Vzdať dojčenie, ktoré chce hlavne v noci?

anavila
22. jan 2009

ahojte...tem o kojeni je tu habadej, ale ja myslim ze mam dost specificky problem. Takze moja mala ma uz rok, a v noci sa mi stale budi. Kojim ju len obcas cez den, nase hlavne kojenie je v noci...
Proste vecer pred spanim jej dam a pootm v noci asi 4krat..uz ma to vazne unavuje... navyse neviem kolko mam mlieka, ci to robi preto tak casto, ze ho mam malo... ja neviem...ci zaviest UM alebo vytrvat v dojceni??? som zufala, najmenej rok som sa poriadne nevyspala a tak velmi zavidim mamickam, ktorych deti spia celu noc... Ale zas na druhej strane nechce sa mi 4 krat v noci robit UM. Bojim sa ze ked ju pretanem kojit, stratim mlieko a ona neprestane aj tak v noci vstavat...a budem robit sunar a nevyspim sa ani tolko.... skuste mi poradit prosim...dakujem krasne

garfieldmail1
26. jan 2009

Jedna moje kamarádka první dvě děti úplně bez problémů kojila, půl roku plně a pak ještě asi do 1 roku. Loni v létě se jí narodila třetí holčička a tu musela ve 2 měsících začít přikrmovat. Prostě to nešlo a to už byla myslím si, zkušená kojná 😎 Já jsem s kojením problémy neměla, ale u druhého dítěte to tak klidně může být. Určitě by mne to mrzelo, ale my jsme taky vyrostli na UM a jsme v pohodě 😉 Jestli je to pro dítě takový přínos pro zdraví, sotva někdo na 100 % zjistí, všichni jsme občas více či méně nemocní. Rozhodně to ale bylo velmi pohodlné krmení, kdykoli a kdekoli 😉 Takže klobouk dolů před 5 hodinami odsávání denně, uf! 😅

petka80
26. jan 2009

Holky, tohle je tady na MK pořád dokola ☹ Kdo kojí, ten jen všemi deseti pro kojení, kdo nekojí, tak odsuzuje ty, co propagují kojení.......
Jasně že kojení je nejlepší, každá by pro to měla udělat maximum, aby mohla kojit, no ale holt někomu není dáno a mohu pouze souhlasit s radkou, že to je i o dítěti, jak saje a tak. Rohodně nebudu odsuzovat někoho jen proto, že nekojí, když nevím, proč. Na druhou stranu ale souhlasím s tím, že často je nekojení způsobeno nedostatkem informací, špatnou podporou v porodnici nebo dětskou dr. a tak podobně.
Hele, já mám třeba sestřenici, která kojila ani ne měsíc. Když jsem se ptala na důvody, tak prý neměla mlíko. No a proč neměla mlíko? Prý proto, že pořádně nejedla. No tak to jsem myslela, že vyletím z kůže! Tak proč se teda nenajedla? ☹ 😠
Prostě UM by nemělo být první volbou. Jistěže není zdraví škodlivé nebo tak, ale pořád je to jen sušené kravské mléko, i když nějak upravené.
A také nemám ráda argumenty toho typu, že nekojené děti jsou také zdravé, veselé, dobře prospívají atd. To nikomu neberu, ale důsledky nekojení se projeví jen tak, že má nebo nemá dítě často chřipku a v kolika měsících chodí. Případné zdravotní potíže či alergie se mohou projevit za desítky let, v dospělosti nebo i později.

Četla jsem jen poslední stránku, tak se omlouvám, pokud je můj příspěvek mimo téma 😉

petka80
26. jan 2009

Taky moc obdivuju všechny maminky, co odsávají 😵 Přiznávám, že to bych asi nezvládla. O to víc je pak smutné, když to někdo vzdá předčasně ☹

akejka
26. jan 2009

Nedá mi nezapojiť sa do Vašej diskusie...
Mám 2 deti - prvú som dojčila s problémami 3 mesiace. Teraz má 7 rokov, býva chorá max. 1x do roka !!!! (naša dr. nikdy zdravšie dieťa nepoznala...), je nadpriemerne inteligentná (sama sa naučila čítať v 2,5 rokoch !!!). Proste prestala v 2 mesiacoch priberať, stále sa pri kojení krútila, bola som z toho na nervy aj ja, aj ona. Ďalej to tak nešlo, prešli sme na prikrmovanie. Myslím si, že som preto urobila maximum. Je zdravšia, inteligentnejšia, vyspelejšia, šikovnejšia ako všetky ostatné deti mamičiek, ktoré dojčili min. 8 mesiacov. Kamoška má 3 deti, dlho ich dojčila a všetky má nonstop choré...

Ale tým nechcem povedať, že som odporkyňa dojčenia, alebo že odsudzujem tie, čo dojčia aj niekoľko rokov. Pri 2. dcére som sa práveže snažila dojčiť čo najdlhšie (obe som rodila SC a laktáciu som si v porodnici naplno rozbehla už na 2. deň po SC !!! častým prikladaním...). Dojčila som ju plne 5 mesiacov a v 6. mesiaci som ju dojšila 2x denne, zvyšok tvorili mäsovozeleninové príkrmy, kaše na odporučenie dr., lebo malá posledný mesiac nepribrala, ale schudla. Bola aj viac uplakaná, v noci sa často budila, nechceli sme dokrmovať UM, tak sme radšej o mesiac skôr zaviedli príkrmy. Dojčiť som ju prestala z úplne iného dôvodu, ako by si hocikto myslel - vyhrala som niekoľkodňový zájazd do Paríža, na ktorý som musela ísť najneskôr v decembri. Tak som v priebehu 8. mesiaca s dojčením úplne prestala (mesiac dopredu), aby som malú zvykla na UM. Je to ľahšie potom odísť na niekoľko dní. Odsávať som nechcela a bála som sa, aby malá nebola odo mňa závislá...
Tak ma teraz niektoré za to odsúdite, že som prestala v 8 mesiacoch kojiť (už pila MM len raz denne) a dala som prednosť Parížu, do ktorého by som sa inak nikdy nedostala ??? Dr. mi hovorila, že MM už malá nepotrebuje, keďze už papala príkrmy a kojená bola raz za deň, aby som nemala výčitky svedomia...

Ešte mám 1 známu, ktorá má ročného syna. Hneď ako prišla z pôrodnice, dala si zastaviť laktáciu, že kojiť nechce, aby nemala vyťahané prsia !!! Pritom sa jej tvorilo kopec mlieka. Ale môžete ju za to odsúdiť, že je zlá matka ??? Lebo nechce kojiť a mohla by ???

Inka si myslím, že ak mamička môže kojiť, je to pre jej dieťatko to najlepšie. Ale nesmie to ísť na úkor psychickej nepohody matky a dieťaťa.
Annaq dáva veľmi dobré rady, ktoré väčšine mamičiek môžu pomôcť, veľmi si ju vážim, že vo svojom voľnom čase nonstop radí mamičkám, ale nesúhlasím s ňou v tom, že kojiť sa dá za každých okolností správnou technikou prisatia, častým prikladaním a že sa s tým dá zvládnuť každý problém...nedá - pri deťoch, ktoré sa dojčiť nechcú, sú z toho nervózne,...ako tu písalo viacero mamičiek

garfieldmail1
26. jan 2009

Jo, jak jsem psala, s kojením problém u mne nebyl. Ale jedna věc mne od tzv. laktačních poradkyň taky parádně vytáčí 🙄 Že pokud kojení bolí, tak je to kvůli špatné technice! Teda já nemám žádnou kamarádku, co kojila a prvních pár dnů až týdnů se jí při kojení nekroutily palce u nohou! 😅 To je snad logické, že když vám ze dne na den začne miminko nejméně 10 x denně a pokaždé minimálně na půl hodiny sát bradavku, tak to asi bude na začátku bolet, než si bradavky zvyknou, no ne....? 😵

caira
26. jan 2009

geegee: ja se taky snazila odsavat, ale neslo to, proste mliko uz pak nebylo, prsa jsem mela uz cela bolava, bradavky "vytahane" do krve z odsavacky a stejne z toho pak nebylo ani na jedno krmeni takze v mem pripade se nedalo krmit za zadnou cenu 🙄 takze v mem pripade rozhodne neplati, ze MM muze mit i dite co odmita prso.. 😒

caira
26. jan 2009

garfield: to jak rikas, ze kojeni boli..ja si taky myslela, ze to bude bolet, protoze jsem to slysela od kde koho, ale treba ja vubec necitila zadnou boles od prvniho prisati..coz je zvlastni, co? ale asi kazdy pripad je jiny a vyjimka potvrzuje pravidlo..Mozna kdyz to boli tak je to naopak znamka toho, ze je to na dobre ceste? 😅

anavila
autor
26. jan 2009

dievcata, velmi burliva diskusia sa tu rozputala...
aj ja som toho nazoru ze MM je lepsie ako UM... prave preto malu dojcim doteraz...
zalozila som tuto temu preto lebo neviem ju oducit od kojenia v noci a nie kojenia ako takeho... aj UM jej obcas dam....napr po oslave ked si dam nejake to vinko a potom jej v noci robim UM aby som jej nedala take "pokazene" ona s tym nema problem pit aj UM

A co s tyka tej inteligencie...nemyslim ze to zavisi od toho ci je dieta dojcene alebo nie...
myslim ze je to v genoch alebo v niecom uplne inom... moj nazor...

Inak moju malu kojim a tiez este okrem toho ze mala sopliky asi dvakrat za zivot, vaznejsie chora nebola ani teplotu nemala NIKDY (klop klop) doteraz...a moja kamoska ma o mesiac mladsiu dcerku a kojila ju len 3mesiace a je castejsie chora...
tym chcem povedat ze to nieje v ziadnom pripade pravidlo a nezavisi to od mlieka ci je dieta chore alebo nie...

pammy
26. jan 2009

Ahojky,
uplne suhlasim s Petkou80.
Petka 80 vdaka, usetrila si mi cas, chcela som napisat to iste 😀

Uz len dodam, ze sa mi zda uplne na hlavu, ak niekto pise, ze dietatko bolo kojene neviem kolko a je stale velmi chore a to, co nebolo kojene, je zdrave ako buk.. (A preto su statistiky blbost ???).... Vsak tie su zalozene uplne na niecom inom, tam sa porovnava urcita vzorka deti, su tam deti s predispoziciami na alergie, ekzemy, rozne choroby, su kojene aj nekojene... a z toho sa potom robia zavery, v ktorych je dokazane, ze kojene deti byvaju zdravsie. Nie z jedneho pripadu, kedy moja znama povedala....... vsak to je uplne smiesne.

Okrem toho clovek je cicavec, vie sat a preto papa mliecko od matky od nepameti... tak to zariadila priroda. UM vynasiel az clovek. Samozrejme, ja nemam nic proti UM, aj my sme na zaciatku dokrmovali... ale potom prisla Annag a teraz kojime o 106 😀
Dakujem Annag 🙂

felixko
26. jan 2009

ja som zo začiatku tiež mala problémy s popraskanými bradavkami. cca po 3týždňoch som ich mala v takom katastrofálnom stave, že som musela kojiť cez klobúčiky a odstriekavať si ručne mliečko, aby sa mi zhojili. asi po 2dňoch to bolo super, krásne kojenie bez bolesti. doteraz si ale musím natierať bradavky zvláčňujúcimi masťami, lebo akonáhle to zanedbám, už mi krvácajú. tiež nemyslím, že to je zlou technikou, skôr moja vrodená predispozícia, aby mi skrátka tá jemnejšia pokožka okolo pŕs popraskala

geegee
26. jan 2009

caira, ved jasne, su aj maminky co koja a mliecko im skonci po par mesiacoch. Priroda asi neurobila vsetky mamy dojkami 😉

pammy, annag, je zlata zena. Ja ju obdivujem, ze pri malom dietati a dalsich detoch dokaze ochotne poradit neznamym babam 🙂

Ja som starsieho syna kojila rok, tak som dufala, ze aj druheho budem moct tolko. Ale rok nedokazem odsavat...keby som mala len jedno dieta, budiz, ale takto to nezvladnem...A skoncit odsavanie je pre mna rovnake ako skoncit kojenie...mozno je to blbe, ale ked si na to spomeniem, tak mi tak zovrie na hrudi...nejako sa mi do toho nechce ☹ Bude mi chybat aj "kojenie" s flaskou.

radka.m.
26. jan 2009

jo,holt i příroda není neomylná,vždyt je plno věcí,které jsou proti přírodě... ☹

dudri
26. jan 2009

annag ma pravdu, na zaciatku som mala problem s dojcenim, po 2.mes v pohode. po porode po mesiacoch
malo pribrala 2tyz. za 50g. Lekarka prikazala, aby som ju kojila 20min+dokrmila ju flasou odsate MM. Vydrzala
som po 1 1/2mes. Raz dcera odmietla flasu, postupne som zistila jej staci a lepsie papat. Predtym furt spala a
slabo siala-papala (mala slabu zltacku).
po dojceni som odsala mliecko 8xdenne aj v noci, som trapila...
dokazala som, bola som ulava... 🙂

Prosim dievcata NEVZDAVAJTE s kojenim . su uzasne a bezstarostne...

radka.m.
26. jan 2009

dudri-nikdo tady nevzdává kojení,o tom tady není vůbec řeč,ale ne vždy to prostě jde a ne vždy z toho má mamina blažený pocit,jako třeba ty.

dudri
26. jan 2009

na zaciatku som ju kojila, vzdy plakala pri papani, prelozila som na druhe prsicka, striedat , asi pomaly priteiklo mliecko. ja som bola nestastna,

beruska2x
26. jan 2009

radka 😀 😀 😀
kojila jsem snad 10 hodin denne, malej rval kolikou a hlady, ja bolesti pri kazdy zatahnuti a mliko nekvalitni... vydrzela jsem to cca mesic + jeste 2 tydny nocniho kojeni, byla jsem varizena, naprosto, manza me hrozne podrzel a ted mam spokojene stastne mimco.....

vim ze kojeni je prvotni pro deti, hodne jsem to obrecela ale stve me jak se dela bublina z toho ze kdo nekoji je spatna matka... je to nesmysl, proste to vzdy nejde a neznamena to ze mam jiny vztah k malymu nebo podobne nesmysly....

myslim ze komu to nejde by potreboval spis psych. podporit a neomylat to same - kojit, kojit, kojit....

mamci nenechte se vystresovat, hlavni je spokojenost mimca a vase...

radka.m.
26. jan 2009

beruska-a hlavně,kojení není JEDINÁ důležitá věc pro naše miminka,nýbrž JEDNA z mnoha důležitých věcí!!! 😎 😎 😎

beruska2x
26. jan 2009

zajim by me pruzkum kolik tyranych deti bylo kojenych - kdyz je to takovy znak kvalitni matky 😠

radka.m.
26. jan 2009

😀 😀 😀

pammy
26. jan 2009

No myslim ze to zrovna neni moc vtipne ☹

beruska2x
26. jan 2009

vtipne ne ale ze zivota ano 😅

radka.m.
26. jan 2009

no,pammy,někomu to přijde k pláči,někomu holt k smíchu,mně přijdou k pláči daleko horší věci,holt,každý jsme jiný 😀

tereziep
26. jan 2009

Nemyslím si, že kojené děti jsou zdravější a nekojené naopak že budou mít alergie a budou častěji nemocné. To si někdo vymyslel. Myslím, že se v poslední době najednou začalo vyzdvihovat kojení. Před 20-30 lety bylo spousta dětí na UM, protože mamiky chodili dříve do práce a dávali svoje dětičky do jeslí. Nemyslím si, že to dětem uškodilo. A neskouhlasím s názorama typu kojené děti jsou chytřejší a lépe jsou na tom s motorikou, že se u nekojených dětí projeví alergie a zravotní problémy. No a rady typu pij 3-4 litry za den a budeš dobře kojit jsou také k ničemu. Já jsem pila dost, dokonce jsem pila i gravimil, zkoušela jsem meltu a nic. Prostě kde nic není ani smrt nebere. Dnes všude čteme kojit co nejdéle. Možná za 20 až 30 let bude jiný názor na kojení.

fialocka_007
27. jan 2009

No moj nazor je nech koji kazda zena, ktora chce a moze. A tak ako respektuju nekojace zeny kojace, malo by to tak byt aj naopak. Pre mna nie je zena, ktora nechce kojit horsia matka ako ta co koji.
A k tomu UM, o co je horsie ako tie super umele vyzivky a zavarane maska, ktore mamicky pchaju svojim malym babatkam???
Moj synovec je bol od zaciatku na UM a je nadpriemerne inteligentny, nebol chory a so svojou matkou ma krasny vztah aj napriek tomu ze nekojila... Takze ja by som nechala moznost vyberu na kazdej zene, a prestala odsudzovat jednu alebo druhu stranu.

beruska2x
27. jan 2009

No prave.. a hlavne vestsina co nekoji nema na vyber.... furt lepsi Um nez kdyz vidim manimu co huli nad kocikam jednu za druhou apobne libustky, to musi byt mlicko 😅 😝

denisocka
27. jan 2009

anavila-nečíla som všetko,ale akoby si písala o nás,k tomu som chora už 2 mes,mala som aj seknuty nervy a nemohla som žiadne lieky,teraz som ale musela dostať,mam hnisavu anginu a ani po 2 mes.samoliečenia som ju neskantrila a važne uvažujem s tým seknuť.MAly v noci niekedy ani nepije,ale chce mať cicku na líci 😅 ,cez den kojim aj 3-5x,+ večer pred spanim,a to niekedy ani večer MM nechce,bo je plny kaše

martina46
27. jan 2009

Deni a koľko ti vypije cez deň? Dá sa povedať, že je to aspoň jedno poriadne kojenie?
Mne malá veľmi často iba "líže" prsník, neviem čo si mám o tom myslieť, lebo niekedy sa poriadne prisaje a potom zas nič. Myslela som, že ju niečo bolí, ale zdá sa, že je úplne ok, dnes nám to potvrdila aj dr.
Už by som tiež s tým rada sekla, ale malá pije vodu iba z lyžičky a pri hračkach a to je fakt o držku, zábava na celý deň. Sunar jej chuti, ale vypije iba trochu. 100ml bol rekord. Neviem čo s tým.