Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
1. sep 2010

@busni ja ti rozumiem, tiez som mala take pocity 😖 ja som davala rovno neuvarene ale osupane ovocie (nemusi to ale klapnut hned na prvykrat, ponukaj a uvidis, co to spravi, ale je sanca, ze ju zaujme to, co ma v ruke a este to aj chuti). inak nasa mala zje najviac zasadne na navsteve a od kamosky, ktora ma rovnako staru dcerku vzdy zje aj veci, co doma nie 😕 ma tam skratka inu motivaciu. kedze ti aspon trochu oblizne lyzicku a potom sa dokrmi MM, nemusis si robit starosti. kazde babo je ine. mozno bude raz jest tolko, ze ti to az mile nebude 😉
hlavne ju nenutte papat, moze to mat opacny efekt (ale to asi vies). cim bude pohyblivejsia a vnimavejsia, zacne sa aj viac zaujimat o jedlo (hlavne to, co mate vy na tanieri 😀 - u nas je teraz taka faza, ze aj ked ma na svojom tanieriku to iste, co my, tak sa nacahuje do nasich tanierov a odtial papa - nam to neprekaza, sme radi, ze zje o cosi viac a dufam, ze to nebude robit cely zivot 😉 )

zuzkat1
2. sep 2010

@busni moja zje niekedy len par lyziciek a niekedy ani to nie, rovno odmietne a tak ju len nakojim...nasa dr povedala ze to vobec nevadi, ze nech je co a kolko chce hlavne ze pribera a je kojena, ze ju vobec nemam nutit...

zuzkat1
2. sep 2010

@busni napriklad moja ani ovocia nezje viac🙂 ale mozno tvojej zachuti, nerob si z toho hlavu od hladu neumrie, ved kojis🙂 takze pohoda, ona sa rozpapa.. ja ju vobec nenutim aj ked papa fakt ako sa jej zachce... ako som uz pisala obcas par lyziciek, niekdy nic a niekedy 50ml (ale to musi byt fakt hladna-napr.hned po navrate z prechadzky) a aj tak sa potom este hrabe na prsnik.... ale zistila som ze slivkova vyziva jej chuti, z tej zjedla polovicu toho poharika 🙂 takze aj tvoja si najde nieco pre seba🙂 neboj o nic neprichadza, ved cely zivot bude jest tieto veci🙂 a v mojom okoli su tiez sami jedaci, a ked ich maminy pocuju kolko spapa moja tak sa za hlavu chytaju a aj moja rodina stale ze chuda dieta hladuje😀 netreba to pocuvat , kazde dieta je ine🙂

majkaa
2. sep 2010

ahojte, nevieme si uz rady. Nas malinky je krasne a dobrucke dietatko okrem noci. Cez den sa vie krasne vyhrat sam, spinka 3x denn asi po 30min. a lahucko zaspi, ale ked je uz vecer tak nie a nie zaspat, popri tom je strasne unaveny. Uz ma dolne zubky 2 a idu mu horne dva. Davame masticku, ale zjavne nepomaha. Myslite si, ze je to zubkami aj ked cez den ani muk. Mate skusenosti s nurofenom pre deticky?

zuzkat1
2. sep 2010

@majkaa mojej vyslii dolne zuby ani neviem ako a teraz idu horne podobne stylom.. v noci sa mi budi aj 6x a nie kvoli zubom..jednoducho chce prsnik... nie celkom chapem tvoj problem.. je to len to zaspavanie?alebo aj budenie sa? moja velmi tazko zaspava ked je velmi unavena,vtedy sa trapime aj hodinu...

atrami
2. sep 2010

@busni , moje mladšie deti boli kojené a nabehnúť na tuhú stravu bol des. Začínali sme dokonca od 5. mesiaca. Prostrednému už mlieko nestačilo a najmladší mal silný reflux. Prvú dávku celú cca 150 g zjedli v 8. mesiaci. Často som 5 dní len kojila a začínala odznova. Obaja sa chytili na zelené-jeden brokolica, druhý špenát
Teraz jedia všetko a pri vete:,,som hladný" mi stoja vlasy lebo jedia vkuse 😀 U nás to pediatrička nejako tragicky neriešila.Chce to trpezlivosť a nedať sa ovplyvniť. Prostredný syn do 2. rokov nejedol mäso,nič mu nechýbalo.

majkaa
2. sep 2010

zuzka praveze predtym nam spinkaval uz celu noc a teraz sa proste zobudi a place a to spi medzi nami. Ja len chcem vediet ci mate skusenosti s detskym nurofenom.

nany100
2. sep 2010

@majkaa my sme dali asi 3x lebo som videla, že je aj cez deň iná, umrnčaná, upišťaná a ručičku stále v ústach, čo inak nerobí...tak som vedela, že v noci by bola non-stop hore...po Nurofene spala dobre...ale ozaj som ho dala výnimočne, nie som zástanca brania liekov, len keď je to nevyhnutné 😉

busni
2. sep 2010

@zuzkat1 @prsky ahojte no dnes to zas bola len 1 lyzicka mrkvy s cukinou ale skusila som jej za tym dat stvrtku osupaneho jablka do ruky - z toho bola nadsena, cuckala a snazila sa dasnami odhryznut, sice jablko bolo vsade ale mala z toho radost. potom sa zacala hnevat lebo si to nevedela chytit, tak jej to chytila ja, vrhla sa na to a zjedla viac ako polovicu tej stvrtky 😉 😉
tak sme s mm usudili, ze zajtra dostane do ruky uvarenu mrkvu a bude. (aspon budem kazdy den umyvat stol a podlahu 😀 ) tusim sa tento system krmenia vola aj nejako specialne a vyuziva sa hlavne v amerike, sa mi zda ze sa tu uz niekto na to pytal.
dakujem za povzbudenia 🙂 prestanem to riesit a na otazky kamosiek "ako papame" poviem, ze super zazitkovo 😅

busni
2. sep 2010

@atrami vdaka, a hlavne za tu infosku o mase, lebo mna pedka trochu nastrasila.... asi zvazim ci ju nezmenim, lebo takto vzdy ked k nej idem cakam co bude....

prsky
2. sep 2010

@busni to je spravny pristup...vidis, nasli ste, co vasej malej vyhovuje 🙂 aspon si hned aj motoriku cvici 😀

strapco13
2. sep 2010

@busni asi hladas tuto temu
https://www.modrykonik.sk/forum/tema/baby-led-w...
ja nad tym uvazujem..ale len ako dat mu ochutnavat, aby sa naucil jest sam, lebo Matej papa fakt super, ale az ked bude mat aj horne zuby, lebo este nevie si odkusovat..skusala som

strapco13
2. sep 2010

vejula..to vyzera na zlcnik alebo zapal zaludka, ak mas, teraz sorry za opis vo zvratkoch zvyska natraveneho jedla..tak moze ist aj o zuzenie dvanastornika
skus si dat Costi...aj ti to ukludni zaludok /ak sa zlepsi stav, tak tu bol pes zakopany/..a navyse podpori laktaciu 😉

zuzkat1
2. sep 2010

@busni moja dnes zjedla asi 4 lyzicky maska z cuketou a zemiacikom🙂 a na olovrant zjedla asi 15lyziciek bananu a jednu sunarku🙂
to je super ze jej chuti obhryzat🙂 apon tak ti nieco spapa... moja toho ani tak vela nepoje🙂

inak baby..ma uz 7 a pol mesiaca a nedavam jej pit nic len mliecko... nechce ine a ja to nesilim..vadi to?mne to nevadi,len ci to nie je chyba🙂

strapco13
2. sep 2010

@zuzkat1 nevadi...my sa len teraz ucime pit 😉 ale mliecko je aj tak naj 😵 😵 😵

elinka27
2. sep 2010

@prsky ja viem,ze to automaticky nemusi byt od hladu,len ona ked je taka nekludna tak sa len nosime a cicikame a to neviem kedy mam potom odsavat,okrem toho nemam len ju 😖 ona je potom unavena nechce sa prisat aj ked uz by mala jest, a tak ju potom nakoniec musim dokrmit, v praxi to vyzera tak,ze 1x za den ju dokrmim inak sa kojime.Ked ja som uz potom z toho aj nestastna,ze ju dokrmujem,aj ked mojim mliekom ale predsa.

strapco13
2. sep 2010

@elinka27 a skusala si nejaky nisic, satku?...skor by sa ti ukludnila a ty by si mala ruky volne

nanula1108
2. sep 2010

@latvia dakujem velmi pekne za rady. dnes sa mi podarilo, samozrejme po znamosti, vybavit operaciu. idem hned v pondelok rano nastupujem do ilavy. mam strasny strach, odsavacku beriem zo sebou, nech to uz dopadne akokolvek, urobim preto vsetko co bude v mojich silach. drzte palceky.

elinka27
2. sep 2010

no nosic mam ale tam jej este hlavicka nedrzi dobre,ale skusam zohnat tu satku a uvidime.Mna skor trapi ze preco je po krmeni nekludna,lebo ona napriklad po krmeni zaspinka a po hodine sa zobudi,tak ja si myslim,ze asi malo jedla tak jej skusim dat, ona sice taha ale slabsie,tak neviem ci nerobim chybu, a potom je zasa prekrmena 🙄 napriklad ona dostane stikutku a nespi, je pri tom nekludna tak place, potom na chvilku zaspi a zasa place, ked si myslim ze spi tak ju ulozim a zasa place, ale v momente ked ju zoberiem na ruky tak zaspi 🙂 tak neviem, napadlo ma ci nema ten tichy reflux,ale co potom s tym?A dalsia vec, 3x sa mi dnes chuda tak pokakala ze som normale pocula ako jej skrvrka v brusku a ako to z nej ide 😒 Tak ma napadlo ci nebola nekludna kvoli tomu,ze ju brusko bolelo, vzdy sa vsak vykakala az po krmeni.

cicimon
2. sep 2010

neviem, ci nasledujucu otazku polozim do spravnej temy...
moja je ciste kojena a dnes mi bolo jednou znamou odporucene, nech ju uz zacnem navykat aj na vodu z flase, lebo ze ked prejde na prikrmy, ze nebude chciet pit vodu a bude mat malo tekutin - vraj MM nebude pokryvat potrebu tekutin.....je to tak? lebo moja z flasky este nepila (nepouzivame ziadne flasky ani cumle)

sunea
2. sep 2010

@cicimon malu velmi lahko naucis pit z normalneho pohara (dospelackeho) bez toho, aby spoznala flasku, uvidis.

sunea
2. sep 2010

@cicimon myslim teda od casu, odkedy budes davat prikrmy.

cicimon
2. sep 2010

@sunea na prikrmy ideme o mesiac.....celkom rada by som preskocila fazu flaska a presla rovno na nejaky poharik

cicimon
2. sep 2010

skor tu slo o to, ci ucit na vodu este pred zacatim prikrmov alebo nie...?

sunea
2. sep 2010

@cicimon myslim, ze ked je mala plne kojena, vodu naozaj nepotrebuje. Moj maly, kym bol kojeny (ale bol sucasne aj na UM) a papal prikrmy, nepil vodu takmer vobec, fakt minimum z pohara. Ale ked uz kojeny nebol, tak zacal pit krasne a teraz pije ako duha 🙂

strapco13
2. sep 2010

@cicimon kojenie dieta vodu nepotrebuje..a pred 6.mesiacom uz duplom nie..mliecko pokryje vsetku potrebu tekutin..a inak je uplne jedno ci sa budete trapit pit vodu teraz alebo potom z toho pohladu..nas aj ked sa naucil potiahnut /co mu chlapovi trvalo/..tak aj tak vyplul 🙄 😀 ..cize sa teraz urcite tymto netrap..pokial mate dost pocikanych a pokakanych plienok, tak na zbytocne dopovanie inymi tekutinami zabudni
my sme sa teraz naucili pit z avent poharika so sosacikom

@elinka27 ja si nepamatam na hodinovy spanok mojho drobca ked bol maly..on spal maximalne polhodinu v kuse..to teraz mi spi niekedy uz aj hodku a pol
ked ju nakojis..davas ju odgrgava?..lebo kojene dieta vacsinou nepotrebuje odgrgnut a pokusy o odgrgnutie narusia spanok..ale su napr deti, ktore si odgrgnut musia /napr my/...lebo inak ich to zo spanku to grgnutie preberie
skus, ci ti nepomoze clanok http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

janka256
2. sep 2010

ahojte budete vediet poradit aj mne? moja najmensia bola plne kojena 7 tyzdnov ale vraj priberala malo cca 400g za necely mesiac tak mi doktorka kazala prikrmovat takze teraz pije aj moje mliecko aj ked ho mam cim dalej tym menej aj flasu .robim to tak ze najprv nakojim z obidvoch prsnikov kolko chce a potom dokrmim . ale furt nechapem preco ked kojim tak pije tak nepokojne odtahuje sa od didky a potom zasa pricucne ale ona tak pije od narodenia lenze po nakojeni bola spokojna celkom aj mi spala cele noci kdezto pri UM sa mi budi a je aj nepokojna dost 😝 pri starsej dcerke som taketo problemy nemala vobec a bola plne kojena 18 mesiacov som z toho nestastna a to som si myslela ze mi kojenie pojde a potiahnem aspon do 2 rokov ☹

cicimon
2. sep 2010

@strapco13 dik, ja si tiez myslim, ze momentalne ma vody dost a ked prejdeme na prikrmy, tak to bude tiez v poho

strapco13
2. sep 2010

@janka256 v prvomrade zrus UM..malu si prikladaj casto, kedy chce..kludne aj kazdu hodku, potom si skus, aj naprazdno odsat prsnik..das signal telu, ze treba viac
to ze sa odtahuje..moze jej vadit tok mliecka..bud silny..vtedy priskrt noznocovym uchopom ..alebo slaby..tu pomoze stlacanie prsnika
lepsie to je popisane v tychto clankoch...prestuduj si ich, urcite pomozu...cela ta stranka je venovana kojeniu a problemom s kojenim
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/
http://dojcenie.wordpress.com/category/preco-nie/
neboj da sa este stale prejst na plne kojenie..len treba trochu viac sil na to...hlavne kvoli tomu, ze mas este 2 male deti

prsky
2. sep 2010

@janka256 podla mna sa odtrha preto, ze z prsnika ide mliecko pomalsie a nie takym prudom ako z flase. ked bola novorodenec, tak jej tiez mohol vadit prud mliecka - zrejme bol rychlejsi ako dokazala vtedy zvladnut. caste budenie sa nie je o nasyteni, je to skor o psychike (babo si v plytkej faze spanku kontroluje okolie a ked nie je vsetko tak, ako ma byt, zobudi sa). 400ml za necely mesiac je uplne v pohode. nerozmyslala si nad tym, prejst zasa na uplne dojcenie? lebo ak mala prospieva (aj ked nepribera uplne podla tabuliek), ma dost pocikanych plienok a je spokojna (tym nemyslim, ze nikdy neplace, vela spi a pod), tak dokrmovat UM je podla mna zbytocne. problem akurat moze byt, ze sa ti upravila tvorba mliecka podla aktualnej spotreby, cize je ho menej ako prave potrebuje, ale to by sa spravnym dojcenim upravilo. mozno ti pomoze clanok: http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/04/ako-pr...
pri dojceni skus stlacanie prsnika, mohlo by ti pomoct: http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...