Zápal prsníka. Čo pomáha?

alinka76
5. feb 2008

Môj malý má necelých 6 týždňov a už som mala 3 zápaly prsníkov. Pri prvom som brala aj antibiotiká a tieto dva som len v horúčkach prekonala. Posledný som mala včera a dnes som našťastie ok.Neviem kde robím chybu, lebo prsia si prekrývam plienkou, vôbec nenosím výstrihy, odsávam po kojení, nech nezostávajú hrčky a predsa som ich dostala. ☹ Viete mi poradiť, čo pomáha na tie zápaly, keď už sú? Ja si prsia vtedy natieram octanovou masťou niekoľkokrát denne a čo najviac odsávam, nech sa to nezapáli úplne.

improvizacia
14. júl 2010

@annag Ahoj, čítala som si tu všetky rady ohladne zápalu prsníka a s najvačšou pravdepodonostou ho mám aj ja. Uz som začala s vínnymi zábalmi a malú si prikladám a následne i odsávam čo najčastejšie. Zajtra idem urgentne na gynekologiu kvôli iným popôrodným pretrvávajúcim problémom, tak sa rovno spýtam i na môj bolavý prsník. (príznaky, začalo to hrčami, tie malá pekne odpapala ale pokračovalo to bolesťou celého prsa aj jeho začervenaním. Horúčky asi nemám, neviem to isto, lebo v byte máme 35C takže som si nie istá či som v noci mala horúčku alebo to bolo z toho tepla 🙂.
Dôvod prečo Ti píšem je trošku iný. Problém zo zápalom je výsledkom môjho asi nesprávneho dojčenia. Stále som na začiatku bojovala s nedostatkom mlieka a po častejšom prikladaní v kombinácií s MoremilkPlus sme to prekonali. Konečne som mala mieka ako tak dosť a teraz zase občasné hrčke a zápal ☹. Snažím sa malú prikladať, ked si zapýta ale je to komplikované. Ona vôbec nepapá pravidelne. Doobedu skoro každú hodinu a pol, poobede spi aj 4 hodiny a večer je hladná stále. Potom zaspí okolo osmej až desiatej večer a je schopná spať až do rána do šiestej. Najprv som to riešila jej zobúdzaním o jednej v noci ale nie vždy sa mi to podarilo a bola z toho mrzutá, tak som začala s nočným odsávaním okolo jedenástej a ráno o tretej. Bez odsávania som do rána malá poriadne hrče. S nočným odsávaním som si však asi privodila nadprodukciu a jej výsledkom je teraz zápal a málo mlieka v danom prsníku. (pritom práve tento prsník je ťahúnom, druhý malá odmieta a od začiatku je v nom menej mlieka). Ak sa mi podarí zápal prekonať a mliečko sa opať rozbehne ako mám dalej pokračovať? Mám nasilu vytvoriť malej pravidelný rytmus na papanie? Ako je možné že ostatné mamičky oslavujú ked môžu spať celú noc - nemajú potom ráno preplnené prsníky? Vopred díky za odpoved.

improvizacia
17. júl 2010

😢

dajna11
23. aug 2010

AHOJTE. potrebujem radu.....dnes ma zacal boliet pravy psrnik,nemyslim ze mam hrcky,maleho som kojila z neho v pohode,aj sa mi zda makky...ale mam bolest akoby svalovicu alebo co.....pri pohybe boli,pri dotyku boli....co s tym<

bubelko
23. aug 2010

@dajna11 skus sa opytat v teme dakujeme annag 😉

mikulas612
29. aug 2010

@dajna11 ahoj ja mam presne ten isty problem od dneska rana,aj som kojila v pohode a z nicoho nic ma zacal strasne boliet,neviem co mam robit!

dajna11
29. aug 2010

@mikulas612 ja som to mala chytené z bradavky....bolela ma a z toho cele okolie bradavky.ažsa to ťahalo po prsníku...našťastie som nemala upchatý mliekovod a tak....pomohli mi vínové obklady ktoré som menila velmi často a bradavku som si krrémovala bepantenom.....

bambulkabambulkova
18. jan 2011

kojim ale aj dokrmujem mam pod lavim prsnikom taky cerveny cca 4cm fliacik stekli ma ale dako ma trosku boli prsnik zajtra pojdem radsej k lekarovi??Mozu sa mi este dnes zapalit prsnikyy???jaj odsavam,ale malo mi ide strasne malo vo

matka331
15. feb 2011

ahojte ...malu kojim uz rok a doteraz som ziadny problem nemala ale teraz ma strasne boli lavy prsnik uz od vecera v noci som mala teplotu viete mi poradit ci je to zapal?

chrumka
13. okt 2011

ahojte, ja som prave prekonala zapal, tak sa chcem podelit. Mne moj gynekolog naordinoval Visnievskeho mast z lekarne a ta fakt pomaha. Vytiahne zapal a do tyzdna by ste mali byt v poriadku. U mna bol priebeh taky, ze z nicoho nic ma rano po prebudeni bolel lavy prsnik, bolelo ma cele telo a za taku hodinu som uz mala teploty okolo 39. Teploty som mala este aj na druhy den, ale trochu nizsie, okolo 38 a dalsie dni uz teploty neboli. Proti teplote som brala paralen kazde 4 hodiny, natierala som si prsnik tou mastou, maleho som kojila nadalej aby mi co najviac vysal z prsnika a zvysok som rozmasirovala pod teplou sprchou a snazila sa odstrieknut co islo. Inak este k tomu vsekemu oddych a lezanie v posteli. Dufam, ze to niekomu pomoze 🙂

emka34
13. okt 2011

Ahojte, aj ja pridam svoju skúsenosť s bolavymi a zacervenanymi prsnikmi. Mne vždy pomohli po kojeni studene tvarohove obklady 🙂 hlavne na noc.

dejka
22. okt 2011

Ahojte baby, mne po pôrode pomohli obklady z červenej kapusty ( hlávkovej ), poradila mi to jedna sestrička z pôrodnice v Kežmarku. Už som bola zúfalá tak som to vyskúšala a naozaj už po nejakých 2 hodinách bolo lepšie a na druhý deň už aj hrčky ustúpili. A teraz som v poriadku.

ducci
7. nov 2011

mna ked boleli bradavky, potierala som mastickou bepanthen - super zabrala a nemusela som ju zmyvat pred kojenim 🙂)..

tommy13
7. nov 2011

Ahojte no v tychto zlych casoch sme moja zena pouzivala surovu kapustu kt.si davala do podprsenky a velmi jej to pomohlo dokonca aj viac ako masticky kt. som jej kupil. 😎

moja11
8. feb 2012

ahoj te chem sa vam spitat preco mi tesie na prsia ako voda neviem co to je mohli bi ste mi pomos

ivv
8. feb 2012

@moja11 no pomoze ti jedine.. prestat sa odbavovat na tomto fore..

moja11
14. feb 2012

@ivv ked mi to fur tecie

zewa11
16. feb 2012

@moja11 asi ti udrelo mlieko do hlavy

nomika
27. feb 2012

@sara2 Ahoj chcem sa spytať a zostaly ti aj hrcky na prsniku po kojeni aked ano kedy ti odisli mne ostal nad bradavkou Dakujem

lucinka1104
27. feb 2012

prežehlený kapustny list vymn tak 4 krát za den na druhý den už ani nebudeš vedieť mne to strašne pomohlo

monikkak
24. sep 2012

Ahojte maminy...mam na psniku cerveny flak od pazuchy smerok k bradavne jecto taka akoby ciara. Vcera ma to aj bolelo a dnre sa mi to zacervenalo. Co to moze byt ? Mala som raz zapal prsnika asi pred mesiacom ale to som flak mala velky a viac to bolelo a ani mlieko mi poriadne neslo...tak neviem

mirinka2
11. apr 2013

Dobry vedr.chcela by som sa porit.na sone mi zistili hrcku na lavom prsniku.pred menzesom ju mam vacsiu.moc boli a aj ma pali.poradte mi prosim

beton
12. apr 2013

@mirinka2 napis nieco o dojceni, ake velke babatko, kolko sa dojcite, pouzivate cumlik, flasku, klobuciky. napis dalsie priznaky, co citis, vidis. ako dlho to mas?

jankastubka
9. okt 2013

@annag dobry den, vsimla som si ze radite babam ohladom zapalov. Mna dnes boli lavy prsnik, neviem tu bolest velmi opisat ani kde presne ma boli. V noci som mala velmi plne prsia, lebo mala spala viac ako 10 hodin, zobudila som sa na to ze sutvrde a mam vsetko mokre. Na dalsie kojenie som uz citila tu bolest. Horucku nemam, ale bolima hlava a celkovo sa citim taka slaba akoby som isla byt chora. Aj mi bolo zima. Ked mala pije z toho prsa tiez ma to boli. Hrcu vsak nemam a ani pluzgieriky. Nezbadala som ani nejake velke zacervenanie.
Poradte ci istkdoktorovi. Zatial som si dala raz octanovu mast, a teraz aj kalciovu, ale este nebadam ucinok. dakujem

luba41
9. okt 2013
jankastubka
9. okt 2013

@luba41 dakujem precitala som si, ale nesedi na mna ani zapal ani mastitida, kedze nemam hrcku v prsniku. Pockam tych 24 hod. a uvidim, ci sa to zlepsi alebo zhorsi. Zatial stale aplikujem na striedacku octan a kalciovu mast.

luba41
9. okt 2013

@jankastubka a upchatý mliekovod? biela bodka na bradavke, červený fľak, bolestivá hrča? niekedy vystreluje ostrá bolesť až pod pazuchu.. dobre nahriať v sprche a dať vysať bábätku, jeho bradou smerom k bolestivému miestu / ak sa dá nejaké určiť/...skúsiť aj zmeniť polohu, napr používať na striedačku normálnu a futbalovú polohu / tou sa dobre vyprázdnia prsníky/. A po kojení zase studené kapustné listy z mrazáku alebo tvaroh..

jankastubka
9. okt 2013

@luba41 nemam bielu bodku, ani hrcu. Ani teplotu zatial. Boli to na dotyk a ked mala pije, tak citim ako sa to vytahuje von a pobolieva to. Skusim este teplu sprchu pred kojenim a po kojeni studene na prsia a uvidime.

jankastubka
10. okt 2013

@luba41 hlasim, ze sa mi to po nocnim nahrievani fenom a rannej sprche zlepsilo. Snad to uz bude.

majik66
25. dec 2013

Babenky vcera vecer ma strasne zacal boliet prsnik...neskutocna bolest.asi po 2 hodinach ked maly viac odjedol zacalo to kusok menej boliet.dnes rano polka prsnika cervena.natieram kalciovou mastou.co na to?mate skusenosti?kojim 10 mesiacov no stalo sa mi to prvykrat .vdaka

zuzi0110
25. dec 2013

@majik66 ja som mala hrčku. Zohriala som si ju po kojení fénom, vymasírovala smerom k bradavke a odsala do prázdna a zas zohriala a tak dookola pokiaľ sa hrčka nestratila a prsník neuvolnil.