Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

kkl82
4. sep 2012

@indys toto iste by zaujimalo aj mna... moj drahy krpec mi takto daval najavo, ze chce na cici. ale teraz cmula palec aj po papani, ked zaspava (ak nezaspi na prsniku...). zda sa mi, ze menej papa, ale to je aj tym, ze uz mesiac papame tuhu stravu...

kkl82
4. sep 2012

@betuska22 prikladaj a prikladaj 😉 ak sa stale neda nahovorit na prisatie a myslis to s kojenim vazne, skus kontaktovat laktacnu poradkynu http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do.... budeme drzat palce 😉

beton
4. sep 2012

@betuska22 vyborne. jasne, ze sa viete rozkojit. najlepsie s pomocou laktacnej poradkyne na mieste. najdi si zoznam v tvojom bydlisku na www.mamila.sk. inak odporucam stale skusat prikladat. pripadne nacvicovat prisatie tak, ze prst polozis nechtom dole na jazycek, aby ho dietatko jazyckom obalilo a ked citis tah, tak skusis prejst na prsnik. je to hlavne o skusani, skusani a tvojej vytrvalosti. mam kamosku, co zacala kojit az v 3 mesiacoch. aj mamicky, co si deticky adoptuju ich mozu dojcit. stale je to o psychickom nastaveni mamicky a odhodlani ist do toho. ak ho mas, tak to das 🙂 a UM a flasku odlozit v sekunde, ked sa rozhodnes, ze do toho ides.

beton
4. sep 2012

@indys nie, co sa tyka dojcenia, cmulanie palca je ovela mensie zlo ako cmulanie palca. vacsinou je to len docasne a palec babatko pouzitva ako komunikacny prostriedok s mamickou a okolim. hovori chcem jest, chcem sa upokojit, chcem na prsnik, chcem spat. toto pri vlozenom cumliku nevie. preto ide len o to, aby mamicka vedela tento signal dobre rozlustit a potrebu dietatka uspokojit. vacsinou to vsak pride aj odide, ked dietatko zacne byt pohyblivejsie a ma sirsie spektrum zaujmu ako vlastne telo a postielku.

betuska22
4. sep 2012

@beton a mam skušať aj ked mala odmieta? ja trochu mlieka mam len akosi sa hneva ked si ju priložím 🙂

moni
4. sep 2012

dievcata, ak som uz zaviedla prikrmy, ponuka sa aj nejaka ina tekutina okrem MM? dcerku som uz v tomto veku nemala dojcenu takze neviem 😅

beton
4. sep 2012

@betuska22 to je jasne, ze sa hneva. ved tie deticky nie su hlupe. z flasky tecie bez namahy, tak preco by sa mala zrazu namahat.... ale ked flasku nedostane, tak si to raz zrata, ze sytemu je lepsie ako hladnemu :o)) keby sa nie a nie prisat, tak potom by bolo dobre nacvicit spravne prisavanie na prste, ako som pisala, ale za pouzitia cievky. aby jej zaroven nieco slo. tak ako je to tu: http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen.... ked toto zvladnete, tak skus prehodit na prsnik. vzdy cakaj na velke otvorene usta. skontroluj spravne prisatie, nesmie to boliet: http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...
mozno mas este mliecka dostatok, tak len prikladat, prikladat do nekonecna. cim viac kontaktu koza na kozu. lezat spolu v posteli cely den, celu noc.... ak by si mliecka nemala dost. mate malo mokrych plienok, dietatko je nespokojne (po odobrati flasky asi bude..:o))) dokrmit na prsniku cez cievku. http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen... takto sa dieta krmi na prsniku, cvici si prisatie, a tebe sanim zaroven stimuluje tvorbu mliecka. kazde krmenie dietatka mimo prsnika vedie k znizeniu tvorby mliecka. pouzivanie nahrad prsnika cumlik, flaska, klobucik rovnako. plus kazia prisatie dietatka. intenzivnym venovanim sa dietatku, nosenim, kontaktom neustalym sa naozaj mozete v pohode krasne rozkojit a nedate viac vyrobcom UM zarobit :o)) idealne by bolo riesit to osobne na mieste s laktacnou poradkynou, lebo taketo komplexne pripady je dost tazko riesit na dialku. nevravim, ze sa neda, ale jednoduchsie je osobne. verim, ze to vyjde. pokojne pis, ako sa mate.

beton
4. sep 2012

@moni inu tekutinu davame dojcenym detickam na poziadanie az okolo 8 az 10 mesiaca. aj to len par lyziciek vodicky na ochutnanie. ak dietatko dojcis na poziadanie, tak ma tekutin dost. ved 80 percent MM tvori voda. takze smadne nebude. ad. prikrmy. aby ste si dojcenie zachovali, nezabudni, ze prikrmy dojcenie len doplnaju, nenahradzaju. zavadzaju sa pomedzi existujuci pocet dojceni, teda prijem tekutiny vo forme MM je zachovany.

indys
5. sep 2012

@betuska22 uplne suhlasim s @beton . pekne zhrnute to, cim sme si presli my. s tou cievkou sa to naozaj da vyriesit a kontak telo na telo je velmi dolezity. my sme si zachranili kojenie. pre mna bola predstava nasadenie UM prehra, takze so sa zatala a povedala si ze to musi ist. a islo . drzim palce. nie je to lahke ale stoji to za to.

mojinecka
6. sep 2012

@strapco13 chcela by som sa ťa spýtať na názor. Je normálne, že 10 dňové dieťa prespí od dojčenia zhruba od 19 hod do 2 hodiny rána a potom sa budí ďalej asi za dve hodiny? Kým doposiaľ bol každú chvíľu na prsníku, tak sa teraz rozospal a spí aj 2-3 hodiny cez deň. Pretrváva u nás žltačka. Mala som naliate prsia a teraz sa cítim ako "africká žena" sú úplne mäkké a ovisnuté. Nemám ho v noci budiť resp sa cez deň odsávať? Ďakujem pekne

strociatka
7. sep 2012

poradkyne pomoc, asi sa mi upchal mliekovod, strasne, ale strasne to boli, na bradavke mam malinky biely pluzgierik, kojenie je cez slzy a hrca v prsniku je na divnom mieste, je ako keby pod bradavkou a na spodku prsnika, cize tam, kde ma babo bradicku pri kojeni, co robit?????

zatial masirujem (cez slzy, lebo to priserne boli), nahrievam, odsavam, ale nepomaha... 😢

zfidorka
7. sep 2012

@strociatka
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/biela-...
pluzgierik musis prepichnut, inak sa to neuvolni...

strociatka
7. sep 2012

@zfidorka uff, no naberam odvahu, nevim, ci to sama dokazem... 😝

zfidorka
7. sep 2012

@strociatka to poznam, ja som zbierala odvahu cely den 😝 ale potom to bolo fakt uz len lepsie...

strociatka
7. sep 2012

@zfidorka uz to asi nebude dlho trvat, vyhnala som MM do lekarne po ihlu, ale bojim, bojim..

zfidorka
7. sep 2012

@strociatka poznam 😅 neboj, prepichni trosku kozu na pluzgieriku, neboli to...

strociatka
7. sep 2012

@zfidorka dam vediet, ako to dopadlo a kedy 😀

strociatka
7. sep 2012

@zfidorka vobec to nebolelo, teda pekne poporiadku: bolest bola uz taka, ze mi to miestami vyrazalo dych, tak som vzala ihlu a bez vahania som do toho pluzgierika pichla, vobec to nebolelo, ostala som prekvapena, tak som do toho este chvilku stuchala az sa mi pustila krv, ale nic sa nedialo. Mala ale uz zacala vrestat, ze je hladna, tak som jej ponukla s obrovskymi obavami prsnik a ona uplne vsetko vytiahla, to bola uuuuuulava, uplna parada. Este trosku pobolieva, ale to sa neda porovnat. Velmi pekne dakujem za typ, pomohol takmer okamzite, vlastne pomohol by okamzite, ale zdrzalo ma odhodlavanie sa 😉

zfidorka
7. sep 2012

@strociatka super ze pomohlo 🙂 ta bolest pri mliecnom pluzgieriku bola najhorsia aku som ja osobne zazila...

strociatka
8. sep 2012

@zfidorka jojo, sak mi od bolesti pri kojeni az slzy tiekli a ked to bolo uz par dni a cely prsnik nenormalne stvrdol, chvilami som mala chut si ho vlastnorucne amputovat 😀

luba41
8. sep 2012

@strociatka ja som to už mala 3x, takže sa to môže objaviť aj viackrát 😒 / to už kojím 22 mes a malá na prsníku vymýšľa, chytí si ho ako chce a hrá sa s ním-takže "nesprávne prisatie" je toho dôvodom. 🙂 Ale netreba to nechať zájsť tak ďaleko, ale tiež som si pluzgier našla, až ked už ma prsník bolel 😒

strociatka
8. sep 2012

@luba41 ano, mne sa tiez mala hra, dokonca sa skusa kojit aj dolu hlavou, toci sa prisata a prisata na prsnik aj po mne lozi, ma zo mna ihrisko 😀

merilin
8. sep 2012

Ahojte mamicky, neda sa citat vsetko, tak vas prosim o radu. Pred dvoma tyzdnami som prekonala zapal prsnika 39,5 teplota, tvrdy, cerveny a teply prsnik... prala som amoksiklav ant. prikladala som si vinne obklady, kapustne listy a tvaroh. Mam pocit, ze z kazdeho trosku zabrala a bolest bola prec, len ostal este cerveny. Kazdy vecer si odsavam mliecko, aby som si vyprazdnila prsniky. No posledne dva dni, ma zacal pobolievat a mam pocit ze sa to vracia.
Bola som u lekara a predpisal mi ant Xorimax (je tam napisane, ze nemaju to brat dojcacie zeny, ... tak neviem...)
Poradte, co este robit. Tak ma v nom pobolieva teraz a miestami az sklbe. Teply nieje, len citim, hrcky, ze je tam mlieko a boli. Zobrala som aj napriek varovaniu pre dojciace zeny prvu tabletku Xorimax... ved mi top predpisal gynek. tak dufam, ze vie co robi... ☹

strapco13
9. sep 2012

@merilin Xorimax sa moze aj pri dojceni /je to vlastnme Zinnat len ina firma a beru aj male deticky/ --gyn ti predpisal vhodne lieky
co najlepsie vypraqzdnit prsnik http://dojcenie.webnode.sk/boli-to/mastitida-za...

beton
10. sep 2012

@strociatka pozname. na toto uz mozes aj trosku vychovy pouzit. od polroka dieta zhruba chape ano-nie. ked ti je to krutenie neprijemne, povedz jej, ze to boli a ked neprestane, tak mliecko nebude. a aj to dodrzat, aby pochopila, ze cin ma dosledok. takze odpojit a potom ponuknut o 5-10 minut opat. tie deticky nie su hlupe, zrataju si, co sa im oplati 🙂

strociatka
10. sep 2012

@beton ano, to pekne na prvy pokus zabralo, ked ma pohryzla, pohrozila som jej, odstavila som ju, "vynadala" som jej a viac to neurobila. Teraz je hrozne moc nervozna, tlacia sa jej horne jednotky a je cela nestastna a aj sa zle prisava na jeden prsnik. Kojim v lahu, lebo je strasne tazka a tucna, tak neviem kde robim chybu, ale opakovane sa mi na jednom prsniku stale dokola upchava mliekovod...

beton
10. sep 2012

@strociatka som sa nasmiala....ze tucna :o)) to upchavanie mliekovodu je jednoznacne dosledkom toho, ze prsnik sa nedostatocne vyprazdnuje. nedostatocne vyprazdnovanie zas vedie k znizeniu tvorby mliecka. takze to urcite netreba podcenit a na prisati popracovat. vyskusat ine polohy. aj ked je tazka, ale si ju pekne popodkladas. pohodlne si sadni, aby si mala oprete krize aj krk. pod ruku si daj vankuse, deky, ak mas daj dojcenecky vankus polohovaci a tak si ju umiestni. urcite ju nedrz na rukach, to by si nezvladla. ak sa ti to upchava na rovnakom mieste, tak sa snaz, aby mala na tom mieste bradicku, lebo zospodu to lepsie vysaje. ak si v lahu, tak si ju poriadne o seba pritlac a davaj pozor, aby mala pupok a nostek v jednej priamke. aby jej zadok nepadal dole a nemala hlavicku velmi vykrutenu. medzi lopatkami si ju pritlac silno o seba, hlavicka sa jej mierne zakloni a nostek uvolni. spodnu peru mozes aj rukou vyhrnut navonok. daj vediet, ako to ide.

luba41
10. sep 2012

@beton Ja som tiež taký prípad. Pekne napísané, ale nie vždy sa to dá dodržať. 😒 Napr. v noci som rada, že malá sa pricucne hocijako, neriešim žiadnu polohu / teda spíme spolu a kojím poležiačky/ , len nech rýchlo pocucá obidva prsníky a spí rýchlo ďalej. Teda už to robím rutinne v polospánku a ráno si moc z toho nepamätám 🙂

beton
11. sep 2012

@luba41 noci su kapitola sama o sebe. my sa v noci tiez dojcime vselijako, ale ked mam upchaty mliekovod, tak vtedy sa aj v noci dojcime v spravnej polohe. len pri spravnom prisati vie dietatko vytahat najviac a vtedy je to dolezite. inak je to presne tak, ako pises.