Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

rosaria
26. máj 2012

@lakte dakujem. Natierala som si to canesenom, mala som podozrenie na candinu pretoze je belava a proste boli. Potom sa to zahojilo a po tyzdni zase. Aj to krvaca. Tak ja uz neviem ci dalej natierat ale zrejme hej. Teraz som si to natrela calciovou. Je tam akoby zhrubnuta na tom mieste. Druha nie je taka znicena boli len prve dve tri sec.po prisati potom uz nie. Mala nema ani zabku v puse. Nesvrbi ma to, ani nepicha, bolest je iba pri prisati. A dakujem.

lakte
26. máj 2012

@rosaria calciova masti nie, a ani ziadna mast co obsahuje lanolin, to candidu este viac zhorsuje. Co sa canestenu tyka ano je na candidu, ale je to len jedna zo zloziek ktora je v univerzalnej masti, cize radsej by som sa spojila s poradkynou, cim skor aby sa bolest nevystupnovala. Pisala som to inej mamicke v prispevku vyssie kuk tam

rosaria
26. máj 2012

@lakte prosim napisala by si mi nazov tej masti do ip?

lunnka
26. máj 2012

@lakte nedavam cumlik, teda parkrat bol pokus ale vyplula ho.. cisto len dojcim a snazime sa upokojit roznymi sposobmi..ano take zlto-biele to bolo.. a klokankujeme..aj ked nie uplne hola koza na kozu- ja ano, amla ma body, len lickom je na mojom tele 🙂 po 4 hod sa zacala mrvit, tak som ju zobrala a prebrala sa, vtedy hned zacala hladat prsnik..aj tak sa neda hned dojcit, najskor prebalujem..po dojceni by to nebolo dobre, kedze by som ju trasenim mohla podrazdit k vracaniu a tiez byva tak ospala ze ju hned po asi polhodke klokankovania davam spinkat..

lakte
26. máj 2012

@lunnka no k tomu prebalovaniu, skus pouvazovat ako by sa to dalo po dojceni, lebo prave to ze sa dieta nedostane na prsnik hned ako je treba uz nieje dojcenie na poziadanie, aj ked tebe sa to mozno javi ako par minut.
Plac je neskory signal 😉 a je super ze klokankujete.
Skor by som to videla na uprave techniky dojcenia a bude to fajn.
@rosaria este ma napadlo, ze pomaha pri bolesti pri dojceni aj stlacanie prsnika, pretoze zvacsa ked citis bolest dieta vtedy nepije uz 😉 pri spravnom prisati je ta bolest mensia,treba aj toto upravit, samotna liecba je na mieste, ale problem preco sa to deje treba odstranit

zuzanka7117
27. máj 2012

@boka79 Nuz Martinkovia su asi taky......😀

matulat
27. máj 2012

Ahojte, potrebujem surne poradit, precital som kopu for o dojceni s klobucikmi i bez. V porodnici sa mi mala nevedela prisat nemala som ani mlieko a tak som denno denne bojoala. mala sa normalne jedovala a bradavku odmietala. nemala som ich uplne ploche ale boli dost male. odporucili mi klobuciky na dojcenie. keby som vtedy vedela co to urobi s malinkou radsej by som sa strapila dalej.... cez klobuciky papala celkom vpohode ale musela som si stlacat prsnik aby jej to dobre islo.... popri papaniu mliecka sa napapala aj vela vzduchu a trapili nas silne bolesti bruska. Kakat nekakala sama vobec len za pomoci rektarlnej rurky. Pokusala som sa ju oducit od klobucikov ako mesacnu ale neslo to. Podarilo sa nam to aj teraz a to uz budeme mat za 2 tyzdne 4 mesiace. ale mam problem. prvy den papala krasne ani bolesti som nemala silne to bola normalne radost dojcit. ale dnes dojcim bez klob. 3 den je to horor normalne sa desim dalsieho prilozenie. Baby techniku mam nastudovanu ale nejak nam to nejde. citala som ze ak je popraskana bradavka treba bradavku zaviest k dietatku sikmo dolu ale nejak sa mi to neosvecuje boli to ze ze zatinam zuby a dufam ze prestane ale neprestava. viem ze mam zlu techniku ak by sa niekto nasiel prosim poradte mi. Budem trenovat dalej. je pravda ze bez klobucikov sa napapa rychlejsie a ked sa prisaje tak vzduch nespapa... tak strasne moc by som ju chcela kojit je to prve dieta a rada by som ju kojila aspon este 5 mesiacov max. do roka to by som bola neskutocne spokojna. uz ani podprsenku neonsim vetram prsia natieram avent mastickou.. viem ze by som chcela zazraky , viem ze kojim kratko bez klobucikov ale rada by som vychytala vsetky muchy na zaciatku nech sa mala nauci spravne sa prisat.... neviete mi poradit nejaku dobru laktacnu poradkynu v okoli nitry??? dakujem mata

matulat
27. máj 2012

este som zabudla napisat ze pri dojceni pocitujem taku bodavu bolest az mi slze vyhrknu, tesne po dojceni je spicka bradavky biela akoby na nej boli male crasticky belavej farby...na dotyk je velmi citliva uz som odstranila aj podprsenku aj tampony do nej. myslite si ze mam nejaku infekciuy, dcerka nema zabu v puse. citala som ze treba vysadit vsetky sladkosti ze podporuju mnozenie bakterii...ja som nikdy nemala sladke chute ale ako sa mi mala narodila tak denne musim jest nieco sladke.... dakujem za vase rady

katpetdo
27. máj 2012

@strapco13 tak cez vikend uz zase bolo mlieka vela..to caste prikladanie sa asi prejavi o par dni, lebo po dojceni som este musela odstriekavat, take boli naliate. Maly papal pekne, len tym, ze bl silny tok tak sa nahltal a jedoval po jedle obcas, ale nic hrozne.

strapco13
27. máj 2012

@katpetdo tak samozrejme..aj telu chviku trva kym pochopi a zareaguje..som rada ze sa mate dobre..len tak dalej
pokracujte a uzivajte si to 😵

strapco13
27. máj 2012

@matulat z toho co pises zrejme mate zle prisatie a mykozu
najlepsie by bolo osobne sa skontaktovat s laktacnou poradkynou http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do... tam najdes kontakt ..Denisa Urbanova, Magdalena Drdosova, Marcela Krizanova ...zavolaj im
spravne prisatie je dolezite, treba skontrolovat aj podjazykovu uzdicku
ako na mykozu najdes tu http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/08/dojcen...

lakte
27. máj 2012

@matulat dieta sa prisava na dvorec nie na bradavku, cize ani to ze ma matka ploche bradavky nieje dovod na klobuciky. A presne ako popisujes, cez ne tecie tazsie a pri ich pouzivani je z dlhodobeho hladiska pokles tvorby mlieka. Je super, ze aj po vysadeni klobucikov sa tie dietatko prisalo, pretoze niekedy sa deti odmietnu bez nich prisat a zrazu sa z neho stane dieta neprisavajuce sa. Pokial ta bradavky bolia je to signal, ze prisatie nieje spravne a problemy ktore popisujes nizsie jednoznacne nasvedcuju candide cize mykotickej infekcii kedze aj dcerka ma soor v pusinke.
Jedoznacne odporucam zajst do lekarne a kupit si genianovu vilolet predavaju ju ako 2percentnu a daj si ju zriedit na 1 percnetnu. Natieraj si bradavky nou a aj male ustocka aspon 3x denne po dobu 4-7dni, s tym, ze ale je dobre popri nej pouzivat aj univerzalnu mast na bradavky. Ktora lieci tiez candidu a da sa do nej primiesat aj zlozka proti bolesti, ty sama mozes uzit paralen alebo ibalgin na ulavu.Avent mast co pouzivas obsahuje lanolin ktory mykozu zhorsuje. Kedze mykoza je problem , ktory treba riesit komplexne ja ti odporucam kontatkovat poradkynu zo svojho okolia, ktora ti tiez skontroluje prisatie a povie ake dalsie kroky treba podniknut a tiez povie ako si mozes dat mast predpisat a pod. Urcite jej ihned zajtra zavolaj, ich zoznam najdes tu na www.mamila.sk.

zudan
28. máj 2012

@sasena033 Ahoj, ahoj až teraz som sa dostala k netu, môj syn má už 5,5 mesiaca a zo začiatku sme stále bojovali spolu 🙂 on našťastie spal v noci , tak ja som si o pol noci odsávala mlieko a medyi 4-5 hodinou sa budil a normálne napapal, ale cez deň robieval strečky, že nechcel ťahať a skúšala som po ležiačky, po sediačky, ale sa jedoval pokiaľ to netieklo jeho rýchlosťou, to mlečko čo som si v noci odsala som mu dala potom na večeru z fľašky. Jednu dobu som to už nemohla počúvať , tak som mu to dala aj z fľašky, ale vždy som ho najprv pomordovala, nechc skúsi Ťahať, a pekne teraz aj vypije z fľašky aj z prsa, včera sme dali prvý krát UM, lebo už sa minuli zásoby z mrazáku 🙂 len skúšaj prikladať a až ti môžem poradiť pi veľa tekutín, a ja som brala aj homeopatika a pila som vineu 🙂pomasíruj si prsia a pôjde to aj samé, nebude stíhať piť 🙂to sú také obdobia a krízy, raz to ide raz nie tak, ale prikladaj. držím palčeky 🙂

zudan
28. máj 2012

@sasena033 kľudne to povedz doktorke, ona ti z nosa nezie, jedine ta pochváli a poradí ti. 🙂

sasena033
28. máj 2012

@zudan dakujem akoby som to ja pisala 😉 tiez som davala j flasku aj ciik..ja odsavam o 22,00 a vstava o 3-4 tak normalne nakojim a cez den sa snazime kojit a vecer davam to odsate z vecera takze nemusim zatial dokrmovat uz ale mliecko mi stale kolise niekedy sa stane ze jednu davku jej musim urobit UM je strasny papkac..chcem vydrzat aspon do tych 5-6 mes

zudan
28. máj 2012

aj ja som mala krýzu a doktorka mi sama poradila sa netrápiť, že na večer býva menej mliečka, že aj ona to tak robila a pre deti stačí 4 mesiace kojiť, to je ten základ, tak odvtedy som mala nutrilon ha v skrini a včera sme vytiahli, ale veľa kamarátok , viem, že dali UM a potom sa vrátili ku MM, ja si myslím, že robíš dobre, aj ja som si dala taký cieľ do 6 mesiacou no ale čisto kojený bol 5,5 mesiaca, ale aj tak to beriem ako úspech 🙂 lebo už aj cítim, že sa musím dať ja do poriadku po zdravotnej stránke a nemohla som brať lieky 🙂 tak je to super, ale nechcem ho odstaviť, ale už to neberiem, tak strašne vážne, že musím, bude bude nebude nebude. koľko má malá vaša mesiačkov?

liliandax
28. máj 2012

@lakte dakujem za radu, zohnala som tu cievku v zdrav. potrebach 🙂
neviem sama, ci ju potrebujem alebo nie.. ale uz zacinam byt zufala s tym nasim kojenim, tak skusam vsetko mozne.
Mlieka mam myslim si dost (ked taha z jedneho prsnika, z druheho tecie), ale problem je inde. Maleho sa snazim kojit, ale takmer kazde papanie je sprevadzane so strasnym placom.. je velmi nervozny, na prsnik sa niekedy nechce prisat vobec, nervaci sa (toto je najma vecer), ked mu hned netecie, aj ked tecie velmi az mu vyteka z pusinky - stale place. Nacucne sa, odtahuje sa, taha pradavku..
Papa (ked intenzivne saje) kratko, cca 5 minut, potom uz velakrat len cucka.. a takto to ide dookola, trva to aj vyse hodiny. Potom bud zaspi na prsniku a o chvilu je hore a zase si pyta. Tak si myslim, ze sa nenaje do syta a preto je hned hore. Tak mu zas ponuknem prsnik, trosku potiahne.. niekedy mam pocit, ze jemu to takto vyhovuje, ze si pomalicky cucka a tecie mu, potom sa mliecko spusti a on saje.. Ale ked je velmi hladny, tak robi ten cirkus.
S priberanim nemame problem, za 3 tyzdne pribral 650 gr., ale bola by som rada, ak by sme si kojenie obaja uzivali 😵

Prosim vas, este mi napiste, ako sa ta cievka ma spravne pouzivat? dakujem!

liliandax
28. máj 2012

teraz som si precitala svoj prispevok a vidim, ze som nenapisala vlastne, naco by som chcela pouzit tu cievku..
kedze velakrat sa stane, ze maly je na mne prisaty prilis dlho, tak ma cucka stale a potom mam pocit, ze uz k veceru nemam tolko mlieka, kolko by potreboval

strapco13
28. máj 2012

@liliandax napis @lakte do IP ..tam ti odpovie...stiahla sa z fora, funguje len na IP

strapco13
28. máj 2012

@sasena033 skus jej to odsate davat cievkou na prsniku..tak ti bude stimulovat viac tvoju laktaciu..ak davas mimo prsnika tvoje telo pride o signal ze ma tvorit viac mliecka

lakte
28. máj 2012

@liliandax ano vo vseobecnosti matky mozu mat menej mlieka vecer, ale neznamena to, ze ho nieje dostatok 😉 Deti sa mozu vecer chciet dojcit z roznych dovodov, a nie vzdy to nevyhnutne moze znamenat hlad 😉 moze sa vecer po celom dni potrebovat na prsniku ukludnit a tiez moze spracovavat vela podnetov a pod. Taketo vecerne spravanie je sucastou dojciaceho spravania sa, a vacsinou maminy toto riesia a obracaju sa s prosbou o radu prave ohladom vecerneho dojcenia, ze dlho cuckaju a mas pocit akoby na prazdno, prestriedaju viac krat prsniky, dieta je aj tak nekludne a pyta sa na prsnik nazadad.
Aby so ti vedela jednoznacne povedat, ci je potrebne dokrmit potrebujem viac info.
Sprava sa takto len vecer?Alebo taketo spravanie badas len vecer?Ako ste na tom s pocikanymi plienkami?Davas nejake ine tekutiny okrem dojcenia?Ako casto kaka?Pouzivas cumlik?
Dolezite je aby dieta bolo spravne prisate, ak je spravne prisate tak dokaze prijimat dostatok mlieka, ak nieje prisatie ok, tak mozes mat mlieka kolko krat dostatok, ale dieta si ho nevie vytiahnut. Pretoze dieta sa spravne prisava na dvorec a nie na bradavku 😉 Ak vidis ze saje naprazdno, cize sa mu brada nehybe ako pri prehltani, tak skus pouzit stlacanie prsnika. Rob to vzdy len ked na prsniku nepije ale len saje. A ak nebude pit ani po stlacani preloz na druhy prsnik, takto skus aj viac krat. A teda napis mi co a ako.

lakte
28. máj 2012

@zudan a ake lieky potrebujes uzivat? lebo mozno nevies, ale pri dojceni sa moze 98 percent uplne v poho 😉 skus sa opytat @strapco13 je lekarka.

@liliandax prepac teraz som docitala to vyssie, no podla mna ju jednoznacne nepotrebujete, vas problem bude skor v tom, ze nemate spravne prisatie a on si nevie regulovat tok mlieka, a spravne prisatie moze ovpyvnit vela veci, cumlik, flaska... Cize toto by bolo naozaj lepsie riesit s poradkynou aby ti ukazala ako ho na prsnik spravne prilozit, skus dojcit po leziacky, alebo v polosede, aby mu ten rychly tok nevadil,ale ako hovorim ak je spravne pristatie dokaze to regulovat aj sam

strapco13
28. máj 2012

@zudan ak chces mozme si prebrat liecbu v IP alebo aj tu 🙂

lakte
28. máj 2012

@sasena033 pocuj, a neuvazovala si nad kontakovanim poradkyne?bo naozaj ak pises ze vam kolise ta tvorba, tak moze toto sposobit aj ta flasa, lebo vlastne ty ked ju das, tak prsia stoja vtedy. A ked sa prsia nevyprazdnuju tak vlastne sa znizuje tvorba mlieka. Ako prikladat jasne, ale pokial naprikad nieje spravne prisate tak sa nenapije dostatocne, co je zasa o tom, ze sa prso nevyprazdi a znizi sa tvorba mlieka.POtom sa moze jedovat a nechcet tahat a tak dokola 😀

moni
29. máj 2012

aj ja poprosim o radu: mam 3 mesacneho zbojnika ktory je lenivy tahat 🙄 lepsie povedane, najspokojnejsi je ked mu mliecko tecie prudom az sa zakuckava. akonahle sa spomali tok, jeduje sa, kope, odtahuje sa....nase kojenie vyzera ako grecko-rimske zapasenie 😅
okrem stlacania prsnika, je este nieco co by som mohla urobit? ak sa mi velmi jeduje, ponuknem druhy prsnik..ale mam pocit ze tymto sposobom som si uz parkrat znizila produkciu. on totiz pocucka z oboch a ak uz netecie podla jeho vkusu, odmietne jest. ale o hodinu by jedol zase. skusala som teda opakovane ponukat ten isty prsnik, ale ani to sa neosvedcilo. uvitam akukolvek radu!

beton
29. máj 2012

@moni pises, ze chce jest o hodinu zase. je este dost maly, je normalne, ze chce o hodinu zase. das mu? ako sa vtedy sprava? pozna flasku, cumlik? bol ti niekto skontrolovat prisatie? pripadne si skus odsledovat sama podla tohto linku: http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
toto mi zatial napada.

moni
29. máj 2012

@beton ano, dojcim na poziadanie takze dostane aj po hodine. vyzera to vlastne rovnako, parkrat potiahne kym sa mliecko spusti, spokojne pije a ako nahle prestane tiect podla jeho vkusu, zacne sa paprcit.
flasku a cumlik odmieta, cmula jedine prsteky. prisava sa dobre, laktacna v porodnici bola spokojna.
on je velky papak a samozrejme mna prve hned napadlo ze mam malo mliecka - ale pribera krasne. len nebyva spokojny a rada by som mu/nam pomohla. snad je to len nejake blbe obdobie...

beton
29. máj 2012

@sasena033 tou flaskou s UM alebo aj s MM prilis riskujes, ze tvorba mliecka klesne tak, ze prejdete na UM. cumlikom detto pokial to nechces, tak dokrmuj jedine na prsniku. aby telo malo signal, ze ma tvorit mliecka viac. to, ze mas vecer menej mliecka je len tvoj pocit. mliecka je vzdy dost, babatko si to dokaze vytiahnut, len musi mat spravne prisatie. ak ti vsak naozaj tvorba mliecka kolise, tak jedine dokrmovanim cez cievku si ju zvysis. pisala si pred casom, ak sa nemylim, ze ti mala cievku odmieta. ak nepomohla jedna LP, skus si zavolat inu, mozno si viac sadnete. cievku si nalepis na hranicu dvorca a dietatko ju ma uplne v kutiku ust, neexistuje, ze ju citi, ze tam je. jej koncek konci 2-3mm vyssie ako vrchol bradavky. mozem ti to popoisat aj detailnejsie, aby si si to vedela spravne nainstalovat.ale pamataj aj na to, ze dieta k veceru je nespokojne, nervozne a placlive uz len z principu a s hladom to nema nic spolocne. jasne, ze ked das flasku, tak vypije, sak musi, ked to tecie. ale niekedy naozaj pomoze nosenie, mojkanie, viac skutocnej pozornosti dietatu. ver si, odstran vsetky nahrady dojcenia, naso klamat vlastne dieta? pamataj, ze dojcenie je v hlave, nie v prsnikoch....

beton
29. máj 2012

@moni 3m je take prechodova obdobie, uz dietatko viac vnima a mozno je z toho len nesvoj. na upokojenie vyborne pomaha nosenie v satke, ergonosici. popritom krasne zvladnes aj domace prace a starsiu dcerku. maly bude pokojnejsi, ked za bude citit stale pri sebe a naucis sa v tom aj kojit za pochodu, kedy chce. robis vyborne, ze dojcis na poziadanie. je to niekedy otrava, ale prave tym nosenim sa to da zvladnut. mnoho deti v tomto obdobi, ked uz vie pozorovat, co sa okolo deje je tym take rozptylene, ze sa pri dojceni sprava presne ako opisujes. pritom mozno len staci sa zavriet niekde do ticha, do izby, kde ho nebude nic vyrusovat. kedze pekne pribera, tak si vytiahne aj zadne mliecko. ono pri dojceni si dieta za prve minuty vytiahne 90 percent toho, co potrebuje. takze je mozne, ze on je z tych rychlo napapanych deti, co radsej pytaju castejsie. hlavne vydrzat, coskoro si rezim opat zmeni. tie prsteky neries, ked zacne objavovat sirsi svet, zabudne na nich. skus nosit, uvidis, ci sa nieco zmeni. drzte sa.

beton
29. máj 2012

@liliandax to spravanie, co popisujes je podla mna uplne typicke pre taketo deticky. ked papa 5 minut, tak mu to asi staci. vacsinu toho, co potrebuje si za tych pat minut naozaj vytiahne. potom sa uz len potrebuje upokojovat, mozno ho nieco boli, chce ta citit. to je uplne normalne pre taketo male dieta a nehladala by som v tom nedostatok mliecka. ked dojcis na poziadanie, nepouzivate cumlik, flasku, tak je vsetko ok. skor to ide na nervy, ked tolko casu obetujes dojceniu a nevidis zurocenie, lebo dieta je nespokojne a vsetko je mu zle. to znechuti, sama to dobre poznam. ako som uz vyssie pisala, skus nosit. nebudes sa citit dojcenim natolko obmedzovana a nosene deti neplacu :o)) to asi poznas, ze ked s nim behas po byte na rukach, tak neplace. rob to tak isto, ale ruky si nechaj volne. to je take obdobie u deticiek, ked zacnu viac vnimat, prejde ho to, uz nebude taky kliest :o)) ved ho chapeme, ze po 9 mesiacoch bol tvojou sucastou a bolo mu dobre, tak on chce, aby to pokracovalo a dozaduje sa toho tymto sposobom. coskoro ho to prejde, len vydrzat a urobit si z dojcenia cas prijemny, nie povinny :o)) zmrzlina do ruky, dobra knizka a tak. aby si sa aj ty na ten cas tesila.