Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
12. dec 2008

tinka,

malá by ozaj potrebovala mať rovnomernejšie rozdelený spánok, resp. mala by cez deň spinkať viac. Keďže nevie cez deň dnu spinkať, tak si spánok chce kompenzovať na Tvojom prsníku. To dlhé hodinové papanie - zaspinkanie - prebudenie sa je najmä preto, že je to pre ňu jediný spôsob ako cez deň okrem kočíka zaspať. Sanie totižto bábetko uspáva a prsník je pre Tvoju maličkú stredobod vesmíru, najlepšie čo pozná, je pre ňu dôležitá citová istota. Bábetká vo všeobecnosti dnu cez deň veľmi zle spávajú, rušia ich všetky zvuky. Je možnosť naučiť ju spinkať nekompromisne podľa múdrych kníh aj dnu, čo by však bolo spojené s plačom a stresom - otázne je, či stojí zato takto ju trápiť. Na fotkách som videla, že máš šatku? Ani v nej nespí? Ak by si menila úväzy, tak nemusíš mať strach o chrbticu či nôžky a môžeš ju v nej nosiť niekoľko hodín. Pomerne ľahko sa dá naučiť spinkať pri otvorenom okne a kočíku v miestnosti, - problém je, že je zima a izba by premrzla .

Veľmi časté dojčenie i dlhé dojčenie bude súvisieť s nepokojom, nedostatkom spánku a režimu. A zároveň môže súvisieť s tým, že malá je predsa len ešte slabšia než donosené deti. Takže radím, čo si aj uviedla - striedaj prsníky - keď na jednom zaspí, prehoď ju na druhý a tak dookola. Ak budeš mať pocit plných prsníkov, tak ich odsaj. Bolo by dobré aj v noci aspoň raz- buď ju trošku prebrať na dojčenie alebo si prsníky uprostred noci odsať . Ty by si teoreticky odsávať nemusela, no myslím, že malá ešte dôjde do rastového špurtu a bolo by dobré, aby Ťa nezaskočil a prsníky boli pripravené. Máš výborne rozbehnutú laktáciu, bola by škoda, aby si si ju neudržala.

tinka, malá je nádherná a aká bola maličká, ja mám body 56 dodnes odložené, všetky deti sa narodili do veľkosti 62.

zmrzka333
14. dec 2008

annag len sa chcem pochvalit dnes bez problemov Chris spapl asi 5 lyziciek mrkvy so zemiakom, normalne pekne otvoril pusu a rychlo to prehltol a hed chcel dalsie a tak som nestihala naberat. Pekne spapal 5 krat a ani ho nestriasalo ani nenaplo ale po 5 lyzicke uz neotvoril pusu tak som mu viac nedala no a potom sup na prso a este sa dopapal. Bol potom spokojnnnnyyyy

annag
15. dec 2008

zmrzka, tak je dobre, hlavne nenútene postupovať a určite sa to pomaličky rozbehne, možno aj rýchlo, ak mu ako správnemu chlapovi zachutí 🙂

tina_
15. dec 2008

Mila Anna,
dakujem krasne za rady, dufam, ze sa nam postupne nejaky rezim utvori... 😉 , niekedy je kazdy den iny, niekedy sa nejde "dojest", niekedy je vsetko ok,..

Budem teraz trosku pracovat na tom spankovom rezime, v satke som ju nosila skor vonku, tam spala v zvislej polohe vzdy bez problemov (mam tu elasticku 5 metrovu pre nedonoseniatka a novorodencov, pri popise mam len dva uvazy, ten druhy je koliska). Skusala som raz ten uvaz na kolisku, ale tak jacala, ze som ju hned aj vybrala, musim este niekedy...Dnu mi v satke nespi, aj ked je unavena, 😒 , minule mi zase zacala v satke tak velmi plakat, ze som ju musela vybrat a dat normalne lezat na gauc...ci jej nahodou nie je aj teplo, lebo ked je v satke, tak ma v podstate cez seba este tri vrstvy latky...

K tomu bodynku, my sme mali na zaciatku velkost 50, a to som zhanala veci po internete, lebo tu v obchodoch o takej velkosti ani nepoculi 🙂 , este na mna pozerali ako na nejaku neskusenu prvorodicku, co ani velkosti nepozna,...Teraz nosime velkost asi 52 newborn ale uz aj 56 nam je dobra 🙂

annag
15. dec 2008

tinka, ono by sa dalo na ňu ísť aj tvrdšie, no predsa len je ešte príliš krehká a to, čo si môžeme dovoliť s bežným, napr. 3 mesačným drobcom pri nej radšej nie, predovšetkým kvôli záchvatu plaču. Ak máš pocit, že má dni, ktoré sú lepšie a horšie, tak je to jednoznačne len z jej nervozity a únavy. Treba ju naučiť zaspať a spať, len ako, však? Ak nemáš balkón, tak niektoré maminy to riešia tak, že im bábo spí v kočíku pri otvorenom okne a vypnutom kúrení - normálne bábo oblečú akoby išlo na balkón. Máš pravdu so šatkou - deti na teplo reagujú horšie než na chlad, rýchlo sa prehrejú a dokážu byť z horúčavy celé hodiny neskutočne uplakané a nepokojné. Musí mať hlavne teplé temeno hlávky, rúčky, noštek, líčka môžu byť chladnejšie. Napr.studené vlhké rúčky sú prejavom prehriatia - studený pot je spôsob ochladzovania organizmu.

zelmirka1
16. dec 2008

ahoj annag
najprv ti chcem vyjadrit obdiv k radam ktore davas....aj mne tvoje prispevky pomohli hlavne na zaciatku kojenia...a tiez ze to stihas pri troch drobcekoch je uzasne...darmo si sikovna mamina

moj maly ma 2mesiace a tri tyzdne a je zatial dost spachtos lebo v noci kojim len raz a preto som doteraz odsavala lebo sa mi velmi prsia nalievali...posledne tri noci ale uz nie je potrebne lebo sa tak velmi nenalievaju. Nevies mi poradit ci to suvisi s tym ze sa ustalila tvorba mlieka alebo preco ? Chcem kojit dalej a bojim sa aby tom neprisla o mliecko aj ked si myslim ze tvorbu MM mam dobre rozbehnutu lebo doteraz som mala velmi vela mliecka. /inak maly pribera ukazkovo takze neriesim ze v noci papa len raz/
DAKUJEM

annag
16. dec 2008

zelmirka, áno, len si sa hormonálne ustálila, to je v poriadku, ja nemám prsia tiež naliate a mliečka mám dosť , v doječní medzi prsníkmi a bábetkom vznikla vzájomná harmónia - mliečka sa tvorí toľko, koľko malý vypije, o mliečko určite neprídeš, ak bude malý papať na požiadanie tak ako doteraz 🙂

zelmirka1
16. dec 2008

dakujem velmi...dufam ze budem pekne kojit dalej...davam mu na poziadanie...cez den kazde 2,3,4 hodiny ale
v noci spinka a chce len raz tak ho nebudim. Prvy mesiac sme zacinali velmi tazko /nechcel sa prisat len s klobucikmi,
boleli ma prsia aj bradavky/ ale oplati sa nevzdat to lebo teraz uz papame krasne bez problemov. 😉
prajem vsetko dobre !

tanitta
16. dec 2008

Ahojte mamicky...
prisla som sem po radu ohladom papania...
malicky velmi vela spi... cez den ho budim cca kazde 4h napapanie...papame kombinovane najprv cez prsnik ale zvacsa ma malo alebo nevladze uz tahat a tak dokrmujeme materskym mliekom cez flasku...na jedno papanie je to asi 50-60ml...niekedy len 40ml.. drobec ma 24dni.... v noci prespi aj 7h bez papania lebo spi a po 7h vypil dnes uz len 30ml...po 3hod som ho zobudila a spapal 60ml... neviem kolko by malo take babetko papat a ci je dobre nebudit v noci??....vcera napr. spapal aj 80ml na jedenkrat..... je to v poriadku? i ohladne rezimu?...dakujem za odpoved;)

annag
16. dec 2008

tanitta, malý by mal papať o čosi viac aby rýchlo zmocnel. Skús ho budiť do 3 hodín a aj v noci sa snaž dodržať interval 3 hodiny, 7 hodín je pre novorodenca príliš dlhý čas, zdravé a prebudené bábetko v jeho veku sa budí prirodzene častejšie. Neviem, koľko vážil pri narodení ani ako priberá,či mal len žltačku alebo aj iné potaže, no vo všeobecnosti:

Papanie - objem mliečka je na neho štandardný, ale bolo by dobré, keďže nevládze papať, a musíš ho dokrmovať, dávať mu mliečko suplementorom - dostať ho kúpiť v detských alebo zdravotníckych potrebách. Ide o to, aby si nezvykol na cumeľ a nepokazil techniku správneho prisania. Ak sa bude zle prisávať, tak si nebude vládať vypiť ľahko a rýchlo dostatočné množstvo mliečka. Niekedy ho predávajú mamičky aj cez mimibazar.sk.

Najneskôr po 6 týždňoch by už mohol byť dosť mocný na to, aby mliečko začal piť iba z prsníka. Ten správny čas bude vtedy, ak prestane byť takýto extrémne spavý a začne sa budiť sám a častejšie. Papať by mal často, hoci aj malé dávky mliečka. (Je jedno, či bábo papá každú hodinu 50 ml alebo každé dve 100ml). Postupne ako bude silnejší si na jeden raz vytiahne čoraz viac.

Teraz mu sanie môžeš uľahčiť tak, že budeš prsníky pri jednom dojčení striedať - napr. 10 minút ľavý, 10 minút pravý, 10 ľavý - 1O pravý opakovať aj viac krát. 10 minút je len príklad, možno to bude len 5 minút, má to byť čas, keď bábetko účinne saje, mliečko mu ľahko tečie, akonáhle na prsníku zaspí, tak ho prehoď na druhý aby sa prebral. Dávaj mu papať nielen klasickou polohou ale aj futbalovou - vtedy bábetko papá z výborne zásobených častí prsníka a mliečko mu ľahšie z nich tečie.

Dokrmy sa snaž, čím skôr, ale postupne ako bude mocnieť vynechávať tak, že spočiatku vynecháš každé druhé, potom každé tretie, potom zostaneš už len na jednom a nakoniec zrušíš aj to. V záujme dojčenia nie je dobré dokrmovať po každom dojčení, lebo na to si bábo rýchlo zvyká.

Mliečko si odsávaj po každom dojčení a vždy obidva prsníky. Môžeš si ho smelo odsávať aj medzi dojčeniami, ak je prestávka 3 hodiny. Čím viac budeš odsávať, tým viac mliečka sa Ti bude tvoriť a malému bude ľahko tiecť. Okrem toho budú prsníky produkovať aj veľa mliečka a vyhneš sa tým laktačnej kríze, ktorá by mohla nastať preto, lebo malý papá ešte málo mliečka, o pár týždňov sa z neho stane pahltník a bude chcieť mliečka raz toľko.

držím palce a ozvi sa, ak treba dačo upresniť a hlavne napíš, ako sa Vám darí 🙂

tanitta
16. dec 2008

Dajukem Annag.. si velmi mila;)...maly sa narodil predcasne v 34t termin porodu bol az 2.1.09... 2t bol sondovany stravu toleroval(40ml) vedel sa aj prisat ale netahal.... on sa vie pekne prisat ale mliecko asi netecie tak ak by malo... odsajem kazde 3h cca 80ml...po kojeni...mal silnu zltacku po narodeni...porodna vaha bola 2420g potom schudol na 2360g a po 3tyzdnoch sme mali 2600g.....este raz srdecna vdaka;)

annag
16. dec 2008

juj, tanitta, taký chrústik - určite si zariaď ten suplementor a veľa odsávaj, malý potrebuje Tvoje mliečko o to viac, že bol nedonosený, veľmi držím palce aby rástol ako z vody 🙂

bimbia
16. dec 2008

ahojte. (ahoj annag)
citala som tvoje rady a chcela by som sa aj ja opytat na radu.
mam mesacnu dcerku a ja mam poporodne depky. Teda aspon si to myslim. podla mna mam malo mliecka. kojim kazde dve hodiny a kojenie trva hodinu. davam z jedneho prsnika a niekedy aj z druheho. mala je stale hladna a uz skusam vselico aby som mliecka mala dost. myslis ze kym nebudem v pohode mliecko nebude? a este je tu jeden problem ze po porode neviem spat. spim asi 4 hod a viac nic. dakujem

annag
16. dec 2008

bimbia,

áno, stres, nepohoda mamičky má veľmi veľký vplyv na úspešnosť dojčenia, upokoj sa, mliečko máš, tvorí sa Ti, len sa musíš s malou zohrať a naučiť sa, čo je hlad a čo len potreba byť s mamičkou na prsíčku. Si jej jediná citová istota, na prsíčku sa cíti najlepšie, o to viac, že cíti Tvoj stres. Je výborné, že jej v tom nebrániš a dovolíš jej byť na prsíčku tak veľa. Stres spôsobuje, že mliečko sa ťažko spúšťa, bábetko je potom aj nervóznejšie.

Laktáciu zvýšiš tým, že budeš dojčiť pri každom dojčení z obidvoch prsníkov.Dojčiť hodinu len z jedného prsníka nie je dostatočne efektívne, lebo bábetko tak dlho určite vkuse účinne nesaje. Dojči napr. 10 minút ľavý, 10 minút pravý, 10 minút ľavý, 10 minút pravý prsník a tak stále dokola aj viackrát. 10 minút je orientačný čas, bude to čas, keď bábetko papá, nielen cucká či spinká. Pritom aj striedaj polohy pri dojčení tak, aby sa vyprázdňovali prsníky zo všetkých častí. Minimálne striedaj klasickú polohu s futbalovou. Futbalová poloha je výborná aj preto, lebo dieťatko lepšie vyprázdňuje práve tie časti prsníka, v ktorých sa tvorí veľa mliečka. Hlavný princíp tvorby mliečka je vo frekvencii jednotlivých dojčení. Keď je mliečka menej treba počet zvýšiť na maximum.

Dojči naďalej na požiadanie malej, nie podľa intervalov - niekedy si možno bude pýtať každú hodinu, niekedy každé dve. Veľmi dôležité je, aby aj v noci papala často, tiež aspoň každé dve - tri hodiny. Pretože v noci sa výborne tvorí mliečko.

Do 6 týždňov to veľmi často býva tak ako u Vás - Ty si unavená a v strese, bábetko je vkuse na prsníku. Neboj sa, navždy to tak nebude, po 6 -8 týždňoch sa to začne lámať. AK budeš teraz takto intenzívne dojčiť, tak potom odmenou bude veľa mliečka a spokojné, pekne priberajúce bábetko a kratšie dojčenie. Pi veľa teplých nápojov - napr. pri každom dojčení jeden pohár.

Len upozorním, čoho sa máš vyvarovať - fľaši, akéhokoľvek dokrmu - čaju, UM, klobúčiky na dojčenie tiež kazia dojčenie.

Ak nemôžeš spávať, je to zo stresu a extrémnej únavy, skús aspoň veľa oddychovať: pohodlne sa usaď alebo si ľahni, malú si daj k sebe, uvar si teplý čaj a Ty si počas toho dlhého dojčenia dačo čítaj, počúvaj rozhlas, pozri film. Aj v noci si ju kľudne daj do postele k sebe. Je to oveľa menej únavné než k malej vstávať každú chvíľu. Ak bábetko cíti Tvoj stres a nepohodu, tak je aj ono plačlivé a vynerváčené. Nie každé Vianoce musí byť dokonale upratané či napečené. Ty už najkrajší vianočný darček máš celý mesiac. 🙂

sammy
18. dec 2008

Ahoj Annag, uz si mi parkrat radila ohladom prikrmov a pod. a kedysi som sledovala tvoje rady ohladom kojenia, ked som sa chcela trochu vzdelat 🙂 Vidim, ze stale radis hlavne zacinajucim mamickam ako zvysit tvorbu mliecka a vytrvat a tak...
No ja mam na teba problem z ineho konca 😅
Mam 14-mesacnu zavislacku, ktorej hlavny problem je, ze inak ako na prsniku nezaspi (doma vobec nie, v kociku vonku nespala uz hadam 3 mesiace, este jedine v aute odkvacne a to tiez da maximalne polhodku). No a mna to uz cim dalej tym viac zacina unavovat a otravovat, lebo vlastne sa od nej nemozem poriadne pohnut, vzdy ked ide spat, musim ju uspat, v noci musim byt pri nej... ☹
A preco ma to otravuje? Pred nejakym casom bolo obdobie (asi mesiac) co som uz v noci vobec nekojila, aj si na to zvykla, ze uz neplakala, no budila sa stale a najhorsie bolo, ze ked sa nemala ako uspat, bola hore aj 2 hodiny kazdu noc a ja s nou. Bolo to este vycerpavajucejsie ako kojit tak 3-4x za noc s tym, ze hned spala dalej, tak som sa k nocnemu kojeniu zas vratila a ona sa opat ku mne este viac priputala. Cize uz ked sa aj v noci zobudi a ja ju chcem len pohladkat, nech spi dalej, zacne vrestat a prsnik musi byt 😖 No co ma zaraza, ovela tazsie zacala zaspavat posledne 2 tyzdne, uz nestaci ze si cucne a spi, ale cuca a cuca a nevie sa nejak ukludnit, mrvi sa, rehoce, vstava a potom si zas musi cucnut a niekedy je to aj na 3-4x kym konecne zaspi a ja mam nervy v koncoch. A to podotykam, ze spi uz len raz denne hodinu a pol, takze nedostatok unavy asi problem nebude.
Hovorila som si, ze vydrzim do 18 mesiacov, no uz mi to nejak prerasta cez hlavu. No zas mam strasne obavy ako ju uspim, keby som ju odstavila 😠
A dalsia vec – nechce pit ziadne UM, ani nahodou, ani v kasi, ani v pudingu, ani pocut. Zato normalne kravske mlieko OK, i ked len tak pit samotne som jej ho este nedavala a zda sa mi este dost mala, aby som jej davala obycajne mlieko miesto UM.

Uz to tu pisem tretikrat, ale akosi nemam sancu pri malej to dopisat ako by som chcela tak to skratim: mam ju odstavit (i ked to bude zrejme strasny boj a plac) alebo este zatat zuby a vydrzat? Keby som vydrzala, je sanca, ze bude casom menej zavisla, ze sa nejak z toho dostane ci moze to byt este horsie? Lebo ja sa nejak stale neviem rozhodnut, z hodiny na hodinu menim rozhodnutie a nie som si ista, co je spravne (aby bola spokojna mala, ale aj ja aby som z toho nezosedivela).

bimbia
18. dec 2008

dakujem annag.
je normalne ze malinka cez den nespinka a stale chce byt na rukach. co by malo take mrsacne babo robit?

annag
18. dec 2008

bimbia - nie je, také bábo ešte má ešte veľmi veľa spať, v podstae napapť, prebaliť, chvíľu pozrieť na svet a zalomiť. Neviem či máš šatku, babyvak - tie by Ti pomohli a aj malú ukľudnili. Bábetkám je tak pohodlnejšie než na holých rukách. Skús ju čo najviac dávať na vzduch - do kočíka na balkón či na prechádzky. Aspoň dva krát denne, hoci si spočiatku poplače, zvykne si a bude pokojnejšia, bábetká mávajú problém spávať dnu. Ćím bábo menej spí, tým horšie a nepokojnejšie sa správa - chce sa veľa nosiť, lebo sa nevie upokojiť a zaspinkať.

bimbia
18. dec 2008

annag
este ju mam v perinke ale uz nie dlho lebo je velka. skusim si zaobstarat nejaku tu satku alebo klokanku. a co je to ten babyvak? a inak uz som ju naucila ze poobede sa prejdeme a iba vtedy spinka a to aj 3 hodinky (chvala bohu aj za to)

annag
18. dec 2008

sammy,

toto je čisto výchovný problém, moja skúsenosť je, že bábo sa najlepšie odstavuje po roku a pol, lebo vtedy to už vie určite aj pochopiť, ale u Teba by som už o odstavení ozaj uvažovala. Odúčanie od prsníka len v noci niekedy takto dopadne - nič nevyrieši,lebo bábo sa budí tak či tak a stratí aj posledný spôsob ako zaspať. Budenie detí v noci je prirodzený jav, problém je, že niektoré deti zaspia a ani si to nevšimneme a niektoré samé zaspať nevedia a potrebujú sa to naučiť. Sanie bábetko uspáva a je to pre ne prirodzený spôsob zaspávania. Malá sa dožaduje cuckania, lebo inak zaspať nevie. Malá zistila, že Ťa už raz zlomila a vydobila si späť nočné dojčenie a teraz s Tebou cvičí. Presne takto sa často pri odstavovaní bojuje - mama nechce dať prsník, bábo sa ho dožaduje - je to boj kto z koho a nakoniec to mama vzdá, no dojčenie by nemalo byť boj. Bábo ťažko chápe prečo niekedy prsník môže a niekedy nie. Potrebuje jasné pravidlá.

Bábetká niekedy nevedia v noci spať, ak málo spia aj cez deň. Únava sa môže potom javiť ako prílišná aktivita najmä v noci. Ak nevie cez deň spať, je potrebné, aby mala aspoň upokojujúcu činnosť, najmä poobede a podvečer - prechádzky v kočíku, čítanie knižiek - hoci po ležiačky v posteli, plávanie. Sa mi ľahko píše 😀

Pokiaľ je mliečne výrobky - jogurty, syry, maslo, tak mlieko ako také piť nemusí - treba však, aby mala aspoň 2-3 mliečne porcie za deň. Je veľa takých detí, čo UM nemusia, môj syn tiež pije iba kravské a teraz aj moje odsaté 😀.Teda ak papá mliečne výrobky, tak by problematika UM u Vás nemusela hrať veľkú rolu, keďže vieš, že jej chutí KM a už len stačí počkať s mliekom až bude staršia. Mlieko by sa síce nemalo dávať, no je o tom diskusia, tak ako o všetkom čo sa týka výživy a určite je tam aj lobing výrobcov. Tvaroh plný kravskej bielkoviny sa po roku môže, takže ani s mliekom by to inak vlastne nemalo byť.

Neviem, je to fakt výchovný problém, ale ja by som ju už odstavila. Je to len môj názor, no čerpám aj z vlastných skúseností - kým som dojčila, deti sa budili, po úplnom odstavení prakticky prespali celú noc, spočiatku sem tam s pohárom vody. Bolo by dobre, ak by Ti pomohol manžel či babka - Ty by si spala v inej izbe , k malej nevstávala a malú by uspával pár nocí niekto iný. Lebo poznám deti, ktoré uspáva mama a spia s mamou ešte ako 5-6 ročné, takže nejaké extra vyčkávanie na odstavenie nemá zmysel. Ak je manžel prísnejší, tak sa možno nedá zlomiť slzičkami a malú dokáže naučiť spinkať on. Ona už vie naznačiť, že má bolesť, hlad, takže sa nemusíš obávať, že jej niečo skutočne chýba a trošku prísnosti jej nezaškodí. Malá už je opäť v období, keď nočné budenie býva zriedkavé, najhoršie je to okolo trištvrte roka - roka.

sammy
18. dec 2008

Annag, dakujem za vycerpavajucu odpoved a ze si obetovala svoj volny cas takej dlhej rade 🙂
Ja si uvedomujem, ze so mnou cvici, no nejak som nemala silu doteraz to riesit, ale mam velke obavy, ze uz to bude len horsie a horsie a pomaly, ale isto si pripadam ako jej otrok 😝

S tym spanim je to u nej horsie, ona je taky hyperaktivny tvor od narodenia, nevie kedy ma dost, este aj ked je unavena musi nieco robit a nevzdava sa a nepodda sa spanku tak lahko, aj preto bolo pre nas jednoduchsie uspavat ju takymto sposobom, lebo doteraz fungovalo, ze ked bola unavena, napila sa mliecka, zaspala a bol pokoj. No ako som pisala, prestava to fungovat a cim dalej sa to natahuje a bojujeme spolu kto z koho 😖 Takze riesit to uz musim. Citala som na jednej stranke ohladom dojcenia o odstavovani a celkom sa mi pozdava sposob pomocou homeopatik - teda Ricinus communis 30CH a Lac lacinum 30CH. Ta pani - laktacna poradkyna, pise, ze Ricinus uz po troch davkach sposobi, ze babu prestane chutit mlieko a vraj sa jej to potvrdilo v mnohych pripadoch. Tak asi to skusim a uvidime 🙂

S tymi mliecnymi vyrobkami je to u nas trochu horsie - maslo na chlebe zje, ale nie vela, syry jej velmi nedavam a ked, tak len maly kusocek (tvrde syry, tavene zatial nemala), a jogurty - tie jej velmi nechutia, to uz musi byt velmi hladna aby trochu zjedla 😒 Akurat kasu zje, ale tiez len tak 150-180 ml. No budeme to musiet nejak vymysliet s tym mliekom.

A posledny bod - manzel 😀 , tak to bude trochu problem 😀 . On sa totiz rad dobre vyspi a ked ho nieco alebo niekto rusi zo spanku, vie byt velmi nevrly a nastvany. Takze neviem ako sa mi podari ho ukecat, aby spal pri malej. A druha izba nam nehrozi, byvame v 1-izbaku, takze akurat si mozme vymenit postele, aby bol muz pri malej a ja dalej od nej 😀 No neviem, ci bude mat nervy na nu a na jej uspavanie, ale tak snad aspon trosku pomoze 😅

annag
18. dec 2008

sammy, nemusíš sa báť odstavenia, je už dosť veľká a ak už viac cucká ako pije, možno budeš milo prekvapená. Ak ju naučíš pravidelne zjesť jeden jogurt, kašu a k tomu nejaký syr,mliečnu omáčku, maslo tak jej to v pohode stačí. Syr tavený nie je najlepšia voľba, skús okrem tvrdých aj čerstvý - cotage, lučina.
A manžel nechce mať usmievavú a oddýchnutú manželku? Pár nočných by mu neuškodilo. A čo tak prespať u sympatického suseda 😀 Žartujem. Jednoizbový byt je to najhoršie pre Vás, všetci potrebujú súkromie - aj malá. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že náš druhorodený syn začal dobre spávať až keď sme sa presťahovali do väčšieho. Navzájom sme sa veľmi rušili a to jednoznačne ovplyvňovalo jeho správanie cez deň i v noci. Takže určite aj u Vás hrá toto veľkú úlohu, keby mohla spať vo svojej izbičke, hoci pri otvorených dverách, tak by noci boli oveľa lepšie.

sammy
18. dec 2008

To vsetci vieme, ze je to tu na figu a uz pracujeme na vacsom byte 😀 No este to potrva mozno aj 2 mesiace, kym k comusi pride (mozno aj dlhsie 😒 ). Aj som tak uvazovala, ci este nevydrzat, kym sa prestahujeme, ze to bude zas zmena pre nu, nech ma este svoju istotu a svoje mliecko, ale asi to uz nevydrzim dovtedy...
Uvdim, co sa bude dat spravit a budem podavat priebezne spravy ako pokracujeme 🙂 Zajtra pojdem pozhanat tie homeopatika.

sammy
19. dec 2008

Tak nase najnovsie spravy: dcerenka sa budila tuto noc extremne casto, ani som to neratala a samozrejme, nikdy to neobislo bez cucnutia 😒
Homeopatika som zhanala v 3 lekarnach, nikde nemali (necudo, asi to nie je az taky ziadany artikel 😀 ), ale mam ich objednane, hadam do Vianoc budu. Dokym sa k nim nedostanem, ponechavam to na stary rezim 😝

sisa.b
20. dec 2008

annag ahoj 🙂 a ja ze kde sa schovavas, ked ta nevidim "u nas". a ty tu mas takuto krasnu temu zalozenu 😵 dufam, ze sa vam dobre dari 😉

annag
20. dec 2008

sisa.b, ahoj, no vidíš, aká som frajerka, vlastná téma na MK 😀 . Máme sa dobre, dúfam, že aj Vy, občas k Vám novembrovkám nazriem, ale Vám sa nedá stíhať, toooľko príspevkov, že fakt neviem, o čom je reč, pozdravujem všetky mamičky a keď bude treba dačo s dojčením, nech sa ozvú 🙂

sisa.b
20. dec 2008

jj, my sa tiez mame dobre. kojime o 106, niekedy aj kazdu pol hodinu. ale laktacnu krizu mame za sebou a uz aj par flias MM v mrazaku 🙂 aj ej surodenci dstali taky start do zivota a propagovala som dojcenie aj 10 rokov dozadu. nechapala som mamicky, ktore to svojim detom upierali 😒
takze ty si laktacna poradkyna? 😨 takato tema musi hriat pri srdiecku 😵 😵 😵
a my uz poporode tolko nepiseme 😝 uz nie je tolko casu 😀 😀 😀

annag
20. dec 2008

sisa, to je super že sa tak pekne dojčíte, takých skúsených mamičiek nie je nikdy asi dosť, nie som laktačná poradkyňa, to len tu na MK 😀 , ale tak ako Teba, aj ja to tak propagujem, lebo mamičky často skončia s dojčením pre úplne zbytočnosti, veľmi ma teší, ak niektorej pomôžem 😵 už len ten čas keby bol, naša Anna je však zatiaľ úžasné bábetko, len nech jej to vydrží 😀

sisa.b
20. dec 2008

tak mne dojcenie vzdy aj pomohlo vratit sa na povodnu vahu. takze o dovod viac, preco ano 🙂 len dufam, ze to aj teraz pomoze, lebo ma irituje pohlad do zrkadla 😀 😀 😕

moni83
20. dec 2008

Ahoj annag mam jednu otazku na teba ci mi vies poradit. Pokazila sa mi odsavacka a chcela by som vediet ci si mliecko mozem odsat - odstriekat rucne. Ak ano tak akym sposobom. Dakujem.

annag
20. dec 2008

moni, určite môžeš, dokonca je to pri správnej technike lepšie, tu je odkaz, kde je postup pekne popísaný:

http://www.nspnz.sk/neonatal/dojcenie/index.html