Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

susika
10. dec 2010

laktačná mi radila, aby som malého naučila v tom nosiči, že aj cez plač, že ho za čas ignorovala a že on si zvykne, tak som ho tam včra znova vtrepala a už viem, čo mu vadí...on neznašal byť ani v zavinovačke a aj dnes, ked som ho do deky a do kočíka balila, sa jedoval, to inak od začiatku a až dnes mi došlo, že jemu vadí, ked je v ničom vtesnaný, že on potrebuje volnosť a kopať nohami a on do toho nosica ma kratke nožky aba boli vonkua dnu, ked mu ich nechám, ako navrhujú v navode pre malé detičky, to sa jeduje a bol by sa aj cez to dno prekopal, keby sa dalo....

olifcek
10. dec 2010

@susika nozicky mu urcite daj okolo svojho pasa... Ako dlho si ho nechala plakat? Ja moju nenechavam a nerobim, co nechce. V manduce mi zacne plakat, chce ist von, no dam prso a je dobre uz, hehe

janica81
10. dec 2010

ahojte mamicky a buduce mamicky... ako je to s ovocim pri kojeni??? co ano a co nie??? preco sa citrusy nesmu??? a ananas???

prsky
10. dec 2010

@janica81 mozes vsetko...alergizujuce ovocie a nafukovacie potraviny zavadzaj 1 po 2 a cakaj 6-12h na reakciu dietata..ak sa nic neprejavi (bolesti bruska, vysyp na pokozke a pod), tak dane jedlo (ovocie) mozes jest...viac tu:
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...
a tu:
http://www.dietaaja.sk/dojcim-preto-jem.php

susika
10. dec 2010

@olifcek -iba chvilku. ja to proste nevydržím, lebo som zistila, že ani vyplakanie pri nom nepomože. a pri prvorodenje to bolo to isté. teraz ma obdobie vzdoru, a psycha radí, nevšímať si ju a nechať vyjedovať. ked is ju nevšímma, je to ešte horšie, tak sme spolu aj smalým a vyjedovať nepomože, z toho ma potom zdravotné problemy.ale to psycholog nepochopí...a prso b som do neho v takej polohe nevopchala.on ma hlavičku oproti mojmu krmku alebo najnižšie na mojom hrudníku..a prso je asi 20 cm nižšie...

@prsky a potom sa ja možem čudovať, že som pri malje mohla jesť karfiol a ostatné detičky naduvalo..a že malému neadí ryža a sestrina malá na nu zareaguje....ale karfiolu sa bojím a ak by som si dala vypražený....ja neivem, risknúť to...chlapci vraj sú citlivejší ako dievčatá...pri malje som jedla všekto a nič jej nevadilo. citrusy som nejedla a ona ich nemá rada....

susika
10. dec 2010

@olifcek -on ma kratke nožičky, aby ma obišli. oni len tak tak, že maličko vytrčia z tej časti, čo je v nosiči pre malinké bábätká.keby to tam nemá, tak tam pomali leží....
mam takýto http://www.nosime.sk/tovar2223-liliputi_-_rainb...

strapco13
10. dec 2010

@susika preco ti nepredal senovku 😕 ..prvykrat pocujem tento nazor...je pravda, ze po senovke ma mama vonu ako po sene..ale tzas su to vynikajuce bylinky

adriana7
10. dec 2010

@janica81 ,
ja si tiež myslím, že môžeš jesť všetko, aj citrusy, aj ananás, ale ak chceš mať istotu, že niečo nepokazíš, rob to ako radí prsky, do 6 hodín to máš v mlieku a vieš, či je to o.k.
ja som vegetariánka, takže jem hodne ovocia aj zeleniny, a v zásade platí, že ak si niektoré potraviny bežne jedla v tehotenstve, tak ich tvoje dieťatko už dôverne pozná a nereaguje na ne neadekvátnou reakciou, ja som prestala jesť len sójové mäso, to som odsledovala, že nerobilo dobre ale fakt neviem prečo, a pritom kel, kaleráb, kapustnica - úplne v pohode 🙂

adriana7
10. dec 2010

@cate ,
ak môžem,moje skromné rady, malá sa tiež občas nevie prisať...
- rada sa nosí na rukách, takže občas sa začneme kojiť v stoji, po pár kolečkách našou obývačkou je to v pohode a dokojíme sa v sede
- niekedy večer asi nie som celkom v pohode, vtedy si ju chytí manžel, pohojdá ju, ukľudní sa a potom sa prisaje
- niekedy si tak ako tvoj malý párkrát potiahne a začne sa vypínať, vtedy počkám, kým sa mi do pár sekúnd nalejú prsia a vtedy aj mliečko začne rýchcejšie tiecť, potom sa už dobre prisaje
- už asi mesiac kojím z pravého prsníka tak, že mám malú položenú vedľa seba z pravej strany (ako keby pod pazuchou) a nie klasicky v náručí, tieť to bola maturita, kým som pochopila, že sa jej takto z neho lepšie papá, inak som sa už zmierovala s tým, že skončíme kojiť z tohto prsníka
-a tiež občas pomáha, keď je pri prisatí nepokojná, položím jej celú dlaň na hlávku, tam, kde má fontanelu a potom celou dlaňou hladkám hlávku, od temena až cez obočie a očká,poradila mi to starká a zaberá to

susika
11. dec 2010

@adriana7 -presne toto funguje aj u nás.a tá poloha sa volá tuším futbalová. je to super. mne ju rpvýkrat ukazali v porodnici 😀

susika
11. dec 2010

@strapco13 -netuším, prečo mi ju nechcel predať.a čo je lepšie, rýchlejšie účinnejšie?? senovka alebo benedikt?ja sa na to skusim spýtať v lekarni, či to nemajú, lebo isto si ma ten bylinkár zapamätal🙂)

prsky
11. dec 2010

@adriana7
@susika len AK ma @cate silny tok mliecka, pre ktory sa jej babo od prsnika odtrha, tak fotbalova poloha nie je velmi vhodna - futbalova poloha je vhodna pri slabsom toku mliecka, pri spavych detoch, zltacke, na zaciatku, ked sa mamina a babo ucia dojcit a samozrejme u vsetkych, ktorym poloha vyhovuje 😉

ziza55
11. dec 2010

@prsky ahoj prepac ze zas rusim ale nevedela by si mi poradit..maly ma 7tyzdnov...pekne pribera...je plne kojeny..papa v priemere kazde 3hodky..plusminus...jedno kojenie trva asi 15-20min..taha 7-10min z jedneho a takisto aj z druheho..myslis ze robim dobre ked mu davam z oboch?lebo baby niektore pisu..ze jedno kojenie jeden prsnik a druhe druhy...mam mu dat aj ja len jeden a striedat to?.. dakujem

prsky
11. dec 2010

@ziza55 kazde dieta je ine - niektorym babatkam staci na jedno dojcenie jeden prsnik, ine potrebuje jeden a pol, druhe vypije "do dna" obe...vsetky sposoby su OK. Dolezite je, aby sa dietatko spravne prisavalo a ty by si mala vediet rozoznat, kedy pije, aby si ho predcasne neprelozila na druhy prsnik, pretoze potom dieta nemusi dobre prospievat (pije viac predneho mliecka). Dolezite je nechat ho vypit kazdy prsnik "do dna", to znamena, ze ked sa ti zda, ze konci s papanim na prvom prsniku, skus, ked je este prisaty, stlacit prsnik (tak ako keby si ho chcela rucne odsat). ak bude pit dalej (bradicka je hlboko, dlhsia pauza, prehltnutie), tak ho nechaj. ak sa odpoji aj po stlacani, preloz ho na druhy prsnik, ak bude pit, fajn, ak nie, nie.

viac sa docitas tu: http://dojcenie.wordpress.com/2010/04/20/neviem...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

elinka27
11. dec 2010

ahojte, potrebujem radu,mala niekedy jedno krmenie vynecha, vacsinou to prve ranne,alebo vecerne pred zaspavanim, neriesim -pribera krasne, teraz uz ma 5750g 🙂 len ma napadlo,co potom s prsnikmi?Napriklad bol na rade lavy ale len cucne a nechce a spamata sa az za dalsie 2hodiny ale to uz by mal ist pravy,tak ktory jej mam ponuknut?Tlacia ma potom uz oba lebo stoja,tak sa mam tvarit ze z toho laveho akoby pila odsajem ho a dam pravy,alebo ako?

susika
11. dec 2010

@prsky -no tak ja som v tom živým prikladom.tak preto mi ju asi ukazali..... 😀
inak akjo zistím,že mam dosť mliečka.večer malý ma vycicia a stale plače.už mi cici natahuje a plače...a stale hladá....večer mi moje mlieko predtým už nevychadzalo, ked som odsavala a mal umelé bo sestrine materské odsat=é..teraz sa trapime,ale sa naplače... ☹

estterka
11. dec 2010

ahojte.prosim vas,ako to vyzera,ked ma cisto dojcene dieta hnacku?

susika
11. dec 2010

@prsky -prave som si prečítala o stolici bábätka. tak od kedy malého len dojčím, tak ho akoby prehána, a má rpesne takú stolicu, ako opisujú, ked pije iba pedné mliečko. ale mne oba vytiahne "do dna"že ostanú také ak blato a uplne mäkké a "prazdne" a rpedtým mi po mliečku na poahriku ostavala smotana a stravu som nijako nezmenila....nechcem sa zbytočne stresovať, aj ked malý bol aj v porodnici taký, že bol hladný ale spal a skoro mi skončil na infuziach.....

elinka27
11. dec 2010

@susika a ako pribera?ma pocikane plienky?kolko za den?moja mala take obdobie ze kazdy den kakala aj 8x uplne vodova stolica,stravu som nemenila,ale mlieka som mala vtedy dost, pila len predne,ale teda priberala a inak bola spokojna.Riesila som to tak,ze som odsala pre kojenim aby sa dostala aj k zadnemu

susika
11. dec 2010

neviem ako pribera, lebo od kedy je len na cicku tak som u dokiny nebola a doma mi už vaha nestačí na jeho rpevaženie.pocikané plienky ani neviem, lebo dnes som nestíhala tie pokakané prebalovať a bolo ich kopeeec a samá voda ..... inak on nikdy nemal nejako moc pocikané plienky, ani ked pil odsaté z flašky.to iba ked som ho celú noc neprebalovala a papal aj v noci, tak bola ta plienka tažšia, ael to papal 2x po 120-130 odsatého a ja som na jeden krat po 3 hodkách odsala ledva 60ml.myslíte, že by v oboch mohlo byť ešte raz tolko?lebo on s mi zdá celý den nejaký hladný.síce akoby pokojný, ale stale niečo dudle, čo rpedtým, ked sa napapal nerobil.a už viac ako dve hodiny kríčí a ja z cici ledva niečo vytlačím a vobec nie sú naliate a on už tahá ako o dušu a stále len plače.už som ich prestriedala aj 20x, už nevladzem.dve hodiny v kuse.ešte, že nemám prvorodenú doma, inak by sa to nedalo....naposledy sa v pokoji z naliatyhc najedol o šiestej a od vtedy sa len trapime....

susika
11. dec 2010

a ja neviem, u mojich detí sa to podla priberania ani nedá. prvorodená bola na odsavanom MM trištvrte roka a papala dosť a stale bola hladná a priberala málo. a potom bola na umelom,tiež sa nevedela dojesť a priberala aj tak stale malo ako ked bol aaj na materskom.všetky vyšetrenia koli slabému priberaniu dopadli dobre, takže genetika nepustí. a ma to do teraz, ked už papá normálne a slabo priberá.takže aj malý može byť o tom istom. malý do teraz priberal super, lenže to som aj 2 davky odsatého z oboch 2x po 3 hodinách zliáevala dokopy, aby mal po 3-4 hodinách dosť.a teraz mi po každom papaní plače a potom od unavy zaspí.spáva rovnako ako predtýžm, vobec nie, že po hodine papať, a potom večer sa nevie dojesť a už sa nemá čoho....skušala som po každom papaní odsať, ale už nebolo čo

cate
11. dec 2010

@prsky dakujem velmi pekne za rady. No uz sa to trosku zlepsilo. Asi to bude tymi zubkami, lebo v poslednej dobe vsetko ohryzame a tiez to asi moze suvisiet ako si pisala s hormonalnymi zmenami (napr. bliziaca sa menstruacia). Po porode je cela rozhadzana ak sa to vobec moze nazvat menstruaciou. Tak sa zda, ze maly predsa len zmenu citi. Uz som sa zlakla, ze budem musiet prejst na UM co by som velmi ale velmi nerada 🙂.
Este raz Ti velmi pekne dakujem za Tvoje rady 🙂

cate
11. dec 2010

@adriana7 dakujem 🙂 tiez malickeho pocas kojenia hladkam a trosku ho to upokojuje 🙂

tittika
12. dec 2010

Ahojte, zas Vas prosim o radu, v lavom prsniku mam uz asi 3 tyzdne neaku hrcku, ktora sa pri prisati maleho v kuse hybe, neboli ma to ale je mi to uz velmi neprijemne. Najprv som si myslela, ze je syncek zle prisaty ale uz som si ista , ze nie a robi to ta hrcka. Je na takom zlom mieste ze ako sa mu hybe pusinka tak pri kazdom pohybe ju citim, a mozno aj pocujem, malemu to nevadi, pretoze neprotestuje a neodmieta ani prsnik. Ale take iste hrcky mam aj v druhom prsniku, preto nechapem preco si tam "skacka" ☹ co s tym? skusala som rozmasirovat ale vobec nic...je taka ista na zaciatku kojenia ako aj na konci...na prsniku nie je vobec ziadna vonkajsia zmena...

sofhia
12. dec 2010

ahojte,
aj ja vas prosim o radu:
doteraz som kojila a len kojila, ale asi uz zacinam mat malo mlieka, totiz cez den mala vydrzi a je OK, ale v noci chce stale jest, a place, uz su prsia prazdne, ked jej skusam davat aspon kazdu pol hodinu strasne place, asi budeme musiet kupit daky prikrm.
ma 5. tyzdnov. doteraz aj ked bola vecere take umrncana, tak sme sa dala utisit, ci nebolo to vzdy , no vcera bola vyslovene hladna lebo len prsnik ju utisil, a ked mala uz prazdny prsnik bola zuriva.
co mam robit?
nechce sa mi zacat ju prikrmovat, ale asi na noc budem musiet zacat, lebo uz aj moj manzel tvrdi, ze asi je hladna... co sme si mysleli, ze cez den ked vydrzi, tak ma mliecka dost.
nedavam jej naraz z oboch prsnikov, lebo mi zaspi vzdy na jednom, a ked som dala z oboch tak mi vrackala. takto aj teraz rano jej davam skoro kazdu hodinku 1 prsnik na striedacku, a nevracka.
inak vcera cez den vela prespala, moze to byt aj dosledok toho? ze cez den spi viac ako by mala a potom v noci je nervozna?
dakujem za kazdu radu.

ziza55
12. dec 2010

@prsky dakujem velmi pekne za radu...velmi si mi pomohla 😉 ..a ak casom..bude chciet iba z jedneho pit..mam si ten druhy zakazdym odsavat? alebo ak bude naliaty len trochu...tak ho necham tak a dam mu ho na dalsie kojenie?dik..pa

sofhia
12. dec 2010

@strapco13 ahojcek, prosim Ta netusis kde v Galante dostat senovku ci benedikt? dakujem 🙂

susika
12. dec 2010

@cate -ani keby sa čo dialo, enprechadzaj an umelé. vydrž kolko sa da, ked ti nebude chcieť inak papať, tak sa snaž odstriekavať svoje a ak by si ho rpedsa len stratila, až potom to rieš umelým.hovorím z vlastnej skusenosti, kým sa dalo, tak som sa snažila ked už dokrmovať tak odsatým materským..nie je nič lepšie 😀 😀 😀

susika
12. dec 2010

@sofhia -skus obchod s bylinkami. alebo ak mate, tak sa skus spytať v nejakej vegetke.inak moj malý robí presne to isté, ako píšeš aj ty....ale on praveže od anrodenia malo spí.a teraz má rpehodený režim. že od polnoci do obeda ma noc, takže od obeda do polnoci je viac hore a len by jedol a jedol a už ked ma skroo uplne "vycicá", tak len plače a je to rpave večer...v noci lepiše prespí, aj 4 hodky, tak potom sa spokojne napapá, ale niekedy ani v noci mu nestačia oba a tak zasa striedam a striedam a takto papá aj viac ako hodinu. teda, riadne na nervy..mne akosi tie byliny na mlieko nepomahajú. produkcia je stale taká ako bola predtým.....

sofhia
12. dec 2010

@susika dakujem, zajtra pojdem pozriet, no ved to, aj moja nema take ze 10 min na prsniku, mozno len v noci, ked sa zobudi a rychlo chce jest...