Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

beton
28. mar 2012

@pami27 po roku by malo dieta od teba prijat aspon 0,5l mlieka, co su 3 plnohodnotne dojcenia. medzi 1 a 1,5 rokom plati zasada prsnik "aktivne ponukat a neodmietat". zhruba po 1,5 roku alebo neskor plati "neponukat, neodmietat". 1-1,5 roka je pre deti a dojcenie taky kriticky vek, lebo maju vtedy vela inej "prace", takze dojcenie si musi ustriehnut mamicka.
po prikrme mozes este dokojit, potom o nejaky cas ponuknut vodu a zas dokojit a podobne. urcite si system najdete tak, aby to nebolo na ukor dojcenia. ja cakam na leto, hoci by sme uz tiez mohli pit ine...

alex1983
29. mar 2012

@strapco13 ahoj strapco, poprosim Ta o radu. Som zhruba v 5tt a mam skoro 18 mesac.dcerku stale ju kojim. Len uz castejsie pozorujem ze sa na prse iba hra a vymysla. Rozmyslam o odstaveni. Jednak aj preto, lebo spinka s nami v postely a neviem si predstavit ze s velkym bruskom sa budem musiet prehadzovat aby som jej dala najprv z jedneho potom z druheho prska. No a potom je tu to jej hranie a zuzlanie 😝 Myslis ze sa sama odstavi alebo to mam spravit ja. Ja vlastne ani neviem ako na to ju odstavit...

lubea
30. mar 2012

prosim vas ako riesit situaciu, ked mam 5 mes. babatko, akutne bolesti vyzadujuce infuzie a lieky. nechcem prestat s dojcenim. infuzii som mala 5 a koniec ale lieky uzivam uz tyzden a min. tyzden este budem. zatial kojim raz denne a odstriekavam si, ale bojim sa, aby pri dlhodobom uzivani liekov to nejak neuskodilo malemu. kto mi vie poradit pripadne ohladom konkretnych liekov?vdaka..

macka23
30. mar 2012

@lubea ohladom konkretnych liekov si sa mala poradit s lekarom co ti ich naordinoval, jemu si ako prvemu mala povedat, ze dojcis a chces este dojcit...

strapco13
30. mar 2012

@lubea napis mi ..bud tu alebo IP

strapco13
30. mar 2012

@alex1983 ja by som to nechala na dieta..skus neponukat prsnik ale neodmietat..uvidis ako sa to vyvrbi
inak ja som spavala aj v tehu s malym..take velke dieta uz nemusis prehadzovat..len jej v tej polohe ponuknes raz jedno a raz druhe..a uvidis kolkokrat sa bude budit a pod

nat28
31. mar 2012

Ked babo po kojeni stale vyplazuje jazyk a nechce spinkat, znamena to ze je hladne, nie? Ked jej vsak ponuknem prsnik, len sa prisaje, ale ani sa nepokusa papat, ale zaspi. Takto fungujeme uz 3 dni a ja som uz zufala, lebo cele dni nespi mala a to ma ledva 4 tyzdne. Napapa sa, na 10 min zaspi, zacne plakat, na rukach sa utisi ale vyplazuje jazyk. Co mam robit? Ved vidim aka je nevyspata a unavena, ale nie a nie zaspat 😢 Za 5 dni mi pribrala len 90g

strapco13
31. mar 2012

@nat28 ved ju nechaj zaspinkat na prsniku..potrebuje ta citit
opis mi viac dojcenie..striedas prsniky? pouzivas dudel, flasku, ine tekutiny?
skus dojcit tak ze necjas dieta vypit jeden prsnik a ked uz vidis ze nepije http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b... tak stlacis prsnik http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca... tak sa zvysi tok mliecka a babatko zacne znovu pit, ak uz ani tak nepije a dava najavo, ze by si este dalo, prelozis a druhy prsnik a zopakujes postup, ak druhy prsnik uz nechce, das spatr na prvy a nechas ju zaspat, ked pusti samam bradavku, znamena ze spinka
ked nespi sama..lahni si knej alebo ju maj v satke pri sebe nech spinka a stale ta citi
ale bolo by dobre osobne sa skontaktovat s laktacnou poradkynou, nech skontroluje preisatie, polohu, dohjcenie..kontakt je na www.mamila.sk

happy8051
31. mar 2012

@strapco13 ja mam otazky ohladne tandemoveho dojcenia. Dcerku som dojcila do 12tich mesiacov, z toho mesiac som uz bola tehotna s druhou dcerkou, ktora sa narodi v juni.
Mala sa odstavila sama zo dna na den. Velmi by som chcela po porode kojit obe dcery, starsiu aspon raz denne.
Mysli ze to este bude mozne po takom cae co uz nie je kojena?
Existuju sposoby ako ju motivovat? nutit ju urcite nebudem.

strapco13
31. mar 2012

@happy8051 ja som to tak mala...maly sa mi odstavil nahle ked som bola v 20tt tehu, mal vtedy 158 mesiacov a mesiac po porode cize ako 21 mesacny sa vratil spat k dojceniu, cize polroka nepil mliecko odo mna
ale on sa odstavil len od mlieka, nie od prsnika..chodil sa pomojkat, skusit, ci som nespustila vyrobu "normalneho" mlieka..kolostrum mu nechutilo totiz
cize pokila nestrati kontakt s prsnikom a s tebou /cize ziadna flaska, dudel, ine mlieko na pitie/ tak sa moze vratit k dojceniu
a mozno to ze uvidi ze mladsie pije..bude chciet aj on..starsie dieta chce casto to co male..taka forma ziarlivosti, ako si kompenzuje prichod mladsieho surodenca
dieta do tych 2,5 roka sa neodstavi dobrovolne, stale ma saci reflex..cize sa to moze podarit..nutenim by si docielila skor opak..ale ak sa nebude chciet prisat, tak mozes odsavat pre nu
inak..moj sa dojci teraz stale na poziadanie..prste ked vidi malu na prsniku, chce aj on, ale tak on chce aj ed mala spi..ale to uz mu korigujem trochu, ze musi vydrzat kym mala vstane, ze potom

wvwvw
3. apr 2012

@strapco13 ahoj. chcela by som sa ta spytat na tvoj nazor. Maly bude mat coskoro rok a stale sa kojime. Cez den uz nie tak casto, ale snazim sa aspon 3-4krat denne, aj ked si len trosku cucne... Ale o nociach som skor chcela. Od polroka sa cim dalej, tym castejsie budieva. Najskor to bolo po 3 hod, a postupne sa to skracuje az teraz to byva niekedy aj po hodine. Najskor som si myslela, ze mozno zubky alebo separacna uzkost, ale trva to uz dost dlho. Nacucka sa a zaspinka dalej, nastastie 🙂 Doktorka mi povedala ze to moze byt hladom, ale ja si to nemyslim. Skor mam pocit, ze to bude musiet samo prejst.... ale odstavit ho nechcem.
Co si o tom myslis? Je nieco, co by pomohlo?

zuzkat1
3. apr 2012

@wvwvw sice nie som strapco ale moja sa v roku v noci budila aj 10x...teraz ma 26 mesiacov a mala obdobie uz aj len 2-3 budeni a teraz zas 5x🙂 nikdy som to neriesila, ona vie co chce...kym ju nechcem odstavit - co nechcem - tak neriesim....

beton
4. apr 2012

@happy8051
my sme mali pauzu u starsieho, ktora trvala ako u @strapco13 asi pol roka. maly vsak ziadny kontakt s prsnikom nemal a isty cas ani so mnou (bola som v nemocke pred porodom). najprv nejavil o mliecko zaujem, ale po case sa namotal....presne preto, ze aj on chcel byt male babo. a tak bezime dodnes. teraz, ked som chora, dojcim ho castejsie, aby mal protilatky :o)) takze odstaveny bol asi od 16 do 22 mesiacov. saci reflex nestratil a ked sa nahodou zle prisaje, tak uz mu pekne vysvetlim, co ma urobit, aby ma to nebolelo. urcite bude zavidiet a tandem pekne rozbehnete. je to krasny pohlad na surodencov, bodaj by im ta sudrznost vydrzala :o))

beton
4. apr 2012

@wvwvw odstavenim by sa situacia pravdepodobne iba zhorsila. skus pred spanim sa viac venovat, tulit, mojkat. a cez den viac dojcit, aby si to nedobiehal v noci. nedostatok kontaktu cez den si takto v noci kompenzuje. pripadne viac nosit. viem, o com hovoris, my sme na tom rovnako a dokonca ziadna z mojich rad nezabrala :o))) ale u teba moze :o)))

strapco13
4. apr 2012

@wvwvw dieta sa rodi s urcitou potrebou dojcenia..ked to nedostane cez den, vypyta si a dohana to v noci..cizer pomoct moze castejsie dojcenie cez den
dalsia vec..treba si uvedomit, ze detatko sa nebudi len kvoli dojceniu v noci ale odlisnym spankovym cyklom, velmi rychlo sa tsrieda plytky a hlboky spanok..a ked sa dieta preberie dojcenie je najrychlejsi, najlahsi, najefektivnejsi a najmenej narocny posob ako dieta znovu uspat
cize bolo by dobre prist na pricinu preco sa dieta budi...bud je take /ale to by bolo odf narodenia/ a s tym nic len cakat, ze vyrastie
zubky, separacna uzkost
alebo ma privela stimulov cez den a hlavne vecer, a potom to nevie spracovat a preto sa budi..aky je denny program? nema toho vela, alebo nezmenilo sa nieco u vas..tehu, nutenie zaspavat sa a v postielke?
a niekedy nie je dietatku nic..len citi ze mamicka nieso strasne riesi /napriklad to caste budenie/ a reaguje na nervozitu matky /casto podvedomu iba/ a akoby sa uistovalo, ze aj v noci je maminka s nim
ako pise @beton vecer nosit / a tym nemyslim len na rukach ale satka ci nosic/, mojkat sa, kludovy rezim, niekedy pomoze posunut kupkanie na skorsiu hodinu

zuzanka7117
6. apr 2012

Baby, poradte, uz druhy den ma tak bolia prsia, hlavne jeden....na dotyk v spodnej casti, mam ho aj trochu cerveny na tom mieste, ale nemam ziadne hrcky, ani zdureniny, ani teplotu......
a ovela viac ma boli ten spustaci reflex ako doteraz....moze to byt nabeh na nejaky zapal? Co som googlila, pri zapale je teplota, hrcky, ranky na dvorcoch....nic take nemam......dojcim na poziadanie, papa kazdy chvilku po troske, nebyva prisaty viac ako 10 minut v kuse. Nemame cumel, aj ked sme ho asi 3x skusali, ale odmietal ho. Mal ho dokopy mozno 15 minut. Uz mu ho nenukam....a flasku tiez nepozna. Prisatie nie je 100%-tne nejak sa mi to nedari zlepsit, ale obcas sa prisaje spravne.Bradavky ma nebolia a pije a prospieva pekne. Za 2 a pol tyzdna pribral kilo.Poradte....:-)

vavrenka
7. apr 2012

@zuzanka7117 ahojcek, ako si na tom dnes?

dana_l
8. apr 2012

@zuzanka7117 ja som mala podobne priznaky a bol to zapal prsnika. necakaj a chod pozriet doktora.

zuzanka7117
8. apr 2012

@vavrenka
@dana_l uz je to ovela lepsie, bolest ustupila......myslim, ze to bol plany poplach.....dala som si len jeden paralen......a tu to s lekarom nie je take jednoduche.....ked sa chcem objednat, musim cakat taky tyzden a ked chcrem ist hned, musim ist na pohotovost, kde by som stravila pol dna....a to si neviem predstsavit s mesacnym syncekom.....chvalabohu to ustupilo....🙂 teraz som uz len nevyspata, lebo malinky nespi skoro vobec, ani cez den a ani v noci.... ☹

rough
8. apr 2012

@zuzanka7117 na vacsinu takychto bolavych priznakov existuje najlepsie riesenie - dojci, dojci, dojci. Babo vacsinu roztaha same a bolest ustupi. Aj ten spustaci reflex bude casom v pohode🙂

sashie
8. apr 2012

baby potrebujem poradiť. syn ma tri tyzdne a asi pred 6 dňami začal plakať pri dojčení. jeduje sa (strašne) a nevie sa ukľudniť. ani nepije tak veľa (dnes som dostala horúčky, bolí ma prsník, bola som si u dr. pre antibiotika).

posledné dva dni je to príšerné, dnes celý deň nespal, len plače. ešte zo začiatku (tak 3-4 dni dozadu) ťahal tak 10 - 12 min. potom mal pauzu a dala som mu znova, buď ten istý prsník alebo druhý a to je koniec. reve a reve trepe sa. dnes ho nemôžem ani priložiť pretože sa nedá, hneď spustí plač a opakuje sa ako píšem vyššie - príšerný rev. pritom mlieka mám dosť, lebo mu vyteká z úst. navyše sa mi zdá že má reflux, pretože celý deň dnes grcal. mlieko mu vyteká z úst aj 15 min. po dojčení a je nestrávené. dnes grckal aj mlieko zo žalúdka (už strávené) asi 2x.

keď mu dám malíček, tak ťahá ako besný, vymením za prsník - koniec. toto som zažila aj s dcérou a nakoniec som si odsávala mlieko 6 mesiacov a nechcem tak skončiť aj teraz.

všetko bolo OK prvé dva týždne a posledný týždeň zažívame toto a je to zo dňa na deň horšie. aj som skúšala meniť polohy, aj som volala laktačnej poradkyne ale neporadili mi nič, čo by som nevedela.

už som skúšala aj mlieko si najprv trocha odsať, aby nemal taký silný tok, lebo občas mu pri krmení zabehne (asi veľa mlieka naraz), ale nepomáha ani to.
som zúfala, stretla ste sa niektorá s týmto, poradte mi prosím. vopred všetkým ďakujem.

zfidorka
8. apr 2012

@sashie najlepsie by bolo kontaktovat priamo laktacnu poradkynu, ich zoznam je na www.mamila.sk

sashie
8. apr 2012

@zfidorka kontaktovala som ju, ale nepomohli mi jej rady. v podstate všetko čo mi povedala, som si prečítala na internete. len som chcela vedieť, či sa s tým niektorá stretla. ale dakujem pekne.

ziarcanka
9. apr 2012

@sashie Nebolia ho ušká? Keď grcká, mliečko mu len vyteká z pusky, alebo ho aj napína?

sashie
9. apr 2012

@ziarcanka len mu vyteká z úst hneď po kojení a tiež aj po dlhšej dobe asi tak 30 - 50 min. po kojení.

rough
9. apr 2012

@sashie prve co mi napadlo, je ze mas prilis silny tok a preto sa mu neda pit ( a nestiha prehltat, kedze mu vyteka z pusinky) ale ked si si skusala odstriekat a nepomohlo...hm, mozno nestaci, skusila si kojit v antigravitacnej polohe? Teda ze ty lezis na chrbte, babo tebe na brusku a cucka si. Mojho tato poloha neskutocne bavila. Druha moznost mi tiez napadli tie uska, ako pise ziarcanka. Vtedy sa mu neda prehltat, ale to chce navstevu lekara.
Ked ti grcka treba ho nechavat vo vyvysenej polohe, prebaluj ho radsej pred papanim, resp velmi opatrne manipulovat, ak treba prebalit po papani. Na reflux potom zaberaju rzne zhustovadla ako nutriton a pod, ale s tym ja nemam skusenosti, u nas stacila opatrna manipulacia a sikma plocha (no i tak zoparkrat grckal oblukom). Ozaj, predpokladam, ze po dojceni ho nechas odgrgnut. Drzim prsty nech sa to skoro upravi.

ziarcanka
9. apr 2012

@sashie Môj starší syn grckal prvú ligu. Mal pylorostenózu a reflux k tomu - grckal v kočíku na každej praskline v chodníku. Pylorostenózu mu operovali ( - preto som sa pýtala, či ho aj napína) a z refluxu musel vyrásť - grckal ešte v roku, hoci postupne sa to zlepšovalo a nepomáhalo v podstate nič, ani zahusťovanie mlieka, lebo keď začal kopkať nohami, vrackal aj vo vypodloženej polohe, dokázal ovracať za práčku vecí denne. Takže dúfam, že takto to u vás nevyzerá, ale skús zrealizovať, čo ti napísala rough.
Skús mu ešte pozrieť tie ušká, či si jedno nechytá, neotáča hlávku na jednu stranu, prípadne potiahni ušnice, ale keď je taký naštartovaný, asi bude plakať tak, či tak.
A ešte ho vyskúšaj nechať papať po troške častejšie - aj každú hodinu, ale ponúkni ten istý prsník, aby mal aj zadné mliečko.
Pozoruj plienky, či má dosť pocikaných - ak áno, tak si asi stihne vytiahnuť mliečka dosť a problém plaču bude niekde inde. Ak nie, choďte na pohotovosť, aby sa nedehydratoval. V najhoršom si budú myslieť, že si hysterická matka, ale hlavu ti neodtrhnú 🙂

emajbova
9. apr 2012

Ahojte, chcela by som poprosit o radu. Moj krpcek ma 7 mesiacov a stale ho kojim. Posledne dni (asi 3-4) ale kojenie dost boli. Ma uz 5 zubkov a nehryzie ma umyselne ( ked to urobil umyselne som mu razantne povedala nono, odlozila ho na hraciu deku a pochopil a viac to nespravil). Ale pocas celeho krmenia ma akoby zubky zarezane v mojej bradavke a je to strasne neprijemne, a ked konci, tak ju este velmi bolestivo natiahne. Urcite to nerobi umyselne, ale kedze ho aj v noci kojim kazde 2 hodiny, mam uz pocit ze mam bradavky uplne rozkusane ( zatial trhliny ale nemam) a dnes som celu noc pri kazdom krmeni rozmyslala ako ho naucim na flasu...Nemate niektora podobnu skusenost? ako ste to riesili? vopred dakujem za rady...

korenbaba
9. apr 2012

@emajbova
Ja osobne nemám podobnú skusenost. Ja som malú kojila 18 mesiacov a obdobím prvých zubkov sme prešli akosi plynule. Ale pár krát si kusla, takže má až zabolelo ked som toto čítala a spomenula som si na to 🙂 Určite nečakaj kým budeš mat bradavky dohryzené alebo poraskané, lebo nenakojíš nič, alebo len so slzami. Poznám pár mamičiek, čo práve kvoli zúbkom a "dravosti" detičiek s kojemí prestali. Ked sa nedá tak sa nedá. Chcem ti len poradit, aby si ešte pred tým skúsila silikónové kryty na bradavky. Podla mna sú na nezaplatenie! Ak sa maličký na ne chytí, budete spokojný obaja. My sme ich používali prvé týždne po porode, kým si pokožka bradaviek zvykla na kojenie, kým bolo kojenie bolestivé a potom sme ich bez problémvom odložili.

simi251
9. apr 2012

@zuzanka7117 Ahoj. aj mne sa uz asi 2 x stalo ze mi cast prsnika stvrdla, bolela a nevyprazdnila sa ani po kojeni. Nemala som teploty ani pluzgierik na bradavke ani inak pskodenu bradavku. Ale ta tvrda cast bolela neskutocne. Mne pomohol teply obklad na 10 minut pred kojenim. Martinko to potom krasne vyprazdnil a bolo po bolesti. Ak by tam bol okrem upchateho mliekovodu aj zapal, treba zase po kojeni studeny obklad aby stiahol zapal.