Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
5. feb 2011

@prsky

veru, niektoré viac zaujíma výbavička , postieľky, fľaštičky, cumlíky a pôrodom sa všetko pre ne končí, netušia, že len začína 😀

adriana7
5. feb 2011

@annag , ďakujem, v pondelok pôjdem k lekárke...
a vidíš, to je dobrý nápad, v noci kojím potme, ona sa nikdy celkom nepreberie, tak jej skúsim ten klobúčik vybrať 😉

prsky
5. feb 2011

@annag jj...hlavne treba mat vopred kupene flasticky a cumliky (a do porodky si treba doniest vlastny cumel, aby dieta nedostalo erarny 🙄 ) - ved "vsetky kamosky cumel davaju a deti funguju v pohode" ... uz ani nemam chut niekedy nieco na taketo nieco povedat, aj tak maminu nepresvedcim

ivic26
5. feb 2011

este by som sa chcela poradit o jednej veci, ak mozem. malej dam prsnik, napapa sa, ale nevypije ho cely. o hodinu-dve si pyta znova papat. mam jej dat ten isty prsnik, z ktoreho pila, alebo druhy, plnsi, v ktorom mam viac mliecka? este do nedavna som to robila tak, ze som si ten prsnik odsala a odsate mliecko dala starsiemu synovi, lenze on ma problemy so zapchou a ako som mu davala aj moje mliecko, tak velmi malo kakal, tak som mu ho prestala davat 😒
pravda je, ze menej v noci spim, cez den ficim okolo deti a domacnosti, niekedy mam aj poriadne stresove situacie (maly spadol zo schodov a skoro som umrela od strachu, ci je cely), to som sa samozrejme bala, aby sa mi netvorilo po takej situacii menej..
nechcem o neho prist, je to to najlepsie, co mozem malej dat

luboslava1511
5. feb 2011

ahoj annaq, mam taky problem so syncekom. ma 2 mes. a ja mam pocit ze sa mi straca mliecko. Drobec pije tak narazovo. Cez noc si cucne obycajne iba z jedneho prsnika a zaspi. Cez den je to tak v norme=pije z oboch. Podvecer je vsak stale hladny, chcel by papat stale. Citim ako taha, ale mlieko mu nestaci. Cez noc sa snazim z toho prsnika z ktoreho nepil odsat, no a potom ked je hladny, tak ho z flase dokrmim tym odsatym mliekom. Lenze odsavam stale menej a menej. Niekedy ma aj zelenu/hladnu/ stolicu - nie vsak casto. Dufala som ze je vo faze "rastoveho spurtu" a bude to trvat niekolko dni. No trva to uz asi 3 tyzdne. Rozmyslam aj o dokrmovani UM, ale bojim sa ze stratim mlieko uplne. V noci sa snazim mu nanutit aj ten druhy prsnik, ale bez sance. V noci kojim tak 3 x.
Starsiu dcerku som kojila 20 mes. bez problemov. Vedela by si mi poradit co s tym? dakujem

miskatn
6. feb 2011

@annag ak by si odo mna este nieco potrebovala, nevahaj a pytaj sa 🙂
to co hovoris ma ani nenapadlo, nooo neviem prsia sa mi nezdaju plnsie, castejsie papa v noci, to ano, pretoze dost sa zacal budit poslednych par dni a hned sa chudatko rozkrici, aj rano ked sa prebudi tak hned krici a ja ho musim učičíkať, lekarka mi povedala, ze uz ma sny, predstavy, tak kym neotvori oci a nezisti, ze je vsetko v poriadku, tak je vystraseny ... neviem ci tomu verit, ale ine vysvetlenie sme nenasli zatial, spava s nami v posteli, podla mna praveze by nemal mat takyto stres, no snad ho to prejde casom ... dlzka dojcenia sa myslim trochu skratila, ale to som si myslela, ze je v poriadku, lebo uz je vacsi a je sikovnejsi, kazdopadne zakazdym mu davam z obidvoch stran, aj cez den aj v noci, teraz vazi 7kg ...

miskatn
6. feb 2011

dakujem @prsky , prosim ta a ako dlho zvykne trvat, kym probiotika zaberu? (aspon orientacne)

latvia
6. feb 2011

musim SA pochvalit 😀
strapco13 je uz oficialna laktacna poradkyna 😎 😎 😎 takze strapco Gratulacia!!!!! 😵 😵 😵 😵 😵 prejeme vela vela uspechov a spokojnych mamiciek 😉 😉 😉

zuzananinka
6. feb 2011

@prsky
@annag dakujem za odpovede - a uz dnes ráno to bolo lepsie ked malinky papal - zrejme to postupne vytahuje von - tá bodka tam este stale je ale uz ma to aspon neboli - takze "nastastie" to bol len upchaty mliekovod a nie mykoza
este raz dakujem

prsky
6. feb 2011

@ivic26 daj ten prsnik, z ktoreho si koncila .. a starsiemu synovi kludne mliecko davaj - mliecko ma praveze laxativne ucinky, takze mu moze trochu s kakanim pomoct (aj ked to nemusis nejak extra vidiet - ja dojcim a dcerka ma velmi hustu stolicu)

@strapco13 gratulujem 😵

@miskatn presne neviem, ale minimalne tyzden-dva

@luboslava1511 zakladna vec - odsate mlieko zmrazit, alebo vyuzit inak ako dokrmenim dietatka - pripravujes dokrmenim z flase telo o informaciu, ze ma tvorit mliecko + riskujes, ze sa vam pokazi prisatie, pripadne zacne odmietat prsnik (z flase tecie lahsie ako z prsnika). to, ze vecer chce mliecko stale, je normalna vec - nemusi to byt ani tak hladom, skor chce byt na tebe (ale to asi vies...kuk viac o tom tu http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...)
zelena stolica neznamena automaticky hladnu stolicu, skor ti dieta vypilo viac predneho mliecka ako zadneho.
treba sa zamerat na efektivne dojcenie = spravne prisatie, davat pozor, aby aktivne pilo, neprehadzovat ho predcasne na druhy prsnik (snazit sa, aby vypil prsnik "do dna" - aj ked to sa uplne neda, pretoze mliecko sa tvori aj pocas dojcenia).
to, ci ma dieta dost mliecka zistis tak, ze dieta je spokojne (vzhladom na svoju povahu), ma dost pocikanych plienok (6-8 tazkych plienok) a prospieva (nemusi priberat uplne tabulkovo, podstatne je, ze pribera).
moze ti pomoct clanok /su v nom odkazy na dalsie clanky, ktore by ti mohli pomoct/:
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...

sharlotta
6. feb 2011

Ahojte, som tyzden po sekcii a nasa mala sa narodila sice v 38tt, ale s porodnou vahou 2450g. Bojujeme s kojenim a niekedy si uz pripadam uplne zufala, niekedy mam pocit, ze to ide a ze bude dobre. mam mnozstvo otazok, tak ak budete niekto vediet na ne odpovedat, budem vam velmi vdacna. Vcera som sa pokusala prezit den bez umeleho mlieka, kedze rano som si stlacila prsnik a mliecko islo. Mala si cucla 10 minut z jedneho a spala 2 hodinky. Myslela som, ze super, bude fajn....no neskor sme sa dostali k intervalom 10 minut spanok, 10 minut jeden prsnik, 10 minut 2 prsnik a tak dookola. Potom mi uz ziadne mliecko nevytekalo a mala plakala, tak som nemala to srdce jej nedat jest, takze UM. ☹ Moje otazky -
1. Ako viem, ze ma dost a kolko si odomna zobrala?
2. Co robit, ak stale place, dalej ju trapit kojenim, aj ked mozno nic nejde?
3. Ak dokrmit, tak ako? Flasa? Striekacka? (zo striekacky pije, ale skoro vsetko hned vypluva a potom grcka.
4. Rozbehne sa to vobec niekedy, alebo ostaneme na par mililitroch?
5. Kolko take dieta potrebuje/resp. vypije za tych 10 minut na prsniku?
6. Co robit, ked vkuse zaspava? 10 minut bojujeme po dvoch - troch "nacucnutiach" a po 10 minutach na prsniku zaspi a je nezobuditelna, mozem robit cokolvek... 😖

Poradte prosim, ak viete, budem velmi vdacna, lebo uz som zufala...

prsky
6. feb 2011

@sharlotta ak naozaj chces dojcit, tak sa treba na to nastavit hlavne psychicky - uvolnit sa, verit si (to je ta najtazsia cast). potom treba veeelmi dobre zalozit flase, UM a cumle a dojcit co to da (aj "cely den" - t. j. aj kazdu hodinku). treba sa naucit rozoznat, kedy dieta pije aktivne a kedy iba dudka (dudkanie je vsak pre male dojca tiez velmi dolezite). treba dbat na spravne prisatie. odpovede na tvoje otazky:

1. nevies, ani to nie je potrebne
2. ak place, treba ju upokojit a ponuknut jej prsnik - placuce dieta sa ti nema ako na prsnik prisat .. spravne prisate dieta si VZDY vytiahne aspon nejake mliecko, lebo mliecko sa tvori aj pocas dojcenia
3. nedokrmovat...ak by to naozaj bolo potrebne, tak najlepsie cez cievku, striekackou alebo po prste
4. tvorba mliecka sa ti moze rozbehnut iba vtedy, ak budes aktivne ponukat prsnik, dojcit na poziadanie, babo sa bude spravne prisavat a aktivne pit (lebo dieta moze byt na prsniku aj 3 hodiny a z toho naozaj sat iba 10minut = nenaje sa)
5. to sa neda presne povedat, zalezi od dietata, cim je dieta vacsie, tym viac mliecka si vie vytiahnut za predpokladu, ze je dobre prisate
6. stlacat prsnik, aby ju zobudil tok mliecka, prehadzovat dieta z prsnika na prsnik, vyuzivat kazdu sekundu, kedy je zobudena (=ked sa preberie, neist ju prebalovat, ale sa pohodlne posadit/lahnut si, usmiat sa na dietatko, prihovorit sa mu a ponuknut prsnik)

mozu ti pomoct clanky:
http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab... (zroluj nizsie, je tam popisane, co robit, ked je dietatko spave)
http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-...
http://dojcenie.wordpress.com/category/preco-nie/

sharlotta
6. feb 2011

@prsky Dakujem za odpovede. Naozaj chcem dojcit a som aj dost odhodlana a to, ze nieco z toho prsnika tecie ma povzbudzuje, ale nedokazem sa na nu pozerat, ako je hladna a chce jest a ja ju nedokazem nakrmit. ☹ Potom mi pride strasne smutno a to jej asi tiez nepomaha. Vcera sme sa takto trapili do 15.00 od rana od 7. Bojim sa, ze ju totalne vyhaldujem. 😒

prsky
6. feb 2011

@sharlotta efektivnejsie by bolo stretnut sa s laktacnou poradkynou (ak zijes na SK) : http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

sharlotta
6. feb 2011

Este jedna otazka, budit, ci nebudit? Nechat spat, kolko ona chce, alebo ju po 2 hodinach zobudit?

mariana0915
6. feb 2011

@miskatn ahojjjjjjj
skusala si niejake probiotika????

monicka101210
6. feb 2011

ahoj mamicky,viete mi poradit?..... chodim uz do roboty na par hodin a maly je stale dojceny ma rok ale babka ma s nim problem ho na obed uspat.mam ragadu alebo trhlina sa to vola.... dost ma boli.... tak neviem ci si zvykne na babku alebo odstavit?..... a vecer z casu na cas tiez bude s babkou tak neviem ako to zvladnu..... dakujem

miskatn
6. feb 2011

@mariana0915 ano davam malemu probiotika BioGaia, od piatku poobedia, doporucila mi to pediatricka po telefone, lebo maly dostal hnacku, nechcem nieco predbehnut, ale dnes sa nas cervik drzi, dnes zatial vsetko v poriadku (klop,klop,klop)

mariana0915
6. feb 2011

@miskatn tak to uz je superrrrr nech sa drzi aj nadalej 🙂 davaj prodiotika a vse bude ok moje deti ich beru stale dcerka uz vyse roka a maly asi tak 2 mesiace drzte sa 😀

prsky
6. feb 2011

@monicka101210 na ragadu atb masticku bactroban alebo framykoin (na predpis), dbat na spravne prisatie, aby sa neobjavili dalsie a neodstavovat, ak to nechcete obaja 🙂 http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/13/dojcim...

@sharlotta podla mna, pokial nespi viac ako 3-4h, tak nebudit...ak by to malo byt dlhsie, tak jemne zobrat a skusit nadojcit aj v polospanku

mariana0915
6. feb 2011

ahojte mamicky nevie mi niekto poradit moj syncek (3.5mesacny)je v poslednom case strasne nervozny len sa spina stale je nafuknuty.plne dojceny davam si pozor co zjem.vcera som dokoncaa ani pecivo nejedla ci nahodou z toho ho nenafukuje ale dneska tiez je nervozny nafuknuty.papa kazde 2-3hod, v noci vydrzi aj 12hodin.trva mu pokym sa mu poriadne poodgrguje po napapani sa mu 3x grgne ale aj tak je nervozny stale mu davam kvapky Baby calm mozu sa uzivat dlhodobo pise nanich ze vyzivny doplnok zlozenie feniklovy anizova a matovy olej davky nesu obmedzene,mozu mu ist aj zubky ked ma este len 3.5 mesiaca lebo strasne sliny ????????????.........dakujem ......................
este chcem podotknut ze vsetko bolo dobre lenze bola som chora a brala som atb (amoxicilium alebo tak nejak sa volali)a potom sa to vsetko zacalo bolesti bruska,nafukovanie davam mu aj probiotika dopilus,aj ja beriem probiotika dophilus davam ho aj na brusko vydrzi tak 5min.masirovanie nepomaha,skusam davat aj teplu plienocku na brusko. co by mu este tak pomohlo????? ☹ dakujem

emilyz
6. feb 2011

mariana skus nadvihnut nozicky, ako ked mu utieras zadocek, a pritlac ich k brusku, vyzera to tak dost kruto, ale velmi dobre sa dieta vyprdi.

krakulka
6. feb 2011

Ahojte, idem sa k vam trochu postazovat. Syncek ma o dva tyzdne uz rok, este stale kojim - dost casto cez den 5x, v noci kazde 2 hod. Prikrmy papa pekne, teda on zje uplne vsetko co mu dam. Ma cca 13 kg, gulicka moja mala. Davam mu zdrave jedlo, ziadne sladkosti - len ryzove chrumky, vela kase - ryzova, jahlova atd. Mojmu okoliu - hlavne rodine vadi, ze Andrejka stale kojim. Ked je u nas niekto na navsteve, alebo ked je nesvoj pyta si velmi casto. Vadi im to. Vraj preco nedavam caj. Cajik mu varim, ale vypije tak max. 1,5 dc za den. Ked nechce nemusi, ved papa MM. Uz neviem, ako im vysvetlit, ze to je dobre, ze papa MM. Nechapu to. Pozeraju na mna ako na exota, myslia si, ze nie som normalna. ☹ ☹ ☹ ☹ Dnes mi bolo z nich doplacu. 😔

miskatn
6. feb 2011

@mariana0915 a nie je to zbytocne, aby ich brali stale? alebo mate nato nejaky dovod? nas maly sa drzi, uz to mame dufam za nami, len prave rozmyslam, ze dokedy brat tie probiotika, az kym nedoberieme flasticku ?!

@prsky dakujem a pozdravujem, pozeram krati sa ti to 🙂

strapco13
6. feb 2011

@latvia si ma bonzla 😀 😀 😀 😀
@prsky dakujem

krakulka
6. feb 2011

@strapco13 gratulujem. si sikulka. 😉

bezaz
6. feb 2011

@strapco13 gratulacia 😵 ja som to vzdala, este som aj v piatok dostala crevnu virozu 😅 snad daju termin dalsieho kurzu v nejakom prihodnom case

sofhia
7. feb 2011

ahojte kocky, opat raz prosim o radu...alebo aspon o upokojenie,....opat mam raz pocit ze mam malo mliecka, pri mojom vyse 3mes. dietatku. doterz bol pokoj, kojim na poziadanie, cez den OK, ale vecere... ona je zvyknuta, ze mlieko strieka, a vecer, ked chce aj kazdu hodinu aj z oboch... tak uz nestrieka, a zuri... taka som z toho smutna.
mali sme taky pekny rezim, ze spala aj cez den 3-4 hodky, aj vecer zaspala ...a teraz nie a nie zaspat - zvykla na prsniku...a teraz ked musi viac cucat, a netecie ci nestrieka same, tak sa jeduje... je to normalny jav? ci naozaj mam malo mlieka...|? v noci a hocikedy inokedy jej staci len z 1 prsnika, ob 2-3 hodky.

a zacala si cucat palec, a mlaskat? znamena to,ze chce jest, ci len sa ukludnuje?

mariana0915
7. feb 2011

@miskatn no tak my musime mame problemy s trvaneim zapchou atd.myslim ze dobrat flasticku neuskodi sak si zanu vysolila peniaze tak nech to doberie uskodit by nemali 🙂
na nasich je napisane uzivat dlhodobo takze my aj musime uzivat 🙂

mariana0915
7. feb 2011

@emilyz robim mu to aj mu to pomaha lenze on normalne prdi aj cez den 🙂 zajtra ideme na poradnu tak mu dam urobit vyter z konecnika auvidime 🙂