Zápal prsníka. Čo pomáha?

alinka76
5. feb 2008

Môj malý má necelých 6 týždňov a už som mala 3 zápaly prsníkov. Pri prvom som brala aj antibiotiká a tieto dva som len v horúčkach prekonala. Posledný som mala včera a dnes som našťastie ok.Neviem kde robím chybu, lebo prsia si prekrývam plienkou, vôbec nenosím výstrihy, odsávam po kojení, nech nezostávajú hrčky a predsa som ich dostala. ☹ Viete mi poradiť, čo pomáha na tie zápaly, keď už sú? Ja si prsia vtedy natieram octanovou masťou niekoľkokrát denne a čo najviac odsávam, nech sa to nezapáli úplne.

annag
23. mar 2009

martinka, možu byť aj iné dôvody,najmä ak sa jedná iba o jeden prsník. Veľmi Ti odporúčam návštevu gynekológa , ale snáď to je len tým 🙂

martina7905
23. mar 2009

no ano mam to len na jednom prsniku na pravom a lavy je dobre len pravy je tvrdy uvidim ak to neprejde letim hned ku gynekologicke

sammy
22. apr 2009

Ako sa zacina zapal prsnika? Moze byt naznakom uz zacervenanie?
Totiz, vcera som malu odstavila, nekojila som uz asi 40 hodin, od rana mam dost naliate prsia, trosku som si odstriekala rano a trochu vecer, no aj tak ich mam este dost naliate a bolia na dotyk. Mam tam trochu zacervenane miesta, no ziadne hrcky, ani nie su horuce ani nic. A neboli ma to v tych miestach, skor celkovo.
Dufam, ze z toho nebude zapal 😝

annag
22. apr 2009

sammy, daj si studený obklad - môžeš aj obaliť ľad či vrecko mrazenej zeleniny v látke a prilož na prsníky. Odstriekaj len trošku, ale preplnenie je posledný záchvev a do rána by mali prsia zmäknúť. Daj si Ibalgin 400mg aj každých 6 hodín. Ak máš šalviu, môžeš si variť tú - 3x denne. Nahromadené mliečko sa vstrebáva do okolitých tkanív a to sa zapaľuje, no chladným zábalom z toho vyjdeš dobre. Hlavne si ľahni a dobre si pospi - asi najlepšie vo vyvýšenej polohe a na chrbte.

martao
22. apr 2009

sammy,
ešte na doplnenie. Presne ako píše annag. Len trochu pre rozlíšenie. Zápal prsníka je bližšie k bradavke. Nepriechodný mliekovod ide viac od pazuchy.
Pri zápale je vhodný studený obklad.
Pri nepriechodnom mliekovode zasa teplý. Mne pomohlo ponoriť sa vo vani do teplej vody a rozmasírovať.

Podľa opisu je to skor ten nepriechodný mliekovod, ale može prejsť do zápalu.

Bež radšej ku gynekológovi, nech Ti dá niečo na zastavenie laktácie. Je dobrý ricinus comunis 30.

sammy
23. apr 2009

Dakujem vam, uz je to lepsie. Nespravila som nic, akurat som vypila pohar salvioveho caju, rano som sa zobudila, zacervenanie je prec a prsia su v takom stave asi ako som ich nechala vcera vecer po odstriekani, vyzera, ze sa uz mlieko vo vacsom mnozstve netvorilo. Tak snad uz sa to spravi samo, Dnes mam este v plane urobit si tak 3x salviovy caj.

Martao, tie homeopatika som si nasadila hned prvy den, ale nejak vobec nezabrali, tak vcera som ich uz ani nebrala.

martao
23. apr 2009

sammy,
ja keď som odstavovala, nejako to prešlo samé. Ja som používala homeopatiká len na nedostatok mlieka. Takže to bola rada len z počutia od kamarátky.

lubi22
27. apr 2009

Ahojte.

Tak aj ja mam zapal prsnika. Bola som u lekarky, mala som v noci teploty nad 39, zimnicu, takze ze je to mastitida. Predpisala mi Augmentin antibiotikum. Ja velmi ATB nemusim, navyse syncek ma este len 7 tyzdnov, nechcem mu ublizit. Bola som v lekarni, kde je vyborna homeopatka, ta mi poradila ATB este nebrat, a dala mi homeopatika Belladona 9CH a Pyrogenium 9 CH, ze by to malo zabrat. Nemate niekto s tym skusenosti? Neviem, ci mam alebo nemam brat tie ATB ☹

mizulienka
27. apr 2009

ahojte, viete mi niekto poradit...maleho dojcim uz cez 8 mesiacov a teraz pryv krat mam bolestivy jeden prsnik...boli ma to na dotyk smerom od hrudneho kosa k bradavke...mala som aj take slabe zacervenane flaky, dala som si na to studeny kapustovy list, zacervenanie trocha preslo, ale stale to je na dotyk bolestive.
Myslite, ze to uz odchadza, ked zacervenanie pominulo, alebo sa to este moze vratit? dakujem

anika1804
27. apr 2009

ahojky..tak ja ti odporucam svedske kvapky,kupis ich v kazdej lekarni..priloz si ich na bolestive miesto a uvidiš sa ti to stratí 😉 vyskusala mi to moja mamka,ked mala strasne zapaly prsníkov a jedine toto ju vyliečilo.vela stastia a odpis ip ako si dopadla

annag
27. apr 2009

lubi, ak Ti teplota do 24 hodín neustúpi a bude takáto vysoká, určite treba ATB užívať. V prvom rade treba prsník dôkladne vyprázdniť: najskôr sa pokús prsník až do dna vyprázdniť odsávaním a potom naň prilož bábetko. Dojči ho v noci veľmi často, vezmi sio ho k sebe do postele. Skús ho dojčiť v takej polohe, aby mu brada smerovala k postihnutému miestu. Daj si aspoň Ibalgin - má protizápalový účinok. Dôkladne skontroluj bradavku, či na nej nemáš bielu bodku, pľuzgierik. Máš aj hrču?Máš ragády, trhlinky na bradavkách? Počas dojčenia jemne stláčaj prsník okolo postihnutého miesta. Pomedzi dojčenie si daj chladivý zábal - napr. kapustný list, vínny, octan ....

Zápal je dôsledok nedostatočného vyprázdňovania prsníka - keď budeš vládať, napíš, ako často dojčíš, či ponúkaš vždy obidva prsníky, či používaš klobúčiky.

annag
27. apr 2009

mizulienka -takisto, veľmi dôkladne skontroluje bradavku, či na nej nemáš pľuzgierik, bielu bodku - u Teba to ozaj vyzerá len na upchatý mliekovod. Kapustný list si dávaj, prsník odsaj a tak bábo prilož - skús malého dať na posteľ a nakloň sa nad neho tak, aby mu brada smerovala k boľavému miestu, prsník okolo hrče jemne stláčaj pri dojčení či odsávaní. - pokús sa odsať aj v teplej sprche.

lubi22
28. apr 2009

Annag dakujem krasne za rady, si zlata. Mne ten zapal asi vznikol cez poranenu bradavku, malicky ma velmi silny stisk a bradavka mi zacala z trhlinky krvacat. Az potom ma zacal boliet prsnik, asi tyzden na to. Kojila som od zaciatku s klobucikmi, teraz som pred dvoma tyzdnami zacala bez, no a hned sa to odrazilo tymi trhlinkami. Dojcim tak kazde 2,5 hodiny, niekedy iba z jedneho prsnika, inokedy z oboch, podla toho, ako si malinky pyta. V noci pokazde vzdy iba z jedneho, lebo su tam dlhsie medzery a prsniky su plnsie. Mliecko inak neodsavam, chcela som, aby sa mi tvorba upravila presne podla potrieb synceka.

Nastastie teplota mi ustupila, dnes uz nemam vobec, predpokladam, ze vdaka tym homeopatikam. ATB som si este nedala, snad uz ani nedam. Bolest pomalicky ustupuje, stale to boli, ale uz iba pri stalceni a pri kojeni, nie pri letmom dotyku. Hrca sa mi vobec neurobila, ani ziadna biela bodka. Davam si aj kapustne listy, tvaroh. Pevne verim, ze to pomalicky prechadza, ked uz nemam teploty a bolest ustupuje. Neviem, ako dlho by to malo este trvat, ako zistim, ze uz tam ziadny zapal nie je, aby sa to nahodou nevratilo.

medi
4. máj 2009

ahojte, moze mi prosim niekto poradit? mam mimi este len desatdnove a od zaciatku sa s kojenim velmi trapime. hned prve dni na porodnici mi rozzuzlala bradavky do krvi, vzdy pri kojeni nad malou placem od bolesti. myslim ze problemom su scasti aj moje vacsie prsia, mala zmesti do ust skoro len bradavku a to priserne boli. skusali sme pit cez klobuciky este na porodnici, to fungovalo den, a doma uz klobucik odmietala. dovcera som krmila z menej rozbiteho prsnika, druhy odsavala, a v noci pila toto mliecko z flase. dnes sa mi vsak tento "lepsi" prsnik zapalil (teplota, zacervenanie, bolest, ale bez hmatnej hrcky), nedokazem ju k nemu prilozit, len odsavam a tak pila z flase cely den. poradte mi co robit, bojim sa aby sa mala nenaucila len na flasu a mna potom neodmietala. ci je lepsie krmit lyzickou, alebo napriek bolesti mam skusat prikladat ju k prsnikom. aj ked uz teraz mi je pri tej predstave do placu. obe bradavky mam dopraskane, preto neviem ci nemozem chytit zapal aj na druhy prsnik ☹ dakujem za akukolvek radu

celine
22. júl 2009

Ahojte. Mam skoro trojtyzdnoveho syna, ktoreho dojcim. Dnes som si vsimla, ze ma jeden prsnik boli na dotyk. Nie cely, ale odspodu na lavej strane. Tu cast mam aj tvrdu, citim tam mensie hrcky a pali ma to tam. Teplotu nemam. Z tohto prsnika maleho dojcim ovela viac, lebo z druheho nechce, tak mam celu bradavku rozpraskanu. Aj ta ma boli.Moze to byt zapal , ked to mam iba na casti prsnika?

dadak231
22. júl 2009

Ahoj Celine. Ja som to tiež mala a niekoľko krát. Stačilo mi rozmasírovať prsník a odsať všetko mliečko z neho. Upcháva sa Ti mliečna žľaza a mohlo by to byť zlé a dostať zápal.

annag
23. júl 2009

celine - skontroluj bradavku - či na nej nemáš bielu bodku - pľuzgierik, ak áno - sterilnou ihlou ju v teplej sprche odstráň, prsník ešte nahrej, odsaj až do dna a bábo prilož tak, aby jeho brada smerovala k hrči

berus222
23. júl 2009

ja som mala zapal prsnika asi tak, ze do hodiny som mala 40 teplotu a prsnik ma bolel len na dotyk. na pohotovosti mi dali antibiotika, ale bol to nejaky hnus a nechcela som, aby to moj maly dostaval cez mlieko. na znizenie teploty som brala paralen a na prsnik som si davala slivkovy lekvar. aj na pohotovosti mi tak povedala doktorka. cely som si ho natrela lekvarom, zabalila so mikrotenoveho sacku a stale z neho kojila a odsavala. na druhy den vecer mi uz noc nobolo. ale ze pomaha len slivkovy lekvar.

joka
23. júl 2009

ahojte. ja som mala najskor zapal na jednom prsniku a po troch tyzdnoch na druhom. ale ten ma uplne skolil cely den 40 a neslo mi to zrazit. obidvakrat som mala antibiotika a bolestivy prsnik mi kazal lekar odsavat a prevarat mlieko.
ten druhy zapal som liecili dlho a ked som odsavala tak som az plakala a najskor isiel hnis az potom mliecko.
dlzim palecky lebo je to hrozne bolestive a deticky su hrozne nervozne, citia ze mamaicka ma bolesti

icejane
2. aug 2009

ahojte ... ja som mala dnes 37,5 neskutocne ma boli prsnik ani dotknut sa ho nemôzem, hlava ma bolí, som úplne slabá az roztrasena ale vsade citam ze pri zápale sú vysoké horúcky..podotýkam, že ja som teploty nemala ani v detstve viac ako 37,5 tak neviem môze ist o zapal?

annag
2. aug 2009

icejane - áno, je to zástava mliečka. SKontroluj dôkladne bradavka, ale ozaj dôkladne, či na nej nemáš beilu bodku pľuzgierik. AK áno, opatrne ho jemne sterilnou ihlou prepichni . Následne prsník odsaj čo najviac a potom bábo prilož tak, aby jeho brada smerovala k najviac boľavému miestu. trebárs si ho daj na posteľ či stôl a nakloň sa nad neho. Veľmi často býva problém okolo pazuchy - ak je to tak, dojči vo futbalovej polohe. Od bolesti a proti zápalu si daj Ibalgin 400 , môžeš aj viackrát podľa letáku - cca každých 8 hodín. Pred všetkými úkonmi prsník dobre nahrej - ideálne i v teplej sprche , alebo si daj vlhký teplý obklad na prsník (vrátane dvorca a bradavky). AK máš solux doma, prsník ním nahrievaj , daj si zábal - skrátka, mliečko treba teplom uvoľniť.

majula28
3. aug 2009

ahojte, ja som tiež prekonala zápal prsníka, teploty 39 tri dni, bola som u gynekológa, ten mi dal antibiotiká, tiež som to nechcela brať, aby som malému neublížila, ale bolesť bola neznesiteľná, prsník celý červený, na dotyk bolestivý, dávala som si studené obklady a octan, a treba odtrekovať odstrekovať a samozrejme užívala som aj tie antibiotiká, a na teplotu len paralen podľa potreby, za štyri dni som mala pokoj 🙂

jamaat
3. aug 2009

annag, stále spomínaš ten pľuzgierik a bodku. Čo to má vlastne byť? Prečo to vzniká?

annag
3. aug 2009

jamaat - biela bodka je zahustené mliečko, ktoré upchá mliekovod, niekedy sa na bradavke vytvárajú pľuzgieriky - mliekovody sa kožtičkou zablokujú a mliečko z nich nejde vonku - vývodov je na bradavke niekoľko ... ak sa nad niektorým takýto mliečny pľuzgierik vytvorí, mliečko nejde vonku, mliekovod sa upchá - to je bolestivé - bradavka na dotyk, hrča na prsníku tlačí na okolité mliekovody, aj celý prsník sa môže zle vyprázdňovať. Ak mliečko nejde vonku, začne sa vstrebávať do okolitého tkaniva, to sa zapáli , niekedy sa to skomplikuje infekciou - najčastejšie zlatý stafylokok a treba i atb. Nie je jasné, prečo sa to deje - istý podiel má na tom zlé vyprázdňovanie prsníka, nadprodukcia mliečka, niekedy to má zdá sa súvis aj s mykotickou infekciou , ako prevencia - len striedanie polôh, dôsledné vyprázdňovanie prsníkov - teda ustrážiť si produkciu mliečka, niekedy pomáha Lecitín . 🙂

tin007
3. aug 2009

ahoj annag, uz minule som ti chcela (aj teda ostatnym maminam) napisat ako som nakoniec dopadla s mojimi bradavkami (rezali ma nielen pri kojeni a gencian, canesten, solny roztok a pod. nepomahali). bola som u koznej a ta si dala tu namahu (bez ironie), ze vyhladala cez internet masticku, ktoru mozu aj kojacie matky s nazvom pimafucort. po tyzdni potierania 2x denne mi naozaj pomohla (preventivne som si po konzulatcii s nou dala tyzden pauzu a potom este tyzden natierala). je iba na predpis a obsahuje zlozky - hydrokortizón, ktorý má protizápalové a protisvrbivé vlastnosti, neomycín, ktorý potláča rast niektorých baktérií a natamycín, ktorý potláča rast húb, najmä kvasiniek rodu Candida, Rhodotorula a Torullopsis species. takze maminy, ak nebude klasicka liecba zaberat, spytajte sa vasich koznych lekarov na pimafucort a verim, ze vam pomoze tak ako mne

jamaat
4. aug 2009

annag, ďakujem za vysvetlenie. Zase som múdrejšia.

dudri
11. sep 2009

nemam stvrdnute prsia, ale ma boli 1dvorec. Co moze byt?
sa zacala vcera v noci celu noc Katka tahat, moze byt zuby?
mam natierat mast?

annag
12. sep 2009

dudri - a dvorec nemá tvrdý - nie je na ňom biela bodka alebo malý pľuzgierik? alebo Ťa len bolí pokožka na dvorci - páli, štípe, svrbí , má inú farbu než doteraz?

dudri
12. sep 2009

nemam nic ine priznaky, stale mam rovnaku farbu.ani biele bodky...
Pozerala som tvoje fotky dojcenie-nemam take nieco podobne...
Len dotyk -bolest, Na zaciatku-kojit- prichytit -bolest.

mirka907
13. sep 2009

Viete mi poradit? Vcera mi vybehla teplota na 38.1....nasadilo som ibalgin, vypotila sa, dala studenu sprchu a teplotu zrazila...to som zopakovala este raz v noci....myslela som ze ma ofuklo...mierne zacervenanu plochu smerom dole od bradavky som trosku zignorovala ....teplota do rana ustupila ...doteraz sa este neobjavila avsak to zacervenanie je tu stale...takze mi je jasne ze je to zapal...zacala som davat kalciovu mast...len neviem ako casto ju davat...vzdy po dojceni ci tak ako pri inych koznych ochoreniach raz dvakrat za den?..treba ju pred kojenim zmyvat?..a co sa zabalov tyka ake sa maju davat...teple , studene?