Zápal prsníka. Čo pomáha?

alinka76
5. feb 2008

Môj malý má necelých 6 týždňov a už som mala 3 zápaly prsníkov. Pri prvom som brala aj antibiotiká a tieto dva som len v horúčkach prekonala. Posledný som mala včera a dnes som našťastie ok.Neviem kde robím chybu, lebo prsia si prekrývam plienkou, vôbec nenosím výstrihy, odsávam po kojení, nech nezostávajú hrčky a predsa som ich dostala. ☹ Viete mi poradiť, čo pomáha na tie zápaly, keď už sú? Ja si prsia vtedy natieram octanovou masťou niekoľkokrát denne a čo najviac odsávam, nech sa to nezapáli úplne.

sara2
5. feb 2008

alinka,tento problem som riešila tiež.Ale po štvrtom zápale v priebehu 2,5 mesiaca som musela nutene odstaviť mliečko.Malo už zelenkastu farbu a mne horučky nechceli prejsť.Tak sme prešli na Nutrilon.Ale najviac vraj pomahaju teplé zápaly.Ale pokiaľ môžeš poodsávať tak to rob.Moje prsníky už boli tak zničené,tvrdé a boľavé.Nedokázala som už z nich mlieko absolutne dostať von.Niekto si natiera prsníky pri zápaloch tvarohom,mne poradili kapustné listy.Tie ma zbavili horučky,ale nie bolesti.Skus nájsť na internete online poradňu kojenia.Nepamätám si presne názov stránky.Ale su tam aj čísla na ktoré môžeš zavolať kedykoľvek a poradia ti.
Veľa šťastia. 🙂

dominica
5. feb 2008

Mne nepomohli kapustné listy, dokonca mi nechceli veriť, že to je zápal, bola som 3 dni v horúčkach a prsko zostalo "postihnuté" - málo mlieka, v tých žlazách v ktorých bol zapal sa mi mlieko už netvorilo. pomohli mi ATB.
Ale lekár mi povedal, že také malé bábatko je plné všelijakých baktérií, že to môže byť z toho.
A mne povedali studené obklady, nie horúce. Ale poradiť neviem, lebo ja som bola zúfalá. A nepomohlo by mi už asi nič, okrem ATB, lebo po rozbore mlieka mi vňom našli črevnú baktériu a candidu 😕

sara2
5. feb 2008

dominica, a po ATB si pokračovala v kojení?Mne nasadili ATB až pri štvrtom zápale.Nato mi dr.predpísal lieky na zastavenie tvorby mlieka.A tak ako u teba aj u mňa po zápale bolo málo mliečka.Moje mlieko mi ani nevzali na rozbor,ale očividne malo zmenenú farbu...takže sme nasadili umelé... ☹

janula203
5. feb 2008

Aaaahojky alinka, ja som behom mesiaca mala tri zapaly prsnika, na nestastie vzdy cez vikend, kedy mi manzel pomohol, lebo neviem ako by som to zvladla bez neho sama s detmi....
Ja som hned pri prvom zapale brala ATB, take, ze aj kojit som mohla...ono vlastne kojit sa pri horucke moze, vraj zalezi na matke, ako vladze.....bol to tusim zinac....a na teplotu paralenove cipky.
Preslo, no o tyzden znovu...to uz mi dal take ATB, ze som nemohla kojit par dni, tusim 3...tak som odsavala...tazkosti prestali...a potom som mala este raz...tiez som odsavala, ale zasa som to neprehanala, aby sa mi netvorilo prilis vela mlieka, maleho som hlavne prikladala casto...a pred a po kadom kojeni som si prsia umyla...ako tu uz bolo spomenute, pre infekcie z babatka.
No a odvtedy nic, zatial nadalej dojcim 🙂
Zelam, aby sa zadarilo zapalov zbavit nadobro.

dominica
5. feb 2008

áno, pokračovala som v kojení, teda odsávaní, malý bol na JIS-ke a papal moje mliečko z fľašky. Dr. mi vysvetlil, že tie ATB sa môžu aj pri kojení, že síce do mlieka pôjdu, ale žalúdočné kyseliny dieťaťa ich rozpustia. Mlieko malo normálnu farbu, ale po 3 dňoch v horúčkach a hrčiach v prsníku mi konečne uverili, že to je zápal, zobrali mlieko na rozbor a nasadili ATB. Ale výsledky z rozboru boli aj tak až za ďalšie 3 dni. Ale ja som bojovala, keďže bol malý na jiske a narodil sa s váhou 1850 g, chcela som mu dať moje mlieko pokiaľ to pôjde. Kojím doteraz, od decembra len z jedného prsníka, lebo keď bol soplavý, ten prsník v ktorom bol zápal odmietol a papá len z jedného. Ale už mal aj 4x UM, lebo moje zásoby nevyhovujú jeho požiadavkám 😀

lien1
5. feb 2008

Ja som mala tiez 4krat zapaleme prsniky a po prekonani sa mi maleho podarilo kojt az skoro do teraz odstavila som ho pre niekolkymi tyzdnami.1krat mi nasadili antibiotika na pohotovosti a ked som isla ku svojej doktorke tak mi povedala
ze mi neurobili rozbor a antibiotika som brat nemusela(ps rodinna rada rozhodla ze ohrozujem zdravie drobca a s antibiotikami kojit nemozem 😠 😠 😠 😕 )uz pri ostatnych zapaloch som antibiotika nebrala a hned ako som mala problem bezala som na rozbor.PS :podprsenky treba vyvarat a zehlit prsia pred a po kojeni umyvat teplou vodou a kupit si betadin mydlo a umyvat tym a po umyti kremovat kalcovou mastou pouzivat osobitny uterak len na prsia po tychto hyg opatreniach sa zapali nezopakovali ale bolo to narocne , inak ked som bola vonku pouzivala som vlhcene utierky pre babatka ale tie kvakitnejsie alebo dezinfekcne obrusky.A drahy moje prsia videl po dvoch rokoch 😀 😀 povedal mi ze aj zabudol ze ich mam. 😀 😀 😀

jacka
6. feb 2008

No skus kalciovu mastičku.Mne ju poradili v lekárni a je to super vec.Octanova mastička je len na opuchy.Mastička kalciova aj na zápaly.
Može mat aj tvoje dietako infekciu v pusinke .Ale tu kalciovu určite vyskušaj super vec

alinka76
autor
7. feb 2008

pri vysokych teplotach som malemu mliecko nedavala, bol z neho nejaky nervozny, ale pri nasadeni antibiotik som kojit mohla. mne doktor ked prsia zbadal, ake su cervene, tak sa zhrozil a hned mi dal antibiotika. teraz som to cez noc vypotila, takze nebolo treba, ale presne citim, kde bol zapal, je tam taka hrcka, ktora nie a nie povolit. ale mliečko našťastie stále mám.
mne sa zdá, že tie zápaly sú hormonálneho pôvodu, pretože som v pohode kojila a hneď odsala. lenže v posledné dni mi už po hodine nabiehali hrčky a do 3 hodín boli prsia ako keby som mala v nich vysypaný hrášok, také tam boli hrčky. mlieka sa mi stále viac a viac tvorilo, že som mala v jednom už vyše 2dl, takže nadprodukcia. dúfam, že sa to skoro ustáli, lebo si neviem predstaviť, že by som takto mala fungovať do takého roka.

ako sa vám podarilo deti prikladať často? môj ak sa hneď nenaje až po krk, tak je nervozny a plače, takže keď som mliečko nemala, musela som mu dať z mrazničky. nedá sa mi častejšie prikladať dieťa, iba odsávaním zvýšiť produkciu. myslíte, že aj to stačí?

terezzka11
7. feb 2008

Ja som az take silne zapaly nastastie nemala, ale ten prvy mesiac po porode som to mala veru nahnute. Ale vzdy ked som citila, ze mi zacina prilis trvdnut prsnik, utekala som do sprchy, pustila horucu vodu na 10 min a mliecko povytlacala lebo ani odsavat vtedy neslo. A dost mi pomohol aj teply zabal, robila som si repikovy. No a samozrejme zvysena hygiena.... No a ten prvy mesiac som prakticky nikam nechodila, takze vzdy ked sa zobudila/tak raz za hodinu-dve/, prilozila som ju k prsniku a ked sa napapala a zaspala, este som skusila poodsavat, popripade som to riesila v tej sprche.

rinuska
7. feb 2008

Ja so mala zápal , pomohli len ATB, kojila som , ale malému to zničilo bakteriálnu flóru v žalúdku, mal tam len samé patogény a skončili sme v nemocnici.Ale raz dva sa to upravilo - probiotiká.Inak predpisali mi ich na pohotovosti a tam mi zakázali kojiť, ale detská povedala , že môžem, tak neviem.

terezzka11
7. feb 2008

a skus aj toto ak chces http://www.kojenie.sk/poradna

mari.m
21. feb 2008

ahojte, vedeli by ste mi poradit???
ja nekojim, nemam baby..
ale mam uz 2.mesiac bolesti v pravom prsniku ☹
raz pod pazou, dnes na hornej casti prsnika a uz ma boli aj vlavo 😒
hmatam, hmatam, ale nic som si nenahmatala..co som teda rada..
len neviem, co tie bolesti znamenaju..
myslite si,ze to moze byt od prechladnutia???
nemala som cas behnut lekarovi..
ale chystam sa..
ale bojim sa ☹

zuzka78
21. feb 2008

mne pri zapale prsnika okrem teplej sprchy a masaze pomohli aj homeopatika pulsatilla 15 ch

lalupa
5. mar 2008

nemate niekto skusenosti s candidou prsnika?

scarletka
5. mar 2008

mam 3 zapaly za sebou a jedine co mi pomohlo je vinove ladove obklady. namacat do plienky,prikladat na dudy a ked su teple,odznova. a otocit to min.10x. A vino nech je biele a suche. Robi to zazrak.

pezincanka
27. mar 2008

Ja mozem pridat len moju dobru skusenost s prikladanim obkladov so slivkovym lekvaarom. V mikrovlnke zohraity na 7-8 minut, potom natrety na zdurene bolave miesto, prekryt igelitom, potom vreckovkou a to vsetko pod podprsenku. Na podprsenku plienku a tielko, az na to tricko. Pri kazdom kojeni z toho prsa som to menila, do 24 hodin bolest vyrazne vymizla. A tak som sa vyhla aj antibiotikam opakovane. (podotykam, ze som ich 2x brala, ale ked som sa neskor dozvedela o tomto lekvari, tak to fungovalo.

majula009
28. júl 2008

caute kocky...ja som mala zapal tuto sobotu...z nicoho nic ma zacal boliet o dvanastej na obed pravy prsnik, odsala som ho cely, pritom som z neho normalne do dobeda kojila, o piatej po obede som uz mala horucku 39 a zimnicu.....nebola som schopne vstat k malej tak lezala pri mne na posteli a ledva som ju vnimala...no zleeeeeeeeeeee.....davala som si vinne obklady...specialne ryzling vlašský, kazdu chvilu som menila zabal. ten som prekrývala suchou plienkou a papala som paralen....kojila som normalne..akurat som cela smrdela vinom.....o piatej rano som mala este 39 horucku a o 7mej to zmizlo hasnutim prutika....dufam ze sa to nezopakuje lebo je to desne.................... ☹

bilushka
28. júl 2008

Majula, presne taketo zapaly som mala aj ja, ako prislo-tak odislo v priebehu 24 hod. ako pises horucka, zimnica, zapalene jedno prso....vzdy som sa nadopovala paralenom a na druhy den mi uz nic nebolo, len ta nechcem strasit a plasit, ale mne sa to opakovalo viac krat, zo zaciatku aj 1-2x do mesiaca, po pol roku, ked som uz kojila menej som to mala este raz a posledne 2-3 mesiace uz nic, klop klop klop 🙂

martina.d.
29. júl 2008

ahojte, ja som mala tiež zápaly prsníka, prišlo to z ničoho nič, horúčka, triaška, bezvládnosť. Bola som slabá, že som nedokázala nakojiť ani dieťa. Brala som antibiotiká a horúčky som mala vždy 4-5 dní a nijako nešli zraziť. Skúsili sme všetko. Takže mne zabrali len tabletky, kapustný list a octanová mať.

dididi30
27. okt 2008

ahojte baby, zapal prsnika sice nemam ale mam vnutronu horucku a kojim, maly ma atb, co mam robit na uvolnenie, lebo ma boli cele telo...
len nie atb, diiiik

lyongirl
27. okt 2008

dididi30 - daj si Paralen, to môžeš aj keď kojíš a zaberá keď bolí celé telo, domáci recept žiaľ nepoznám....

dari226
27. okt 2008

ja som tiez uz nala zapal
vyliecili sme to homeopatickymi liekmi a tvarohom
tvaroh na paierovu rolku natret a prilozit studeny na prsia ale nezakrit bradavky tak jeden z hora jeden z dola
a asi 20 min a vzdy po kojeni a dolezite je stale kojit aj z toho prsnika az kym neni prazdny a ked nevypije vsetko babo tak este odsat
mala som takmer 40 stupnovu horucku a nemusela som brat ziadne antibiotika
poradili mi hlavne oddychovat kym neprejde horucka a potom sa setrit a dobra je este dobra kuracia polievka doda vam sily
drzim palce

lucillienka
14. jan 2009

ako viete že máte zápal ? ja síce teplotu nemám, ale jedno prso mam veľmi bolestivé, nie len bradavka ale aj vnútri cítim takú ostrú trhavú bolesť....je to zápal ? neviem či mám s tým liezť k lekárke, či to nie je blbosť.

emjee
22. jan 2009

eva770 • Dnes o 17:30
mam zapaleny prsnik.čo na to pomoze?

zuza.m • 1d • Dnes o 17:34
odsavanie,tepla sprcha,jemne masaže a to ešte asi skor ako sa ti velmi zapalia ked citiš že sa ti velmio nalievaju,.ešte byvaju aj nejake obklady ale nemala som neviem....

casy30 • 1d • Dnes o 17:36
Evi, kapustný list....a dobre ho postláčaj aby sa uvoľnili šťavičky....ja som mala vyše 41 horúčku, takže u mňa to boli
antibiotiká...ten list mi krásne vytiahol zápal z vnútra na povrch...drž sa..nič príjemné....ale hlavne koj koj, koj.....

eva770 • Dnes o 17:39
bola som dnes s tym u lekara.Ten mi dal inekciu a antibiotika.Snazi sa mi zastaviť mlieko,kedze ho uz malemu nedavam,ale dosť to boli.

zuza.m • 1d • Dnes o 17:41
nedavaš???ako stare maš babeno ked si prestala kojit???ma sa prestavat pomaly ale stale odsavat ked citiš že už je moc plny prsnik.ale nie uplne do prazdna.

eva770 • Dnes o 17:48
zuza.m,ale ja som odsavala stale.Len maly to nechcel.jeho uz v nemocnici naučili na humanu.Inak ma 3 mesiace.Takze moje mlieko som pomaly vilievala.Hlavne,ze ho mal ,ked ho najviac potreboval.Keby ma to aspon tak nebolelo.

zuza.m • 1d • Dnes o 17:51
odsavala? tak teda ti neviem poradit .
super sestričky čo ti naučia male na UM.
skus ten list čo ti poradili baby a možno teply obkladik a jemnu masaž .

eva770 • Dnes o 18:05
učili,lebo ja som mala uz malo mojho a aj ked som mu ho davala,tak bol z toho hladny.Tu kapustu si budem musieť isť kupiť,ale az zajtra.uz tu mame všetko zavrete. a s tou masazou neviem,kedze doktor mi kazal sa sťahovať s elastickym obvezom,aby mi to mlieko dako zmizlo

bianca • 1d • Dnes o 18:08
evka ale este skus tvaroh.Ten je vtaj super.Natriet na prsnik a ked sa zohreje tak zabal vymenit

eva770 • Dnes o 18:18
tak aspon ten tvaroh chvala bohu mam doma.Casy30 inak mne tiez lekar vravel,ze mozem mať teploty.ako dlho tebe trval ten zapal?

zuza.m • 1d • Dnes o 18:24
no ja som mlieko nemala dva dni kym mi nabehlo a oni mi nechceli dat ani kvapku mlieka aj ked som ich prosila.nakazali prikladat a hotovo,v tedy som frflala ale teras viem že mi vlastne chceli dobre.ale boleli už kedf sa naliali nie to ked boli zapalene. .tak to nejako vydrž a musiš si to vymačkat von.ešte je pekne biele alebo ti zhnedlo???

bubadlo27 • 2d • Dnes o 18:29
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

eva770 • Dnes o 18:30
ešte je biele,ale mam ho malo.doktor mi niečo dnes pichol,aby mi zmizlo

zuz11
8. mar 2009

alline • 1d • 5. mar 2009 o 17:43
Ahojte, viete mi poradiť čo mám robiť keď sa mi zdá, že mám zapálený prstník? Veľmi ma bolí a ťahá k zemi, je to veľmi nepríjemné.
Ďakujem

siskatan • 2d • 5. mar 2009 o 18:00
alline daj si do vyhladavania mastitida a vyhodi ti to tu temu co som kedysi zalozila a tam su aj tipy ako si pomoct 😉

dadex • 1d • 5. mar 2009 o 19:58
U mna zabral kapustny list, alebo octanova mast (no ta sa tazko umyvala). No ked pride horucka, zaberu len antibiotika.

chasencha • 1d • 5. mar 2009 o 20:40
ja som mala aj vysoke tepltoy aaaa poohol paralen,ten sa moze aj ked kojis a pomohli mi obklady z bieleho vina 🙂 sice som potom smrdela ako bezdomovec ale zabralo to 🙂 drzim palce

lienka79 • 1d • 5. mar 2009 o 21:13
mne nepomohla ziadna octanova mast, ale az antibiotika...to bola bolest ako fras.. 😕

viktoriakarin • 1d • 5. mar 2009 o 21:23
Ja som dostala horúčku a pomohli mi iba antibiotiká, ale malej to neurobilo dobre. Celý týždeň mi grckala prúdom ☹ .To bola poriadna bolesť a keď som sa sprchovala, myslela som že mi zhorí celý cicík 😀

fifinna • 1d • 6. mar 2009 o 13:07
mne pomohol obklad s nastruhaneho zemiaka

basado • 2d • 6. mar 2009 o 13:12
ja som to mala tiež. musíš si to odsavat. aj ked to bolí. ja som si to odsyvala ked som sa sprchovala s teplou vodou. alebo prikladaj malu každu chvílku k prsu. alebo s odsavačkou. proste to musí ist von lebo sa ti to moc zapali, budeš mat horučky. potom budeš musiet ist k dr, ten ti da antiobiotika.

aloevera • Včera o 18:19
Ahojte, vie mi niekto poradit, co robit, ked citim strasnu bolest na dvorci uz po prisati babatka? Je to ako by ma tam niekto rezal ziletkou. Dakujem.

annag • 3d • Včera o 19:39
aloevera, aká máš staré bábo? je to ragáda po pôrode či sa to náhle zjavilo po dlhšom období? aj Ťa to páli, svrbí, štípe, bolestivo obelie, je dvorec šupinatý, červený? - kuk môj album

aloevera
8. mar 2009

Ahoj annag, myslim, ze to nie je ragada, lebo bolest citim len na dvorci. Babo ma 6 tyzdnov a co sa tyka palenia, je to pravda, pali to, svrbi, stipe a ta bolest potom vystreluje aj dovnutra. No supinky nepozorujem, len slabe zcervenanie...

martina7905
22. mar 2009

ahojte potrebujem poradit vsimla som si ze mi tvrdne prsnik a cim dalej je to horsie a horsie poradte mi z coho to moze byt ci aj z hormonov alebo nieco ine moc sa bojim poradte mi velmi pekne vam dakujem

annag
22. mar 2009

martinka a dojčíš? ak nie, tak šup zajtra ku gynekológovi

martina7905
23. mar 2009

annag uz nekojim dlho ale kamoska mi povedala ze to moze byt reakcia ked som pred menzesom ze to moze byt aj tym tak uvidim potom ci to prejde ci nie 😉