Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
3. jún 2011

@natas4 moj maly tiez neotvara usta dokoran, ale prisaje sa spravne..ak ta prisavanie neboli a vysledok je spravne prisatie, tak podla mna neries..moja dcera tiez usta neotvarala a teraz ju dojcim s kompletnym mliecnym chrupom a usta otvori tak, aby mi zubkami neublizila 😉

radlinka
3. jún 2011

Ahoojte mam otazocku. Mozem i nadalej kojit ak mam mastitidu a streptokoka ?Prisli mi vysledky z kultivacie a objavil sa streptokok. Vcera som mala vysoku horucku a som na ATB do buduceho tyzdna. Co s mlieckom, nepreniknut ATB do mliecka alebo neohrozi streptokok baby pri dojceni ? 😕 vdaka za kazdu info.

natas4
4. jún 2011

@prsky dobre nebudem to riesit...ved mliecko pije a bradavky ma nebolia 😉

mici111
4. jún 2011

kocky, potrebujem surne vasu radu..s najvacsou pravdepodobnostou sa mi zapalil prsnik..boli to jak svina, mam to tvrde a horuce, ked mala pije, ta bolest sa neda vydrzat..horucka zatial 38,5..co mam robit??? dala som si panadol, teplota klesla, ale predpokladam, ze zasa vybehne..treba k lekarovi? rozmasirovat ten cicik? dakujem..

bubelko
4. jún 2011

@mici111 pred kojenim teply zabal (sprcha, alebo ja som si namocila uterak v teplej vode a ten prikladala), masirovat miesto smerom k bradavke (ak to zvladnes), po kojeni studeny zabal (ja som pouzivala tvarohovy - tvaroh som natrela na papierovu utierku a kym nebol teply, nechala na prsniku). ak teplota do 24hodin neustupi, tak chod urcite k lekarovi 😉

@radlinka ja som kojila aj s atb, lekarka vtedy povedala, ze mozem, ale uz si nepamatam, ake to boli. to sa skus opytat konkretne @strapco13 😉

prsky
4. jún 2011

@radlinka kedze ti lekar daval atb na zapal prsnika, tak zrejme vie, ze dojcis a dal ti take, co su s dojcenim kompatibilne 🙂 bez toho, aby si napisala o ake ide, ti nikto nepovie, ci ublizia babatku. dojcit pri zapale prsnika sa moze

@mici111 ja len doplnim @bubelko - ked citis pri dojceni bolest, zrejme mas upchaty mliekovod..nemas na bradavke pluzgierik? v kazdom pripade dojcit najlepsie v takej polohe, aby malo dieta bradu v smere k postihnutemu miestu, aby dieta ten upchaty mliekovod rozcucalo. pred dojcenim teply zabal alebo co najteplejsiu sprchu aku zvladnes a jemne prsnik masiruj a skus rozmasirovat hrcky v prsniku (je mozne, ze sa upchaty mliekovod takto uvolni). a mozes si dat ibuprofen, ten posobi aj protizapalovo

mici111
4. jún 2011

@prsky dakujem velmi pekne..som myslela, ze mozem iba panadol..ale ten mi na teplotu moc nezabera..

yjahodka
4. jún 2011

caute maminy! prosim zasa o radu! moja malinka (2 mesiace) je nejaka nesvoja, ked papa mliecko z prska. uz jej davam obe prska a vzdy na konci kazdeho sa zacne mrvit a hnevat a plakat. mam za sebou obdobie tazkeho stresu a podpisalo sa to na tvorbe mliecka. kedysi jej stacilo jedno plne prsko a teraz ani dve nie. ponukam ju uz aj castejsie, ale nepomaha. kedysi mi v noci prespala z jedneho prsa aj 7 hodin a nie je to tak davno.. teraz kazde 2 hodky a nie je spokojna.. ked stale placka, davam jej este k tomu 60ml nutrilonu1. je mi to strasne luto, beriem aj homeopatika a papam polievky a jogurty, ale bohuzial uz musim dokrmovat nutrilonom. viete mi poradit lepsiu UM na dosytenie malej, pocula som ze nutrilon nieje bohvieco a deti po nom vracaju. moja vygrckne len malinko po nom. mam prejst na BEBU? dakujem za infosky. x

yjahodka
4. jún 2011

@bubelko ja som uzivala ATB - penicilin 500 aj pri kojeni. to sa moze. aj tehotne aj dojciace.

strapco13
4. jún 2011

@radlinka pri mastitide kojit mozes...a je to bez problemov aj pre babo..aj su aj ATB ktore mozes pri kojeni
plus precitaj si http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/upchat...
tam je rozpisany postup ako si to ulahcis aj sama a skor ti mastitida prejde

strapco13
4. jún 2011

@mici111 tak ako radili baby plus ten link v predchadzajucej mojej odpovedi pre radlinku

strapco13
4. jún 2011

@yjahodka akekolvek podanie UM moze mat za nasledok znizenie tvojej laktacie a moze tedy viest k ukonceniu kojenia, plus ak dokrmujes flaskou, dieta moze prsnik uplne odmietnut
cize skus zvysit svoju laktaciu..su bylinky senovka a benedikt, z liekov domperidon /Costi na predpis alebo Motilium na volnopredaj/
skus kojit tak ze nakojis z jedneho prsnika a ked uz vidis ze nepije, tak stlac prsnik, zvysis tym tok mliecka a dietatko zacne znovu pit, ak prestane prelozis na druhy prsnik a zopakujes tento postup, pokial este stale bude chciet tak mozes prsniky striedat zase
kedze dokrmujes tak najlepsie je to cievkou na prsniku...ked vystriedas oba prsniky a male este stale chce, tak mu do kutika ust vlozis cievku s mlieckom http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-...
po kazdom kojeni skus este odsat svoje mliecko..aj ked len par kvapike, telo tym dostane signal, ze treba tvorit viac..takto si zvysis laktaciu a odsate mliecko mozes pouzit na dokrmenie miesto MM

radlinka
5. jún 2011

@strapco13 dakujem za link, uz som pozerala tu stranku o dojceni davnejsie, mam este jednu otazku....co ak je v mlieku streptokok? mozem take mlieko davat babatku ? 😕 alebo pockat pokial sa problem ustali ? dakujem za kazde info 😵

prsky
5. jún 2011

@radlinka urcite streptokok? nie nahodou stafylokok? dojcit mozes aj pri infekcii - jednak tam stafylokok bol uz predtym ako ti ho zistili a dojcila si a jednak tvoje telo tvori protilatky, ktore su aj v mliecku. ak prestanes aj na cas dojcit, moze sa ti znizit produkcia MM a ak budes dokrmovat flasou, hrozi zhorsenie prisatia az odmietanie prsnika

bubelko
5. jún 2011

@yjahodka ja som alergicka na penicilin, takze dostavam vzdy nieco ine. tiez som kojila s atb, len meno si uz nepamatam 🙂

nevesta
5. jún 2011

@bubelko Zinat? Tiez mam alergiu na penicilinovy rad, tak mi dali pocas dojcenia tento 😉

yjahodka
5. jún 2011

@strapco13 ale co ked ona vypije z oboch a na konci kazdeho vzdy strasne mixuje hlavickou. ked si stlacim prso, tak uz z neho nic nejde.. alebo je leniva a nechce sa jej tolko narobit?... =) nechcem ju nechat hladnu =(

renata1973
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
prsky
5. jún 2011

@yjahodka a co si stlacas...bradavku ci cely dvorec? (http://www.mamila.sk/domain/flox/files/pre-matk... ) to, ze mixuje hlavou, nemusi znamenat, ze je hladna..moj maly napriklad mixuje hlavou na prsniku, ked si potrebuje grgnut. treba dbat na spravne prisatie a vediet, ci babo na prsniku efektivne pije, pripadne, ak mas momentalne naozaj menej mliecka, ako potrebuje, prestriedat za 1 dojcenie viackrat prsniky. ak je leniva tahat, treba stlacat prsnik, dojcit v gravitacnych polohach. pozri si clanky na tej stranke, co ti dala strapco

bubelko
5. jún 2011

@nevesta moze byt, je to vyse roka, uz si fakt ten nazov napamatam, len viem, ze som mohla v pohode dojcit. a tiez som brala este iny liek na teplotu s protizapalovym ucinkom - mefenacid. ten este mam v lekarnicke - preto to meno viem. 😉

zuzkat1
5. jún 2011

@nevesta zinat je super... ja som ho mala aj pri zapale prsnika aj pri angine a do 24hodin som sa citila o 100% lepsie, tusim ze aj deti mozu zinat, pocas kojenia ho mozes na 100%

strapco13
5. jún 2011

@radlinka urcite mozes kojit...aj napriek bacilu a navyse beries ATB, cize babo je chranene aj tvojim mlieckom aj ATB
a co sa tyka bacilov..pokial si pred kazdym kojenim nenamacas prsia do vriacej vody a do sava..tak je vzdy na nich nejaky bacil 😉 babo sa tym imunizuje..a su to tvoje bacily na ne je zvyknute uz 😉

strapco13
5. jún 2011

@yjahodka suhlasim s tym co napisla @prsky
plus ..ako cika a kaka? ak ma dostatok mokrych a pokakanych plienok taka papa mliecka dost a to mykanie hlavickou bude mat inu pricinu

zuzkaro
6. jún 2011

baby mozem sa opytat? aj vase drobce v noci papaju kazde 1,5-2 hodinky? my sme pred drobcovou operaciou papavali najskor po5 hodinach a potom po troch ale po operacii, ktoru mal uz pred 2 mesiacmi papavama aj v noci uz po 1,5 - 2 hodinach a cez den tak isto. Cez den mi to je jedno ale v noci by som radsej dojcila trosku menej casto ;) inak vacsinou papava len z jedneho prska, z druheho mu uz akosi netreba, len pred vecernym spankom vypije oba a v tedy spi asi 3 hodinky. Diky za rady :D

prsky
6. jún 2011

@zuzkaro moja dcerka papavala v tom intervale, ako pises, este ako 2rocna. v literature sa pise, ze by malo pomoct efektivne dojcenie cez den alebo od cca 16tej do ulozenia spinkat, ale nie vzdy to pomoze..utechou ti ale moze byt, ze sa to zvykne u deti menit..mozno teraz pyta aj v noci preto, ze je dost teplo. ak sa to nezmeni, bud to vydrzis (ja s tym problem nemam, bo babo spi so mnou a dojcim ani neviem kolkokrat za noc, lebo pri tom spim), alebo naucis dietatko, ze v noci sa nepije - ale to je fajn zacat az okolo roka, i ked su odbornici (prekopova, gina ford), ktori tak odporucaju spravit od 6m - zalezi od tvojho vnutorneho citenia

zuzkaro
6. jún 2011

@prsky vsak ani ja to az ako veelmi velky problem necitim, aj ked drobcek spi vo svojej postielke ale je hned pri nasej posteli a tak ho len potiahnem k sebe blizsie a uz je :D a ak sa mozem opytat kde sa daju zohnat tie clanky(alebo knihy) od tych autorov co si spominala? teraz mame 5 mesiacov tak mozno precitam a vyskusam, sak uvidime 🙂 a diky za povzbudenie :D

pami27
6. jún 2011

Ahojte dievčatá, potrebovala by som poradiť. Mám 9 týždňového syna a neustále riešim problém s nedostatkom mlieka. Cez deň kojím každú hodinku, hodinku a pol už asi mesiac (v noci iba 1x - 2x). Pri kojení 1x striedam prsníky, pijem čaje na kojenie, fyzicky ťažko nepracujem a stále to nie je ono. Cez deň ešte ako tak, ale večer už som viac krát uvažovala o príkrmoch. Fakt neviem, čo by som mohla ešte spraviť aby sa mi produkcia zvýšila.

prsky
6. jún 2011

@zuzkaro prekopova: http://www.gorila.sk/product/188917 gina ford po anglicky http://www.gorila.sk/product/332945 (alebo na amazone ci v nejakom online antikvariate najdes aj ine od nej) a mozem este odporucit tracy hogg (tiez po en) http://www.gorila.sk/product/331835
zhrnutie najdes tu (nefunguju odkazy v menu, tak ti to nalepim vsetko): http://www.koliska.sk/Spanok_Gina/Nespravne.htm http://www.koliska.sk/Spanok_Gina/Ako.htm http://www.koliska.sk/Spanok_Gina/rezim.htm
zhrnutie tracy hogg som nikde nenasla, ta je mi blizsia...z prekopovej sa mi tiez pacia niektore myslienky ..ono si treba asi vsetko upravit podla seba ... ja zatial uspavam aj malu, do puberty to urcite nepotrva, tak si uzivam 🙂

prsky
6. jún 2011

@pami27 z tvojho prispevku mam skor pocit, ze mliecko produkujes presne podla spotreby tvojho babatka..vecer totiz kazda mamina (okrem mamin s velkou nadprodukciou) mapocit, ze mliecko nestaci..babatka byvaju totiz nepokojne a nam sa zda, ze su hladne, oni vsak zvycajne potrebuju pokoj a velakrat im staci tesny kontakt s maminou alebo tatinom (http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko... ).
ak mas ale predsa malo mliecka, treba sa sustredit na spravnu techniku dojcenia..viac o tom, ako na to, najdes tu: http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...
pre pokoj duse by som si na tvojom mieste zavolala laktacnu poradkynu, pripadne sa s nou stretla aj tam, kam je ochotna prist (niektore mavaju poradne v MC), porozpravala sa s nou, ukazala jej, ako sa dojcime

soldi
7. jún 2011

@strapco13
@bubelko

ahojte, neviem,ci si ma pamatate, radili ste mi par tyzdnov dozadu- mala som problemy so zapalmi, kvoli kojeniu cez klobuciky. aj na vas popud som kontaktovala LP z mamily a po dvoch tyzdnoch odsavania a krmenia cez cievku sa maly naucil krasne sat priamo z prsnika. dakujem za vase rady a podporu 🙂