papa pekne-okolo 850-950 ml za den. Inac je dost aktivna, stale sa musi hybat a len malo cez den spi, tak to asi „vybeha“. My s muzom sme tiez neni nejako extra velky, tak neviem ci to moze byt geneticke. Ked sa narodila mala 2950 kg a ked sme sli z nemocnice vazila 2650 g. Inac nevypada zeby jej nieco chybalo.

A este sa chcem opytat: z odsavania mam dost popraskanu jednu bradavku. Skusala som na to Bepanthen, Kalciovu masticku a nepomohlo. Co by mi nohlo zabarat?

Dakujem velmi pekne

mandula
8. feb 2010

annag, velmi pekne Ti dakujem za odpoved a radu.
Teploty su nastastie uz nadobro prec, aj to zacervenanie je uz lepsie, ale nalieva sa mi prsnik, nalieva a mlieko nechce ist von. Ono mi aj trocha vyjde cca 20ml, to pekne strieka, ale potom sa to zastavi a nic, mozem robit co len chcem. V teplej sprche som sedela aj hodinu, malemu som davala tak casto az sa jedoval 😉 , odsavala som do umoru, masirovala a nic, nejde to von. Uz mam svalovku na rukach a uz ma tak boli a picha prsnik, ze nevladzem. To ale asi z toho snazenia samozrejme. Na bradavke nemam naozaj ziadnu bielu bodku, budes sa smiat ale uz som si tam pozerala aj lupou a nic 😀 dvorez bradavky mam cerveny akoby trocha zdureny a bradavku mam tiez zväcsenu a tvrdu. Cele je to nejake tvrde a nejde mi to poriadne ani stlacit a nie este nieco vytlacit. Vo vnutri v prisniku sa mi uz robi pekna hrca, citim, ze sa nalievam. Ked maly potaha necitim ziadnu ulavu a maly je tak unaveny, ze sa poriadne nenapapa iba vysili a dnes mi chuda place cely den, to asi z toho vsak?
Uz som zufala, boze ako to mlieko blahodarne dostat odtial von? AKO????? 😔

alca85
8. feb 2010

Ahoj Annag, tak už aj ja som donútená napísať.....moju malinkú už od 4.mesiaca dokrmujem UM, no teraz najmä posledné 3 dni (bude mať 6m) to UM vôbec nechce, ale zato si častejšie pýta prsník, tak neviem či jej to stačí....bojím sa aby nezačala chudnúť. Doteraz sme to robili tak, že som ju nakojila a potom ešte vypila ale 80ml UM a niekedy aj viac a samozrejme už papáme aj zeleninkové príkrmy, po ktorých ju ešte kojím. Teraz po kojení vypije max 30 ml a niekedy nechce vôbec. Môže to byť nejaký problém, alebo jej to tak vyhovuje a po kojení už nie je hladná. Myslíš, že sa mi mohlo začať tvoriť viac mlieka? Ďakujem za odpoveď

janulka182
8. feb 2010

Annag este by som sa chcela opytat: citala som, ze ked vytiahnem odsate mliecko z ladnicky, malo by mat na povrchu asi 1 cm hrubu vrstvu tuku. Moje ma tak okolo 1 mm. Je to ok? Nemoze mala slabo priberat prave preto? Dakujem

annag
8. feb 2010

janulka182 -

keď by sme prísne nahliadli do tabuliek 😝 😀 , tak maličká priberá na úrovni 25.percentilu, je teda úplne, ale úplne v "norme". Celá štvrtina detí v jej veku priberie v prvých troch mesiacoch (ktoré podľa profilu ešte ani nedovŕšila) menej. Bola by neuveriteľná škoda dokrmovať také bábetko. A ani nechápem, koľko by si ešte do nej mala priliať mlieka, keď už teraz vypije na svoj vek až až. Ber to tak, že norma sú deti dojčené, nie deti, ktoré sú na UM. MM je najlepšia voľba a UM by jej neprinieslo žiadnu výhodu.

- tá vrstva tuku 1 cm je ďalší z mýtov, aké existujú. MM sa prispôsobuje konkrténemu bábetku a tuk v mliečku dosť kolíše počas dňa, počas jednotlivých dní a mení sa i podľa veku bábetka. Viac tuku majú mamičky starších detí.

bradavka- bude na nej infekcia, keďže odsávaš, bude to s vysokou pravdepodobosťou mykotická infekcia. Pri odsávaní je namáhaná pokožka pod klobúčikom odsávačky vo vlhku, to jej neprospieva. Takže ju treb apreliečiť na začiatku minimálne Caenstenom (=Candibene= Imazol), a držať v suchu. Po odsávaní si vždy bradavky a dvorce nechaj voľne vyschnúť na vzduchu.