Vzdať dojčenie, ktoré chce hlavne v noci?

anavila
22. jan 2009

ahojte...tem o kojeni je tu habadej, ale ja myslim ze mam dost specificky problem. Takze moja mala ma uz rok, a v noci sa mi stale budi. Kojim ju len obcas cez den, nase hlavne kojenie je v noci...
Proste vecer pred spanim jej dam a pootm v noci asi 4krat..uz ma to vazne unavuje... navyse neviem kolko mam mlieka, ci to robi preto tak casto, ze ho mam malo... ja neviem...ci zaviest UM alebo vytrvat v dojceni??? som zufala, najmenej rok som sa poriadne nevyspala a tak velmi zavidim mamickam, ktorych deti spia celu noc... Ale zas na druhej strane nechce sa mi 4 krat v noci robit UM. Bojim sa ze ked ju pretanem kojit, stratim mlieko a ona neprestane aj tak v noci vstavat...a budem robit sunar a nevyspim sa ani tolko.... skuste mi poradit prosim...dakujem krasne

lenusiatko
25. jan 2009

Suhlasim na milion percent, ze MM je MM a UM je UM.
Statistiky su statistiky a kazdy pozna nejaku vynimku, ktora ich vyvracia.

Vynimka prva, moj bratranec kojeny do 3 rokov, neustale chory, opakovane zapaly stredneho ucha, zapaly hornych dychacich ciest, alergik (alergicky v rodine nikto nie je), neustale anginy, atd.
Vynimka druha, moj druhy bratranec, mama ho nekojila (mala 4 dalsie deti, muza alkoholika, takze proste "neboli podmienky"), v 9 mesiacoch behal sam po vlastnych nohach bez pomoci, juniorsky majster Slovenska v atletike, dnes ma 40 rokov a zdravsieho chlapa som nevidela, nebol nikdy v zivote chory (zatial).
Vynimka tretia, moj brat, zvracal MM, zvracal UM, proste nemohol absolutne pit ziadne mlieko pre deti, bolo to pred 40. rokmi a pan doktor vtedy naordinoval 2/3 kravskeho mlieka a 1/3 prevarenej vody - nezvracal a jeho zdravie je dnes vcelku obdivuhodne (tiez zatial).

Je fajn, ze Americka asociacia pediatrov zverejnuje rozne zaujimave studie, ale nehcem tu teraz hadzat statistiky, kolko americkych zien nikdy nekojilo, ani nebude, pretoze po 6. tyzdnoch ide drviva vacsina pracovat na svojej "kariere". Cize nekoja z inych ako hormonalnych dovodov. Zila som tam nejaky cas a bola som zhrozena, ako je tam uplne normalna vec, nechat si okamzite pri porode pichnut injekciu na zastavenie tvorby mlieka, takze americki lekari by si mali robit osvetu najma vo svojej krajine.

Suhlasim s tym, ze kazda zena musi urobit vsetko pre to, aby kojila, ked sa to podarilo mne, podari sa to kazdemu na svete (Annag velka vdaka za uzasne rady). Moje dieta sa samo odstavilo v 9. mesiacoch, bolo to zo dna na den (zhodou okolnosti som dostala menzes a malej sa naraz prerezalo niekolko zubov), takze som rada, ze sa to zaobislo prirodzene jej a nie mojim rozhodnutim. Uz o inom je pesnicka nas boj s poharikom, ale musime ist dalej.

Inak nepisala by som inak tento prispevok, ale akosi ma vytocila ta formulka o inteligencii, uz som to niekolkokrat citala a idem vyskocit z koze, to akoze dieta, ktore skor chodi a rozprava je inteligentnejsie, ako to, ktoremu sa to podari neskor, len preto, ze ho mama nekojila? To ako tiez zistili lekari? Dufam, ze nie taki, ktori pracuju v nemocnici na novorodeneckych oddeleniach a nevedia vam dat jednu mudru radu ohladne kojenia? Moj priklad, mala mala zltacku najvyssieho stupna, vysoke hepatalne testy, mne tyzden nevypadla kvapka mlieka napriek snaham a niekolko pediatrov mavlo rukou, ze ved nic sa nedeje, dajte jej umele. A potom na chodbach oprasuju letaciky, rozne desatoro a dvadsatoro a neviemkratkolkatoro ake je kojenie dolezite. A ked mam strach ze mam malo mlieka, tak pediatricka povie, no tak dajte umele 😕

caira
25. jan 2009

Lenus: moc hezky napsano 🙂

ja mam dceru nekojenou..u nas to bylo opacne, z porodnice jsem odchazela krasne rozkojena a prvnich sesty tydnu to slo jako po masle a pak najednou hur a hur az v osmi tydnech proste nebylo z kojeni nic a muselo se na umku a to jsem zkousela hory doly, polivky, homeopatika, meditacni kojeni- jak si clovek v relaxu ma predstavovat jak z nej proudi mliko 😀 , fenylk po litrech, fenugreek tabletky atd atd a proste smitec 🙂 a neprijde mi, ze bych kvuli tomu mela mene inteligentni nebo jinak "postizene" dite. Je stastna, spokojena, zdrava- za prvnich 11 mesicu zivota mela jen 2x stabouckou rymu. takze kdyz to jde tak to jde, kdyz to nejde tak by se maminkam nemelo omlacovat o hlavu, ze budou mit deti v tom a tom smeru znevyhodnene zdravotne atd.. 😉

radka.m.
26. jan 2009

annag-o kvalitě mm samozřejmě nemůže být žádný spor,ale to,že um je na světě teprve pár let neznamená,že škodí!po um ještě žádné dítě neumřelo,je přece úplně jedno,jestli matka nemůže kojit,nebo už z jakkéhokoliv důvodu nechce,um je na velice kvalitní a vysoké úrovni a pokud je dítě krmeno um,tak určitě není o nic bezcenější,než kojené dítě.a takovýhle bludy,že kojené dítě je inteligentnější,má rychlejší vývoj a podobně,to je opravdu jenom obrovská propaganda a nic víc.pokud se matka rozhodne z jakkéhokoliv důvodu nekojit,je to čistě její věc a nemá o nic horší dítě,než je kojené.

lante
26. jan 2009

Nečítala som predchádzajúci diskusiu. Takže napíšem svoj názor, či už tu taký je alebo nie.
Ja som kojila, lebo som mliečko mala a bolo ho dosť. No ak by som mala problém dala by som v pohode UM.

Anavila, myslím, že dieťatku si do roka dala živiny ktoré potrebovalai, teraz ich už vie prijať samo. Možné to že sa ti 4x budí neznamená, že je hladná, ale si iba chce podudlikovať prsko, takže funguješ potom skôr ako dudlík. Ja som mala v pláne kojiť max. do roka, pretože sa mi zdá dlhšie kojenie zbytočné. Moja sesternica kojila do dvoch rokov a ako píšeš ty, hlavne v noci a keď bola malá jedovitá.........až potom konečne usúdila, že vlastne sa malá iba na nej ukľudňovala, takže žiadny iný efekt to nemalo.

Za jednu dve noci mliečko nestratíš (mne sa ho trocha tvorilo ešte pol roka potom ako som prestala dojčiť) takže skús vyskúšať UM a uvidíš.

Inak ja som sa tiež ešte za posledný roka štvrť nevyspala 😉 doteraz Vili prespal jednu noc celú inak je to v priemere tak 3x za noc čo k nemu vstávam. Dostane dudlík, prípaden trochu čajíku a spí ďalej. A myslím, že sa tak skoro celú noc nevyspím, iba ak by Myšiatko bolo bolo jedno z tých detí, čo od narodenia prespia celú noc.

katarinka1107
26. jan 2009

pridavam sa k Vam opät.Presne ako napisala ciara,ked kojenie ide ,tak ide .Ale su mamicky ,kt.chcu kojit a jednoducho nemozu.Tym bude uplne zbytocna nejaka studia o kojeni.Mala saom vo svojom okoli take maminky,ktore boli "hotove" z toho ze nemozu kojit aj bez nejakej studie.Mne bolo lahko kojit, ved mliecka som mala dost a to aj napriek tomu ,ze som rodila "cisarskym.Ano mam sikovne deti,lozili skoro,chodili skor ako dosiahli rok, rozpravali skoro.Ale mam aj susedku ,kt.sa narodila v osmom mesiaci ,mamina ju kojila necely mesiac,nabehli na UM a mozem povedat ,ze je na tom co sa tyka vyspelosti lepsie ako jej rovesnici alebo aj starsie deti.Chora byva ale nie moc casto.Myslim ale ,ze tam skor zohrava ulohu fakt,ze sa narodila predcasne ,ako to ,ze nebola kojena.Moj Jurko nebyval casto chory,ale prvorodena dcerka ako som ju prestala kojit o necely rok sme sa pasovali s pravidelnymi mesacnymi zachvatmi kasla a navstevovali sme alergolog.amb.a uzivali kortikoidy ustne inhalatory co mali podozrenie na astmu .A to zas mame genet.dane,kedze ja sama mam astmu.Myslim ,ze dieta potrebuje hlavne spokojnu a nie nervoznu maminu a ked sa mu venuje dostatocne a s laskou tak nie je o com.Drzte sa a nedajte sa "vytocit".Ja som velka zastankyna kojenia , ale nie na ukor zdravia maminy ,alebo babätka 🙂 🙂 🙂

radka.m.
26. jan 2009

katarinka-přesně tak,nějaké procenta,kolik matek nemůže kojit jsou sice krásné,ale hodně záleží na dětech,já jsem měla doma chronického bojkotáře a nic jsem s tím nenadělala,i když mléka jsem měla až až.odsávala jsem celý rok,ale jsou maminy,který nemají na odsávání čas,nebo jim to ani nejde.a to pak mají nechat děti o hladu?je taky spousta mamin,co mají málo mléka,nebo spousta,co musejí přestat kojit ze zdravotních důvodů,ale to už ty skvělé statistiky z laktačních lig neuvádějí,protože se jim to nehodí,že???

alishia
26. jan 2009

teda ja kdybych byvala kojila, tak jen do prvnich prikrmu to je do toho pul roka, a pak bych s tim sekla. Nejsem dudlik. Jedna moje znama koji holku ktere uz jsou dva roky, me to prijde teda fakt ujety a hlavne k nicemu, to mleko uz stejne neni tak vitaminove nabite, jako na zacatku. Akorat si na sebe to dite matka prilis vaze.

Radim ti uz se na to vykasli🙂 A uvidis, jak hned bude lip. muze i pomahat s krmenim v noci tatinek🙂

annag
26. jan 2009

ja by som len dodala, pokiaľ teda nejde o nejaké zriedkavé ochorenie mamičky či bábetka, tak dojčenie nejde preto, lebo zlyhala nie mamička, ale jej okolie - najmä to odborné, som hlboko presvedčená, že ak by mamička odchádzala z nemocnice so správnymi návykmi a technikou, tak by dokázala bez problémov dojčiť veľmi dlho.

Bohužiaľ, práve v nemocniciach dostávajú mamičky zmätočné a úplne mylné informácie, prídu domov s klobúčikmi, krabicou Beby, bábetkom, čo pozná fľašu a bez informácie ako dojčiť efektívne tak, aby bábo ozaj papalo a nielen cuckalo či celé dni spalo na vyťahanom prsníku.

Takisto zazlievam pediatrom, ktorí navštevujú mamičku po pôrode doma, že sa nepozrú, ako mamička v pohodlí domova dojčí - už z jedného dojčenia sa dá posúdiť, či má bábetko dostatočný prísun mliečka, či sa vie správne prisať. Nič by im nedalo poradiť mamičke, ako často má dojčiť, ako má dojčenie vyzerať ... je to chvíľka, ktorá môže zachrániť celé dojčenie. Mamičky potom po prvej - druhej poradni s hrôzou zistia, že ich bábetko vôbec nepribralo a prídu domov znechutené a začnú na odporučenie pediatra samozrejme dokrmovať, čo je začiatok konca.

Nepodarené dojčenie, ak v pôrodnici laktácia nastúpila a mamička si ju neudržala, je na 100% dané nedostatkom skúseností a informácií . Ťažko je chybné dojčenie zachraňovať v 3 mesiacoch ba aj neskôr. Samozrejme, že problematické dojčenie, keď bábetko zle priberá, mamičku znechutí tak, že jej nakoniec ide na nervy a doslova ho znenávidí a bude hľadať vnútorné ospravedlnenie, prečo je UM lepšie než MM. Maička sa však nemá za čo ospravedlňovať, to by mali urobiť pôrodnice, lekári. Nie je umenie dokrmovať či prejsť celkom na UM, umenie je dojčiť tak, že to mamičke i bábetku robí radosť. A fakt, že sa to ľahko dá ak má mamička pomoc a podporu okolia, mi nikto nevyvráti.

radka.m.
26. jan 2009

podívej se annag-to,co tu ted píšeš,je absolutní blbost,já jsem byla pod dohledem laktační poradkyně,věnovala jsem tomu spoustu časů i nervů a když dítě nechce,tak s tím nic prostě nenaděláš,a to,že tady píšeš,že není umění přejít na um,ale je umění kojit,tak to je ještě větší pitomost,kolikrát ty maminy,které přešli na um,si zažili daleko více nervů,než maminy,co kojí,právě před takovými,co si prošli bojkotama a různýma situacema a nezbylo jim,než přejít na um,tak právě před takovýma by jsme měli smeknout a ne,považovat za umění kojení,když to jde bez problémů.

alishia
26. jan 2009

radka.m. napsala si to skvele.

annag
26. jan 2009

radka, vyjadrila som len svoj názor na vec, za ktorým si stojím, no ja sa vadiť s nikým nejdem ani nechcem a viac sa už v tejto téme vyjadrovať nebudem, ale aj z vlastnej skúsenosti viem, čo je to zlé dojčenie na hranici dokrmovania a čo je to krásne a bezproblémové dojčenie od začiatku 😉

radka.m.
26. jan 2009

samozřejmě,že jsi vyjádřila jen svůj názor,jen mi ten tv ůj názor přijde dost neobjektivní-napsat,že není umění dát dítěti um,ale je umění kojit,taky bych mohla tohle napsat,protože jsem odsávala celý rok a mohla bych odsoudit šmahem mámy,co dávají um,ale nevidím důvod,proč je hned takhle odsuzovat.

andy80
26. jan 2009

UM škodí? Jasně, že MM je to nej, ale když to nejde, tak co jako? V poslední době se UM blíží kvalitou k MM. Jistě, že to nebude nikdy stejně kvalitní, ale rozhodně neškodí. Moje děti jsou obě na UM (syn úplně, dcera byla částečně kojená) a nemůžu říct, že by byli extra nemocní, zaostalí nebo tak něco. Malé bude za nedlouho 9 měsíců a už se snaží o první krůčky, v necelých 5ti měsících lezla, v šesti měsících si sama sedla. Je zaostalá?

radko, moc hezky si to napsala

annag: zažila jsem hodně stresu a napětí kvůli kojení. Laktační poradkyně, dětské sestry. Kvůli kojení jsem zůstala v nemocnici namísto 3 dnů přesně týden, každé dvě hodiny jsem přikládala, mezi tím odsávala, ale mlíčka bylo málo a netvořilo se, kdybych se na hlavu postavila. Udělala jsem pro kojení maximu. Tímhle tempem jsem se držela do šesti neděl a jednoho dne jsem se vzbudila, šla jsem odsát a nic. Přiložila jsem malou a taky nic. Prostě mlíčko došlo. Co jsem měla jako dělat?

radka.m.
26. jan 2009

jo,přesně,někdy ty laktační a sestry už v porodnicích nadělají více škody,než užitku právě tím neustálým hučením do mámy,že prostě kojit musí,že statistiky ukazují,že kojit nemůže jen asi1-2%matek,jinak my jsme zrovna generace,co vyrůstala na sunaru a žádnou újmu na zdraví teda nepozoruju,teda někdy 😀 😀 😀

andy80
26. jan 2009

no, mě šlo kojení s kloboučky, vím, že to není to pravé ořechové, ale podle mě lepší kojit s kloboučky než vůbec, ale v porodce byli zakázané, tak jsem musela jen tajně. Takže ten stres a to všechno kolem se na tom asi podepsalo. U syna to bylo jasné od začátku, nevytvořilo se mi mlíčko vůbec, ani mlezivo, prostě ani kapička ničeho, tak pátý den v porodce rovnou dali UM.

radka.m.
26. jan 2009

no,andy nemyslím si,že by tvé děti strádali,jenom proto,že jsou na um,prostě když není,tak není,třeba za 20let ukážou nejnovější statistiky,že um je lepší a pak budou mít zase navrch maminy,které nekojili. 😵 😵 😵

dudinka21
26. jan 2009

no ja si myslím, že matka najlepšie vie, čo je pre jej dieťatko to naj.. mojmu synovi začali v nemocnici hned dávať um, lebo vraj bol hladný a to bola velká chyba.. hlavne moja, lebo som sa mala na to viac pripravit.. samozrejme sa mi mliecka potom tolko netvorilo. po príchode z nemocnice som začala dávať len moje a všetko bolo ok, akurát asi po dvoch týždnoch mi dokt. povedala, že málo priberá.. pritom bol spokojný no ona hned predpísala um zase moja chyba som mu to dávala, no mali sme strašne vela problémov s bruškom a pod.., že som si povedala dosť a dávala som mu len moje a predstavte si rastie, je spokojný, už papáme aj iné maškrty a stále kojíme, chcela by som tak do roka.. no a k tomu, že málo priberá.. teraz je ako taký macko a pomaly sa bojím, že mi zase povedia, že priberá vela.. ale mne je jedno.. podla mna je akurát spokojný a riadím sa už len podla seba.. a ked si mamička myslí, že um je lepšie, je to jej vec, nie teraz rozmýšlať, že podla nejakých štúdií je to zle.. lebo o rok sa zase zistí, že je to naopak.. no a v noci mi vstávame nenormálne vela krát.. od narodenia, vela krát sme nespali vôbec, ale nám by um nepomohlo.. večer dávame kašu a je to také isté ako ked bolo iba mliečko.. ale zo všetkého vyrastieme a za chvilu sa budeme už iba smiať...

andy80
26. jan 2009

radko, určitě nestrádají, ale každou mámu mrzí (teda normální mámu ne alkoholičku nebo feťačku), že nemůže svoje dítě kojit. Ale, když to nejde, tak to nejde.

minea
26. jan 2009

Naprostý souhlas s annag, mluví mi z duše 😉. Ale to je asi z mých příspěvků zjevné...
Annag, máš v albu spoustu cenných informací o kojení, dala sis s tím práci. Snad tam některé z maminek najdou inspiraci.

tereziep
26. jan 2009

Ahoj, souhlasím s radkou.m. Když není mlíčko, tak se musí přejít na UM.
Annag tak to máš asi špatného pediatra, když ti to nevysvětlil. Moje paní doktorka - tedy její sestřička mi vše vysvětlila. Jak často a jak mám kojit. Jenže prostě nebylo co. Malá sice papala, ale pak mi brečela hlady. Nepřibírala. Tak mi doktroka doporuřila přikrmovat UM. Měla jsem půjčenou váhu od kamarádky, která měla také problém s kojením. No a tak jsem se před kojením zvážili, nakojili a pak jsem se znova zvážili. Nechtěla jsem malou zbytečně překrmovat. Někdy toho bylo dost. Jindy jsem si myslela jak nepije a ona vypila pouze 10 ml a i když jsem se snažila odstříkat tak prostě nic - nešlo to ani se to nezlepšilo. Tak jsem museli dokrmovat. Chtěla jsem kojit, ale když to nešlo. Vydrželi jsem to 4 měsíce, což byl zázrak. U nás v rodině nikdo dlouho nekojil. Prostě je to asi dáno geneticky. Neumím si to jinak vysvětlit. Kamarádka měla ten samý problém. Malá byla slabá. Ona neměla dost mléka. Do 6 týdnů odstříkávala a pak přešla na UM. Malá je spokojená a že by byla zaostalá, tak to se říct nedá.

cerstvamama
26. jan 2009

Ahoj holky, už jsem to někde psala, ale přidám se ještě jednou. Jsem taky nekojička, dá se říct 😀 Asi ve 3 týdnech, po marných snahách se rozkojit, jsem dala malé Nutrilon a tu úlevu si dokáže představit jen ten, kdo to zažil. Malá najednou neplakala hlady a já nebyla hromádka chodících nervů. Přikojovala jsem jí do 6 měsíců (bez pár dnů) a je z ní pěkná, zdravá (ťuk ťuk) holčička, která se má čile k světu.
Moje kamarádka od narození kojí a její dcera má exém od hlavy až k patě. Tak kde je ta výhoda MM před UM? Máme dobrou dětskou doktorku, která si se mnou hodně povídá, a podle nových výzkumů prý strava zase tak moc neovlivní. Prostě dítě se už narodí s nějakýma dispozicema a to co mu dáváme pít to ovlivní jen v hodně malém procentu. V kojení jsem viděla velký plus hlavně v tom poutu, co mezi námi bylo. Ale teď máme zase pouta jiný, ne? Takový hraní a mazlení je taky úžasný 🙂
Každej radikalizmus je blbost. Kdo se tváří, že když kojí je lepší matka, tak je trošku mimo. To je jako s tím odmítáním očkování dětí, dneska o tom píšou na netu. Ale to je zase jiný téma.

tereziep
26. jan 2009

cerstvamama: máš pravdu, že každej radikalizmus je blbost.
Na kojení je dobré, že nemusíš všede sebou tahat převařenou vodu, lahvičky a UM. No a taky to stojí víc peněz. Ale mě to vůbec neomezuje. Když jsem šla náhodou na nákup a nestačila jsem se vrátit domů, tak jsem věděla, že malá nebude řvát hlady a že jí nakrmí. Nebyla jsem ve stresu.
Mě prostě strašně vadí, jak se některé kojící maminky dívají na mamiky, které nemohou kojit. Myslí si o nich, že jsou strašné, že to vzdávají a že dítěti nějak ubližují. Jak už tady někdo napsal, kdo nezažil bojkot kojení nebo neměl málo mléka, mimčo nepřibíralo a někdy i po jídle brečelo, to nepochopí. Už v porodnici sestřičky stále mluví jen o kojení, liga kojení říká, že nejlepší je kojit, ale když to nejde, tak to nejde. Některé maminky jsou pak zralé tak na psychiatra. Chtějí za každou cenu kojit i když prostě nemají mléko a těžko se jim pak vysvětluji, že je lepší, když přejdou na umělé než aby trápili svoje miminko hlady. I s lahvičkou se dají zažít úžasné věci. Mě to teda vůbec nevadí. Kojení je krásné, ale i to když si malá začne sama držet lahvičku a pije má svoje kouzlu. Nemyslím si, že bych jí někaj šidila nebo že bych k ní měla jiný vztah. No a pouto v kojení - to neřeším. Malá je spokojená a šťastná a to je pro mě daleko důležitější než to, abych jí za každou cenu kojila.

caira
26. jan 2009

musim jeste reagovat na prispevek annag, ze kdyz si zena neudrzi laktaci tak ze je to chyba techniky atd atd, opet muj nazor- je to blbost!

ja mela techniky kojeni nastudovane,porad jsem nekde neco zjistovala a ptala se, kojeni nam slo a proste od cca 6ti tydnu mala zacala bojkotovat a prso nechtela, jedla min a min, porad brecela atd atd..takhle to trvalo skoro tyden, zacala ubyvat na vaze.. zkusila jsem ji nechat hladovet atd atd a ona radeji cely den nejedla nez aby se prisalam zkousela jsem klouboucky a taky nic...takze zadny problem techniky, proste nechtela prso..kdyz jsem ji pak dala flasku tak byl okamzite klid, odsavala jsem jeste chvili, ale mlicka ubyvalo a ubyvalo a cca po dalsim tydnu uz musela zacit dostavat um a pak uz to slo od deseti k nule a mala byla plne na um.
Ale vubec nemam pocit, ze bych toho litovala, mala i tak krasne roste, je zdrava a stastna a kdyz pri dalsim diteti budu mit s kojenim opet problemy tak prejdu na UM bez jakehokoliv zavahani 🙂

radka.m.
26. jan 2009

caira-taky to vypadá,že tvá malá je chronický bojkotář,vid? 😀 😀 😀 zapomněla jsem ještě k příspěvku annag dodat-platí takové jedno nepsané pravidlo u kojení,a to potvrdí každá laktační poradkyně-PŘI KOJENÍ MUSÍ BÝT SPOKOJENÉ NEJEN DÍTĚ,ALE MUSÍ BÝT SPOKOJENÁ I MATKA,jakmile to neplatí o jedné,nebo druhé straně,tak se kojení vyvíjí úplně jiným směrem,než by mělo být.

cerstvamama
26. jan 2009

caira
Přesně, technika je jedna věc. Ale když u nás v rodině nemohla kojit žádná ženská tak to asi o něčem svědčí. Prostě každýmu není dáno.

tereziep
Jak říkáš - s lahvičkou zažijeme hodně srandy.

caira
26. jan 2009

radka: jj, ja jsem taky vzdycky rikala, ze to neni o mliku nebo o technice, ale ze moje dite se proste rozhodlo, ze zuzlat prso mi proste nebude.. Nikdo mi nedokazal vysvetlit proc ho nechce..Ale abych pravdu rekla ja se z toho nehroutila, ja jsem treba typ cloveka, komu kojeni na verejnosti je strasne neprijemne, nedokazala jsem se prinutit abych venku kojila, radeji jsme vzdycky ven vyrazili hned po kojeni a na dalsi uz byli doma. Me proste vzdycky prislo, ze jen proto, ze mam dite jeste nemusim verejne vystavovat prsa 😀 takze prejit na flasku pro me nebyla takova tragedie, sice jsem doufala, ze alespon budu moct odsavat ale proste to vysychalo a vysychalo az nebylo co.

Cerstvamama: u nas v rodine se taky nekoji, vsechny zensky z maminy strany, tjst moje mamka, teta i sestrenice musely po case prestat kojit, kdyz jsem se na to mamy ptala taky pry to bylo tim, ze jsme po MM nepribirali, pry mlika mela strasne moc, ale bracha i ja jsme pry nepribirali a zacali jsme hubnout takze musela jit na um a to stejne bylo u me tety a pak i tety dcera. vsechny pry kojily maximalne par tydnu nez jim to mudry zarazily.. U nas se sice pribiralo dobre,ale nakonec to taky nevyslo 😉

Jinak me vubec nevadilo, ze mala byla na flasce, bylo fajn, ze ja si treba mohla jit dat vanu a manzel daval vecerni krmeni, doted kdyz prijde vcas z prace tak male dava jeji jedinou flasku, je to zase takove pouto mezi nima a je to moc hezky pozorovat jak mala je spokojena, kdyz ji tatka dava pred spanim flasku 🙂

geegee
26. jan 2009

citam o prednostiach UM, a rada by som napisala svoj pribeh: Po neuspesnych pokusoch trvajucich asi do 1,5 mesiaca veku Tomasa o kojenie, som sa rozhodla kojenie vzdat. Ale nevzdala som sa toho, aby moje dieta vyrastlo na mojom mlieku. Odsavam MM doteraz, maly uz ma takmer pol roka a som rada, ze mam mliecko. Mala som krizy, kedy som odsavala kazdu chvilu a horko-tazko som nazbierala na papanie, ale po par dnoch to preslo. Je to tazke, donutit sa v noci vstat a pol hodinu - hodinu odsavat, ale ja som rada, ze moje dieta ma MM. Teraz ma 8,5 kg, cize pribera pekne. Planovala som vydrzat do pol roka, potom prejst na UM, aj kvoli casovej narocnosti odsavania, kedze mam este jedneho syna, a vseho vsudy tych 5 hodin odsavania denne je dost. Takze da sa nakrmit dieta MM aj take, ktore prsnik nechce.

radka.m.
26. jan 2009

geegee-to máš štěstí,že ti jde odsávat,mně to taky šlo,celý rok,ale ne všechny m amky mají to štěstí,že jim odsávat jde,to mi říkala i laktační poradkyně,jsou mamky,které i kdyby mordovali prsa sebevíc,tak ze sebe nic nevyždímou.

katarinka1107
26. jan 2009

geegee mas moj obdiv.Viem ake to je odsavat si preplneny prsnik,no nie v nejakych intervaloch.Klobuk dolu.No a este dodam tolko, kojit je lahke ked to mlieko je a babo ho chce.Lenze ako som pisala ,netreba sa stresovat, babo potrebuje milu a kludnu maminu.Poznam aj take co mohli kojit a nekojili aby si "nepokazili "postavu.Ja sa nehanbim za to ze som kojila obe deti tak dlaho.A vobec si nemyslim ,ze by boli rozmaznane.Ale to je moj nazor.

katarinka1107
26. jan 2009

annag drzim palce , lebo sa najde vela "odbornicok" co ti protirecia a o urcitych problemoch nemaju ani potuchy.Ine je ked maju mamicky svoje vlastne skusenosti.