Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

parvitas
5. júl 2011

@prsky akoby som čítala o svojej dcérke 🙂 tiež jej dávam cucnúť na požiadanie, ale v podstate som to počas dňa obmedzila na "potom, keď pôjdeš búvať". takže je to dojčenie pred zaspatím na obed a večer. v noci je to to maximálne 2-3x, ale to najmä vtedy, keď ju dám do jej postieľky (aj keď je prirazená k našej). akonáhle spí s nami, v manželskej, tak sa zobudí len nadránom, o piatej, pocucká azvyčajne ju to aj definitívne preberie alebo ak je vonku zatiahnuté a doma chladnejšie, tak aj zaspí na chvíľku. akurát neviem, ako a či vôbec teraz počas tehotenstva prestať dojčiť. nechcem aby mala z toho stresy. začala sa krásne pýtať na nočník, má suchú plienku aj celý deň a časť noci (keď veľa nepije) a chcem aby ich pomaly aj prestala nosiť (možno akurát tak na spanie ich budem dávať). no každopádne sa bojím, že sa tým odstavením pokazí aj odplienkovanie... inak mi dojčenie nevadí, naozaj si to užívam, keď viem, že pri mne zaspáva... 🙂

reisi
5. júl 2011

@prsky vies mi poradit, uz mam pocit, ze komplikovanejsej veci ako dojcenie ani neexistuje...
Mam mesacneho syna, prve dva tyzdne som ho kojila. Narodil sa mal 3510g ked sme odchadzali z nemocnice mal 3200g. Po dvoch tyzdoch doma pribral 100g. A to bol uz velky problem. Dr. mi kazala prikrmovat, vraj do 14 dni by malo dieta pribrat na porodnu vahu a to je moment odkedy som sa zacala stresovat...Zavola som si laktacnu poradkynu ta mi skontrolovala techniku prisatia, zhodnotila ze je to v poriadku a mam dojcit a neprikrmovat. Po troch dnoch ked maly plakal a nespal som nevydrzala a dala mu striekackou nutrilon a zacal zacarovany kruh. Nutrilon som mu davala vecer pred spanim a vypil i 50ml , to mi sebavedomie nepridalo...Zacala som coraz viac riesit dojcenie, co robim zle, preco to nejde...Okrem homeopatik na laktaciu uzivam i benedikt a senovku tie zatial len 5-ty den ... boli momenty ( raz za den...) , ze syna som nakojila a pekne zaspal tach momentov je coraz menej resp. uz ani nie su...maly po kojeni place a ja mu uz davam flasu pretoze vypije i 70ml...na prse sa zacina jedovat a vzpierat a teraz co?! Prerastlo mi to cez hlavu, riesim dokola kojenie verzus nutrilon a neviem co robit, kazdy radi iny postup skusam odsavat odsajem dokopy z oboch 30ml ale vraj to nemusi znamenat ze nemam mlieko...v dni ked maly bol len na rukach alebo na prse mi bolo uz vsetko jedno...ako pretat tento zacarovany kruh??? Viem, ze syn sa postupne odstavi kedze dostava flasu, ze ta flasa je zaciatok konca... ale ako fungovat v domacnosti aspon na 50% a zaroven aj dojcit...mam pocit, ze sa to neda...rady typu dobre spi a oddychuj bude aj mlieko neberiem, to je sci-fi , spat viac ako dve hodky vkuse sa mi nepodari.Teraz mam na par dni dceru u rodicov, tak chcem este skusit nieco...dakujem

ivet78
5. júl 2011

@reisi takto nejako to vyzeralo aj s mojím kojením. nevzdávaj sa... moja má tento týžden 2 roky a stále sa kojíme... proste treba sa kojiť a kojiť... piť, klud... pi veľa veľa pravej bielej vinei, a ak sa ti dá aj homeopatiká, a za 3 dni bude všetko dobré uvidíš... nestresuj,... ( mne doktorka takto pokazila kojenie pri mojej 3 dievke, málo priberala, tak sme prešli na umelú výživu a priberala ešte horšie ako z materského mlieka. a spi v noci aj s bábatkom a ked bude chcieť piť mliečko a bude plakať, tak sa kojte po ležačky a nechaj bábatko kludne cucať aj pol hodinku aj hodinku a tým že budeš ležať budeš zároven oddychovať a nebudeš taká vyčerpanáááááááááááá... moja malá mala ešte k všetkému aj reflux a to bola iná sranda...to čo zjedla , ked vyvrátila a fakt za celých tých 24 mesiacov nemala flašu... tak nedávaj ani ty, lebo si pokazíš kojenie a ak chceš kojiť, tak žiadne flašky a ked bude bábatko plakať, tak proste sa koje, po ležiačky, potom po sedačky, ... zo začiatku je to náročné na čas, .. ja som mnohokrát varila obed aj na 4 krát, lebomi malá stále revala...ale zvládli sme to... tak skús aj ty....

prsky
5. júl 2011

@reisi mam 2 deti, od prichodu z porodnice mam dcerku stale doma, ma 2,5roka..a dojcim, oddychujem, spim cez den s detmi, nemam tu ukazkovo upratane, ale zily mi to netrha, uvarim, ked pride manzel domov (a to robi aj nocne a chodi po fuskach, takze takych dni, kedy je doma je malo). nie som super zena 😉
takze: 1. prestat privelmi riesit (tazke, viem) 2. upokojit sa (pokojna, sebavedoma mama = spokojne dieta) 3. zamerat sa na techniku dojcenia a sledovat, co synator na prsniku robi (= ci aktivne pije, lebo ak vacsinu casu iba dudka, aby sa ukludnil, tak bude o chvilu zas hladny) 4. novorodenci su takmer stale na prsniku, maju maly zaludok, kazdym dnom sa to ale lepsi 5. to, ze place po dojceni neznamena, ze je hladny (moja dcera bola do 6m vylucne na prsniku alebo na mne nalepena, postupne sa to zacalo zlepsovat - proste je taka povaha) - moze pomoct satka, ja si bez nej neviem predstavit fungovanie s dvoma detmi doma - a vlastne ani s jednym (babo by asi dost casto plakalo odlozene a ja by som bola total vynervovana, ze co som to za matku) 6. moj syncek donedavna sam nezaspal po dojceni, iba pri dojceni, ale zobudil sa akonahle som sa vzdialila - takze sup do satky, tam si spokojne buval a ja som si porobila..teraz uz doobeda zaspi sam (to bolo pri dcerke sci-fi, ta dodnes sama nezaspi) ostatne spanky potrebuje pomoc = prsnik alebo nosenie v satke 7. dieta z flase vypije aj po nadojceni X ml UM, pretoze to dobre tecie a kym stihne zo zaludka do mozgu prist info, ze staci, tak uz ma kopec mlieka v sebe + UM sa tazko travi, tak telo prepne do traviaceho rezimu (asi ako ked sa my v nedelu prezereme na obed a uz sa nam potom nic nechce, len vyvalit pupok a dychat) 7. cim viac si zvykne na flasu, tym viac hrozi, ze bude prsnik odmietat, lebo z prsnika sa musi namahat 8. to, ze odsajes 30ml je krasny vykon, niektore maminy neodsaju ani kvapku a napriek tomu maju mliecka habadej (ja som pri dcere tiez nic moc neodsala, stacilo tak na kasicku po 6mesiaci a pritom mala priberala viac ako dobre)

takze co s tym?

zavolat si este raz laktacnu, doverovat jej, riadit sa jej radami, ostatne rady do toho nemiesat, lebo sa zblaznis. ukludnit sa, dojcit a dojcenie si vychutnavat, sledovat, ci syn aktivne pije, stlacat prsnik, ked nepije, nechat ho aj napradno sat, nosit ho - to su veci, ktore mam odskusane a ktore funguju. neboj, bude lepsie 😉

zuzkat1
6. júl 2011

@reisi nevzdavaj to a ak sa da nutrilon odloz...moja sa narodila ako 3760g a schudla na 3,15 kg... za dva tyzdne pribrala 100g a dr chcel prikrmovat - odmietla som a neskor aj zmenila lekara...mala ma 18 mesiacov a stale kojim... len vydrz

dejka77
6. júl 2011

@reisi Ahoj, len by som ta chcela povzbudit, nie si sama kto ma problem s kojenim. Ja som sice mala problem ineho typu, to tu teraz nebudem rozoberat, ale jedine co ti mozem poradit je vydrzat. Ja som bola prve tyzdne zufala a vela dni som preplakala, ale ked som si pomyslela, zeby som mala davat malej z flase hoci aj vlastne mlieko tak ma to hned preslo. Bolo by to akurat zlozitejsie, ked kojis tak je mliecko pripravene a ty nemusis nic robit. Moja mala ma uz 2 mes. a musim povedat, ze je to lepsie, nie super, ale rozhodne lepsie a som rada, ze som to vydrzala. Aj mne hovorili reci typu: spi ked spi babatko, oddychuj vela, lenze ked si chcem aj navarit, nieco zjest, dat vyprat veci, tak asi tazko mozem oddychovat. Tak ako ti radili baby skus si kupit satku, to urcite pomoze a tiez to kojenie po leziacky. Vecer chce byt mala stale pri mne a nevie zaspat sama, tak som ju zase zacala kojit po leziacky, lebo sediet aj 2 a viac hodin vkuse ma uz nebavi. Prajem ti vela stastia s kojenim, a vydrz to, oplati sa to.

reisi
6. júl 2011

@prsky @zuzkat1 @dejka77 @ivet78 dakujem za vase rady a povzbudive slova. Mam manducu zatial sa s nou ucim manipulovat a fungovat, maly tam bol iba dva-krat a tiez si musi zvyknut, lebo este sa mu to nezda. Bohuzial po leziacky sa mi neda kojit, maly sa nevie prisat mam makke prsia,proste len take nic 😝 tak sa nevie zachytit alebo co... Ale som sa dohodla s nasimi, ze dcera bude u nich vzdy par dni z tyzdna prazdninovat ( ma zdravotne problemy takze potrebuje zvysenu starostlivost, co som ja teraz 100% nestihala a dost ma to stresovalo a trapilo)

teuska
6. júl 2011

Ahojte. Potrebujem poradit, neviem ci to patri do tejto temy, ale maly zacal odmietat moje mliecko, pije len nadranom okolo 4, vtedy je asi uz hladny, inac nie, ani vecer ani cez den. doteraz som kojila cez den a rano o tej 4 a o7. A nechce ani mlieko z flase. Vobec ho nechce ani dat do ust. V poslednej dobe zacal aj velmi zle spavat, asi zuby? Ako mu mam este ponuknut um? Bude mat 17 meisacov.

prsky
6. júl 2011

@teuska UM neponukat, papa uz prikrmy, tak stacia aj mliecne vyrobky (ak sa bojis nedostatku vapnika)a podavat vodicku, aby mal dostatok tekutin. je mozne, ze sa odstavuje - zubky sa zvyknu skor prejavovat zvysenym "dudkanim", ale su aj deti, ktore robia opak. nemozes robit nic ine, len ponukat a akceptovat, ak nechce ☹

zuzkat1
7. júl 2011

@teuska ja by som uz UM rozhodne neriesila...daj jogurty, syry a na pitie vodu.... a skusaj ponuknut v tu dobu co ste zvykli aj prsnik... mozno este prijme a mozno uz naozaj "nema zaujem" ale UM sa mi zda uz naozaj zbytocne... uz v papani moze aj normalne plnotucne KM - ja mojej robim aj normalny puding a vsetky kase s KM a pokial viem od roka a pol mozu deti KM aj pit tak jedna porcia raz za cas mu neublizi a uz mozes poharik dat 😉

aaddeell
7. júl 2011

chcem sa opytat mam 4 tyzdnoveho chlapceka a doktorka mi vcera povedala, ze ked su horucavy mam mu dat prevarenu lucku, je plne dojceny co si o tom myslite? dakujem
a este je normalne , ze ked dokojim tak ma picha v prsniku?

zuzkat1
7. júl 2011

@aaddeell moja mala minuly rok v lete pol roka v july a to boli teda riadne tepla... a vodu videla prvykrat ako 13 mesacna... pokial dojcis na poziadanie a ma dost pocikanych plienok tak je to zbytocne... napije sa vody=zaplni zaludok "nicim" = bude menej papat mliecka

gabika7706
7. júl 2011

@teuska moj sa pred tyzdnom sam odstavil (19 mes) 😒 neriesim ziadne umele mlieko ani kravske mlieko sladke, pije kyslomliecne vyrobky, papa jogurty, cottage cheese..., ak sa bojis nedostatku vapnika - ma ho dost aj brokolica, cicer, mak... 😉

@aaddeell my sme boli min.rok v Turecku, to mal maly 6,5 mes a aj tam bol len dojceny (na poziadanie), ziadna voda a to boli ine horucavy, nez tu...

olifcek
7. júl 2011

ja som s cistou vodickou zacala az tento rok na jar.. dovtedy pila len mm od smadu... mm zatial stale pije a tesime sa z toho obe 😵

aaddeell
7. júl 2011

@zuzkat1 dakujem za radu, dnes pil vela pytal si cca kazde dve hodiny a plienky ma riadne docurane 😎 myslite ze moze byt taky spav z tepla?

prsky
7. júl 2011

@gabika7706 ☹ u nas u starsej ani znamka po odstaveni, pyta velmi casto, ale akceptuje nie - snazim sa jej davat len po zobudeni a pred spanim a ked ju nieco boli alebo je rozrusena a chce. dojcit oboch naraz v lahu mi je celkom neprijemne, takze dojcim vzdy len jedneho, vecer byva kvoli tomu zakazdym cirkus, lebo dojcim najprv maleho - sranda, uz asi mesiac ich dojcim takto samostatne a stale si na to nechce vecer zvyknut .. nastastie je to len kratky cirkus, potom si lahne ku mne, objime ma a zaveli, ze si ideme spievat 🙂

lenja123
7. júl 2011

@aaddeell asi so mnou nebudú ostatné dievčatá suhlasiť, ale ja som dávala prevarenú vodu asi od troch mesiacov. Plne som kojila, ale boli horúčavy, tak som skusila dať malému lyžikou trochu vody. Mala si ho vidieť, zo začiatku sa tvaril prekvapene, čo sa deje, ale potom vypil 100ml !!! Potom som mu dávala 1-2x denne, už nikdy nevypil tak veľa, ale vždy ked uvidel pohárik a lyžičku tak sa tešil a otváral ústa. Na kojenie to nemalo vôbec žiadny vplyv, myslím si, že tá voda v žalúdku dlho nevydrží 😅

gabika7706
7. júl 2011

@prsky no mas to zaujimave s dvomi 🙂 Ja som tak nejak dufala, ze sa budeme kojit aspon 2 - 2,5 r. Cez den bol tiez riadny prisavnik, ale viac-menej len doma, no asi pred mesiacom sa mi stalo v banke, ze ma chytil za prsnik a krical na celu banku "totooo", tak som mu raznejsie povedala, ze teraz nie a odvtedy cez den pytal len malokedy (vacsinou pred spanim, po zobudeni a ked citil nejaku krivdu od sestry, tak sa prisiel hned ukludnovat..) ale vynahradzal si to statocne v noci. No a minuly tyzden som sa rozhodla, ze skusime samostatne spanie - teda dame dole bocnicu z postielky, prisunieme postielku k nasej posteli a bude spat tam, lebo spolocne spanie uz bolo niekedy neunosne, presuval sa po celej posteli, kopal nas kade-tade, muz ma operovanu chrbticu, tak pre istotu....ocakavala som velky protest z jeho strany, no na nase velke prekvapenie, synator sa presunul bez odporu do postielky a otocil sa nam chrbtom. Myslela som si, ze v noci sa klasika prebudi a prilezie, no trci mu z postielky len hlava alebo nohy smerom ku mne, inak si tam spokojne spi. Ked som nukala, pytala sa, otocil sa akoby urazene chrbtom, ze "ne". Myslela som, ze trucuje, ze ho to prejde, ale presiel uz skoro tyzden a zaujem ziaden, tak sa s tym pomaly nejako zmierujem 😢 Len mi je to strasne divne, ze kym spal pri nas, bol na mne nalepeny skoro celu noc niekedy a teraz mu to nechyba (?!) ☹

zufzufmeister
7. júl 2011

Ahojte baby, my sme doma z pôrodnice 5 deň a zatiaľ som iba kojila, začínam mať ale depky, že mám málo mlieka, alebo čo... Malinký je nespokojný, aj ja cítim, že nemám také naliate prsia, zase neviem to posúdiť koľko vypije a začínam byť nešťastná z toho... A nejako neviem čo robiť, síce po krmení zaspinká, ale jednoducho už mu nestačí jeden prsník, lebo doteraz sme to tak robili, že jedno krmenie z jedného a dalšie z druhého, teraz vycucia obidva a ja fakt neviem ako posúdiť či mu to stači :( Nemáte nejakú radu...

tina_22
7. júl 2011

@zufzufmeister Mliečka určite nemáš málo, ak sa ti zdá malinký nespokojný, ponúkni mu aj druhý prsník, nech sa napapá, ak potrebuje. Veď platí čím viac papá, tým viac mliečka sa tvorí. A prsníky nemusia byť stále rovnako naliate, ono sa to postupne upravuje. Neboj, buď pokojná, nestresuj, hlavne nebuď priveľmi zásadová a riaď sa inštinktom 😉

euphoria
7. júl 2011

Ahojte,
potrebovala by som poradit.Syn, plne dojceny,4m, od nedele vyrazne menej papa a ma aj menej pocikane plienky.On vzdy papaval tak 5min, no teraz to nie su ani dve minuty.Prikladala som ho doteraz na poziadanie, cce kazde dve tri hodiny, teraz som skusala aj castejsie, no on sa ani neprisaje,pokial nepyta prsnik sam.V noci papa dva-tri krat,o nieco dlhsie tak 5min.Mozno robim zbytocne paniku.

dejka77
7. júl 2011

@aaddeell Ked boli horucavy tak aj moja mala bola asi 2 dni ospala a pila malo, a to som cakala, ze si bude pytat castejsie. Takze je to mozno kvoli teplu.

zufzufmeister
7. júl 2011

@tina_22 hmmmm :( už má aj hnačky :(

prsky
7. júl 2011

@zufzufmeister treba si pozriet clanky a videjka o spravnom prisati, dojcit v polohe, ktora je aj tebe pohodlna a naucit sa rozoznat, kedy babatko aktivne pije. ako rozoznavas hnacku? hnacka u dojceneho dietata je vodova, z dietata vytriskne ako gejzir, moze byt smradlava a mazlava. nazelenala ci redsia stolica su ok. dojci a stlacaj prsnik, ked nepije aktivne a ked uz ani po stlacani z prsnika nepije, ponukni druhy. ak by si predcasne prsniky prehadzovala, dieta bude pit skor predne mliecko, ktore ho jednak dost nezasyti a jednak z neho moze mat zelenu stolicu.

pozri si clanky:

http://dojcenie.wordpress.com/2010/04/20/neviem...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/

videa: http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-s...

najlepsie by bolo zavolat si laktacnu poradkynu (http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do... ), ktora by sa pozrela na vase dojcenie a pripadne ta naucila rozoznat, kedy babo aktivne pije.

prsky
7. júl 2011

@euphoria skus stlacat prsnik http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca... aby si cucol viac, ale pre pokoj duse by som si na tvojom mieste zavolala laktacnu poradkynu http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do...

natas4
8. júl 2011

Ahojte, prosim opat o radu 🙂
moja dcerka je velky spachtos...napriklad dnes spala od 19.00 do 6.00 rano bez prerusenia. Ono by to bolo uzasne, ale bojim sa ze nebudem mat potom pre nu dost mlieka, lebo po takejto noci sa mi cez den mlieko pomaly tvori a vecer uz mam v prsiach "nic" a mala sa jeduje lebo je hladna a ja striedam prsniky aj 5x.
Pediatricka mi povedala, ze taketo male babatko by nemalo spat dlhsie ako 7 hodin, ale ked mne je luto malinku budit. A zaroven sa bojim, ze ked ju budem budit napriklad uprostred noci, tak si na to zvykne a bude sa tak budit aj sama a ja uz budem moct o celej prespatej noci iba snivat. Bojim sa, aby som jej tym ze ju budem nasilu budit nepokazila rezim a taktiez sa bojim aby som kvoli jej dlhemu spanku nestratila mlieko.

zuzkat1
8. júl 2011

@aaddeell moze byt z tepla🙂 kazdy reaguje na teplo inak...napr. moja vobec nespi😅 ale ja by som spala stale😀 no ked tolko cika tak je to uplne super a znamena to ze mliecko mu staci...moja v tychto teplach minuly rok bola na prsniku aj kazdu hodinu... 😉

zuzkat1
8. júl 2011

@natas4 moja spala od 9tej do 6tej ked mala 2 a 3 mesiace potom sa zacala sama budit... v noci podla mna nebud ak ma dost pocikanych plienok za den... a cez den ponukaj castejsie aby sa tvorba mliecka zvysila...popripade odsaj si medzi kojeniami a veeela pi🙂

zuzkat1
8. júl 2011

@natas4 este dodam ze ja som mlieko nestratila...mliecko sa prisposobi dopytu.... a popripade predtym ako ides spat (predpokladam ze nejdes vtedy kedy mimi🙂 tak si tiez odsaj ... odsavanie zvysuje tvorbu mlieka...a nezlakni sa na zaciatku nemusi ist vobec nic... ja som odsavala dlho a prvy mesiac odsavania som ledva odsala 30ml potom ku koncu uz aj 150... uz davno neodsavam a mlieko je stale presne tolko kolko mala potrebuje 😉

natas4
8. júl 2011

@zuzkat1 no ja to tak robim, ze este pred spanim si odsajem (cez odsavacku nevytiahnem vela) a potom cez den ponukam prsnik aj kazdu hodinu (mala nepohrdne, je riadna papkoska), ale ona dokonca pyta este viac a viac...a vzdy je to takto ked dlho v noci spi 10-12 hodin...potom mam nasledujuce 3 dni problemy s mliekom, ze je ho malo ☹