Vzdať dojčenie, ktoré chce hlavne v noci?

anavila
22. jan 2009

ahojte...tem o kojeni je tu habadej, ale ja myslim ze mam dost specificky problem. Takze moja mala ma uz rok, a v noci sa mi stale budi. Kojim ju len obcas cez den, nase hlavne kojenie je v noci...
Proste vecer pred spanim jej dam a pootm v noci asi 4krat..uz ma to vazne unavuje... navyse neviem kolko mam mlieka, ci to robi preto tak casto, ze ho mam malo... ja neviem...ci zaviest UM alebo vytrvat v dojceni??? som zufala, najmenej rok som sa poriadne nevyspala a tak velmi zavidim mamickam, ktorych deti spia celu noc... Ale zas na druhej strane nechce sa mi 4 krat v noci robit UM. Bojim sa ze ked ju pretanem kojit, stratim mlieko a ona neprestane aj tak v noci vstavat...a budem robit sunar a nevyspim sa ani tolko.... skuste mi poradit prosim...dakujem krasne

alusha
22. jan 2009

jasne, ze dietatko uz musi mat aj iny jedalnicek od pol roka, ale materske mlieko ma velky vyznam aj v tomto obdobi...

alusha
22. jan 2009

barny, to je jasne, ze ked mlieko nemas, je to ine... ja neodsudzujem UM

quika
22. jan 2009

anavila, toto iste mala aj moja sestra. ale ona nepresla na UM, lenze zacala v noci ponukat vodu vo flaske a nic ine. asi 3 noci bol boj, ale uz tretiu noc sa namiesto 5-6 budeni predtym zobudila len 1x a odvtedy sa v noci nebudi vobec. kojenie rano a vecer im zostalo az kym sa dcerka neodstavila sama (v 18 mesiacoch). take velke deti (uz od cca 9 mesiacov) v noci ziaden energeticky prijem nepotrebuju, je to skor o psychike a podporovat jedenie v noci uz moze byt aj skodlive, lebo dieta potom zje menej cez den a nema dostatok latok ktore mu uz v tomto veku kojenie nevie poskytnut.

jankapo
22. jan 2009

Anavile, moja sestra riesi ten isty problem (urcite nie je ojedinely 🙂 )
Jej drobec je alergicky, tak sa fakt brani vzdat sa dojcenia. Plus,vieme dobre o dalsich vyhodach, nielen fyzicko-vyzivnych ale aj psychickych a emocionalnych 😉
Skus ako tu neviemkto radil, velmi jemne posuvat casy kojenia, ak sa da, teda predlzovat intervaly, nemusis uplne prestat kojit, ale mozno kebyze kojis 2x, staci ti to k takej spankovej pohode. Ja som sa posledne dni snazila posunut cas prveho kojenia (z 2), lebo ja ked ma niekto zobudi do polnoci, hroza 🤐 , ale potom je mi vsetko jedno, aj 3xmozem, 😅 ale zacali nam ist zubky, k tomu teplotky, tak kojime kedy pyta
Alebo- v lekarni by mali mat vzorky UM. Skus ich poprosit o vzorku,vysvetli im aky mas problem, verim, ze ti par daju. A vyskusas co to spravi.
Dalsia vec- ak budes kojit len rano a vecer, mliecko by si stratit nemala.Nemam vlastnu skusenost, len tak, co citam.
Hlavne- ako pise crysmile, riad sa instinktom,my tu mozme pisat hocico, ale ty musis dozriet do chvile ako monik- ze povies Aaa dost a pride ti to nevyhnutne-prirodzene odstavit od nocneho kojenia alebo bude v tebe cervicek a napriek unave budes kojit dalej.
Mozno ti pomoze uz len vedomie ze v tom nie si sama.
😵

kubaka
22. jan 2009

anavila - jestli jsi rok kojila, víc už děťátku dát nemůžeš - všechno dostalo a klidně kojení ukonči. Není nutné se k tomu stavět jako že to "vzdáš", ale "konečně toho necháš". Taky jsem kojila kluky do 9 m, a opravdu kojení do roka splní maximálně svou funkci - kojenci jsou do roka od slova KOJIT, takže žádný strach z ukončení - už je důležité myslet na sebe, na své tělesné a duševní zdraví a vyspat se je základ 🙂 🙂 Malá tě potřebuje veselou a zdravou.
UM ji klidně dej - mlíko ve druhém roce ještě potřebují (a v jejím věku jí už naprosto neublíží), a všeobecně mléčné výrobky vůbec!

cristin
22. jan 2009

anavila,uz mas tych odpovedi dost,ale aj tak....ja mam malu mladsiu,ma 6 mesiacov aj 2 tyzdne.Radim ti vyskusat dat na noc UM,napr. o polnoci a uvidis,ci vydrzi dlhsie spat....alebo nie.Ved za jednu noc mlieko nestratis.Ja som to inac skusila,ale mala sa budila aj tak.Teraz mame este horsie obdobie,budi sa kazdu hodinu a pol.....a inac papa naobed polievocku a na veceru kasicku,takze hladna nie je.Inac ja si myslim,ze mozes aj prestat kojit,ale nezalezi na mojom nazore,musis byt ty presvedcena!Nech sa Vm dari!!!
Inac sunar 4 krat noci ani nebudes moct robit UM,takze bud dudlik alebo cajik....ale ani cajik neradim,lebo deti sa budia aj preto,ze vela cikaju... 🙂

radka.m.
22. jan 2009

anavila-taky bych vůbec neměla obavy z um,a i kdyby ho prcek nechtěl,tak to vůbec nevadí,nahradíš ho v pohodě mléčnými výrobky.1rok kojení je ideální doba,jak píše kubaka,dala jsi prckovi maximum.a já zastávám názor-spokojená máma-spokojené dítě a pokud jsi unavená a nevyspalá,čemu se vůbec nedivím,tak klidně kojení ukonči,vyhneš se alespon zdlouhavému odstavování,protože nejlépe se odstavují děti do roka,po roce se už pěstuje závislost nejen dítěte,ale i mámy.

titulienka
22. jan 2009

anavila...pripajam sa k nocnym sovickam .....my sme prisaty v noci 3 niekedy aj 4 a niekedy aj 5x....a ja osobne si myslim...ze to nieje vobec o hlade....su to jednoducho kojene deti....ktore ta potrebuje citit....moja sestra ma chrobaka v rovnakom veku a nakoji ho o 21.00 hod a vstava jej potom rano o 7.00hod....Meli sa vecer normalne naje....normalna vecera...nakojime sa okolo pol 8 a hajde spinkat....a do rana do 7.00 sa kojime este asi 4x lebo ked jej nedam didku tak bude vrieskat ako najata....takisto ma dudlik....a nepomaha...Meli bude mat 16 mes. a tiez neviem co je spanok napr. 4 hod. vkuse...ale zatial to neriesim....pije uz aj normalne mlieko ale nieje to nahrada.....mna....podla mna sa musis rozhodnut ty ci v tom este budes pokracovat alebo nie....ja som sa rozhodla kojit 2 roky a potom postupne prestaneme ...este sice neviem akym sposobom ale tak si myslim ze to bude stacit....niekedy mam pocit ze neviem prestat ja ako meli....stavali sa noci ked spala aj 5 hod v kuse a to som sa ja uz sama budila na to ze je to nezvik a ze co sa deje.... 😀 ...
😀 takze si myslim ze je to naozaj len a len na teba a drzim palceky akokolvek sa rozhodnes.....

minea
22. jan 2009

Anavila, kojení se určitě nemusíš vzdát, kojit se doporučuje do dvou let a MM je i v druhém roce života dítěte významné. Z tvého popisu vidím hlavní problém v tom, že jsi doposud neodbourala noční kojení - už jsme to řešily v jiných tématech, takhle velké dítě v noci nepotřebuje jíst, mělo by naopak spát. Je to jen o rozhodnutí matky, prostě si dej pravidlo, že od 22 do 6 ráno nekojíš a pak už to jenom dodrž. Prožiješ si pár krušných nocí, kdy se dcera bude vztekat a dožadovat kojení, ale pak nové pravidlo přijme, věř mi. Stačí udržet si kojení ráno po probuzení, večer před spaním (já kojím ještě v poledne). Když k tomu podáváš mléčné výrobky, na UM není nutné vůbec přecházet.

titulienka
22. jan 2009

...uuuuplny suhlas s minea 🙂

kubaka
22. jan 2009

minea - do dvou let je propaganda bůhví proč - už nedávají ovšem ale návod, jak tatko závislé děti odnaučit lézt mámě do výstřihu 😝 . Když je matka vyřízená, nevyspalá, vyčerpaná, tak se musí dát na misku vah pozitiva i negativa. Rozhodující význam kojení je do PŮL roka - o tom není debat, do ukončeného jednoho roku je to fajn, ale po prvním roce už naprosto nic ZÁSADNÍHO nezkazím, přestanu-li kojit. Dítě má dávno svou vlastní imunitu a z jídla dostatek živin. to, co ¨dostane kojením je minimum v porovnání, co sní.
Říkal mi to můj praktický mladý doktor i pediatrička - kojit do dvou let je jen vytváření umělé závislosti a je to prostě zbytečné. Ne škodlivé, ale zbytečné - vše co mělo dítě dostat kojením, dostalo do šesti měsíců. Jestli je mamina vyřízená, je lepší to zrušit a starat se o sebe. 😵

dzej
22. jan 2009

zajímavý téma, docela jsem si početla a díky za názory. Jen si nejsem jistá, jestli je možné mimčo odnaučit tomu nočnímu kojení? Já kojím taky převážně v noci, přes den 2x, někdy 3x. Ale ona má v noci opravdu hlad i po večerní kaši i kojení. A pokud jí dám vodu, tak se napije, ale pak stejně pláče a dostane prso.

kijonkova.k
22. jan 2009

Já jsem měla stejný problém,takže jsem se rozhodla,že malé prostě v noci nedám prso a bude 😉 Dávám ji až ráno.A stejně se budí. 😠

timbouctou
22. jan 2009

Vy to máte děvčata jednoduše řešený s UM. Ale náš mladej ho prostě nepije. Byla doba asi dva měsíce, mezi 4. a 6. měsícem, kdy spal od osmi večer do sedmi ráno. Pak začaly růst zuby a od té doby musím v noci k němu vstávat. UM je ochoten pít pouze jako součást banánového koktajlu, ale když jsem mu ho zkusila dát v noci tak ten řev vzbudil i sousedy. Ale co, někdy se budí 4x a včera třeba jen ve 3 ráno. Vytahnu ho z postýlky, položím k sobě, dám prso a usnu. A Alex pije a pije dokud je co a pak taky usne. A nemám pocit, že by mě to nějak vyčerpávalo.

minea
22. jan 2009

Kubaka, je hezké, že máš důvěru ve svého pediatra, ale já bych k doktorovi s takovýmto postojem ke kojení dítě nepřihlásila 😒.
Píšeš, že "do dvou let je propaganda bůhví proč", tak tady je to proč:

Kojení zůstává významnou součástí výživy ještě dlouho po 1. roce. Ve věku 12-23 měsíců poskytuje kojeným dětem MM při průměrné tvorbě 35 % celkové potřeby energie. Protože MM má, ve srovnání s většinou příkrmů, relativně vysoký obsah tuků, je hlavním zdrojem tuků a esenciálních mastných kyselin. Obsah tuku v MM může mít zásadní význam pro využití karotenů v převážně rostlinné stravě. MM poskytuje i podstatná množství některých mikronutrientů a bílkovin. Klíčová úloha MM jako zdroje živin a v ochraně před dehydratací je nejpatrnější při onemocnění, kdy klesá chuť dítěte na příkrm, ale příjem MM zůstává zachován. Atd.....

Promiň, ale oficiální doporučení Světové zdravotnické organizace má pro mě větší váhu, než názor neosvíceného pediatra.

amarelka
22. jan 2009

ahoj minea, nerobí mi problém vstať v noci 2x na kojenie, možno zatial 😎 ale chcem sa opýtať dokedy sa doporučuje kojiť v noci? do roka?dakujem tvoj príspevok zmenil moje rozhodnutie kojiť do roka, pokúsim sa aj dlhšie

anavila
autor
22. jan 2009

jeeeej baby dakujem za tolke odpovede.
Laura papa ako mlyncek, vsetko aj na veceru ju napcham aby nebola v noci hladna....ale je to fakt asi ta zavislost...ja ked som zaspata a ona place, je najjednoduchsie vytiahnut prs a dat jej do ust a je po probleme....je to lepsie ako vstavat a so zlepenymi ocami vyrabat sunar....
preto neviem co zvolit...desim sa tej predstavy ze budem musiet robit sunar v noci a nebude to uz take v poho len vytiahnut cicku...dufam ze chapete

anavila
autor
22. jan 2009

teda nechcem vyzerat ako len taka co kuka na seba...a nie na dieta....ale aj ja potrebujem byt vyspata aby som bola v poho a tym padom aj babo

amarelka
22. jan 2009

anavila ja to chápem, len teraz som prešla lakt. krízou a ked somsa v noci niekolkokrát zobudila, alebo skoro ráno a predstavila si, že ježiš teraz flaša a robiť mlieko a takto sa len otočím na bok 😀

no,ale na tvojom mieste pri tolko vstávaní by som aj ja premýšlala ako tor riešiť a znížiť počet budení, skúšala si pozrieť v téme čo urobiť, aby dlhšie spalo?

kubaka
22. jan 2009

minea- říká to spousta doktorů - všimni si, kolik je v tom tvém citátu podmiňovacích způsobů. Všechno, co udávají je nahraditelné z pevné stravy. Zajímavý detail je, že se tam nezmiňují o imunitních látkách... Z WHO taky vzešlo pár nesmyslů. Zkušenost maminek "závisláků " je prostě jiná - je o tom zde spousta článků zde na MK, jak odnaučit dvouletého závisláka kojit atd.
Dokonce jsem od jedné militantní lékařky zástánkyně- kojení slyšela fantastickou větu: i podvyživená matka může kvalitně kojit své dítě aniž by utpělo její zdraví" - až sem může zazít fanatismus...

Ten můj doktor to má z lékařského současného časopisu. Říkal, že se to nesmí říkat ale moc nahlas, protože v dnešní době masivní propagace kojení se něco takového nerado slyší. Do roka a pak je to zbytečné.
takže ono všeho smírou a rozuemem a když řeknu A, musím říct i B.
Ten citát je absolutně nepřesvědčivý v tom smyslu, že z něho nevyplývá, že ukončením kojení způsobím dítěti nějakou újmu. Je to plkání kolem a kolem - takový účel, který světí prostředky. Dřív se vehementně dokazovalo, že UM je pro dítě vhodnější a vypadalo to hodně přesvědčivě a sugestivně - vždycky najdeš nějaké hezky znějící argumenty, kterými podpoříš to, co potřebuješ.

minea
22. jan 2009

Amarelka, mám radost z tvého rozhodnutí, většinou jsem se svými názory v menšině, bohužel.
Neumím přesně odpovědět na to, do kdy je přijatelné noční kojení. Já sama jsem to pochopila docela pozdě, až kolem 10. měsíce 😅. Pomohly mi odpovědi na tomto linku: http://www.kojeni.net/databaze.php?mc=27. Došlo mi, že je to skutečně už jen závislost na prsu a určité požitkářství - přisáté dítě prožívá slastný pocit a kdyby to bylo na něm, prsa se už nikdy nepustí 😀. Nejedná se o hlad, v noci se nejí, ale spí. To platí i pro matku, ta má taky nárok na spánek.

Anavila, přesně jak to popisuješ, to bylo i u nás - když se dcera probudila, dala jsem ji automaticky k prsu, protože to bylo to nejjednodušší a nejrychlejší řešení. Mně to zas až tak nevadilo a ona pak zase usnula. Jenže kolem 9. měsíce to najednou bylo třeba třikrát, čtyřikrát za noc, a to už mi začalo docházet, že to takhle nejde. Takže jak jsem psala výš - odstavení proběhlo ze dne na den, asi tři noci vřískala a pak na to přistoupila. Důležité je pochopit, že to rozhodnutí musí udělat matka, ne mimino. Jo a přecházet na noční UM nedává smysl - cílem je v noci vůbec nekrmit.
Závěrem - Anavila, u tebe jde jen o zrušení nočního kojení, ne o vzdání se kojení jako takového.

amarelka
22. jan 2009

tak kubaka, vdaka aj 🙂 tvoj príspevok ma niekam posunul, idem teda pekne študovať po nete azbierať infošky ako to je stým kojením a potom sa rozhodnem, žiadne urýchlené závery, ach jaj 😵

minea
22. jan 2009

Kubaka, buď kojit chceš nebo nechceš. To je asi všechno, co bych dodala. Jak je vidět, jasno v tom máme obě.

amarelka
22. jan 2009

vidíš minea vy dve v tom máte jasno 😒 , ale ja ešte nemám dostatok info..do roka chcem kojiť to viem isto, ale ako dalej ešte sa rozhodnem,

radka.m.
22. jan 2009

kubaka to napsala opravdu výstižně,lépe to ani napsat nemohla.kojení je po roce už jen doplnkem mléčné stravy a to z jedné třetiny,zbylé dvě třetiny by měli už být jogurty,sýry,máslo apd.moc teda nerozumím větě,co napsala minea-v ochraně před dehydratací,vždyt právě paradoxně kojené děti mnohdy skončili na infúzích,protože byli zvyklí jenom na přícucy a cokoliv jiného na pití odmítali,vždyt konkrétně tady na mk je takových diskuzí víc,než dost.a kdyby bylo mm hlavním zdrojem živin,tak by se nejspíše nemusely zavádět příkrmy,pokud se kojí,ne?sice minea napsala,kolik tuků mm obsahuje,ale s ostatními minerály,vitamíny a prvky už je to právě bída a to se už nikde raději moc neuvádí,že?

lenusiatko
22. jan 2009

Neodporuca WHO kojenie po 1. roku zivota najma matkam v rozvojovych krajinach, kde nie je moznost zivit dieta kvalitnymi a dostupnymi potravinami? Robia to najma zeny v Afrike, ktore nemaju vobec na vyber a ako tu uz niekto pisal, kedze mnohe su velmi podvyzivene, jedina strava, ktoru oni maju a z ktorej vraj maju aj mlieko je kukurica. Z vlastnej skusenosti len tolko, ze cim sme boli starsi, tym castejsie sme sa v noci budili na prso a cim castejsie sme sa budili, tym menej sme pili, proste zacarovany kruh. Postupne som to odsledovala a malej pichla do ust flasu s mliekom. Kupodivu vypila na jeden sup 200 ml a do rana bol pokoj, takze nieco na tom bude, z prsa si naraz urcite nikdy nepotiahne 200. A este pre tie mamy, ktorym sa nechce zarabat sunar. Do termosky si vecer pripravim presne mnozstvo vody a do flasky odsypem presne mnozstvo mlieka. V noci zalejem, 10 sekund pretrepem a mlieko je hotove. Tiez sa mi to zo zaciatku zdalo priserne, ale o nic nejde, je to ako s prikrmami, raz to prist musi. Kamoska musela od pol roka nastupit do prace a postupne do tohto mlieka davala cim menej prasku, az sa jej maly prestal budit uplne, nestala mu ta smanda za to aby buntosil.

tara33
22. jan 2009

anavila, ja som na tom presne rovnako 😉 mam skoro 9 mesacneho syna a tiez ho kojim v noci niekedy aj 5x, takze som sa poriadne nevyspala odkedy sa narodil, ale zatial to beriem tak, ze MM je to najlepsie co moze moje dietatko dostat 😉 aj ked uz ma viac ako 6 mesiacov.... a urcite neuvazujem o tom, ze by som namiesto toho presla na UM. Suhlasim s nazormi crysmile a minea 😉 a urcite nesuhlasim s nazorom, ktory tu prezentuje kubaka a radka.m - ze MM staci detickam do pol roka az roka .... 😖 Precitala som si dost vela clankov o dojceni, a som presvedcena o tom ze MM sa neda nahradit ziadnym UM, preto budem som rozhodnuta kojit co najdlhsie, lebo je to to najlepsie co mozem svojmu dietatku dat 😵 ale kazdy sa musi rozhodnut sam 😉

timbouctou
22. jan 2009

minea - to vřískání bych snad i zvládla, pokud teda nebude zase z toho zvracet... ale co s hysterickým tatínkem? Na to máš taky radu? 😀

minea
22. jan 2009

Nebudu se dohadovat o slovíčkách, napsala jsem jen pár vět z knihy, kterou mám před sebou, celou ji opisovat nebudu. Radko, já přece neobhajuju MM po roce jako jedinou výživu, předpokládám, že v tomto věku už dítě normálně jí 😅. Nic to ale nemění na tom, že MM je i po roce zázračná tekutina, která přináší spoustu výhod. Prostě mi nejde do hlavy, proč bych měla dítěti dávat umělé mléko, když může mít to pravé.
Hlavně jsem ale chtěla poradit Anavile, protože si myslím, že je škoda, aby s kojením přestávala, když se to dá řešit i jinak.