Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

zuzkat1
8. sep 2010

@bambulka333 akoze hnacka? kaka ti velakrat za den take vodove?lebo pokial viem tak hnacka nie je vtedy ak je to raz za den... proste ma riedku stolicu...podla najnovsich vyskumov, aspon co som citala, vraj strava maminy neovplyvnuje babo,ale z vlastnej skusenosti viem ze to pravda nie je... moja reagovala do troch mesiacov citlivo na to co som jedla, ale nie na vsetko...skus odsledovat co si v ten den jedla a skus to obmedzit ak si myslis ze to bolo tym.. mne na bolesti bruska pomohol caj pre dojciace matky, pila som 3x denne... a u nas to teda bolo o inom🙂 moja sa o 1nej zobudila a plakala 2-3 hodiny vkuse.... potom trosku poprdkala a zaspala na prsniku uplne vysilena...tretim mesiacom akoby utalo... odvtedy nevieme co je to bolest bruska... my sme pouzivali aj kvapky sab simplex,ale ja som davala len 2x denne (v letaku pise ze pred kazdym kojenim,to mi prislo prehnane) ... vraj sa to vola trojmesacna kolika a je to uplne bezna vec u babatiek...neboj vyrastie z toho...ale ak mas fakt pocit ze je to predsa len hnacka, tak topovedz dr podla mna, lebo to moze byt aj hocico ine...

zuzkat1
8. sep 2010

@vejula na urieknutie neverim🙂 ale moja mama ano a vraj vtedy treba pretriet tvaricku plienkou...🙂 inak u nas je toto normalne, moja nevydrzi ani sekundu sama... stale ju treba zabavat vtedy je spokojna,alebo minimalne byt pri nej ked sa hra..jednoducho ked je hore tak potrebuje pri sebe niekoho staleinak place a postupne prechadza do vresku akoby ju z koze drali...ale ked to u vas nie je normalne tak si myslim tiez ze zubky, najma ked ma opuchnute dasienka... napr. ja s tym nemam skusenost,lebo mame 4 zuby ani neviem ako🙂 klop klop

bambulka333
8. sep 2010

zuzka, rano je to fakt brutal hnacka, cez den take vodovejsie, ale nie uplne voda....koliky to asi nie su, neplace cez den ani vecer nejak extremne, poprdkava si a stolicu ma 4x za den.....len ma trapi, ze nad ranom fakt brutalne vzdycha a ochka zo sna a potom ta hrozna hnacka ☹ tak snad z toho vyrastie....

zuzkat1
8. sep 2010

@bambulka333 babatko ma mat taku riedku prazenicku, to ze kaka 4x je v pohode... kojene moze aj 10x za den (aj moja mala obdobie ked bola stale kakana) ked pojdes k dr tak spomen teda aj hnacku v noci,ale ja si myslim ako ti aj nevesta pisala ze fakt len prdiky a s tym vyjde aj stolica... no verim ze je to blbe pocuvat ako ho trapi brusko ale urcite z toho vyrastie.. ja ked som tu moju drzala 2-3 hodiny placuc (no skor by som mala pouzit vrieskajuc lebo ona bola ako sirena) tak som myslela ze zosaliem ze toto snad nikdy neprestane a hrozne som ju lutovala,ale preslo to...a inak babo sa velmi rychlo meni... taketo noci sme mali asi do 6tich tyzdnov potom zacala v noci spavat ale preplakala cely den... a teraz je uz v pohode, obcas ma horsie prdiky to vidim ze sa chuda velmi snazi najma ked zje nieco co naduva, ale uz neplace,len tak mrnka a chce ist na prso, to jej pomaha, mliecko ju "prezenie"

jaruska8
8. sep 2010

@lulusha No, je to strašný pocit, keď plačká a ja mám len výčitky svedomia, že čo som zase pojedla. 😒 😒 😒 😒 Sab simplex dávam po jedle alebo medzi jedlom, keď spustí plač, najmä večer. A aj naša najnovšie kaká pri jedle, jaj je to podarený pohľad ako tlačí, zlatíčko. 😉

pipussa
8. sep 2010

kocky
ked moj maly papa z flasky, strasne sa mrvi, otaca, prehyna, vrti.. obzera...
preco.......
neviete...

strapco13
8. sep 2010

@pipussa lebo je zvedavy 😉 ..a flaska nie je taka zaujimava ako prsko, je chladna, tvrda, vobec sa s nou neda mojkat, neusmieva sa na neho, nehladka ho..tak preco by sa mal o nu zaujimat 😉

pipussa
8. sep 2010

@strapco13
no,ale inak sa neda 🙂
ale vazne.......preco...

strapco13
8. sep 2010

@pipussa je nervozny ked to robi?..ak ano..mozno ho prekrmujes a netreba mu tolko

pipussa
8. sep 2010

a este ma dotaz
beriem tabletky horcik-zinok-vapnik
a prehana ma z toho
nemoze to mat aj ucinok na maleho / davam mu 1 davku denne mojho mlieka, viac nemam /

strapco13
8. sep 2010

@pipussa to nemyslim...a robi to pri flaske s UM alebo s MM?

elinka27
8. sep 2010

ahojte, chcem sa opytat nestiham moc odsavat,ale mala je skokojna, a ked ju neboli brusko tak spinka.Snazim sa zvysit tvorbu mlieka cajmi a homeopatikami na tvorbu mlieka.Ked mam cas hlavne v noci a je klud tak odsavam.Ale nie po kazdom krmeni.Zinka papa skoro 1,5-2hodiny pravidelne aj v noci, ale sem-tam sa stane ze si pospi aj dlhsie, tak vtedy citim ked sa uz blizi ten interval kedy ma papat take stipkanie v prsnikoch,to je asi dobre nie?To sa mi vlastne pripravilo mlieko a podla toho viem ze by uz mala jest.A co sa odsavania tyka neodsajem nikdy viac ako 20-30ml po krmeni, to znamena ze mam malo mlieka?Co ak sa zvysi jej potreba a bude pytat viac mlieka,ako mam potom postupovat?

pipussa
8. sep 2010

@strapco13 davam mu papat len ked si pyta...
asi kazde 3 hodiny a to si pyta tak, ze reve, pokial mu nedam...
a pije 6x 150 ml, co je v norme, ked ma 3,5 mesiaca
niekedy sa meta, ked mu treba kakat, alebo prdi...
ale inokedy...
robi to stale...
musim mu vziat flasku a potom sa na chvilu skludni... a za chvilu zase vymysla...

pipussa
8. sep 2010

@strapco13
on to robi pri kazdej flaske
jedine v noci o 05hodine to nerobi
ale uz rano ano...
asi to fakt bude tym, ze vymysla...
co myslis ???

strapco13
8. sep 2010

@elinka27 nemas malo mlieka..len to znamena, ze patris medzi zeny, co sa im neda odsavat a nvyse po krmeni je to super..znamena to, ze mas mliecka akurat pre nu..a este cosi navyse 😉 ..keby si mala velmi nadprodukciu, tak mala sa nedostane k zadnemu mliecku
ak sa jej zvysi potreba, tak ju proste budes prikladat castejsie, ona viac potaha aj ten zvysok, co Ty este odsajes/ a za par dni prsia zistia, ze treba viac mlieka a budu viac produkovat - v podstate nemusis robit nic ine ako doteraz, len sa riadit potrebami malej

strapco13
8. sep 2010

@pipussa to bude tym, ze vymysla..mi sme mali v tom obdobi ranne kojenie take, ze takto vymysla..asi kontroloval, ci sa nieco v izbe zmenilo...prejde ho to..hlavne si to nevsimaj, moj maly, cim viac mi to vadilo, tym viac vymyslal
proste je zacin vni,mat svet, a nechce sa mu stracat cas jedenim

pipussa
8. sep 2010

@strapco13
no, ved to 🙂

strapco13
8. sep 2010

@pipussa tak sa tym netrap 😉

lulusha
8. sep 2010

@elinka27 a preco vlastne musis odsavat? ja iba krmim z prsnikov, to je vsetko...odsala som mozno parkrat, ked sa mi zdalo, ze este je prsnik tvrdy... ale inac nie...davas si do zasoby?

ivv
8. sep 2010

ahojte zienky,
viem ze toto je diskusia o dojceni, ved som sem uz parkrat pisala. aj minule, ze mala mi odmieta rano prsnik a prvykrat pila az po piatich hodinach, ale som sa potom dlhsie na net nedostala, tak koniec diskusie.. 😒
chcem sa vsak opytat, ak mi mozete poradit, tie co uz deticky prikrmujete.. mala mi v noci pije tak dva-tri krat, cez den papame na desiatu jogurt, obed kedze zeleninu nechce tak davam kasu, resp. ovocie s piskotami, olovrant ovocie a na vecer kasu.. pomedzi to este kojim. niekedy za cely den dva-tri krat. nie je to malo? alebo papa vela prikrmov? objemovo toho vela nezje, max patdesiat-osemdesiat ml kazdy prikrm, niekedy ani to nie. ja mam ale obavu, ci ma dost mliecka.. kolko take babo (bude mat o tyzden osem mesiacov) ma vypit mlieka, aby malo dostatok vsetkych zivin? niekedy sa mi tiez stane, ze nechce prsnik, tak ju musim kojit postojacky! aby nieco vypila, lebo ine tekutiny ako mm jej zatial nedavam 😅
dakujem velmi pekne 🙂
a este..ak mi viete poradit.. ako ju naucit papat zeleninu? isli sme vzorovo mrkva, zemiak, cuketa, hrasok, potom masko.. asi dva tyzdne, potom sekla a ked jej skusim dat zeleninu tak ju napina na vracanie.. dr. povedala, aby som spravila pauzu dva tyzdne, lenze to uz bude co nevidiet a dnes som skusila dat sladky zemiak s maslom a tiez ju naplo.. najskor sme mixovali, potom iba roztlacali vidlickou, hustejsie, redsie.. nic. na ovocie, kasu, biely jogurt krasne otvara pusu.. mne ta zelenina pride fajn, sladka, viac ako to kysle ovocie ci jogurt.. a aj tak ju nechce.. 😒

strapco13
8. sep 2010

@ivv podla mna si to s prikrmami zobrala trosku zhurta 😅
ja som dala kazdy mesiac novy chod..cize v 7 mesiaci sme mali len obed zeleninu s maskom, v 8 mesiaci som pridala desiatu ovocie, v 9 mesiaci olovrant ovocie a desiatu som dala jogurt s ovocim, v 10 meisaci som dala kasu na veceru a teraz pridam ranajky..plus sa kojime kedy drobec chce
u teba si podla mna nezvyklo este na chut zeleniny a uz dostalo sladsie - ovocie, piskotu, kasu...jasne, ze zeleninku odmieta
moj sa cez den vacsinou chce kojit tak ze mi obkrocmo sedi na nohe, jedine pred spanim sa mi pekne ulozi do narucia, takze aka poloha jej vyhovuje, v takej koj

izabelkak
8. sep 2010

@elinka27 takže už sa vám darí? to je super.... popravde ja som nikdy nič neodsala, a kojím dodnes, vlastne odsala som len prvý mesiac a ca. tolko čo píšeš Ty nikdy nie viac.... a ani som od 2 mes. malej nepotrebovala tampony koli vytekajúcemu mlieku...
to štipkanie je možno skor spúšťací reflex? cítila som to ak sa interval medzi kojením predlžil a najčastejšie ak som sa napr. ohla dole a pri opatovnom zdvihnutí hore mi behali mravce v prsníku - to sa už spúšťa mliečko....

je super že sa tak pekne kojíte, hlavne byť v klídku a ani nemať doma UM.... ja som nikdy nemala veru.... a predstava že by som mala malej zarobiť čosik z prášku a dať jej to mi prišla strašne zvláštna, desivá, ako som tak bola zvyknutá že má len cici, bála som sa čo i len predstaviť že by som jej mala dať niečo iné.... 😝

ivv
8. sep 2010

@strapco13 no..ja som posledne dni tiez nadobudla ten dojem.. lenze mne doktorka uz od stvrteho mesiaca trubila aby som davala na noc kasu.. vydrzala som do pat a pol.. potom som zaradila obed - zeleninu a ked mi to zacala odmietat tak som namiesto toho dala doobeda jogurt a poobede ovocie - inak kupujem dm vyzivy a tie su bez cukru, take kyslejsie.. to uz aj ta zelenina je sladsia..
kurnik.. co mam teraz robit? mam nieco vysadit? co z toho?

ivv
8. sep 2010

@ivv tak som sa tesila, ako bude papat polievky, masko, zemiacik a asi som to po..kakala, ze? 😠 ale ona tu zeleninu odmietla skor ako dostala to co teraz papa..

strapco13
8. sep 2010

@ivv no na tvojom mieste by som davala len na obed zeleninku s maskom..znovu pomalicky, aby si navykla, nenutit a kedze uz mate pomaly 8 mesiacov..tak bud jedno ovocie alebo tu vecernu kasu..a ostatne jedla kojit + kojit na poziadanie
ja mu striedam kupovane ovocne vyzivky a cerstve ovocie alebo dma urobenu vyzivku, teraz davam kupovane, lebo malemu idu zubky a odmieta mi niektore cerstve ovocie, lebo ho to asi stipe..moj krpec je zrutik..a ked uz on place pri jedle a nechce, tak sa urcite nieco deje

annag
8. sep 2010

@lulusha

niekedy sa chce deťom pri dojčení kakať, pukať, a preto sa hnevajú i na plnom prsníku. A niekedy to býva reakcia na tok mliečka. Kedže mám málo informácií, chcela som vedieť, či by sa na druhom prsníku upokojil, či by ho opäť pekne povedzme 5 minút pil a po 5 minútach by sa hnev zopakoval . ... ale podľa opisu to bude najskôr potreba pukať, čo vlastne ani netreba riešiť, je fajn bábätku dojčenie umožniť, čím mu v takej chvíli vlastne pomôžeme dostať plyny, stolicu vonku. Dôležité je dobre vyprázdňovať prsník .

annag
8. sep 2010

@takyna - ak to bolo v stolici, mohlo by ísť i o podráždené črievko, čo sa môže stať, ak by bábätko zareagovalo napr. na nejaký alergén, ktorý sa v mliečku objavil z Tvojej stravy

annag
8. sep 2010

@bambulka333 - možno pije v noci z veľmi preplneného prsníka , ktorý dobre nevyprázdni, laktóza sa horšie strávi a preto vznikne takéto stolica - sú prsníky v noci naliate?

krakulka
8. sep 2010

Ahojte, zdravim Annag, som rada, ze si spat. 😉
Chcem sa spyata, Andrejkovi dnes dr. zistil hranicne hodnoty zeleza. Robil komp. krvny obraz, pretoze ma podozrenie na selest na srdiecku, tak skor ako nas posle ku kardiologovi chcel vediet tieto vysledky. No potvrdili sa mu, ako predpokladal. Vraj sa stava, ze plne kojene deti mavaju nedostatok zeleza. Malemu predpise nejake kvapky, budeme obcas kvapkat. Chcem sa spytat, ci sa to stava, ci mozem ja nejako doplnit do svojho jedalnicka zelezo, ak ako ako, a ci sa to nasledne dostane do MM. Co mozem davat drobcovi jest, aby som u neho zvysili priamo hodnoty zeleza. Zatial papa len mrkvicku, cuketu a zemiacik. Andrejko je inak plne kojeny, je to strasne uzasne a som rada, ze po vsetkych utrapach kojim. Je to uzasne, priam zazracne. 😀

vejula
8. sep 2010

@annag jeeej ako rada ťa tu vidim 🙂 aj ked momentalne s kojenim problemi nemame 😉

skor som teraz na prašky lebo maly je strašne uplakany neviem čo chce... akoby ma už mal plne zuby normalne sa viac zabavi pri cudzich ludoch ako pri mne, ako by som ho už nudila... a k tomu ani nemusim byť nervozna. LEn mi plače a ked pride niekto novy tak sa mu začne škeriť potom vyzeram jak zla matka... a ku tomu sa idem roztrhať čo mu opičky robim somarinky s nim stvaram len aby bol ticho a on na mna takto betar jeden 😠