Vzdať dojčenie, ktoré chce hlavne v noci?

anavila
22. jan 2009

ahojte...tem o kojeni je tu habadej, ale ja myslim ze mam dost specificky problem. Takze moja mala ma uz rok, a v noci sa mi stale budi. Kojim ju len obcas cez den, nase hlavne kojenie je v noci...
Proste vecer pred spanim jej dam a pootm v noci asi 4krat..uz ma to vazne unavuje... navyse neviem kolko mam mlieka, ci to robi preto tak casto, ze ho mam malo... ja neviem...ci zaviest UM alebo vytrvat v dojceni??? som zufala, najmenej rok som sa poriadne nevyspala a tak velmi zavidim mamickam, ktorych deti spia celu noc... Ale zas na druhej strane nechce sa mi 4 krat v noci robit UM. Bojim sa ze ked ju pretanem kojit, stratim mlieko a ona neprestane aj tak v noci vstavat...a budem robit sunar a nevyspim sa ani tolko.... skuste mi poradit prosim...dakujem krasne

minea
22. jan 2009

Timbouctou, ty ale píšeš, že tě noční kojení nevyčerpává 😉.
Z čeho je tatínek hysterickej? Z toho, že ho malej budí? D. Na tatínka radu nemám, snad jedině vysvětlit mu plán se zrušením nočního kojení a získat ho ke spolupráci 😅.

kubaka
22. jan 2009

lenusiatko - přesně tak jsem to dělala s mlíkem od 9. měsíce - termoska, odměřené mléko, zalít, zatřepat a nakrmila jsem ho v polospánku. Někdy jsem si to sotva ráno pamatovala a koukala na vypitou lahvičku jako blázen 😀 Nejlíp se rozpouští Nutrilon - Beba nechávala cucky.

amarelko - Ale rozhodně nezavést v noci UM místo kojení. V noci už v tomto věku fakt jsou schopni spát. Mlíko přes den.

... i když kovářova kobyla chodí bosa 😅 Náš mladej se prostě ještě do vánoc odmítl vzdát jednoho nočního mlíčka. Prostě se to nedalo - kňučel, budil se a mě to zas tak neobtěžovalo, tak jsem mu ho dávala. Od Vánoc už ale máme pokrok, pijeme mlíko až v 6 ráno 😎 už to zvládne. Prostě na to nebyl zralý. První syn prospal celou noc už od roka, ve 20 m byl bez plen a ve dvou spal sám v pokojíčku. U tohohle divokého zvířátka nic z toho nehrozí Každé dítě je prostě jinak nastavené 😕

amarelka
22. jan 2009

kubaka tak um nechcem, v noci má malý mlieko len preto, že kojím 🙂

kubaka
22. jan 2009

amarelko - pardon, mělo to býr anivila, zadavatelka tématu - obě je to na A 😀 Už blbnu, mám chřipku. 😖

amarelka
22. jan 2009

tak ti prajem skoré uzdravenie 😉 😵

caira
22. jan 2009

at uz na umce nebo na prsu krmeni v noci neni vetsinou o hladu ( pokud mluvime o diteti co uz je na "normalni" strave) ale je to o tom, ze je to uklidnuje...my jsme na umce od 6 teho tydne a kdykoliv nam roste zub tak se mala najednou zacne budit v noci "hlady" a neprestane rvat dokud nedostane mliko.. pritom, kdyz je zub venku tak bude zase spat celou noc..a nemyslete si, umka neni nejaka zazracne sytici tekutina co zaruci celonocni spanek..jsem rada, kdyz mala spi do sesti do rana nez se vzbudi na prvni snidani 😉

tereziep
23. jan 2009

Ahoj, moje malá spí od šesti týdnů skoro celou noc. Jelikož jsem neměla dost mléka - tak mi paní doktorka poradila dokrmovat um. MM jsem kojila pouze do 4 měsíců ale i ty jsou dobré. Moje paní doktorka zastává podobný názor jako doktor kubaky. Říká, když je spokojená maminka, tak je spokojené i mimčo. Takže zavést umělé nemí žádné selhání mamiky. Dnes už jsou UM kvalitní. Názor, že doktor, který radí maminkám dávat UM je špatný, je dost děsný. Jako názor dítě kojit jak dlouho to jde. Myslím, že kojit do jednoho roku je optimální, pak to jde asi hůře odnaučit. Zažila jsem v krámu, kdy asi 3 letý chlapeček se sápal po mamince, tahal jí za výstřih a řval na celý krám mlíko, mlíko. Docela mě mrzí, že jsem neviděla na Nově pořad o kojení 15 letých dětí. Stihla jsem jen poslední maminku, která kojila dítě myslím do 2 nebo snad do 3 let. A pak musela přestat ze dne na den.
Malá mi spí tak cca od 22 do 8 hod. Do 4 měsíců se občas v noci probubila a dostala UM. Teď se čas od času probudí a chce si jen povídat. Tak si hodinku povídáme, malá dostane dudlíka je spokojená a pak usne. Mám dvě kamarádky. Jedna má půlroční a druhá má 2 děti 1,5 roku a 4 roky. Ta s těma staršíma kojila do 7 měsíců a pak pomalu začala odbourávat. No a ta s tím půlročním už taky pomalu přestává. Kojí jen ráno a občas před spaním. V noci už jí prostě nedá. No a pokud se dá na noc sytící a kašička tak většinou děti spí celou noc. Je to opravdu jen na zvyku dítěte, jak se často v noci budí.

caira
23. jan 2009

tereziep: hezky napsano, ja si taky nemyslim, ze jit na UM je nejaky selhani, me to teda nevadilo, proste nam kojeni neslo a i kdyz laktacni sekta na koni me porad s prominutim" buzerovala" buh vi jak tomu mymu diteti neskodim, ze to dal nezkousim atd tak jsem se rozhodla s tim svihnout a jit na um a od te doby jsem byla spokojena ja i mala, nez se nerovat jako blbec jen proto, ze chci mermomoci kojit to proste nema smysl...U nas se dava vecer uz bud normalni vecere, nebo kase atd, stridame to a pak pred spanim dostane jeste asi 150 ml Umky na "dobrou noc" a spi dobre..poslednich par dni dokonce od 19h do 7.30cca 🙂 konecne vim co je to zase spat v kuse 8 hodin 😀

S tim kojenim velkych deti..to ja bych asi vrhla..me to prijde strasny i u dvouletyho ditete kdyz vidim, ze nekde venku lezi mame ve vystrihu ( ale nikoho nesoudim, muj osobni nazor) proste jak rikas ty, do toho roka by mi to asi prislo optimalni, pak jsou stejne uplne jine nutricni naroky takze to MM je uz stejne jen jako piticko nez aby jim to davalo nejake zazracne ziviny.

Moje kamaradka Olivera kojila do roka a zrovna vcera jsme se o tom bavily, rikala, ze to neni o tom jestli je na prsu nebo UM jak si je clovek nauci tak to ma.. Oli ji v noci bez problemu spal uz od mala bez kojeni..az jsem ji to kolikrat zavidela, kdyz u nas se jeste jednou v noci budilo na umku.. 😉

monik76
23. jan 2009

anavila, rozhodně bych se snažila odbourat noční kojení, UM bych vůbec v noci nedávala, my jsme to taky tak udělali a naprosto v pohodě, už jsem to tu myslím psala, malá v noci spí a jen občas se vzbudí, kojím jen ráno a večer a naprosto nám to vyhovuje, pocit, že bych byla vyčerpaná nemám, a čas na sebe mám taky. Pokud kojit chceš, tak koj, pokud ne, tak odstav a rozhodně si nemusíš nic vyčítat. Je to jen na tobě! 😉
minea, naprosto s tebou souhlasím, že MM i po roce je plné vitaminů, které zadarmo nikde nedostaneme, a že kojení prospívá nejen dítěti, ale i mně. Samozřejmě, že už je to jen takový doplněk stravy, dítě v roce by už mělo baštit spoustu jiných věcí a to je takový bonus navíc. Ovšem nejdůležitější je spokojené mimčo, ať už kojené nebo na UM, je to jedno. 😉

lenusiatko
24. jan 2009

My sme mali v rodine taku story s kojenim. Mojho bratranca kojila mama az do troch rokov, raz na obed, ked sa narval fazule s masom, jeho mama uz cela zufala sa stazovala mojej mame, ze ma maleho celu noc v posteli pricicnuteho ako pijavicu (manzel uz odstahovany na druhom konci domu), maly prisiel k nej, vyhrnul tricko a pred navstevou 10 ludi si didkal. Mama uz na nervy, nemohla chodit ani do prace, maly sa plieskal po zemi, ked nemal didku, tak sa rozhodla, ze si da pichnut injekciu (neviem, ci neboli 3) na zastavenie a maleho takto odstavi (mala uz aj zdravotne problemy). Mlieka zrazu nebolo, co ako tahal, nic nepotiahol a vtedy to zacalo, brutalny rev, sialene zachvaty, maly sa zavrel na cely den do izby a tam nariekal a cely den naschval nic nejedol. Dost dlho mu trvalo, kym sa s tym zmieril, teraz ma 10 rokov a ked sa ho spytam a rypnem si, kde ma didku 😀, tak cely ocervenie a urazi sa. A mame lezie stale do postele. No tak to je extrem, hadam to u nikoho takto nedopadne.

anavila
autor
25. jan 2009

ahojte....vraciam sa naspet do diskusie
na ozivenie len tolko, ze po rozhovoroch o tejto problematike doma som sa dozvedela od mojho otca, ze jeho jeden rovesnik normalne cucal az do zakladnej skoly...normlane ze prisiel domov zo skoly a mam mu musela dat prsnik.
no chapete to???je to vobec mozne??ale vraj je to pravda. Podotknem este ze nemal mladsich surodencov, t.j ze mama mala mlieko tak dlho uz od jeho narodenia.....myslim ze je to brutal

kubaka
25. jan 2009

anavila - je to brutal, ale takových případů je víc. Jedna psycholožka dokonce kojila 10 letého syna. Divím se, že jí neobvinili ze sexuálního zneužívání...

monik76
25. jan 2009

tak to už fakt asi není normální kojit v 10 letech. To i ta matka musela být asi trochu zvláštní, když cpala tak velkýmu klukovi cecek. Já teda nikoho takového neznám, mně to přijde ještě celkem normální do těch dvou let, ale pak už si to dost dobře nedovedu představit. 😉

tara33
25. jan 2009

Ahojte, tak vidim, ze som tu v mensine s nazorom ze UM sa materskemu ani zdaleka nevyrovna. 😖 Nebudem Vas presviedcat, ze MM je nenahraditelne (aj ked je to tak 😉 ), len pripajam niekolko zaujimavosti, ktore ste mozno nevedeli 😉 :
- vyziva materskym mliekom znizuje vyskyt a intenzitu hnackovych ochoreni, vo vyspelych krajinach je 3x vyssi vyskyt hnaciek u deti nedojcenych - na UM
- dojcenie chrani pred zapalom stredneho ucha
- nedojcene deti maju 2-3 x vyssie riziko ochorenia na meningitidu ako dojcene deti
- dojcenie chrani pred zapalom pluc a to najma v priebehu 1. roka zivota, UM zvysuje riziko zapalu pluc 17 x
- MM znizuje riziko vzniku zapalu dychacich ciest a infekcii mocoveho systemu
- MM chrani deti pred rozvojom alergickych ochoreni - ekzem, astma ...
- dojcenie chrani dieta aj pred onkologickymi ochoreniami. Maligne ochorenia sa vyskytuju 1,9 x castejsie u deti na UM
- dojcene dievcatka maju o 20 - 35 % nizsie riziko ochoriet na karcinom prsnika v dospelosti ako nedojcene
- u diabetes mellitus 1. typu (cukrovka vyzadujuca podavanie inzukinu) sa potvrdzuje suvislost medzi UM v prvych 6 mesiacoch zivota a rizikom rozvoja toto ochorenia. Dojcene deti maju o 30 - 60% nizsie riziko rozvoja diabetes mellitus 1. typu.
- u nedojcenych deti sa castejsie vyskytuje aj SIDS - syndrom nahleho umrtia
- dojcene deti su inteligentnejsie , rychlejsie sa rozvijaju nielen pohybovo ale aj intelektovo , skor zacinaju chodit, rozpravat, ...
- a dojcenie ma ochranny vyznam aj pre matku: z dlhodobej perspektivy maju dojciace zeny nizsie riziko karcinomu ovaria, karcinomu prsnika, a osteoporozy.
A na zaver:
- dojcenie na verejnosti je prirodzene. Vyzaduje si to dana situacia v ktorej sa matka s dietatom ocitla. Je smutne, ze niektori povazuju dojcenie na verejnosti za "trapne divadlo" avsak extravagancia zien rozneho veku "hore bez" pri vodnych plochach im nevadi.
Citovala som zo Specialu casopisu MAMA a JA - Vyziva deti
A samozrejme, ze aj ked chcem kojit co najdlhsie, urcite nie do 10 rokov ? 🤐 - ako ste tu uvadzali, to sa mi tiez nezda normalne, ale tak do 2 - max. 3 rokov urcite 😵
Ale kazdy nech sa rozhodne ako mu to vyhovuje 😉

radka.m.
25. jan 2009

zastávám názor,že mm je nenahraditelné,to ano,ale to,co jsi tu právě opsala,tak to je fakt blbost,z toho pomalu vyplývá,že nemocné děti jsou jen ty,které jsou na um.ta propagace mm je opravdu hodně přehnaná,ani se nedivím maminám,co nemohli kojit,že potom mají psychické problémy,výčitky a já nevím,co ještě.chtěla bych docela vidět ty výsledky výzkumů,podle kterých se to dělalo,vždyt tak,jak je to tady napsané,tak to je fakt blbost.um zvyšuje riziko bronchopneumonie až 17krát,taková pitomost!vždyt když tady člověk na diskuzích čte,tak hooodně dětí na um je ba naopak zdravých a kojené děti mají každé onemocnění,my jsme toho příkladem,kojila jsem rok a už ve dvou měsících jsme měli těžký zánět průdušek.

beruska2x
25. jan 2009

tara... to je moc hezke ale kdyz to nejde - z jakejhokoliv duvodu - tak jako co??? znam deti co kojene jsou a zanet str. ucha meli stejne... kojeni je fajn ale neni samospasitelne.. spousta deti i dospelych co byli nebo jsou kojene maji nemoci, alergie a pod... neni zadny pravidlo ani jasny dukaz toho co pises, je to jen % studie...

driv to popu nebylo ted ano je to jen jak ty info podas, marketing, reklama...

barny
25. jan 2009

moja sestra kojila moje krsna do roku a pol a byval chory kazdy mesiac, a mal aj chronicky zapal dychacich ciest, ja som kojila 5 mesiacov, maly este chory nebol, tak statistiky neberiem velmi, je to na genetike podla mojho nazoru, ale keby mam mlieko tak kojim doteraz, aspon by som v noci nemusle robit sunar a byt hore hodinu, ked som kojila, napojila som ho a spali sme do 5 minut 😵

radka.m.
25. jan 2009

no,beruška,holt,když někdo nemůže kojit,tak se musí smířit s tím,že jeho dítě bude prolezlé všemi nemocemi,podle toho,jaká je v dnešní době propaganda kojení!!!ale já myslím,že maminy,co nemůžou kojit nemusí mít strach,protože ještě před 20 lety se všude křičelo,že pro děti je nej,nej,nej eviko,feminar a sunar,ted to je kojení,a za dalších 20let se bude křičet,že se zjistilo,že je nejlepší opět nějaké um,a co potom ty matky,které dlouhodobě kojili,to si potom mají rvát vlasy???asi těžko,že?

beruska2x
25. jan 2009

radka...asi tak 😉 nevim proc maminy tak stresujou, je to nesmysl... i kojene deti maji vsechny nemoci, jen to nekdo umi pekne zviditelnit jak se mu hodi, to je vse

barny...hodinu?? vodu na Nutrilon - to je 40sekund ohrivani, protrepu, maly ji cca 10 minut a spi...

barny
25. jan 2009

no veru hodinu ono to jedenie a priprava trva tak do 20 minut ani nie, ale uspavanie je hroza, on sam nezaspi stale, musim ho hojdat a tak, ked sa kojil tak zaspal pri papani ale ako papa umele mlieko, tak to je dlhsi proces u nas, ked zaspi za 40 min oslavujem

beruska2x
25. jan 2009

no to ja to mam hotovy do minuty + 10m jidla a pi okamzite, jen ho polozim nebo usne uz u jidla 😉 popripade nez umeju flasku tak 100% 😵

barny
25. jan 2009

tak to mas super, to moj maly zaspal sam asi 3 krat, inak ho musim hojdat, potom prekladat do postielky, to sa vzdy zobudi na prvy pokus, potom zas hojdat to aspon 20 az 30 min, zase poku prelozit a ak vyjde som happy a ak nie tak znovu, alebo ho necham spat vo vajicku medzi nami, inak to nejde

beruska2x
25. jan 2009

mame stejna jmena deti 😀 😀 to si nedokazu predstavit.... to by me trefilo 😉 ale uz by mel pomalu spat celou noc ne?? nam to uz nekdy vyjde, nekdy se vzbudi...

barny
25. jan 2009

no to mas pravdu, tak aj ty mas simona 😀 moj krpec nechce spat celu noc, ja som bola happy ked sa zobudil na jedenie o piatej, najedol sa a zaspal do 40 min, on je nauceny na hojdanie, sam zaspat ani za nic 🙄

beruska2x
25. jan 2009

to je to rozmazlovani ze zacatku 😀 😀 kamaradka takhle museli malyho vozit pred spanim na traktoru 😀 😀 😀

katarinka1107
25. jan 2009

mila anavila.Donedavna sme mali tento problem aj my.Teda ono to takto fungovalo aj pri prvej dcerke.Kojili sme sa vtedy 29mes.A za cely cas som nevedala ,co je to prespat celu noci.Pri druhom tehu som si povedala,ze budem "mudrejsia" naucim babo na dudlik a bude spavat v postielke.Ale.... Jurko bol presne to iste ako Barborka.Ako babo som to brala, ze sa budi v noci ale po polroku,ked mal papat aj ine prikrmy to uz bolo horsie.Malo z toho spapal(aj ked na to nevyzera,por.vaha 4200g)nastastie velmi ma rad zeleninku.A v noci? ziaden cumlik, ziaden caj iba maminkin cecenik,ako tomu hovoril.Teraz mame 2r2m a 02.01,09 sme naposledy dali ceceni.Inak poslednu noc co sme sa kojili som vobwc nespala, lebo bol taky unaveny, ze to musel mat pri pusinke staleA oducili sme sa .Nalepila som na bradavky naplast,ze mam bibinko a ono to fungovalo.Prespali sme od polnoci do rana .To bol sok pre mna .A na druhu noc to iste ale zaspal skor.Inak kym sme sa kojili nepomahalo ani to,ze som mu dala umele mliecko.Moc ho nevypil a aj tak sa v noci zobudil.TAKZE ak nemas nic proti tomu, (inak je to pohodlne neusis nic pripravovat)kojte sa nadalej ,ved je to uzasna vec a mozno to potom pojde odstavovat tak lahko ako u nas.Ale kazde dietatko je individualne.Prajem vela krasnych dni .(Inak spime celu noc,je to parada teraz,ale obcas mi je za tym luto) 🙂 🙂 🙂

barny
25. jan 2009

no tak mozno aj rozmazlovanie, ale insie nezaberalo 😀 len sa bojim, ze ked vyrastie z tej hojdacky co bude

beruska2x
25. jan 2009

😀 😀 pujde do skoly 😀

annag
25. jan 2009

ku kvalite a potrebe dojčenia - čo tak trošku posurfovať po internete, a potom robiť závery

tých informácií a výsledkov štúdií je zverejnených na internete až až, napr. na stránke Americkej asociácie pediatrov

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/conten...

myslím, že by sme nemali zabudnúť na pôvodný význam UM - náhrada pre deti, ktoré nemohli piť MM vo veľmi výnimočných prípadoch, MM sa vyvíjalo skoro milión rokov pre konkrétny druh cicavca - pre človeka, UM je na svete pár rokov a jeho základ tvorí mlieko úplne iného cicavca - kravičky, tak ako je problém pre imunitný systém človeka vysporiadať sa s transplantátom orgánu nejakého zvieraťa, tak má náš imunitný systém problém spracovať cudzie mliečko , má byť byť poslednou voľbou ako živiť dojčiatko, objektívne nemôže dojčiť 1-2 % žien predovšetkým z hormonálnych príčin

caira
25. jan 2009

teda ted jsem cetla co tu napsala tara a musim rict..pekna BLBOOOOOST!!!

jak pise radka, to fakt zni, ze kdyz je dite nemocne tak je to proste tim, ze neni kojene..proste blbost. Kojeni je urcite super vec, ale umka urcite nemuze za vsechny hruzy sveta. Ja sama jsem vyrostla na umce a jedinkrat jsem nemela zanet stredniho ucha, nebyla jsem skoro nemocna, nemam ekzem, podle IQ testu jsem s iteligenci na velmi dobre urovni..takze to, ze nekojene deti nejsou tak inteligentni tak to je fakt podle me ta nejvetsi blbost 😀 atd atd...

proste jakekoliv studie jsou z 99.9% stejne zalozene na tom, ze nekdo hada, ze to tak je, to, ze dneska nekdo rika, ze tohle a tamto je duvod pro to a tohle jeste neznamena, ze za deset let se to bude rikat tez, ze?
stejne jako pred 20 lety se rikalo, ze deti se maji davat spat na bricho, ted se propaguje, ze maji byt "feet to foot" a na zadech..Drive se deti davaly sedet uz od cca 6ti mesicu ted se radi nedavat sedet dokud se samo dite neposadi atd atd to by se dalo pokracovat do nekonecna..

Jinak ohledne SIDS - u nekojenych deti je dokonce pravdepodobnost SIDS nizsi z jednoho duvodu.. v malokterem pripade nekojene dite spi v posteli s rodici.. protoze opet dle nejakych studii se rika, ze spani miminka s rodici v posteli zvysuje riziko SIDS... 😉

takze sice ano, materske mleko je urcite super a kdyz to jde tak proc ne, ale delat tu dvacetiradkovou studii jak deti nekojene jsou predurceny k zivotu naplnenem chorobamy atd je proste strasna hloupost a ve vetsine bodu vymyslem laktacni ligy 🙂