Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

zuzanka7117
13. jún 2012

@strapco13 Ahoj, prednedavnom som ti pisala, ze malicky si objavil ruky a zacal si ich stale davat do ust, ale este to nebolo cielene, nejaka cast ruky, ale co mu prislo pod ruku....teraz si uz intenzivne cmula palec a pouziva ho na vsetko....ked je hladny, unaveny, nekludny......hned ked to vidim, snazim sa ho nahradit prsnikom, ale vela krat ho nechce, chce len ten palec. A ked sme vonku v kociari, nemam mu ho ako nahradit.....a aj sa mi zda, ze za posledny tyzden, ked ho cmula dost intenzivne, ze sa mu pokazilo prisatie, lebo ma zacali boliet bradavky pri prisavani, hlavne jedna. A hlavne mam obavy ako ho od toho oducit. Cumlik by som mu mohla proste vziat, ale palec mu vziat nemozem. Co by si mi poradila? Ak aj palec ma pokazit prisatie, to mu radsej dam dudlik. Alebo aku nahradu mozem skusit?... ☹

beton
13. jún 2012

@nelinqua az teraz som sa sem dostala. tych 9 hodin muselo byt strasnych, ale to asi nebola dojcenska kolika, ale skor nejaka kolika z jedla, resp. krce. kolika sa zvycajne opakuje v rovnaky cas k veceru kazdy den. to spravanie, co opisujes pri tych krcoch moze znamenat, ze mliecko prilis strieka a dietatko bolo syte a na prsniku sa chcelo len upokojit. lenze mu tam stale strieka mliecko, tak sa upokojit nevie a preto takto reaguje, ako si opisala. ako spinkanie v posteli? uz sa to zlepsilo? to nocne dojcenie a popri tom spanie by vam mohlo pomoct aj pri odstraneni cumlika, lebo mala by mala namiesto cumlika na zaspanie teba.ak potrebuje odgrgnut, samozrejme to da nejako najavo, ale to da aj pri cumliku. najlepsie je cumlik uplne zlikvidovat, aby zbytocne nepokusal a vzdy namiesto toho prikladat, pripadne nosit. kedze pouzivate cumlik, mohlo sa aj pokazit prisatie a z toho mozu vyplyvat tazkosti prisat sa poleziacky v noci. skus si spravne prisatie odkontrolovat podla>http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

este k cumlikom>http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-...
ozvite sa, myslim na vas.

beton
13. jún 2012

@zuzanka7117 cumlik je vzdy horsia alternativa ako palec. malicky je akurat vo faze, ked si objavil rucky. vacsinou so zvacsujucim sa obzorom a pohybom na palec zabudne, lebo bude mat ine objekty zaujmu. skor sa snaz zistit, v akej situacii sa takto upokojuje, lebo je to vlastne jeho prostriedok komunikacie s tebou. ak mu das cumlik, strati moznost dat ti najavo strach, nepokoj, potrebu uspat sa a pod. to cmulanie zvacsa odide ako prislo, netreba sa pre znepokojovat. v tvojom pripade nadprodukcie to moze byt aj kvoli tomu, ze sa na prsniku nevie celkom upokojit, kedze mu stale tecie mliecko a musi hltat. nema moznost len tak si pocuckat na upokojenie, tak to riesi ruckami. robis vyborne, ked sa ho v tychto situaciach snazis vzdy prikladat, tak to ma byt. ma v tebe istotu a to je dolezite. ak vravis, ze sa mu zhorsilo prisatie, tak znovu od zaciatku si ho odkontroluj a naprav. usta dosiroka otvorene, spodna pera vyhrnuta (ak nema, stiahni mu ju prstom), v ustach vacsia cast dvorca. ad. cumlik pozri link, co som dala vyssie...myslim, ze nestoji za to riskovat po tom, co ste si uz preskakali a vyborne si to vsetko zvladla, hoci to nebolo lahke. o chvilu nastanie obdobie satisfakcie :o))

beton
13. jún 2012

@lunnka k tym makkym prsnikom, presne, ako pise @strapco13. nic to neznamena, zbytocne sa neznepokojuj a ak splnas vsetky vymenovane atributy, tak sa budete dojcit uspesne a dlho :o))

beton
13. jún 2012

@elli333 otazku, ci mas malo mliecka vobec neries. s myslienkou na cumlik sa rozluc, lebo takto k malo mliecku prides najskor. to iste sa tyka cajika. ako ho podavas? lebo to iste sa tyka flasky, je jedno, co v nej je. dietatko do 8-10 mesiacov ziadne ine tekutiny nepotrebuje, pokial je dojcene na poziadanie. ani ked je horuco,. ani nikdy. ked uz, tak z lyzicky, poharika a radsej vodu ako caj. ste na hranici zavadzania prikrmov. tak len upozornenie, aby sa tvorba mliecka neznizila v dosledku nahradzania dojcenia prikrmom. prikrmom sa dojcenie len doplna. pocet dojceni ostava zachovany a pomedzi to vsunies prikrm. nie prilis velke davky, aby babatko chcelo mliecko nadalej. do 1.5 roka sa o dostatocny pocet dojceni a teda aj tvorbu mliecka staras ty. potom si to uz dietatko vacsinou vypyta samo. tak veselo do dojcenia,. negativne myslienky bokom a vsetko pojde 🙂

beton
13. jún 2012

@rybka08 velmi sa tesim, ze hoci po negativnej skusenosti sa dopredu pripravujes. je to v podstate jedina cesta k uspesnemu dojceniu v nasich BF nemocniciach....zbytocne sa nesustreduj na bylinky, pravdepodobne ti ich vobec nebude treba. skus si nastudovat, pripadne aj vytlacit stranky, ako vyzera psravne prisatie, spravna poloha pri dojceni, ako prsniky nesmu boliet, comu sa vyhnut. to vsetko najdes na strankach www.mamila.sk a http://dojcenie.wordpress.com.
velmi dobre je dopredu sa spojit s laktacnou poradkynou a pripravit sa hoci aj na babike. zaroven uz budes mat osobny kontaktu, bude ta poznat a lahsie budete konzultovat aj z nemocnice po telefone. hlavne nepocuvaj reci nemocnicneho personalu o nevhodnom tvare bradaviek, o tom, ze nemas mliecko, lebo nie si naliata atd. vsetko su to nepravdy, ktore vedu mamicky k neistote a tym k neschopnosti dojcit. dojcit uspesne moze len taka mamicka, ktora si za tym pevne stoji a veri si, lebo dojcenie je v hlave, nie v prsnikoch. a este jedna rada> babatko maj stale pri sebe, vzdy na ociach, chod s nim na vysetrenia atd, nenechavaj ho same, aby v nestrazenej chvili nedostalo UM-doping z flase. este odporucam precitat o prvom prilozeni na sale a samoprisati.....ak sa toto podari, mate vyhrate> http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...

zuzanka7117
13. jún 2012

@beton Dakujem.....no on si ho cuca vtedy ked je unaveny, ked place a potrebuje sa upokojit, napr. v kociku, tam plakava dost casto a tam ho nemam ako prilozit. Ale vela krat, este si len laham k nemu a vytahujem prsnik, uz zacina plakat a odmieta ho, namiesto toho si da palec a to ho upokoji. S tym striekanim mliecka mas pravdu, velakrat ked zacne striekat, tak sa jeduje, alebo ho proste vypusta z ust.
A k tomu prisatiu....ano vsimla som si ze sa zhorsilo, ale nejak ho neviem donutit na to spravne prisatie. Dojcime sa len poleziacky, ine polohy odmieta a aj v tej polohe mi malokedy dovoli aby som ho pevne drzala bruskom k mojmu telu, vacsinou je len tak navolno na chrbatiku a len hlavicku ma otocenu. Neviem ci mam naliehat, alebo ho nechat tak.....ako zlepsit prisatie v polohe poleziacky???

rybka08
13. jún 2012

@beton dakujem, v nasej nemocnici je to s prvym prilozenim problem, mne polozili synceka hned po narodeni na brucho a to som mala velke stastie, mohla som si ho hned pohladkat, ine maminky nemali to stastie, zobrali ho umyt a potom mi ho doniesli az na izbu. Rozmyslam, ci si nezaplatim porodnu asistentku a nedohodnem sa s nou.
Stranka www.mamila.sk je vyborna - studujem si ju.

beton
13. jún 2012

@zuzanka7117 urcite ho zozadu podloz niecim. nostek a pupok by mal mat v jednej priamke. skus si prehltat v polohe, ktoru opisujes. neda sa to. ja som zvykla hornu nozicku babatka stisnut medzi kolena, ked som nemala ako ho zozadu podopriet. nostek by mal byt volny, brada zaborena. tu spodnu peru stiahni normalne prstom, aby ju mal vyhrnutu. skusala si aj ine polohy? najma na to upokojenie, ze lezi na tebe, ked si na chrbte, alebo ho ma obkrocmo v polosede.
nepamatam si uz, urcite sme pisali...nosis ho? naco stresovat dieta kocikom, ak tam place. ja mam v kociku vzdy v pohotovosit satku alebo nosic a kazdemu rodicovi odporucam. jednak to stresuje mna, chodit s ukricanym dietatom po ulici, ze sa vsetci za nami otacaju. ale urcite to stresuje viac to kriciace dieta. je dobre, ze pekne vies, na co ten palec pouziva a co sa ti snazi povedat. takze sup z kocika von a dojcit sa da aj v satke, babyvaku, ergonosici aj za pochodu, ked sa ponahlame. pre mna je to kazdodenny pomocnik, investicia neocenitelnej hodnoty, moznost, ako prezit. odporucam a s dietatom spiacim na mne v ergonosici pozdravujem na sever.

beton
13. jún 2012

@rybka08 deticky uz nesmu umyvat, iba utriet okrem ruciciek. podla vone plodovj vody na rucickach sa dietatko vie zorientovat a priplazit sa k prsniku. myslela si pravdepodobne dulu? lebo neviem, ze by sa dalo zaplatit PA k porodu. daj viac info o tejto moznosti, prosim, mam zaujem. je dolezite mat dobry a asertivny doprovod k porodu, aby ste dosiahli, co chcete. urcite stoji za to ist si za tym. kvoli tomu sa dava porodny plan aj na novorodenecke oddelenie, nielen gynekologom, aby aj oni poznali tvoje poziadavky starostlivosti o dieta po porode. nech vam to vyjde.

rybka08
13. jún 2012

@beton u nas, v BB, sa da zaplatit PA k porodu, myslim, ze teraz prvykrat pocas Tyzdna respektu k porodu bola zrealizovana akcia Duly v porodnici, musim este zistit, ci je aj realne mat pri sebe dulu.
Neumyvanie deticiek je pre mna prijemne prekvapenie, tak dufam, ze to u nas funguje.

zuzanka7117
13. jún 2012

@beton no ine polohy som skusala, aj taku, ze lezi na mne na hrudniku, ale uz vyse mesiaca to odmieta,....akoby si uz myslel, ze je velky chlapec a ze on sa tak uz dojcit nebude.....😀
Ani priecna poloha sa mu nepaci, na tu sa da nahovorit len ked je niekde vonku, alebo u lekara a pod......a je stresovany....takze doma len poleziacky. V satke mi byt nechce, nosic skusam, niekedy tam vydrzi 10 minut, niekedy 15. Rozmyslam, ze pomaly aj tak budem musiet prejst na sportak, lebo do vanicky sa mi uz takmer nezmesti, pozri do albumu, mam ho tam vo vanicke odfoteneho. Mozno sa mu tam bude viac pacit.....S tou nozkou medzi kolienkami to vyskusam.....v noci si ho bez problemov otocim na bok a pekne papa, cez den ho vacsinou musim presviedcat, vzdy sa mi zapre a odsoti sa na chrbatik....az ked je velmi unaveny, tak podvoli a otoci sa, to vacsinou len trochu pocucka a zaspinka.....

strapco13
13. jún 2012

@zuzanka7117 aj cumlik aj palec kazia prisatie..cumlik este k tomu nebioli ked dieta do neho hryzne, tak dieta potom hryzie aj mamu 😖
cize akonahle vidis ze cmula nieco, vyslovene dudluje, tak ponuknut prsnik, jemne vytiahnut palcek s pusinky zaujat niecim inym aby si nenavykol

moni
13. jún 2012

@strapco13 to si ma nepotesila ze aj palcek kazi prisatie....tiez mam doma palcekoveho zavislaka 😠 uz ziarlim na jeho palce 😅 najnovsie totiz na konci kojenia odstrci prsnik a napcha si palcek a dudluje....

strapco13
13. jún 2012

@moni tak vtedy jemne vytiahni palcek , ponukni znovu prsnik, ten ktory dopil a s rucou sa hraj, bozkavaj, nech sa nerozplacka, bude to povazvat za hru a prejavy lasky a nespoji si to s negativnou emociou, ze si mu palcek vzala

moni
13. jún 2012

@strapco13 ak je na prsniku tak sa ho snazim presvedcit nech sa radsej upokoji tam. horsie je ked na prsniku zaspi, prelozim do postielky a o chvilu uz dudluje 🙄 a to ho pritom davam do zavinovacky, vie sa z nej vyslobodit - no fakt ako zavislak 😝 takisto v aute, v kociku, v kresielku...stale si tu rucku najde aj ked ma okolo seba 150 hraciek

strapco13
13. jún 2012

@moni doma& skus satku a ked ho nemozes mat na sebe..skus ulitku http://www.ulitka.sk/ ..ale v nej nekojit, dieta sa potrebuje dotykat matky
alebo hryzatka, ci hracky ktore sa nedaju dudlovat

moni
13. jún 2012

@strapco13 dakujem za rady!
mam baby k'tan nosic ktory je podobny satke ale nie vzdy sa chce nosit; balim ho presne do takej ulitky (teda podobnej, mam velky kus plienkoviny ktory pouzijem na zabalenie - ale dostane sa z nej 🙄). on hracky este dlho neudrzi, ale v kuse mu cosi pcham. dcerka ho ale komanduje (lebo mama nic ine nerobi) ze si nema davat nic do pusy 😅 😵
ja sa akosi v kutiku duse spolieham ze ho to prejde

strapco13
13. jún 2012

@moni prejde...uvidis casom pride na to, ze na prse je strasna zabava..deti miluju tak "prdiet" na prse..ako na brusku sa to da, len malu to fascinuje na bradavke...mozno mi nafukne prsia a budem mat take ako za mlada 😀 😀 😀

mimi
13. jún 2012

opat sa hlasim. Stale pokracujeme v dojceni, mala pribrala 250g za tri tyzdne a dr. vravela, ze je to OK. No akosi sa nam to priberianie spomaluje. Este sa chcem spytat, mozu mat babetka zelekastu stolicu alebo nie? Moja dr.vravela, ze nie a v nejakom casopise som sa docitala, ze dojcene deti mozu mat, tak som z toho magor 🙄

strapco13
13. jún 2012

@moni ten nosic je fajn..treba skusat, oblubi si to..len skus sa s tym aj pohybovat, ci ist von...uvidi ze vidi aj ine a zamiluje si

strapco13
13. jún 2012

@mimi pokial prospieva a takto pribera tak farbu stolice neries
mimochodom moja priberala tak 200g za mesiac 😀 😀 😀

moni
13. jún 2012

@strapco13 no problem je ze my uz mame dost horuco a pocas dna sa s nosicom potime 😝 ale skusame skusame, mama je tvrdohlavejsia ako synacik 😉

strapco13
13. jún 2012

@moni ak je teplo daj iba plienocku a na trciace casti navleky

moni
13. jún 2012

@strapco13 ono je to komplikovanejsie; tu byva horuco a dusno...ani ja nevydrzim vonku 😝 ale zatial trenujeme doma v klime 🙂

strapco13
13. jún 2012

@moni a kde si ak sa smiem spytat..lebo tu je hnusne a prsi 😝
inak ja som malu nosila aj ked boli vonku horucavy..jedine v satke bola spokojna..uplne lahucko oblecena, elasticjka satka /ta je vzdusna/
ja som sice biolo spotena..ale lepsiue ako vynervovana z placu 😝 😀 😀 😀 😀

moni
13. jún 2012

@strapco13 som v USA, na vychodnom pobrezi a vlhkost mavame hlavne pocas leta (pre mna) neznesitelnu. mne celkom vydrzi v kociku, spanok nehrozi ale pozera okolo seba. pokial je unaveny alebo nespokojny, dudluje 🙄
jedna otazka k noseniu, aj ked som mimo temu...nosenie tvarou od seba je bez ohladu na nosic nespravne?

strapco13
13. jún 2012

@moni tvarou od je nespravne..jednak nedosiahnes ergo polohu ..jedina vynimka je uvaz budha v krizi, ale to ma dieta tak stlacene brusko, ze moze potom grckat, cize nemas ergo, tak je to zataz na chrbticu ako aj dietatka tak aj tvoju, dieta v tedy viac taha, a jednak pre dietra to moze byt privela impulzov, nema sa kam pred nimi schovat, nevidi matku, necitiu jej vonu, nevie sa jej dotykat prstekmi, nevie sa schulit a nevie zaspinkat ..cize je vyradene zmysli zrak, chut, cuch, hmat ..jedine sluch, ze pocuje..ale to je malo
ano dieta vela vidi, rodicia sa tesia, ze mu ukazuju velky svet.ale to mozu, chvilu na rukach, kde docielis ergo polohu
len pozor na prilisnu stimulac iu..dietatko sa unavi skor ako si dospelak mysli

micikatka
13. jún 2012

@strapco13 ja mam otazku podobnu zuzanke7117 a moni. nasa si strasne rada cmula palcek, a ked jej chcem nahradit palcek prsnikom, spusti strasny rev :o( ako jej pomoct?

strapco13
13. jún 2012

@micikatka no tym ze uspokojuje svoje sacie potreby prstekom, tak sa nevie upokojit na prsniku..ale nahradit jej prstek jemne prsnikom, nech postupne zisti, ze aj na prsniku sa da uspokojit