Zápal prsníka. Čo pomáha?

alinka76
5. feb 2008

Môj malý má necelých 6 týždňov a už som mala 3 zápaly prsníkov. Pri prvom som brala aj antibiotiká a tieto dva som len v horúčkach prekonala. Posledný som mala včera a dnes som našťastie ok.Neviem kde robím chybu, lebo prsia si prekrývam plienkou, vôbec nenosím výstrihy, odsávam po kojení, nech nezostávajú hrčky a predsa som ich dostala. ☹ Viete mi poradiť, čo pomáha na tie zápaly, keď už sú? Ja si prsia vtedy natieram octanovou masťou niekoľkokrát denne a čo najviac odsávam, nech sa to nezapáli úplne.

dudri
13. sep 2009

annag, uz je mi lepsie, neboli ma dvorec, teraz bradavku ☹ obe, asi zle prichytilo prsnika.

dudri
13. sep 2009

mirka, treba vystavit horske slnko, horuci kupel, dojcit na futbalovej polohe, aj casto odsavat mliecko aj odstriekat...

keiko
13. sep 2009

Na zápal určite studené, aspon mne bolo povedané...velmi mi pomohol zábal z kyslej smotany, všetko mi vytiahla 🙂

katka131273
18. sep 2009

Ahojte chcela by som sa poradit mam neprijemny a bolestivy zapal pod pazuchov ,ale nie v prsiach iba pod pazuchou mam tam hrcu a velmi je to bolestive bola som s tym u lekarka dala mi na to ATB Sumamed vraj by mi to malo ustupit ,ale zatial sa nic nedeje kedze dojcim nemali by uskodit tieto ATB boli len 3 tabletky a neviem co dalej ci mam pockat ,alebo mam ist na pohotovost je to strasna bolest porod bol oproti tomu nic skusala som vinne obklady mi to vystipalo a skorocel mala niektora z Vas podobny problem dakujem krasne

annag
18. sep 2009

katak - v rýchlosti určite dojči futbalovou polohou a dôkladne pozri bradavku, či na nej nemáš malý pľuzgierik - ak áno, prepichni ju sterilnou ihlou

pemar
19. sep 2009

ahojte, baby chcem sa spytat, mam zapal prsinka, prso cele cervene, od vcera teplotu 38. davala som si na to vinne aj octanove obklady, pred dojcenim sa sprchujem horucou vodoua rozmasirujem, po dojceni doodsavam kolko ide a dam si tie obklady. zda sa mi ze to vino mi vytiahlo ten zapal trosku na povrch, ale neviem co dalej.
mam v tych obkladoch takto pokracovat? teplotu si zrazam paralenom, ale ked nedam, zase mi vyskoci, dnes uz len 37.7-37.8. myslite ze mam ist na pohotovost pre antibiotika alebo to takto zmaknem aj bez? lebo ako som si citala dozadu, vam to niektorym preslo za 1-2 dni, no u mna to tak nevyzera. a dojcit mozem dalej, vsak? lebo tiez sa mi zda mala z toho mlieka alebo mozno aj z toho smradu (aj ked sa samozrejme pred dojcenim dokladne umyjem) nejaka nevozna...
dakujem

pemar
19. sep 2009

no uz mam teplotu 39 tak si idem zhanat varovanie pre deti a zbehnem radsej vecer na pohotovost 😢

katka131273
19. sep 2009

Ahoj annag dnes som bola s tou pazuchou na pohotovosti ty ma poslali do nemocnice na chirurgiu takze mala som tazky zapal sivy hnis mi s tade vytekal a bolo toho hnisu 70ml akoro deci tak mi to prepichli a vytlacili ,velmi mi to pomohlo uz to tak neboli zajtra idem na kontrolu ale ked mi to prepichoval no poviem horsie nez porod pretoze ja som to mala otvorenu ranu auuuu,tak ako somspominala zajtra idem na kontrolu ak by sa to nezlepsilo vraj ma hospitalizuju ,dufam,ze nie nemam dobry pocit z nemocnice ako kazdy papa

zzz77
22. nov 2009

Ahotje, mam otazku.
Ked mam bolestive prsniky, pali cely nie len dvorec a pluzgiere na bradavke nemam a ani teplotu, ale mam len v jednom prsniku hrce ale nie su z vonka cervene, to je zapal, alebo ine? Preco boli aj ten v ktorom nie su hrce? Po kazdom kojeni si odsavam prsniky a davam teply zabal. Co odporucate? Raz som uz mala zapal a brala antibiotika, ale to bolo uplne ine ako teraz. Prosim pomozte.
Dakujem

mneme
22. nov 2009

zzz, neviem sice neviem odpovedat, ale v takomto pripade sa po dojceni odporuca studeny/vlazny, nie teply obklad

annag
22. nov 2009

zzz77

- ak máš hrče, máš tam upchaté mliekovody, zástavu mliečka - to môže byť v obidvoch prsníkoch v rôznom štádiu , ale opíš to prosím podrobnejšie - bolesť prišla len teraz, náhle - ako dlho Ťa prsníky bolia? Bolia Ťa ja bradavky, dvorce - pália, štípu, svrbia?

zzz77
23. nov 2009

Annag
Hrce mam len v jednom prsniku po odsati ich ledva citit ak su prsia plne tak viac, bolest je asi 4 dni, pali a stipe, svrbiet len po kojeni, bolia cele prsniky aj dvorce a bradavky, aj ten v ktorom nie je hrca. Odsavala som po kazdom papani, potom zacalo svrbenie o den palenie, potom som odsavala po kazdom druhom papani, potom vznikli hrce tak odsavam vzdy.

martinka17
23. nov 2009

zzz
nediskutuj a utekaj k lekárke. Možno máš nejaký eksem alebo skôr pleseň, neviem, ale neriskuj 😝
Hrše sú asi tie mliekovody,ale to pálenie....radšej sa poraď s doktorom.

annag
23. nov 2009

na dokončenie, lebo sme už písali i cez IP - je to mykotická infekcia, zzz sa už lieči, no má i nadprodukciu - často sa vyskytne viac príčin bolesti prsníkov naraz

martinka17
24. nov 2009

😀 😀 si perfektná

zzz77
24. nov 2009

Dakujem dufam rychlo to pomoze, ste velmi zlate!!!!!!!

martinka17
24. nov 2009

Len to nevzdaj, ja som mala zápal každý týždeň asi do 6,5 mesiaca a nevzdala som, stálo to za to

sokrates25
11. dec 2009

BIOLAMPA BIOSTIMUL ROBÍ ZÁZRAKY. MEDZI MNOŽSTVOM PROBLÉMOV KTORÉ LIEČI JE AJ PREVENCIA ZÁPALU PRSNÍKOV PRI KOJENÍ. JA SOM JU OBJEDNAL TESNE PRED TÝM AKO ŠLA MOJA MANŽELKA DO PORODNICE A TERAZ ĽUTUJEM ŽE SOM BIOLAMPU NECHAL DOMA. V AKÚTNYCH ZÁPALOCH SA NEODPORÚČA, ALE VERÍM ŽE BY K NIČOMU NEDOŠLO KEBY SOM NEBOL ...

JEDINÁ NEVÝHODA JE, ŽE TÁ VEC STOJÍ 328 € SKORO 10 000 sk

kafulienka
12. dec 2009

ahojte,

ja som tiez v noci pred par dnami pri kojeni pocitila trosku bolestive prso a bumps, rano sa pridala zvysena teplota a zacervenanie na nom. Teplota v priebehu dvoch hodin stupla pomaly na 40, uz som vedela, ze je zle. Tak som si sice zabezpecila ATB, ale hlavne som pila, lezala, odsavala, masirovala, prikladala od kapustneho listu cez tvarohove obklady vsetko, co som sa tu na konikovi o tom docitala 😉
Na nete som nasla jednu radu, aby som pockala 24hodin s uzivanim ATB - teda, ak by sa to nezlepsilo, resp este zhorsilo, tak urcite zacat uzivat. Ale mne, nastastie, na druhy den uz teplota klesla - tak som to zvladla bez nich. Ale poctivo, naozaj poctivo som najskor odsavala, potom castejsie prikladala malu na prso, aby sa mi stale vyprazdnilo, masirovala atd atd...Este "nahrajem" sokratovi - ja som si prso - a este stale - to miesto nahrievala s Zepter lampou...

U mna to asi vzniklo nedostatocnym vyprazdnovanim - mala mi niekedy zaspinka na prse, nedopije ho, tak asi preto...teraz radsej doodsavam v takom pripade.... 🙂

martinka17
12. dec 2009

len pozor, lebo odsávanie zvyšuje tvorbu mlieka, aby si nebola v začarovanom kruhu 😖 😉

cerkris
12. dec 2009

ja som tiež prekonala zápaly aj atb , ale nakoniec som ostala pri starom recepte.pru druhom ked som cítila, že mi začína horieť prsník a červená, na vložku som si naliala alkohol (mali sme doma slivovicu) 🙂 a na no som si tú vložku priložila na prsník, a alkohol to stiahol.ale fungovali mi to len ked som ešte nebola v stave s teplotami.

cerkris
12. dec 2009

takže na noc som si ju priložila nedopísala som to tam 😉

veronika1982
12. dec 2009

ja som tiez prekonala zapal a to hned po prepusteni z porodnice.. moj dr. my predpisal atb a pred kojenim som si kvapkala oxytocin do nosa. z ktoreho prsnika som sla kojit tak do tej nosnej dierky som si nakvapkala kvapku..a potom my este poradila laktacna poradkyna davat zabaly z bieleho vina a to super pomohlo stiahnut zapal..

lotris
12. dec 2009

ked som prisla z nemocnice dostala som zapal prsnikov, hrcate prsia, krvave bradavky, vysoke horucky. nevladala som ani sama prejst na WC a manzel ma viac menej odniesol do sprchy a pomohal mi umyvat sa. Trvalo to tri tyzdne. Vyuzivala som tri balenia antibiotik, liter bieleho vina a ani neviem kolko slivovice na zabaly. Tiez som dostala kvapky do nosa ked som si mala odsavat alebo kojit. Mlieko som len odsavala a odsavala slo to pomaly a bolestivo. 😖 ked mi malu podal tak som musela zatat zuby aby som to vydrzala. zabaly, masirovanie, odsavanie. a robila som to fakt poctivo lebo som sa bala ze mi budu rezat prsniky. Ale pomohlo to. 😵

zuzkaxx4
27. dec 2009

Ahoj baby, viete mi poradit? Na bradavke sa mi objevili male pluzgieriky su cervenea akoby naplnene krvou.Neboli ma to ale dost ma to znepokojilo co mam s tym robit?Citim miernu bolest pri kojeni. Poradte prosim..

danka24
29. dec 2009

ahojte mam zapal prsnika mam tam cerveny flak a boli ma velmi dala som si tam kapustny list ako casto mam ho menit?a takto vyzera ze mam malo mliecka mala je furt hladna.. ☹

nkaps
13. máj 2010

ja by som sa chcela spýtať ako sa prejavuje zápal prsníka, mňa bolí iba jeden a len na dotyk ale dosť to bolí, čítala som, že po kojení si mám dávať studené obklady a pred kojení teplé, aj som tak urobila aj premasírovala, ale pomohlo to len na chvíľu... zatiaľ horúčku nemám.... ďakujem

katarina.banska
26. máj 2010

ahojte, ako sa prejavuje prosim vas zapal prsnikov.
mam ich take naplnene, hrcky na nich nemam, no bolia ma. nie je to velka bolest skor taka paliva. neviem to inak opisat.... 🙂
bradavky mam normalne. poradte, pomoze ked si ich odsajem? len sa potom bojim, ze ked budem malu kojit, tak nebude mat dost mliecka, ze sa mi nestihne spravit kym vstane.
dakujem

bubelko
26. máj 2010

katarina: zapal sa prejavuje vysokou teplotou, cervenymi bolavymi, na dotyk horucimi prsnikmi. pomoct by mal teply zabal pred kojenim a masaz a studeny po kojeni. mne radila laktacna odsavat az po kojeni, ak mam pocit, ze nevytiahol vsetko, a hlavne kojit cez den kazde 2 hodky a v noci kazde 3.
ak bolesti a teplota neustupi do 24 hodin, navsteva lekara.

nkaps
1. jún 2010

katarina.banska ja som robila presne to čo písala bubelko a veľmi mi to pomohlo. pravidlom je, že čím viac odsaješ tým viac mliečka sa vytvorí, a múdre knihy hovoria, že po kojení ostáva v prsníku ešte 70 percent mlieka... ale ak sa bojíš, že nebudeš mať dosť mliečka, tak si ho uskladni, ak by si mala pocit, že malej to nestačilo, alebo jej daj z obidvoch... a naliate ich môžeš mať lebo je to také obdobie... sú 4 obdobia kedy máš pocit, že máš málo mlieka, a čím viac malú dávaš k prsníku, tým sa ti viac nalieva a to hlavne v noci... sú to okolo 3-tieho a 6-teho týždňa a okolo 3-tieho a 6-teho mesiaca 🙂