Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strapco13
11. sep 2010

@leelo napriek mojej mizernej anglictine som celkom pochopila

strapco13
11. sep 2010

@zfidorka islo o to, ze ja som mala mykozu na bradavkach, coze sa to prenieslo na neho a sice z toho nemal zabku v ustach ale dostalo sa mu to do traviaceho traktu a vyhadzal sa na zadocku..neboli to zapareniny..na rie to nezaberie
pomohlo...vyrazky zmizli..ale mal z toho zapchu 😅 ..po vysadeni preslo

zfidorka
11. sep 2010

@strapco13 ja som pochopila ze to neboli zapareniny... ja som mala tiez mykozu na bradavkach a mala mala vtedy tiez vyrazky na zadocku, dr. jej predpisala imazol... o tej biogaii som to pocula 1x, preto ma to zaujalo 🙂

strapco13
11. sep 2010

@zfidorka podla mna...imazol vylieci len tie vyrazky na zadku, ktore su len nasledkom premnozenia kandidy /plesne/ v traviacom trakte..a samotne premnozeie v creve nevylici..kdezto probiotika upravia crevnu floru a teda mnozstvo candidy v creve znizia a teda zmiznu aj vyrazky

annag
11. sep 2010

@strapco13

kravské mlieko sa odporúča najskôr po prvom roku života, ide najmä o to, aby do roka nebolo hlavnou zložkou pre bábätko, lebo by mu neposkytovalo dostatok niektorých živín a minerálov. takže teoreticky by ho mohlo i do roka ako doplnok , no je aj silný alergén, načo by to bolo dobré ....

po roku, pokiaľ papá dobre iné príkrmy (resp. je dojčené) môže plnotučné pasterizované mlieko. to z automatu pasterizované nie je, takže ho doma treba určite prevariť.

zfidorka
11. sep 2010

@strapco13 nedavno mala aj ona v ustockach zabku, uz to ma vyliecene, ale mohlo jej nieco ostat v crievkach, si myslim... mam doma biogaiu, zatial som jej ju nedavala, ale planujem, tak ak jej nieco ostalo v crievkach po tej plesni, mohlo by to pomoct, nie? lebo obcas sa jej objavia vyrazky v plienkovej oblasti...

aktak
11. sep 2010

!!!!!!

my mame zabku uz 2 mesiace (odkedy brala ATB) a kedze mala velke bolesti bruska a zle kakala tak sme boli na kramaroch na vytery a ma kvasinky aj v crievkach ☹ mame brat BioGaiu a davat Candibene do ustociek, ak sa to nezlepsi tak dalsie ATB 🙄

vejula
11. sep 2010

čavte kočky zda sa mi že maly tak pomenej cika stačia mu denne 3 max 4 plienky... v lete som chapala že sa poti teraz sa bojim... krmim stale na požiadania najnovšie už aj každu hodku a pol až dve lebo akosi častejšie si vyžaduje, ale aj tak rozmyšlam nad tou vodičkou resp. čajikom... no že by som mu skusila kupiť už ten detsky poharik, nie cez flašku... Myslite že je to dobry napad? S prikrmami počkam pekne do 6 mesiaca aj ked mam pocit že to mliečko mu už akosi ryxhlo vytravi. predsa je to už velky 5 mesačny chlap 😅

leelo
11. sep 2010

@vejula
je uplne zbytocne zacat teraz s cajikom/vodou, ked sa pekne dojcite. nic tym neziskas, ides proti svojej laktacii.
vravis, ze mu skor "vytravi". aku ma podla teba vyzivnu hodnotu caj? podla mna ziadnu 😉
len pekne dojci na poziadanie, intervaly neries. musis verit, ze dokazes maleho nakrmit vlastnym mlieckom. ked si neveris a podvedome hladas problem, tak sa moze mliecko horsie spustat. a takisto maly moze byt v rastovom spurte... okrem plienok je dolezita aj celkova spokojnost.
skus tie plienky sledovat dlhsi cas. mna napada - ochladilo sa, tak mozno maleho prilis naobliekavas a on sa poti ako v lete. to je len taky napad... 😅

kazdopadne, je tu uz annag, tak sa ti dostane kvalifikovanej rady. zatial si pozri toto:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/12/pitny-...

didi35
12. sep 2010

@annag mas vela skusenosti... Statisticky je velka pravdepodobnost, ze ked zena znova otehotnie, chut MM sa tak zmeni, ze sa dietatko samo odstavi? Maleho este dojcim, nechcem ho o mliecko pripravit, ale tuzim po dalsom mimi... tak preto sa pytam, dakujem

zuzkat1
12. sep 2010

@janka256 moja mala konstantnu zelenu stolicu niekolko mesiacov..bola taka zlto zelenkava, mne povedali ze to moze byt aj z toho ze pijem vela mlieka,alebo z hocicoho ineho..(neberies zelezo?) aj z toho ze pije viac predneho mlieka,ale jej to stacilo, nebola hladna a nepriberala vela..este stale nepribera vela... o tyzden ma 8 mesiacov a len teraz dosiahla dvojnasobok porodnej vahy... oblecenie nosime pre 3-6 mesacne a najdu sa aj kusy od 0-3 mesiacov... ja sa priklanam k babam co ti radia nedokrmovat...inak mozem sa opytat kde beries istotu ze je hladna..moja ked sa jedovala na prsnikoch na oboch tak to zvacsa znamenalo ze uz nechce...

magdal1
12. sep 2010

@vejula
@prsky
Repríza relácie Cesty nádeje bude v pondelok 13.9 o 10:35 a utorok 14:15 na Dvojke.
V archíve na webe sa ešte neobjavila.

prsky
12. sep 2010

@annag dakujem...jasne, dojcime sa ako dive dalej, pyta teraz stale, aj kazde 2 hodky vo dne v noci, takze som jej zacala vytvarat kojo rezim, ved uz je dost velka, lebo zo zaciatku aj s babatkom by to bolo asi na maslu 😉 inak gynekologicka sa ani nezaujimala, ci dojcim (asi sa jej to zdalo nepravdepodobne?) a ja som sa jej na nazor nepytala 😎

prsky
12. sep 2010

@magdal1 dakujem, u neockovacov relaciu celkom pochvalovali

prsky
12. sep 2010

@didi35 ja som tehu a nasa mala ma didu velmi rada, tak ju neodradila ani ina chut mliecka a slabsi tok. zalezi velmi na dietatku, ako velmi ma "didu" rado a ako velmi ju psychicky potrebuje. takze je to velmi indivindi - niektore deti sa odstavia, ine nie a niektore, ktore sa odstavili, sa po narodeni surodenca k dojceniu vratia.

janula.k
12. sep 2010

Ahojte, chcem sa opytat, dostala som po prvy krat menzes od porodu, dost silny. Syncek sa koji rovnako ako predtym, no mne sa zda, ze mam prazdenejsie prsia..ma menzes vplyv na tvorbu mlieka? A ked som uz dostala menzes, znamena to, ze mi nabehne normalny cyklus s ovulaciou a mozem znovu otehotniet? 🙂

vejula
12. sep 2010

@leelo vdaka za odpoved. inak maly je spokojny no len častejšie pyta, akože mne to nevadi, len rozmyšlam či to jeho organizmu stači... ale ako vraviš už nejdem riešiť proste budem kojiť a veriť že mu to stači 😅

@magdal1 vdaka

strapco13
12. sep 2010

@vejula my tiez mame tak 4 plienky do dna..teda pokial sa nepokaka prave do cistej 😠 😀 ..takze klud, vodu ani prikrmy neries..este je cas 😉

prsky
12. sep 2010

@janula.k otehotniet mozes aj ked dojcis a menzes nemas 🙂 teraz mozes mat cyklus trochu posahany (bud castejsie alebo menej casto), casom sa to upravi. a ano, mozes otehotniet. pocit prazdnych prsnikov moze byt, ak je dieta spokojne, ma dost pocikanych plienok, tak ma mliecka dost. ak by ho aj nahodou trochu ubudlo, tak si maly bude pytat castejsie a tvorba mliecka sa upravi.

janka256
12. sep 2010

@zuzkat1 mne povedala doktorka ze je urcite hladna ked tak malo pribera ale ona bola spokojna zato teraz ked jej davam aj nutrilon sa po napapani len kruti a nemoze zaspat 😒

akdarka
12. sep 2010

ahojte baby, chcem sa poradit ohladne jednej veci. po rade laktacnej musime zlepsovat prisatie - otvara malu pusinku. takze vzdy pekne dookola otvaram pusinku ak sa zosmykne na bradavku. on normalne cielene chce ist iba na bradavku a nervaci sa ked ho drzim a nechcem pustit zo spravneho prisatia a ja uz som nestastna lebo cele kojenie len sledujem pusinku a ci prehlta. nemal nikdy dudlik, flasku, prikrmujem cievkou. je to len zly navyk a chce to len trpezlivost? bude vediet niekedy pekne siroko otvarat pusu a zostat tak?mate skusenosti? v noci pekne papa - mliecko mi totiz tecie doslova z bradaviek ale cez den sa zvykneme trapit a niekedy musime prikrmit cievkou. beriem uz more milk plus, casto prikladam, odstriekavam a nie je to bohvieco cez den. v porodnici som nedostala ziadne rady a az doma som vyhladala laktacnu. a teraz sa trapime uz 3.tyzden - je tak, ze sa niekto trapi aj takto dlhsie kym sa rozkoji?

janka256
12. sep 2010

kocky na akej stranke ma annag dotaznik? potrebujem ho vyplnit 😔

janka256
12. sep 2010

@gabika7706 vdaka 🙂

annag
12. sep 2010

@didi35 - pri novom tehotenstve ide najmä o pokles tvorby mliečka, ktorý sa nedá výrazne ovplyvniť. Každopádne, určite je fajn ak mamička prsníky naďalej aktívne ponúka a často dojčí, no tak či tak k istému poklesu dôjde. Veľa detí to neodradí a v dojčení pokračujú. Presné štatistiky nie sú k dispozícii, ale tandemové dojčenie vo svete nie je a nikdy nebolo výnimočné, skôr naopak. Konieckoncov, často je tandemové dojčenie otázka prežitia detí v rozvojových krajinách. Držím palce 🙂

annag
12. sep 2010

@prsky tak držím palce, nech Vám to vydrží, potrebujeme vzory tandemových mamičiek 😅

annag
12. sep 2010

@akdarka

ale samozrejme, sú mamičky, čo sa trápia i dlhšie, niektoré musia z x príčin bojovať i viac mesiacov. Si si istá, že Tvoje bábätko nikdy nedostalo fľašu, ani jeden raz v pôrodnici? Bábätko si veľmi rýchlo zafixuje nesprávny návyk otvárať malú pusu. Začína sa to už v pôrodnici, veľa mamičiek nečaká na "veľkú pusu", bábätko si často z veľmi nepohodlnej polohy len tak samé naslepo chytá bradavku a zlý návyk si osvojí. Často sa zlé prisávanie fixuje, ak sa mamička bojí bábätko prikladať, ak má poranené bradavky, tak sa až hrozí predstavy ako si bábo zranenú bradavku vkladá celú do pusinky.

Veľmi veľa detí neotvára pusu dokorán, napriek tomu s takýmto mizerným prisatím dojčenie funguje i celé mesiace. Veľkou pusinkou vlastne umožňujeme bábätku prijímať ľahko veľa mliečka a zároveň znižujeme riziká, ktoré sa s nesprávnym prisávaním spájajú. Správne prisatie a v puse čo najväčšia časť dvorca je kľúč k úspešnému dojčeniu. My sa vlastne usilujeme prisávanie priviesť k dokonalosti, hoci nie vždy sa to úplne podarí.

Pri nácviku správneho prisávania treba postupovať veľmi obozretne, lebo niekedy snaha o dokonalosť spôsobí viac zla než osohu. Bábätko, ktoré pri dojčení plače, ktoré neustále z prsníka skladáme a nanovo prikladáme, alebo ho neustále odpájame, papá nakoniec ešte horšie, hltavo, dokonca môže prsník odmietnuť celkom a radšej si bude cmúľať palčeky. To isté platí o sledovaní páuz v brade, nemusíš byť posadnutá každým jedným hltom, bábätko si potrebuje i oddýchnuť, dojčenie, i keď problémové, musí nielen bábätku, ale i mamičke prinášať radosť a uspokojenie. To, či bábätko prijalo veľa mliečka vidíš i následne podľa jeho spokojnosti po dojčení. Ak Ti v noci mliečko vyteká z bradaviek, je to veľmi dobrý znak, Tvoje prsia produkujú veľa mliečka. Mlieko sa tvorí non stop, i počas práve prebiehajúceho dojčenia, i keď je pravda, že v noci sa ho tvorí o čosi viac. Problém cez deň je však určite daný i tým, že si nesmierne upätá na sledovanie dojčenia. Pocit, či bábätku tečie dosť mliečka, či ho dosť prehĺta, ako je prisaté, plač bábätka a jeho hnev .... to všetko spôsobuje, že sa oxytocínových impulzov, ktoré spúšťajú mliečko , objavuje cez deň pri dojčení menej. Preto musíš cez deň niekedy dokŕmiť. Naopak, v noci si už tak presvedčená o svojich schopnostiach, že dojčenie prebieha bez problémov. Bábätko má tendenciu skĺzať sa na bradavku najmä ak ide na prsník nepripravené, napr.je príliš hladné, lebo najskôr sa prebaľuje, váži....ak je rozrušené, uplakané. Takto môže reagovať i na pomalý tok mliečka , ktorý je spojený nielen s nízkou tvorbou mliečka, ale i, ako sme si už spomínali, so spúšťacím reflexom, ktorý je blokovaný stresom mamičky. Rovnako sa to stáva i v čase, keď bábätko nie je hladné, resp. je viac unavené že hladné.

nevidím Ťa dojčiť, nevidím, akým spôsobom naprávaš prisatie, ale ak si mala poradkyňu Mamily, tak zrejme robíš všetko správne. Možno Ti už chýba iba viac sebavedomia, že bábätko si už v tejto chvíli naplno schopná dojčiť. Možno celé to trápenie už pramení len zo stresu, ktorý si navzájom odovzdávate....

zuzkat1
13. sep 2010

@janka256 ja si myslim ze je prejedena teraz.... ja ti z vlastnej skusenosti hovorim ze dr nema vzdy pravdu (tym nechcem povedat ze ja ju mam) ale ja som zmenila lekara prave kvoli tomuto... mne tvrdil ze je hladna a ze ju musim viacej krmit (sice zatial iba mm) ze ju proste musim casto budit a nutit ju pit z oboch prsnikov 20 minut...dopadlo to tak ze mi mala prestala spavat a zacala vracat... zacali bolesti brucha a nakoniec dr zacal ze UM tak som povedala dovidenia a mam novu lekarku... moj cisto laicky nazor je ze nemoze byt hladna ked pribera.. ved ked je hladna tak z coho pribera?

zuzkat1
13. sep 2010

@janka256 samozrejme ze ja som len laik apisem len to co si myslim, annag ti poradi,ale je skoda davat UM ked babo pribera... a ked bola spokojna tak neverim ze je hladna..videla si uz spokojne hladne dieta?

janka256
13. sep 2010

@zuzkat1 no ved prave doktorka mi tvrdi ze su aj deti ktore su spokojne napriek tomu ze su hladne a ze mala potrebuje rozopchat trosku zaludok aby viac priberala . ☹