Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

leelo
17. aug 2010

@pipussa ahoj, nerozmyslala si, ze by si vratila maleho na prsnik? pomocou cievky so zasobnikom (suplementora) sa to da. zbavila by si sa odsavania a spolu s malickym by ste si uzivali vsetky vyhody dojcenia. aj ked by v zasobniku mal UM, nevypil by tolko ako z flase a zaroven by ti stimuloval bradavku. samozrejme, bolo by treba znovu ho naucit sa prisavat, kedze ma navyk na flasu, ale ani to nie je nemozne. pod dohladom skusenej lakt.poradkyne a za pomoci prostriedkov podporujucich laktaciu to vyzera asi takto:
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-...

prsky
17. aug 2010

@oacka male deticky maju maly zaludok, tak piju casto, z nasho pohladu sa nam zda, ze dojcime cely den. ono zalezi aj od toho, co na prsniku dieta robi. treba sa naucit rozlisit, ci pije, alebo "len" dudka. pozor, dojcenie nie je len prijimanie potravy 🙂. dojcenie je aj super uspavaci prostriedok, len to treba natrenovat - prsnik nevyberaj, ale pockaj, kym sam vypadne, resp. ked pocitis, ze ho nedrzi, tak ho pri vydychu jemne vytiahni (nie rukou, odtiahni sa kusocek) a nechaj bradavku este chvilu pri tvaricke - ked budes mat stastie, dietatko naprazdno podudka a si volna, ak nie, tak bradavku znova vezme - postup opakovat do uspesneho konca - casom to natrenujete a bude vam stacit zo 20min 😉
pocit prazdnych prsnikov neznamena, ze nemas mliecko. treba prestat vazit dieta a sledovat prsniky, to, ci babo pije a je napapane zistis podla toho, ze ma dostatocny pocet pocikanych plienok (6-8 naozaj tazkych plienok), ze je spokojne a kaka prazenicku (odchylky od prazenicky nemusia znamenat nic zle)
dojcata maju pit na poziadanie, neexistuje ten spravny interval.

pomozu ti clanky:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/11/o-dojc...

urcite na annaginej stranke najdes plno odpovedi na svoje otazky 😉

prsky
17. aug 2010

@oacka a pozor na nutrilon - prsniky funguju na zaklade dopyt-ponuka, cize cim menej dieta prikladas (a viac prikrmujes), tym menej mliecka sa tvori a naopak. radsej dojci aj cely den (nauc sa rozoznat, kedy pije a pripadne stlacaj prsnik - ako na to najdes na annaginej stranke)

oacka
17. aug 2010

@prsky ja rozoznám,že nepije,že len dudká, a to robí dosť často, zdá sa mi,že pije krátko, dobre pije len to predné mliečko, potom sa už zlostí alebo ťahá len občas to zadné,a zaspí, no ke´d ju dám dole z prsníka,tak sa zobudí a nechce spať. nemala by po dobrom napapaní zaspinkať a spať aj dve tri hoďky? ona má pocikanú plienku furt.
bojím sa toho nutrilonu jak čerta, ale keď vidím tie moje kvapkajúce mäkké prsdníky,tak mi je smutno...

michaelak.
17. aug 2010

@strapco13 lebo sa to neda nakojit malu tam kde som.Mam este jednu dceru a spolu chodime von a ona by pri mne neobsedela,kym tu mensiu nakojim. Ale priznavam,chyba bola ta flaska s vodou a aj to,ze som jej ponukla ten cumel.No ale keby som jej ten cumel nedala,tak je cely den na prsniku.A to sa proste neda. Ale dnes je to u nas lepsie!Jeden den bez flasky s vodou a uz sa to lepsi!Dakujem vam!

strapco13
17. aug 2010

@pipussa my sme tiez mali v 3 m 7 kg...a teraz v 9m ma skoro 10 kg....neboj potom ako sa zacne hybat prestane tak priberat 😉

strapco13
17. aug 2010

@michaela80 mlieko jej velmi strieka..to sme mali aj my..odtrhal sa od prska, predychaval to..velmi mi pomohlo, ked som kojila tak, ze som lahla na chrbat a maly mi lezal na brusku a tak pil..cize mliecko slo proti gravitacii a nestriekalo tak, noznicovy uchop je tiez dobry, len my sme ho nevedeli, lebo mam strasne ploche bradavky..a proste to neslo
ale tou polohou sa to spravilo, maly potom postupne zosilnel a zvôladal aj ten silny tok mliecka
a vypije dost..je rozdiel flaska UM a MM z prska...MM sa prisposobuje potrebam baba svojim zlozenim, a nie mnozstvom, u UM je to naopak..cim viac energie dieta potrebuje, tym viac UM treba dat... u kojenych dieti sa zmeni zlozenie MM, cize nemusi vypit objemovo viac, len to mliecko je proste bohatsie

strapco13
17. aug 2010

@oacka ked mas pocit, ze nepije zadne mliecko..tak jednak stlacaj prsnik pri kojeni ..nie hned od zaciatku, ale az ked mas pocit, ze sa chysta zaspavat..nieaz ked uz spi..to prijdes na to kedy
alebo davaj ten isty prsnik 2 x za sebou..nech ho vytiahne cely
o takom spanku, ze po nakojeni spat 2-3 hodky snivam este teraz..ale teraz uz niekedy potiahne 2x 2 hodky denne

prsky
17. aug 2010

@oacka ja obcas este stale nerozoznam, kedy moje dieta pije, ale ok...skus si precitat tie clanky, je to tam polopatisticky popisane, zbytocne by som sa opakovala 😉 a prestan sa bat a casto dojci, stlacaj prsnik, nech sa babo dostane k zadnemu mliecku, sleduj (ale nie prehnane) plienocky, konaj tak, ako citis, kasli na "mudre" rady okolia a uzivaj si..to je zaklad spokojneho materstva a spokojneho babatka 😉

jespera
17. aug 2010

Ahojte,
neviem ci som spravne ale skusim, mam 9 a pol mesacnu dcerku, kojim + prikrmy, ja mam trosku opacny problem --dcerka mi krasne papa prikrmy, desiata, obed, olovrant, vecerna kasa - plne davky..ide mi o to ci ju uz nekojim malo. Kojim ju rano, vecer pred spanim, a sem tam raz dvakrat do dna..pre jej pocit istoty, to jej jedenie odo mna je uz take..mam pocit iba hranie..no a samozrejme kojim v noci - aj 2 - 3 krat dost sa budi..
Chcem ju uz pomaly oducat od prsnika..ake mate vy s tymto skusenosti?dakujem.

monivo
17. aug 2010

ahoj, ráda bych požádala o konzultaci (už jsem měla asi několikrát podobný dotaz). Dcera má korigovaně 4měsíce a 5dní. Za poslední 3týdny přibrala 260g. Mě se to zdá málo. Naše doktorka říkala, že o víkendu mám zkusit první lžičku mrkve. Ale nevim, jak s kojením (je plně kojena). Již několik dní (týdnů) se mi velmi vzteká u prsu (kromě prvního ranního kojení kolem 4hod a pak dalšího, to mám prsa plnější po noci). U každého prsa pije cca 2-3min. a pak se začne odtahovat a vztekat. Takže ji musím zpátky nutit k prsu. Když skončíme, tak ji musim v náruči uklidnit, protože brečí. Jak mám poznat, jestli nemám pro ni málo mléka a že se dostatečně najedla? I pleny nemá skoro vůbec pročůrané, trochu jo, ale nejsou těžké. Kaká normálně, min. jednou denně. Pokud začnu s příkrmama, co mám udělat s kojením, když to ji asi začíná nestačit? Děkuji za odpověď.

prsky
17. aug 2010

@jespera ze skoda pripravit dieta do 2 rokov o mliecko a 2-3x v noci nie je podla mna budenie (my sme hore kazde 2 hodky 😀 ). ale inak vysadit postupne po 1 dojceni tak, aby to babo moc nepocitilo. najhorsie to bude v tomto veku asi v noci a zrejme bude pytat nejaku nahradu, co v tomto veku este nemoze byt KM. takze je to na zvazenie.
co sa tyka laktacie samotnej, tak aby nedoslo k problemom, treba, citujem annag v clanku http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/24/predca...
- začneme dojčiť viac dojčení za sebou z toho istého prsníka. Druhý prsník bude stáť plný a nevyprázdnený. Ak doteraz napr. mamička dojčila cca každé 2 hodiny, začne prvé 4 hodiny ponúkať iba pravý prsník, ďalšie 4 hodiny iba ľavý a v tomto striedavom rytme bude postupovať 24-48 hodín. Následne začne 1-2 dni dojčiť do 6-8 hodín z toho istého prsníka. O ďalšie 1-2 dni to už bude 10-12 hodín z toho istého prsníka – teda pol dňa bude dojčiť iba z pravého prsníka, druhú polovicu iba z ľavého prsníka. Napokon bude 1 celý deň – 24 hodín dojčiť iba z ľavého prsníka a ďalší deň iba z pravého prsníka. Ak bábätko pri dojčení začne reagovať na slabý tok mliečka, začne sa ho púšťať, hnevať … ponúkne mu zakaždým na dokŕmenie mlieko napr. z fľaše , pohárika tak, aby sa bábätko dobre zasýtilo. Stále sa však bábätko môže dojčiť koľko chce, len vždy z toho istého prsníka.

monivo
17. aug 2010

Ještě jsem zapomněla. Ted po posledním kojení jsem zkusila odstříkat a nemám tam nic, až na sotva 10ml.

vejula
17. aug 2010

čavte kočkz... aku mate skusenosť s tzm ked ste po porode prvz krat dostali MS??? Odmietali veši mimisi papať???? lebo mne sa yda že malz je akzsi nervoynz nechce poriadne jesť a ja sa citim akobz mi mala prisťn mrcha, tak roymzšlam či mi malz nemože uplne odmietať jesť alebo čo, či to ma nejakz vplzv na mliečko. Neviete mi poradiť?

prsky
17. aug 2010

@vejula dostala som 17m po porode, ziadne zmeny som si nevsimla. kludne to mozu byt aj zubiska
@monivo ked zacnes s prikrmami, budes dojcit tak ako doteraz a uvidis, ako sa to u vas vyvinie. skusas stlacanie prsnika? a ked ju nutis pit, prisaje sa? lebo placuce dieta sa nema sancu prisat...

strapco13
17. aug 2010

@vejula este nemam menzes..ale viacere baby tu na mk pisali, ze vtedy deti odmietaju mliecko..zmena chuti, mnozstva ☹

@monivo odstriekat po kojeni este 10 ml znamena, ze mas mliecka tak akurat 😉 , to ze sa mala jeduje..asi jej vadi tok mliecka..asi je slabsi..skus stlacanie prsnika
prikrmy u nedonosenych deti...to nikdy neviem, ci sa berie korigovany alebo nekorigovyny vek 😅

strapco13
17. aug 2010

@monivo volala som akurat s kanmoskou pediatrickou..u nedonosenych deti sa zacina prikromvat podla biolog. veku..ale pomalsie..ona doporucuje 7 dni jeden druh zeleniny a potom dalsi a pori tom nadalej kojit na poziadanie

vejula
17. aug 2010

jo vdaka kočky snad nehrozi že by mi mliečko odišlo 😒

michaela80
17. aug 2010

@monivo moj prvy sa narodil v 31 tt ...s prikrmom sme zacali koncom 6 .mesiaca...najskor sme nahradili iba obednajsie kojenie a skusali tak ako pise prsky...a postupne pridavali k obediku i zemiacik a masko atd... len ja som to musela mat uplne vymixovane az na skoro penu inac som to do neho nedala a mixovali sme mozno az do 10 mesiacov a az potom som mu to len zacala pucit len tak vydlickou.....

kosta123
17. aug 2010

No zase som tu z nejakým problémom, mám dcérku skoro 6 týždňovú,kojenú, ale posledné 4 dni kaká dosť často a len zelené hovienko,často papá aj každú hodinu,čítala som že je to aj preto keď bábo papá len predné mlieko,ale prsníky striedam,tak si myslím že predné len nepije,okrem toho je mrzutá.Viem že slabé mlieko neexistuje ale môžem mať menej výživné mlieko ak moc nejem???(nemám čas-ale polepším sa 😀 )žeby ju nezasítilo a je hladná z toho??? mám jej skúsiť dať UM??navečer??dlho som to odkladala ale dnes je to už 4 deň čo je to takto,aj s tým kakaním aj mrnčaním.

sasikas
17. aug 2010

@vejula - ja som dostala vcera prvy x po porode a mala je umrncana a nervozna...neviem ci je to len nahoda, alebo ci to ma s tym suvis ale je ako vymenena.... ☹

vejula
17. aug 2010

@sasikas jo asi ti to krpci citia... a ty to ako zvladaš, ja som strašne nervozna, ale možno aj preto že som total nevyspata bo maly strašne zle spal

strapco13
17. aug 2010

@kosta123 UM urcite nie..ako striedas prsniky..pri kazdom kojeni?..ak ti pije castejsie, daj napr 2-3 x za sebou to iste prsko..tak ho vytiahne cely aj zo zadnym mlieckom 😉
a ty si musis najs cas sa najest...navar si vecer na 2-3 dni a len ohrievaj, na prechadzku chod s rozkom v ruke..lebo potom si nervozna /asi kazdy hladny clovek je nervozny/..a mala to citi

kosta123
17. aug 2010

@strapco13 - presne tak to robím že dávam aj 2-3 krát z toho istého,tak nechápem z čoho tie zelené hovienka a tak často 🙄 ja sa aj snažím jesť ale,nejem polievky lebo ich ani neviem poriadne variť,mäso moc nemám rada,skôr si varím cestoviny,mám strašne jednotvárnu stravu tak neviem či to nieje aj preto 😒 z ovocia jem len jablká,zo zeleniny mrku,môžem aj niečo iné?? lebo keď som skúšala rajčiny a papriku tak sa malá ohádzala.

monivo
17. aug 2010

@prsky @strapco stlačení prsu dělám pořád, bez toho už ani nekojím, jsem tak zvyklá od doby, kde jsem jen odstříkávala. A vůbec to nemá vliv na to, že by se přestala vztekat. I přesto, že se vzteká, tak ji nutím k prsu, ona se přisaje, dvakrát si cucne a zase otočí hlavu a začne brečet. Tak nevim ☹

zuzub
17. aug 2010

ahojte, chcem sa spýtať ako rýchlo asi vypije bábo predné mliečko? malý niekedy papa len 3-5 minút čo sa mi zdá byť dosť málo, je možné, že sa tak rýchlo zasíti? / neviem či nevytahá len to predné mlioečko/ papa každe 2-3 hodky
a druhá vec nikedy sa stane, že za celú noc nemá pocikanú plienku, je to ok? cez den má tak 4-6 mokrých plienok.dakujem

oacka
17. aug 2010

@prsky dík, keď ja som taká stresmenka... nevadí,že jeden týždeň pribere len 145g? ocikaných plienok má dosť.

zfidorka
17. aug 2010

ahojte, mala si zacala cuckat rucicky... zo zaciatku to bol znak hladu, ked som jej ponukla prsnik, tak sa chytila a papala... teraz si cucka rucicky, ked jej ich odtiahnem a ponuknem prsnik, tak nechce... ked jej skusim dat do pusy prst, tak ten chyti a chce cuckat...☹ nechcem aby si na rucicky zvykla, ako viem ze sa to zacina zlozvyk alebo je to len objavovanie ruciek? mala ma 10 tyzdnov...

zuzub
17. aug 2010

@zfidorka to isté robí cca od 2 mesiac aj náš malý, myslím, že je to len tým,že si objavujú rúčky. 😉

oacka
17. aug 2010

@zfidorka mne sa vidí,že aj moja s tým začína... nechce pprsník ani nutrilon,ale rúčku, veľmi ju to ukľudňuje,ale nechcem aby si ako 4ročná cucala palec... a strašne slintá. to je novinka.