Zápal prsníka. Čo pomáha?

alinka76
5. feb 2008

Môj malý má necelých 6 týždňov a už som mala 3 zápaly prsníkov. Pri prvom som brala aj antibiotiká a tieto dva som len v horúčkach prekonala. Posledný som mala včera a dnes som našťastie ok.Neviem kde robím chybu, lebo prsia si prekrývam plienkou, vôbec nenosím výstrihy, odsávam po kojení, nech nezostávajú hrčky a predsa som ich dostala. ☹ Viete mi poradiť, čo pomáha na tie zápaly, keď už sú? Ja si prsia vtedy natieram octanovou masťou niekoľkokrát denne a čo najviac odsávam, nech sa to nezapáli úplne.

anina929
1. sep 2014

@dominica ake antibiotika si uzivala?

kentika
19. sep 2014

Caute baby, potrebovala by som poradiť kojím (malá má 7 týždnov) a po kojení ma niekdy bolí prso takou pálivou bolesťou (v noci to uz boloneznesitelne) neviete čo to je a čo na to pomáha? P O M O C

petruskaaaaaaaaaaa
11. dec 2014

Ahojte potrebovala by som poradit od vcera vecera mo boli pravi prsnik a uz aj bradauka ked sa mala prisaje je to strasne bolestihe tak som si skusala odsat mlieko a vobec mi neslo ani odsat a ani rucne a ked som prilozila malicku tak oni ona si nevedela mliecko vytiahnut prsnik mam tvrdy a bolestivi viete mi poradit uz som skusala aj sprchu,masas a nic dakujem za rady

adka31
11. dec 2014

@petruskaaaaaaaaaaa skus este do tej sprchy, co najteplejsiu vodu si pustaj a masiruj odvrchu smerom k bradavke, skusaj si odstriekavat v tej sprche. do podprsenky si vloz natlcene kapustne listy ( aby pustili stavu, preto natlcene), zmiernuje to zapal. stale prikladaj ten bolestivy prsnik, to mlieko musi von. viem presne co je to za bolest, mala som zapal pred 2 mesiacmi. nastastie som to zvladla bez antibiotik, aj ked som ich uz mala doma, mala som aj horucky. kludne si daj paralen, alebo ibalgin od bolesti.

adka31
11. dec 2014

@petruskaaaaaaaaaaa ak to bude horsie, utekaj k doktorke, inak zapal sa prejavuje zacervenanym pruhom na prsniku, horuckou, bolestivym a tvrdym prsnikom a celkovou unavou ( ako pri chripke )

janulienkajanka
11. dec 2014

Kupit v lekarni alkohol a ten naliatna na plienku alebo nejaku latku a prikladat na prsnik

petruskaaaaaaaaaaa
12. dec 2014

@adka31 dakujem pekne skusila som a uz je to lepsie mne sa tam urobila aj ten fliacik bl.

girasol
12. dec 2014

Kapustne listy su naj

milota164
29. apr 2016

treba hlavne vela prikladat alebo si odsavat mlieko , ja som s tzm tiez mala problem ale skor kvoli badavkam , priserne ma boleli , pomahal mi Bepanthen netreba ho ani umyvat pred kojenim

janaze
12. júl 2016

Zdravim, chcem sa podelit o moje skusenosti pri zapale prsnika a ako som to riesila ja, snad tym niekomu pomozem.
Pri prvom babätku som mala zapal 3x a teraz pri druhom mam prave teraz tiez uz treti krat (2x v prvych dvoch mesiacoch a teraz ma uz mala 10 mesiacov - tak nejako to bolo aj pri prvom babu).
Musim povedat, ze podla toho co som odsledovala som stale dostala zapal po tom ako som bola dlhsie vycerpana, napr. som sa par noci po sebe nevyspala, bola som unavena alebo vystresovana, nasledne babo navysalo vsetko mliecko a uz to bolo. Najskor bolavy prsnik, vzapäti teplota (prvy krat som si myslela, ze mam chripku, vsetko ma bolelo). Podla mojej Hebamme prave unava a stres je casto dovodom vzniku zapalu. Zijem v nemecku a do 9 mes. veku dietata moze Hebamme kedykolvek bezplatne prist ak to matka alebo dieta potrebuje - to je podla mna uplne super.
Ja som bola u lekarky iba pri prvom zapale, ale vlastne som tam Bola zbytocne, pomohla mi stale Hebamme, posledne dva razy som sa uz liecila sama, ale myslim, ze je stale lepsie poradit sa z obbornikom.

Takze ako tu uz pisali hlavne
- vela oddychovat, robit naozaj iba to najnutnejsie, najlepsie poziadat niekoho o pomoc (v mojom pripade to bol manzel).
- vela pit
- studene obklady (ale NIE ladove!!!, staci namocene do studenej vody) na prsnik, na zacervenane alebo bolave miesto. POZOR nie na bradavku! Pomaha aj tvaroh alebo kapustny list. Super je aj Antimas selz mast (ANTIMAS SELZ Salbe ), ale neviem ci sa da kupit na slov.
- mne pomohli DHU schüssler salze 3 ferrum phosphoricum D6 ( http://www.schuessler.dhu.de/home/sortiment/tab... ) 10 tab. rozpustit v pohary vody a vypit - pomahaju na imunitu (tiez neviem ci sa daju kupit na slov., ale snad ano)
- a potom este homeopatika Belladonna c30 (d30) - 3 az 5x denne 5 globuliek nechat rozpustit v ustach ( tie sa urcite daju kupit v lekarni)

Antibiotika som vdaka Bohu nikdy brat nemusela a dufam, ze ani nebudem musiet a ani ziadna z vas.

Vsetkym mamickam, ktore sa prave trapia s touto neplechou prajem skore zotavenie bez komplikacii.
Dufam, ze som aspon jednej mamicke pomohla.

janaze
12. júl 2016

a este som zabudla, to co tu uz mnohe vraveli, hlavne prikladat dietatko na bolavy prsnik, aj ked to priserne boli 😅

cipinka309
29. júl 2016

Ja som momentálne na antibiotikach, pomáha pred kojenim rozmasirovat prsník nechať dieťatko nech Vám vytaha mlieko koľko potrebuje a zvyšné odsat . Ja som to robila ručne spolu s masazou prsníka
Ak je prsník červený treba prikladat studený obklad
Ide tam hlavne o to aby ste ten zápal rozmasirovali mne to veľmi pomohlo 😀

christina_petrikova
29. júl 2016

@cipinka309 aj ked asi to aj dost bolelo, ze? toto je tiez jedna z veci z ktorej mam celkom obavy :-/

avivacvicenie
29. júl 2016

Na zapálený prsník je dobré prikladať čerstvý kapustový list. Verte pomôže. Mne to poradila gynekologička.

cipinka309
29. júl 2016

bolelo to, ale väčšie bolesti sú keď sa prsník neodsaje.... Obetujeme sa , preto sme matky a prežili sme väčšiu bolest 😀

kp7333
29. júl 2016

Treba prikladat babatko tak, aby jeho brada smerovala k miestu, ktore je zdurene a bolave. Vtedy sa najrychlejsie vyprazdni to bolave miesto a zapal ustupi. Vyskusala som niekolkokrat a to mi pomohlo. A prikladat co najcastejsie na bolavy prsnik.

zuzana765
31. júl 2017

Ahojte potrebujem radu. Moj maly syn ma 6 tyzdnov, kojime sa. A lavy prsnik ma velmi boli mam ho ako taky lavovy kamen, bolavy akoby som ho mala vo zveraku. Ziadny fliacik sa neobjavil, ale odsajem si z neho asi len 30 a predtym daval cez 100. A dokonca niekedy ked si ho idem odsat ani nic nejde, musim si trosku odsat druhy a potom rukou riadne postlacat opat lavy a az potom horko tazko nieco ide. Nahrievam si ho, v noci som mala aj kapustny list, mam pocit ze to trosku pomohlo ale nejako markantne nie. Pravy je ok krasny mekucky, tento hrozne, a mam tam hrcky ktore sa nedaju rozmasirovat. Poradte prosim. Dakujem Zuzana

marcipanovatorta
31. júl 2017

@zuzana765 najlepšie riešenie je priložiť si dieťatko tak, aby malo bradu smerovanú k hrčke, a keď saje, snažte sa ešte jemne masírovať (ako potláčať) hrcku smerom k ústam bábätka (rovným pohybom, nie kruzivym). Mne pomohlo vždy len toto. Dieťatko Vám najlepšie uľaví. Odstriekavanim veľa nevyriešite, iba si môžete uľaviť, ak ho máte "napumpovany", čo ale zrejme nemáte, vzhľadom na opis situácie. Ešte lepšie je dať dieťatko sať po teplej sprche, kedy jemne hrčky tiez pomasírujte smerom k bradavke. Držte sa, prikladajte bábätko 😉

ella024
31. júl 2017

@zuzana765 keď je tam zápal, treba studené obklady. Ja som si dávala aj nurofen rapid po kojení ráno aj večer a po dvoch dňoch bolo dobre. Niekedy treba aj tabletku, radšej skôr ako skončiť na antibiotikách.

zuzana765
3. aug 2017

@ella024
@marcipanovatorta
Ďakujem, nakoniec som to kapustným listom, a kombináciou octanovej maste s Veralom nejako prekonala, len dufam že už sa to nezopakuje, lebo bolo to katastrofálne, ta bolest. Ďakujem za rady

kittierika
1. okt 2017

Ahojte 🙂 moja mala princezna teraz v septembri mala 2 roky a prestala som dojcit. doktorka mi vypisala liek ale som to nevibrala lebo kamaratka hovorila o vedlajsich ucinkoch co mala ona ked to brala. Na druhy den som uz mala zapal prsnika, strasne mi to bolelo. Konzultovala som s mojou sponzorkou a chvala bohu som mala doma Aloe Gel. Odporucana davka 1dcl/den, ja som si dala 2,5dcl kazde rano 5 dni. Treti den som citila ze to zlepsilo, a na piati den som uz nemala ziadny problem s prsnikom 🙂 Odporucam 🙂😉