Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

zuzkat1
25. nov 2010

@zuzkaaa.g inak este dodam..moja malo priberala ale mam mudru dr (teraz uz povodneho pediatra sme vymenili ked radil davat UM) a ta povedala ta nasa nova dr...ze hlavne ze pribera ze nie je podstatne kolko.. a ked ma dost pocikanych plienok tak mliecka mas dost a tym ze davas UM mliecka len ubuda... organizmus potrebuje dostat info ze mliecka je malo a musi tvorit viac.. a nepouzivaj flasu (ja som pouzivala malej to nevadilo ale poznam babu ktorej babo potom odmietlo prsnik tak naco riskovat a ja som aj z flase len moje mlieko davala)

prsky
25. nov 2010

@estterka esteze ti neodporucil dat do rucicky klobasku, nech sa chudatko poriadne napapa 😀

@zuzkaaa.g da sa robit velmi vela 🙂 dolezite je spravne prisatie babatka, dojcenie na poziadanie, vediet, kedy babo pije, stlacat prsnik, pokial mozno nedokrmovat z flase, nedavat cumel...a hlavne nedokrmovat (ako pise divoska). precitaj si clanocky na annaginej stranke http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ , ale skor by som ti odporucila kontaktovat co najskor laktacnu poradkynu http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po... , ktora vas problem osobne rychlejsie odhali a poradi ti, ako ho riesit

zuzkaaa.g
25. nov 2010

uz som si parkrat povedala ze mu nedam nic naviac... len on pokial nieje dobre napapany tak nezaspi... dokaze byt hore aj sest hodin a stale place.... mliecko sa snazim si aj odstriekavat... len neviem ako casto ...alebo presnejsie ze kolko pred a kolko po dojceni je to vhodne aby sa mi stihlo spravit dalsie mliecko kym pojde maly papat.... no proste mam v tom chaos a neviem co je dobre a co nie... ale dakujem za radu...

monulicka
25. nov 2010

ahojte baby
idem vas popytat o radu: moj maly je cca 2 tydne prikrmovany nemliecnou stravou + sa dojcime. Chcem sa spytat ci v tomoto obdobi potrebuje este nejaky dodatocny napoj? (cajik, vodu...) Pretoze do mna moje okolie furt husti, ze by som mu mala davat pit aj nieco ine. 😕 to vsak ja odmietam kedze maly ma vzdy tazke precikane plienky a mlieka mam myslim dost kedze niekedy mi strieka az prudom ...dakujem za vase rady

prsky
25. nov 2010

@zuzkaaa.g treba dojcit zo zaciatku aj cely den - mliecko sa tvori aj pocas dojcenia a spravne prilozene a pijuce dieta si ho vie vytiahnut. dojci aj kazdu pol hodinu, ale sleduj, ci naozaj pije, alebo "len" dudka. odstriekavaj po dojceni, ale nie je to nevyhnutne.
clanky, na ktore som ti dala odkaz ti povedia aj kedy babo pije, aj ako ma vyzerat spravne prisatie.
mohol by ti pomoct aj tento clanok http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...
a http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...

prsky
25. nov 2010

@monulicka nepotrebuje, staci mliecko. ja som do 8 mesiacov nedavala nic a az v 8m som zacala s vodickou a aj to preto,aby sa s nou zoznamila a aby sa naucila pit z poharika s naustkom. okoliu povedz, ze mlieko sa sklada z 87% vody, takze mu urcite smad zazenie 😉 a este im mozes povedat, ze akonahle zacnete pouzivat flasu, hrozi vacsie riziko infekcii, lebo flasky padaju, zaspinia sa, nedaju sa vzdy hned dezinfikovat (aj ked zdrava spina podporuje imunitu) 🙂 a cajicky nie su min. do roka vhodne (granulovane su najvacsi humus, bylinkove su zas potencionalne alergeny) a ani sirupceky a stavy (obsahuju cukor - hrozi kazenie zubkov a ich nadmerne pozivanie moze viest k zlemu vstrebavaniu zivin v tenkom creve)
viac u annag: http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/12/pitny-...

zuzkat1
25. nov 2010

@monulicka vobec nepotrebuje ja doteraz ine nedavam lebo nechce a dr mi povedala ze ak sa dost casto koji tak nepotrebuje este stale nic... moja ma 10 mesiacov🙂

vlastulka
25. nov 2010

Baby, ak by ste potrebovali homeopatika na podporu tvorby mliečka tak mi ostalo viacero balení a mám aj tabletky Moremilk polovicu balenia.. tak dajte vedieť cez IP 🙂

zuzkat1
25. nov 2010

@zuzkaaa.g ja som dojcila stale a aj hodinu aj viac a stale ked je hore tak si prikladaj aj kazdu pol hodinu ako prsky pise... ja moju doteraz kojim kazdu hodinu😅... a si si ista ze od hladu nespi? lebo moja prve tri mesiace zivota nespala a hladna nebola🙂

inak baby musim sa pochvalit lebo som fakt rada...mala to obdobie kedy sa nechcela kojit cca ako 8 mesacna a teraz zas papa kazdu hodinu proste ju ten bojkot presiel🙂 som uplne ze nadsena🙂

divoska
25. nov 2010

ja som to mala v plane napisane, kazdej smene a doktorovi a detskej som povedala ze si vyslovene nezelam prikrmovanie glukozou ani UM a aj tak chodili a omielali to jak mantru 😖 jedna naozaj mila a ochotna raz dosla ze necham vam tu glukozku hej? a ja ze a naco vezmite si ju. urcite? urcite. a to som ani povodne nevedela ze budeme taki malicki, narodil sa a mal 2,8 a klesol na 2,6 a strasiliiiii ale som povedala ze dokrmovanie nehrozi ze sa roztahame aj keby co malo byt. je pravda ze prve dni viac spal a jest a prisavat sa moc nechcel, ale zvladli sme to. proste vsetko preto aby sme nedokrmovali a neodstavili sa. a nakonci mi doktor vravi ze ano ale pani mala mlieko a bola rozhodnuta kojit co maju hovorit tie co mlieko nemaju.... uz som sa nechela dohadovat... porodnici sa rozumeju mozno porodom ale rozhodne nie laktacii

divoska
25. nov 2010

este to som chcela, ze keby som nemala nastudovane a so sebou materialy ktore som citala celu dobu v porodnici a fakt sa usilovne nesnazila tak teraz urcite nekojim. predpokladam ze preto tolko mamin koji tak kratko alebo vobec. pretoze same od seba to casto nejde, a tam im nikto neporadi

zuzkaaa.g
25. nov 2010

dakujem vam velmi za rady... budeme sa teda snazit castejsie papat a dufat ze sa vsetko upravi... 🙂 velmi by som chcela synceka dojcit a podla toho co som si za rady priniesla z porodnice som bola fakt mimo.... kazdou vymenou sestriciek mi prisli povedat nieco ine a nevedela som co je pravda a co nie...

divoska
25. nov 2010

@zuzkaaa.g jo dalsi fenomen, presne, kazda sestra, doktorka a vsetci hovorili nieco ine. mne dokonca jedna ked ma prevazali na izbu povedala ze nemam na druhy den pit, maximalne pol litra aby sa mi rozbehla laktacia!!! chystam sa raz o tom napisat ale furt sa k tomu neviem dostat. drzim palce urcite zvladnete, len to chce zakamat /a hodit UM do kosa... alebo minimalne do skrine

monulicka
25. nov 2010

@prsky @zuzkat1 dakujem moc za rady a clanok, idem citat 😀

zuzkat1
25. nov 2010

@monulicka nie je za co🙂 pozeram ze maly ma miery skoro ako moja v 10 tich mesiacoch😀

monulicka
25. nov 2010

@zuzkat1 no a ze vraj to ma este o kilo menej ako by mal mat 😝

marianas
25. nov 2010

Ahojte. Aj ja idem pýtať o radu. malý bude mať cez víkend 6 mesiacov a začneme s príkrmami. Keď som si prvé týždne po pôrode odsávala mliečko, za také 3 - 4 minúty som odsala cca 100 ml. Teraz som si skúšala odsať mlieko, lebo som mala v škole skúšku a malý bol pár hodín s manželom a s hrôzou som zistila, že mi neide odsať ani 5 ml, len zopár kvapiek sa podarilo. Skúšala som aj z "vypapaného" prsíčka, aj z plného, dokonca viackrát za deň a nič. Odsaté mliečko som chcela používať pri príprave príkrmov a dúfala som, že sa mi ho podarí odsať aspoň trochu každý deň. Ako ste to riešili Vy? Doktorka mi povedala, nech na príkrmy používam prevarenú Lucku, lebo malý už MM veľmi nepotrebuje a aj tak sa postupne sám odstaví. No ja som rozhodnutá dojčiť čo najdlhšie, doktorku nepočúvam. Vďaka za rady.

prsky
25. nov 2010

@marianas v prvych tyzdnoch po porode si mala nadprodukciu + mliecko sa spusta rychlejsie a preto sa ti darilo odsat vacsie mnozstvo mliecka ako teraz, ked tvoris mliecko podla aktualnej spotreby maleho. okrem toho odsavackou uz teraz nikdy neodsajes nejake ohromne mnozstva, pretoze spustaci reflex je bez babatka slabsi. ak chces odsavat mliecko do prikrmov, musis jemne zdvihnut jeho produkciu. o efektivnom odsavani si precitaj v annaginom clanku: http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/odsava... (vyber si z neho iba to, co potrebujes = ako odsat co najviac mliecka). vhodne by bolo, ak sa dojcite na jedno dojcenie z jedneho prsnika, pocas dojcenia odsavat druhy (mliecko sa bude lahsie spustat).
vhodne je precitat si aj o skladovani mliecka (teda ako ho zbierat tak, aby neutrpela jeho kvalita) http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/odsava...
mne mrazene mliecko smrdelo a preto som kasicky varila z dojcenskej vody, nevidela som v tom ziadny problem...dojcim doteraz 😉

zuzkat1
25. nov 2010

@monulicka to co je za blbost? to akoze v pol roku ma mat 9 kil? to je hlupost aj ked je to chlapec... je dost velky aj dost dlhy🙂

zuzkat1
25. nov 2010

@marianas ked si dlhsie neodsavala tak to musis znovu rozbehnut... ja ked neodsavam par dni tak to potom "roztahavam" aj dva tyzdne kym nieco ide...

brontik
25. nov 2010

Ahoj Annag,
dufam ze nie tema od veci, ale chcela som sa opytat- Uz druhy den mi kolise teplota medzi 37,4-38. Bez bolesti svalov, bez bolesti hrdla ci zacinajucej nadchy. Proste len teplota. Zatial som si nedala ziadny liek aj preto ze moja 5mesacna dcerka je plno kojena. Chcela som sa len spytat ci mozem bez problemov ju kojit, do akej teploty a hlavne ci jej moja teplota "nemoze" nejako ublizit, kedze zrejme su to neni prejavy nachladnutia. Neviem co to moze byt

prsky
25. nov 2010

@brontik mozes ju bez problemov dojcit, na teplotu a bolesti si v pripade potreby mozes dat ibuprofen a dalej dojcit

brontik
26. nov 2010

a nemoze jej uskodit ak mam nejaku skrytu infekciu, kedze mam len teploty ale ziadne priznaky chripky ci anginy?

divoska
26. nov 2010

@zuzkaaa.g moje dieta je hore pravidelne od 6 rana do 19-20 vkuse a to bol pritom nonstop na mne zaveseny, az tieto posledne 2-3 tyzdne aj vydrzi nejest 🙂 ale potom zase celu noc spi a zobudime sa akurat 3x na rychle kojenie a prebalenie, myslim ze s tym ze dieta zaspi len najedene to je riadna hovadina co sa rozprava. moj by bol inak stale v kome. aj ked niekde ideme snazila som sa ho ukojit do prasknutia aby zas po pol hodine nerobil randal, ale vydrzi otapnuty par minut a potom je hned zas jak raketa 😀 paradoxne niekedy spi najdlhsie vtedy ked cucne len par minut a mam pocit ze zachvilu je zas hore. a vtedy jak najust taha aj 4-6 hodin expert maly. skor hladaj dovod preco place inde ako z jedla, a mozno mu prave nerobi dobre ta umela... odsavat nemusis by som povedala, namiesto toho ho stale ponukaj.

vejula
26. nov 2010

ahojte.. baby? od kedy sa može davať detičkam cvikla????? lebo vraj je veeelmi zdrava a mi mame na zahradke a navyše je chutna, tak že od kedy možem davať?

prsky
26. nov 2010

@vejula uz mozes davat...a len pre istotu dodavam, kupit hluzu, varit ju v supke (podla velkosti, ale minimalne hodinu, aj viac - overit pichnutim vidlickou). po uvareni osupat, nastruhat a podavat napr. so zemiackami...

@brontik prave naopak, mliecko jej dodava protilatky

dupinka
26. nov 2010

baby, skočím vám do debaty, no potrebujem poradiť: Adamko sa odstavil, najprv od nočného dojčenia a teraz aj od cuckania pred spaním.
Mám niečo robiť, aby sa mi napr. nenalievali prsníky? Lebo ja som už mala málo mlieka, preto prestal cuckať. Trochu ich mám akoby plnšie.... Viem, že treba menej tekutín piť, ale ono sa mlieko samo prestane tvoriť?

nanulik
26. nov 2010

ahoj môžete mi poradiť čo by som mala jedávať aby malého nebolelo bruško? dr. mi poradila aby som jedla tak ako by som mala hnečku, žiadne tuky, nejem ani ovocie a zeleninu lebo malého zo všetkého bolelo bruško, jem zemiaky, ryžu, cestoviny na sucho a mäso chudé len vo vode varené. pečivo čerstvé vôbec nie.
ja by som velmi chcela kojiť ale ak to takto bude stále tak o chvílku prídem o rozum že nemôžem jesť to čo mi chutí

prsky
26. nov 2010

@dupinka pozri si cast starostlivost o prsniky http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/24/predca...

@nanulik mozno ti pomozu clanky http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko... a http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/kolika/
pijes/jes mlieko a mliecne vyrobky? ja by som asi obmedzila iba nafukujuce potraviny a alergeny, alebo zacala tak, ako ti poradila dokina a postupne zavadzala dalsie a dalsie potraviny, aby som zistila co mu robi zle a vyhybala by som sa potom iba tomu. a treba si davat pozor na spravne prisatie a efektivne dojcenie

vejula
26. nov 2010

@prsky vdaka no ja som mu skušala davať a nechcel, 😖 ale nevarila som ju tak dlho, ale to bola domaca, takže žiadne hnojiva ani nič, tak snad nevadí... Nabuduce ju skusim dlhšie variť, lebo teraz sa mi ani nedala poriadne rozmixovať a bvoli tam kusočky tak možno preto nechcel 😒

Inač kočky, mne maly skoro nič nepapa troška bananika alebo jblčka za cely den, zeleninku vobe, ja na takych 99% ešte stale len kojim a mam pocit, že už ma totalne vužmykava, bojim sa že mu to o chviku už nebude stačiť, cez den v pohode a na večer vyije z oboch prsnikov nadoraz a kedže sa budi v noci aj 5 krat na pitie tak len dufam že mu je dosť. ako zatial sa netvari nespokojne hladno, ale obavam sa že dlho nebude trvať a moje mliečko nebude stačiť takemu velkemu chlapovi 😕