Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
31. mar 2009

nataska, to som veľmi rada, malá priberá krásne 😵

si na hlbokom začiatku zavádzania príkrmov, Tvoje bábo nepapá ešte ani jednu plnú dávku príkrmu - v zásade logicky postupujeme od najmenej sladkého po najsladší príkrm, teda zelenina, ovocie, kaša. Každým príkrmom sa zmení aj potreba a počet dojčení, je úplne predčasné vôbec uvažovať o redukcii dojčení v noci, keď pre Tvoju malú tvorí MM ešte snáď 90% podiel na celkovej výžive. Bolo by z hľadiska dojčenia i prospievania absolútne predčasné alergizovať bábo kravskou bielkovinou z UM. Budí sa na polročné bábo veľmi málo v noci a nič by som nemenila. Maličká si to zmení sama.
Redukcia dojčení v noci má veľmi často za následok predčasné odstavenie sa bábetka. Bola by to fakt škoda, keď si tak veľmi pred pár týždňami o mliečko bojovala. 😉 🙂

annag
31. mar 2009

tanjana, teda si prsník nakoniec vzala, pravdepodobne je tvorba mliečka trošku menšia, mliečko sa ťažšie spúšťa - skús ju pár nocí dojčiť častejšie, hoci aj každé dve hodiny a vždy z oboch prsníkov, tým laktáciu podporíš

eldobi
1. apr 2009

Ahoj Annag, opätovne prosim o Tvoju cennu radu: mam asi nejaku virozu, boli ma hlava, strasne hrdlo, mam horucku. Mozem kojit malinku? Nedostane to z mliecka?
Vopred Ti dakujem, si zlata.

annag
1. apr 2009

eldobi, samozrejme, môžeš. Ak si ju nakazila, tak už skôr a len týnm že si na ňu dýchala, bola v jej blízkosti, nochorela cez mliečko . skoré uzdravenie 🙂

katika
1. apr 2009

Ahoj Annag,
co si myslis o cviceni na principe biomechanickej stimulacie svalu, cvicenie trva 15 minut. Pristroj posobi priamo na svalove vlakno. Kojim uz len rano, poobede a vecer a v noci. Drobec ma 9 mesiacov. Nejake zazraky necakam, ale skusila by som nieco taketo na brucho, kedze brusaky nezaberaju. Nemozem negativne ovplyvnit kojenie?

klementina
1. apr 2009

ahoj annaq, este raz dakujem za tvoje rady, to kakanie uz mame v poriadku, odsavala som si potom uz len raz za den, vecer a zda sa mi, ze mi uz toho mliecka aj menej tecie. ze uz tie vlozky nemam take mokre.

chcem sa este spytat, mam ist zubarovi, a nechavam malu u sestry, neviem ako mi to vyjde, kedy sa odtial vratim, ako spravne zohrievat zmrazene mlieko? s tym, ze sestra ma bude cakat v meste u nej doma alebo vonku,lebo byvame dost daleko od mesta. tak rozmrazim to mliecko uz doma? a potom si to u seba sestra zohreje?vo vodnom kupeli, na aku teplotu? a ako je to ked mam cerstvo odstriekane mliecko? dakujem

annag
1. apr 2009

katika - no priznám sa , neviem o aké cvičenie ide 😀 . Pri každom cvičení sa nejaké biochemické procesy spustia, pri intenzívnej námahe sa vylučuje kyselina mliečna, ktorá môže urobiť bábetku mliečko nechutným. Vyskúšaj, dojčíš zriedkavo, pi dosť tekutín.

annag
1. apr 2009

klementinka , tak to je dobre 🙂

mliečko treba rozmraziť v teplej vode - vo vodnom kúpeli, teplota vody by mala byť maximálna ako je teplota tela, teda 37 stupňov, ak dáš čerstvo odstriekané, tak hodinku - dve môže byť aj pri izbovej teplote , inak ho treba dať do chladničky a opäť v kúpeli zohriať

labutka
1. apr 2009

mna by zaujimalo, ze ci si mozem pocas dna odstriekavat mliecko do chladnicky a potom na konci dna ho vsetko dokopy zmiesat a dat zmrazit...?

petruci6
1. apr 2009

ahojte,
annag dostala som prvu mrchu po porode a mala mi odmieta prsnik,len sa jeduje,co mam robit? ☹ z flasky mi tiez nevypije,ked su odstriekam

bika10
1. apr 2009

Ahoj Annag, písala som minulý týždeň, že sa bojím, že malá málo priberá. Boli sme na poradni, pribrala 600g za 3 týždne. Dr. nás pochválila 🙂 Straaašne sa teším 🙂 🙂 🙂 Dodržujeme tie odstupy medzi kojeniami min. 2hod a malá je spokojňučká, už skoro vôbec nevracká ani nepreglga. Moc, moc Ti ďakujem.
Prosím Ťa, odpovieš mi ešte na 1 otázku? Dr. nám dala letáčik o očkovaní proti rotavirusom, aj nám ho odporučila, že by nám ho dala pri povinných očkovaniach v 3 mesiacoch. Vážne o tom uvažujem, lebo staršia dcérka mala dosť problémy s bruškom a mávala často brušné chrípky, tak aby to nedostala aj malá...Aký je Tvoj názor na toto očkovanie? Ďakujem Ti za Tvoj čas, ktorý nám venuješ...

ahojcek
1. apr 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

ahojcek
1. apr 2009

labutka,

v pohode môžeš - aj na detskej JISke sme tak robili. Odstriekané mliečko môže byť v chladničke max. 24hod., potom ho musíš dať zamraziť (ak do skleneného pohárika, nedávaj až po okraj). V mrazáku môže byť, tuším, 3 mesiace (označ si ho dátumom). Keď sa rozmrazí, musí sa spotrebovať do 24hod. - aspoň tak nám to hovorili.

annag
1. apr 2009

labutka, ako píše ahojcek, môžeš, len miešaj vždy až schladené mliečko, teda poslednú dávku vždy samostatne schlaď a prilej k ostatným a potom to večer zamraz.

annag
1. apr 2009

petruci, len trpezlivosť, môže sa to takto stať, mliečko si odsaj, aby si si udržala laktáciu, skús malú dojčiť v polospánku, najmä v noci a o pár ní bude po bojkote. Skús ju dojčiť v úplne inej polohe, napr. po ležioačky ak obvykle dojčíš po sediačky, alebo počas chôdze ... Len sleduj plienočky pocikané. Ak nebude cítiť Tvoj nátlak, tak sa určite chytí, choď s ňou na prechádzku, nech sa prevetrá, lepšie sa chytí prsíčka

annag
1. apr 2009

ahojcek, samozrejme, bola by to obrovská škoda, keď stačí len tak málo - zvýšiť počet dojčení - teda aspoň na 12 x za 24 hodín a bude priberať nádherne. Na svoj vek priberá primerane, vôbec by mu nebolo treba viac, ale keďže sa blíži hospitalizácia, tak mu asi nezaškodí mať zásoby. práve detičky, ktoré majú nejaké ochorenie potrebujú dojčenie o to viac a akékoľvek dokrmovanie, príkmy ... by mohli narobiť viac zla než osohu. Pre neho bude náročné vôbec byť v inom prostredí, zvládnuť nejaké vyšetrenia, liečbu, než si zvykať na nové jedlá a chute. Odporúčam Ti naopak, radšej plné dojčenie predĺžiť až kým nebude celkom fit.

Teda ho dojči presne tým spôsobom ako doteraz, stláčaj prsník ... len oveľa častejšie sa snaž prsník ponúknuť. 12 x znamená, že by mal piť asi každé 2 hodiny od začiatku predchádzajúceho dojčenia a to aj v noci. Možno sa to nie vždy podarí, ale usiluj sa ho do 3 hodín nadojčiť - ide o prírastok. V noci mu ozaj stačí piť len v polospánku, netreba ho budiť. Držím palce, hlavne veľ zdravíčka a mliečka 🙂

annag
1. apr 2009

bika, teším sa spolu s Tebou 😵

- rotavírusy - pokiaľ Ti ho lekárka odporučila, tak ju zaočkuj. Môj názor síce je, že normálne zdravé dieťa ho nepotrebuje, lebo pri rotavíruse ide hlavne o to, aby bábo pilo dosť tekutín. Na rotavírusy u nás deti nezomierajú a sú to hnačky podobné iným hnačkám. Je to problém v rozvojových krajinách, kde nie je dostupná lekárska starostlivosť. Ale samozrejme, pre náchylnejšie, slabšie detičky môže byť ozaj potrebné, ozaj to treba riešiť predovšetkým s pediatrom, ktorý bábo pozná. 🙂

supermom
1. apr 2009

Ahoj annag, ja som dojcila dcerku skoro do 9 mesiacov, ale po tych peripetiach som to nakoniec vzdala. Mala mi stale velmi malo priberala, stalo sa, ze pribrala za mesiac len 50 - 100 g, niekedy pribrala za 2 mesiace len 100 g. Vlastne od narodenia priberala pomenej a teraz v 9 mesiacoch ma len 6,9 kg a stale nie a nie prejst cez 7 kg. Takze som si myslela, ze problem moze byt aj v mojom mlieku (naposledy som si odsala za cely den len 50 ml, co je straasne malo pre take dietatko)... Malicka totiz velmi nechcela mliecko cez den, len v noci. A ked som si ju skusala prikladat, stale mi odmietala prsnik. Mozno nemala hlad, pretoze uz od 4,5 mesiaca ju krmim aj tuhou stravou (to kvoli zlym krvnym vysledkom). A s tym odsavanim... no nic horsie nepoznam, priznam sa, islo mi to strasne na nervy. Ved to je cista hroza, odsavanie. Niekedy som odsavala aj hodinu 50 ml, no strasne. Takze teraz sme na sunare, malej chuti, pije ho o dost viac ako odo mna a je spokojnejsia. Predtym bola v noci casto hore a niekedy aj dlho plakala, teraz sa to uz nestava. Ja viem, ze pre dietatko je najlepsie MM, ale co sa da robit...

annag
1. apr 2009

supermom, dojčila si úžasne dlho, takže ozaj nemáš mať aké výčitky. Je perfektné, že si to pri takých problémoch nevzdala. Pravdepodobne už na začiatku nedošlo k dobrému rozbehu laktácie, možno bola už pi narodení dcérka spavá, detičky sa dokážu nastaviť na meníš prísun mliečka a vôbec im to nevadí, iba horšie priberajú. Každý z nás je iný, aj každé bábetko. Dcérka patrí medzi detičky, ktoré sú štíhlejšie, ale pokiaľ je inak zdravá, tak sa netráp, veď sa aj hovorí , že dobrého moc nebýva. 🙂

petruci6
1. apr 2009

tak uz papame,aj ked jej viac chuti iba z laveho,prave mi este odmieta
dakujem 😉

tanjaja12
1. apr 2009

Ahoj. Dakujem ti za odpoved, mas tu toho dost a nasla si si cas.A to mas ako pozeram tri deticky. No klobuk dole. Mala dnes uz pekne papala. Takze neviem. V noci sa mi budi tak po 3 niekedy 4 hodinach. Neviem, ci mam malo mlieka, ale niekedy citim prsia ze su dost plne. Hlavne prave, je take, ze zo spodu normalne citim akoby hrubu zilu navretu, mylsim, ze je to mliekovod...Ak pije po dvoch hodinach tak to nie je ale ak je rozostup vacsi, ze napr. teraz ked dokrmujem, tak ponuknem prsnik a vypije len z jedneho a prave ten pravy zostane "na ocot" tak navrie. Ale neboli a zapal som zatial nemala adufam, ze ani mat nebudem. Mliecko sa mi uz spusta tazsie dost dlho. A volakedy sa mi stacilo pozriet na malu a tieklo. Teraz mi strieka, len ak krmim z jedneho, tak z druheho niekedy az prudom tecie. Dakujem este raz.

misutovo
2. apr 2009

Ahoj Annag,

zle je. Mala som zase zapal prsnika, dva dni 40 ky teploty, semtam 39 po studenych zabaloch a ibuprofene, muz mi bol pre antibiotika Zinnat uzila som zatial 2x. Prsnik ma boli zatial rovnako, teploty mi uz klesli pod 38.
Najhorsie je ze mam strasne malo mliecka. Vidim ze mala saje ale neprehlta a odtahuje sa mi. Ked som doteraz stlacila prsnik mliecko striekalo. Teraz vytlacim s velkym usilim tak max par kvapiek. Je pravda sice ze som vycerpana a vcera som nic nejedla ale vravela si ze mliecko od jedla nezavisi. Dnes rano papala strasne malo na to ako som zvyknuta ju kojit tak som sa ju snazila prikrmit mojim zamrazenym mlieckom lyzickou ale vypluvala nechcela. Tak som ju nenutila.
Nechcem prist uplne o mliecko neviem co mam robit, vobec neviem kolko vlastne rano vypila len viem ze strasne kratko pila a odtahovala sa lebo jej netieklo. Uz to viem odlisit kedy jej uz netecie a kedy uz proste nechce papat. Prsnik je uplne splasnuty akoby sa nenaplnal. Mam doma v zasobe jeden Nutrilon ale nechcem nechcem nechcem ho pouzit. ☹ ☹ ☹

annag
2. apr 2009

misutovo, kľud, problém je v obidvoch prsníkoch alebo len v jednom? Žiaden Nutrilon, prsníky rozbehneš, si vyčerpaná. Prosím Ťa lež, nič nerob, malú nech Ti dávajú k Tebe do postele a tak ju prikladaj, mliečko sa spustí, ono tam v hĺbke niekde je. Žiadna lyžička, žiaden Nutrilon, len prikladať, ak sa odtŕha, nenútiť, priložiť k druhému prsníku, ak sa aj tam odtŕha, tak ju stiahnuť a priložiť neskôr. Dojči teda úplne rovnako ako po pôrode, veľmi krátko, striedaj prsníky, stláčaj ich. Pi viac tekutín, nech Ti manžel kúpi i senovku grécku v čajovni, bioobchode - 8g na 2,5 dcl vody . Najlepšie by bolo, keby Ti na prsníku hoci aj zaspala a cuckala - práve stimuláciou bradavky sa všetko napraví. Je to už veľká slečna, prsníky si rozbehne krásne sama. Stačí aby mala 4 pocikané plienočky za 24 hodín, prechodne menšie množstvo mliečka nevadí, len ak by dostala čosi iné, tak sa Ti môže odstaviť, rýchlo pochopí, že sa dá aj inak. Do večera bude lepšie. Mliečko sa tvorí non stop, ak bude prsník cuckať, tak ona si mliečko potiahne tak, aby to vydržala bez ujmy. Pôjde jej po kvapkách, ale pôjde a z pár kvapiek sa urobí veľa. Nabudúce nech sa ozve manžel, bežne mi píšu aj manželia, ak mamičky nevládzu 😉 🙂

annag
2. apr 2009

tanjaja, je to preto, že si na príkrmoch, prsníky sa horšie vyprázdňujú, tvorba sa začne tlmiť. Keďže malá menej často ťahá, je tam zástava mliečka, to sa dá odstrániť odsatím stačiť by mohlo raz - dva krát- treba pumpovať aj naprázdno hoci 5-10 minút, potom sa už mliečko bude spúšťať lepšie. No pokiaľ pije dobre v noci, tak si ich uvoľní aj sama.

misutovo
2. apr 2009

Problem je len v pravom, co je skoda lebo predchadzajuce zapaly boli v lavom a tam sa tvorilo potom aj menej mliecka. Ten pravy bol doteraz super. No skusim ved uvidime.

zivoth
2. apr 2009

ahoj Annag,

aj ja ta prosim o radu. mala ma dnes 2 tyzdne, rodili sme spontanne ale pre komplikacie nakoniec prisla na svet cisarskym rezom. az do odchodu z nemocnice bola dokrmovana, bebou... lebo som nemala mlieko. krmili sme ju s flasky, ale kedze sme mali problem sa prisavat na ten klobucik, zacali sme jej bebu podavat lyzickou. teraz sa troska zacalo robit mliecko, ale neviem ci ho mam dost, lebo mala ked sa zobudi, chce stale papkat. ked papkala bebu, tak kakala normalne, aj spala pravidelnejsie, teraz sa mi zda ze kaka menej, niekedy len taky maly bobacik. snazim sa ju kojit cez klobuciky, lebo mi rozhryzla bradavku a bola na nej chrasta a to mliecko nechcelo ist. snazim sa dost pit, ale sa mi zda ze toho mliecka ma stale malo. musim jej davat z oboch prsnikov aby som ju aspon trosku zasytila. tiez lekari povedali ze ma reflux. pije aktivne zo zaciatku 5 minut vkuse, ale potom odpociva a zaspava mi. a ked sa pochvili prebudi, tak znova zacne plackat ze je hladna. porad mi prosim ako na tu tvorbu mliecka.
bradavky mam ploche, aj ked su uz troska povytiahnute, tak su stale take malinke, ako hrasky;o( a ked jej ich skusam dat, tak ich len cmulka;o(( a vobec nic nesaje.vopred ti dakujem za kazdu drahocennu radu.

annag
2. apr 2009

misutovo, jaj tak, to akoby nič, ak je jeden prsník funkčný tak sa nemáš čoho obávať a určite len prikladať . Rozbehneš, ho, neboj nič , ešte aj pomôžeš rozbehnúť ten ľavý 😉 🙂

annag
2. apr 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

supermom
2. apr 2009

Dakujem Annag, potesila si ma, uz som mala vycitky, ze som nevydrzala, lebo poznam mamicky, co koja aj do 2 rokov. My sme to stastie nemali, ale aspon tolko sme vydrzali. Tak prajem vela stastia tebe a vsetkym mamickam, co sa tak velmi snazia kojit svoje deticky. Nech sa vam to podari!

katja78
2. apr 2009

Ahoj Annag,

môžem Ťa poprosiť o radu?

Máme 4-týždňovú Haničku, ktorá ľúbi papať (našťastie) a doteraz pekne priberala (cca 300 g za týždeň).

Situácia sa skomlikovala asi posledný týždeň, kedy sa u nej postupne dosť zvýraznilo grcganie, takže ju treba dosť dlho držať vo vzpriamenej polohe po napapaní, aj tak si väčšinou neodgrgne a odmieta sa dať "prehodiť cez rameno", čo pred tým nebol problém. Ak si odgrgne, alebo aj nie, a musím ju dať do horizontálnej polohy, tak vtedy si väčšinou odgrcne, ak s ňou manipulujem (čo-ako opatrne), až vracia. Potom sa dožaduje ďalšieho papania, hoci dojedla pred pár minútami. Zrejme kvôli zlej chuti v pusinke. Takto sa situácia opakuje - dojčenie, grckanie, prezliekanie, ...a nie a nie tento kruh nejak znormalizovať.

Takže neviem, v čom je pes zakopaný - papá veľa a hltavo? má vážny reflux? alebo mám málo mliečka?

Prečo si myslím, že mliečka sa netvorí dosť? Doteraz sa mi prsia dosť nalievali, v noci mliečko vždy vytekalo, niekoľko-krát za noc som sa prezliekala. Posledné 2 noci som si všimla, že mliečko už nevyteká samo, prsia už nie sú tak plné. Ale zase Hanka dokáže spinkať v noci aj 4-6 hodín v kuse, poobede v kočiariku na terase 3-4 hodiny. A keď už začne papať, tak aspoň na tri-krát, ak nie viac.

Je možné, že doteraz sa mi mlieka tvorilo nadbytok? A keďže som si ho neodsávala, laktácia sa upravila podľa toho, akú má Hanka v skutočnosti potrebu?
Inak povedané - mám sa pokúsiť zvýšiť tvorbu mliečka?

Najbližšiu poradňu máme až o dva týždne, takže uvidím, či Hanka stále priberá.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Katka.